ATHLONE GRADED GALA OCT 2016                                   
 
Event 1  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Emily             11 ATH                  1:36.45    1:30.05 A      
  2 Mc Cormack, Rionagh        9 LONG                 1:41.94    1:36.43 B      
  3 Manning, Katie            10 LONG                 1:41.52    1:37.57 B      
  4 Freeman, Sinead            8 COM                  1:45.53    1:40.77 B      
  5 O'Boyle, Jane              9 LONG                 1:37.48    1:41.17 B      
  6 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                 1:43.25    1:41.50 B      
  7 Brennan, Nicola            9 ATH                  1:42.15    1:42.00 B      
  8 MC Namara, Aislina        11 ATH                       NT    1:42.72 B      
  9 O'Donnell, Grace           9 LONG                 1:43.62    1:42.89 B      
 10 Clarke, Eloise            11 ATH                  1:43.47    1:42.90 B      
 11 Powell, Ella              10 ATH                  1:39.88    1:43.43 B      
 12 Duffy, Denise             10 LONG                 1:46.58    1:44.39 B      
 13 Mc Keon, Kayla             9 B/Sloe               1:50.74    1:47.01        
 14 Duda, Fiona                8 COM                  1:46.03    1:47.32        
 15 Martin, Lucy               9 ATH                  1:56.09    1:47.65        
 16 Kelly, Aoibhin            11 ATH                  1:47.87    1:48.08        
 17 Smith, Clodagh            10 LONG                 1:55.99    1:48.66        
 18 Purtill, Aoife             9 ATH                       NT    1:49.00        
 19 Moran, Lorraine            9 ATH                       NT    1:52.92        
 20 Coleman, Sasha             8 ATH                       NT    1:53.49        
 21 Hanly, Laoise             10 LONG                 1:58.35    1:53.97        
 22 Reid O'Neill, Katie Rose  11 ATH                       NT    1:54.29        
 23 Mulrenan, Lily             9 COM                  1:50.80    1:55.80        
 24 Clarke, Amelia            10 LONG                      NT    1:57.80        
 25 Nolan, Shauna              8 LONG                 1:52.61    1:59.09        
 26 Madigan, Grace            10 LONG                      NT    2:01.56        
 27 Mulry, Ava                11 COM                  2:10.08    2:04.80        
 28 Reilly, Megan              9 ATH                       NT    2:25.62        
 
Event 1  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartram, Nia              12 LONG                 1:31.57    1:27.64 A      
  2 Gorman, Aisling           13 LONG                 1:38.48    1:32.14 B      
  3 Donohue, Grainne          12 LONG                 1:34.29    1:33.44 B      
  4 Leonard, Siobhan          12 LONG                 1:46.78    1:39.13 B      
  5 Dowd, Jane                12 LONG                 1:44.03    1:42.70        
  6 Henry, Wasini             12 ATH                  1:39.66    1:42.72        
  7 Gogan, Niamh              12 LONG                      NT    1:43.71        
  8 O'Boyle, Karen            12 LONG                 1:37.17    1:44.08        
  9 O'Brien, Millie           12 ATH                  1:49.32    1:45.73        
 10 Mrozek, Sara              12 COM                  2:00.65    1:59.81        
 
Event 1  Girls 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Sorcha          14 LONG                 1:29.72    1:29.78 B      
  2 Warde, Ciara              14 B/Sloe                    NT    2:02.46        
 
