CONNACHT A AND REGIONAL GRADED GALA 
				JUNE 2013        
                                                                   
 
Event 1  Girls 11 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Madeline        11 GAL                            3:24.53        
                  43.06     1:35.77 (52.71)     2:31.00 (55.23)     3:24.53 (53.53)
  2 Poskrobko, Carolina       11 LASER                          3:46.67        
                  46.68     1:44.84 (58.16)   2:46.30 (1:01.46)   3:46.67 (1:00.37)
 
Event 1  Girls 12-13 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          2:03.19        
                  37.56     1:19.74 (42.18)     2:03.19 (43.45)         2:03.19 ( )
  2 Naughton, Imogen          13 SHARK                          2:51.81        
                  37.40     1:21.35 (43.95)     2:06.22 (44.87)     2:51.81 (45.59)
 
Event 1  Girls 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nevin, Ciara           16 LONG                           2:48.13        
                1:01.61     1:19.39 (17.78)     2:03.76 (44.37)     2:48.13 (44.37)
  2 Kenny, Laura              14 LONG                           2:56.23        
                  52.87     1:23.57 (30.70)     2:09.82 (46.25)     2:56.23 (46.41)
 
Event 2  Boys 11 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Seadhna             10 LONG                           3:20.74        
                  40.50     1:32.65 (52.15)     2:27.78 (55.13)     3:20.74 (52.96)
 
Event 2  Boys 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Donal            15 Blufin                         2:34.12        
                  32.61     1:11.77 (39.16)     1:53.59 (41.82)     2:34.12 (40.53)
  2 Pfeiffer, Kieran          14 Blufin                         2:42.27        
                  34.55     1:16.31 (41.76)     2:00.25 (43.94)     2:42.27 (42.02)
 
Event 3  Girls 11 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leahy, Aoife              11 Blufin                         2:52.36        
  2 Frank, Lilla              11 B DOL                          2:54.92        
                  39.24     1:21.21 (41.97)     2:05.15 (43.94)     2:54.92 (49.77)
  3 Grady, Hannah             11 CBAR                           2:55.63        
                  41.88     1:25.65 (43.77)     2:12.07 (46.42)     2:55.63 (43.56)
  4 MC Gowan, Amy             11 B DOL                          2:58.52        
                  41.51     1:27.81 (46.30)     2:15.07 (47.26)     2:58.52 (43.45)
  5 Mulhall, Keela            11 GAL                            3:00.76        
  6 Johnson, Laura            11 ATH                            3:01.71        
                  43.03     1:30.04 (47.01)     2:16.70 (46.66)     3:01.71 (45.01)
  7 Ryan, Orla                11 COM                            3:03.78        
  8 Joyce, Grace              10 SHARK                          3:05.69        
                  44.76     1:33.26 (48.50)     2:21.12 (47.86)     3:05.69 (44.57)
  9 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                          3:07.53        
                  43.98     1:31.04 (47.06)     2:19.57 (48.53)     3:07.53 (47.96)
 10 Holland, Jennifer         11 GAL                            3:08.53        
 11 O'Farrell, Aoife          11 SHARK                          3:09.65        
                  44.65     1:33.17 (48.52)     2:23.37 (50.20)     3:09.65 (46.28)
 12 Boyle, Emma               10 Blufin                         3:11.68        
 13 Kearney, Caoilin           9 Blufin                         3:11.78        
 14 Gannon, Jessica            9 COM                            3:14.39        
 15 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                            3:17.96        
 16 Judge, Roisin             11 BALL                           3:18.11        
                  46.93     1:37.06 (50.13)     2:28.53 (51.47)     3:18.11 (49.58)
 17 Friel, Lauren             10 ATH                            3:18.15        
                  46.40     1:37.51 (51.11)     2:28.34 (50.83)     3:18.15 (49.81)
 18 Fox, Nicola               11 Blufin                         3:19.22        
 19 Mitchell, Madeline        11 GAL                            3:21.35        
                  47.77     1:39.85 (52.08)     2:31.96 (52.11)     3:21.35 (49.39)
 20 Donnelly, Rebecca         11 BALL                           3:25.03        
                  49.34     1:41.00 (51.66)   3:25.03 (1:44.03)         3:25.03 ( )
 21 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                 3:27.12        
                  49.62     1:42.38 (52.76)     2:35.09 (52.71)     3:27.12 (52.03)
 22 Mc Weeney, Aine           10 LONG                           3:28.58        
 
Event 3  Girls 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Rachel          13 LASER                          2:23.86        
                  45.32     1:34.43 (49.11)     2:23.86 (49.43)         2:23.86 ( )
  2 Murphy, Ruby              12 GAL                            2:44.48        
                  38.84     1:21.22 (42.38)     2:03.46 (42.24)     2:44.48 (41.02)
  3 Farrell, Michelle         13 COM                            2:44.78        
                  37.61     1:20.33 (42.72)     2:03.48 (43.15)     2:44.78 (41.30)
  4 Dolan, Tara               13 COM                            2:47.98        
                  38.72     1:20.22 (41.50)     2:03.62 (43.40)     2:47.98 (44.36)
  5 Sweeney, Amy              13 SHARK                          2:49.44        
                  39.18     1:23.27 (44.09)     2:06.83 (43.56)     2:49.44 (42.61)
  6 MC Gowan, Heather         12 B DOL                          2:50.20        
                  40.34     1:23.08 (42.74)     2:08.13 (45.05)     2:50.20 (42.07)
  7 O'Donoghue, Anna          12 GAL                            2:51.29        
                  41.94     1:25.93 (43.99)     2:10.37 (44.44)     2:51.29 (40.92)
  8 Casey, Sorcha             13 ATH                            2:51.40        
                  41.34     1:25.86 (44.52)     2:09.43 (43.57)     2:51.40 (41.97)
  9 Johnson, Rachel           12 ATH                            2:52.32        
                  40.44     1:23.75 (43.31)     2:07.91 (44.16)     2:52.32 (44.41)
 10 Ward, Emily               13 B DOL                          2:54.04        
                  40.06     1:24.02 (43.96)     2:09.97 (45.95)     2:54.04 (44.07)
 11 Lally, Erin               12 CLM                            2:54.27        
                  40.84     1:24.98 (44.14)     2:10.42 (45.44)     2:54.27 (43.85)
 12 Kennelly, Aisling         12 GAL                            2:55.00        
                  40.88     1:24.14 (43.26)     2:09.89 (45.75)     2:55.00 (45.11)
 13 Breslin, Niamh            12 CBAR                           2:55.12        
                  41.37     1:27.19 (45.82)     2:13.48 (46.29)     2:55.12 (41.64)
 14 Grant, Stephanie          13 Tuam Swim Team                 2:55.53        
                1:29.39   2:55.53 (1:26.14)         2:55.53 ( )                    
 15 Duignan, Dearbhla         13 ATH                            2:55.78        
                  41.24     1:25.22 (43.98)     2:10.80 (45.58)     2:55.78 (44.98)
 16 Kilduff, Jenni            13 COM                            2:59.28        
                  41.63     1:27.57 (45.94)     2:14.27 (46.70)     2:59.28 (45.01)
 17 Lennon, Amy               13 Blufin                         3:01.22        
 18 Walsh, Sinead             12 GAL                            3:01.26        
                  43.96     1:30.31 (46.35)     2:16.86 (46.55)     3:01.26 (44.40)
 19 Wong, Tara                12 BALL                           3:03.20        
                  44.02     1:31.42 (47.40)     2:18.75 (47.33)     3:03.20 (44.45)
 20 Loughran, Jessica         12 Blufin                         3:03.52        
 21 Patten, Alex              12 B DOL                          3:05.86        
                  42.54   3:05.86 (2:23.32)         3:05.86 ( )                    
 22 Mc Namara, Hazel          12 LASER                          3:06.65        
                  44.05     1:31.91 (47.86)     2:21.30 (49.39)     3:06.65 (45.35)
 23 Mccormack, Laura          13 CLM                            3:08.15        
                  43.99     1:32.66 (48.67)   3:08.15 (1:35.49)         3:08.15 ( )
 24 Donnelly, Sarah           12 BALL                           3:09.22        
                  44.59     1:33.48 (48.89)     2:22.55 (49.07)     3:09.22 (46.67)
 25 MC Gloin, Chloe           12 ATH                            3:09.70        
                  46.26     1:35.01 (48.75)     2:23.23 (48.22)     3:09.70 (46.47)
 26 Conwell, Caoimhe          12 BALL                           3:09.86        
                  44.94     1:33.94 (49.00)     2:22.98 (49.04)     3:09.86 (46.88)
 27 Sweeney, Kate             12 LONG                           3:15.35        
                  48.57     1:38.47 (49.90)     2:28.24 (49.77)     3:15.35 (47.11)
 28 Murphy, Rose              12 CLM                            3:23.64        
                  47.08     1:41.25 (54.17)     2:33.82 (52.57)     3:23.64 (49.82)
 
Event 3  Girls 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Rachel            14 BALL                           2:39.95        
                  37.61     1:18.53 (40.92)     2:00.44 (41.91)     2:39.95 (39.51)
  2 O'Brien, Paola            14 SHARK                          2:42.25        
                  37.80     1:18.90 (41.10)     2:00.40 (41.50)     2:42.25 (41.85)
  3 Clancy, Marie             14 SHARK                          2:42.29        
                  38.19     1:19.46 (41.27)     2:02.02 (42.56)     2:42.29 (40.27)
  4 Delaney, Riona            16 COM                            2:42.87        
                  38.02     1:18.74 (40.72)     2:01.22 (42.48)     2:42.87 (41.65)
  5 Scully, Andraya           14 GAL                            2:46.27        
                  40.07     1:22.36 (42.29)     2:05.33 (42.97)     2:46.27 (40.94)
  6 Madden, Dearbhaile        14 LONG                           2:46.70        
                  40.15     1:22.25 (42.10)     2:04.69 (42.44)     2:46.70 (42.01)
  7 Murphy, Elizabeth         14 CLM                            2:49.30        
                  39.46     1:22.52 (43.06)     2:06.27 (43.75)     2:49.30 (43.03)
  8 Joyce, Laura              14 CLM                            2:53.94        
                  39.82     1:24.19 (44.37)     2:10.30 (46.11)     2:53.94 (43.64)
  9 Skelly, Aideen            14 LONG                           2:56.76        
                  41.90     1:28.10 (46.20)     2:13.01 (44.91)     2:56.76 (43.75)
 
Event 4  Boys 11 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melody, Rory              11 GAL                            2:55.99        
                  41.68     1:26.30 (44.62)     2:12.00 (45.70)     2:55.99 (43.99)
  2 Pfeiffer, Robin           10 Blufin                         3:03.85        
                  43.58     1:30.35 (46.77)     2:18.03 (47.68)     3:03.85 (45.82)
  3 Joyce, Cathal             10 CLM                            3:04.36        
                  44.86     1:31.28 (46.42)     2:19.38 (48.10)     3:04.36 (44.98)
  4 Hanrahan, Darragh         11 GAL                            3:07.82        
                  44.05     1:31.41 (47.36)     2:20.63 (49.22)     3:07.82 (47.19)
  5 Fortune, Joshua           11 B DOL                          3:10.74        
                  43.50     1:32.95 (49.45)     2:22.63 (49.68)     3:10.74 (48.11)
  6 Ryan, Duileach             9 LONG                           3:11.19        
                  44.30     1:33.02 (48.72)     2:23.01 (49.99)     3:11.19 (48.18)
  7 Doorly, David             10 GAL                            3:14.44        
                  46.78     1:36.17 (49.39)     2:26.24 (50.07)     3:14.44 (48.20)
 
Event 4  Boys 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Jamie             13 CBAR                           2:45.04        
                  41.33     1:23.97 (42.64)     2:05.47 (41.50)     2:45.04 (39.57)
  2 Rennick, Nathan           13 CBAR                           2:45.14        
                  39.02     1:21.42 (42.40)     2:04.36 (42.94)     2:45.14 (40.78)
  3 Staunton, Diarmuid        13 CLM                            2:47.39        
                  39.29     1:21.71 (42.42)     2:05.40 (43.69)     2:47.39 (41.99)
  4 O'Boyle, Mark             12 LONG                           2:47.42        
                  38.97     1:21.35 (42.38)     2:05.29 (43.94)     2:47.42 (42.13)
  5 Shakeshaft, Jack          13 BALL                           2:51.86        
                  37.67     1:20.28 (42.61)     2:04.03 (43.75)     2:51.86 (47.83)
  6 O'Connor, David           13 GAL                            2:55.23        
                  41.45     1:26.11 (44.66)     2:11.28 (45.17)     2:55.23 (43.95)
  7 O'Connor, Sean            12 CBAR                           2:55.46        
                  39.37     1:23.66 (44.29)     2:10.55 (46.89)     2:55.46 (44.91)
  8 Barrett, Brian            12 B DOL                          2:59.27        
                  42.72     1:29.97 (47.25)     2:16.06 (46.09)     2:59.27 (43.21)
  9 O'Dea, Jack               13 Blufin                         2:59.52        
                  43.51     1:29.42 (45.91)     2:15.02 (45.60)     2:59.52 (44.50)
 10 Doherty, Aaron P          13 CBAR                           3:03.14        
                  42.45     1:29.78 (47.33)     2:17.08 (47.30)     3:03.14 (46.06)
 11 McGrath, Jack             12 SLIGO                          3:14.90        
                  44.00     1:32.88 (48.88)     2:23.90 (51.02)     3:14.90 (51.00)
 12 Dervan, Ronan             12 CBAR                           3:15.27        
                  45.89     1:36.36 (50.47)     2:28.58 (52.22)     3:15.27 (46.69)
 13 Mc Nevin, Tadhg           12 LONG                           3:16.31        
                  46.00     1:36.49 (50.49)     2:28.83 (52.34)     3:16.31 (47.48)
 14 Keaney, Sean              12 SLIGO                          3:16.32        
                  45.21     1:37.09 (51.88)     2:27.79 (50.70)     3:16.32 (48.53)
 15 Kilkenny, Liam            12 GAL                            3:26.64        
                  48.83     1:41.21 (52.38)     2:35.48 (54.27)     3:26.64 (51.16)
 16 O'Ceallaigh, Aidan        12 LONG                           3:32.25        
                  50.14     1:43.61 (53.47)     2:36.70 (53.09)     3:32.25 (55.55)
 
