CASTLEBAR GALA OCT 2011

                              
Event 1  Boys 11 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            11 ATH                            5:04.22  
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                           5:04.81  
  3 Moran, Michael            11 COM                            5:10.48  
  4 Melly, Conor              11 CBAR                           5:31.00  
  5 Scully, Bryan             11 ATH                            5:40.18  
  6 Keogh, Timothy            11 GAL                            5:48.79  
  7 Murphy, Jamie             11 CBAR                           5:52.74  
  8 Burke, Harry              10 CLM                            5:53.58  
  9 O'Connor, David           11 GAL                            5:55.00  
 10 Regan, Ciaran             10 COM                            6:03.87  
 11 Doorly, Joseph            10 GAL                            6:04.11  
 12 Mc Grogan, Harry          11 GAL                            6:05.00  
 13 Brennan, Jack             10 ATH                            6:06.65  
 14 Moore, Owen               10 GAL                            6:25.40  
 15 Moran, Ben                10 COM                            6:36.72  
 
Event 1  Boys 12-13 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            4:36.74  
  2 Kelly, Michael            13 ATH                            4:39.64  
  3 Quinn, Gerry              13 LONG                           4:39.71  
  4 Moore, Andrew             13 GAL                            4:40.17  
  5 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                            5:00.12  
  6 Murray, Cadhla            13 LASER                          5:07.49  
  7 Collins, Donal            13 Blue Fin                       5:15.85  
  8 Dunne, Shane              13 B DOL                          5:20.00  
  9 Frank, Adam               12 B DOL                          5:28.97  
 10 Mooney, Christopher       13 LASER                          5:30.46  
 11 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                           5:32.53  
 12 Dervan, Mark              12 CBAR                           5:33.81  
 13 O'Connor, Thomas          13 GAL                            5:36.00  
 14 Reilly, Colm              12 ATH                            5:37.00  
 15 O'Hanlon, Shane           12 LONG                           5:38.46  
 16 Tannion, Joseph           13 SHARK                          5:39.18  
 17 Diviney, Oran             13 SHARK                          5:44.84  
 18 Ashton, Callum            12 LASER                          5:46.81  
 19 Sidorovs, Aleksandrs      13 ATH                            5:49.18  
 20 Canavan, Sean             12 B DOL                          6:03.26  
 21 O'Farrell, Brian          12 SHARK                          6:03.34  
 22 O'Regan, Conor            12 SHARK                          6:04.35  
 23 Cummins, Ben              12 COM                            6:10.68  
 
Event 1  Boys 14-15 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             15 CBAR                           4:21.55  
  2 Joyce, Darragh            15 ATH                            4:25.71  
  3 Melly, Cillian            14 CBAR                           4:33.56  
  4 Dowling, David            14 LASER                          4:37.14  
  5 Fitzsimons, David         15 ATH                            4:46.06  
  6 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           4:55.87  
  7 Madden, Ciaran            14 LONG                           5:01.60  
  8 Scully, Daniel            14 GAL                            5:01.96  
  9 Brinn, Jonathan           14 TUAM                           5:03.00  
 10 Lannon, Kevin             14 COM                            5:11.00  
 11 McGinty, Stephen          14 SHARK                          5:19.37  
 12 Collins, Jack             15 Blue Fin                       5:31.37  
 13 Rayner, Sean              14 COM                            5:46.12  
 14 Horkan, Eoin              14 CLM                            5:48.12  
 
Event 1  Boys 16 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                          4:32.65  
  2 Dervan, Killian           17 CBAR                           4:35.96  
  3 Doherty, Con              16 CBAR                           4:47.28  
  4 Connelly, Rhys            16 COM                            5:09.57  
 
Event 2  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Brien, Aoife            11 LONG                 1:23.34    1:21.96  
  2 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                 1:21.81    1:23.28  
  3 Dowling, Caoimhe          10 LASER                1:23.03    1:23.81  
  4 Connolly, Nicola          11 CBAR                 1:24.37    1:24.34  
  5 Carey, Sinead             11 GAL                  1:24.52    1:24.91  
 
