Castlebar Graded Gala May 2015                 
                                   
 
Event 1  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partlan, Alice         11 SLIGO                1:27.41    1:20.50 A      
  2 Fallon, Sara              11 CBAR                 1:26.95    1:23.24 B      
  3 Smith, Erika              11 Ballina SC           1:29.16    1:25.20 B      
  4 MC Hale, Zoe              10 CBAR                 1:32.92    1:25.86 B      
  5 O'Donovan, Ella           11 SLIGO                1:23.15    1:26.28 B      
  6 Horkan, Aisling           11 CLM                  1:22.98    1:26.32 B      
  7 Egan, Niamh               11 B DOL                1:31.44    1:27.97 B      
  8 Mc Daid, Ella             11 SLIGO                1:36.43    1:30.02 B      
  9 Hart, Katie               11 CLM                  1:28.85    1:30.40 B      
 10 Quinn, Maria              11 CBAR                 1:44.59    1:30.81 B      
 10 O'Doherty Sheridan, Erin  11 SLIGO                1:40.72    1:30.81 B      
 12 Canavan, Moya             11 Ballina SC           1:35.56    1:31.32 B      
 13 Popovic, Tara             11 CBAR                 1:37.53    1:32.00 B      
 14 Galvan, Alli              10 SLIGO                1:34.89    1:32.08        
 15 Connaughton- Jones, Ciar   9 SLIGO                1:33.77    1:32.68        
 16 Moyles, Éabha             11 SLIGO                1:32.41    1:33.03        
 17 Commins, Megan            11 CLM                  1:37.27    1:34.00        
 18 Horan, Ivanna             10 CBAR                 1:34.63    1:34.09        
 19 Healy, Rachel             10 CBAR                 1:37.81    1:35.01        
 20 Henehan, Sophie           11 CBAR                 1:41.56    1:35.37        
 21 Horkan, Dearbhla          10 CLM                  1:38.72    1:35.75        
 22 Stapleton, Aisling        10 CBAR                 1:41.49    1:37.57        
 23 O Regan Fairneau, Amelyn  11 B DOL                1:47.15    1:38.05        
 24 Mitchell, Keri            11 SLIGO                1:45.53    1:39.56        
 25 Staunton, Nora            11 CLM                  1:39.84    1:40.14        
 26 McNulty, Sionha            8 CLM                  1:41.22    1:40.44        
 27 O'Hara, Laura             11 B DOL                1:46.82    1:42.56        
 28 Mc Cormack, Emile         11 CBAR                 1:39.54    1:42.78        
 29 Rafter, Maeve             10 B DOL                1:52.41    1:49.86        
 30 Bradley, Jane              9 SLIGO                1:53.36    1:51.09        
 31 Corcoran, Sarah            9 SLIGO                1:52.79    1:51.44        
 32 Eglinton, Roisin          10 SLIGO                1:53.25    1:53.92        
 33 Hunter, Ellen              8 SLIGO                2:19.97    2:08.44        
 34 Holmes, Alyssa            10 B DOL                2:25.31    2:09.55        
 
Event 1  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:17.00  12-13 A
        1:27.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monds, Tara               12 SLIGO                1:20.28    1:20.24 B      
  2 Frain, Lauren             13 CLM                  1:18.41    1:21.22 B      
  3 Mc Cormack, Caitriona     13 CBAR                 1:19.47    1:21.87 B      
  4 McDonald, Faye            12 Ballina SC           1:21.87    1:22.64 B      
  5 Corcoran, Emma            12 SLIGO                1:28.62    1:23.14 B      
  6 Judge, Naoise             13 Ballina SC           1:41.92    1:23.50 B      
  7 Sheridan, Elaine          13 Ballina SC           1:22.16    1:24.02 B      
  8 Gordon, Lauren            12 SLIGO                1:23.94    1:24.06 B      
  9 Heaney, Cathy             12 CLM                  1:27.19    1:24.62 B      
 10 Gallagher, Mairead        12 CBAR                 1:24.35    1:24.79 B      
 11 Murphy, Jennifer          12 Ballina SC           1:28.83    1:25.56 B      
 12 Moran, Jessica            12 CLM                  1:30.85    1:27.53        
 13 Collins, Finola           13 Ballina SC           1:33.12    1:28.16        
 14 Coen, Aoibhe              12 CBAR                 1:34.32    1:35.38        
 15 Cunniffe, Aisling         12 CLM                  1:36.87    1:37.81        
 16 Mulligan, Michelle        12 CLM                  1:50.31    1:37.87        
 17 Platt, Aoife              12 SLIGO                     NT    1:40.04        
 18 Adamus, Nell              12 CLM                  1:56.38    1:46.41        
 