Event 4  Boys 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Evan               16 SLIGO                          2:31.72        
                  34.50     1:12.21 (37.71)     1:52.15 (39.94)     2:31.72 (39.57)
  2 Dervan, Mark              14 CBAR                           2:35.80        
                  37.18     1:17.78 (40.60)     1:58.05 (40.27)     2:35.80 (37.75)
  3 Ashton, Callum            14 LASER                          2:36.60        
                  36.47     1:15.67 (39.20)     1:57.23 (41.56)     2:36.60 (39.37)
  4 Scanlon, Adam             14 SLIGO                          2:39.42        
                  37.48     1:18.10 (40.62)     1:59.27 (41.17)     2:39.42 (40.15)
  5 Waldron, Fintan           15 CLM                            2:41.44        
                  38.20     1:19.69 (41.49)     2:01.65 (41.96)     2:41.44 (39.79)
  6 Vahey, Ben                14 SHARK                          2:44.82        
                  38.16     1:21.54 (43.38)     2:04.84 (43.30)     2:44.82 (39.98)
  7 Gibbons, Shane            14 ATH                            2:47.31        
                  38.72     1:21.04 (42.32)     2:04.50 (43.46)     2:47.31 (42.81)
  8 Canavan, Sean             14 BALL                           2:49.39        
                  38.62     1:22.06 (43.44)     2:06.77 (44.71)     2:49.39 (42.62)
 
Event 5  Girls 11 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Hannah             11 CBAR                           3:24.50        
                  40.02     1:26.47 (46.45)     2:14.08 (47.61)   3:24.50 (1:10.42)
  2 O'Sullivan, Caoimhe       11 SLIGO                          3:29.05        
                  47.48     1:41.43 (53.95)     2:36.56 (55.13)     3:29.05 (52.49)
  3 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                          3:31.09        
                  47.62     1:42.04 (54.42)     2:36.74 (54.70)     3:31.09 (54.35)
  4 Holland, Jennifer         11 GAL                            3:33.35        
                  49.89     1:44.91 (55.02)     2:39.80 (54.89)     3:33.35 (53.55)
  5 Walsh, Alison             11 GAL                            3:36.24        
                  51.12     1:45.56 (54.44)     2:41.89 (56.33)     3:36.24 (54.35)
  6 Judge, Roisin             11 BALL                           3:36.28        
                  43.78     1:33.09 (49.31)     2:22.88 (49.79)   3:36.28 (1:13.40)
  7 O'Farrell, Aoife          11 SHARK                          3:39.44        
                  49.20     1:45.23 (56.03)     2:43.10 (57.87)     3:39.44 (56.34)
  8 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                 3:57.91        
                  46.45     1:39.82 (53.37)     2:31.83 (52.01)   3:57.91 (1:26.08)
  9 Ashton, Iona              10 LASER                          4:08.66        
                  55.91   2:00.40 (1:04.49)   3:04.06 (1:03.66)   4:08.66 (1:04.60)
 
Event 5  Girls 12-13 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lally, Erin               12 CLM                            3:21.25        
                  46.73     1:38.30 (51.57)     2:30.37 (52.07)     3:21.25 (50.88)
  2 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team                 3:24.34        
                  46.90     1:38.67 (51.77)     2:32.66 (53.99)     3:24.34 (51.68)
  3 Dolan, Tara               13 COM                            3:25.23        
                  45.74     1:38.84 (53.10)     2:33.33 (54.49)     3:25.23 (51.90)
  4 Donnelly, Sarah           12 BALL                           3:28.10        
                  46.66     1:39.85 (53.19)     2:34.95 (55.10)     3:28.10 (53.15)
  5 Campbell, Roisin          13 COM                            3:28.83        
                  46.03     1:40.50 (54.47)     2:35.16 (54.66)     3:28.83 (53.67)
  6 Mc Nally, Aisling         13 Tuam Swim Team                 3:32.34        
                  45.68     1:34.65 (48.97)     2:24.25 (49.60)   3:32.34 (1:08.09)
  7 Conwell, Caoimhe          12 BALL                           3:33.16        
                  37.70     1:21.63 (43.93)     2:06.17 (44.54)   3:33.16 (1:26.99)
  8 Whyte, Naomi              13 SHARK                          3:33.19        
                  47.21     1:42.48 (55.27)     2:38.17 (55.69)     3:33.19 (55.02)
  9 Grant, Stephanie          13 Tuam Swim Team                 3:33.20        
                  47.13     1:41.11 (53.98)     2:36.48 (55.37)     3:33.20 (56.72)
 10 Reilly, Anoise            13 BALL                           3:33.47        
 11 Connolly, Rachel          13 LASER                          3:51.06        
                  52.85     1:52.21 (59.36)   2:52.45 (1:00.24)     3:51.06 (58.61)
 
Event 5  Girls 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Aisling          14 LASER                          3:09.70        
                  44.93     1:33.69 (48.76)     2:22.27 (48.58)     3:09.70 (47.43)
  2 Scully, Andraya           14 GAL                            3:11.81        
                  42.70     1:32.13 (49.43)     2:22.43 (50.30)     3:11.81 (49.38)
  3 Farrell, Ailbhe           15 LONG                           3:15.16        
                  43.86     1:32.79 (48.93)     2:23.75 (50.96)     3:15.16 (51.41)
  4 Joyce, Laura              14 CLM                            3:19.97        
                  45.47     1:36.51 (51.04)     2:28.44 (51.93)     3:19.97 (51.53)
  5 Ryan, Emma                17 C FIN                          3:20.16        
                  46.25     1:37.58 (51.33)     2:29.61 (52.03)     3:20.16 (50.55)
  6 McDonough, Méabh          14 SHARK                          3:23.06        
                  48.07     1:40.64 (52.57)     2:32.61 (51.97)     3:23.06 (50.45)
  7 Savage, Lilu              14 LASER                          3:25.75        
                  47.09     1:39.44 (52.35)     2:33.18 (53.74)     3:25.75 (52.57)
  8 Quinn, Aoife              16 Blufin                         3:25.78        
                  48.32     1:40.69 (52.37)     2:34.27 (53.58)     3:25.78 (51.51)
  9 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                          3:25.94        
                  46.37     1:38.32 (51.95)     2:32.26 (53.94)     3:25.94 (53.68)
 10 Egan, Sorcha              14 ATH                            3:34.87        
                  47.43     1:41.36 (53.93)     2:38.30 (56.94)     3:34.87 (56.57)
 
Event 6  Boys 11 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Robin           10 Blufin                         3:43.55        
                  51.83     1:49.23 (57.40)     2:47.67 (58.44)     3:43.55 (55.88)
  2 Doherty, Fionn            11 BALL                           3:44.47        
                  50.90     1:49.33 (58.43)     2:48.46 (59.13)     3:44.47 (56.01)
 
Event 6  Boys 12-13 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staunton, Diarmuid        13 CLM                            3:13.00        
                  44.16     1:34.20 (50.04)     2:23.98 (49.78)     3:13.00 (49.02)
  2 O'Connor, Sean            12 CBAR                           3:16.33        
                  45.54     1:36.25 (50.71)     2:28.30 (52.05)     3:16.33 (48.03)
  3 Rennick, Nathan           13 CBAR                           3:20.23        
                  45.69     1:36.35 (50.66)     2:29.40 (53.05)     3:20.23 (50.83)
  4 Kenny, Ronan              12 LONG                           3:26.70        
                  48.71     1:42.14 (53.43)     2:36.91 (54.77)     3:26.70 (49.79)
  5 McGrath, Jack             12 SLIGO                          3:34.80        
                  48.90     1:43.89 (54.99)     2:38.80 (54.91)     3:34.80 (56.00)
  6 Belton, Cian              12 LONG                           3:43.23        
                  51.06     1:49.84 (58.78)     2:48.57 (58.73)     3:43.23 (54.66)
  7 Kilkenny, Liam            12 GAL                            3:54.22        
                  51.57   1:51.98 (1:00.41)   2:54.98 (1:03.00)     3:54.22 (59.24)
 -- Keaney, Sean              12 SLIGO                               DQ        
                  52.63   1:53.85 (1:01.22)   2:55.42 (1:01.57)          DQ (59.72)
 
Event 6  Boys 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ashton, Callum            14 LASER                          2:56.17        
                  40.15     1:25.92 (45.77)     2:11.38 (45.46)     2:56.17 (44.79)
  2 Pfeiffer, Kieran          14 Blufin                         2:57.21        
                  41.42     1:26.02 (44.60)     2:11.63 (45.61)     2:57.21 (45.58)
  3 Collins, Donal            15 Blufin                         3:03.83        
                  41.02     1:27.73 (46.71)     2:16.90 (49.17)     3:03.83 (46.93)
  4 O'Hanlon, Shane           14 LONG                           3:04.68        
                  41.49     1:27.87 (46.38)     2:16.16 (48.29)     3:04.68 (48.52)
  5 Woods, David              14 SLIGO                          3:09.39        
                  41.91     1:29.87 (47.96)     2:19.82 (49.95)     3:09.39 (49.57)
  6 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                          3:14.45        
                  43.30     1:32.44 (49.14)     2:23.62 (51.18)     3:14.45 (50.83)
 
Event 7  Girls 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        3:00.00  11&U A
        3:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mulhall, Keela            11 GAL                            2:34.63 A      
                  36.08     1:16.31 (40.23)     1:56.56 (40.25)     2:34.63 (38.07)
  2 MC Gowan, Amy             11 B DOL                          2:36.44 A      
                  35.64     1:16.65 (41.01)     1:58.11 (41.46)     2:36.44 (38.33)
  3 Leahy, Aoife              11 Blufin                         2:36.78 A      
                  36.11     1:17.68 (41.57)     1:58.74 (41.06)     2:36.78 (38.04)
  4 Grady, Hannah             11 CBAR                           2:38.35 A      
                  35.84     1:16.46 (40.62)     1:58.35 (41.89)     2:38.35 (40.00)
  5 Mitchell, Madeline        11 GAL                            2:49.61 A      
                  38.84     1:23.74 (44.90)     2:08.42 (44.68)     2:49.61 (41.19)
  6 Johnson, Laura            11 ATH                            2:52.36 A      
                  38.12     1:22.27 (44.15)     2:07.03 (44.76)     2:52.36 (45.33)
  7 Poskrobko, Carolina       11 LASER                          2:52.63 A      
                  40.16     1:24.55 (44.39)     2:11.01 (46.46)     2:52.63 (41.62)
  8 O'Sullivan, Caoimhe       11 SLIGO                          2:52.92 A      
                  40.38     1:25.72 (45.34)     2:10.62 (44.90)     2:52.92 (42.30)
  9 Gannon, Jessica            9 COM                            2:54.30 A      
                  40.55     1:26.02 (45.47)     2:11.38 (45.36)     2:54.30 (42.92)
 10 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                          2:54.44 A      
                  39.71     1:24.84 (45.13)     2:11.76 (46.92)     2:54.44 (42.68)
 11 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                          2:56.71 A      
                  40.88     1:25.75 (44.87)     2:12.58 (46.83)     2:56.71 (44.13)
 12 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                            2:57.32 A      
                  41.22     1:27.61 (46.39)     2:13.26 (45.65)     2:57.32 (44.06)
 13 Clancy, Cara              11 C FIN                          2:58.35 A      
                  40.56     1:26.42 (45.86)     2:13.85 (47.43)     2:58.35 (44.50)
 14 Ryan, Orla                11 COM                            2:58.36 A      
                  40.49     1:26.35 (45.86)     2:14.10 (47.75)     2:58.36 (44.26)
 15 Friel, Lauren             10 ATH                            3:05.47 B      
                  42.00     1:30.55 (48.55)     2:19.27 (48.72)     3:05.47 (46.20)
 16 Ashton, Iona              10 LASER                          3:07.75 B      
                  43.27     1:32.47 (49.20)     2:22.71 (50.24)     3:07.75 (45.04)
 
