ATHLONE-CLAREMORRIS L3 MEET MARCH 2020                                  
 
Event 1  Boys 11 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coyne, Peter              11 Ath                            3:27.20  
                  48.82     1:42.21 (53.39)     2:35.01 (52.80)     3:27.20 (52.19)
 
Event 1  Boys 12-13 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shortt, John              13 Bluefin SC                     2:57.70  
                  42.21     1:27.89 (45.68)     2:13.39 (45.50)     2:57.70 (44.31)
  2 Rynn, Eoghan              13 Trident                        3:17.25  
  3 Mc Glue, Oisin            12 SHARK                          3:25.01  
                  47.53     1:38.98 (51.45)     2:33.27 (54.29)     3:25.01 (51.74)
  3 O'Brien, Christian        13 Ath                            3:25.01  
                  46.95     1:39.62 (52.67)     2:33.79 (54.17)     3:25.01 (51.22)
  5 Smith, Cathal             12 LONG-ZZ                        3:28.90  
                  48.15     1:41.67 (53.52)     2:35.63 (53.96)     3:28.90 (53.27)
  6 Hynes, Matthew            13 LASER                          3:33.01  
  7 Kelleher, Eoin            13 COM                            3:34.36  
                  50.61     1:46.07 (55.46)     2:41.85 (55.78)     3:34.36 (52.51)
  8 Cunningham Smyth, Michae  12 SHARK                          3:35.75  
                  49.00     1:46.76 (57.76)     2:41.27 (54.51)     3:35.75 (54.48)
  9 Boyle, Rory               13 SHARK                          3:42.58  
                  51.99     1:48.63 (56.64)     2:45.35 (56.72)     3:42.58 (57.23)
 10 Duggan, Diarmuid          12 BALL                           3:43.37  
                  50.29     1:46.29 (56.00)     2:45.35 (59.06)     3:43.37 (58.02)
 11 Mc Donnell, John-Brendan  12 GAL                            3:48.26  
                  50.97     1:49.22 (58.25)     2:48.97 (59.75)     3:48.26 (59.29)
 
Event 1  Boys 14-15 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flaherty, Roan            15 Ath                            2:48.34  
                  38.18     1:20.85 (42.67)     2:04.63 (43.78)     2:48.34 (43.71)
  2 Delaney, Jack             14 CLM                            2:48.72  
                  38.68     1:22.47 (43.79)     2:07.06 (44.59)     2:48.72 (41.66)
  3 Fox, Jamie                14 Ath                            2:53.16  
                  39.98     1:25.02 (45.04)     2:10.41 (45.39)     2:53.16 (42.75)
  4 Nemnasevs, leo            14 SHARK                          2:53.85  
                  40.14     1:25.12 (44.98)     2:10.61 (45.49)     2:53.85 (43.24)
  5 Fee, Brogan               15 LONG-ZZ                        2:59.94  
                  41.38     1:26.97 (45.59)     2:13.85 (46.88)     2:59.94 (46.09)
  6 Claffey, Rian             14 Ath                            3:03.68  
                  42.62     1:29.22 (46.60)     2:16.39 (47.17)     3:03.68 (47.29)
  7 Callanan, Diarmiud        14 Bluefin SC                     3:10.91  
                  43.58     1:33.15 (49.57)     2:24.55 (51.40)     3:10.91 (46.36)
  8 Hogan, Cian               14 SHARK                          3:11.84  
                  43.76     1:32.92 (49.16)     2:22.73 (49.81)     3:11.84 (49.11)
  9 Matthews, Jamie           15 LONG-ZZ                        3:13.94  
                  44.26     1:33.86 (49.60)     2:25.04 (51.18)     3:13.94 (48.90)
 10 Mc Aloon, Conor           15 BALL                           3:16.73  
                  40.78     1:27.63 (46.85)         1:27.63 ( )   3:16.73 (1:49.10)
 
Event 1  Boys 16 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Milo            18 Ath                            2:34.75  
                  35.98     1:15.87 (39.89)     1:55.26 (39.39)     2:34.75 (39.49)
  2 Coogan, Alfie             16 Ath                            2:36.27  
                  34.82     1:14.31 (39.49)     1:55.23 (40.92)     2:36.27 (41.04)
  3 O'Rourke, Diarmuid        18 Tuam ST                        2:39.65  
                  36.72     1:18.07 (41.35)     1:59.03 (40.96)     2:39.65 (40.62)
  4 Begley, Lukas             17 Tuam ST                        2:44.17  
                  36.82     1:19.07 (42.25)     2:01.76 (42.69)     2:44.17 (42.41)
  5 Moore-Keane, Ross         16 Ath                            2:46.07  
                  36.96     1:19.22 (42.26)     2:02.38 (43.16)     2:46.07 (43.69)
  6 Van DE Beek, Jake         17 Bluefin SC                     2:46.60  
                  36.23     1:18.43 (42.20)     2:02.72 (44.29)     2:46.60 (43.88)
  7 Woolley, James            16 CLM                            2:50.43  
                  37.52     1:20.06 (42.54)     2:04.69 (44.63)     2:50.43 (45.74)
  8 Rowley Hopkins, Callum    16 SLIGO                          2:51.28  
                  37.20     1:20.75 (43.55)     2:05.59 (44.84)     2:51.28 (45.69)
  9 Malashnyak, Edwin         17 Ath                            2:54.52  
                  39.79     1:25.50 (45.71)     2:11.52 (46.02)     2:54.52 (43.00)
 10 Collins, Rory             17 Bluefin SC                     2:55.26  
                  38.74     1:23.23 (44.49)     2:09.26 (46.03)     2:55.26 (46.00)
 11 Blanchard, Ruairi         16 LASER                          2:56.55  
                  39.95     1:24.25 (44.30)     2:10.45 (46.20)     2:56.55 (46.10)
 12 Balaski, James            17 CBAR                           2:58.01  
                  38.71     1:22.15 (43.44)     2:09.00 (46.85)     2:58.01 (49.01)
 13 Johnson, Cian             16 Ath                            3:02.94  
 14 Cloonan, Brogan           16 Bluefin SC                     3:17.59  
                  43.74     1:34.46 (50.72)     2:26.06 (51.60)     3:17.59 (51.53)
 
Event 2  Girls 11 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henson, Amelie            11 Ath                            3:37.82  
                  49.37     1:45.70 (56.33)     2:43.70 (58.00)     3:37.82 (54.12)
  2 Walsh, Aoife              11 CLM                            3:43.58  
                  52.24     1:49.94 (57.70)     2:48.21 (58.27)     3:43.58 (55.37)
  3 Sudol, Martyna            11 LONG-ZZ                        3:45.90  
                  52.60     1:50.05 (57.45)     2:48.42 (58.37)     3:45.90 (57.48)
  4 Drea, Caoimhe             11 GAL                            3:46.39  
                  49.19     1:47.06 (57.87)     2:46.73 (59.67)     3:46.39 (59.66)
  5 Connaughton, Sarah        11 SHARK                          3:55.06  
                  53.63   1:53.87 (1:00.24)   2:55.70 (1:01.83)     3:55.06 (59.36)
 
Event 2  Girls 12-13 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connell, Leah             13 Ath                            2:55.91  
                  40.48     1:24.80 (44.32)     2:09.63 (44.83)     2:55.91 (46.28)
  2 Railton, Michelle         13 Tuam ST                        3:03.15  
                  41.59     1:27.79 (46.20)     2:15.20 (47.41)     3:03.15 (47.95)
  3 Mc Nicholas, Lydia        13 LASER                          3:10.21  
                  44.60     1:33.28 (48.68)     2:22.58 (49.30)     3:10.21 (47.63)
  4 Ryan, Jane                12 Ath                            3:11.90  
                  43.62     1:32.32 (48.70)     2:22.38 (50.06)     3:11.90 (49.52)
  5 Robinson, Erin            12 WPORT                          3:14.12  
                  44.80     1:34.94 (50.14)     2:25.04 (50.10)     3:14.12 (49.08)
  6 Whelan, Rachel            13 SHARK                          3:14.14  
                  46.46     1:36.98 (50.52)     2:25.30 (48.32)     3:14.14 (48.84)
  7 Roland, Miriam            13 Bluefin SC                     3:14.29  
                  44.53     1:34.65 (50.12)     2:24.37 (49.72)     3:14.29 (49.92)
  8 Gunning, Sarah            13 Bluefin SC                     3:15.16  
                  43.84     1:34.16 (50.32)     2:24.88 (50.72)     3:15.16 (50.28)
  9 Currie, Olivia            13 SHARK                          3:16.97  
                  46.58     1:37.87 (51.29)     2:27.77 (49.90)     3:16.97 (49.20)
 10 Bohan, Erin               13 Trident                        3:19.70  
                  45.97     1:37.40 (51.43)     2:29.01 (51.61)     3:19.70 (50.69)
 11 Joyce, Isabel             13 SHARK                          3:23.38  
                  47.14     1:39.50 (52.36)     2:30.93 (51.43)     3:23.38 (52.45)
 12 McLoughlin, Hannah        13 B DOL                          3:24.25  
                  45.38     1:38.00 (52.62)     2:31.97 (53.97)     3:24.25 (52.28)
 13 Zhan, Aining              13 GAL                            3:31.80  
                  47.46     1:41.19 (53.73)     2:35.78 (54.59)     3:31.80 (56.02)
 14 Wallace, Kate             13 LASER                          3:36.14  
                  49.40     1:44.72 (55.32)     2:41.20 (56.48)     3:36.14 (54.94)
 15 Mc Keon, Ella M           13 Trident                        3:37.15  
                  49.25     1:45.86 (56.61)     2:42.94 (57.08)     3:37.15 (54.21)
 16 Heffernan, Emma           12 CLM                            3:38.07  
                  50.91     1:46.85 (55.94)     2:42.61 (55.76)     3:38.07 (55.46)
 17 Lynott, Phoebe            12 Trident                        3:39.11  
                  49.64     1:46.34 (56.70)     2:42.61 (56.27)     3:39.11 (56.50)
 18 Tynan, Aoibhinn           13 Ath                            3:44.28  
                  49.04     1:47.39 (58.35)     2:46.41 (59.02)     3:44.28 (57.87)
 19 Pajak, Klaudia            13 LONG-ZZ                        3:44.52  
                  51.30     1:49.73 (58.43)     2:48.05 (58.32)     3:44.52 (56.47)
 20 Kilduff, Lauren           12 Bluefin SC                     3:53.87  
                  51.32     1:51.00 (59.68)   2:53.39 (1:02.39)   3:53.87 (1:00.48)
 
Event 2  Girls 14-15 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lynott, Faith             14 Trident                        3:14.33  
                  44.45     1:33.55 (49.10)     2:23.18 (49.63)     3:14.33 (51.15)
  2 Clarke, Amelia            14 LONG-ZZ                        3:28.96  
                  48.15     1:41.29 (53.14)     2:35.62 (54.33)     3:28.96 (53.34)
  3 Barry, Keri               14 LONG-ZZ                        3:31.06  
                  46.84     1:40.67 (53.83)     2:35.74 (55.07)     3:31.06 (55.32)
  4 O'Brien, Aisling          14 SHARK                          3:37.89  
                  49.16     1:44.90 (55.74)     2:42.34 (57.44)     3:37.89 (55.55)
  5 Awaja, Sura               14 SHARK                          3:40.07  
                  47.42     1:42.05 (54.63)     2:39.82 (57.77)   3:40.07 (1:00.25)
  6 Murphy, Davina            14 LONG-ZZ                        3:40.20  
                  49.16     1:44.94 (55.78)     2:42.28 (57.34)     3:40.20 (57.92)
  7 Daly, Ailis               14 SHARK                          3:42.92  
                  50.77     1:48.73 (57.96)     2:47.46 (58.73)     3:42.92 (55.46)
 
Event 2  Girls 16 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Judy             17 Ath                            2:49.62  
                  38.34     1:20.55 (42.21)     2:04.68 (44.13)     2:49.62 (44.94)
  2 Kearney, Caoilin          17 Bluefin SC                     2:57.89  
                  39.59     1:23.99 (44.40)     2:10.93 (46.94)     2:57.89 (46.96)
  3 Leonard, Aoife            17 LONG-ZZ                        3:08.92  
                  42.07     1:29.87 (47.80)     2:19.31 (49.44)     3:08.92 (49.61)
  4 Ward, Aileen              17 Ath                            3:13.24  
                  44.41     1:34.38 (49.97)     2:23.95 (49.57)     3:13.24 (49.29)
  5 O'Boyle, Karen            16 LONG-ZZ                        3:14.69  
                  42.69     1:32.96 (50.27)     2:23.83 (50.87)     3:14.69 (50.86)
  6 Leonard, Siobhan          16 LONG-ZZ                        3:18.71  
                  43.34     1:33.85 (50.51)     2:26.63 (52.78)     3:18.71 (52.08)
  7 Cunningham, Alannah       16 SLIGO                          3:21.02  
                  45.78     1:36.68 (50.90)     2:29.15 (52.47)     3:21.02 (51.87)
  8 Furey, Lilian             16 Bluefin SC                     3:30.76  
                  47.90     1:41.69 (53.79)     2:36.76 (55.07)     3:30.76 (54.00)
 