Event 2  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Eamon              11 LONG                      NT    1:35.90 A      
  1 Humpston, Ruairi          11 LONG                 1:37.67    1:36.44 B      
  2 O'Donoghue, Sean          10 ATH                  1:42.67    1:39.39 B      
  3 Donnelly, Jack            11 COM                  1:44.00    1:39.71 B      
  4 Hanifa, Kaelan            11 C FIN                1:38.68    1:40.11 B      
  5 Langton, Killian          11 C FIN                1:44.96    1:40.94 B      
  6 Henson, Andrew             9 ATH                       NT    1:42.12 B      
  7 Connaughton, James         9 ATH                  1:46.05    1:43.87 B      
  8 Faherty, Ciaran           11 LONG                 1:41.89    1:44.31 B      
  9 Semikin, Makar            10 ATH                  1:45.40    1:44.50 B      
 10 MC Keon, Evan              8 B/Sloe               1:54.21    1:48.22        
 11 Claffey, Rian             10 ATH                  1:51.08    1:49.40        
 12 Satchwell, Bertie          9 COM                       NT    1:50.36        
 13 Lavin, Michael             9 COM                  1:58.73    1:50.73        
 14 Hopkins, Aaron             9 LONG                 1:58.54    1:51.07        
 15 Kilcommons, Alan          10 COM                       NT    1:52.45        
 16 Harvanek, Adrian          11 LONG                      NT    1:53.18        
 17 Naughton, Eoin            10 ATH                  1:58.66    1:53.56        
 18 Chen, Jerry               10 ATH                       NT    1:53.59        
 19 Rockett, Mark             11 ATH                  1:54.82    1:55.70        
 20 Brennan, Peter             9 ATH                  2:13.72    2:00.43        
 21 Pearce, Liam              11 COM                  2:31.44    2:02.69        
 22 Hegarty, Daniel           11 COM                  2:16.35    2:13.78        
 
Event 2  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Hanly, Dylan              12 LONG                 1:49.04    1:39.92        
  3 Breheny, Daniel           12 C FIN                1:44.10    1:41.90        
  4 Ledwith, Griffin          13 LONG                      NT    1:50.87        
 
Event 3  Girls 11 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        4:00.00  11&U A
        4:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Eloise            11 ATH                  4:01.26    3:48.67 A      
  2 Kelly, Aoibhin            11 ATH                       NT    4:03.48 B      
  3 Martin, Lucy               9 ATH                       NT    4:03.88 B      
  4 Brennan, Nicola            9 ATH                  4:34.29    4:09.10 B      
  5 Deeley, Ava               11 LONG                      NT    4:15.80 B      
  6 Powell, Ella              10 ATH                       NT    4:18.27 B      
  7 O'Brien, Grace             9 LONG                      NT    4:26.13        
  8 Hanly, Laoise             10 LONG                 4:17.44    4:30.49        
  9 Barry, Keri               10 LONG                      NT    4:31.05        
 10 Smith, Clodagh            10 LONG                      NT    4:41.46        
 11 Boardman, Amelia          11 LONG                      NT    4:45.59        
 12 Reid O'Neill, Katie Rose  11 ATH                       NT    4:51.07        
 13 Purtill, Aoife             9 ATH                       NT    4:53.67        
 -- Coleman, Sasha             8 ATH                       NT        DNF        
 
Event 3  Girls 12-13 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:50.00  12-13 A
        4:10.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Ella               12 LONG                      NT    3:48.44 A      
  2 Fitzpatrick, Cara         12 ATH                  4:02.65    3:53.64 B      
  3 Leonard, Aoife            13 LONG                      NT    3:56.24 B      
  4 Fitzpatrick, Eva          12 ATH                  4:12.59    3:56.96 B      
  5 Joyce, Saoirse            13 LONG                      NT    4:00.25 B      
  6 Leonard, Siobhan          12 LONG                      NT    4:00.75 B      
  7 Egan, Aisling             12 LONG                 4:12.27    4:06.31 B      
  8 Collins, Abbie            12 ATH                       NT    4:41.37        
 
Event 4  Boys 11 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        4:00.00  11&U A
        4:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langton, Killian          11 C FIN                4:07.89    3:50.71 A      
  2 MC Keon, Leon             10 B/Sloe               4:05.29    3:51.62 A      
  3 Clifford, Eimhin          11 C FIN                     NT    3:56.25 A      
  4 Fee, Brogan               11 C FIN                4:16.39    3:57.38 A      
  5 Smith, Eamon              11 LONG                      NT    4:07.06 B      
  6 Faherty, Ciaran           11 LONG                 4:08.68    4:18.66 B      
  7 Harvanek, Adrian          11 LONG                      NT    4:25.38        
  8 Meegan, Zach              11 ATH                       NT    4:33.16        
  9 Collier, Killian          11 ATH                       NT    4:35.67        
 10 Brennan, Peter             9 ATH                  4:50.66    4:52.87        
 11 Chen, Jerry               10 ATH                       NT    4:56.18        
 