Event 1  Girls 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:12.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Niamh               14 CBAR                 1:16.79    1:16.15 B      
  2 Mc Loughlin, Alana        14 Wport                1:25.76    1:23.59        
  3 O'Doherty Sheridan, Niam  14 SLIGO                1:22.50    1:24.75        
  4 Mitchell, Ceola           14 SLIGO                1:40.56    1:27.98        
 
Event 2  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Adam              11 SLIGO                1:23.90    1:20.64 A      
  2 Balaski, James            11 CBAR                 1:25.79    1:21.44 A      
  3 Kilcoyne, Ronan           10 SLIGO                1:24.83    1:23.56 B      
  4 Smyth, Ben                10 CLM                  1:26.46    1:26.24 B      
  5 Masterson, Darragh        11 CBAR                 1:28.11    1:26.25 B      
  6 O'Connor, Niall           11 SLIGO                1:30.16    1:28.25 B      
  7 McNulty, Oran             10 CLM                  1:31.03    1:28.94 B      
  8 Delaney, Jack              9 CLM                  1:35.90    1:29.36 B      
  9 Reilly, Aaron             11 Ballina SC           1:50.35    1:29.40 B      
 10 O'Connor, Ronan            9 SLIGO                1:28.97    1:30.10 B      
 11 Donohoe, Conor            10 CBAR                 1:37.92    1:31.80 B      
 12 Bamber, Ambrose           10 SLIGO                1:37.03    1:36.78        
 13 Hunter, Max                9 SLIGO                1:40.00    1:37.27        
 14 Stevens, Patrick          10 B DOL                1:57.97    1:41.94        
 15 Mulkeen, Eoin             10 SLIGO                1:43.15    1:42.41        
 16 Walsh, Barry               8 B DOL                2:03.47    1:42.78        
 17 Murphy, Adam               9 CBAR                 1:41.97    1:46.19        
 18 Doherty, Tiernan           8 Ballina SC           1:51.08    1:47.53        
 19 Woods, Sean               11 SLIGO                2:00.46    1:47.58        
 20 O'Riordan, Oliver          9 SLIGO                2:09.41    1:51.47        
 21 Draper, Jack               9 SLIGO                     NT    1:55.56        
 22 Munnelly, Brendan         10 SLIGO                2:08.29    1:59.49        
 23 Lockhart, Aiden           10 SLIGO                     NT    1:59.81        
 -- McDonagh, Edward          10 SLIGO                     NT        DNF        
 
Event 2  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.00  12-13 A
        1:25.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Orin M          12 SLIGO                1:20.25    1:13.94 A      
  2 Dunne, Pierce             13 CBAR                 1:18.35    1:16.22 B      
  3 Mc Partlan, Patrick       13 SLIGO                1:17.99    1:17.28 B      
  4 O'Donovan, Niall          13 SLIGO                1:19.09    1:19.08 B      
  5 Kearns, Eoghan            12 SLIGO                1:26.90    1:25.75        
  6 Eglinton, Matthew         12 SLIGO                1:49.31    1:40.78        
 
Event 2  Boys 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:10.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eglinton, Owen            14 SLIGO                1:10.09    1:07.95 A      
  2 Waldron, Ronan            14 CLM                  1:12.55    1:09.68 A      
  3 Monroe, Jonathan          14 Wport                1:15.07    1:12.21 B      
  4 Munnelly, Michael         14 SLIGO                1:50.31    1:43.30        
 