Event 3  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duda, Scott               11 LONG-ZZ                        1:11.21  
                  34.34     1:11.21 (36.87)                                        
  2 Lowe, Harry               11 Ath                            1:14.32  
                  35.54     1:14.32 (38.78)                                        
  3 Flanagan, Darragh         10 Ath                            1:14.93  
                  35.89     1:14.93 (39.04)                                        
  4 Coyne, Peter              11 Ath                            1:16.09  
                  36.51     1:16.09 (39.58)                                        
  5 Hwang, Jun                11 COM                            1:19.06  
                  36.35     1:19.06 (42.71)                                        
  6 Mitchell, John            10 Ath                            1:19.32  
                  37.17     1:19.32 (42.15)                                        
  7 Higgins, Milo             11 Tuam ST                        1:22.45  
                  38.21     1:22.45 (44.24)                                        
  8 Geng, Preston             10 GAL                            1:23.55  
                  40.15     1:23.55 (43.40)                                        
 
Event 3  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henson, Andrew            13 Ath                            1:06.04  
                  32.04     1:06.04 (34.00)                                        
  2 Watterson, Kieran         13 Bluefin SC                     1:08.30  
                  32.84     1:08.30 (35.46)                                        
  3 Rolston, Edwin            13 BALL                           1:09.32  
                  33.27     1:09.32 (36.05)                                        
  4 Lynam, Eoin               13 Ath                            1:09.48  
                  33.26     1:09.48 (36.22)                                        
  5 Rattigan, Daniel          13 SLIGO                          1:10.13  
                  33.77     1:10.13 (36.36)                                        
  6 Lefebvre, Adrien          13 Ath                            1:10.21  
                  33.38     1:10.21 (36.83)                                        
  7 Coll, Nara                13 LASER                          1:11.16  
                  33.86     1:11.16 (37.30)                                        
  8 Cunningham Smyth, Paddy   13 SHARK                          1:11.61  
                  34.61     1:11.61 (37.00)                                        
  9 Boyle, Rory               13 SHARK                          1:12.22  
                  34.57     1:12.22 (37.65)                                        
 10 O'Sullivan, John          13 GAL                            1:12.28  
                  35.16     1:12.28 (37.12)                                        
 11 O'Neill, Sean             13 Ath                            1:12.45  
                  34.50     1:12.45 (37.95)                                        
 12 Mc Glue, Oisin            12 SHARK                          1:14.78  
                  36.54     1:14.78 (38.24)                                        
 13 O'Brien, Christian        13 Ath                            1:14.92  
                  35.88     1:14.92 (39.04)                                        
 14 Healy, Tom                13 GAL                            1:15.25  
                  36.61     1:15.25 (38.64)                                        
 15 Cormican, Mark            13 Bluefin SC                     1:16.33  
                  36.94     1:16.33 (39.39)                                        
 16 Cunningham Smyth, Michae  12 SHARK                          1:17.51  
                  37.12     1:17.51 (40.39)                                        
 17 Patten, Joseph            12 GAL                            1:17.97  
                  36.32     1:17.97 (41.65)                                        
 18 White, Charlie            12 B DOL                          1:18.39  
                  37.95     1:18.39 (40.44)                                        
 19 Hynes, Matthew            13 LASER                          1:19.38  
                  37.36     1:19.38 (42.02)                                        
 
Event 3  Boys 14-15 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fagan, Kyle               15 Ath                              57.74  
                  27.52       57.74 (30.22)                                        
  2 Rockett, Mark             15 Ath                              59.05  
                  27.90       59.05 (31.15)                                        
  3 Meegan, Zach              15 Ath                              59.26  
                  28.18       59.26 (31.08)                                        
  4 Rusk, Darragh             15 Ath                              59.65  
                  28.78       59.65 (30.87)                                        
  5 Kearney, Rian             15 Bluefin SC                     1:01.13  
                  29.67     1:01.13 (31.46)                                        
  6 Flaherty, Roan            15 Ath                            1:01.38  
                  29.55     1:01.38 (31.83)                                        
  7 Doherty, Eamon            15 BALL                           1:01.49  
                  29.51     1:01.49 (31.98)                                        
  8 Treanor, Eoin             15 CLM                            1:02.35  
                  29.86     1:02.35 (32.49)                                        
  9 Davey, Thomas             14 Bluefin SC                     1:02.37  
                  30.20     1:02.37 (32.17)                                        
 10 Lennon, David             15 SHARK                          1:02.62  
                  30.20     1:02.62 (32.42)                                        
 11 Rynn, Cormac              15 Trident                        1:03.04  
                  30.18     1:03.04 (32.86)                                        
 12 Semikin, Makar            14 Ath                            1:03.32  
                  30.62     1:03.32 (32.70)                                        
 13 Staunton, Peter           15 CLM                            1:05.70  
                  31.81     1:05.70 (33.89)                                        
 14 Fox, Jamie                14 Ath                            1:05.73  
                  32.22     1:05.73 (33.51)                                        
 15 O'Donohue, Tadhg          15 Ath                            1:07.70  
                  31.75     1:07.70 (35.95)                                        
 16 Claffey, Rian             14 Ath                            1:08.41  
                  33.44     1:08.41 (34.97)                                        
 17 Ryan, Mathew              14 B DOL                          1:08.78  
                  33.06     1:08.78 (35.72)                                        
 -- Swaris, Dillon            14 LONG-ZZ                             DQ  
                  31.38          DQ (34.58)                                        
 
Event 3  Boys 16 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coogan, Alfie             16 Ath                              56.61  
                  27.26       56.61 (29.35)                                        
  2 O'Connor, Milo            18 Ath                              57.56  
                  27.64       57.56 (29.92)                                        
  3 Carney, Colm              16 CBAR                             57.59  
                  27.66       57.59 (29.93)                                        
  4 Lennon, Brian             18 SHARK                            58.30  
                  28.03       58.30 (30.27)                                        
  5 Kilkenny, Shaun           16 CLM                              58.82  
                  28.21       58.82 (30.61)                                        
  6 Grimes, Paddy             16 LASER                            59.51  
                  28.86       59.51 (30.65)                                        
  7 Donovan, Shane            17 Ath                              59.97  
                  28.32       59.97 (31.65)                                        
  8 Malashnyak, Edwin         17 Ath                            1:00.48  
                  29.94     1:00.48 (30.54)                                        
  9 Geraghty, Cormac          17 BALL                           1:01.53  
                  29.51     1:01.53 (32.02)                                        
 10 Harrinnhton, Shane        16 Ath                            1:01.76  
                  29.29     1:01.76 (32.47)                                        
 11 Mroz, Kamil               16 LONG-ZZ                        1:01.98  
                  29.99     1:01.98 (31.99)                                        
 12 Surdulli, Ilir            17 SHARK                          1:02.72  
                  30.07     1:02.72 (32.65)                                        
 13 Hynes, John               17 LASER                          1:03.18  
                  30.36     1:03.18 (32.82)                                        
 14 Balaski, James            17 CBAR                           1:03.80  
                  31.36     1:03.80 (32.44)                                        
 15 Fitzpatrick O'Brien, Cil  18 SHARK                          1:04.02  
                  30.04     1:04.02 (33.98)                                        
 16 Smith, Eamon              16 LONG-ZZ                        1:05.81  
                  31.96     1:05.81 (33.85)                                        
 17 Kearns, Daniel            16 SHARK                          1:07.21  
                  31.77     1:07.21 (35.44)                                        
 18 Cloonan, Brogan           16 Bluefin SC                     1:07.44  
                  32.64     1:07.44 (34.80)                                        
 
Event 4  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Emma              11 Ath                            1:13.11  
                  34.53     1:13.11 (38.58)                                        
  2 Henson, Amelie            11 Ath                            1:16.21  
                  37.60     1:16.21 (38.61)                                        
  3 Walsh, Aoife              11 CLM                            1:20.81  
                  38.33     1:20.81 (42.48)                                        
  4 Radomska, Lena            11 LONG-ZZ                        1:20.82  
                  37.67     1:20.82 (43.15)                                        
 
Event 4  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flanagan, Keela           13 Ath                            1:05.05  
                  30.97     1:05.05 (34.08)                                        
  2 Mc Cormack, Rionagh       13 LONG-ZZ                        1:05.64  
                  31.77     1:05.64 (33.87)                                        
  3 Brennan, Nicola           13 Ath                            1:08.36  
                  33.01     1:08.36 (35.35)                                        
  4 Moore, Erin               12 Ath                            1:09.20  
                  32.87     1:09.20 (36.33)                                        
  5 Connell, Leah             13 Ath                            1:09.41  
                  33.38     1:09.41 (36.03)                                        
  6 O'Rourke, Meabh           13 Tuam ST                        1:09.44  
                  33.00     1:09.44 (36.44)                                        
  7 Railton, Michelle         13 Tuam ST                        1:09.71  
                  34.04     1:09.71 (35.67)                                        
  8 Coleman, Sasha            12 Ath                            1:10.38  
                  33.22     1:10.38 (37.16)                                        
  9 Mulvey, Molly             12 Trident                        1:10.86  
                  33.39     1:10.86 (37.47)                                        
 10 Fielding, Siofra          13 BALL                           1:11.27  
                  33.62     1:11.27 (37.65)                                        
 11 Joyce, Emelia             13 SHARK                          1:11.77  
                  34.18     1:11.77 (37.59)                                        
 12 Ryan, Jane                12 Ath                            1:11.99  
                  35.13     1:11.99 (36.86)                                        
 13 Walshe, Caoimhe           12 B DOL                          1:13.13  
                  34.88     1:13.13 (38.25)                                        
 14 Mannion, Gemma            13 Ath                            1:13.62  
                  34.91     1:13.62 (38.71)                                        
 15 Horkan, Róisín            13 CLM                            1:13.68  
                  36.18     1:13.68 (37.50)                                        
 16 Butler, Ellie             12 B DOL                          1:13.85  
                  35.55     1:13.85 (38.30)                                        
 17 Hussey, Louisa            12 GAL                            1:14.34  
                  35.59     1:14.34 (38.75)                                        
 18 Kelly, Katie              13 SHARK                          1:14.63  
                  35.86     1:14.63 (38.77)                                        
 19 Rabbitt, Aisling          13 CLM                            1:14.85  
                  36.69     1:14.85 (38.16)                                        
 20 Farrell, Izzy             13 GAL                            1:15.21  
                  36.37     1:15.21 (38.84)                                        
 21 Doorly, Isabelle          12 GAL                            1:15.42  
                  35.07     1:15.42 (40.35)                                        
 22 Wallace, Kate             13 LASER                          1:16.80  
                  37.07     1:16.80 (39.73)                                        
 23 Lynott, Isobel            12 B DOL                          1:17.68  
                  37.06     1:17.68 (40.62)                                        
 24 Harmon, Aoibheann         12 Trident                        1:17.81  
                  36.41     1:17.81 (41.40)                                        
 25 Parker, Matilda           12 Ath                            1:17.86  
                  35.87     1:17.86 (41.99)                                        
 26 McLoughlin, Hannah        13 B DOL                          1:19.01  
                  37.30     1:19.01 (41.71)                                        
 27 Pajak, Klaudia            13 LONG-ZZ                        1:21.67  
                  39.65     1:21.67 (42.02)                                        
 28 O'Donohue, Orla           12 Ath                            1:23.37  
                  37.88     1:23.37 (45.49)                                        
 29 Brennan, Emma             12 LONG-ZZ                        1:24.46  
                  40.91     1:24.46 (43.55)                                        
 -- Warchol, Julia            12 LONG-ZZ                             DQ  
                  34.91          DQ (38.21)                                        
 
