COMANS DEVELOPMENT MEET MAY 2018                
 
Event 1  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flanagan, Keela           11 Ath                            1:36.00 A      
  2 Masterson, Clodagh        11 LONG-VD                        1:38.96 B      
  3 Ryan, Jane                10 Ath                            1:42.71 B      
  4 Mulvey, Molly             10 Trident                        1:42.97 B      
  5 McKeon, Sophie            10 Trident                        1:43.81 B      
  6 Butryn, Alicje            11 LONG-VD                        1:48.27        
  7 Clyne, Ava                11 COM                            1:53.15        
  8 Rockett, Sarah            10 Ath                            1:56.68        
 -- McKeon, Ella              10 Trident                             DQ        
 
Event 1  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Boyle, Jane             12 LONG-VD                        1:22.00 A      
  2 Barry, Keri               12 LONG-VD                        1:29.87 A      
  3 Pereguda, Joanna          12 C FIN                          1:32.51 B      
  4 Lowe, Ruby                12 Trident                        1:36.19 B      
  5 Guckian, Ella             12 Trident                        1:38.62 B      
  6 Hanly, Laoise             12 LONG-VD                        1:39.74 B      
  7 Mullaney, Katie           13 COM                            1:46.29        
  8 Mc Crann, Ella            13 Trident                        1:49.72        
  9 Hegarty, Niamh            12 Ath                            1:49.88        
 10 Waldron, Zita             12 COM                            1:53.64        
 11 Grzegorska, Viktoria      12 Trident                        2:02.75        
 -- Byrne, Anna               12 LONG-VD                             DQ        
 -- Phelan, Ariane            12 LONG-VD                             DQ        
 
Event 1  Girls 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Isabel             15 Trident                        1:30.06 B      
 
Event 2  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Sean             11 Ath                            1:28.76 A      
  2 O'Rourke, Tom             11 Ath                            1:30.19 A      
  3 Tobin, Dylan              11 COM                            1:38.97 B      
  4 Hopkins, Aaron            11 LONG-VD                        1:39.50 B      
  5 Lawrence, Aaron           10 COM                            1:39.68 B      
  6 Mc Guigan, Shane          11 LONG-VD                        1:41.65 B      
  7 Dzaei, Amyan              11 LONG-VD                        1:41.74 B      
  8 Mc Weeney, Senan          10 LONG-VD                        1:42.97 B      
  9 Lynam, Eoin               11 Ath                            1:43.63 B      
 10 O'Brien, Christian        11 Ath                            1:43.81 B      
 11 Hawkshaw, James           11 COM                            1:53.09        
 12 Heavey, Daniel            10 COM                            1:54.65        
 13 De Abreu, Theo            11 COM                            1:54.83        
 14 Fannon, Pierce            10 COM                            1:57.83        
 15 Hanly, Diarmuid           10 LONG-VD                        1:58.33        
 16 Grezgorski, Dominik       10 Trident                        2:00.49        
 17 Keaveney, Michael         11 COM                            2:00.62        
 -- Weafer, Ashley            10 LONG-VD                             DQ        
 -- Fernandes de Pina, Isaac  10 COM                                 DQ        
 
Event 2  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mathews, Jamie            13 LONG-VD                        1:24.59 A      
  2 Kilcommons, Alan          12 COM                            1:27.94 A      
  3 Lynam, Aindriu            13 Ath                            1:28.06 A      
  4 Carr, Rory                13 LONG-VD                        1:32.21 B      
  5 Rynn, Cormac J            13 Trident                        1:35.21 B      
  6 Masterson, David          13 LONG-VD                        1:39.04        
  7 Fox, Jamie                12 Ath                            1:39.62        
  8 O Brien, Daniel           12 LONG-VD                        1:39.64        
  9 O'Connor, Brian           13 COM                            2:04.83        
 
Event 2  Boys 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawrence, Scott           14 COM                            1:26.09 B      
  2 Cox, David                14 LONG-VD                        1:27.53 B      
  3 Harris, Joshua            14 LONG-VD                        1:32.84 B      
  4 Ledwith, Griffin          15 LONG-VD                        1:34.54        
 
Event 3  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Sinead           10 COM                            1:40.64 A      
  2 Brennan, Nicola           11 Ath                            1:43.94 A      
  3 Boardman, Sadie           10 LONG-VD                        1:47.98 A      
  4 Moran, Lorraine           11 Ath                            1:48.80 B      
  5 Reilly, Ursula            11 LONG-VD                        1:49.13 B      
  6 Masterson, Clodagh        11 LONG-VD                        1:56.50 B      
  7 Quinn, Grace              10 Trident                        1:57.32 B      
  8 Deely, Layla              11 LONG-VD                        1:58.03        
  9 Ryan, Jane                10 Ath                            1:58.28        
 10 Purtill, Aoife            11 Ath                            2:01.58        
 11 Butryn, Alicje            11 LONG-VD                        2:06.53        
 12 Flanagan, Keela           11 Ath                            2:09.99        
 13 Clyne, Ava                11 COM                            2:21.99        
 14 Hennigan, Mia             10 COM                            2:26.63        
 -- Grecu, Eva                11 COM                                 DQ        
 