Event 3  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horkan, Aisling           11 CLM                  1:45.90    1:46.40 A      
  2 Connor, Amy               11 Ballina SC           1:56.16    1:46.94 A      
  3 Quinn, Maria              11 CBAR                 1:53.09    1:47.55 A      
  4 Healy, Rachel             10 CBAR                 1:49.37    1:47.65 A      
  5 Mc Daid, Ella             11 SLIGO                1:58.60    1:50.75 B      
  6 Mc Partlan, Alice         11 SLIGO                2:01.54    1:50.93 B      
  7 Staunton, Nora            11 CLM                  1:54.03    1:52.00 B      
  8 Popovic, Tara             11 CBAR                 1:51.10    1:53.47 B      
  9 O'Donovan, Ella           11 SLIGO                1:58.62    1:55.15 B      
 10 Moyles, Éabha             11 SLIGO                2:09.88    1:56.13 B      
 11 Stapleton, Aisling        10 CBAR                 2:17.69    1:57.31 B      
 12 Galvan, Alli              10 SLIGO                2:05.75    1:57.47 B      
 13 Fallon, Sara              11 CBAR                      NT    1:58.00 B      
 14 Commins, Megan            11 CLM                  2:27.81    1:58.53        
 15 Mitchell, Keri            11 SLIGO                2:05.82    1:59.68        
 16 MC Hale, Zoe              10 CBAR                 2:02.25    1:59.84        
 17 O'Doherty Sheridan, Erin  11 SLIGO                2:00.03    2:00.00        
 18 Connaughton- Jones, Ciar   9 SLIGO                2:05.00    2:00.55        
 19 Horan, Ivanna             10 CBAR                 1:58.78    2:00.94        
 20 Egan, Niamh               11 B DOL                1:59.28    2:02.03        
 21 Warde, Anna               11 CLM                  2:13.60    2:02.06        
 22 Henehan, Sophie           11 CBAR                 2:09.37    2:04.98        
 23 Canavan, Moya             11 Ballina SC           2:15.16    2:05.46        
 24 Eglinton, Roisin          10 SLIGO                2:13.06    2:06.75        
 25 Horkan, Dearbhla          10 CLM                       NT    2:07.06        
 26 Mc Cormack, Emile         11 CBAR                 2:14.00    2:07.78        
 27 Hart, Katie               11 CLM                  2:09.12    2:08.94        
 28 Rafter, Maeve             10 B DOL                2:23.75    2:13.09        
 29 O'Hara, Laura             11 B DOL                2:41.40    2:14.81        
 30 McNulty, Sionha            8 CLM                       NT    2:22.85        
 31 O Regan Fairneau, Amelyn  11 B DOL                2:37.18    2:24.64        
 32 Corcoran, Sarah            9 SLIGO                2:46.10    2:26.70        
 33 Holmes, Alyssa            10 B DOL                2:08.60    2:39.82        
 34 Bradley, Jane              9 SLIGO                     NT    3:01.02        
 
Event 3  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frain, Lauren             13 CLM                  1:48.00    1:40.13 A      
  2 Sheridan, Elaine          13 Ballina SC           1:42.76    1:40.84 A      
  3 MacPhee, Eilidh           12 Ballina SC           1:45.06    1:41.34 A      
  4 Gallagher, Mairead        12 CBAR                 1:45.00    1:41.50 A      
  5 Gordon, Lauren            12 SLIGO                1:45.40    1:42.55 A      
  6 Heaney, Cathy             12 CLM                  1:48.31    1:43.87 B      
  7 McDonald, Faye            12 Ballina SC           1:47.00    1:46.55 B      
  8 Moran, Jessica            12 CLM                  1:49.87    1:47.37 B      
  9 Monds, Tara               12 SLIGO                1:51.88    1:49.09 B      
 10 Coen, Aoibhe              12 CBAR                 2:02.31    1:51.12 B      
 11 Mc Cormack, Caitriona     13 CBAR                 2:03.60    1:53.54        
 12 Corcoran, Emma            12 SLIGO                2:04.25    1:54.04        
 13 Judge, Naoise             13 Ballina SC           1:54.36    1:58.74        
 14 Mulligan, Michelle        12 CLM                  2:11.19    2:00.47        
 15 Adamus, Nell              12 CLM                       NT    2:02.84        
 16 Platt, Aoife              12 SLIGO                2:10.83    2:08.55        
 
