CASTLEBAR GALA OCTOBER 2013                                                   
 
Event 1  Boys 11 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rather, Zak               11 GAL                  5:53.19    5:20.80  
  2 Ryan, Seadhna             11 LONG                 5:50.68    5:28.74  
  3 O'Connor, Milo            11 ATH                       NT    5:46.31  
  4 Pfeiffer, Robin           10 Bluefin SC                NT    5:48.95  
  5 Doorly, David             11 GAL                       NT    5:51.43  
  6 Ryan, Duileach            10 LONG                      NT    5:52.21  
  7 Joyce, Cathal             11 CLM                       NT    6:15.57  
  8 Rennick, Sam              10 CBAR                      NT    6:30.93  
  9 Grady, Rory               10 CBAR                      NT    6:51.83  
 
Event 1  Boys 12-13 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 ATH                  4:20.00    4:44.24  
  2 Kolcow, Max               12 GAL                  5:34.18    4:54.53  
  3 Shakeshaft, Jack          13 BALL                 5:16.36    4:59.17  
  4 Murphy, Jamie             13 CBAR                 5:09.13    5:00.65  
  5 Doorly, Joseph            12 GAL                  5:08.68    5:02.27  
  6 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                5:07.69    5:03.50  
  7 Duffy, Fionn              12 GAL                  5:58.45    5:07.03  
  8 Melly, Conor              13 CBAR                 5:06.91    5:10.03  
  9 Scully, Bryan             13 ATH                  5:18.01    5:11.72  
 10 Brennan, Jack             12 ATH                  5:24.92    5:13.19  
 11 Doherty, Aaron P          13 CBAR                 5:26.63    5:13.96  
 12 Blacoe, Cillian           13 GAL                  5:26.74    5:16.40  
 13 Melvin, Conor             13 SLIGO                5:27.95    5:17.44  
 14 Keogh, Timothy            13 GAL                  5:17.04    5:24.34  
 15 Romanov, Peter            13 ATH                  5:54.30    5:25.67  
 16 MC Namara, David          13 ATH                  5:55.80    5:36.27  
 17 Anderson, Eoin            13 SLIGO                6:01.98    5:44.13  
 18 McGrath, Jack             12 SLIGO                     NT    5:52.93  
 19 Keaney, Sean              12 SLIGO                     NT    6:01.43  
 20 Scully, Tom               12 GAL                       NT    6:02.28  
 21 Dervan, Ronan             12 CBAR                      NT    6:15.50  
 22 English, James            13 CBAR                      NT    6:16.19  
 23 Heung, Tommy              12 CBAR                      NT    6:52.89  
 
Event 1  Boys 14-15 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC           5:13.85    4:44.73  
  2 Dervan, Mark              14 CBAR                 5:05.34    4:48.56  
  3 Collins, Donal            15 Bluefin SC           4:52.20    4:50.59  
  4 Gibbons, Shane            15 ATH                  5:00.06    5:04.50  
  5 Ashton, Callum            14 LASER                5:19.27    5:05.58  
  6 Cugalj, Filip             14 SHARK                5:09.19    5:08.84  
  7 Staunton, Diarmuid        14 CLM                  5:43.03    5:10.90  
  8 Vahey, Ben                15 SHARK                5:08.35    5:15.41  
  9 O'Hanlon, Ciaran          14 LONG                 5:06.91    5:18.55  
 10 Rennick, Nathan           14 CBAR                 5:39.28    5:26.66  
 11 Canavan, Sean             14 BALL                 5:14.69    5:29.79  
 12 Walsh, Ben                14 WPORT                5:16.42    5:31.89  
 13 O'Dea, Jack               14 Bluefin SC                NT    5:34.41  
 14 O'Muire, Daire            14 LONG                      NT    5:35.46  
 15 Woods, David              14 SLIGO                     NT    5:38.16  
 
Event 1  Boys 16 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             17 CBAR                 4:13.34    4:06.62  
  2 Melly, Cillian            16 CBAR                 4:31.78    4:22.65  
  3 Anderson, Ronan           16 SLIGO                4:27.43    4:29.43  
  4 O'Reilly, Aichlinn        18 CBAR                 4:35.10    4:31.23  
  5 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                4:38.67    4:41.11  
  6 Kelly, Evan               17 SLIGO                4:51.17    4:44.16  
  7 Madden, Ciaran            16 LONG                 4:55.65    4:56.38  
  8 Waldron, Fintan           16 CLM                  5:14.61    5:13.06  
  9 Williams, David           16 SHARK                     NT    5:31.11  
 