Event 7  Girls 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:50.00  12-13 A
        3:10.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Rebecca          13 COM                            2:24.26 A      
                  31.83     1:08.48 (36.65)     1:46.75 (38.27)     2:24.26 (37.51)
  2 Kelly, Lauren             13 SHARK                          2:26.33 A      
                  33.29     1:11.59 (38.30)     1:50.56 (38.97)     2:26.33 (35.77)
  3 Carey, Sinead             13 SHARK                          2:26.56 A      
                  33.11     1:10.92 (37.81)     1:48.88 (37.96)     2:26.56 (37.68)
  4 Naughton, Imogen          13 SHARK                          2:27.40 A      
                  33.06     1:11.21 (38.15)     1:49.70 (38.49)     2:27.40 (37.70)
  5 Mc Weeney, Sinead         12 LONG                           2:28.05 A      
                  33.38     1:11.49 (38.11)     1:50.71 (39.22)     2:28.05 (37.34)
  6 Duignan, Dearbhla         13 ATH                            2:29.20 A      
                  35.47     1:13.27 (37.80)     1:51.56 (38.29)     2:29.20 (37.64)
  7 Johnson, Rachel           12 ATH                            2:30.29 A      
                  34.88     1:11.82 (36.94)     1:51.07 (39.25)     2:30.29 (39.22)
  8 Dolan, Tara               13 COM                            2:31.53 A      
                  34.42     1:12.64 (38.22)     1:52.46 (39.82)     2:31.53 (39.07)
  9 O'Donoghue, Anna          12 GAL                            2:31.57 A      
                  35.39     1:14.14 (38.75)     1:53.75 (39.61)     2:31.57 (37.82)
 10 Walsh, Sinead             12 GAL                            2:34.36 A      
                  36.79     1:16.35 (39.56)     1:56.23 (39.88)     2:34.36 (38.13)
 11 Murphy, Ruby              12 GAL                            2:34.61 A      
                  35.80     1:15.57 (39.77)     1:56.22 (40.65)     2:34.61 (38.39)
 12 Farrell, Michelle         13 COM                            2:35.27 A      
                  35.35     1:14.94 (39.59)     1:55.55 (40.61)     2:35.27 (39.72)
 13 Casey, Sorcha             13 ATH                            2:35.35 A      
                  35.77     1:15.59 (39.82)     1:55.47 (39.88)     2:35.35 (39.88)
 14 Kennelly, Aisling         12 GAL                            2:35.57 A      
                  35.70     1:14.73 (39.03)     1:55.19 (40.46)     2:35.57 (40.38)
 15 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          2:35.82 A      
                  37.04     1:17.48 (40.44)     1:58.00 (40.52)     2:35.82 (37.82)
 16 Kilduff, Jenni            13 COM                            2:36.35 A      
                  35.01     1:15.01 (40.00)     1:57.57 (42.56)     2:36.35 (38.78)
 17 MC Gowan, Heather         12 B DOL                          2:36.46 A      
                  34.60     1:14.15 (39.55)     1:56.45 (42.30)     2:36.46 (40.01)
 18 Ward, Emily               13 B DOL                          2:37.84 A      
                  35.16     1:15.31 (40.15)     1:57.53 (42.22)     2:37.84 (40.31)
 19 Breslin, Niamh            12 CBAR                           2:41.06 A      
                  37.12     1:19.14 (42.02)     2:02.15 (43.01)     2:41.06 (38.91)
 20 Farnon, Keela             12 COM                            2:45.24 A      
                  38.29     1:21.51 (43.22)     2:04.80 (43.29)     2:45.24 (40.44)
 21 Heaney, Sarah             13 CLM                            2:47.80 A      
                  38.90     1:22.00 (43.10)     2:06.58 (44.58)     2:47.80 (41.22)
 22 MC Gloin, Chloe           12 ATH                            2:48.70 A      
                  38.66     1:21.83 (43.17)     2:06.43 (44.60)     2:48.70 (42.27)
 23 Nugent, Ellen             12 BALL                           2:49.27 A      
                  38.35     1:22.96 (44.61)     2:08.17 (45.21)     2:49.27 (41.10)
 24 Wong, Tara                12 BALL                           2:50.46 B      
                  39.38     1:23.28 (43.90)     2:09.75 (46.47)     2:50.46 (40.71)
 24 Patten, Alex              12 B DOL                          2:50.46 B      
                  37.45     1:20.69 (43.24)     2:05.51 (44.82)     2:50.46 (44.95)
 26 Donnelly, Sarah           12 BALL                           2:52.17 B      
                  38.86     1:23.03 (44.17)     2:08.56 (45.53)     2:52.17 (43.61)
 27 Kelly, Terri              12 SLIGO                          2:53.69 B      
                  39.25     1:24.15 (44.90)     2:08.89 (44.74)     2:53.69 (44.80)
 28 Whyte, Naomi              13 SHARK                          2:54.96 B      
                  39.36     1:25.57 (46.21)     2:10.42 (44.85)     2:54.96 (44.54)
 29 Sweeney, Kate             12 LONG                           2:55.44 B      
                  40.67     1:24.79 (44.12)     2:11.17 (46.38)     2:55.44 (44.27)
 30 Mc Namara, Hazel          12 LASER                          3:02.55 B      
                  41.38     1:27.91 (46.53)     2:17.07 (49.16)     3:02.55 (45.48)
 31 Murphy, Rose              12 CLM                            3:10.35        
                  42.29     1:31.05 (48.76)     2:22.88 (51.83)     3:10.35 (47.47)
 
Event 7  Girls 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:40.00  14&O A
        2:50.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team                 2:24.08 A      
                  33.54     1:10.97 (37.43)     1:48.47 (37.50)     2:24.08 (35.61)
  2 Kenny, Laura              14 LONG                           2:25.25 A      
                  33.81     1:10.14 (36.33)     1:47.79 (37.65)     2:25.25 (37.46)
  3 Clancy, Marie             14 SHARK                          2:25.47 A      
                  33.82     1:10.58 (36.76)     1:49.14 (38.56)     2:25.47 (36.33)
  4 Delaney, Riona            16 COM                            2:25.87 A      
                  33.33     1:10.08 (36.75)     1:48.41 (38.33)     2:25.87 (37.46)
  5 Madden, Dearbhaile        14 LONG                           2:27.73 A      
                  33.80     1:11.17 (37.37)     1:49.93 (38.76)     2:27.73 (37.80)
  6 Murphy, Rachel            14 BALL                           2:29.81 A      
                  34.89     1:13.55 (38.66)     1:52.52 (38.97)     2:29.81 (37.29)
  7 Murphy, Elizabeth         14 CLM                            2:30.77 A      
                  34.08     1:12.60 (38.52)     1:52.13 (39.53)     2:30.77 (38.64)
  8 Dempsey, Aisling          14 LASER                          2:31.45 A      
                  36.26     1:14.73 (38.47)     1:53.69 (38.96)     2:31.45 (37.76)
  9 Joyce, Laura              14 CLM                            2:32.09 A      
                  35.38     1:15.17 (39.79)     1:54.91 (39.74)     2:32.09 (37.18)
 10 Scully, Andraya           14 GAL                            2:32.14 A      
                  35.44     1:15.45 (40.01)     1:55.04 (39.59)     2:32.14 (37.10)
 11 Egan, Sorcha              14 ATH                            2:33.16 A      
                  34.22     1:12.36 (38.14)     1:52.68 (40.32)     2:33.16 (40.48)
 12 Skelly, Aideen            14 LONG                           2:36.26 A      
                  36.13     1:17.38 (41.25)     1:58.89 (41.51)     2:36.26 (37.37)
 13 Crossan, Mary             16 C FIN                          2:44.47 B      
                  37.09     1:18.61 (41.52)     2:02.03 (43.42)     2:44.47 (42.44)
 14 Savage, Lilu              14 LASER                          3:02.84        
                  40.20     1:27.96 (47.76)     2:17.38 (49.42)     3:02.84 (45.46)
 
Event 8  Boys 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        3:00.00  11&U A
        3:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Seadhna             10 LONG                           2:37.61 A      
                  35.58     1:16.19 (40.61)     1:57.66 (41.47)     2:37.61 (39.95)
  2 O'Connor, Milo            11 ATH                            2:45.63 A      
                  37.62     1:19.97 (42.35)     2:03.68 (43.71)     2:45.63 (41.95)
  3 Melody, Rory              11 GAL                            2:47.87 A      
                  37.85     1:21.78 (43.93)     2:04.50 (42.72)     2:47.87 (43.37)
  4 Fortune, Joshua           11 B DOL                          2:49.84 A      
                  37.87     1:21.70 (43.83)     2:06.55 (44.85)     2:49.84 (43.29)
  5 Joyce, Cathal             10 CLM                            2:51.59 A      
                  37.84     1:23.45 (45.61)     2:08.55 (45.10)     2:51.59 (43.04)
  6 Moran, Ben                11 COM                            2:52.01 A      
                  37.42     1:21.98 (44.56)     2:09.13 (47.15)     2:52.01 (42.88)
  7 Hanrahan, Darragh         11 GAL                            2:54.04 A      
                  38.38     1:22.69 (44.31)     2:09.20 (46.51)     2:54.04 (44.84)
  8 Waters, Fionn             10 Tuam Swim Team                 2:55.15 A      
                  39.67     1:25.36 (45.69)     2:11.11 (45.75)     2:55.15 (44.04)
 
Event 8  Boys 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:46.00  12-13 A
        3:06.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Bryan             12 ATH                            2:28.25 A      
                  34.22     1:12.12 (37.90)     1:50.90 (38.78)     2:28.25 (37.35)
  2 Staunton, Diarmuid        13 CLM                            2:29.09 A      
                  34.54     1:13.05 (38.51)     1:52.21 (39.16)     2:29.09 (36.88)
  3 Rennick, Nathan           13 CBAR                           2:32.10 A      
                  35.60     1:14.07 (38.47)     1:53.70 (39.63)     2:32.10 (38.40)
  4 Murphy, Jamie             13 CBAR                           2:34.49 A      
                  36.42     1:17.57 (41.15)     1:57.62 (40.05)     2:34.49 (36.87)
  5 O'Boyle, Mark             12 LONG                           2:36.23 A      
                  37.19     1:17.05 (39.86)     1:58.31 (41.26)     2:36.23 (37.92)
  6 O'Connor, David           13 GAL                            2:42.14 A      
                  37.63     1:19.60 (41.97)     2:01.15 (41.55)     2:42.14 (40.99)
  7 Barrett, Brian            12 B DOL                          2:43.63 A      
                  36.13     1:18.30 (42.17)     2:02.71 (44.41)     2:43.63 (40.92)
  8 Mc Nevin, Tadhg           12 LONG                           2:50.08 B      
                  38.47     1:22.87 (44.40)     2:07.77 (44.90)     2:50.08 (42.31)
  9 Keaney, Sean              12 SLIGO                          2:52.32 B      
                  39.71     1:24.37 (44.66)     2:09.57 (45.20)     2:52.32 (42.75)
 10 McGrath, Jack             12 SLIGO                          2:56.88 B      
                  38.83     1:24.48 (45.65)     2:10.90 (46.42)     2:56.88 (45.98)
 11 Dervan, Ronan             12 CBAR                           2:59.72 B      
                  39.72     1:26.53 (46.81)     2:15.74 (49.21)     2:59.72 (43.98)
 12 Kilkenny, Liam            12 GAL                            3:01.48 B      
                  38.89     1:25.01 (46.12)     2:13.69 (48.68)     3:01.48 (47.79)
 13 O'Ceallaigh, Aidan        12 LONG                           3:01.74 B      
                  41.11     1:28.40 (47.29)     2:15.62 (47.22)     3:01.74 (46.12)
 14 Belton, Cian              12 LONG                           3:02.28 B      
                  40.20     1:27.60 (47.40)     2:16.44 (48.84)     3:02.28 (45.84)
 
Event 8  Boys 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:36.00  14&O A
        3:56.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Evan               16 SLIGO                          2:15.45 A      
                  29.87     1:03.77 (33.90)     1:39.98 (36.21)     2:15.45 (35.47)
  2 Dervan, Mark              14 CBAR                           2:17.79 A      
                  32.03     1:07.79 (35.76)     1:43.52 (35.73)     2:17.79 (34.27)
  3 Collins, Donal            15 Blufin                         2:18.32 A      
                  32.04     1:08.32 (36.28)     1:44.79 (36.47)     2:18.32 (33.53)
  4 Pfeiffer, Kieran          14 Blufin                         2:18.69 A      
                  32.09     1:07.80 (35.71)     1:44.40 (36.60)     2:18.69 (34.29)
  5 Waldron, Fintan           15 CLM                            2:22.72 A      
                  32.13     1:08.95 (36.82)     1:47.33 (38.38)     2:22.72 (35.39)
  6 O'Hanlon, Ciaran          14 LONG                           2:23.98 A      
                  31.74     1:07.70 (35.96)     1:45.58 (37.88)     2:23.98 (38.40)
  7 Vahey, Ben                14 SHARK                          2:24.45 A      
                  33.29     1:10.14 (36.85)     1:48.06 (37.92)     2:24.45 (36.39)
  8 Scanlon, Adam             14 SLIGO                          2:24.73 A      
                  33.05     1:10.21 (37.16)     1:48.84 (38.63)     2:24.73 (35.89)
  9 Canavan, Sean             14 BALL                           2:25.10 A      
                  32.03     1:09.01 (36.98)     1:47.33 (38.32)     2:25.10 (37.77)
 10 Clarke, Jack              14 LASER                          2:26.42 A      
                  33.22     1:10.80 (37.58)     1:49.68 (38.88)     2:26.42 (36.74)
 11 Gibbons, Shane            14 ATH                            2:27.12 A      
                  33.26     1:10.72 (37.46)     1:49.68 (38.96)     2:27.12 (37.44)
 12 Woods, David              14 SLIGO                          2:39.18 B      
                  35.56     1:17.26 (41.70)     1:59.81 (42.55)     2:39.18 (39.37)
 13 O'Muire, Daire            14 LONG                           2:40.36 B      
                  35.28     1:17.06 (41.78)     1:59.47 (42.41)     2:40.36 (40.89)
 