Event 3  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.00  14&O A
        1:48.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Loughlin, Alana        14 Wport                1:40.69    1:41.53 B      
  2 Egan, Niamh               14 CBAR                 1:51.56    1:43.50 B      
  3 O'Doherty Sheridan, Niam  14 SLIGO                1:49.40    1:48.31        
  4 Mitchell, Ceola           14 SLIGO                1:57.04    1:55.08        
 
Event 4  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balaski, James            11 CBAR                 1:58.03    1:48.06 B      
  2 Heaney, Mike              11 CLM                  1:54.53    1:48.14 B      
  3 Smyth, Ben                10 CLM                  1:54.02    1:50.69 B      
  4 Kilcoyne, Ronan           10 SLIGO                1:59.19    1:51.31 B      
  5 Delaney, Jack              9 CLM                  2:02.16    1:56.57 B      
  6 Masterson, Darragh        11 CBAR                 2:00.41    1:58.25        
  7 Donohoe, Conor            10 CBAR                 1:57.85    1:58.40        
  8 O'Connor, Niall           11 SLIGO                2:01.09    1:59.49        
  9 Bamber, Ambrose           10 SLIGO                2:01.27    2:01.12        
 10 O'Riordan, Oliver          9 SLIGO                2:19.59    2:09.15        
 11 Hunter, Max                9 SLIGO                2:40.00    2:14.24        
 12 Mulkeen, Eoin             10 SLIGO                2:33.97    2:19.49        
 13 Woods, Sean               11 SLIGO                2:44.28    2:20.87        
 14 Munnelly, Brendan         10 SLIGO                2:23.91    2:21.42        
 15 Murphy, Adam               9 CBAR                      NT    2:24.66        
 16 Mitchell, Finn             9 SLIGO                2:45.03    2:39.04        
 17 McDonagh, Edward          10 SLIGO                     NT    2:52.78        
 
Event 4  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Rowan            12 SLIGO                1:42.71    1:38.16 A      
  2 O'Donovan, Niall          13 SLIGO                1:42.59    1:40.68 A      
  3 Mc Partlan, Patrick       13 SLIGO                1:42.42    1:44.82 B      
  4 Kearns, Eoghan            12 SLIGO                1:52.47    1:46.62 B      
  5 Dunne, Pierce             13 CBAR                 1:45.85    1:47.51 B      
  6 Eglinton, Matthew         12 SLIGO                2:01.97    2:05.19        
 
Event 4  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:36.00  14&O A
        1:46.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munnelly, Michael         14 SLIGO                2:11.12    2:09.50        
 
Event 5  Girls 11 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:30.00  11&U A
        3:50.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partlan, Alice         11 SLIGO                     NT    3:13.55 A      
  2 Connor, Amy               11 Ballina SC                NT    3:26.93 A      
  3 Fallon, Sara              11 CBAR                      NT    3:33.84 B      
  4 MC Hale, Zoe              10 CBAR                      NT    3:35.56 B      
  5 Popovic, Tara             11 CBAR                      NT    3:35.79 B      
  6 Canavan, Moya             11 Ballina SC                NT    3:46.50 B      
  7 Moyles, Éabha             11 SLIGO                3:47.37    3:47.87 B      
  8 Henehan, Sophie           11 CBAR                      NT    3:50.53        
  9 Smith, Erika              11 Ballina SC                NT    3:53.90        
 10 Staunton, Nora            11 CLM                       NT    3:55.21        
 11 Commins, Megan            11 CLM                       NT    3:55.66        
 12 Stapleton, Aisling        10 CBAR                      NT    3:57.53        
 13 Warde, Anna               11 CLM                       NT    4:24.86        
 