Event 2  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                            1:21.81  
  2 Dowling, Caoimhe          10 LASER                           1:23.03  
  3 O'Brien, Aoife            11 LONG                            1:23.34  
  4 Connolly, Nicola          11 CBAR                            1:24.37  
  5 Carey, Sinead             11 GAL                             1:24.52  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Egan, Edel                11 CBAR                            1:26.18  
  7 Burke, Eve                11 CLM                             1:27.01  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                           1:29.74  
  9 McHale, Siofra            11 CBAR                            1:30.12  
 10 Walsh, Lauren             10 GAL                             1:30.55  
 11 MC Loughlin, Stephanie    10 CLM                             1:30.64  
 12 Payne, Heather            11 ATH                             1:31.58  
 13 Finn, Roisin              10 GAL                             1:31.78  
 14 Kilduff, Jenni            11 COM                             1:31.90  
 15 Moran, Sophie             10 GAL                             1:32.18  
 16 O'Flynn, Caoimhe          11 WPORT                           1:34.62  
 17 Murray, Ciara             11 LASER                           1:35.10  
 18 Reilly, Aoibheann         10 ATH                             1:35.22  
 19 Grady, Hannah             10 CBAR                            1:35.62  
 20 Breslin, Niamh            11 CBAR                            1:38.24  
 -- Doran, Ciara              11 LIM                            X1:20.81  
 
Event 2  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Finn, Kate                13 GAL                  1:12.02    1:10.19  
  2 Mylett, Sinead            13 CBAR                 1:12.21    1:10.99  
  3 Claffey, Emer             13 GAL                  1:13.53    1:13.68  
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                  1:14.55    1:15.01  
  5 O'Neill, Ciara            13 LASER                1:15.86    1:16.22  
 
Event 2  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Finn, Kate                13 GAL                             1:12.02  
  2 Mylett, Sinead            13 CBAR                            1:12.21  
  3 Claffey, Emer             13 GAL                             1:13.53  
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                             1:14.55  
  5 O'Neill, Ciara            13 LASER                           1:15.86  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                            1:16.21  
  7 Cunnane, Aine             13 CLM                             1:16.49  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Melody, Niamh             13 GAL                             1:16.55  
  9 Arthur, Shauna            13 GAL                             1:17.34  
 10 Mc Namara, Deabhail       13 WPORT                           1:17.40  
 11 Clabby, Aibhlin           12 ATH                             1:17.68  
 12 Grady, Aisling            13 CBAR                            1:18.02  
 13 Fadden, Ambre             13 CBAR                            1:18.55  
 14 Kilgallon, Niamh          12 CLM                             1:20.01  
 15 Fahy, Laura               12 CBAR                            1:20.92  
 16 Heneghan, Niamh           12 CBAR                            1:21.55  
 17 Naughton, Imogen          12 GAL                             1:21.86  
 18 MC Farland, Alex          13 GAL                             1:22.45  
 19 Madden, Dearbhaile        12 LONG                            1:22.46  
 20 Kelly, Lauren             12 SHARK                           1:22.53  
 21 Shorten, Aoife            13 SHARK                           1:23.05  
 22 Dunne, Jessica            12 LASER                           1:23.31  
 23 Dinneen, Molly            13 LASER                           1:23.44  
 24 Crosby, Emer              12 LASER                           1:23.55  
 24 Scully, Andraya           12 GAL                             1:23.55  
 26 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                            1:24.44  
 27 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                            1:25.18  
 28 Mellotte, Georgia         12 WPORT                           1:25.62  
 29 O'Brien, Paola            12 SHARK                           1:25.87  
 30 Gavin, Michelle           12 TUAM                            1:25.93  
 31 Skelly, Aideen            13 LONG                            1:26.76  
 32 Kenny, Laura              13 LONG                            1:26.78  
 33 Mc Donagh, Paula          12 CBAR                            1:26.94  
 34 Naughton, Aideen          13 SHARK                           1:27.22  
 35 Murphy, Rachel            12 BALL                            1:27.40  
 36 Kelly, Aoife              13 ATH                             1:29.49  
 37 Burns, Ella               12 WPORT                           1:30.22  
 38 Close, Charlotte          12 WPORT                           1:30.41  
 39 Egan, Sorcha              12 ATH                             1:31.54  
 40 Dolan, Tara               12 COM                             1:32.24  
 41 Dempsey, Aishling         13 LASER                           1:33.81  
 42 Togher, Una               12 CBAR                            1:34.49  
 43 McManamon, Jemma          12 SHARK                           1:34.65  
 44 Shortall, Alice           12 WPORT                           1:36.40  
 