Event 4  Girls 14-15 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Ella              14 Ath                            1:04.25  
                  31.16     1:04.25 (33.09)                                        
  2 Connaughton-Jones, Ciara  15 SLIGO                          1:06.01  
                  32.14     1:06.01 (33.87)                                        
  3 Moore, Eilidh             14 Ath                            1:06.41  
                  32.06     1:06.41 (34.35)                                        
  4 Pliszka, Antonina         15 COM                            1:07.91  
                  32.47     1:07.91 (35.44)                                        
  5 Hughes, Emma              15 BALL                           1:08.24  
                  32.93     1:08.24 (35.31)                                        
  6 Kenny, Bridget            14 SHARK                          1:09.58  
                  34.22     1:09.58 (35.36)                                        
  7 Gizinska, Pola            14 Bluefin SC                     1:09.73  
                  33.79     1:09.73 (35.94)                                        
  8 Brennan, Soracha          14 Tuam ST                        1:10.63  
                  33.93     1:10.63 (36.70)                                        
  9 Teijeiro, Cayetana        14 GAL                            1:10.86  
                  33.98     1:10.86 (36.88)                                        
 10 O'Brien, Grace            14 LONG-ZZ                        1:11.00  
                  34.06     1:11.00 (36.94)                                        
 11 Healy, Rachel             15 CBAR                           1:11.09  
                  34.56     1:11.09 (36.53)                                        
 12 Lefebvre, Maya            15 Ath                            1:11.80  
                  34.68     1:11.80 (37.12)                                        
 13 Coffey, Disa              14 Tuam ST                        1:12.61  
                  34.88     1:12.61 (37.73)                                        
 14 Scanlon, Aisling          14 LONG-ZZ                        1:13.40  
                  35.16     1:13.40 (38.24)                                        
 15 Smyth, Erin               14 GAL                            1:13.82  
                  35.61     1:13.82 (38.21)                                        
 16 Murphy, Davina            14 LONG-ZZ                        1:16.29  
                  36.61     1:16.29 (39.68)                                        
 17 Daly, Ailis               14 SHARK                          1:17.82  
                  37.41     1:17.82 (40.41)                                        
 18 Barry, Keri               14 LONG-ZZ                        1:18.11  
                  36.96     1:18.11 (41.15)                                        
 19 O'Brien, Aisling          14 SHARK                          1:22.12  
                  39.24     1:22.12 (42.88)                                        
 
Event 4  Girls 16 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lowe, Rebecca             18 Ath                              59.13  
                  28.78       59.13 (30.35)                                        
  2 Flaherty, Ellen           18 Ath                            1:00.80  
                  29.17     1:00.80 (31.63)                                        
  3 Kearney, Caoilin          17 Bluefin SC                     1:03.80  
                  30.45     1:03.80 (33.35)                                        
  4 Mc Auley, Sile            16 Ath                            1:04.23  
                  30.82     1:04.23 (33.41)                                        
  5 Kearney, Sorcha           18 Bluefin SC                     1:04.33  
                  30.58     1:04.33 (33.75)                                        
  6 Mc Partlan, Alice         17 SLIGO                          1:05.12  
                  31.32     1:05.12 (33.80)                                        
  7 Conway, Fiona             18 CBAR                           1:05.42  
                  31.90     1:05.42 (33.52)                                        
  8 Brennan, Judy             17 Ath                            1:05.59  
                  32.26     1:05.59 (33.33)                                        
  9 Conlon, Sarah             18 CBAR                           1:06.21  
                  31.79     1:06.21 (34.42)                                        
 10 Kennedy, Ailbhe           18 LASER                          1:07.26  
                  32.49     1:07.26 (34.77)                                        
 11 Byrne, Ella               16 LONG-ZZ                        1:08.39  
                  33.10     1:08.39 (35.29)                                        
 12 Rynn, Aoibhe              17 Trident                        1:08.96  
                  32.96     1:08.96 (36.00)                                        
 13 Bedynek, Sandra           17 Bluefin SC                     1:09.24  
                  33.00     1:09.24 (36.24)                                        
 14 O'Rourke, Grainne         16 Tuam ST                        1:09.26  
                  33.47     1:09.26 (35.79)                                        
 15 Kavanagh, Clodagh         16 CBAR                           1:10.41  
                  34.38     1:10.41 (36.03)                                        
 16 O'Boyle, Elizabeth        18 LONG-ZZ                        1:10.97  
                  33.82     1:10.97 (37.15)                                        
 17 Owens, Oonagh             18 LASER                          1:11.29  
                  34.06     1:11.29 (37.23)                                        
 18 Henry, Wasini             16 Ath                            1:12.08  
                  34.85     1:12.08 (37.23)                                        
 
Event 5  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duda, Scott               11 LONG-ZZ                          36.24  
  2 Flanagan, Darragh         10 Ath                              37.46  
  3 Higgins, Milo             11 Tuam ST                          43.34  
  4 Lowe, Harry               11 Ath                              44.00  
  5 Dzaei, Aryan              11 LONG-ZZ                          44.51  
  6 Mitchell, John            10 Ath                              50.12  
 
Event 5  Boys 12-13 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moro, Fredrik             13 Ath                              33.74  
  2 Lanigan, Conor            13 Trident                          33.84  
  3 Lynam, Eoin               13 Ath                              39.04  
  4 Patten, Joseph            12 GAL                              39.90  
  5 Mc Donnell, John-Brendan  12 GAL                              41.58  
  6 Cunningham Smyth, Michae  12 SHARK                            48.86  
 
Event 5  Boys 14-15 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fagan, Kyle               15 Ath                              29.96  
  2 Meegan, Zach              15 Ath                              30.63  
  3 Rockett, Mark             15 Ath                              30.69  
  4 Treanor, Eoin             15 CLM                              31.21  
  5 Delaney, Jack             14 CLM                              31.31  
  6 Lynam, Aindriu            15 Ath                              31.44  
  7 Woolley, Luke             14 CLM                              33.92  
  8 Swaris, Dillon            14 LONG-ZZ                          34.35  
 
Event 5  Boys 16 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Nathan              16 LASER                            29.75  
  2 Woolley, James            16 CLM                              29.95  
  3 Harrinnhton, Shane        16 Ath                              30.33  
  4 Surdulli, Ilir            17 SHARK                            30.38  
  5 Moore-Keane, Ross         16 Ath                              30.44  
  6 Fitzpatrick O'Brien, Cil  18 SHARK                            30.79  
  7 Collins, Rory             17 Bluefin SC                       31.35  
  8 Mroz, Kamil               16 LONG-ZZ                          31.54  
  9 Donovan, Shane            17 Ath                              31.59  
 10 Hynes, John               17 LASER                            31.75  
 11 Donegan, Sean             16 BALL                             33.40  
 12 Smith, Eamon              16 LONG-ZZ                          33.46  
 13 Geraghty, Cormac          17 BALL                             34.57  
 
Event 6  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Isabelle          11 SHARK                            39.06  
  2 Lavin, Aoife              11 COM                              42.37  
  3 Radomska, Lena            11 LONG-ZZ                          44.07  
  4 Drea, Caoimhe             11 GAL                              46.17  
 
Event 6  Girls 12-13 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Erin               12 Ath                              34.04  
  2 Mc Cormack, Rionagh       13 LONG-ZZ                          35.39  
  3 Brennan, Nicola           13 Ath                              35.54  
  4 Flanagan, Keela           13 Ath                              35.62  
  5 Joyce, Emelia             13 SHARK                            36.08  
  6 Whelan, Rachel            13 SHARK                            36.16  
  7 Mc Nicholas, Lydia        13 LASER                            36.22  
  8 Gunning, Sarah            13 Bluefin SC                       36.61  
  9 Mc Keon, Ella M           13 Trident                          37.42  
 10 Connell, Leah             13 Ath                              37.43  
 11 Purtill, Aoife            13 Ath                              37.52  
 12 Currie, Olivia            13 SHARK                            38.36  
 13 Ryan, Jane                12 Ath                              38.83  
 14 Robinson, Erin            12 WPORT                            39.70  
 15 Butler, Ellie             12 B DOL                            40.26  
 16 Heffernan, Emma           12 CLM                              40.33  
 17 Warchol, Julia            12 LONG-ZZ                          40.66  
 18 Mulvey, Molly             12 Trident                          40.80  
 19 Hussey, Louisa            12 GAL                              41.14  
 20 Lynott, Phoebe            12 Trident                          41.48  
 21 O'Donohue, Orla           12 Ath                              42.05  
 22 Pajak, Klaudia            13 LONG-ZZ                          42.52  
 23 Zhan, Aining              13 GAL                              43.33  
 24 Bohan, Erin               13 Trident                          43.50  
 25 Joyce, Isabel             13 SHARK                            44.64  
 
Event 6  Girls 14-15 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Emma              15 BALL                             33.54  
  2 Powell, Ella              14 Ath                              33.75  
  3 Brennan, Soracha          14 Tuam ST                          34.30  
  4 Lynott, Faith             14 Trident                          34.43  
  5 Smith, Clodagh            15 LONG-ZZ                          35.53  
  6 Teijeiro, Cayetana        14 GAL                              36.65  
  7 Moore, Eilidh             14 Ath                              38.16  
  8 Clarke, Amelia            14 LONG-ZZ                          38.46  
  9 Scanlon, Aisling          14 LONG-ZZ                          39.64  
 10 Kenny, Bridget            14 SHARK                            40.37  
 11 Awaja, Sura               14 SHARK                            44.49  
 
Event 6  Girls 16 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flaherty, Ellen           18 Ath                              31.13  
  2 Lowe, Rebecca             18 Ath                              31.83  
  3 Johnson, Laura            18 Ath                              32.54  
  4 Rynn, Aoibhe              17 Trident                          34.36  
  5 Byrne, Ella               16 LONG-ZZ                          34.85  
  6 Mc Manus, Rachel          16 SLIGO                            35.01  
  7 Donohue, Grainne          16 LONG-ZZ                          35.41  
  8 Henry, Wasini             16 Ath                              37.06  
  9 Conlon, Sarah             18 CBAR                             37.07  
 10 Leonard, Siobhan          16 LONG-ZZ                          38.67  
 
Event 7  Boys 12-13 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shortt, John              13 Bluefin SC                     4:40.78  
                  32.29     1:07.90 (35.61)     1:43.48 (35.58)     2:19.52 (36.04)
        2:55.52 (36.00)     3:31.50 (35.98)     4:06.97 (35.47)     4:40.78 (33.81)
  2 Watterson, Kieran         13 Bluefin SC                     5:07.89  
                  34.67     1:13.45 (38.78)     1:52.32 (38.87)     2:31.75 (39.43)
        3:11.67 (39.92)     3:51.18 (39.51)     4:30.63 (39.45)     5:07.89 (37.26)
  3 Henson, Andrew            13 Ath                            5:11.27  
                  37.06     1:17.54 (40.48)     1:56.93 (39.39)     2:36.77 (39.84)
        3:16.40 (39.63)     3:55.84 (39.44)     4:34.34 (38.50)     5:11.27 (36.93)
  4 O'Neill, Sean             13 Ath                            5:18.45  
                  36.79     1:17.34 (40.55)     1:58.35 (41.01)     2:38.91 (40.56)
        3:19.13 (40.22)     3:59.93 (40.80)     4:40.21 (40.28)     5:18.45 (38.24)
  5 Rattigan, Daniel          13 SLIGO                          5:19.96  
                  36.48     1:17.01 (40.53)     1:57.36 (40.35)     2:38.18 (40.82)
        3:19.27 (41.09)     4:00.41 (41.14)     4:40.70 (40.29)     5:19.96 (39.26)
  6 Rynn, Eoghan              13 Trident                        5:23.80  
                  36.31     1:16.98 (40.67)     1:59.39 (42.41)     2:42.45 (43.06)
        3:24.40 (41.95)     4:05.86 (41.46)     4:46.76 (40.90)     5:23.80 (37.04)
  7 Cunningham Smyth, Paddy   13 SHARK                          5:25.14  
                  36.42     1:17.60 (41.18)     2:00.03 (42.43)     2:42.76 (42.73)
        3:25.08 (42.32)     4:06.61 (41.53)     4:48.24 (41.63)     5:25.14 (36.90)
  8 Lefebvre, Adrien          13 Ath                            5:27.44  
                  36.39     1:16.82 (40.43)     1:58.64 (41.82)     2:39.46 (40.82)
        3:21.90 (42.44)     4:04.79 (42.89)     4:46.87 (42.08)     5:27.44 (40.57)
  9 Rolston, Edwin            13 BALL                           5:29.82  
                  35.38     1:17.72 (42.34)     2:00.43 (42.71)     2:42.79 (42.36)
        3:24.72 (41.93)     4:08.26 (43.54)     4:50.70 (42.44)     5:29.82 (39.12)
 10 O'Sullivan, John          13 GAL                            5:32.57  
                  37.40     1:18.26 (40.86)     2:00.34 (42.08)     2:43.64 (43.30)
        3:27.82 (44.18)     4:11.04 (43.22)     4:53.10 (42.06)     5:32.57 (39.47)
 11 White, Charlie            12 B DOL                          5:35.46  
                  38.35     1:20.37 (42.02)     2:03.59 (43.22)     2:46.42 (42.83)
        3:29.46 (43.04)     4:12.21 (42.75)     4:55.61 (43.40)     5:35.46 (39.85)
 12 O'Brien, Christian        13 Ath                            5:39.02  
                  38.93     1:21.73 (42.80)     2:04.22 (42.49)     2:48.08 (43.86)
        3:31.79 (43.71)     4:15.55 (43.76)     4:58.00 (42.45)     5:39.02 (41.02)
 13 Healy, Tom                13 GAL                            5:42.82  
                  40.69     1:24.41 (43.72)     2:09.28 (44.87)     2:52.88 (43.60)
        3:37.18 (44.30)     4:21.52 (44.34)     5:04.32 (42.80)     5:42.82 (38.50)
 14 Patten, Joseph            12 GAL                            6:07.20  
                  38.75     1:22.75 (44.00)     2:08.91 (46.16)     2:56.60 (47.69)
        3:44.18 (47.58)     4:33.20 (49.02)     5:21.95 (48.75)     6:07.20 (45.25)
 