Event 9  Boys 11 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Seadhna             10 LONG                           3:03.20        
                  40.20     1:28.12 (47.92)     2:24.58 (56.46)     3:03.20 (38.62)
  2 Hanrahan, Darragh         11 GAL                            3:06.10        
                  44.60     1:31.94 (47.34)     2:24.50 (52.56)     3:06.10 (41.60)
  3 Melody, Rory              11 GAL                            3:11.68        
                  46.19     1:33.78 (47.59)     2:31.27 (57.49)     3:11.68 (40.41)
  4 O'Connor, Milo            11 ATH                            3:12.89        
                  46.89     1:36.03 (49.14)     2:31.77 (55.74)     3:12.89 (41.12)
  5 Doorly, David             10 GAL                            3:16.92        
                  45.67     1:35.80 (50.13)   2:35.93 (1:00.13)     3:16.92 (40.99)
  6 Joyce, Cathal             10 CLM                            3:17.98        
                  47.64     1:36.18 (48.54)     2:33.67 (57.49)     3:17.98 (44.31)
  7 Ryan, Duileach             9 LONG                           3:19.83        
                  44.00     1:33.32 (49.32)   2:35.01 (1:01.69)     3:19.83 (44.82)
 
Event 9  Boys 12-13 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:16.00  12-13 A
        3:36.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rennick, Nathan           13 CBAR                           2:45.38 A      
                  33.87     1:15.08 (41.21)     2:05.93 (50.85)     2:45.38 (39.45)
  2 Scully, Bryan             12 ATH                            2:57.01 A      
                  41.98     1:29.85 (47.87)     2:18.19 (48.34)     2:57.01 (38.82)
  3 O'Connor, David           13 GAL                            2:57.05 A      
                  38.11     1:24.52 (46.41)     2:17.61 (53.09)     2:57.05 (39.44)
  4 Doherty, Aaron P          13 CBAR                           3:02.41 A      
                  41.29     1:28.91 (47.62)     2:23.29 (54.38)     3:02.41 (39.12)
  5 Keaney, Sean              12 SLIGO                          3:20.70 B      
                  44.57     1:38.36 (53.79)     2:38.03 (59.67)     3:20.70 (42.67)
  6 Dervan, Ronan             12 CBAR                           3:20.82 B      
                  46.85     1:40.62 (53.77)     2:34.06 (53.44)     3:20.82 (46.76)
  7 Belton, Cian              12 LONG                           3:21.41 B      
                  44.70     1:35.17 (50.47)     2:33.61 (58.44)     3:21.41 (47.80)
  8 Kilkenny, Liam            12 GAL                            3:30.57 B      
                  43.15     1:37.35 (54.20)   2:39.64 (1:02.29)     3:30.57 (50.93)
 
Event 9  Boys 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:06.00  14&O A
        3:26.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Evan               16 SLIGO                          2:34.68 A      
                  33.64     1:12.42 (38.78)     1:58.91 (46.49)     2:34.68 (35.77)
  2 Dervan, Mark              14 CBAR                           2:36.95 A      
                  37.08     1:19.34 (42.26)     2:01.11 (41.77)     2:36.95 (35.84)
  3 Clarke, Jack              14 LASER                          2:37.69 A      
                  35.97     1:17.30 (41.33)     2:00.85 (43.55)     2:37.69 (36.84)
  4 Ashton, Callum            14 LASER                          2:37.87 A      
                  35.49     1:14.84 (39.35)     2:01.29 (46.45)     2:37.87 (36.58)
  5 O'Hanlon, Ciaran          14 LONG                           2:51.42 A      
                  36.64     1:21.34 (44.70)     2:13.94 (52.60)     2:51.42 (37.48)
  6 O'Hanlon, Shane           14 LONG                           2:51.76 A      
                  39.26     1:22.31 (43.05)     2:11.27 (48.96)     2:51.76 (40.49)
  7 Woods, David              14 SLIGO                          3:00.38 A      
                  41.03     1:29.01 (47.98)     2:19.20 (50.19)     3:00.38 (41.18)
  8 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                          3:11.45 B      
                  44.23     1:35.52 (51.29)     2:27.47 (51.95)     3:11.45 (43.98)
 
Event 10  Girls 11 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank, Lilla              11 B DOL                          2:57.99        
                  42.05     1:24.73 (42.68)     2:20.32 (55.59)     2:57.99 (37.67)
  2 Leahy, Aoife              11 Blufin                         2:59.47        
  3 Grady, Hannah             11 CBAR                           3:00.19        
                  42.18     1:26.69 (44.51)     2:20.02 (53.33)     3:00.19 (40.17)
  4 Mulhall, Keela            11 GAL                            3:05.31        
  5 O'Sullivan, Caoimhe       11 SLIGO                          3:11.33        
                  43.18     1:33.61 (50.43)     2:29.39 (55.78)     3:11.33 (41.94)
  6 Joyce, Grace              10 SHARK                          3:12.64        
  7 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                          3:15.06        
                  44.32     1:32.34 (48.02)     2:29.73 (57.39)     3:15.06 (45.33)
  8 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                          3:15.25        
  9 Walsh, Alison             11 GAL                            3:16.01        
 10 Johnson, Laura            11 ATH                            3:16.21        
 11 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                            3:25.44        
 12 Ashton, Iona              10 LASER                          3:35.75        
                  50.26     1:45.30 (55.04)   2:48.32 (1:03.02)     3:35.75 (47.43)
 13 Friel, Lauren             10 ATH                            3:55.52        
 
Event 10  Girls 12-13 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:30.00  12-13 A
        3:50.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          2:43.99 A      
                  35.58     1:15.96 (40.38)     2:05.92 (49.96)     2:43.99 (38.07)
  2 Carroll, Rebecca          13 COM                            2:46.46 A      
                  38.10     1:20.92 (42.82)     2:09.55 (48.63)     2:46.46 (36.91)
  3 Sweeney, Amy              13 SHARK                          2:48.15 A      
                  35.01     1:19.17 (44.16)     2:09.78 (50.61)     2:48.15 (38.37)
  4 Mc Weeney, Sinead         12 LONG                           2:49.10 A      
                  38.64     1:17.94 (39.30)     2:12.07 (54.13)     2:49.10 (37.03)
  5 Carey, Sinead             13 SHARK                          2:50.48 A      
                  39.19     1:22.75 (43.56)     2:11.98 (49.23)     2:50.48 (38.50)
  6 Casey, Sorcha             13 ATH                            2:53.35 A      
                  38.92     1:21.98 (43.06)     2:14.71 (52.73)     2:53.35 (38.64)
  7 Walsh, Sinead             12 GAL                            2:57.08 A      
                  41.73     1:28.36 (46.63)     2:17.40 (49.04)     2:57.08 (39.68)
  8 Lally, Erin               12 CLM                            2:57.85 A      
                  42.70     1:26.54 (43.84)     2:18.96 (52.42)     2:57.85 (38.89)
  9 Murphy, Ruby              12 GAL                            2:58.39 A      
                  42.63     1:25.13 (42.50)     2:19.63 (54.50)     2:58.39 (38.76)
 10 Johnson, Rachel           12 ATH                            2:58.74 A      
                  38.87     1:25.42 (46.55)     2:18.83 (53.41)     2:58.74 (39.91)
 11 O'Donoghue, Anna          12 GAL                            2:59.60 A      
                  41.53     1:30.15 (48.62)     2:21.83 (51.68)     2:59.60 (37.77)
 12 Kennelly, Aisling         12 GAL                            3:01.87 A      
                  40.72     1:26.09 (45.37)     2:21.65 (55.56)     3:01.87 (40.22)
 13 Campbell, Roisin          13 COM                            3:05.62 A      
                  39.39     1:27.53 (48.14)     2:22.87 (55.34)     3:05.62 (42.75)
 14 Begley, Emma              12 Tuam Swim Team                 3:07.94 A      
                  43.34     1:33.33 (49.99)     2:24.88 (51.55)     3:07.94 (43.06)
 15 Heaney, Sarah             13 CLM                            3:12.20 A      
                  44.53     1:33.52 (48.99)     2:29.00 (55.48)     3:12.20 (43.20)
 16 Connolly, Rachel          13 LASER                          3:15.02 A      
 17 Mc Namara, Hazel          12 LASER                          3:15.32 A      
                  44.47     1:32.37 (47.90)     2:30.53 (58.16)     3:15.32 (44.79)
 18 Kelly, Terri              12 SLIGO                          3:22.47 A      
                  45.37     1:37.07 (51.70)   2:38.48 (1:01.41)     3:22.47 (43.99)
 
Event 10  Girls 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:10.00  14&O A
        3:30.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team                 2:46.80 A      
                  35.51     1:19.65 (44.14)     2:11.11 (51.46)     2:46.80 (35.69)
  2 O'Brien, Paola            14 SHARK                          2:47.37 A      
                  33.63     1:14.85 (41.22)     2:10.07 (55.22)     2:47.37 (37.30)
  3 Kenny, Laura              14 LONG                           2:50.23 A      
                  37.37     1:20.49 (43.12)     2:13.34 (52.85)     2:50.23 (36.89)
  4 Madden, Dearbhaile        14 LONG                           2:51.48 A      
                  39.50     1:22.95 (43.45)     2:13.39 (50.44)     2:51.48 (38.09)
  5 Dempsey, Aisling          14 LASER                          2:53.73 A      
                  43.15     1:26.33 (43.18)     2:15.68 (49.35)     2:53.73 (38.05)
  6 Ryan, Emma                17 C FIN                          2:54.48 A      
                  38.72     1:24.90 (46.18)     2:17.61 (52.71)     2:54.48 (36.87)
  7 Joyce, Laura              14 CLM                            2:57.49 A      
                  38.88     1:25.00 (46.12)     2:18.65 (53.65)     2:57.49 (38.84)
  8 Murphy, Elizabeth         14 CLM                            3:00.15 A      
                  40.20     1:25.12 (44.92)     2:22.28 (57.16)     3:00.15 (37.87)
  9 Farrell, Ailbhe           15 LONG                           3:00.17 A      
                  41.13     1:27.24 (46.11)     2:20.13 (52.89)     3:00.17 (40.04)
 10 Skelly, Aideen            14 LONG                           3:01.94 A      
 11 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                          3:03.07 A      
                  41.13     1:27.53 (46.40)     2:19.56 (52.03)     3:03.07 (43.51)
 12 Savage, Lilu              14 LASER                          3:10.92 B      
                  43.22     1:31.97 (48.75)     2:27.29 (55.32)     3:10.92 (43.63)
 13 McDonough, Méabh          14 SHARK                          3:13.65 B      
                  50.39     1:39.20 (48.81)     2:32.82 (53.62)     3:13.65 (40.83)
 
Event 11  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heung, Tommy              11 CBAR                             42.46 A      
  2 Joyce, Cathal             10 CLM                              42.89 A      
  3 Scanlon, Ciaran           10 LONG                             43.02 A      
  4 Donohoe, Cian             10 CBAR                             43.09 A      
  5 Malashnyak, Edwin          9 ATH                              43.28 A      
  6 Faherty, Christopher      10 LONG                             43.30 A      
  7 Pfeiffer, Robin           10 Blufin                           44.75 B      
  8 Friel, Ethan              10 ATH                              46.11 B      
  9 Lee, Liam                  9 SLIGO                            47.09 B      
 10 Elliott, Rowan            10 SLIGO                            47.31 B      
 11 Costello, Bryan           11 SLIGO                            47.40 B      
 12 Donadoni, Leonardo         9 SLIGO                            47.75 B      
 13 Waters, Fionn             10 Tuam Swim Team                   48.40 B      
 14 Dwyer, Eoin               11 SLIGO                            48.46 B      
 15 Mills, David              11 LONG                             48.54 B      
 16 O'Donovan, Niall          11 SLIGO                            49.28 B      
 17 Flanagan, Tom             11 LONG                             49.98 B      
 18 Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team                   50.13 B      
 19 Rennick, Sam              10 CBAR                             50.51 B      
 20 Hosty, Cian               10 SHARK                            51.00 B      
 21 Breslin, Ethan            10 CLM                              51.85 B      
 22 Mc Ginn, Conall           11 SHARK                            52.02 B      
 23 Dunne, Pierce             11 CBAR                             52.56 B      
 24 Claffey, Donagh            9 ATH                              53.37 B      
 25 Carroll, Andrew           11 COM                              53.72 B      
 26 Curry, Edward             10 CLM                              54.03        
 27 Donnelly, Luke            10 LONG                             54.66        
 28 Mc Namara, Conn            9 Wport                            55.31        
 29 Carey, Oisin              11 LASER                            59.64        
 30 Harte, Oisin              10 SLIGO                          1:00.29        
 31 Clarke, Liam              11 LASER                          1:00.73        
 -- Kurkin, Daniel            11 LONG                                DQ        
 -- McManus, Milo              9 Wport                               DQ        
 