Event 2  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbs, Isabelle           11 GAL                  1:19.67    1:19.12  
  2 Leahy, Aoife              11 Bluefin SC           1:23.35    1:20.00  
  3 Kennelly, Emma            10 GAL                  1:20.36    1:20.28  
  4 Mulhall, Keela            11 GAL                  1:23.07    1:21.09  
  5 Blacoe, Allanah           11 GAL                  1:21.83    1:21.28  
  6 Hoban, Saoirse            11 CBAR                 1:25.40    1:21.93  
  7 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                1:26.47    1:22.41  
  8 Lowe, Rebecca             10 ATH                  1:21.75    1:25.55  
  9 Joyce, Grace              11 SHARK                1:30.47    1:26.59  
 10 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                1:31.82    1:27.37  
 11 Johnson, Laura            11 ATH                  1:25.27    1:27.71  
 12 Poskrobko, Carolina       11 LASER                1:26.86    1:28.46  
 13 Conway, Fiona             11 CBAR                 1:32.16    1:28.48  
 14 Boyle, Emma               11 Bluefin SC           1:34.87    1:29.06  
 15 Kearney, Caoilin          10 Bluefin SC           1:32.94    1:29.11  
 16 Walsh, Alison             11 GAL                  1:36.00    1:29.24  
 17 Holland, Jennifer         11 GAL                  1:34.03    1:29.47  
 18 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                1:33.45    1:30.65  
 19 Mills, Jenna              11 LONG                 1:34.10    1:30.92  
 20 Heneghan, Rachael         11 CBAR                      NT    1:31.56  
 21 Ashton, Iona              10 LASER                1:32.14    1:31.79  
 22 Donnelly, Rebecca         11 BALL                 1:31.31    1:31.87  
 23 Lynch, Helen               9 ATH                  1:35.64    1:33.66  
 24 Fox, Nicola               11 Bluefin SC           1:35.69    1:34.56  
 25 Shakeshaft, Zoe           11 BALL                 1:38.75    1:35.91  
 26 Mc Weeney, Aine           11 LONG                 1:35.90    1:37.49  
 27 Boyle, Labhaoise          11 SHARK                1:35.97    1:37.84  
 28 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team       1:45.32    1:39.16  
 29 Melvin, Sarah             11 SLIGO                1:43.75    1:41.98  
 
Event 2  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Caoimhe          12 LASER                1:14.26    1:13.95  
  2 Moran, Sophie             12 GAL                  1:17.64    1:14.62  
  3 Mc Weeney, Sinead         13 LONG                 1:12.81    1:14.74  
  4 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                 1:15.54    1:15.43  
  5 Egan, Edel                13 CBAR                 1:19.25    1:17.98  
  6 Lally, Erin               12 CLM                  1:20.75    1:17.99  
  7 MC Gowan, Heather         13 B DOL                1:20.08    1:18.19  
  8 Finn, Roisin              12 GAL                  1:19.60    1:18.26  
  9 Carey, Sinead             13 SHARK                1:19.07    1:18.81  
 10 MC Gowan, Amy             12 B DOL                1:22.60    1:19.97  
 10 Johnson, Rachel           13 ATH                  1:23.76    1:19.97  
 12 Wong, Tara                12 BALL                 1:28.28    1:20.09  
 13 Duignan, Dearbhla         13 ATH                  1:19.72    1:20.34  
 14 Kennedy, Louise           12 ATH                  1:29.24    1:20.63  
 15 Coen, Hazel               13 CBAR                 1:26.16    1:21.71  
 16 Grady, Hannah             12 CBAR                 1:26.57    1:21.76  
 17 Kennelly, Aisling         13 GAL                  1:23.41    1:22.36  
 18 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                1:23.07    1:22.48  
 19 Murray, Ciara             13 LASER                1:22.42    1:22.67  
 20 Grant, Stephanie          13 Tuam Swim Team       1:25.32    1:22.69  
 21 Loughran, Jessica         12 Bluefin SC           1:24.32    1:23.38  
 22 Ennis, Kelly              12 ATH                  1:23.65    1:23.50  
 23 Patten, Alex              12 B DOL                1:27.15    1:23.60  
 24 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                1:25.87    1:23.66  
 25 Conwell, Caoimhe          12 BALL                 1:25.96    1:23.86  
 26 Mahdi, Nell               13 GAL                  1:22.31    1:23.91  
 26 Breslin, Niamh            13 CBAR                 1:24.48    1:23.91  
 28 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                1:26.54    1:24.11  
 29 Walsh, Sinead             13 GAL                  1:28.03    1:24.86  
 30 Fadden, Heather           12 CBAR                 1:27.73    1:26.41  
 31 Mac Namara, Hazel         13 LASER                1:31.17    1:27.65  
 32 Henry, Lisa               12 CLM                  1:29.98    1:27.89  
 33 Curran, Raechel           13 SHARK                1:27.88    1:28.17  
 34 Heaney, Sarah             13 CLM                  1:29.87    1:28.20  
 35 Mitchell, Madeline        12 GAL                  1:35.06    1:28.43  
 36 Nugent, Ellen             12 BALL                 1:30.05    1:28.90  
 37 Deely, Megan              12 CBAR                      NT    1:29.06  
 38 O'Flynn, Aisha            13 SHARK                1:27.44    1:29.30  
 39 Donnelly, Sarah           13 BALL                 1:25.42    1:30.07  
 40 Reilly, Anoise            13 BALL                 1:41.63    1:30.40  
 41 Crudden, Meabh            12 SHARK                1:35.71    1:30.66  
 42 Sweeney, Caoimhe          13 SHARK                1:30.50    1:31.49  
 43 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team       1:34.98    1:32.48  
 44 Murphy, Rose              12 CLM                  1:29.00    1:32.93  
 45 Dillon, Sarah             12 Bluefin SC           1:37.97    1:33.84  
 46 Whyte, Naomi              13 SHARK                1:40.17    1:35.46  
 47 Cameron, Alana            13 SHARK                1:47.57    1:36.60  
 