Event 7  Boys 14-15 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rusk, Darragh             15 Ath                            4:29.61  
                  31.72     1:05.34 (33.62)     1:38.20 (32.86)     2:12.14 (33.94)
        2:46.09 (33.95)     3:20.65 (34.56)     3:55.31 (34.66)     4:29.61 (34.30)
  2 Kearney, Rian             15 Bluefin SC                     4:40.35  
                  32.05     1:07.73 (35.68)     1:43.88 (36.15)     2:19.85 (35.97)
        2:55.46 (35.61)     3:30.82 (35.36)     4:06.28 (35.46)     4:40.35 (34.07)
  3 Lynam, Aindriu            15 Ath                            4:46.77  
                  32.88     1:08.29 (35.41)     1:44.41 (36.12)     2:21.09 (36.68)
        2:57.52 (36.43)     3:33.98 (36.46)     4:10.76 (36.78)     4:46.77 (36.01)
  4 Rynn, Cormac              15 Trident                        4:53.22  
                  34.72     1:12.32 (37.60)     1:50.06 (37.74)     2:28.03 (37.97)
        3:05.66 (37.63)     3:43.05 (37.39)     4:19.15 (36.10)     4:53.22 (34.07)
  5 Fox, Jamie                14 Ath                            4:55.54  
                  33.62     1:10.33 (36.71)     1:48.44 (38.11)     2:26.80 (38.36)
        3:05.73 (38.93)     3:43.57 (37.84)     4:21.11 (37.54)     4:55.54 (34.43)
  6 Semikin, Makar            14 Ath                            4:59.32  
                  32.75     1:09.43 (36.68)     1:46.84 (37.41)     2:25.35 (38.51)
        3:04.37 (39.02)     3:43.01 (38.64)     4:22.38 (39.37)     4:59.32 (36.94)
  7 Davey, Thomas             14 Bluefin SC                     4:59.36  
                  33.63     1:11.04 (37.41)     1:49.66 (38.62)     2:28.48 (38.82)
        3:07.16 (38.68)     3:45.45 (38.29)     4:23.37 (37.92)     4:59.36 (35.99)
  8 Woolley, Luke             14 CLM                            5:02.56  
                  32.95     1:10.41 (37.46)     1:49.04 (38.63)     2:27.95 (38.91)
        3:07.15 (39.20)     3:45.56 (38.41)     4:24.32 (38.76)     5:02.56 (38.24)
  9 Matthews, Jamie           15 LONG-ZZ                        5:03.15  
                  36.30     1:14.91 (38.61)     1:54.10 (39.19)     2:33.77 (39.67)
        3:12.58 (38.81)     3:50.92 (38.34)     4:27.91 (36.99)     5:03.15 (35.24)
 10 Fee, Brogan               15 LONG-ZZ                        5:04.02  
                  34.97     1:13.44 (38.47)     1:53.52 (40.08)     2:33.47 (39.95)
        3:12.50 (39.03)     3:50.74 (38.24)     4:28.33 (37.59)     5:04.02 (35.69)
 11 Hogan, Cian               14 SHARK                          5:11.38  
                  35.58     1:14.14 (38.56)     1:53.33 (39.19)     2:33.54 (40.21)
        3:13.20 (39.66)     3:52.74 (39.54)     4:32.76 (40.02)     5:11.38 (38.62)
 12 Viglas, Martin            14 SLIGO                          5:11.68  
                  33.35     1:11.11 (37.76)     1:50.74 (39.63)     2:30.41 (39.67)
        3:10.65 (40.24)     3:51.39 (40.74)     4:31.94 (40.55)     5:11.68 (39.74)
 13 Ryan, Mathew              14 B DOL                          5:13.86  
                  34.94     1:14.78 (39.84)     1:54.91 (40.13)     2:35.37 (40.46)
        3:16.33 (40.96)     3:57.23 (40.90)     4:37.49 (40.26)     5:13.86 (36.37)
 14 Nemnasevs, leo            14 SHARK                          5:15.29  
                  35.35     1:14.11 (38.76)     1:54.13 (40.02)     2:34.46 (40.33)
        3:15.13 (40.67)     3:56.19 (41.06)     4:36.50 (40.31)     5:15.29 (38.79)
 
Event 7  Boys 16 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carney, Colm              16 CBAR                           4:37.84  
                  32.13     1:06.14 (34.01)     1:40.90 (34.76)     2:15.10 (34.20)
        2:50.93 (35.83)     3:26.23 (35.30)     4:02.31 (36.08)     4:37.84 (35.53)
  2 Mc Cormack, Cian          16 LONG-ZZ                        4:38.39  
                  31.08     1:04.77 (33.69)     1:39.10 (34.33)     2:14.16 (35.06)
        2:50.28 (36.12)     3:26.92 (36.64)     4:03.29 (36.37)     4:38.39 (35.10)
  3 Malashnyak, Edwin         17 Ath                            4:42.39  
                  31.85     1:07.55 (35.70)     1:43.88 (36.33)     2:20.26 (36.38)
        2:56.39 (36.13)     3:32.39 (36.00)     4:08.25 (35.86)     4:42.39 (34.14)
  4 Kilkenny, Shaun           16 CLM                            4:43.07  
                  32.39     1:08.60 (36.21)     1:45.23 (36.63)     2:20.93 (35.70)
        2:57.16 (36.23)     3:33.53 (36.37)     4:09.04 (35.51)     4:43.07 (34.03)
  5 Woolley, James            16 CLM                            4:47.26  
                  31.49     1:05.59 (34.10)     1:41.63 (36.04)     2:18.36 (36.73)
        2:55.95 (37.59)     3:33.51 (37.56)     4:11.48 (37.97)     4:47.26 (35.78)
  6 Rowley Hopkins, Callum    16 SLIGO                          4:49.10  
                  33.93     1:10.96 (37.03)     1:48.06 (37.10)     2:24.96 (36.90)
        3:01.82 (36.86)     3:38.55 (36.73)     4:15.24 (36.69)     4:49.10 (33.86)
  7 Todd, Nathan              16 LASER                          4:50.08  
                  33.65     1:11.59 (37.94)     1:49.58 (37.99)     2:27.05 (37.47)
        3:05.30 (38.25)     3:43.06 (37.76)     4:17.82 (34.76)     4:50.08 (32.26)
  8 Grimes, Paddy             16 LASER                          4:51.32  
                  31.83     1:07.96 (36.13)     1:45.84 (37.88)     2:24.07 (38.23)
        3:01.61 (37.54)     3:39.39 (37.78)     4:16.88 (37.49)     4:51.32 (34.44)
 
Event 8  Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                1:53.85  
                  27.83       56.69 (28.86)     1:26.07 (29.38)     1:53.85 (27.78)
  2 Athlone  'B'                                                1:59.06  
                  29.56     1:00.14 (30.58)     1:21.42 (21.28)     1:59.06 (37.64)
  3 Bluefin Swimming Club  'A'                                  2:01.24  
     1) Kearney, Caoilin 17             2) Kearney, Sorcha 18             
     3) Gunning, Sarah 13               4) Gizinska, Pola 14              
                  29.28     1:01.68 (32.40)     1:32.22 (30.54)     2:01.24 (29.02)
  4 Shark S C  'A'                                              2:05.74  
                  32.38     1:03.65 (31.27)     1:35.96 (32.31)     2:05.74 (29.78)
  5 Trident Swimming Club  'A'                                  2:09.30  
     1) Rynn, Aoibhe 17                 2) Mc Keon, Ella M 13             
     3) Mulvey, Molly 12                4) Lynott, Faith 14               
                  32.16     1:05.08 (32.92)     1:37.34 (32.26)     2:09.30 (31.96)
  6 Bluefin Swimming Club  'B'                                  2:17.65  
     1) Bedynek, Sandra 17              2) Kilduff, Lauren 12             
     3) Furey, Lilian 16                4) Roland, Miriam 13              
                  31.62     1:07.74 (36.12)     1:41.25 (33.51)     2:17.65 (36.40)
  7 Claremorris SC  'A'                                         2:21.13  
                  34.59     1:10.77 (36.18)     1:47.44 (36.67)     2:21.13 (33.69)
 -- Ballina Swimming Club  'A'                                 X2:08.34  
     1) Fielding, Siofra 13             2) Price, Cerys A 12              
     3) Naylor, Erin 14                 4) Hughes, Emma 15                
                  32.35     1:02.23 (29.88)     1:37.85 (35.62)     2:08.34 (30.49)
 
Event 9  Boys 11 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hwang, Jun                11 COM                            3:05.68  
                  43.27     1:30.71 (47.44)     2:18.54 (47.83)     3:05.68 (47.14)
  2 Lowe, Harry               11 Ath                            3:06.98  
                  45.88     1:34.26 (48.38)     2:22.09 (47.83)     3:06.98 (44.89)
  3 Geng, Preston             10 GAL                            3:10.43  
                  45.69     1:35.00 (49.31)     2:24.26 (49.26)     3:10.43 (46.17)
  4 Banks, Cillian O'Bruac    11 SHARK                          3:15.79  
                  47.81     1:38.59 (50.78)     2:28.96 (50.37)     3:15.79 (46.83)
  5 Noone, Jake               11 SLIGO                          3:22.63  
                  46.88     1:39.32 (52.44)     2:33.54 (54.22)     3:22.63 (49.09)
  6 Leonard, Cillian          11 LONG-ZZ                        3:27.88  
                  47.15     1:39.88 (52.73)     2:35.54 (55.66)     3:27.88 (52.34)
 
Event 9  Boys 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lanigan, Conor            13 Trident                        2:46.62  
                  38.41     1:21.55 (43.14)     2:04.99 (43.44)     2:46.62 (41.63)
  2 Dillon, Evan              13 CLM                            2:50.27  
                  41.63     1:26.73 (45.10)     2:11.22 (44.49)     2:50.27 (39.05)
  3 Cunningham Smyth, Paddy   13 SHARK                          2:50.96  
                  41.53     1:25.53 (44.00)     2:09.29 (43.76)     2:50.96 (41.67)
  4 Rattigan, Daniel          13 SLIGO                          2:52.26  
                  41.81     1:24.89 (43.08)     2:08.75 (43.86)     2:52.26 (43.51)
  5 O'Sullivan, John          13 GAL                            2:52.35  
                                                    2:10.97 ( )     2:52.35 (41.38)
  6 Cormican, Mark            13 Bluefin SC                     2:55.92  
                  43.64     1:30.11 (46.47)     2:14.66 (44.55)     2:55.92 (41.26)
  7 Lynam, Eoin               13 Ath                            2:57.30  
                  42.49     1:27.32 (44.83)     2:12.83 (45.51)     2:57.30 (44.47)
  8 Dzaei, Amyan              13 LONG-ZZ                        3:01.10  
                  42.43     1:29.30 (46.87)     2:15.85 (46.55)     3:01.10 (45.25)
  9 White, Charlie            12 B DOL                          3:03.75  
                  43.43     1:29.77 (46.34)     2:17.89 (48.12)     3:03.75 (45.86)
 10 Mc Namara, Adam           13 CLM                            3:05.45  
                  42.37     1:30.09 (47.72)     2:19.16 (49.07)     3:05.45 (46.29)
 11 Dowling, Luke             13 Tuam ST                        3:05.99  
                2:20.07         2:20.07 ( )         2:20.07 ( )     3:05.99 (45.92)
 12 Cunningham Smyth, Michae  12 SHARK                          3:08.91  
                  44.10     1:33.82 (49.72)     2:22.10 (48.28)     3:08.91 (46.81)
 13 Fitzpatrick, Cian K       12 BALL                           3:13.60  
                  46.96     1:36.17 (49.21)     2:26.17 (50.00)     3:13.60 (47.43)
 -- Boyle, Rory               13 SHARK                               DQ  
                  42.07     1:26.28 (44.21)     2:10.31 (44.03)          DQ (40.41)
 