Event 2  Girls 14-15 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                 1:10.36    1:09.74  
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                  1:10.59    1:11.12  
  3 Gallagher, Emily          15 LASER                1:14.08    1:14.22  
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                 1:14.72    1:14.40  
  5 Kelly, Sarah              14 COM                  1:14.46    1:18.24  
 
Event 2  Girls 14-15 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                            1:10.36  
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                             1:10.59  
  3 Gallagher, Emily          15 LASER                           1:14.08  
  4 Kelly, Sarah              14 COM                             1:14.46  
  5 Sheridan, Chloe           14 CBAR                            1:14.72  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Murphy, Ellen             14 CBAR                            1:17.74  
  7 O'Boyle, Sarah            14 LONG                            1:17.81  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Dervan, Louise            15 CBAR                            1:19.31  
  9 Pfeiffer, Ronja           15 Blue Fin                        1:21.63  
 10 Hristeva, Kristiana       15 GAL                             1:23.38  
 11 Delaney, Riona            14 COM                             1:25.31  
 12 Byrne, Ellen              15 TUAM                            1:26.02  
 13 Gettings, Clare           15 LONG                            1:26.94  
 14 Ryan, Emma                15 COM                             1:27.24  
 15 Gilmore, Helen            14 CLM                             1:27.38  
 16 Dempsey, Grainne          15 LASER                           1:28.62  
 
Event 2  Girls 16 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 English, Sara             29 CBAR                 1:16.54    1:09.81  
  2 Fullard, Olivia           16 COM                  1:14.14    1:12.58  
  3 Ward, Rachel              16 LONG                 1:17.56    1:17.34  
  4 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                  1:24.90    1:25.82  
 
Event 2  Girls 16 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fullard, Olivia           16 COM                             1:14.14  
  2 English, Sara             29 CBAR                            1:16.54  
  3 Ward, Rachel              16 LONG                            1:17.56  
  4 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                             1:24.90  
 
Event 3  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                 1:12.73    1:11.87  
  2 Powell, Robert            11 ATH                  1:15.78    1:14.62  
  3 Moran, Michael            11 COM                  1:18.02    1:15.22  
  4 Melly, Conor              11 CBAR                 1:25.78    1:26.62  
  5 O'Connor, David           11 GAL                  1:27.58    1:27.27  
 
Event 3  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                            1:12.73  
  2 Powell, Robert            11 ATH                             1:15.78  
  3 Moran, Michael            11 COM                             1:18.02  
  4 Melly, Conor              11 CBAR                            1:25.78  
  5 O'Connor, David           11 GAL                             1:27.58  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Keogh, Timothy            11 GAL                             1:27.72  
  7 Doorly, Joseph            10 GAL                             1:30.01  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mc Grogan, Harry          11 GAL                             1:30.34  
  9 Romanov, Peter            11 ATH                             1:31.32  
 10 Murphy, Jamie             11 CBAR                            1:31.62  
 11 Regan, Ciaran             10 COM                             1:32.53  
 12 O'Connor, Sean            10 CBAR                            1:36.65  
 13 Moore, Owen               10 GAL                             1:37.53  
 14 Moran, Ben                10 COM                             1:41.34  
 15 Doherty, Aaron            11 WPORT                           1:41.49  
 
Event 3  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                 1:07.02    1:06.67  
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                  1:09.96    1:08.48  
  3 Kelly, Michael            13 ATH                  1:13.13    1:11.96  
  4 Moore, Andrew             13 GAL                  1:13.55    1:13.68  
  5 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                  1:19.65    1:17.34  
 