Event 2  Girls 14-15 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            15 CBAR                 1:06.89    1:09.03  
  2 Joyce, Ciera              15 SHARK                1:09.00    1:10.13  
  3 Kilgallon, Niamh          14 CLM                  1:10.84    1:10.30  
  4 Cunnane, Aine             15 CLM                  1:13.07    1:10.36  
  5 Clabby, Aibhlin           14 ATH                  1:13.99    1:11.57  
  6 Heneghan, Niamh           14 CBAR                 1:12.84    1:12.58  
  7 Naughton, Imogen          14 SHARK                1:14.31    1:12.80  
  8 Kelly, Lauren             14 SHARK                1:15.19    1:13.01  
  9 Crosby, Emer              14 LASER                1:15.18    1:13.45  
 10 Anderson, Kate            14 SLIGO                1:13.62    1:14.50  
 11 Murphy, Rachel            14 BALL                 1:16.08    1:14.71  
 12 Fahy, Laura               14 CBAR                 1:16.52    1:14.77  
 13 O'Brien, Paola            14 SHARK                1:19.74    1:15.22  
 14 Shorten, Aoife            15 SHARK                1:13.49    1:15.55  
 15 Sweeney, Amy              14 SHARK                1:15.18    1:16.65  
 16 Clancy, Marie             14 SHARK                1:26.98    1:17.02  
 17 Egan, Stacey              14 ATH                  1:24.77    1:17.72  
 18 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                 1:19.10    1:18.79  
 19 Scully, Andraya           14 GAL                  1:18.88    1:19.23  
 20 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                 1:20.93    1:19.50  
 21 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                 1:20.80    1:19.67  
 22 Fadden, Ambre             15 CBAR                 1:18.55    1:19.69  
 23 Madden, Dearbhaile        14 LONG                 1:21.79    1:20.17  
 24 Ward, Emily               14 B DOL                1:20.81    1:20.52  
 25 Egan, Sorcha              14 ATH                  1:22.38    1:21.06  
 26 Horan, Siofra             14 CBAR                 1:22.36    1:21.60  
 27 Farrell, Ailbhe           15 LONG                 1:22.04    1:21.96  
 28 Togher, Una               14 CBAR                 1:25.63    1:22.36  
 29 Dempsey, Aisling          15 LASER                1:23.20    1:22.71  
 30 Joyce, Laura              14 CLM                  1:19.72    1:22.98  
 31 Reilly, Lauren            14 ATH                  1:24.11    1:23.14  
 32 Skelly, Aideen            15 LONG                 1:23.44    1:25.84  
 33 Lennon, Amy               14 Bluefin SC           1:25.42    1:27.02  
 34 McDonough, Méabh          15 SHARK                1:29.56    1:28.84  
 
Event 2  Girls 16 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              16 CLM                  1:11.20    1:12.04  
  2 Pfeiffer, Ronja           17 Bluefin SC           1:11.55    1:13.05  
  3 Murphy, Jade              16 SLIGO                1:31.57    1:21.14  
  4 Gerrity, Lisa             16 SLIGO                1:22.53    1:22.61  
 