Event 9  Boys 14-15 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flaherty, Roan            15 Ath                            2:26.37  
                  35.02     1:13.12 (38.10)     1:50.70 (37.58)     2:26.37 (35.67)
  2 Doherty, Eamon            15 BALL                           2:33.68  
                  35.46     1:14.26 (38.80)     1:54.70 (40.44)     2:33.68 (38.98)
  3 Staunton, Peter           15 CLM                            2:38.33  
                  37.23     1:16.85 (39.62)     1:58.12 (41.27)     2:38.33 (40.21)
  4 Coll, Daehan              14 LASER                          2:40.36  
                  38.30     1:19.24 (40.94)     2:01.23 (41.99)     2:40.36 (39.13)
  5 Kelly, Ruairi             15 BALL                           2:47.09  
                  39.66     1:22.35 (42.69)     2:05.11 (42.76)     2:47.09 (41.98)
  6 Davey, Thomas             14 Bluefin SC                     2:48.77  
                  39.77     1:23.29 (43.52)     2:07.66 (44.37)     2:48.77 (41.11)
  7 Viglas, Martin            14 SLIGO                          2:50.88  
                  38.33     1:22.01 (43.68)     2:07.04 (45.03)     2:50.88 (43.84)
  8 Ryan, Mathew              14 B DOL                          2:51.51  
                  40.47     1:24.73 (44.26)     2:08.87 (44.14)     2:51.51 (42.64)
  9 Callanan, Diarmiud        14 Bluefin SC                     2:52.55  
                  42.09     1:26.98 (44.89)     2:12.20 (45.22)     2:52.55 (40.35)
 
Event 9  Boys 16 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Blanchard, Fergal         17 LASER                          2:24.15  
                  33.76     1:10.43 (36.67)     1:47.22 (36.79)     2:24.15 (36.93)
  2 Donovan, Shane            17 Ath                            2:28.63  
                  34.07     1:10.88 (36.81)     1:50.05 (39.17)     2:28.63 (38.58)
  3 Van DE Beek, Jake         17 Bluefin SC                     2:29.48  
                  36.95     1:15.40 (38.45)     1:52.26 (36.86)     2:29.48 (37.22)
  4 Blanchard, Ruairi         16 LASER                          2:35.08  
                  36.75     1:15.83 (39.08)     1:55.84 (40.01)     2:35.08 (39.24)
  5 Rowley Hopkins, Callum    16 SLIGO                          2:38.84  
                  37.24     1:17.69 (40.45)     1:58.75 (41.06)     2:38.84 (40.09)
  6 Hynes, John               17 LASER                          2:43.69  
                  37.10     1:19.30 (42.20)     2:02.28 (42.98)     2:43.69 (41.41)
 
Event 10  Girls 11 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connaughton, Sarah        11 SHARK                          3:16.21  
                  44.33     1:35.34 (51.01)     2:26.82 (51.48)     3:16.21 (49.39)
  2 Mooney, Ciara             11 Tuam ST                        3:19.70  
                  49.47     1:41.42 (51.95)     2:33.40 (51.98)     3:19.70 (46.30)
  3 Radomska, Lena            11 LONG-ZZ                        3:23.38  
                  46.24           46.24 ( )   2:31.56 (1:45.32)     3:23.38 (51.82)
  4 Drea, Caoimhe             11 GAL                            3:23.65  
                  48.67     1:41.97 (53.30)     2:34.35 (52.38)     3:23.65 (49.30)
 -- Sudol, Martyna            11 LONG-ZZ                             DQ  
                  42.74     1:28.83 (46.09)     2:17.30 (48.47)          DQ (46.21)
 
Event 10  Girls 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connell, Leah             13 Ath                            2:40.49  
                  38.43     1:19.43 (41.00)     2:00.60 (41.17)     2:40.49 (39.89)
  2 Brennan, Nicola           13 Ath                            2:41.81  
                  38.89     1:20.41 (41.52)     2:01.47 (41.06)     2:41.81 (40.34)
  3 Walshe, Caoimhe           12 B DOL                          2:52.30  
                  41.36     1:26.03 (44.67)     2:11.03 (45.00)     2:52.30 (41.27)
  4 Doorly, Isabelle          12 GAL                            2:52.78  
                  41.84     1:25.84 (44.00)     2:10.73 (44.89)     2:52.78 (42.05)
  5 Currie, Olivia            13 SHARK                          2:53.93  
                  41.15     1:26.49 (45.34)     2:10.42 (43.93)     2:53.93 (43.51)
  6 Kelly, Katie              13 SHARK                          2:54.61  
                  41.96     1:26.76 (44.80)     2:11.77 (45.01)     2:54.61 (42.84)
  7 Fielding, Siofra          13 BALL                           2:55.11  
                  38.84     1:24.36 (45.52)     2:11.16 (46.80)     2:55.11 (43.95)
  8 Joyce, Emelia             13 SHARK                          2:55.15  
                  42.15     1:27.14 (44.99)     2:11.93 (44.79)     2:55.15 (43.22)
  9 Farrell, Izzy             13 GAL                            2:55.70  
                  41.74     1:27.24 (45.50)     2:12.24 (45.00)     2:55.70 (43.46)
 10 Roland, Miriam            13 Bluefin SC                     2:55.74  
                  42.38     1:26.70 (44.32)     2:11.30 (44.60)     2:55.74 (44.44)
 11 Butler, Ellie             12 B DOL                          2:57.10  
                  40.70     1:24.93 (44.23)     2:10.64 (45.71)     2:57.10 (46.46)
 12 Robinson, Erin            12 WPORT                          2:57.48  
                  42.08     1:27.86 (45.78)     2:14.29 (46.43)     2:57.48 (43.19)
 13 Whelan, Rachel            13 SHARK                          2:59.01  
                  43.27     1:28.47 (45.20)     2:12.90 (44.43)     2:59.01 (46.11)
 14 Bohan, Erin               13 Trident                        3:02.18  
                  42.67     1:29.90 (47.23)     2:17.55 (47.65)     3:02.18 (44.63)
 15 Ryan, Jane                12 Ath                            3:02.28  
                  45.05     1:31.95 (46.90)     2:18.62 (46.67)     3:02.28 (43.66)
 16 Wallace, Kate             13 LASER                          3:04.19  
                  44.33     1:31.87 (47.54)     2:19.69 (47.82)     3:04.19 (44.50)
 17 Mulvey, Molly             12 Trident                        3:04.38  
                  42.10     1:28.71 (46.61)     2:17.12 (48.41)     3:04.38 (47.26)
 18 Warchol, Julia            12 LONG-ZZ                        3:04.88  
                  44.99     1:31.83 (46.84)     2:19.64 (47.81)     3:04.88 (45.24)
 19 Ramsey, Naoise            12 CLM                            3:08.37  
                  42.94     1:31.77 (48.83)     2:21.17 (49.40)     3:08.37 (47.20)
 20 Pajak, Klaudia            13 LONG-ZZ                        3:10.11  
                  46.84     1:35.35 (48.51)     2:23.89 (48.54)     3:10.11 (46.22)
 21 Kelly, Aoife              13 BALL                           3:10.67  
                  43.90           43.90 ( )           43.90 ( )   3:10.67 (2:26.77)
 22 Brennan, Emma             12 LONG-ZZ                        3:13.89  
                  45.05     1:35.18 (50.13)     2:27.78 (52.60)     3:13.89 (46.11)
 23 McLoughlin, Hannah        13 B DOL                          3:17.48  
                  45.76     1:35.18 (49.42)         1:35.18 ( )   3:17.48 (1:42.30)
 24 Kilduff, Lauren           12 Bluefin SC                     3:31.29  
                  51.33     1:46.28 (54.95)     2:40.29 (54.01)     3:31.29 (51.00)
 -- Mc Keon, Sophie           12 Trident                             DQ  
                  44.83     1:35.04 (50.21)     2:25.76 (50.72)          DQ (47.65)
 -- Lynott, Phoebe            12 Trident                             DQ  
                  45.68     1:34.63 (48.95)     2:23.54 (48.91)          DQ (48.11)
 -- Lynott, Isobel            12 B DOL                               DQ  
                  44.81     1:32.38 (47.57)     2:22.22 (49.84)          DQ (47.69)
 
Event 10  Girls 14-15 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fabian, Reka              15 LASER                          2:43.96  
                  38.57     1:20.82 (42.25)     2:04.08 (43.26)     2:43.96 (39.88)
  2 Moore, Eilidh             14 Ath                            2:46.54  
                  39.14     1:20.94 (41.80)     2:03.85 (42.91)     2:46.54 (42.69)
  3 Healy, Rachel             15 CBAR                           2:52.59  
                  41.46     1:24.91 (43.45)     2:09.05 (44.14)     2:52.59 (43.54)
  4 Higgins, Cara             14 CLM                            2:53.86  
                  40.64     1:25.44 (44.80)     2:10.21 (44.77)     2:53.86 (43.65)
  5 Lynott, Faith             14 Trident                        2:54.08  
                  42.07     1:25.96 (43.89)     2:10.84 (44.88)     2:54.08 (43.24)
  6 Gizinska, Pola            14 Bluefin SC                     2:54.20  
                  41.86     1:26.64 (44.78)     2:11.79 (45.15)     2:54.20 (42.41)
  7 Coffey, Disa              14 Tuam ST                        2:54.37  
                  40.39     1:24.64 (44.25)     2:09.90 (45.26)     2:54.37 (44.47)
  8 Manning, Katie            14 LONG-ZZ                        2:56.74  
                  40.90     1:26.00 (45.10)     2:12.70 (46.70)     2:56.74 (44.04)
  9 Smyth, Erin               14 GAL                            3:02.14  
                  43.42     1:30.13 (46.71)     2:16.85 (46.72)     3:02.14 (45.29)
 10 Guckian, Ella             14 Trident                        3:05.01  
                  43.30     1:29.71 (46.41)     2:17.30 (47.59)     3:05.01 (47.71)
 11 Murphy, Davina            14 LONG-ZZ                        3:06.56  
                  44.79     1:31.74 (46.95)     2:20.17 (48.43)     3:06.56 (46.39)
 12 Awaja, Sura               14 SHARK                          3:10.70  
                  45.96     1:34.42 (48.46)     2:24.36 (49.94)     3:10.70 (46.34)
 -- Daly, Ailis               14 SHARK                               DQ  
                  46.36     1:36.93 (50.57)     2:25.64 (48.71)          DQ (47.51)
 
Event 10  Girls 16 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lowe, Rebecca             18 Ath                            2:19.07  
                  32.81     1:08.07 (35.26)     1:43.73 (35.66)     2:19.07 (35.34)
  2 Mc Auley, Sile            16 Ath                            2:34.38  
                  35.79     1:14.56 (38.77)     1:54.76 (40.20)     2:34.38 (39.62)
  3 Condron, Sarah            17 Ath                            2:39.04  
                  36.32     1:16.55 (40.23)     1:57.88 (41.33)     2:39.04 (41.16)
  4 Fitzpatrick, Cara         16 Ath                            2:41.18  
                  38.70     1:19.57 (40.87)     2:00.91 (41.34)     2:41.18 (40.27)
  5 Fitzpatrick, Eva          16 Ath                            2:41.39  
                  36.63     1:17.51 (40.88)     2:00.92 (43.41)     2:41.39 (40.47)
  6 Kennedy, Ailbhe           18 LASER                          2:43.15  
                  39.04     1:20.39 (41.35)     2:02.20 (41.81)     2:43.15 (40.95)
  7 Byrne, Ella               16 LONG-ZZ                        2:50.17  
                  40.18     1:23.92 (43.74)     2:08.57 (44.65)     2:50.17 (41.60)
  8 Owens, Oonagh             18 LASER                          2:51.90  
                  39.72     1:23.53 (43.81)     2:08.15 (44.62)     2:51.90 (43.75)
  9 O'Brien, Millie           16 Ath                            2:52.97  
                  40.76     1:24.13 (43.37)     2:09.04 (44.91)     2:52.97 (43.93)
 10 Leonard, Aoife            17 LONG-ZZ                        2:55.38  
                  41.21     1:25.09 (43.88)     2:10.33 (45.24)     2:55.38 (45.05)
 11 Kavanagh, Clodagh         16 CBAR                           2:55.39  
                  41.26     1:26.38 (45.12)     2:12.15 (45.77)     2:55.39 (43.24)
 12 O'Boyle, Elizabeth        18 LONG-ZZ                        2:57.37  
                  41.52     1:25.58 (44.06)     2:11.91 (46.33)     2:57.37 (45.46)
 13 Furey, Lilian             16 Bluefin SC                     3:00.52  
                  43.62     1:29.21 (45.59)     2:15.98 (46.77)     3:00.52 (44.54)
 14 Feeney, Ainne             16 LASER                          3:01.74  
                  43.09     1:29.25 (46.16)     2:16.78 (47.53)     3:01.74 (44.96)
 15 Cunningham, Alannah       16 SLIGO                          3:04.19  
                  45.64     1:33.37 (47.73)     2:19.80 (46.43)     3:04.19 (44.39)
 
Event 11  Boys 11 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duda, Scott               11 LONG-ZZ                        1:23.59  
                  39.22     1:23.59 (44.37)                                        
 