Event 3  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Boyle, Jane             12 LONG-VD                        1:35.78 A      
  2 Phelan, Ariane            12 LONG-VD                        1:45.85 B      
  3 Lynott, Faith             12 Trident                        1:46.37 B      
  4 Niznik, Amelia            12 LONG-VD                        1:46.70 B      
  5 Boardman, Amelia          13 LONG-VD                        1:56.37        
  6 Hanly, Laoise             12 LONG-VD                        1:57.57        
  7 Waldron, Zita             12 COM                            2:19.91        
 
Event 3  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.00  14&O A
        1:48.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Fleur              14 C FIN                          1:39.31 B      
  2 Zydek, Nadia              14 Ath                            1:53.36        
 
Event 4  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Rourke, Tom             11 Ath                            1:45.32 A      
  2 Lanigan, Conor            11 Trident                        1:47.46 A      
  3 Tobin, Dylan              11 COM                            1:52.78 B      
  4 O'Brien, Christian        11 Ath                            1:54.48 B      
  5 Brennan, Peter            11 Ath                            1:54.58 B      
  6 Kelleher, Eoin            11 COM                            1:55.28 B      
  7 Dzaei, Amyan              11 LONG-VD                        2:01.33        
  8 Hopkins, Aaron            11 LONG-VD                        2:08.61        
  9 Mc Weeney, Senan          10 LONG-VD                        2:09.17        
 10 Hawkshaw, James           11 COM                            2:18.91        
 11 Keaveney, Michael         11 COM                            2:19.63        
 
Event 4  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swaris, Dillon            12 LONG-VD                        1:41.17 B      
  2 Weafer, Jared             12 LONG-VD                        1:44.40 B      
  3 Tobin, Robert             12 COM                            1:46.76 B      
  4 Ivanov, Alex              13 LONG-VD                        1:52.42        
  5 Hennessy, Evan            13 COM                            1:53.09        
  6 Delaney, Faryl            12 LONG-VD                        1:54.21        
  7 Fox, Jamie                12 Ath                            1:54.36        
  8 Duffy, Luke               12 Ath                            1:58.90        
  9 Masterson, David          13 LONG-VD                        1:59.77        
 10 O Brien, Daniel           12 LONG-VD                        2:03.85        
 11 O'Connor, Brian           13 COM                            2:16.69        
 
Event 4  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:36.00  14&O A
        1:46.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Seadhna             16 LONG-VD                        1:22.84 A      
  2 Ryan, Duileach            15 LONG-VD                        1:34.07 A      
  3 Mroz, Kamil               14 LONG-VD                        1:36.49 B      
  4 Harris, Joshua            14 LONG-VD                        1:44.97 B      
  5 Gurney, Leigh             15 LONG-VD                        1:48.65        
  6 Johnson, Cian             14 Ath                            1:50.72        
  7 Noone, Michael            15 C FIN                          1:52.28        
  8 Lawlor, Matthew           14 C FIN                          1:53.42        
  9 Ledwith, Griffin          15 LONG-VD                        1:53.85        
 
Event 5  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connell, Leah             11 Ath                            1:19.33 A      
  2 Coleman, Sasha            11 Ath                            1:22.77 B      
  3 McKeon, Ella              10 Trident                        1:23.50 B      
  4 Purtill, Aoife            11 Ath                            1:25.22 B      
  5 Nolan, Shauna             11 LONG-VD                        1:25.56 B      
  5 Mulvey, Molly             10 Trident                        1:25.56 B      
  7 Masterson, Clodagh        11 LONG-VD                        1:27.86 B      
  8 Deely, Layla              11 LONG-VD                        1:30.07 B      
  9 Quinn, Grace              10 Trident                        1:30.99 B      
 10 Boardman, Sadie           10 LONG-VD                        1:32.00 B      
 11 Ryan, Jane                10 Ath                            1:32.94        
 12 Phelan, Nicole            11 LONG-VD                        1:34.06        
 13 Rockett, Sarah            10 Ath                            1:39.27        
 14 McKeon, Sophie            10 Trident                        1:43.58        
 15 Clyne, Ava                11 COM                            1:48.19        
 16 Butryn, Alicje            11 LONG-VD                        1:56.01        
 17 Hennigan, Mia             10 COM                            2:06.21        
 18 Grecu, Eva                11 COM                            2:07.94        
 19 Noone, Layla              10 C FIN                          2:10.85        
 