Event 3  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rather, Zak               11 GAL                  1:19.00    1:20.83  
  2 Cooke, Uiseann            11 Tuam Swim Team       1:36.06    1:25.99  
  3 Pfeiffer, Robin           10 Bluefin SC           1:30.02    1:27.69  
  4 O'Connor, Milo            11 ATH                  1:35.55    1:27.99  
  5 Joyce, Cathal             11 CLM                  1:26.19    1:29.03  
  6 O'Hara, Odhran            11 SLIGO                1:43.87    1:29.38  
  7 Joyce, Darragh             9 CLM                  1:33.75    1:31.41  
  8 Doorly, David             11 GAL                  1:34.09    1:32.63  
  9 Rennick, Sam              10 CBAR                 1:47.87    1:33.34  
 10 Malashnyak, Edwin          9 ATH                  1:45.15    1:37.16  
 11 Grady, Rory               10 CBAR                 1:44.61    1:41.25  
 
Event 3  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 ATH                  1:02.08    1:02.21  
  2 Kolcow, Max               12 GAL                  1:19.23    1:12.64  
  3 Blacoe, Cillian           13 GAL                  1:15.17    1:14.26  
  4 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                1:16.82    1:14.34  
  5 Murphy, Jamie             13 CBAR                 1:27.59    1:15.63  
  6 Duffy, Fionn              12 GAL                  1:20.24    1:15.97  
  7 Melvin, Conor             13 SLIGO                1:16.38    1:17.59  
  8 Anderson, Eoin            13 SLIGO                1:15.99    1:17.72  
  9 O'Connor, Sean            12 CBAR                 1:22.47    1:17.86  
 10 Melly, Conor              13 CBAR                 1:25.78    1:18.30  
 11 Romanov, Peter            13 ATH                  1:23.41    1:18.65  
 12 Doorly, Joseph            12 GAL                  1:18.41    1:21.37  
 13 Keogh, Timothy            13 GAL                  1:21.50    1:21.95  
 14 MC Namara, David          13 ATH                  1:36.89    1:22.90  
 15 Scully, Tom               12 GAL                  1:34.32    1:26.02  
 16 Fortune, Joshua           12 B DOL                1:29.25    1:26.18  
 17 Arsic, Aleksandar         12 SHARK                1:35.65    1:29.38  
 18 Keaney, Sean              12 SLIGO                1:36.03    1:31.30  
 19 Dervan, Ronan             12 CBAR                      NT    1:34.57  
 20 Morris, Jayke             13 CLM                  1:29.15    1:37.21  
 
Event 3  Boys 14-15 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC           1:09.19    1:07.27  
  2 Ashton, Callum            14 LASER                1:13.90    1:11.46  
  3 Collins, Donal            15 Bluefin SC           1:11.84    1:12.21  
  4 Dervan, Mark              14 CBAR                 1:21.69    1:13.75  
  5 Cugalj, Filip             14 SHARK                1:19.15    1:16.29  
  6 Staunton, Diarmuid        14 CLM                  1:22.38    1:19.53  
  7 Gibbons, Shane            15 ATH                  1:19.72    1:19.56  
  8 Woods, David              14 SLIGO                1:24.28    1:21.98  
  9 O'Hanlon, Shane           14 LONG                 1:18.69    1:21.99  
 10 Manning, Tom              15 LONG                 1:27.75    1:24.47  
 11 O'Dea, Jack               14 Bluefin SC           1:27.53    1:26.65  
 12 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                1:31.62    1:36.10  
 
Event 3  Boys 16 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           16 SLIGO                1:00.24      59.28  
  2 Grady, Eoghan             17 CBAR                 1:04.43    1:04.22  
  3 Melly, Cillian            16 CBAR                 1:10.87    1:05.63  
  4 Livingstone, Patrick      16 CBAR                 1:07.21    1:08.65  
  5 Kelly, Evan               17 SLIGO                1:10.22    1:10.47  
  6 Madden, Ciaran            16 LONG                 1:09.86    1:10.68  
  7 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                1:12.26    1:11.83  
  8 Waldron, Fintan           16 CLM                  1:17.96    1:17.93  
  9 Williams, David           16 SHARK                1:20.04    1:18.32  
 
Event 4  Girls 11 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blacoe, Allanah           11 GAL                       NT    5:21.33  
  2 Mulhall, Keela            11 GAL                  5:54.05    5:21.72  
  3 Hoban, Saoirse            11 CBAR                 5:42.85    5:21.83  
  4 Leahy, Aoife              11 Bluefin SC           5:41.81    5:21.84  
  5 Kennelly, Emma            10 GAL                  5:43.06    5:25.75  
  6 Lowe, Rebecca             10 ATH                       NT    5:32.46  
  7 Gibbs, Isabelle           11 GAL                  5:43.73    5:46.25  
  8 Poskrobko, Carolina       11 LASER                5:51.07    5:52.04  
  9 Johnson, Laura            11 ATH                  5:45.93    5:52.80  
  9 Conway, Fiona             11 CBAR                      NT    5:52.80  
 11 Joyce, Grace              11 SHARK                7:06.99    5:58.25  
 12 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                     NT    6:02.28  
 13 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                     NT    6:04.12  
 14 Walsh, Alison             11 GAL                       NT    6:04.22  
 15 Fox, Nicola               11 Bluefin SC                NT    6:12.67  
 16 Kearney, Caoilin          10 Bluefin SC                NT    6:14.00  
 17 Ashton, Iona              10 LASER                     NT    6:16.98  
 18 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                     NT    6:22.34  
 19 Boyle, Emma               11 Bluefin SC                NT    6:25.97  
 20 Lynch, Helen               9 ATH                       NT    6:26.02  
 21 Holland, Jennifer         11 GAL                       NT    6:26.25  
 22 Melvin, Sarah             11 SLIGO                     NT    6:58.00  
 