Event 11  Boys 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shortt, John              13 Bluefin SC                     1:12.84  
                  35.07     1:12.84 (37.77)                                        
  2 Moro, Fredrik             13 Ath                            1:14.82  
                  36.17     1:14.82 (38.65)                                        
  3 Henson, Andrew            13 Ath                            1:20.48  
                  37.90     1:20.48 (42.58)                                        
  4 Rynn, Eoghan              13 Trident                        1:20.55  
                  37.61     1:20.55 (42.94)                                        
  5 Lefebvre, Adrien          13 Ath                            1:20.82  
                  37.38     1:20.82 (43.44)                                        
  6 Rolston, Edwin            13 BALL                           1:22.89  
                  38.37     1:22.89 (44.52)                                        
  7 Coll, Nara                13 LASER                          1:25.69  
                  38.82     1:25.69 (46.87)                                        
  8 Healy, Tom                13 GAL                            1:28.70  
                  41.79     1:28.70 (46.91)                                        
  9 Watterson, Kieran         13 Bluefin SC                     1:29.40  
                  41.46     1:29.40 (47.94)                                        
 10 Hynes, Matthew            13 LASER                          1:29.57  
                  41.12     1:29.57 (48.45)                                        
 11 Smith, Cathal             12 LONG-ZZ                        1:30.37  
                  42.13     1:30.37 (48.24)                                        
 12 Patten, Joseph            12 GAL                            1:32.29  
                  42.59     1:32.29 (49.70)                                        
 
Event 11  Boys 14-15 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fagan, Kyle               15 Ath                            1:07.14  
                  30.78     1:07.14 (36.36)                                        
  2 Rusk, Darragh             15 Ath                            1:10.35  
                  32.49     1:10.35 (37.86)                                        
  3 Delaney, Jack             14 CLM                            1:11.08  
                  34.07     1:11.08 (37.01)                                        
  4 Lynam, Aindriu            15 Ath                            1:11.13  
                  33.22     1:11.13 (37.91)                                        
  5 Kearney, Rian             15 Bluefin SC                     1:12.02  
                  32.98     1:12.02 (39.04)                                        
  6 Rynn, Cormac              15 Trident                        1:13.11  
                  34.73     1:13.11 (38.38)                                        
  7 Matthews, Jamie           15 LONG-ZZ                        1:13.67  
                  34.68     1:13.67 (38.99)                                        
  8 Meegan, Zach              15 Ath                            1:14.62  
                  33.82     1:14.62 (40.80)                                        
  9 Coll, Daehan              14 LASER                          1:17.23  
                  35.04     1:17.23 (42.19)                                        
 10 Doherty, Eamon            15 BALL                           1:17.65  
                  35.65     1:17.65 (42.00)                                        
 11 Swaris, Dillon            14 LONG-ZZ                        1:18.00  
                  35.41     1:18.00 (42.59)                                        
 12 Hogan, Cian               14 SHARK                          1:20.34  
                  38.91     1:20.34 (41.43)                                        
 13 Davey, Thomas             14 Bluefin SC                     1:21.01  
                  36.98     1:21.01 (44.03)                                        
 -- Callanan, Diarmiud        14 Bluefin SC                          DQ  
                  39.36                                                            
 
Event 11  Boys 16 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Nathan              16 LASER                          1:06.26  
                  31.68     1:06.26 (34.58)                                        
  2 Grimes, Paddy             16 LASER                          1:07.18  
                  31.81     1:07.18 (35.37)                                        
  3 Malashnyak, Edwin         17 Ath                            1:07.97  
                  31.64     1:07.97 (36.33)                                        
  4 Blanchard, Fergal         17 LASER                          1:08.11  
                  32.21     1:08.11 (35.90)                                        
  5 Lennon, Brian             18 SHARK                          1:08.24  
                  31.66     1:08.24 (36.58)                                        
  6 Fitzgeald, Brian          18 Ath                            1:08.77  
                  31.75     1:08.77 (37.02)                                        
  7 O'Connor, Milo            18 Ath                            1:09.04  
                  31.58     1:09.04 (37.46)                                        
  8 Mc Cormack, Cian          16 LONG-ZZ                        1:10.59  
                  34.50     1:10.59 (36.09)                                        
  9 Harrinnhton, Shane        16 Ath                            1:10.99  
                  33.67     1:10.99 (37.32)                                        
 10 Surdulli, Ilir            17 SHARK                          1:11.65  
                  33.67     1:11.65 (37.98)                                        
 11 Carney, Colm              16 CBAR                           1:12.13  
                  33.88     1:12.13 (38.25)                                        
 12 Collins, Rory             17 Bluefin SC                     1:13.40  
                  33.04     1:13.40 (40.36)                                        
 13 Smith, Eamon              16 LONG-ZZ                        1:16.37  
                  35.35     1:16.37 (41.02)                                        
 14 Donegan, Sean             16 BALL                           1:18.90  
                  36.14     1:18.90 (42.76)                                        
 
Event 12  Girls 11 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Radomska, Lena            11 LONG-ZZ                             DQ  
 
Event 12  Girls 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cormack, Rionagh       13 LONG-ZZ                        1:17.90  
                  36.33     1:17.90 (41.57)                                        
  2 Moore, Erin               12 Ath                            1:18.20  
                  35.99     1:18.20 (42.21)                                        
  3 Mc Keon, Ella M           13 Trident                        1:22.95  
                  39.54     1:22.95 (43.41)                                        
  4 Mc Nicholas, Lydia        13 LASER                          1:23.21  
                  38.85     1:23.21 (44.36)                                        
  5 Connell, Leah             13 Ath                            1:24.75  
                  40.35     1:24.75 (44.40)                                        
  6 Coleman, Sasha            12 Ath                            1:26.84  
                  38.68     1:26.84 (48.16)                                        
  7 Doorly, Isabelle          12 GAL                            1:26.89  
                  41.05     1:26.89 (45.84)                                        
  8 Gunning, Sarah            13 Bluefin SC                     1:28.19  
                  39.91     1:28.19 (48.28)                                        
  9 Hussey, Louisa            12 GAL                            1:29.49  
                  41.89     1:29.49 (47.60)                                        
 10 Connery, Niamh            12 SHARK                          1:33.52  
                  41.84     1:33.52 (51.68)                                        
 
Event 12  Girls 14-15 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Emma              15 BALL                           1:13.65  
                  34.58     1:13.65 (39.07)                                        
  2 Brennan, Soracha          14 Tuam ST                        1:15.62  
                  34.81     1:15.62 (40.81)                                        
  3 Powell, Ella              14 Ath                            1:17.55  
                  36.07     1:17.55 (41.48)                                        
  4 Teijeiro, Cayetana        14 GAL                            1:23.14  
                  37.72     1:23.14 (45.42)                                        
  5 O'Brien, Grace            14 LONG-ZZ                        1:23.52  
                  38.24     1:23.52 (45.28)                                        
 
Event 12  Girls 16 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Laura            18 Ath                            1:14.36  
                  34.99     1:14.36 (39.37)                                        
  2 Rynn, Aoibhe              17 Trident                        1:14.83  
                  34.59     1:14.83 (40.24)                                        
  3 Lowe, Erika               16 Ath                            1:15.76  
                  34.33     1:15.76 (41.43)                                        
  4 Byrne, Ella               16 LONG-ZZ                        1:18.04  
                  36.06     1:18.04 (41.98)                                        
  5 Mc Partlan, Alice         17 SLIGO                          1:18.77  
                  36.23     1:18.77 (42.54)                                        
  6 Bedynek, Sandra           17 Bluefin SC                     1:20.40  
                  37.69     1:20.40 (42.71)                                        
  7 Kavanagh, Clodagh         16 CBAR                           1:25.08  
                  40.53     1:25.08 (44.55)                                        
 
Event 13  Boys 11 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duda, Scott               11 LONG-ZZ                          45.80  
  2 Coyne, Peter              11 Ath                              46.43  
  3 Flanagan, Darragh         10 Ath                              48.74  
 
Event 13  Boys 12-13 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moro, Fredrik             13 Ath                              37.36  
  2 Smith, Cathal             12 LONG-ZZ                          46.43  
  3 Rolston, Edwin            13 BALL                             46.79  
  4 Boyle, Rory               13 SHARK                            47.05  
 
Event 13  Boys 14-15 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lennon, David             15 SHARK                            35.82  
  2 Delaney, Jack             14 CLM                              35.94  
  3 Nemnasevs, leo            14 SHARK                            36.36  
  4 Fagan, Kyle               15 Ath                              36.65  
  5 Rusk, Darragh             15 Ath                              37.04  
  6 Viglas, Martin            14 SLIGO                            38.41  
  7 Mc Aloon, Conor           15 BALL                             38.82  
  8 Claffey, Rian             14 Ath                              39.04  
  9 Fee, Brogan               15 LONG-ZZ                          40.95  
 
Event 13  Boys 16 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coogan, Alfie             16 Ath                              32.77  
  2 Van DE Beek, Jake         17 Bluefin SC                       33.13  
  3 O'Connor, Milo            18 Ath                              33.37  
  4 Begley, Lukas             17 Tuam ST                          34.07  
  5 Moore-Keane, Ross         16 Ath                              35.64  
  6 Rowley Hopkins, Callum    16 SLIGO                            35.83  
  7 Blanchard, Fergal         17 LASER                            35.93  
  8 Balaski, James            17 CBAR                             37.08  
  9 Geraghty, Cormac          17 BALL                             37.28  
 10 Mroz, Kamil               16 LONG-ZZ                          37.45  
 11 Carney, Colm              16 CBAR                             38.12  
 12 Fitzpatrick O'Brien, Cil  18 SHARK                            38.33  
 13 Cloonan, Brogan           16 Bluefin SC                       42.55  
 
Event 14  Girls 11 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Emma              11 Ath                              45.21  
  2 Henson, Amelie            11 Ath                              45.55  
  3 Mooney, Isabelle          11 SHARK                            47.14  
  4 Drea, Caoimhe             11 GAL                              48.17  
  5 Walsh, Aoife              11 CLM                              48.58  
  6 Sudol, Martyna            11 LONG-ZZ                          50.30  
 
Event 14  Girls 12-13 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cormack, Rionagh       13 LONG-ZZ                          36.92  
  2 Railton, Michelle         13 Tuam ST                          39.47  
  3 Connell, Leah             13 Ath                              40.16  
  4 O'Rourke, Meabh           13 Tuam ST                          40.53  
  5 Warchol, Julia            12 LONG-ZZ                          40.58  
  6 Flanagan, Keela           13 Ath                              40.98  
  7 Ryan, Jane                12 Ath                              41.17  
  8 Robinson, Erin            12 WPORT                            42.23  
  9 Joyce, Emelia             13 SHARK                            42.54  
 10 Farrell, Izzy             13 GAL                              42.72  
 11 Whelan, Rachel            13 SHARK                            42.84  
 12 Connery, Niamh            12 SHARK                            42.85  
 13 Currie, Olivia            13 SHARK                            43.60  
 14 Rabbitt, Aisling          13 CLM                              44.85  
 15 McLoughlin, Hannah        13 B DOL                            45.69  
 16 Bohan, Erin               13 Trident                          46.37  
 17 Joyce, Isabel             13 SHARK                            46.86  
 18 Zhan, Aining              13 GAL                              47.10  
 19 Wallace, Kate             13 LASER                            48.19  
 20 Lynott, Phoebe            12 Trident                          48.56  
 21 Pajak, Klaudia            13 LONG-ZZ                          48.86  
 22 Kilduff, Lauren           12 Bluefin SC                       49.04  
 
Event 14  Girls 14-15 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connaughton-Jones, Ciara  15 SLIGO                            39.00  
  2 Smith, Clodagh            15 LONG-ZZ                          41.88  
  3 Manning, Katie            14 LONG-ZZ                          43.07  
  4 Kenny, Bridget            14 SHARK                            43.11  
  5 Healy, Rachel             15 CBAR                             44.05  
  6 Guckian, Ella             14 Trident                          46.22  
  7 Daly, Ailis               14 SHARK                            47.25  
  8 Murphy, Davina            14 LONG-ZZ                          47.69  
  9 Awaja, Sura               14 SHARK                            48.95  
 
Event 14  Girls 16 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Judy             17 Ath                              35.92  
  2 Flaherty, Ellen           18 Ath                              36.08  
  3 Kearney, Sorcha           18 Bluefin SC                       38.20  
  4 Condron, Sarah            17 Ath                              39.03  
  5 Kearney, Caoilin          17 Bluefin SC                       39.04  
  6 O'Boyle, Karen            16 LONG-ZZ                          40.67  
  7 Ward, Aileen              17 Ath                              40.82  
  8 Leonard, Siobhan          16 LONG-ZZ                          40.91  
  9 Mc Manus, Rachel          16 SLIGO                            41.05  
 10 Bedynek, Sandra           17 Bluefin SC                       41.22  
 11 Fitzpatrick, Eva          16 Ath                              41.65  
 12 Fitzpatrick, Cara         16 Ath                              41.80  
 13 Cunningham, Alannah       16 SLIGO                            41.85  
 14 Leonard, Aoife            17 LONG-ZZ                          43.06  
 15 O'Rourke, Grainne         16 Tuam ST                          44.17  
 16 Feeney, Ainne             16 LASER                            50.92  
 