Event 12  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Freya             11 LASER                            41.84 A      
  2 Deely, Megan              11 CBAR                             42.98 A      
  3 Lyons, Maria              10 SLIGO                            43.02 A      
  4 Mc Weeney, Aine           10 LONG                             43.37 A      
  5 Boyle, Emma               10 Blufin                           43.62 A      
  6 Martin, Rachel            11 SLIGO                            44.23 B      
  7 Mills, Jenna              10 LONG                             45.34 B      
  8 Fox, Nicola               11 Blufin                           45.63 B      
  9 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team                   45.73 B      
 10 Kearney, Caoilin           9 Blufin                           45.85 B      
 11 Gannon, Jessica            9 COM                              45.88 B      
 12 McDonald, Crea            11 SHARK                            46.68 B      
 13 Mc Goldrick, Darina       11 LONG                             46.73 B      
 14 Heneghan, Rachael         11 CBAR                             46.77 B      
 15 Andrews, Jennifer         10 C FIN                            46.95 B      
 16 Nerney, Laoise            11 LONG                             47.43 B      
 17 Farnon, Hannah            11 COM                              47.44 B      
 18 Caslin, Briana            11 LONG                             48.24 B      
 19 O'Boyle, Elizabeth        11 LONG                             48.72 B      
 20 McCormack, Caitriona      11 CBAR                             49.51 B      
 21 Kearney, Sorcha           10 Blufin                           49.82 B      
 22 MC Phee, Eilidh           11 BALL                             50.53 B      
 23 Ni Mhuiri, Alaidh         11 LONG                             51.08 B      
 24 Kilcommons, Ciara          9 COM                              51.77 B      
 25 Kilgallen, Megan          11 CLM                              52.52 B      
 26 Delaney, Kate             10 CLM                              53.48 B      
 27 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                   54.12        
 28 O'Donovan, Ella            9 SLIGO                            54.72        
 29 Ni Choille, Aoibhinn      10 LASER                            55.67        
 30 Kennedy, Ailbhe           10 LASER                            55.70        
 31 King, Ciara               11 SHARK                            55.81        
 32 O'Dea, Lucy               10 Blufin                           57.03        
 33 Harman, Elsie              9 C FIN                            57.63        
 34 Hickey, Rachel            10 LASER                          1:00.83        
 35 Durkan, Hannah             9 Blufin                         1:10.94        
 -- Sultanov, Sophie           9 LASER                               DQ        
 -- Daly, Edel                 9 ATH                                 DQ        
 
Event 13  Girls 12 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:34.00  A
        1:44.00  B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donohoe, Aoife            12 CBAR                           1:31.40 A      
                  42.12     1:31.40 (49.28)                                        
  2 Wong, Tara                12 BALL                           1:31.90 A      
                  43.62     1:31.90 (48.28)                                        
  3 Talbot, Claire            13 Blufin                         1:37.02 B      
                  44.59     1:37.02 (52.43)                                        
  4 Begley, Emma              12 Tuam Swim Team                 1:37.42 B      
                  43.54     1:37.42 (53.88)                                        
  5 O'Flynn, Aisha            12 SHARK                          1:38.00 B      
                  43.66     1:38.00 (54.34)                                        
  6 Nerney, Eve               13 LONG                           1:39.90 B      
                  43.78     1:39.90 (56.12)                                        
  7 Heaney, Sarah             13 CLM                            1:40.15 B      
                  46.90     1:40.15 (53.25)                                        
  8 Quinn, Aoife              16 Blufin                         1:40.90 B      
                  46.68     1:40.90 (54.22)                                        
  9 Loughran, Jessica         12 Blufin                         1:44.09        
                  47.71     1:44.09 (56.38)                                        
 10 Mika, Sofia               12 LONG                           1:44.80        
                  45.24     1:44.80 (59.56)                                        
 11 Mccormack, Laura          13 CLM                            1:45.79        
                  46.79     1:45.79 (59.00)                                        
 12 Coffey, Emily             12 LONG                           1:46.24        
                  48.30     1:46.24 (57.94)                                        
 13 Murphy, Rose              12 CLM                            1:46.93        
                  48.74     1:46.93 (58.19)                                        
 14 Dillon, Sarah             12 Blufin                         1:46.94        
                  49.45     1:46.94 (57.49)                                        
 15 Vickers, Kate             14 SHARK                          1:59.52        
                  52.53   1:59.52 (1:06.99)                                        
 16 Mc Phillips, Aoibhinn     12 LASER                          2:01.93        
                  51.39   2:01.93 (1:10.54)                                        
 17 King, Laoise              13 SHARK                          2:06.55        
                  48.57   2:06.55 (1:17.98)                                        
 -- Whyte, Naomi              13 SHARK                               DQ        
                  44.17          DQ (46.89)                                        
 
Event 14  Boys 12 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:34.00  A
        1:44.00  B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heffernan, Eoghan         14 LASER                          1:41.67 B      
                  47.99     1:41.67 (53.68)                                        
  2 O'Dea, Jack               13 Blufin                         1:44.37        
                  49.26     1:44.37 (55.11)                                        
  3 Kelly, Niall              12 CLM                            1:45.40        
                  47.04     1:45.40 (58.36)                                        
  4 Monroe, Jonathan          12 CBAR                           1:45.41        
                  45.15   1:45.41 (1:00.26)                                        
  5 Waldron, Ronan            12 CLM                            1:46.15        
                  48.00     1:46.15 (58.15)                                        
  6 Eglinton, Owen            12 SLIGO                          1:46.48        
                  49.41     1:46.48 (57.07)                                        
  7 Murphy, Feda              14 LASER                          1:48.24        
                  47.03   1:48.24 (1:01.21)                                        
 -- Allison, MacDara          12 LASER                               DQ        
                  58.90        DQ (1:13.10)                                        
 
Event 15  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Friel, Ethan              10 ATH                            1:35.51 A      
                  47.51     1:35.51 (48.00)                                        
  2 Scanlon, Ciaran           10 LONG                           1:36.74 B      
                  48.01     1:36.74 (48.73)                                        
  3 Waters, Fionn             10 Tuam Swim Team                 1:37.15 B      
                  47.70     1:37.15 (49.45)                                        
  4 Maher, Patrick            11 SLIGO                          1:37.65 B      
                  48.27     1:37.65 (49.38)                                        
  5 Doherty, Fionn            11 BALL                           1:39.41 B      
                  49.45     1:39.41 (49.96)                                        
  6 Carroll, Andrew           11 COM                            1:40.34 B      
                  49.91     1:40.34 (50.43)                                        
  7 Brennan, Daniel           10 COM                            1:40.37 B      
                  48.48     1:40.37 (51.89)                                        
  8 Kurkin, Daniel            11 LONG                           1:41.01 B      
                  48.95     1:41.01 (52.06)                                        
  9 Donadoni, Leonardo         9 SLIGO                          1:41.67 B      
                  50.71     1:41.67 (50.96)                                        
 10 Mc Namara, Conn            9 Wport                          1:41.96 B      
                  49.93     1:41.96 (52.03)                                        
 11 Donnelly, Luke            10 LONG                           1:43.99 B      
                  49.36     1:43.99 (54.63)                                        
 12 Dwyer, Eoin               11 SLIGO                          1:44.06 B      
                  52.18     1:44.06 (51.88)                                        
 13 Grady, Rory               10 CBAR                           1:44.61 B      
                  51.83     1:44.61 (52.78)                                        
 14 O'Donovan, Niall          11 SLIGO                          1:45.20 B      
                  52.16     1:45.20 (53.04)                                        
 15 Elliott, Rowan            10 SLIGO                          1:47.39        
                  51.41     1:47.39 (55.98)                                        
 16 Mylett, Ciaron            11 CBAR                           1:47.66        
                  52.57     1:47.66 (55.09)                                        
 17 McPartlan, Patrick        11 SLIGO                          1:47.79        
                  53.86     1:47.79 (53.93)                                        
 18 Rennick, Sam              10 CBAR                           1:47.87        
                  52.50     1:47.87 (55.37)                                        
 19 Breslin, Ethan            10 CLM                            1:48.20        
                  49.33     1:48.20 (58.87)                                        
 20 Dunne, Pierce             11 CBAR                           1:48.37        
                  54.71     1:48.37 (53.66)                                        
 21 Costello, Bryan           11 SLIGO                          1:48.62        
                  54.97     1:48.62 (53.65)                                        
 22 Carey, Oisin              11 LASER                          1:53.24        
                  57.01     1:53.24 (56.23)                                        
 23 Lee, Liam                  9 SLIGO                          1:54.19        
                  54.97     1:54.19 (59.22)                                        
 24 Clarke, Liam              11 LASER                          1:54.48        
                  57.94     1:54.48 (56.54)                                        
 25 Kearns, Eoghan            10 SLIGO                          1:54.50        
                  55.75     1:54.50 (58.75)                                        
 26 Curry, Edward             10 CLM                            1:55.15        
                  55.83     1:55.15 (59.32)                                        
 27 Collins, Rory              9 Blufin                         1:55.53        
                  54.77   1:55.53 (1:00.76)                                        
 28 Lynch, Conall             11 CBAR                           1:58.94        
                1:59.03         1:58.94 ( )                                        
 29 Flanagan, Tom             11 LONG                           1:59.53        
                  57.88   1:59.53 (1:01.65)                                        
 30 Eglinton, Matthew         10 SLIGO                          2:19.77        
                1:05.30   2:19.77 (1:14.47)                                        
 -- Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team                      DQ        
                1:53.14                                                            
 
Event 15  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Jake              13 CLM                            1:29.21 B      
                  44.24     1:29.21 (44.97)                                        
  2 Allison, MacDara          12 LASER                          1:30.14 B      
                  43.96     1:30.14 (46.18)                                        
  3 Kelly, Niall              12 CLM                            1:30.24 B      
                  45.76     1:30.24 (44.48)                                        
  4 Martin, Dylan             13 SLIGO                          1:30.37 B      
                  44.64     1:30.37 (45.73)                                        
  5 Mac Coille, Cian          13 LASER                          1:32.41 B      
                  45.81     1:32.41 (46.60)                                        
  6 Monroe, Jonathan          12 CBAR                           1:36.05 B      
                  45.36     1:36.05 (50.69)                                        
  7 Eglinton, Owen            12 SLIGO                          1:36.71 B      
                  47.30     1:36.71 (49.41)                                        
  8 O'Ceallaigh, Aidan        12 LONG                           1:39.33        
                  49.07     1:39.33 (50.26)                                        
  9 Waldron, Ronan            12 CLM                            1:39.44        
                  49.96     1:39.44 (49.48)                                        
 10 Harte, Diarmuid           12 SLIGO                          1:40.29        
                  48.60     1:40.29 (51.69)                                        
 11 Maher, Thomas             13 SLIGO                          1:44.22        
                  50.44     1:44.22 (53.78)                                        
 12 Kennedy, Owen             13 LASER                          1:47.48        
                  51.94     1:47.48 (55.54)                                        
 13 O'Reilly, David           12 Blufin                         1:48.56        
                  52.98     1:48.56 (55.58)                                        
 14 Jordan, Darragh           13 BALL                           1:48.94        
                1:48.94         1:48.94 ( )                                        
 15 Staunton, William         12 CLM                            1:50.81        
                  54.72     1:50.81 (56.09)                                        
 16 Carty, Bryan              13 COM                            2:08.17        
                1:00.75   2:08.17 (1:07.42)                                        
 
Event 15  Boys 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, David           15 SHARK                          1:20.04 A      
                  37.90     1:20.04 (42.14)                                        
  2 Heffernan, Eoghan         14 LASER                          1:28.19 B      
                  43.17     1:28.19 (45.02)                                        
  3 Murphy, Feda              14 LASER                          1:36.33        
                  47.21     1:36.33 (49.12)                                        
 