Event 5  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:17.00  12-13 A
        1:27.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Boyle, Jane             12 LONG-VD                        1:16.79 A      
  2 Phelan, Ariane            12 LONG-VD                        1:18.43 B      
  3 Lowe, Ruby                12 Trident                        1:19.50 B      
  4 Duffy, Denise             12 LONG-VD                        1:20.56 B      
  5 Niznik, Amelia            12 LONG-VD                        1:20.90 B      
  6 Barry, Keri               12 LONG-VD                        1:21.04 B      
  7 Lynott, Faith             12 Trident                        1:23.32 B      
  8 Hanly, Laoise             12 LONG-VD                        1:24.74 B      
  9 Hegarty, Niamh            12 Ath                            1:24.87 B      
 10 Mc Crann, Ella            13 Trident                        1:26.49 B      
 11 Guckian, Ella             12 Trident                        1:27.99        
 12 Hoare, Beibhinn           13 COM                            1:32.32        
 13 Byrne, Anna               12 LONG-VD                        1:34.70        
 14 Mullaney, Katie           13 COM                            1:40.52        
 15 Grzegorska, Viktoria      12 Trident                        1:44.30        
 16 Waldron, Zita             12 COM                            2:02.71        
 
Event 5  Girls 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:12.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Isabel             15 Trident                        1:16.23 B      
  2 Rynn, Aoibhe              15 Trident                        1:17.38 B      
  3 Zydek, Nadia              14 Ath                            1:29.18        
 
Event 6  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Sean             11 Ath                            1:21.00 A      
  2 Rynn, Eoghan S            11 Trident                        1:21.18 A      
  3 Weafer, Ashley            10 LONG-VD                        1:22.01 B      
  4 O'Brien, Christian        11 Ath                            1:22.85 B      
  5 Moro, Fredrik             11 Ath                            1:24.89 B      
  6 Lanigan, Conor            11 Trident                        1:26.79 B      
  7 Lynam, Eoin               11 Ath                            1:27.46 B      
  8 Tobin, Dylan              11 COM                            1:30.96 B      
  9 Mc Guigan, Shane          11 LONG-VD                        1:31.92 B      
 10 Lawrence, Aaron           10 COM                            1:34.84        
 11 Brennan, Peter            11 Ath                            1:35.93        
 12 Hanly, Diarmuid           10 LONG-VD                        1:37.82        
 13 McCrann, Reuben           10 Trident                        1:45.34        
 14 Fernandes de Pina, Isaac  10 COM                            1:52.01        
 15 Heavey, Daniel            10 COM                            1:52.32        
 16 Grezgorski, Dominik       10 Trident                        1:53.05        
 17 De Abreu, Theo            11 COM                            1:54.45        
 18 Fannon, Pierce            10 COM                            2:05.01        
 
Event 6  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.00  12-13 A
        1:25.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Semikin, Makar            12 Ath                            1:13.16 A      
  2 Swaris, Dillon            12 LONG-VD                        1:18.06 B      
  3 Lynam, Aindriu            13 Ath                            1:18.52 B      
  4 Mathews, Jamie            13 LONG-VD                        1:19.18 B      
  5 Rynn, Cormac J            13 Trident                        1:19.74 B      
  6 Tobin, Robert             12 COM                            1:19.90 B      
  7 Carr, Rory                13 LONG-VD                        1:21.49 B      
  8 Starzynska, Karol         12 LONG-VD                        1:22.79 B      
  9 Ivanov, Alex              13 LONG-VD                        1:22.86 B      
 10 Deehan, Oisin             12 Ath                            1:23.45 B      
 11 Weafer, Jared             12 LONG-VD                        1:26.93        
 12 Duffy, Luke               12 Ath                            1:29.19        
 13 O Brien, Daniel           12 LONG-VD                        1:29.64        
 14 Masterson, David          13 LONG-VD                        1:31.53        
 15 Hennessy, Evan            13 COM                            1:37.56        
 
Event 6  Boys 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:10.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Seadhna             16 LONG-VD                        1:03.41 A      
  2 Ryan, Duileach            15 LONG-VD                        1:07.02 A      
  3 Mroz, Kamil               14 LONG-VD                        1:11.45 B      
  4 Hanly, Dylan              14 LONG-VD                        1:11.62 B      
  5 Cox, David                14 LONG-VD                        1:14.38 B      
  6 Harris, Joshua            14 LONG-VD                        1:25.17        
  7 Noone, Michael            15 C FIN                          1:30.49        
  8 Johnson, Cian             14 Ath                            1:32.26        
  9 Laheny Fee, Ben           14 C FIN                          1:36.13        
 