Event 15  Boys 11 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hwang, Jun                11 COM                            3:14.83  
                  44.83     1:33.74 (48.91)     2:31.65 (57.91)     3:14.83 (43.18)
  2 Coyne, Peter              11 Ath                            3:15.35  
                  50.22     1:41.02 (50.80)     2:34.62 (53.60)     3:15.35 (40.73)
  3 Banks, Cillian O'Bruac    11 SHARK                          3:17.04  
                  45.83     1:36.58 (50.75)     2:32.66 (56.08)     3:17.04 (44.38)
  4 Geng, Preston             10 GAL                            3:20.75  
                  45.81     1:35.80 (49.99)     2:34.27 (58.47)     3:20.75 (46.48)
 
Event 15  Boys 12-13 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shortt, John              13 Bluefin SC                     2:30.68  
                  35.36     1:12.26 (36.90)     1:58.79 (46.53)     2:30.68 (31.89)
  2 Moro, Fredrik             13 Ath                            2:43.27  
                  34.45     1:18.24 (43.79)     2:04.40 (46.16)     2:43.27 (38.87)
  3 Rynn, Eoghan              13 Trident                        2:47.59  
                  38.53     1:21.43 (42.90)     2:12.56 (51.13)     2:47.59 (35.03)
  4 Coll, Nara                13 LASER                          2:51.61  
                  38.85     1:24.00 (45.15)     2:11.26 (47.26)     2:51.61 (40.35)
  5 Watterson, Kieran         13 Bluefin SC                     2:52.07  
                  40.31     1:23.14 (42.83)     2:15.50 (52.36)     2:52.07 (36.57)
  6 Rattigan, Daniel          13 SLIGO                          2:54.92  
                  40.34     1:23.98 (43.64)     2:16.55 (52.57)     2:54.92 (38.37)
  7 O'Neill, Sean             13 Ath                            2:55.52  
                  43.03     1:26.37 (43.34)     2:15.55 (49.18)     2:55.52 (39.97)
  8 Dowling, Luke             13 Tuam ST                        3:01.68  
                  38.15     1:25.71 (47.56)     2:21.95 (56.24)     3:01.68 (39.73)
  9 Dillon, Evan              13 CLM                            3:02.62  
                  40.91     1:27.44 (46.53)     2:23.17 (55.73)     3:02.62 (39.45)
 10 Mc Glue, Oisin            12 SHARK                          3:02.64  
                  39.83     1:28.36 (48.53)     2:22.90 (54.54)     3:02.64 (39.74)
 11 Mc Namara, Adam           13 CLM                            3:03.67  
                  43.65     1:33.05 (49.40)     2:23.77 (50.72)     3:03.67 (39.90)
 12 Healy, Tom                13 GAL                            3:03.68  
                  40.66     1:29.51 (48.85)     2:25.70 (56.19)     3:03.68 (37.98)
 13 Cunningham Smyth, Paddy   13 SHARK                          3:04.45  
                  49.50     1:31.91 (42.41)     2:27.05 (55.14)     3:04.45 (37.40)
 14 O'Sullivan, John          13 GAL                            3:04.83  
                  42.22     1:27.72 (45.50)     2:25.40 (57.68)     3:04.83 (39.43)
 15 Dzaei, Amyan              13 LONG-ZZ                        3:07.63  
                  40.32     1:27.48 (47.16)     2:24.54 (57.06)     3:07.63 (43.09)
 16 Rolston, Edwin            13 BALL                           3:10.30  
                  42.38     1:35.66 (53.28)     2:30.95 (55.29)     3:10.30 (39.35)
 17 Cunningham Smyth, Michae  12 SHARK                          3:11.87  
                  49.05     1:36.43 (47.38)     2:31.64 (55.21)     3:11.87 (40.23)
 18 Smith, Cathal             12 LONG-ZZ                        3:16.90  
                  41.68     1:35.03 (53.35)     2:32.71 (57.68)     3:16.90 (44.19)
 19 Mc Donnell, John-Brendan  12 GAL                            3:17.11  
                  42.39     1:31.77 (49.38)   2:32.55 (1:00.78)     3:17.11 (44.56)
 20 Patten, Joseph            12 GAL                            3:17.94  
                  43.83     1:35.56 (51.73)   2:37.72 (1:02.16)     3:17.94 (40.22)
 -- Lanigan, Conor            13 Trident                             DQ  
                  36.91     1:23.51 (46.60)     2:13.96 (50.45)          DQ (39.05)
 
Event 15  Boys 14-15 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fagan, Kyle               15 Ath                            2:28.72  
                  31.48     1:08.91 (37.43)     1:54.85 (45.94)     2:28.72 (33.87)
  2 Flaherty, Roan            15 Ath                            2:30.35  
                  34.49     1:12.67 (38.18)     1:56.28 (43.61)     2:30.35 (34.07)
  3 Kearney, Rian             15 Bluefin SC                     2:32.90  
                  34.15     1:14.80 (40.65)     1:58.82 (44.02)     2:32.90 (34.08)
  4 Meegan, Zach              15 Ath                            2:35.39  
                  33.19     1:10.99 (37.80)     2:03.14 (52.15)     2:35.39 (32.25)
  5 Rynn, Cormac              15 Trident                        2:37.73  
                  35.32     1:15.50 (40.18)     2:03.10 (47.60)     2:37.73 (34.63)
  6 Nemnasevs, leo            14 SHARK                          2:41.58  
                  35.80     1:20.44 (44.64)     2:04.53 (44.09)     2:41.58 (37.05)
  7 Fee, Brogan               15 LONG-ZZ                        2:43.34  
                  36.08     1:19.31 (43.23)     2:06.33 (47.02)     2:43.34 (37.01)
  8 Swaris, Dillon            14 LONG-ZZ                        2:46.34  
                  35.52     1:17.85 (42.33)     2:07.72 (49.87)     2:46.34 (38.62)
  9 Staunton, Peter           15 CLM                            2:47.67  
                  39.34     1:21.02 (41.68)     2:11.29 (50.27)     2:47.67 (36.38)
 10 Callanan, Diarmiud        14 Bluefin SC                     3:00.61  
                  41.20     1:26.87 (45.67)     2:20.94 (54.07)     3:00.61 (39.67)
 -- Semikin, Makar            14 Ath                                 DQ  
                  34.49     1:15.28 (40.79)     2:10.48 (55.20)          DQ (35.33)
 
Event 15  Boys 16 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coogan, Alfie             16 Ath                            2:21.94  
                  31.37     1:09.88 (38.51)     1:49.60 (39.72)     2:21.94 (32.34)
  2 Donovan, Shane            17 Ath                            2:30.07  
                  32.51     1:10.68 (38.17)     1:56.31 (45.63)     2:30.07 (33.76)
  3 Mc Cormack, Cian          16 LONG-ZZ                        2:30.58  
                  31.85     1:12.28 (40.43)     1:55.43 (43.15)     2:30.58 (35.15)
  4 Kilkenny, Shaun           16 CLM                            2:31.19  
                  31.95     1:10.26 (38.31)     1:58.08 (47.82)     2:31.19 (33.11)
  5 Van DE Beek, Jake         17 Bluefin SC                     2:32.10  
                  35.72     1:15.48 (39.76)     1:57.93 (42.45)     2:32.10 (34.17)
  6 Fitzgeald, Brian          18 Ath                            2:32.38  
                  32.14     1:10.27 (38.13)     1:55.67 (45.40)     2:32.38 (36.71)
  7 Grimes, Paddy             16 LASER                          2:34.30  
                  33.15     1:13.30 (40.15)     1:59.28 (45.98)     2:34.30 (35.02)
  8 Lennon, Brian             18 SHARK                          2:34.33  
                  33.25     1:12.39 (39.14)     1:59.16 (46.77)     2:34.33 (35.17)
  9 Begley, Lukas             17 Tuam ST                        2:34.78  
                  33.31     1:16.38 (43.07)     1:58.32 (41.94)     2:34.78 (36.46)
 10 Collins, Rory             17 Bluefin SC                     2:36.53  
                  33.02     1:13.46 (40.44)     1:59.48 (46.02)     2:36.53 (37.05)
 11 Mroz, Kamil               16 LONG-ZZ                        2:38.67  
                  33.36     1:15.90 (42.54)     2:05.47 (49.57)     2:38.67 (33.20)
 12 Fitzpatrick O'Brien, Cil  18 SHARK                          2:39.61  
                  31.65     1:16.60 (44.95)     2:01.63 (45.03)     2:39.61 (37.98)
 13 Blanchard, Ruairi         16 LASER                          2:41.24  
                  36.64     1:15.96 (39.32)     2:02.95 (46.99)     2:41.24 (38.29)
 14 Balaski, James            17 CBAR                           2:42.52  
                  36.12     1:19.32 (43.20)     2:04.95 (45.63)     2:42.52 (37.57)
 15 Hynes, John               17 LASER                          2:43.90  
                  33.77     1:14.19 (40.42)     2:04.17 (49.98)     2:43.90 (39.73)
 16 Kearns, Daniel            16 SHARK                          2:51.84  
                  35.57     1:20.57 (45.00)     2:11.28 (50.71)     2:51.84 (40.56)
 
Event 16  Girls 11 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Emma              11 Ath                            5:52.91  
                  38.29     1:21.09 (42.80)     2:05.99 (44.90)     2:51.67 (45.68)
        3:37.70 (46.03)     4:24.17 (46.47)     5:10.15 (45.98)     5:52.91 (42.76)
  2 Lavin, Aoife              11 COM                            6:21.30  
                  43.40     1:30.94 (47.54)     2:20.30 (49.36)     3:09.04 (48.74)
        3:57.98 (48.94)     4:46.52 (48.54)     5:34.17 (47.65)     6:21.30 (47.13)
  3 Connaughton, Sarah        11 SHARK                          6:32.35  
                  44.31     1:34.12 (49.81)     2:24.78 (50.66)     3:14.50 (49.72)
        4:05.93 (51.43)     4:55.68 (49.75)     5:45.71 (50.03)     6:32.35 (46.64)
 