Event 3  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                            1:07.02  
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                             1:09.96  
  3 Kelly, Michael            13 ATH                             1:13.13  
  4 Moore, Andrew             13 GAL                             1:13.55  
  5 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                             1:19.65  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Mooney, Christopher       13 LASER                           1:20.15  
  7 Ashton, Callum            12 LASER                           1:20.74  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Collins, Donal            13 Blue Fin                        1:21.14  
  9 O'Connor, Thomas          13 GAL                             1:21.28  
 10 Dervan, Mark              12 CBAR                            1:23.85  
 11 O'Hanlon, Shane           12 LONG                            1:23.91  
 12 Sidorovs, Aleksandrs      13 ATH                             1:24.01  
 13 Gavin, Lorcan             13 SHARK                           1:24.02  
 14 Frank, Adam               12 B DOL                           1:25.58  
 15 Cugalj, Filip             12 SHARK                           1:25.76  
 16 Tannion, Joseph           13 SHARK                           1:25.87  
 17 Diviney, Oran             13 SHARK                           1:26.57  
 18 O'Farrell, Brian          12 SHARK                           1:29.34  
 19 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                            1:29.68  
 20 Reilly, Colm              12 ATH                             1:32.85  
 21 Canavan, Sean             12 B DOL                           1:35.02  
 22 Mc Loughlin, Shane        12 WPORT                           1:36.46  
 -- Murray, Cadhla            13 LASER                                DQ  
 
Event 3  Boys 14-15 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dowling, David            14 LASER                1:05.49    1:04.87  
  2 Grady, Eoghan             15 CBAR                 1:07.54    1:05.58  
  3 O'Boyle, Brian            15 LONG                 1:06.94    1:07.78  
  4 Joyce, Darragh            15 ATH                  1:10.78    1:11.40  
  5 Melly, Cillian            14 CBAR                 1:10.87    1:11.50  
 
Event 3  Boys 14-15 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dowling, David            14 LASER                           1:05.49  
  2 O'Boyle, Brian            15 LONG                            1:06.94  
  3 Grady, Eoghan             15 CBAR                            1:07.54  
  4 Joyce, Darragh            15 ATH                             1:10.78  
  5 Melly, Cillian            14 CBAR                            1:10.87  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Burke, Ruairi             14 LASER                           1:13.75  
  7 Lannon, Kevin             14 COM                             1:14.72  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Livingstone, Patrick      14 CBAR                            1:15.02  
  9 Greene, Darragh           15 LONG                            1:15.27  
 10 Madden, Ciaran            14 LONG                            1:16.27  
 11 Collins, Jack             15 Blue Fin                        1:17.25  
 12 Scully, Daniel            14 GAL                             1:17.92  
 13 Rayner, Sean              14 COM                             1:22.10  
 14 Horkan, Eoin              14 CLM                             1:27.14  
 
Event 3  Boys 16 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rocliffe, Padraic         20 UCD                  1:08.80    1:08.01  
  2 Dervan, Killian           17 CBAR                 1:09.81    1:08.57  
  3 Connelly, Rhys            16 COM                  1:11.94    1:12.58  
  4 Doherty, Con              16 CBAR                 1:14.05    1:14.02  
 
Event 3  Boys 16 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rocliffe, Padraic         20 UCD                             1:08.80  
  2 Dervan, Killian           17 CBAR                            1:09.81  
  3 Connelly, Rhys            16 COM                             1:11.94  
  4 Doherty, Con              16 CBAR                            1:14.05  
 
Event 4  Girls 11 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                          5:08.98  
  2 Egan, Edel                11 CBAR                           5:14.74  
  3 Friel, Alanna             11 ATH                            5:23.81  
  4 Carey, Sinead             11 GAL                            5:25.28  
  5 Burke, Eve                11 CLM                            5:47.27  
  6 Connolly, Nicola          11 CBAR                           5:47.38  
  7 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                           5:52.90  
  8 McHale, Siofra            11 CBAR                           5:54.37  
  9 Walsh, Lauren             10 GAL                            5:56.28  
 10 Dowling, Caoimhe          10 LASER                          5:59.71  
 11 Doherty, Megan            11 CLM                            6:04.98  
 12 Campbell, Roisin          11 COM                            6:15.65  
 13 Kilduff, Jenni            11 COM                            6:17.53  
 14 Finn, Roisin              10 GAL                            6:25.44  
 15 Moran, Sophie             10 GAL                            6:34.96  
 -- Doran, Ciara              11 LIM                           X5:26.31  
 