Event 4  Girls 12-13 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Edel                13 CBAR                 5:00.08    4:58.71  
  2 Duignan, Dearbhla         13 ATH                  5:04.51    5:03.95  
  3 Keaney, Maeve             13 SLIGO                     NT    5:04.23  
  4 Dowling, Caoimhe          12 LASER                5:15.84    5:05.88  
  5 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                 5:18.10    5:09.89  
  6 Moran, Sophie             12 GAL                  5:11.25    5:11.63  
  7 Finn, Roisin              12 GAL                  5:22.47    5:14.30  
  8 Kennedy, Louise           12 ATH                       NT    5:16.94  
  9 MC Gowan, Amy             12 B DOL                5:33.63    5:17.66  
 10 Johnson, Rachel           13 ATH                  5:20.91    5:17.80  
 11 Griffin, Ruth             12 SHARK                6:04.85    5:18.34  
 12 Grady, Hannah             12 CBAR                 5:42.89    5:21.25  
 13 Breslin, Niamh            13 CBAR                 5:38.43    5:23.56  
 14 Lally, Erin               12 CLM                  5:44.44    5:24.14  
 15 MC Gowan, Heather         13 B DOL                5:34.95    5:24.45  
 16 Walsh, Sinead             13 GAL                  5:32.35    5:25.23  
 17 Kennelly, Aisling         13 GAL                  5:35.15    5:27.12  
 18 Coen, Hazel               13 CBAR                      NT    5:31.45  
 19 Mahdi, Nell               13 GAL                       NT    5:31.56  
 20 Murray, Ciara             13 LASER                5:46.62    5:32.78  
 21 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                5:35.67    5:39.68  
 22 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                6:16.67    5:42.88  
 23 Ennis, Kelly              12 ATH                       NT    5:44.32  
 24 Fadden, Heather           12 CBAR                      NT    5:46.30  
 25 Mitchell, Madeline        12 GAL                  5:47.51    5:46.37  
 26 Heaney, Sarah             13 CLM                       NT    5:47.90  
 27 Loughran, Jessica         12 Bluefin SC                NT    5:55.28  
 28 Deely, Megan              12 CBAR                      NT    5:58.07  
 29 Henry, Lisa               12 CLM                       NT    6:09.08  
 30 Mac Namara, Hazel         13 LASER                6:22.79    6:09.45  
 31 Murphy, Rose              12 CLM                       NT    6:20.22  
 
Event 4  Girls 14-15 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            15 CBAR                 4:39.52    4:40.84  
  2 Shorten, Aoife            15 SHARK                4:58.42    4:46.78  
  3 Joyce, Ciera              15 SHARK                5:05.12    4:47.37  
  4 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                 4:56.64    4:49.62  
  5 Lowe, Sophie              14 ATH                  4:55.24    4:52.36  
  6 Kilgallon, Niamh          14 CLM                  4:45.93    4:52.91  
  7 Kelly, Lauren             14 SHARK                5:04.90    4:55.15  
  8 Egan, Stacey              14 ATH                  5:09.71    4:55.29  
  9 Harrington, Lisa          15 ATH                  4:56.50    4:55.52  
 10 Clabby, Aibhlin           14 ATH                  4:51.00    4:57.47  
 11 Anderson, Kate            14 SLIGO                5:03.36    4:58.70  
 12 Fahy, Laura               14 CBAR                 5:13.59    5:00.02  
 13 Naughton, Imogen          14 SHARK                5:23.70    5:02.40  
 14 Clancy, Marie             14 SHARK                5:48.57    5:03.17  
 15 Cunnane, Aine             15 CLM                  5:05.44    5:04.94  
 16 Heneghan, Niamh           14 CBAR                 5:15.00    5:05.30  
 17 Horan, Siofra             14 CBAR                 5:02.33    5:07.53  
 18 Fadden, Ambre             15 CBAR                 5:04.10    5:08.93  
 19 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                 4:56.43    5:10.73  
 20 Crosby, Emer              14 LASER                5:32.56    5:14.50  
 21 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                 5:16.96    5:16.80  
 22 Togher, Una               14 CBAR                 5:41.36    5:17.00  
 23 Egan, Sorcha              14 ATH                  5:15.57    5:18.83  
 24 Joyce, Laura              14 CLM                  5:22.64    5:20.17  
 25 Ward, Emily               14 B DOL                5:34.15    5:20.87  
 26 O'Brien, Paola            14 SHARK                5:28.10    5:22.11  
 27 Reilly, Lauren            14 ATH                  5:29.65    5:22.83  
 28 Keaney, Aoife             15 SLIGO                5:26.17    5:23.35  
 29 Scully, Andraya           14 GAL                  5:16.85    5:24.00  
 30 Madden, Dearbhaile        14 LONG                 5:14.99    5:24.19  
 31 Lennon, Amy               14 Bluefin SC           5:53.61    5:29.85  
 32 Skelly, Aideen            15 LONG                 5:38.30    5:36.48  
 33 Dunne, Jessica            14 SHARK                5:43.73    5:49.53  
 34 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                6:06.63    5:53.00  
 