Event 16  Girls 12-13 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nicholas, Lydia        13 LASER                          5:13.91  
                  36.18     1:16.27 (40.09)     1:56.86 (40.59)     2:37.31 (40.45)
        3:17.34 (40.03)     3:57.58 (40.24)     4:37.51 (39.93)     5:13.91 (36.40)
  2 Flanagan, Keela           13 Ath                            5:17.81  
                  35.18     1:15.66 (40.48)     1:56.15 (40.49)     2:37.43 (41.28)
        3:18.24 (40.81)     3:59.62 (41.38)     4:39.96 (40.34)     5:17.81 (37.85)
  3 Walshe, Caoimhe           12 B DOL                          5:30.43  
                  38.40     1:20.84 (42.44)     2:03.12 (42.28)     2:46.05 (42.93)
        3:27.55 (41.50)     4:09.89 (42.34)     4:53.39 (43.50)     5:30.43 (37.04)
  4 Coleman, Sasha            12 Ath                            5:32.06  
                  37.39     1:18.52 (41.13)     2:01.17 (42.65)     2:43.58 (42.41)
        3:27.06 (43.48)     4:09.24 (42.18)     4:52.05 (42.81)     5:32.06 (40.01)
  5 Currie, Olivia            13 SHARK                          5:32.29  
                  38.98     1:21.73 (42.75)     2:04.45 (42.72)     2:48.20 (43.75)
        3:30.92 (42.72)     4:12.24 (41.32)     4:52.76 (40.52)     5:32.29 (39.53)
  6 Fielding, Siofra          13 BALL                           5:33.60  
                  38.30     1:21.02 (42.72)     2:04.16 (43.14)     2:47.17 (43.01)
        3:30.18 (43.01)     4:13.18 (43.00)     4:54.28 (41.10)     5:33.60 (39.32)
  7 Moore, Erin               12 Ath                            5:35.06  
                  37.49     1:20.51 (43.02)     2:04.06 (43.55)     2:46.88 (42.82)
        3:30.25 (43.37)     4:13.80 (43.55)     4:55.70 (41.90)     5:35.06 (39.36)
  8 Butler, Ellie             12 B DOL                          5:36.15  
                  39.13     1:21.79 (42.66)     2:05.77 (43.98)     2:49.08 (43.31)
        3:31.32 (42.24)     4:14.63 (43.31)     4:56.43 (41.80)     5:36.15 (39.72)
  9 Farrell, Izzy             13 GAL                            5:36.81  
                  39.18     1:21.14 (41.96)     2:04.00 (42.86)     2:47.09 (43.09)
        3:30.19 (43.10)     4:13.71 (43.52)     4:56.65 (42.94)     5:36.81 (40.16)
 10 Doorly, Isabelle          12 GAL                            5:37.03  
                  38.98     1:21.39 (42.41)     2:01.16 (39.77)     2:44.88 (43.72)
        3:29.13 (44.25)     4:14.66 (45.53)     4:55.20 (40.54)     5:37.03 (41.83)
 11 Roland, Miriam            13 Bluefin SC                     5:37.61  
                  38.25     1:20.74 (42.49)     2:03.76 (43.02)     2:47.02 (43.26)
        3:30.58 (43.56)     4:14.22 (43.64)     4:58.08 (43.86)     5:37.61 (39.53)
 12 Mc Keon, Ella M           13 Trident                        5:37.72  
                  37.31     1:19.64 (42.33)     2:03.51 (43.87)     2:46.84 (43.33)
        3:30.26 (43.42)     4:13.72 (43.46)     4:56.82 (43.10)     5:37.72 (40.90)
 13 Mulvey, Molly             12 Trident                        5:37.73  
                  36.15     1:17.12 (40.97)     2:00.03 (42.91)     2:42.92 (42.89)
        3:27.65 (44.73)     4:12.25 (44.60)     4:55.80 (43.55)     5:37.73 (41.93)
 14 Mannion, Gemma            13 Ath                            5:46.68  
                  36.83     1:18.20 (41.37)     2:01.81 (43.61)     2:46.19 (44.38)
        3:31.00 (44.81)     4:16.86 (45.86)     5:02.66 (45.80)     5:46.68 (44.02)
 15 Hussey, Louisa            12 GAL                            6:07.02  
                  39.57     1:24.80 (45.23)     2:10.43 (45.63)     2:57.18 (46.75)
        3:43.26 (46.08)     4:28.89 (45.63)     5:12.61 (43.72)     6:07.02 (54.41)
 16 Zhan, Aining              13 GAL                            6:15.32  
                  41.01     1:26.70 (45.69)     2:13.55 (46.85)     3:02.15 (48.60)
        3:50.05 (47.90)     4:38.62 (48.57)     5:28.08 (49.46)     6:15.32 (47.24)
 
Event 16  Girls 14-15 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connaughton-Jones, Ciara  15 SLIGO                          4:53.68  
                  33.61     1:10.49 (36.88)     1:48.44 (37.95)     2:25.93 (37.49)
        3:03.21 (37.28)     3:40.46 (37.25)     4:17.94 (37.48)     4:53.68 (35.74)
  2 Powell, Ella              14 Ath                            4:53.81  
                  34.22     1:11.61 (37.39)     1:49.71 (38.10)     2:27.75 (38.04)
        3:04.64 (36.89)     3:41.82 (37.18)     4:18.43 (36.61)     4:53.81 (35.38)
  3 Moore, Eilidh             14 Ath                            5:04.25  
                  33.94     1:11.98 (38.04)     1:51.19 (39.21)     2:30.49 (39.30)
        3:09.56 (39.07)     3:48.83 (39.27)     4:27.73 (38.90)     5:04.25 (36.52)
  4 Fabian, Reka              15 LASER                          5:06.71  
                  35.07     1:14.50 (39.43)     1:54.35 (39.85)     2:33.93 (39.58)
        3:12.91 (38.98)     3:51.80 (38.89)     4:31.30 (39.50)     5:06.71 (35.41)
  5 Hughes, Emma              15 BALL                           5:16.57  
                  35.93     1:15.00 (39.07)     1:54.96 (39.96)     2:36.55 (41.59)
        3:17.65 (41.10)     3:58.69 (41.04)     4:38.99 (40.30)     5:16.57 (37.58)
  6 Lynott, Faith             14 Trident                        5:19.28  
                  36.41     1:16.17 (39.76)     1:57.37 (41.20)     2:38.79 (41.42)
        3:19.53 (40.74)     4:00.55 (41.02)     4:40.94 (40.39)     5:19.28 (38.34)
  7 Gizinska, Pola            14 Bluefin SC                     5:19.85  
                  36.33     1:16.28 (39.95)     1:57.11 (40.83)     2:38.19 (41.08)
        3:19.01 (40.82)     4:00.37 (41.36)     4:42.11 (41.74)     5:19.85 (37.74)
  8 Manning, Katie            14 LONG-ZZ                        5:24.88  
                  35.85     1:16.25 (40.40)     1:56.84 (40.59)     2:38.63 (41.79)
        3:20.86 (42.23)     4:03.59 (42.73)     4:45.39 (41.80)     5:24.88 (39.49)
  9 Teijeiro, Cayetana        14 GAL                            5:31.42  
                  37.60     1:18.99 (41.39)     2:02.10 (43.11)     2:44.56 (42.46)
        3:26.94 (42.38)     4:10.32 (43.38)     4:52.63 (42.31)     5:31.42 (38.79)
 10 O'Brien, Grace            14 LONG-ZZ                        5:31.90  
                  36.03     1:16.30 (40.27)     1:58.00 (41.70)     2:40.49 (42.49)
        3:23.69 (43.20)     4:07.14 (43.45)     4:50.78 (43.64)     5:31.90 (41.12)
 11 Kenny, Bridget            14 SHARK                          5:32.47  
                  39.73     1:22.33 (42.60)     2:04.97 (42.64)     2:48.66 (43.69)
        3:31.40 (42.74)     4:13.25 (41.85)     4:54.86 (41.61)     5:32.47 (37.61)
 12 Smyth, Erin               14 GAL                            5:34.90  
                  38.06     1:20.01 (41.95)     2:02.62 (42.61)     2:45.41 (42.79)
        3:28.62 (43.21)     4:12.28 (43.66)     4:55.22 (42.94)     5:34.90 (39.68)
 13 Scanlon, Aisling          14 LONG-ZZ                        5:42.18  
                  38.45     1:21.52 (43.07)     2:05.24 (43.72)     2:48.85 (43.61)
        3:32.70 (43.85)     4:17.57 (44.87)     5:01.55 (43.98)     5:42.18 (40.63)
 
Event 16  Girls 16 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kearney, Caoilin          17 Bluefin SC                     4:54.44  
                  34.08     1:10.90 (36.82)     1:48.54 (37.64)     2:26.22 (37.68)
        3:03.37 (37.15)     3:40.53 (37.16)     4:17.93 (37.40)     4:54.44 (36.51)
  2 Condron, Sarah            17 Ath                            5:03.50  
                  34.06     1:12.05 (37.99)     1:50.26 (38.21)     2:28.57 (38.31)
        3:06.72 (38.15)     3:45.21 (38.49)     4:24.36 (39.15)     5:03.50 (39.14)
  3 Donohue, Grainne          16 LONG-ZZ                        5:03.99  
                  34.36     1:11.99 (37.63)     1:50.84 (38.85)     2:30.07 (39.23)
        3:08.74 (38.67)     3:47.96 (39.22)     4:26.27 (38.31)     5:03.99 (37.72)
  4 Mc Partlan, Alice         17 SLIGO                          5:06.62  
                  35.92     1:15.21 (39.29)     1:54.71 (39.50)     2:33.79 (39.08)
        3:12.69 (38.90)     3:51.49 (38.80)     4:29.80 (38.31)     5:06.62 (36.82)
  5 Kennedy, Ailbhe           18 LASER                          5:08.63  
                  34.96     1:13.74 (38.78)     1:52.96 (39.22)     2:32.44 (39.48)
        3:12.04 (39.60)     3:51.64 (39.60)     4:31.41 (39.77)     5:08.63 (37.22)
  6 Conway, Fiona             18 CBAR                           5:10.98  
                  34.95     1:13.23 (38.28)     1:52.13 (38.90)     2:31.88 (39.75)
        3:11.80 (39.92)     3:52.22 (40.42)     4:32.41 (40.19)     5:10.98 (38.57)
  7 Ward, Aileen              17 Ath                            5:16.17  
                  36.23     1:16.28 (40.05)     1:56.88 (40.60)     2:37.84 (40.96)
        3:17.92 (40.08)     3:58.27 (40.35)     4:37.98 (39.71)     5:16.17 (38.19)
  8 O'Brien, Millie           16 Ath                            5:18.33  
                  35.89     1:15.82 (39.93)     1:56.33 (40.51)     2:37.58 (41.25)
        3:18.80 (41.22)     4:00.25 (41.45)     4:40.90 (40.65)     5:18.33 (37.43)
  9 Conlon, Sarah             18 CBAR                           5:21.58  
                  35.86     1:16.06 (40.20)     1:57.33 (41.27)     2:39.02 (41.69)
        3:20.63 (41.61)     4:02.21 (41.58)     4:43.29 (41.08)     5:21.58 (38.29)
 10 Mc Manus, Rachel          16 SLIGO                          5:22.79  
                  35.79     1:15.12 (39.33)     1:55.61 (40.49)     2:37.30 (41.69)
        3:18.77 (41.47)     4:01.10 (42.33)     4:43.44 (42.34)     5:22.79 (39.35)
 11 Owens, Oonagh             18 LASER                          5:31.20  
                  35.68     1:16.08 (40.40)     1:57.62 (41.54)     2:39.83 (42.21)
        3:22.54 (42.71)     4:05.83 (43.29)     4:49.36 (43.53)     5:31.20 (41.84)
 12 O'Boyle, Karen            16 LONG-ZZ                        5:40.10  
                  37.33     1:19.22 (41.89)     2:02.31 (43.09)     2:46.44 (44.13)
        3:29.97 (43.53)     4:14.34 (44.37)     4:58.58 (44.24)     5:40.10 (41.52)
 13 Leonard, Siobhan          16 LONG-ZZ                        5:40.69  
                  37.75     1:20.16 (42.41)     2:02.79 (42.63)     2:46.34 (43.55)
        3:30.49 (44.15)     4:15.13 (44.64)     4:59.20 (44.07)     5:40.69 (41.49)
 14 O'Boyle, Elizabeth        18 LONG-ZZ                        5:43.33  
                  38.44     1:20.68 (42.24)     2:04.33 (43.65)     2:48.56 (44.23)
        3:32.73 (44.17)     4:16.98 (44.25)     5:01.22 (44.24)     5:43.33 (42.11)
 15 Feeney, Ainne             16 LASER                          5:55.20  
                  40.13     1:25.34 (45.21)     2:10.93 (45.59)     2:57.03 (46.10)
        3:43.76 (46.73)     4:29.99 (46.23)     5:13.91 (43.92)     5:55.20 (41.29)
 
Event 17  Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                1:44.95  
                  26.32       52.58 (26.26)     1:19.06 (26.48)     1:44.95 (25.89)
  2 Athlone  'B'                                                1:48.54  
                  27.36       53.41 (26.05)     1:20.71 (27.30)     1:48.54 (27.83)
  3 Laser S.C.  'A'                                             1:49.84  
     1) Grimes, Paddy 16                2) Hynes, John 17                 
     3) Todd, Nathan 16                 4) Blanchard, Fergal 17           
                  27.58       55.88 (28.30)     1:23.46 (27.58)     1:49.84 (26.38)
  4 Bluefin Swimming Club  'A'                                  1:52.01  
     1) Van DE Beek, Jake 17            2) Shortt, John 13                
     3) Collins, Rory 17                4) Kearney, Rian 15               
                  28.98       57.71 (28.73)     1:25.36 (27.65)     1:52.01 (26.65)
  5 Ballina Swimming Club  'A'                                  1:57.40  
     1) Geraghty, Cormac 17             2) Donegan, Sean 16               
     3) Rolston, Edwin 13               4) Doherty, Eamon 15              
                  27.49       57.63 (30.14)     1:29.31 (31.68)     1:57.40 (28.09)
  6 Claremorris SC  'A'                                         1:58.85  
                  27.17       55.50 (28.33)     1:28.67 (33.17)     1:58.85 (30.18)
  7 Bluefin Swimming Club  'B'                                  2:05.27  
     1) Cloonan, Brogan 16              2) Davey, Thomas 14               
     3) Watterson, Kieran 13            4) Callanan, Diarmiud 14          
                  29.12     1:01.52 (32.40)     1:34.71 (33.19)     2:05.27 (30.56)
  8 Laser S.C.  'B'                                             2:08.32  
     1) Blanchard, Ruairi 16            2) Coll, Nara 13                  
     3) Hynes, Matthew 13               4) Coll, Daehan 14                
                  31.04     1:07.34 (36.30)     1:39.96 (32.62)     2:08.32 (28.36)
 -- Shark S C  'A'                                                   DQ  
                  29.77       58.79 (29.02)     1:26.93 (28.14)          DQ (28.63)