Event 4  Girls 12-13 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            13 CBAR                           4:42.94  
  2 Finn, Kate                13 GAL                            4:58.51  
  3 MC Farland, Alex          13 GAL                            5:02.34  
  4 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            5:03.94  
  5 Claffey, Emer             13 GAL                            5:06.66  
  6 Grady, Aisling            13 CBAR                           5:08.90  
  7 Kavanagh, Kate            13 GAL                            5:09.57  
  8 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                           5:10.58  
  9 Fadden, Ambre             13 CBAR                           5:15.76  
 10 Kilgallon, Niamh          12 CLM                            5:16.81  
 11 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           5:18.51  
 12 Dinneen, Molly            13 LASER                          5:20.73  
 13 Mc Donagh, Paula          12 CBAR                           5:22.13  
 14 Harrington, Lisa          13 ATH                            5:22.31  
 15 Horan, Siofra             12 CBAR                           5:22.74  
 16 Cunnane, Aine             13 CLM                            5:28.31  
 17 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           5:30.22  
 18 Scully, Andraya           12 GAL                            5:33.18  
 18 Gavin, Michelle           12 TUAM                           5:33.18  
 20 Melody, Niamh             13 GAL                            5:33.81  
 21 Fahy, Laura               12 CBAR                           5:33.85  
 22 Mellotte, Georgia         12 WPORT                          5:40.68  
 23 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                           5:42.85  
 24 Heneghan, Niamh           12 CBAR                           5:45.94  
 25 Hosty, Aoife              13 SHARK                          5:46.58  
 26 Kelly, Lauren             12 SHARK                          5:47.34  
 27 O'Brien, Paola            12 SHARK                          5:48.65  
 28 Dempsey, Aishling         13 LASER                          5:49.24  
 29 Carroll, Rebecca          12 COM                            5:50.08  
 30 Naughton, Imogen          12 GAL                            5:52.41  
 31 Egan, Sorcha              12 ATH                            5:56.78  
 32 Lowe, Sophie              12 ATH                            5:57.22  
 33 Crosby, Emer              12 LASER                          5:58.08  
 34 Dolan, Tara               12 COM                            5:59.88  
 35 Tiernan, Meabh            12 COM                            6:03.48  
 36 Dunne, Jessica            12 LASER                          6:05.24  
 37 McManamon, Jemma          12 SHARK                          6:22.42  
 38 Lalwani, Emma             13 COM                            6:31.86  
 39 MC Call, Maise            13 COM                            6:38.72  
 -- Arthur, Shauna            13 GAL                           X5:08.81  
 
Event 4  Girls 14-15 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              14 COM                            4:37.68  
  2 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                           4:40.26  
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                            4:48.53  
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           5:00.96  
  5 Dervan, Louise            15 CBAR                           5:09.74  
  6 Murphy, Ellen             14 CBAR                           5:14.63  
  7 Pfeiffer, Ronja           15 Blue Fin                       5:15.24  
  8 Ryan, Emma                15 COM                            5:16.70  
  9 Kelly, Alex               15 SHARK                          5:18.51  
 10 Gallagher, Emily          15 LASER                          5:19.68  
 11 Delaney, Riona            14 COM                            5:19.93  
 12 O'Boyle, Sarah            14 LONG                           5:22.53  
 13 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            5:31.72  
 14 Byrne, Ellen              15 TUAM                           5:46.87  
 -- Shorten, Fiona            15 SHARK                              DNF  
 
Event 4  Girls 16 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fullard, Olivia           16 COM                            5:22.74  
  2 Ward, Rachel              16 LONG                           5:24.58  
 
Event 5  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                 1:31.25    1:30.68  
  2 Powell, Robert            11 ATH                  1:31.58    1:31.62  
  3 Scully, Bryan             11 ATH                  1:31.87    1:32.12  
  4 Melly, Conor              11 CBAR                 1:36.02    1:32.34  
  5 Murphy, Jamie             11 CBAR                 1:37.34    1:39.96  
 