Event 4  Girls 16 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              16 CLM                  4:25.25    4:34.54  
  2 Pfeiffer, Ronja           17 Bluefin SC           4:41.49    4:45.84  
  3 English, Sara             31 CBAR                 4:36.68    4:55.84  
  4 Dervan, Louise            16 CBAR                 5:10.00    5:05.82  
  5 Murphy, Jade              16 SLIGO                5:30.40    5:15.76  
  6 Gerrity, Lisa             16 SLIGO                5:22.16    5:23.41  
  7 Quinn, Aoife              16 Bluefin SC                NT    6:20.96  
 
Event 5  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooke, Uiseann            11 Tuam Swim Team       1:30.40    1:25.38  
  2 Rather, Zak               11 GAL                  1:40.67    1:35.60  
  3 O'Connor, Milo            11 ATH                  1:34.47    1:37.78  
  4 Ryan, Seadhna             11 LONG                 1:45.21    1:40.41  
  5 O'Hara, Odhran            11 SLIGO                1:46.71    1:41.02  
  6 Joyce, Cathal             11 CLM                  1:45.70    1:42.77  
  7 Pfeiffer, Robin           10 Bluefin SC           1:46.65    1:43.30  
  8 Mylett, Ciaron            11 CBAR                 1:45.82    1:43.62  
  9 Malashnyak, Edwin          9 ATH                  1:47.04    1:48.33  
 10 Ryan, Duileach            10 LONG                 1:58.08    1:48.34  
 11 Doorly, David             11 GAL                  1:50.85    1:52.02  
 12 Grady, Rory               10 CBAR                 2:03.39    1:52.62  
 13 Rennick, Sam              10 CBAR                      NT    1:57.49  
 
Event 5  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 ATH                  1:21.00    1:18.38  
  2 Murphy, Jamie             13 CBAR                 1:21.58    1:19.84  
  3 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                1:26.60    1:22.58  
  4 Shakeshaft, Jack          13 BALL                 1:26.91    1:25.02  
  5 Duffy, Fionn              12 GAL                  1:32.36    1:25.18  
  6 Keogh, Timothy            13 GAL                  1:30.54    1:26.01  
  7 Brennan, Jack             12 ATH                  1:28.74    1:26.93  
  8 O'Connor, Sean            12 CBAR                 1:40.73    1:27.95  
  9 Melly, Conor              13 CBAR                 1:30.22    1:29.62  
 10 Kolcow, Max               12 GAL                  1:33.35    1:30.76  
 11 Morris, Jayke             13 CLM                  1:39.26    1:31.72  
 12 Melvin, Conor             13 SLIGO                1:35.54    1:32.91  
 13 Dervan, Ronan             12 CBAR                 1:34.02    1:33.42  
 14 Anderson, Eoin            13 SLIGO                1:29.65    1:33.57  
 15 Doherty, Aaron P          13 CBAR                 1:34.19    1:34.00  
 16 Doorly, Joseph            12 GAL                  1:32.33    1:34.15  
 17 O'Sullivan, Conor         13 SHARK                1:35.61    1:34.31  
 18 McGrath, Jack             12 SLIGO                1:46.06    1:34.76  
 19 Arsic, Aleksandar         12 SHARK                1:36.22    1:36.12  
 20 Doherty, Fionn            12 BALL                 1:45.48    1:38.45  
 21 Fortune, Joshua           12 B DOL                1:41.88    1:39.81  
 22 MC Namara, David          13 ATH                  1:37.69    1:41.27  
 23 Heung, Tommy              12 CBAR                 1:49.74    1:41.99  
 24 English, James            13 CBAR                 1:40.89    1:42.27  
 25 Blacoe, Cillian           13 GAL                  1:41.59    1:45.97  
 26 Keaney, Sean              12 SLIGO                1:51.28    1:48.26  
 27 Scully, Tom               12 GAL                  1:58.90    1:57.76  
 