Event 4  Boys 12-13 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:45.00  12-13 A
        4:05.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coppinger, Niall          13 LONG                 3:56.12    3:22.40 A      
  2 Moore-Keane, Ross         12 ATH                  4:00.94    3:40.11 A      
  3 Donovan, Shane            12 ATH                       NT    3:46.70 B      
  4 Smith, Cian               12 ATH                       NT    3:46.82 B      
  5 Gurney, Leigh             13 LONG                 4:42.72    4:05.10        
  6 Nowell, Morgan            13 LONG                      NT    4:18.52        
 
Event 5  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Grace             9 LONG                 1:29.41    1:21.43 A      
  2 Mc Cormack, Rionagh        9 LONG                 1:22.79    1:24.13 B      
  3 Clarke, Eloise            11 ATH                  1:24.64    1:25.13 B      
  4 Freeman, Sinead            8 COM                  1:37.65    1:30.37 B      
  5 Moran, Lorraine            9 ATH                  1:37.16    1:30.97 B      
  6 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                 1:28.41    1:31.72 B      
  7 Manning, Katie            10 LONG                 1:35.38    1:32.23        
  8 Powell, Ella              10 ATH                  1:25.51    1:32.25        
  9 Quinn, Leah               10 LONG                 1:31.57    1:32.31        
 10 Mc Keon, Kayla             9 B/Sloe                    NT    1:34.61        
 11 Francis, Kenzi            11 ATH                       NT    1:35.79        
 12 Kelly, Aoibhin            11 ATH                  1:33.72    1:36.17        
 13 Brennan, Nicola            9 ATH                  1:41.07    1:36.48        
 14 Mulrenan, Lily             9 COM                  1:43.26    1:37.27        
 15 Smith, Clodagh            10 LONG                 1:44.35    1:38.19        
 16 Dolan, Sarah               9 B/Sloe                    NT    1:38.42        
 17 Duffy, Denise             10 LONG                      NT    1:38.96        
 18 Barry, Keri               10 LONG                 1:43.02    1:39.93        
 19 Coleman, Sasha             8 ATH                       NT    1:40.12        
 20 Martin, Lucy               9 ATH                  1:42.95    1:41.14        
 21 Duda, Fiona                8 COM                  1:39.48    1:41.85        
 22 O'Donnell, Grace           9 LONG                      NT    1:43.17        
 23 Clarke, Amelia            10 LONG                 1:46.29    1:43.39        
 24 Reid O'Neill, Katie Rose  11 ATH                  1:39.52    1:43.40        
 25 Nolan, Shauna              8 LONG                 1:38.96    1:43.49        
 26 Hanly, Laoise             10 LONG                 1:45.28    1:46.52        
 27 Purtill, Aoife             9 ATH                  1:40.94    1:48.03        
 28 Mulry, Ava                11 COM                  1:59.93    1:51.35        
 29 Reilly, Megan              9 ATH                       NT    2:01.91        
 30 Boardman, Amelia          11 LONG                      NT    2:03.56        
 31 Madigan, Grace            10 LONG                      NT    2:08.25        
 32 Costello, Sarah           11 ATH                  2:04.00    2:13.44        
 
Event 5  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:17.00  12-13 A
        1:27.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartram, Nia              12 LONG                 1:17.93    1:15.84 A      
  2 Gorman, Aisling           13 LONG                 1:20.69    1:19.57 B      
  3 Byrne, Ella               12 LONG                 1:23.70    1:21.91 B      
  4 Egan, Aisling             12 LONG                 1:24.80    1:24.99 B      
  5 Waldron, Hannah           13 COM                  1:25.78    1:25.03 B      
  6 Henry, Wasini             12 ATH                  1:24.51    1:25.15 B      
  7 Donohue, Grainne          12 LONG                 1:26.09    1:25.62 B      
  8 O'Boyle, Karen            12 LONG                 1:22.45    1:25.64 B      
  9 Joyce, Saoirse            13 LONG                 1:25.12    1:26.00 B      
 10 Dowd, Jane                12 LONG                 1:28.88    1:27.12        
 11 Collins, Abbie            12 ATH                  1:23.47    1:27.64        
 12 O'Brien, Millie           12 ATH                  1:26.20    1:29.06        
 13 Leonard, Aoife            13 LONG                 1:33.74    1:30.29        
 14 Farrell, Rosie            13 COM                  1:35.67    1:30.70        
 15 Gogan, Niamh              12 LONG                 1:37.27    1:33.10        
 16 Leonard, Siobhan          12 LONG                 1:37.55    1:38.30        
 