Event 16  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Aimee              10 SHARK                          1:34.88 A      
                  46.50     1:34.88 (48.38)                                        
  2 Farnon, Hannah            11 COM                            1:37.02 B      
                  47.99     1:37.02 (49.03)                                        
  3 O'Boyle, Elizabeth        11 LONG                           1:37.73 B      
                  48.69     1:37.73 (49.04)                                        
  4 Nerney, Laoise            11 LONG                           1:38.74 B      
                  47.59     1:38.74 (51.15)                                        
  5 Shakeshaft, Zoe           10 BALL                           1:38.75 B      
                  47.69     1:38.75 (51.06)                                        
  6 Moran, Kate               11 Wport                          1:38.97 B      
                  48.91     1:38.97 (50.06)                                        
  7 Andrews, Jennifer         10 C FIN                          1:40.09 B      
                  48.30     1:40.09 (51.79)                                        
  8 Raleigh, Rachel           11 LONG                           1:40.28 B      
                  49.51     1:40.28 (50.77)                                        
  9 Ruddy, Alicia             11 BALL                           1:41.13 B      
                  47.23     1:41.13 (53.90)                                        
 10 Flaherty, Ellen            9 ATH                            1:41.26 B      
                  49.11     1:41.26 (52.15)                                        
 11 Kilgallen, Megan          11 CLM                            1:42.09 B      
                  50.57     1:42.09 (51.52)                                        
 12 Ni Mhuiri, Alaidh         11 LONG                           1:42.42 B      
                  51.42     1:42.42 (51.00)                                        
 13 Lee, Penny                11 SLIGO                          1:42.58 B      
                  49.25     1:42.58 (53.33)                                        
 14 MC Phee, Eilidh           11 BALL                           1:42.68 B      
                  50.34     1:42.68 (52.34)                                        
 15 Gallagher, Jade           11 COM                            1:42.84 B      
                  49.54     1:42.84 (53.30)                                        
 16 Martin, Rachel            11 SLIGO                          1:43.01 B      
                  50.72     1:43.01 (52.29)                                        
 17 Kearney, Sorcha           10 Blufin                         1:43.25 B      
                  49.91     1:43.25 (53.34)                                        
 18 Kilcommons, Ciara          9 COM                            1:44.53 B      
                  51.13     1:44.53 (53.40)                                        
 19 Hickey, Sara              11 LASER                          1:44.80 B      
                  50.31     1:44.80 (54.49)                                        
 20 Treanor, Sorcha           10 CLM                            1:44.85 B      
                  50.50     1:44.85 (54.35)                                        
 21 Daly, Edel                 9 ATH                            1:45.67 B      
                  50.75     1:45.67 (54.92)                                        
 22 Pliszka, Anastazya        11 COM                            1:45.78 B      
                1:45.78         1:45.78 ( )                                        
 23 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team                 1:45.82 B      
                  50.43     1:45.82 (55.39)                                        
 24 Canavan, Alannah           8 BALL                           1:45.91 B      
                  51.26     1:45.91 (54.65)                                        
 25 Conlon, Sarah             10 CBAR                           1:46.42        
                  51.35     1:46.42 (55.07)                                        
 26 Mc Goldrick, Darina       11 LONG                           1:46.43        
                  49.98     1:46.43 (56.45)                                        
 27 Williams, Megan           10 SHARK                          1:46.51        
                  50.70     1:46.51 (55.81)                                        
 28 Farrell, Danielle          9 SLIGO                          1:47.09        
                  51.50     1:47.09 (55.59)                                        
 29 Ni Choille, Aoibhinn      10 LASER                          1:47.16        
                  51.68     1:47.16 (55.48)                                        
 30 Kennedy, Ailbhe           10 LASER                          1:47.54        
                  54.11     1:47.54 (53.43)                                        
 31 Sultanov, Sophie           9 LASER                          1:47.88        
                  53.35     1:47.88 (54.53)                                        
 32 McPartlan, Alice           9 SLIGO                          1:48.05        
                  54.26     1:48.05 (53.79)                                        
 33 Collins, Siofra           11 Blufin                         1:49.27        
                  52.66     1:49.27 (56.61)                                        
 34 Delaney, Kate             10 CLM                            1:50.10        
                  53.62     1:50.10 (56.48)                                        
 35 Daly, Kelsey              11 ATH                            1:51.00        
                  52.83     1:51.00 (58.17)                                        
 36 O'Sullivan, Cliodhna       9 SLIGO                          1:51.27        
                  53.06     1:51.27 (58.21)                                        
 37 Irwin, Aoife              11 BALL                           1:51.51        
                  53.64     1:51.51 (57.87)                                        
 38 O'Donovan, Ella            9 SLIGO                          1:53.25        
                  57.29     1:53.25 (55.96)                                        
 39 Hickey, Rachel            10 LASER                          1:53.69        
                  57.04     1:53.69 (56.65)                                        
 40 Murphy, Jennifer          11 BALL                           1:54.59        
                  55.86     1:54.59 (58.73)                                        
 41 Moran, Ellie               8 COM                            1:56.32        
                  57.53     1:56.32 (58.79)                                        
 42 O'Dea, Lucy               10 Blufin                         1:57.08        
                  58.29     1:57.08 (58.79)                                        
 43 Sheridan, Elaine          11 BALL                           1:57.64        
                  56.76   1:57.64 (1:00.88)                                        
 44 McCloskey, Clodagh        10 SLIGO                          2:00.14        
                  58.74   2:00.14 (1:01.40)                                        
 45 Triest, Sophia             9 BALL                           2:02.66        
                1:00.49   2:02.66 (1:02.17)                                        
 46 Connaughton-Jones, Roisi  10 SLIGO                          2:03.42        
                1:01.77   2:03.42 (1:01.65)                                        
 47 Talbot, Emily              9 Blufin                         2:03.75        
                1:01.65   2:03.75 (1:02.10)                                        
 48 Gurry, Cora               10 SHARK                          2:04.77        
                1:00.61   2:04.77 (1:04.16)                                        
 49 Mc Daid, Ella              9 SLIGO                          2:06.68        
                  59.69   2:06.68 (1:06.99)                                        
 50 Connaughton- Jones, Ciar   7 SLIGO                          2:07.46        
                1:02.33   2:07.46 (1:05.13)                                        
 51 Judge, Naoise             11 BALL                           2:07.65        
                1:01.27   2:07.65 (1:06.38)                                        
 -- Walsh, Tara               11 SLIGO                               DQ        
                  48.35          DQ (53.05)                                        
 
Event 16  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donohoe, Aoife            12 CBAR                           1:31.17 B      
                  45.41     1:31.17 (45.76)                                        
  2 Corcoran, Megan           13 SLIGO                          1:31.60 B      
                1:31.60         1:31.60 ( )                                        
  3 O'Boyle, Rachel           13 LONG                           1:31.70 B      
                  44.31     1:31.70 (47.39)                                        
  4 Talbot, Claire            13 Blufin                         1:32.28 B      
                  45.72     1:32.28 (46.56)                                        
  5 Healy, Grace              12 Tuam Swim Team                 1:33.64 B      
                  46.60     1:33.64 (47.04)                                        
  6 Cawley, Emma              13 Blufin                         1:33.89 B      
                  44.54     1:33.89 (49.35)                                        
  7 Flanagan, Orla            12 CLM                            1:36.69 B      
                  47.25     1:36.69 (49.44)                                        
  8 Fox, Lauren               12 LONG                           1:37.38 B      
                  47.37     1:37.38 (50.01)                                        
  9 Dillon, Sarah             12 Blufin                         1:39.22 B      
                  48.60     1:39.22 (50.62)                                        
 10 Murtagh, Eadaoin          13 LONG                           1:39.52 B      
                  48.38     1:39.52 (51.14)                                        
 11 Whyte, Naomi              13 SHARK                          1:40.17 B      
                  49.72     1:40.17 (50.45)                                        
 12 Ryder, Elle               12 Wport                          1:42.08        
                  48.26     1:42.08 (53.82)                                        
 13 Regan, Aoibhe             13 CLM                            1:43.45        
                  49.71     1:43.45 (53.74)                                        
 14 Durey, Roisin             12 SLIGO                          1:44.51        
                  49.30     1:44.51 (55.21)                                        
 15 Mc Phillips, Aoibhinn     12 LASER                          1:44.74        
                  52.63     1:44.74 (52.11)                                        
 16 Goluba, Patricijia        12 LASER                          1:45.45        
                1:45.40      1:45.45 (0.05)                                        
 17 O'Reilly, Lauren          12 Blufin                         1:46.56        
                  50.77     1:46.56 (55.79)                                        
 18 O'Connor, Orla            12 SHARK                          1:47.27        
                  51.56     1:47.27 (55.71)                                        
 19 Lynch, Ciara              12 SLIGO                          1:48.85        
                  52.40     1:48.85 (56.45)                                        
 20 Curry, Brigitta           12 CLM                            1:51.78        
                  54.24     1:51.78 (57.54)                                        
 21 Tiernan, Dierbhle         13 C FIN                          1:56.06        
                  50.85   1:56.06 (1:05.21)                                        
 22 Reilly, Anoise            13 BALL                           1:57.91        
                1:41.52     1:57.91 (16.39)                                        
 
Event 16  Girls 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Higgins, Kianna           14 CBAR                           1:29.55 B      
                  42.54     1:29.55 (47.01)                                        
  2 Mangan, Louise            14 CBAR                           1:35.84 B      
                  46.43     1:35.84 (49.41)                                        
  3 Quinn, Aoife              16 Blufin                         1:39.07        
                  49.82     1:39.07 (49.25)                                        
 
Event 17  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Ciaron            11 CBAR                           1:45.82 A      
                  51.20     1:45.82 (54.62)                                        
  2 Malashnyak, Edwin          9 ATH                            1:47.04 A      
                  51.22     1:47.04 (55.82)                                        
  3 Heung, Tommy              11 CBAR                           1:49.74 B      
                  52.45     1:49.74 (57.29)                                        
  4 Scanlon, Ciaran           10 LONG                           1:50.28 B      
                  52.41     1:50.28 (57.87)                                        
  5 Elliott, Rowan            10 SLIGO                          1:51.46 B      
                  52.44     1:51.46 (59.02)                                        
  6 Breslin, Ethan            10 CLM                            1:52.28 B      
                  52.72     1:52.28 (59.56)                                        
  7 Flanagan, Tom             11 LONG                           1:53.12 B      
                  54.75     1:53.12 (58.37)                                        
  8 Lynch, Conall             11 CBAR                           1:53.41 B      
                  54.10     1:53.41 (59.31)                                        
  9 Faherty, Christopher      10 LONG                           1:53.99 B      
                  54.57     1:53.99 (59.42)                                        
 10 Donohoe, Cian             10 CBAR                           1:54.64 B      
                  54.67     1:54.64 (59.97)                                        
 11 Mills, David              11 LONG                           1:55.45 B      
                  54.94   1:55.45 (1:00.51)                                        
 12 Maher, Patrick            11 SLIGO                          1:55.79 B      
                  55.48   1:55.79 (1:00.31)                                        
 13 Friel, Ethan              10 ATH                            1:57.05 B      
                  55.45   1:57.05 (1:01.60)                                        
 14 Hosty, Cian               10 SHARK                          1:57.19 B      
                  56.49   1:57.19 (1:00.70)                                        
 15 O'Donovan, Niall          11 SLIGO                          1:57.67 B      
                  56.08   1:57.67 (1:01.59)                                        
 16 Mc Ginn, Conall           11 SHARK                          1:57.95 B      
                  55.40   1:57.95 (1:02.55)                                        
 17 Waters, Fionn             10 Tuam Swim Team                 1:58.08        
                  55.34   1:58.08 (1:02.74)                                        
 18 Burke, Ned                 9 CLM                            1:58.09        
                  57.91   1:58.09 (1:00.18)                                        
 19 Begley, Lukas              9 Tuam Swim Team                 1:59.01        
                  55.84   1:59.01 (1:03.17)                                        
 20 Plotnicov, Nikita         11 LASER                          2:01.13        
                  55.35   2:01.13 (1:05.78)                                        
 21 Carey, Oisin              11 LASER                          2:02.55        
                  59.04   2:02.55 (1:03.51)                                        
 22 Joyce, Darragh             9 CLM                            2:03.23        
                  58.33   2:03.23 (1:04.90)                                        
 23 Grady, Rory               10 CBAR                           2:03.39        
                  59.39   2:03.39 (1:04.00)                                        
 24 McPartlan, Patrick        11 SLIGO                          2:04.09        
                  59.71   2:04.09 (1:04.38)                                        
 25 Dwyer, Eoin               11 SLIGO                          2:06.99        
                1:01.12   2:06.99 (1:05.87)                                        
 26 Donnelly, Luke            10 LONG                           2:07.67        
                  58.41   2:07.67 (1:09.26)                                        
 27 Kearns, Eoghan            10 SLIGO                          2:10.77        
                1:02.71   2:10.77 (1:08.06)                                        
 28 Donadoni, Leonardo         9 SLIGO                          2:10.86        
                1:05.25   2:10.86 (1:05.61)                                        
 29 Mc Namara, Conn            9 Wport                          2:11.04        
                1:02.16   2:11.04 (1:08.88)                                        
 30 Harte, Oisin              10 SLIGO                          2:11.12        
                1:00.20   2:11.12 (1:10.92)                                        
 31 Golden, Liam              10 BALL                           2:11.92        
                1:01.23   2:11.92 (1:10.69)                                        
 32 Collins, Rory              9 Blufin                         2:11.96        
                1:03.44   2:11.96 (1:08.52)                                        
 33 Brennan, Daniel           10 COM                            2:13.36        
                1:04.65   2:13.36 (1:08.71)                                        
 34 Semikin, Nikita            9 ATH                            2:13.70        
                1:05.66   2:13.70 (1:08.04)                                        
 35 Regan, Lorcan             10 C FIN                          2:15.70        
                1:03.80   2:15.70 (1:11.90)                                        
 36 Curry, Edward             10 CLM                            2:20.22        
                1:05.42   2:20.22 (1:14.80)                                        
 37 Eglinton, Matthew         10 SLIGO                          2:33.28        
                1:12.04   2:33.28 (1:21.24)                                        
 
Event 17  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 English, James            13 CBAR                           1:40.89 A      
                  48.09     1:40.89 (52.80)                                        
  2 Martin, Dylan             13 SLIGO                          1:43.01 B      
                  48.99     1:43.01 (54.02)                                        
  3 McAndrew, Michael         12 SHARK                          1:43.05 B      
                  48.54     1:43.05 (54.51)                                        
  4 Waldron, Ronan            12 CLM                            1:44.30 B      
                  50.08     1:44.30 (54.22)                                        
  5 Kelly, Niall              12 CLM                            1:46.66 B      
                  50.42     1:46.66 (56.24)                                        
  6 Staunton, William         12 CLM                            1:46.81 B      
                  51.81     1:46.81 (55.00)                                        
  7 Mac Coille, Cian          13 LASER                          1:47.57 B      
                  50.02     1:47.57 (57.55)                                        
  8 Stewart, Harry            12 LONG                           1:48.38 B      
                  51.57     1:48.38 (56.81)                                        
  9 O'Dea, Jack               13 Blufin                         1:48.61 B      
                  52.60     1:48.61 (56.01)                                        
 10 Harte, Diarmuid           12 SLIGO                          1:48.92 B      
                  51.86     1:48.92 (57.06)                                        
 11 Eglinton, Owen            12 SLIGO                          1:53.80        
                  54.72     1:53.80 (59.08)                                        
 12 O'Reilly, David           12 Blufin                         2:06.66        
                1:01.43   2:06.66 (1:05.23)                                        
 13 O'Ceallaigh, Aidan        12 LONG                           2:07.67        
                  58.99   2:07.67 (1:08.68)                                        
 14 McGrath, Callum           12 Wport                          2:08.97        
                1:01.72   2:08.97 (1:07.25)                                        
 15 Kennedy, Owen             13 LASER                          2:12.21        
                1:04.20   2:12.21 (1:08.01)                                        
 -- Mangan, Conor             12 CBAR                                DQ        
                  47.68          DQ (53.68)                                        
 