Event 5  Girls 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:20.00  12-13 A
        3:40.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loftus, Zara              13 CLM                       NT    3:11.40 A      
  2 Murphy, Jennifer          12 Ballina SC           3:35.56    3:13.66 A      
  3 Sheridan, Elaine          13 Ballina SC           3:48.52    3:18.75 A      
  4 McDonald, Faye            12 Ballina SC           3:30.25    3:19.02 A      
  5 Mc Cormack, Caitriona     13 CBAR                      NT    3:20.09 B      
  6 Moran, Jessica            12 CLM                  3:31.25    3:20.50 B      
  7 Gordon, Lauren            12 SLIGO                3:29.17    3:21.50 B      
  8 Heaney, Cathy             12 CLM                  3:33.87    3:21.94 B      
  9 Judge, Naoise             13 Ballina SC           4:19.00    3:32.53 B      
 10 Gallagher, Mairead        12 CBAR                      NT    3:38.44 B      
 11 Mulligan, Michelle        12 CLM                       NT    3:43.98        
 12 Cunniffe, Aisling         12 CLM                  4:20.47    4:33.40        
 
Event 5  Girls 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:10.00  14&O A
        3:30.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Niamh               14 CBAR                 3:32.84    3:09.12 A      
 
Event 6  Boys 11 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:30.00  11&U A
        3:50.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Adam              11 SLIGO                     NT    3:11.29 A      
  2 Reilly, Aaron             11 Ballina SC                NT    3:18.64 A      
  3 Balaski, James            11 CBAR                 4:05.74    3:22.61 A      
  4 Kilcoyne, Ronan           10 SLIGO                3:43.88    3:22.75 A      
  5 Smyth, Ben                10 CLM                       NT    3:32.28 B      
  6 Bamber, Ambrose           10 SLIGO                3:47.25    3:42.65 B      
  7 Delaney, Jack              9 CLM                       NT    3:43.60 B      
  8 Donohoe, Conor            10 CBAR                      NT    3:47.00 B      
  9 Doherty, Tiernan           8 Ballina SC                NT    3:53.28        
 10 O'Riordan, Oliver          9 SLIGO                     NT    4:25.96        
 11 Mulkeen, Eoin             10 SLIGO                     NT    4:27.20        
 
Event 6  Boys 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:15.00  12-13 A
        3:35.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donovan, Niall          13 SLIGO                3:27.64    3:15.03 B      
  2 Elliott, Rowan            12 SLIGO                     NT    3:20.78 B      
  3 Kearns, Eoghan            12 SLIGO                3:50.82    3:25.78 B      
  4 Mc Partlan, Patrick       13 SLIGO                3:46.78    3:28.90 B      
 
Event 6  Boys 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:05.00  14&O A
        3:25.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldron, Ronan            14 CLM                       NT    2:54.00 A      
 
Event 7  Girls 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castlebar S C  'A'                                     NT    2:42.08        
  2 Claremorris SC  'A'                                    NT    2:43.70        
  3 Castlebar S C  'B'                                     NT    2:50.24        
  4 Ballina Dolphins  'A'                                  NT    2:59.58        
 
Event 8  Boys 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castlebar S C  'A'                                     NT    2:49.48        
  2 Sligo S C  'A'                                         NT    3:00.72        
 
Event 9  Girls 12-13 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sligo S C  'A'                                         NT    2:30.99        
  2 Ballina Swimming Club  'A'                             NT    2:33.81        
  3 Claremorris SC  'A'                                    NT    2:37.22        
  4 Castlebar S C  'A'                                     NT    2:37.87        
 
Event 10  Boys 12-13 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sligo S C  'A'                                         NT    2:25.12