Event 5  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                            1:31.25  
  2 Powell, Robert            11 ATH                             1:31.58  
  3 Scully, Bryan             11 ATH                             1:31.87  
  4 Melly, Conor              11 CBAR                            1:36.02  
  5 Murphy, Jamie             11 CBAR                            1:37.34  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Keogh, Timothy            11 GAL                             1:38.90  
  7 Burke, Harry              10 CLM                             1:40.16  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Dervan, Ronan             10 CBAR                            1:40.44  
  9 Brennan, Jack             10 ATH                             1:41.72  
 10 Moran, Michael            11 COM                             1:42.58  
 11 O'Connor, David           11 GAL                             1:43.58  
 12 Doorly, Joseph            10 GAL                             1:44.02  
 13 Moore, Owen               10 GAL                             1:47.05  
 14 Mc Grogan, Harry          11 GAL                             1:47.73  
 15 Doherty, Aaron            11 WPORT                           1:51.27  
 16 Regan, Ciaran             10 COM                             1:52.02  
 17 O'Connor, Sean            10 CBAR                            1:54.54  
 
Event 5  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Moore, Andrew             13 GAL                  1:20.94    1:17.90  
  1 Kelly, Michael            13 ATH                  1:20.44    1:17.90  
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                  1:27.07    1:25.81  
  4 Murray, Cadhla            13 LASER                1:28.96    1:27.96  
  5 Mooney, Christopher       13 LASER                1:28.95    1:28.64  
 
Event 5  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Michael            13 ATH                             1:20.44  
  2 Moore, Andrew             13 GAL                             1:20.94  
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                             1:27.07  
  4 Mooney, Christopher       13 LASER                           1:28.95  
  5 Murray, Cadhla            13 LASER                           1:28.96  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Dunne, Shane              13 B DOL                           1:30.11  
  7 O'Farrell, Brian          12 SHARK                           1:31.84  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Dervan, Mark              12 CBAR                            1:31.90  
  9 O'Connor, Thomas          13 GAL                             1:33.39  
 10 Collins, Donal            13 Blue Fin                        1:34.22  
 11 Cummins, Ben              12 COM                             1:34.27  
 12 Tannion, Joseph           13 SHARK                           1:34.46  
 13 Gavin, Lorcan             13 SHARK                           1:34.56  
 14 Diviney, Oran             13 SHARK                           1:35.27  
 15 O'Hanlon, Shane           12 LONG                            1:36.81  
 16 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                             1:37.69  
 17 Sidorovs, Aleksandrs      13 ATH                             1:39.62  
 18 Ashton, Callum            12 LASER                           1:40.96  
 19 O'Connor, Aaron           12 LONG                            1:41.12  
 20 Mc Loughlin, Shane        12 WPORT                           1:41.54  
 21 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                            1:43.39  
 22 Cugalj, Filip             12 SHARK                           1:43.53  
 
Event 5  Boys 14-15 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Joyce, Darragh            15 ATH                  1:11.05    1:11.54  
  2 Greene, Darragh           15 LONG                 1:11.78    1:11.87  
  3 Grady, Eoghan             15 CBAR                 1:20.69    1:19.58  
  4 Burke, Ruairi             14 LASER                1:20.81    1:20.44  
 -- Livingstone, Patrick      14 CBAR                 1:18.14         DQ  
 
Event 5  Boys 14-15 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joyce, Darragh            15 ATH                             1:11.05  
  2 Greene, Darragh           15 LONG                            1:11.78  
  3 Livingstone, Patrick      14 CBAR                            1:18.14  
  4 Grady, Eoghan             15 CBAR                            1:20.69  
  5 Burke, Ruairi             14 LASER                           1:20.81  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Melly, Cillian            14 CBAR                            1:22.77  
  7 O'Boyle, Brian            15 LONG                            1:24.24  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Dowling, David            14 LASER                           1:26.62  
  9 Collins, Jack             15 Blue Fin                        1:27.49  
 10 Madden, Ciaran            14 LONG                            1:27.84  
 11 Lannon, Kevin             14 COM                             1:28.68  
 12 McGinty, Stephen          14 SHARK                           1:30.12  
 13 Rayner, Sean              14 COM                             1:31.72  
 14 Scully, Daniel            14 GAL                             1:36.36  
 