Event 17  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:36.00  14&O A
        1:46.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Manning, Tom              15 LONG                           1:36.07 B      
                  43.66     1:36.07 (52.41)                                        
  2 Murphy, Feda              14 LASER                          1:41.74 B      
                  49.21     1:41.74 (52.53)                                        
 
Event 18  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Grace              10 SHARK                          1:40.82 A      
                  48.56     1:40.82 (52.26)                                        
  2 Deely, Megan              11 CBAR                           1:41.57 A      
                  48.78     1:41.57 (52.79)                                        
  3 Sheridan, Elaine          11 BALL                           1:48.79 B      
                  51.64     1:48.79 (57.15)                                        
  4 Flaherty, Ellen            9 ATH                            1:50.72 B      
                  52.98     1:50.72 (57.74)                                        
  5 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                            1:51.15 B      
                  53.56     1:51.15 (57.59)                                        
  6 Donnelly, Rebecca         11 BALL                           1:51.25 B      
                  53.32     1:51.25 (57.93)                                        
  7 Daly, Kelsey              11 ATH                            1:51.33 B      
                  51.97     1:51.33 (59.36)                                        
  8 McDonald, Crea            11 SHARK                          1:51.60 B      
                  54.56     1:51.60 (57.04)                                        
  9 Mc Goldrick, Darina       11 LONG                           1:52.78 B      
                  54.31     1:52.78 (58.47)                                        
 10 Mills, Jenna              10 LONG                           1:52.95 B      
                  54.04     1:52.95 (58.91)                                        
 11 Boyle, Emma               10 Blufin                         1:53.60 B      
                  55.46     1:53.60 (58.14)                                        
 12 Kilcommons, Amy           11 COM                            1:48.80 B      
                  51.72     1:48.80 (57.08)                                        
 12 Madden, Nessa             11 COM                            1:54.68 B      
                  55.16     1:54.68 (59.52)                                        
 12 Heneghan, Rachael         11 CBAR                           1:54.68 B      
                  55.30     1:54.68 (59.38)                                        
 14 Hickey, Sara              11 LASER                          1:55.88 B      
                  54.65   1:55.88 (1:01.23)                                        
 15 Hickey, Rachel            10 LASER                          1:56.12 B      
                  56.44     1:56.12 (59.68)                                        
 16 Pliszka, Anastazya        11 COM                            1:56.50 B      
                  55.49   1:56.50 (1:01.01)                                        
 17 Gallagher, Jade           11 COM                            1:56.69 B      
                  56.03   1:56.69 (1:00.66)                                        
 18 Kearney, Sorcha           10 Blufin                         1:57.39 B      
                  55.17   1:57.39 (1:02.22)                                        
 19 Clancy, Cara              11 C FIN                          1:57.73 B      
                  55.57   1:57.73 (1:02.16)                                        
 20 O'Boyle, Elizabeth        11 LONG                           1:58.13        
                1:00.15     1:58.13 (57.98)                                        
 21 Fox, Nicola               11 Blufin                         1:58.75        
                  57.44   1:58.75 (1:01.31)                                        
 22 Kilgallen, Megan          11 CLM                            1:58.83        
                  57.11   1:58.83 (1:01.72)                                        
 23 O'Sullivan, Cliodhna       9 SLIGO                          1:58.84        
                  56.44   1:58.84 (1:02.40)                                        
 24 Mc Weeney, Aine           10 LONG                           1:59.11        
                  58.51   1:59.11 (1:00.60)                                        
 25 Treanor, Sorcha           10 CLM                            1:59.12        
                  58.05   1:59.12 (1:01.07)                                        
 26 Walsh, Tara               11 SLIGO                          1:59.37        
                  56.36   1:59.37 (1:03.01)                                        
 27 Lyons, Maria              10 SLIGO                          2:00.05        
                  57.83   2:00.05 (1:02.22)                                        
 28 Lynch, Helen               9 ATH                            2:00.89        
                  57.67   2:00.89 (1:03.22)                                        
 29 Horan, Brianne            11 CBAR                           2:01.56        
                  58.82   2:01.56 (1:02.74)                                        
 30 Staunton, Nora             9 CLM                            2:02.26        
                  58.26   2:02.26 (1:04.00)                                        
 31 Ni Mhuiri, Alaidh         11 LONG                           2:02.57        
                  59.27   2:02.57 (1:03.30)                                        
 32 Delaney, Kate             10 CLM                            2:04.01        
                1:00.42   2:04.01 (1:03.59)                                        
 33 Collins, Siofra           11 Blufin                         2:04.08        
                  59.38   2:04.08 (1:04.70)                                        
 34 Canavan, Alannah           8 BALL                           2:04.89        
                1:00.78   2:04.89 (1:04.11)                                        
 35 Caslin, Briana            11 LONG                           2:05.47        
                  58.50   2:05.47 (1:06.97)                                        
 36 McCloskey, Clodagh        10 SLIGO                          2:05.67        
                1:01.17   2:05.67 (1:04.50)                                        
 37 MC Phee, Eilidh           11 BALL                           2:06.09        
                  59.33   2:06.09 (1:06.76)                                        
 38 Conneely, Grainne         10 SHARK                          2:06.12        
                  57.82   2:06.12 (1:08.30)                                        
 39 Conlon, Sarah             10 CBAR                           2:08.84        
                1:00.17   2:08.84 (1:08.67)                                        
 40 Lowe, Aoife               11 C FIN                          2:09.65        
                1:02.80   2:09.65 (1:06.85)                                        
 41 Gurry, Cora               10 SHARK                          2:09.67        
                  59.85   2:09.67 (1:09.82)                                        
 42 Irwin, Aoife              11 BALL                           2:09.72        
                  59.77   2:09.72 (1:09.95)                                        
 43 Farrell, Danielle          9 SLIGO                          2:12.17        
                1:00.70   2:12.17 (1:11.47)                                        
 44 McPartlan, Alice           9 SLIGO                          2:12.43        
                1:03.29   2:12.43 (1:09.14)                                        
 45 Connaughton- Jones, Ciar   7 SLIGO                          2:19.35        
                1:07.12   2:19.35 (1:12.23)                                        
 46 Connaughton-Jones, Roisi  10 SLIGO                          2:19.81        
                1:06.63   2:19.81 (1:13.18)                                        
 47 Mc Daid, Ella              9 SLIGO                          2:20.89        
                1:05.66   2:20.89 (1:15.23)                                        
 48 McCormack, Caitriona      11 CBAR                           2:21.36        
                1:05.48   2:21.36 (1:15.88)                                        
 49 O'Donovan, Ella            9 SLIGO                          2:23.96        
                1:08.38   2:23.96 (1:15.58)                                        
 50 King, Ciara               11 SHARK                          2:31.45        
                1:10.71   2:31.45 (1:20.74)                                        
 51 Durkan, Hannah             9 Blufin                         2:40.16        
                1:14.22   2:40.16 (1:25.94)                                        
 52 Triest, Sophia             9 BALL                           2:40.28        
                1:16.16   2:40.28 (1:24.12)                                        
 53 Talbot, Emily              9 Blufin                         3:16.14        
                1:34.18   3:16.14 (1:41.96)                                        
 -- Harman, Elsie              9 C FIN                               DQ        
                1:09.58        DQ (1:21.18)                                        
 
Event 18  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dillon, Sarah             12 Blufin                         1:42.32 A      
                  50.27     1:42.32 (52.05)                                        
  2 Farnon, Keela             12 COM                            1:42.66 A      
                  50.35     1:42.66 (52.31)                                        
  3 Cameron, Alana            13 SHARK                          1:44.30 B      
                  49.08     1:44.30 (55.22)                                        
  4 King, Laoise              13 SHARK                          1:44.77 B      
                  49.75     1:44.77 (55.02)                                        
  5 Flanagan, Orla            12 CLM                            1:44.78 B      
                  50.06     1:44.78 (54.72)                                        
  6 Murtagh, Eadaoin          13 LONG                           1:45.03 B      
                  49.64     1:45.03 (55.39)                                        
  7 McDermott, Keeva          12 SLIGO                          1:45.30 B      
                  48.29     1:45.30 (57.01)                                        
  8 Mc Donagh, Johanna        12 CBAR                           1:45.33 B      
                  49.39     1:45.33 (55.94)                                        
  9 Regan, Aoibhe             13 CLM                            1:46.75 B      
                  51.07     1:46.75 (55.68)                                        
 10 Cusack, Ciara             13 Wport                          1:47.12 B      
                  50.11     1:47.12 (57.01)                                        
 11 Donohoe, Aoife            12 CBAR                           1:48.00 B      
                  52.16     1:48.00 (55.84)                                        
 13 O'Boyle, Rachel           13 LONG                           1:49.25 B      
                  51.50     1:49.25 (57.75)                                        
 14 Talbot, Claire            13 Blufin                         1:50.43 B      
                  53.29     1:50.43 (57.14)                                        
 15 Kistmacher, Orla          13 SHARK                          1:51.12 B      
                  51.38     1:51.12 (59.74)                                        
 16 Durey, Roisin             12 SLIGO                          1:51.71 B      
                  51.48   1:51.71 (1:00.23)                                        
 17 Fox, Lauren               12 LONG                           1:52.32 B      
                  54.54     1:52.32 (57.78)                                        
 18 Mccormack, Laura          13 CLM                            1:53.71        
                  54.82     1:53.71 (58.89)                                        
 19 Cawley, Emma              13 Blufin                         1:55.08        
                  53.64   1:55.08 (1:01.44)                                        
 20 Goluba, Patricijia        12 LASER                          1:55.31        
                  55.15   1:55.31 (1:00.16)                                        
 21 O'Connor, Orla            12 SHARK                          1:55.47        
                  53.91   1:55.47 (1:01.56)                                        
 22 Mika, Sofia               12 LONG                           1:56.03        
                  53.94   1:56.03 (1:02.09)                                        
 23 O'Reilly, Lauren          12 Blufin                         1:58.04        
                  56.39   1:58.04 (1:01.65)                                        
 24 Loughran, Jessica         12 Blufin                         1:59.11        
                  57.35   1:59.11 (1:01.76)                                        
 25 Curry, Brigitta           12 CLM                            1:59.83        
                  56.96   1:59.83 (1:02.87)                                        
 26 Lynch, Ciara              12 SLIGO                          2:05.27        
                  58.19   2:05.27 (1:07.08)                                        
 
Event 18  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.00  14&O A
        1:48.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Higgins, Kianna           14 CBAR                           1:46.47 B      
                  49.78     1:46.47 (56.69)                                        
  2 Vickers, Kate             14 SHARK                          1:54.25        
                  53.58   1:54.25 (1:00.67)                                        
 