Event 5  Boys 14-15 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dervan, Mark              14 CBAR                 1:19.78    1:13.31  
  2 Ashton, Callum            14 LASER                1:28.76    1:22.50  
  3 Collins, Donal            15 Bluefin SC           1:23.76    1:24.43  
  4 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC           1:22.87    1:25.46  
  5 Staunton, Diarmuid        14 CLM                  1:33.80    1:27.93  
  6 Vahey, Ben                15 SHARK                1:39.54    1:29.77  
  7 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                1:33.11    1:31.63  
  8 O'Hanlon, Ciaran          14 LONG                 1:43.39    1:32.81  
  9 Vickers, Fintan           14 SHARK                1:38.56    1:38.10  
 10 Manning, Tom              15 LONG                 1:36.07    1:38.60  
 -- O'Hanlon, Shane           14 LONG                 1:22.33         DQ  
 -- O'Muire, Daire            14 LONG                 1:35.71         DQ  
 
Event 5  Boys 16 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           16 SLIGO                1:08.65    1:09.20  
  2 Livingstone, Patrick      16 CBAR                 1:13.38    1:11.14  
  3 Melly, Cillian            16 CBAR                 1:22.77    1:16.60  
  4 Madden, Ciaran            16 LONG                 1:19.66    1:20.00  
  5 Grady, Eoghan             17 CBAR                 1:17.35    1:20.13  
  6 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                1:26.29    1:23.81  
  7 Williams, David           16 SHARK                1:35.07    1:29.14  
 
Event 6  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                1:38.29    1:32.68  
  2 Poskrobko, Carolina       11 LASER                1:37.59    1:34.39  
  3 Holland, Jennifer         11 GAL                  1:48.42    1:34.83  
  4 Blacoe, Allanah           11 GAL                  1:42.23    1:38.85  
  5 Lowe, Rebecca             10 ATH                  1:40.35    1:39.33  
  6 Leahy, Aoife              11 Bluefin SC           1:39.82    1:40.09  
  7 Kennelly, Emma            10 GAL                  1:43.83    1:40.11  
  8 Melvin, Sarah             11 SLIGO                1:42.24    1:42.17  
  9 Gibbs, Isabelle           11 GAL                  1:41.63    1:42.37  
 10 Walsh, Alison             11 GAL                  1:50.08    1:42.53  
 11 Johnson, Laura            11 ATH                  1:46.00    1:43.66  
 12 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                1:49.53    1:43.87  
 13 Mulhall, Keela            11 GAL                  1:50.77    1:46.36  
 14 Conway, Fiona             11 CBAR                      NT    1:47.66  
 15 Boyle, Labhaoise          11 SHARK                1:46.93    1:48.42  
 16 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                2:20.91    1:51.27  
 17 Mills, Jenna              11 LONG                 1:52.95    1:52.47  
 18 Mc Weeney, Aine           11 LONG                 1:59.11    1:56.61  
 19 Heneghan, Rachael         11 CBAR                 1:54.68    1:56.97  
 20 Ashton, Iona              10 LASER                1:55.48    1:57.28  
 -- Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team       1:45.41         DQ  
 