Event 7  Girls 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  11&U A
        1:45.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Lorraine           11 Ath                            1:31.71 A      
  2 Connell, Leah             11 Ath                            1:31.81 A      
  3 Duda, Fiona               10 COM                            1:33.21 A      
  4 Flanagan, Keela           11 Ath                            1:36.54 B      
  5 Masterson, Clodagh        11 LONG-VD                        1:36.55 B      
  6 McKeon, Ella              10 Trident                        1:38.13 B      
  7 Purtill, Aoife            11 Ath                            1:39.75 B      
  8 Mulvey, Molly             10 Trident                        1:40.85 B      
  9 Nolan, Shauna             11 LONG-VD                        1:41.58 B      
 10 Boardman, Sadie           10 LONG-VD                        1:41.97 B      
 11 Deely, Layla              11 LONG-VD                        1:47.26        
 12 Phelan, Nicole            11 LONG-VD                        1:48.80        
 -- Reilly, Ursula            11 LONG-VD                             DQ        
 
Event 7  Girls 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Ariane            12 LONG-VD                        1:32.33 B      
  2 Niznik, Amelia            12 LONG-VD                        1:32.88 B      
  3 Pereguda, Joanna          12 C FIN                          1:33.46 B      
  4 Duffy, Denise             12 LONG-VD                        1:35.09 B      
  5 Lynott, Faith             12 Trident                        1:36.21 B      
  6 Clarke, Amelia            12 LONG-VD                        1:37.82 B      
  7 Lowe, Ruby                12 Trident                        1:42.25        
  8 Hanly, Laoise             12 LONG-VD                        1:42.73        
  9 Guckian, Ella             12 Trident                        1:42.83        
 10 Boardman, Amelia          13 LONG-VD                        1:45.40        
 11 Hoare, Beibhinn           13 COM                            1:45.90        
 12 Byrne, Anna               12 LONG-VD                        1:52.81        
 
Event 7  Girls 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rynn, Aoibhe              15 Trident                        1:28.20 B      
  2 Burns, Fleur              14 C FIN                          1:30.36 B      
 
Event 8  Boys 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  11&U A
        1:45.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rynn, Eoghan S            11 Trident                        1:30.46 A      
  2 Moro, Fredrik             11 Ath                            1:34.91 A      
  3 Weafer, Ashley            10 LONG-VD                        1:37.76 B      
  4 Hopkins, Aaron            11 LONG-VD                        1:43.69 B      
  5 Mc Guigan, Shane          11 LONG-VD                        1:44.44 B      
  6 Tobin, Dylan              11 COM                            1:46.00        
  7 Mc Weeney, Senan          10 LONG-VD                        1:46.55        
  8 Hanly, Diarmuid           10 LONG-VD                        1:53.96        
  9 Kelleher, Eoin            11 COM                            1:56.24        
 10 Hawkshaw, James           11 COM                            2:06.86        
 
Event 8  Boys 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rockett, Mark             13 Ath                            1:27.69 A      
  2 Swaris, Dillon            12 LONG-VD                        1:28.44 A      
  3 Mathews, Jamie            13 LONG-VD                        1:29.07 B      
  4 Delaney, Faryl            12 LONG-VD                        1:33.15 B      
  5 Carr, Rory                13 LONG-VD                        1:33.73 B      
  6 Rynn, Cormac J            13 Trident                        1:33.91 B      
  7 Weafer, Jared             12 LONG-VD                        1:36.73 B      
  8 Tobin, Robert             12 COM                            1:36.90 B      
  9 Deehan, Oisin             12 Ath                            1:40.58        
 10 Fox, Jamie                12 Ath                            1:41.04        
 11 Starzynska, Karol         12 LONG-VD                        1:43.62        
 12 O Brien, Daniel           12 LONG-VD                        1:48.59        
 
Event 8  Boys 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanly, Dylan              14 LONG-VD                        1:27.33 B      
  2 Lawrence, Scott           14 COM                            1:27.75 B      
  3 Gurney, Leigh             15 LONG-VD                        1:33.69 B      
 
Event 9  Mixed 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Trident Swimming Club  'A'                                  2:25.14        
  2 Athlone  'A'                                                2:26.79        
  3 Athlone  'B'                                                2:35.82        
  4 Long-VD  'A'                                                2:36.12        
 
Event 10  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Trident Swimming Club  'A'                                  2:18.42        
  2 Long-VD  'A'                                                2:18.81