Event 5  Girls 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:12.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Sorcha          14 LONG                 1:20.00    1:21.78        
  2 Warde, Ciara              14 B/Sloe                    NT    1:44.39        
  3 Coughlan, Claire          16 ATH                       NT    2:15.70        
 
Event 6  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kearney, Oliver           10 C FIN                1:22.14    1:17.29 A      
  2 Hanifa, Kaelan            11 C FIN                1:26.91    1:25.46 B      
  3 Meegan, Zach              11 ATH                  1:22.61    1:26.41 B      
  4 Smith, Eamon              11 LONG                 1:31.71    1:26.55 B      
  5 Humpston, Ruairi          11 LONG                 1:24.17    1:27.17 B      
  6 Donnelly, Jack            11 COM                  1:33.00    1:27.70 B      
  7 MC Keon, Leon             10 B/Sloe               1:28.46    1:29.03 B      
  8 Claffey, Rian             10 ATH                  1:25.77    1:30.25 B      
  9 O'Donoghue, Sean          10 ATH                  1:39.74    1:32.49        
 10 Collier, Killian          11 ATH                  1:27.96    1:32.67        
 11 Connaughton, James         9 ATH                  1:35.06    1:33.07        
 12 Tobin, Robert             10 C FIN                1:39.33    1:33.10        
 13 Henson, Andrew             9 ATH                  1:33.88    1:34.05        
 14 Clifford, Eimhin          11 C FIN                1:34.88    1:34.22        
 15 Kilcommons, Alan          10 COM                  1:36.33    1:36.04        
 16 Harvanek, Adrian          11 LONG                      NT    1:36.06        
 17 Semikin, Makar            10 ATH                  1:35.77    1:36.16        
 18 Fee, Brogan               11 C FIN                1:39.01    1:36.25        
 19 Langton, Killian          11 C FIN                1:35.10    1:37.33        
 20 Carr, Rory                11 LONG                      NT    1:38.45        
 21 Rockett, Mark             11 ATH                  1:42.03    1:39.51        
 22 MC Keon, Evan              8 B/Sloe               1:43.40    1:41.90        
 23 Lavin, Michael             9 COM                  1:41.06    1:42.20        
 24 Naughton, Eoin            10 ATH                  1:40.67    1:42.56        
 25 Chen, Jerry               10 ATH                       NT    1:44.38        
 26 Mckeon, Joe                9 C FIN                     NT    1:47.66        
 27 Satchwell, Bertie          9 COM                       NT    1:51.24        
 28 Hopkins, Aaron             9 LONG                 1:52.02    1:51.55        
 29 Pearce, Liam              11 COM                       NT    1:52.98        
 30 Duda, Scott                6 COM                       NT    1:54.37        
 31 Brennan, Peter             9 ATH                  1:48.91    1:55.14        
 
Event 6  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.00  12-13 A
        1:25.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coppinger, Niall          13 LONG                      NT    1:21.43 B      
  2 Collins, Patrick          13 ATH                  1:24.66    1:24.60 B      
  3 Gurney, Leigh             13 LONG                 1:24.50    1:25.10        
  4 Nowell, Morgan            13 LONG                      NT    1:25.61        
  5 Moore-Keane, Ross         12 ATH                  1:24.74    1:27.65        
  6 Breheny, Daniel           12 C FIN                1:31.69    1:28.71        
  7 Hanly, Dylan              12 LONG                 1:26.12    1:29.03        
  8 Stuart-Trainor, Harry     12 ATH                  1:38.14    1:36.74        
  9 Ledwith, Griffin          13 LONG                      NT    1:45.06        
 
Event 6  Boys 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:10.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faughnan, Shane           14 C FIN                1:34.66    1:34.85        
 
Event 7  Mixed 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                           NT    2:31.80        
  2 Athlone  'B'                                           NT    2:35.16        
  3 Longford SC  'A'                                  2:31.04    2:37.43        
  4 Ballinasloe S C  'A'                                   NT    2:49.63        
 
Event 8  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Longford SC  'A'                                  2:29.63    2:27.04        
  2 Athlone  'A'                                           NT    2:32.04