Event 5  Boys 16 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dervan, Killian           17 CBAR                 1:15.48    1:15.62  
  2 Doherty, Con              16 CBAR                 1:21.78    1:20.01  
  3 Connelly, Rhys            16 COM                  1:21.09    1:23.49  
  4 Rocliffe, Padraic         20 UCD                  1:24.06    1:24.35  
 
Event 5  Boys 16 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dervan, Killian           17 CBAR                            1:15.48  
  2 Connelly, Rhys            16 COM                             1:21.09  
  3 Doherty, Con              16 CBAR                            1:21.78  
  4 Rocliffe, Padraic         20 UCD                             1:24.06  
 
Event 6  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Brien, Aoife            11 LONG                 1:37.27    1:36.49  
  2 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                1:39.90    1:40.90  
  3 Egan, Edel                11 CBAR                 1:42.14    1:41.63  
  4 Walsh, Lauren             10 GAL                  1:42.84    1:44.72  
 
Event 6  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carey, Sinead             11 GAL                             1:35.01  
  2 O'Brien, Aoife            11 LONG                            1:37.27  
  3 Burke, Eve                11 CLM                             1:38.31  
  4 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                           1:39.90  
  5 Egan, Edel                11 CBAR                            1:42.14  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Walsh, Lauren             10 GAL                             1:42.84  
  7 Doherty, Megan            11 CLM                             1:43.58  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Kilduff, Jenni            11 COM                             1:45.37  
  9 Connolly, Nicola          11 CBAR                            1:45.40  
 10 Fadden, Heather           10 CBAR                            1:45.74  
 11 Donnelly, Sarah           11 BALL                            1:46.17  
 12 Grady, Hannah             10 CBAR                            1:49.68  
 13 Campbell, Roisin          11 COM                             1:50.72  
 14 O'Flynn, Caoimhe          11 WPORT                           1:51.84  
 15 Murray, Ciara             11 LASER                           1:52.05  
 16 Griffin, Ruth             10 SHARK                           1:54.27  
 17 Finn, Roisin              10 GAL                             1:57.97  
 18 Moran, Sophie             10 GAL                             1:58.74  
 -- Doran, Ciara              11 LIM                            X1:36.31  
 
Event 6  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Namara, Deabhail       13 WPORT                1:21.25    1:20.78  
  2 Kilgallon, Niamh          12 CLM                  1:22.55    1:20.92  
  3 Mylett, Sinead            13 CBAR                 1:24.36    1:23.14  
  4 Fadden, Ambre             13 CBAR                 1:24.20    1:24.12  
  5 Grady, Aisling            13 CBAR                 1:26.62    1:24.68  
 
Event 6  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Namara, Deabhail       13 WPORT                           1:21.25  
  2 Kilgallon, Niamh          12 CLM                             1:22.55  
  3 Fadden, Ambre             13 CBAR                            1:24.20  
  4 Mylett, Sinead            13 CBAR                            1:24.36  
  5 Grady, Aisling            13 CBAR                            1:26.62  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Horan, Siofra             12 CBAR                            1:27.53  
  7 Dinneen, Molly            13 LASER                           1:28.46  
-------------------------------------------------------------------------
  8 O'Neill, Ciara            13 LASER                           1:29.49  
  9 Shorten, Aoife            13 SHARK                           1:30.63  
 10 Cunnane, Aine             13 CLM                             1:31.22  
 11 MC Farland, Alex          13 GAL                             1:31.53  
 12 Finn, Kate                13 GAL                             1:31.87  
 13 Burns, Ella               12 WPORT                           1:32.78  
 14 Dunne, Jessica            12 LASER                           1:34.49  
 15 Madden, Dearbhaile        12 LONG                            1:35.77  
 16 Mellotte, Georgia         12 WPORT                           1:35.94  
 17 Claffey, Emer             13 GAL                             1:36.44  
 17 Fahy, Laura               12 CBAR                            1:36.44  
 19 Scully, Andraya           12 GAL                             1:37.53  
 19 Togher, Una               12 CBAR                            1:37.53  
 21 Kelly, Aoife              13 ATH                             1:37.71  
 22 McManamon, Jemma          12 SHARK                           1:38.50  
 23 Crosby, Emer              12 LASER                           1:38.94  
 24 Skelly, Aideen            13 LONG                            1:39.28  
 25 Dempsey, Aishling         13 LASER                           1:39.87  
 26 Heneghan, Niamh           12 CBAR                            1:40.65  
 27 Melody, Niamh             13 GAL                             1:40.79  
 28 Shortall, Alice           12 WPORT                           1:41.05  
 29 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                            1:41.53  
 30 Lowe, Sophie              12 ATH                             1:41.74  
 31 Dolan, Tara               12 COM                             1:43.78  
 32 Kavanagh, Kate            13 GAL                             1:44.10  
 33 Carroll, Rebecca          12 COM                             1:44.49  
 34 Murphy, Rachel            12 BALL                            1:44.84  
 35 Tiernan, Meabh            12 COM                             1:45.37  
 36 Close, Charlotte          12 WPORT                           1:45.55  
 37 Naughton, Imogen          12 GAL                             1:46.78  
 38 Egan, Sorcha              12 ATH                             1:49.27  
 39 Kelly, Lauren             12 SHARK                           1:51.12  
 -- Arthur, Shauna            13 GAL                            X1:33.74  
 