Event 6  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fadden, Heather           12 CBAR                 1:28.89    1:28.81  
  2 Dowling, Caoimhe          12 LASER                1:31.37    1:29.40  
  3 Carey, Sinead             13 SHARK                1:31.52    1:30.36  
  4 Walsh, Sinead             13 GAL                  1:30.30    1:31.44  
  5 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                 1:30.00    1:31.63  
  6 Coen, Hazel               13 CBAR                 1:32.63    1:31.92  
  7 Conwell, Caoimhe          12 BALL                 1:34.51    1:32.04  
  8 Keaney, Maeve             13 SLIGO                1:49.47    1:32.87  
  9 Lally, Erin               12 CLM                  1:34.34    1:33.70  
 10 Mc Nally, Aisling         13 Tuam Swim Team       1:40.04    1:34.14  
 11 Egan, Edel                13 CBAR                 1:37.91    1:34.27  
 12 Duignan, Dearbhla         13 ATH                  1:52.28    1:34.52  
 13 Grady, Hannah             12 CBAR                 1:39.17    1:35.30  
 14 Johnson, Rachel           13 ATH                  1:44.87    1:35.84  
 15 Griffin, Ruth             12 SHARK                1:44.31    1:36.49  
 16 Moran, Sophie             12 GAL                  1:38.10    1:36.50  
 17 Murray, Ciara             13 LASER                1:41.18    1:36.61  
 18 Finn, Roisin              12 GAL                  1:41.19    1:37.53  
 19 Crudden, Meabh            12 SHARK                1:39.47    1:37.59  
 20 Reilly, Anoise            13 BALL                 1:41.56    1:37.80  
 21 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                1:36.64    1:38.06  
 22 Kennedy, Louise           12 ATH                  1:45.09    1:38.18  
 23 Heaney, Sarah             13 CLM                  1:41.00    1:38.21  
 24 Whyte, Naomi              13 SHARK                1:41.82    1:38.64  
 25 Judge, Roisin             12 BALL                 1:46.55    1:38.69  
 26 MC Gowan, Heather         13 B DOL                1:43.87    1:38.83  
 27 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                1:38.89    1:39.00  
 28 Mitchell, Madeline        12 GAL                  1:43.83    1:39.66  
 29 Mc Weeney, Sinead         13 LONG                 1:42.16    1:40.83  
 30 Mahdi, Nell               13 GAL                  1:41.80    1:42.19  
 31 Dillon, Sarah             12 Bluefin SC           1:42.32    1:42.20  
 32 Kennelly, Aisling         13 GAL                  1:41.13    1:42.38  
 33 King, Laoise              13 SHARK                1:43.00    1:42.88  
 34 Wong, Tara                12 BALL                 1:54.50    1:43.44  
 35 Cameron, Alana            13 SHARK                1:42.88    1:43.81  
 36 MC Gowan, Amy             12 B DOL                1:48.18    1:44.55  
 37 Curran, Raechel           13 SHARK                1:45.16    1:45.94  
 38 Murphy, Rose              12 CLM                  1:45.00    1:49.46  
 39 Patten, Alex              12 B DOL                1:42.50    1:51.44  
 40 Mac Namara, Hazel         13 LASER                1:54.98    1:55.69  
 -- Sweeney, Caoimhe          13 SHARK                1:45.90         DQ  
 
Event 6  Girls 14-15 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilgallon, Niamh          14 CLM                  1:12.01    1:10.50  
  2 Mylett, Sinead            15 CBAR                 1:23.14    1:21.51  
  3 Lowe, Sophie              14 ATH                  1:21.48    1:22.80  
  3 Shorten, Aoife            15 SHARK                1:24.01    1:22.80  
  5 Fadden, Ambre             15 CBAR                 1:21.77    1:23.57  
  6 Cunnane, Aine             15 CLM                  1:26.19    1:24.63  
  7 Egan, Stacey              14 ATH                  1:26.03    1:24.67  
  8 Horan, Siofra             14 CBAR                 1:24.58    1:24.82  
  9 Dunne, Jessica            14 SHARK                1:26.06    1:26.59  
 10 Clancy, Marie             14 SHARK                1:29.63    1:28.23  
 11 Joyce, Ciera              15 SHARK                1:31.79    1:28.31  
 12 Fahy, Laura               14 CBAR                 1:32.06    1:28.54  
 13 Heneghan, Niamh           14 CBAR                 1:31.52    1:29.30  
 14 Crosby, Emer              14 LASER                1:28.60    1:29.97  
 15 Scully, Andraya           14 GAL                  1:32.15    1:30.00  
 16 Naughton, Imogen          14 SHARK                1:31.23    1:30.75  
 17 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                 1:28.79    1:30.83  
 18 Farrell, Ailbhe           15 LONG                 1:32.31    1:31.95  
 19 Clabby, Aibhlin           14 ATH                  1:26.02    1:32.17  
 20 Togher, Una               14 CBAR                 1:30.01    1:32.86  
 21 Egan, Sorcha              14 ATH                  1:37.14    1:35.28  
 21 Ward, Emily               14 B DOL                1:47.10    1:35.28  
 23 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                1:36.49    1:36.06  
 24 Joyce, Laura              14 CLM                  1:32.09    1:36.55  
 25 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                 1:39.95    1:38.81  
 26 McDonough, Méabh          15 SHARK                1:36.41    1:39.00  
 27 Murphy, Rachel            14 BALL                 1:39.40    1:39.39  
 28 O'Brien, Paola            14 SHARK                1:45.06    1:40.27  
 29 Lennon, Amy               14 Bluefin SC           1:41.98    1:42.53  
 
Event 6  Girls 16 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dervan, Louise            16 CBAR                 1:20.00    1:23.93  
  2 Kelly, Sarah              16 CLM                  1:25.05    1:25.15  
  3 Pfeiffer, Ronja           17 Bluefin SC           1:34.19    1:29.41  
  4 Quinn, Aoife              16 Bluefin SC           1:36.91    1:38.91