Event 6  Girls 14-15 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dervan, Louise            15 CBAR                 1:24.84    1:25.18  
  2 Hristeva, Kristiana       15 GAL                  1:29.34    1:27.54  
  3 Kelly, Alex               15 SHARK                1:31.62    1:29.34  
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                 1:31.24    1:29.78  
  5 Shorten, Fiona            15 SHARK                1:32.07    1:32.62  
 
Event 6  Girls 14-15 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dervan, Louise            15 CBAR                            1:24.84  
  2 Hristeva, Kristiana       15 GAL                             1:29.34  
  3 Sheridan, Chloe           14 CBAR                            1:31.24  
  4 Kelly, Alex               15 SHARK                           1:31.62  
  5 Shorten, Fiona            15 SHARK                           1:32.07  
-------------------------------------------------------------------------
  6 Murphy, Ellen             14 CBAR                            1:33.22  
  7 O'Boyle, Sarah            14 LONG                            1:33.72  
-------------------------------------------------------------------------
  8 Kelly, Sarah              14 COM                             1:33.87  
  9 Gettings, Clare           15 LONG                            1:35.72  
 10 McGrath, Katie            15 Blue Fin                        1:35.74  
 11 Pfeiffer, Ronja           15 Blue Fin                        1:36.44  
 12 Ryan, Emma                15 COM                             1:38.94  
 13 Gillespie, Claire         14 BALL                            1:40.34  
 14 Gallagher, Emily          15 LASER                           1:44.84  
 15 Dempsey, Grainne          15 LASER                           1:46.18  
 
Event 6  Girls 16 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 English, Sara             29 CBAR                 1:26.17    1:19.38  
  2 Fullard, Olivia           16 COM                  1:24.69    1:25.34  
  3 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                  1:28.72    1:28.96  
 
Event 6  Girls 16 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fullard, Olivia           16 COM                             1:24.69  
  2 English, Sara             29 CBAR                            1:26.17  
  3 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                             1:28.72  
 
Event 7  Boys 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Castlebar  'A'                                              2:17.27  
  2 Athlone  'A'                                                2:27.25  
 
Event 8  Girls 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Castlebar  'A'                                              2:21.58  
 
Event 9  Boys 13 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:13.62  
 
Event 10  Girls 13 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Castlebar  'A'                                              2:02.66  
  2 Laser S.C.  'A'                                             2:17.80  
  3 Athlone  'A'                                                2:19.90  
  4 Westport Swimming Club  'A'                                 2:20.65  
  5 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:22.65  
  6 Laser S.C.  'B'                                             2:32.81  
 
Event 11  Boys 15 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Laser S.C.  'A'                                             2:03.88  
 
Event 12  Girls 15 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Castlebar  'A'                                              2:03.32  
  2 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:12.84  
 
Event 13  Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Castlebar  'A'                                              1:52.32