Event 19  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Duileach             9 LONG                           1:17.34 A      
                  36.97     1:17.34 (40.37)                                        
  2 Pfeiffer, Robin           10 Blufin                         1:20.89 A      
                  39.67     1:20.89 (41.22)                                        
  3 Dwyer, Eoin               11 SLIGO                          1:20.94 A      
                  39.02     1:20.94 (41.92)                                        
  4 Friel, Ethan              10 ATH                            1:22.17 B      
                  39.17     1:22.17 (43.00)                                        
  5 Donohoe, Cian             10 CBAR                           1:23.48 B      
                  40.90     1:23.48 (42.58)                                        
  6 Malashnyak, Edwin          9 ATH                            1:24.11 B      
                  40.50     1:24.11 (43.61)                                        
  7 Joyce, Darragh             9 CLM                            1:26.35 B      
                  41.83     1:26.35 (44.52)                                        
  8 Scanlon, Ciaran           10 LONG                           1:26.66 B      
                  41.78     1:26.66 (44.88)                                        
  9 Mills, David              11 LONG                           1:26.82 B      
                  43.13     1:26.82 (43.69)                                        
 10 Breslin, Ethan            10 CLM                            1:26.87 B      
                  41.25     1:26.87 (45.62)                                        
 11 Carroll, Andrew           11 COM                            1:27.25 B      
                  42.49     1:27.25 (44.76)                                        
 12 Heung, Tommy              11 CBAR                           1:27.57 B      
                  40.35     1:27.57 (47.22)                                        
 13 Faherty, Christopher      10 LONG                           1:28.49 B      
                  41.75     1:28.49 (46.74)                                        
 14 Mylett, Ciaron            11 CBAR                           1:28.67 B      
                  41.41     1:28.67 (47.26)                                        
 15 Doherty, Fionn            11 BALL                           1:28.72 B      
                  42.37     1:28.72 (46.35)                                        
 16 Kearney, Oisin            10 C FIN                          1:29.17 B      
                  42.53     1:29.17 (46.64)                                        
 17 Maher, Patrick            11 SLIGO                          1:30.08 B      
                  43.53     1:30.08 (46.55)                                        
 18 Flanagan, Tom             11 LONG                           1:30.28 B      
                  44.96     1:30.28 (45.32)                                        
 19 Kurkin, Daniel            11 LONG                           1:30.44 B      
                  42.05     1:30.44 (48.39)                                        
 20 Hosty, Cian               10 SHARK                          1:31.13 B      
                  44.20     1:31.13 (46.93)                                        
 21 Donnelly, Luke            10 LONG                           1:32.13        
                  42.69     1:32.13 (49.44)                                        
 22 Elliott, Rowan            10 SLIGO                          1:32.90        
                  42.23     1:32.90 (50.67)                                        
 23 Rennick, Sam              10 CBAR                           1:33.15        
                  44.74     1:33.15 (48.41)                                        
 24 McManus, Milo              9 Wport                          1:33.60        
                  42.45     1:33.60 (51.15)                                        
 25 O'Donovan, Niall          11 SLIGO                          1:34.51        
                  44.85     1:34.51 (49.66)                                        
 26 Costello, Bryan           11 SLIGO                          1:34.93        
                  45.52     1:34.93 (49.41)                                        
 27 Dunne, Pierce             11 CBAR                           1:35.43        
                  44.29     1:35.43 (51.14)                                        
 28 Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team                 1:35.79        
                1:35.79         1:35.79 ( )                                        
 29 Semikin, Nikita            9 ATH                            1:36.27        
                  45.53     1:36.27 (50.74)                                        
 30 Claffey, Donagh            9 ATH                            1:36.46        
                  44.93     1:36.46 (51.53)                                        
 31 Burke, Ned                 9 CLM                            1:36.58        
                  47.31     1:36.58 (49.27)                                        
 32 Lynch, Conall             11 CBAR                           1:37.41        
                  44.19     1:37.41 (53.22)                                        
 33 Grady, Rory               10 CBAR                           1:38.59        
                  47.79     1:38.59 (50.80)                                        
 34 Harte, Oisin              10 SLIGO                          1:39.39        
                  46.69     1:39.39 (52.70)                                        
 35 Donadoni, Leonardo         9 SLIGO                          1:40.09        
                  46.77     1:40.09 (53.32)                                        
 36 Lee, Liam                  9 SLIGO                          1:40.21        
                1:40.33         1:40.21 ( )                                        
 37 Mc Namara, Conn            9 Wport                          1:40.46        
                  47.10     1:40.46 (53.36)                                        
 38 Plotnicov, Nikita         11 LASER                          1:40.51        
                  43.74     1:40.51 (56.77)                                        
 39 McPartlan, Patrick        11 SLIGO                          1:42.32        
                  50.20     1:42.32 (52.12)                                        
 40 Golden, Liam              10 BALL                           1:47.81        
                1:47.81         1:47.81 ( )                                        
 41 MC Cawley, Jack           10 C FIN                          1:47.88        
                  49.79     1:47.88 (58.09)                                        
 42 Curry, Edward             10 CLM                            1:48.99        
                  50.35     1:48.99 (58.64)                                        
 43 Kearns, Eoghan            10 SLIGO                          1:49.26        
                  52.14     1:49.26 (57.12)                                        
 44 Coggeran, Adam            11 C FIN                          1:50.36        
                  50.80     1:50.36 (59.56)                                        
 45 Begley, Lukas              9 Tuam Swim Team                 1:50.89        
 46 Clarke, Liam              11 LASER                          1:56.19        
                  55.70   1:56.19 (1:00.49)                                        
 47 Regan, Lorcan             10 C FIN                          1:56.49        
                  57.05     1:56.49 (59.44)                                        
 48 Brennan, Daniel           10 COM                            2:00.06        
                1:37.98     2:00.06 (22.08)                                        
 49 Collins, Rory              9 Blufin                         2:01.06        
                  58.95   2:01.06 (1:02.11)                                        
 50 Eglinton, Matthew         10 SLIGO                          2:11.16        
                1:01.52   2:11.16 (1:09.64)                                        
 -- Kavanagh, Ciaran           9 SLIGO                               DQ        
 
Event 19  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.00  12-13 A
        1:25.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Harry            12 LONG                           1:15.98 B      
                  37.36     1:15.98 (38.62)                                        
  2 Kenny, Ronan              12 LONG                           1:16.94 B      
                  36.42     1:16.94 (40.52)                                        
  3 O'Dea, Jack               13 Blufin                         1:17.65 B      
                  38.47     1:17.65 (39.18)                                        
  4 Mangan, Conor             12 CBAR                           1:18.49 B      
                  38.09     1:18.49 (40.40)                                        
  5 Vickers, Fintan           13 SHARK                          1:18.92 B      
                  36.94     1:18.92 (41.98)                                        
  6 Ennis, Daniel             12 ATH                            1:19.13 B      
                  38.67     1:19.13 (40.46)                                        
  7 Harte, Diarmuid           12 SLIGO                          1:19.64 B      
                  37.96     1:19.64 (41.68)                                        
  8 O'Driscoll, Conor         12 ATH                            1:21.27 B      
                  38.92     1:21.27 (42.35)                                        
  9 English, James            13 CBAR                           1:21.40 B      
                  39.38     1:21.40 (42.02)                                        
 10 Eglinton, Owen            12 SLIGO                          1:22.53 B      
                  40.27     1:22.53 (42.26)                                        
 11 Martin, Dylan             13 SLIGO                          1:22.72 B      
                  38.99     1:22.72 (43.73)                                        
 12 Mac Coille, Cian          13 LASER                          1:24.19 B      
                  40.31     1:24.19 (43.88)                                        
 13 McAndrew, Michael         12 SHARK                          1:26.23        
                  42.20     1:26.23 (44.03)                                        
 14 Waldron, Ronan            12 CLM                            1:26.47        
                  42.11     1:26.47 (44.36)                                        
 15 Kelly, Niall              12 CLM                            1:27.15        
                  41.38     1:27.15 (45.77)                                        
 16 Allison, MacDara          12 LASER                          1:27.32        
                  42.50     1:27.32 (44.82)                                        
 17 Maher, Thomas             13 SLIGO                          1:29.88        
                  41.89     1:29.88 (47.99)                                        
 18 Kennedy, Owen             13 LASER                          1:33.95        
                  44.37     1:33.95 (49.58)                                        
 19 Staunton, William         12 CLM                            1:35.37        
                  46.08     1:35.37 (49.29)                                        
 20 Jordan, Darragh           13 BALL                           1:39.03        
                  44.82     1:39.03 (54.21)                                        
 21 Carty, Bryan              13 COM                            1:39.40        
                  45.75     1:39.40 (53.65)                                        
 22 Regan, Diermuid           12 C FIN                          1:40.50        
                  46.89     1:40.50 (53.61)                                        
 23 O'Reilly, David           12 Blufin                         1:40.76        
                  47.61     1:40.76 (53.15)                                        
 
Event 19  Boys 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:10.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Manning, Tom              15 LONG                           1:14.94 B      
                  34.61     1:14.94 (40.33)                                        
  2 Heffernan, Eoghan         14 LASER                          1:21.70        
                  39.54     1:21.70 (42.16)                                        
 
Event 20  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kilcommons, Amy           11 COM                            1:19.81 A      
                  38.36     1:19.81 (41.45)                                        
  2 Gannon, Jessica            9 COM                            1:20.07 A      
                  38.57     1:20.07 (41.50)                                        
  3 Murphy, Freya             11 LASER                          1:20.52 A      
                  38.66     1:20.52 (41.86)                                        
  4 Ryan, Orla                11 COM                            1:20.68 A      
                  39.11     1:20.68 (41.57)                                        
  5 Clancy, Cara              11 C FIN                          1:22.73 B      
  5 MC Cormack, Caitriona     11 CBAR                           1:22.73 B      
  7 Flaherty, Ellen            9 ATH                            1:23.69 B      
                  39.41     1:23.69 (44.28)                                        
  8 Fox, Nicola               11 Blufin                         1:23.96 B      
                  40.22     1:23.96 (43.74)                                        
  9 Boyle, Emma               10 Blufin                         1:24.35 B      
                  40.70     1:24.35 (43.65)                                        
 10 Lynch, Helen               9 ATH                            1:24.36 B      
                  40.56     1:24.36 (43.80)                                        
 11 Moran, Kate               11 Wport                          1:24.81 B      
 12 Kearney, Caoilin           9 Blufin                         1:25.23 B      
                  41.29     1:25.23 (43.94)                                        
 13 Donnelly, Rebecca         11 BALL                           1:25.42 B      
                  41.65     1:25.42 (43.77)                                        
 14 Mills, Jenna              10 LONG                           1:26.13 B      
                  41.13     1:26.13 (45.00)                                        
 15 Andrews, Jennifer         10 C FIN                          1:26.26 B      
                  40.13     1:26.26 (46.13)                                        
 16 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team                 1:27.16 B      
                  40.50     1:27.16 (46.66)                                        
 17 Nerney, Laoise            11 LONG                           1:27.57 B      
                  41.61     1:27.57 (45.96)                                        
 18 Ruddy, Alicia             11 BALL                           1:27.73 B      
                  42.12     1:27.73 (45.61)                                        
 19 Mc Weeney, Aine           10 LONG                           1:29.09 B      
                  44.07     1:29.09 (45.02)                                        
 20 MC Phee, Eilidh           11 BALL                           1:30.10 B      
                  43.27     1:30.10 (46.83)                                        
 21 Kearney, Sorcha           10 Blufin                         1:30.77 B      
                  42.30     1:30.77 (48.47)                                        
 22 Lyons, Maria              10 SLIGO                          1:30.91 B      
                  42.58     1:30.91 (48.33)                                        
 23 Mc Goldrick, Darina       11 LONG                           1:30.94 B      
                  45.14     1:30.94 (45.80)                                        
 24 Heneghan, Rachael         11 CBAR                           1:31.15 B      
                  43.65     1:31.15 (47.50)                                        
 25 Farnon, Hannah            11 COM                            1:31.65 B      
                  43.82     1:31.65 (47.83)                                        
 26 Daly, Edel                 9 ATH                            1:31.96 B      
                  42.96     1:31.96 (49.00)                                        
 27 Martin, Rachel            11 SLIGO                          1:32.09        
                  45.19     1:32.09 (46.90)                                        
 28 Treanor, Sorcha           10 CLM                            1:32.71        
                  43.80     1:32.71 (48.91)                                        
 29 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                 1:32.85        
                  44.06     1:32.85 (48.79)                                        
 30 Kelly, Aimee              10 SHARK                          1:33.07        
                  44.34     1:33.07 (48.73)                                        
 31 Sultanov, Sophie           9 LASER                          1:33.22        
                  45.72     1:33.22 (47.50)                                        
 32 O'Boyle, Elizabeth        11 LONG                           1:33.30        
                  46.65     1:33.30 (46.65)                                        
 33 Shakeshaft, Zoe           10 BALL                           1:33.35        
                  45.13     1:33.35 (48.22)                                        
 33 Kilcommons, Ciara          9 COM                            1:33.35        
                  45.26     1:33.35 (48.09)                                        
 35 Daly, Kelsey              11 ATH                            1:33.37        
                  44.54     1:33.37 (48.83)                                        
 36 Raleigh, Rachel           11 LONG                           1:33.76        
                  44.29     1:33.76 (49.47)                                        
 37 Ni Mhuiri, Alaidh         11 LONG                           1:34.57        
                  46.16     1:34.57 (48.41)                                        
 38 Farrell, Danielle          9 SLIGO                          1:34.99        
                  43.34     1:34.99 (51.65)                                        
 39 Gallagher, Jade           11 COM                            1:35.15        
                  45.37     1:35.15 (49.78)                                        
 40 Madden, Nessa             11 COM                            1:35.69        
                  47.84     1:35.69 (47.85)                                        
 41 Caslin, Briana            11 LONG                           1:36.11        
                  44.65     1:36.11 (51.46)                                        
 42 Canavan, Alannah           8 BALL                           1:37.27        
                  47.63     1:37.27 (49.64)                                        
 43 Murphy, Jennifer          11 BALL                           1:37.48        
                  46.44     1:37.48 (51.04)                                        
 44 Lee, Penny                11 SLIGO                          1:37.49        
                  45.94     1:37.49 (51.55)                                        
 45 Williams, Megan           10 SHARK                          1:39.01        
                  45.52     1:39.01 (53.49)                                        
 46 Conneely, Grainne         10 SHARK                          1:39.66        
                  47.46     1:39.66 (52.20)                                        
 47 Pliszka, Anastazya        11 COM                            1:39.77        
                  48.26     1:39.77 (51.51)                                        
 48 Ni Choille, Aoibhinn      10 LASER                          1:41.79        
                  48.18     1:41.79 (53.61)                                        
 49 Horan, Brianne            11 CBAR                           1:42.17        
                  49.15     1:42.17 (53.02)                                        
 50 Sheridan, Elaine          11 BALL                           1:42.25        
                  48.70     1:42.25 (53.55)                                        
 51 Walsh, Tara               11 SLIGO                          1:43.25        
                  47.74     1:43.25 (55.51)                                        
 52 Conlon, Sarah             10 CBAR                           1:43.65        
                  47.81     1:43.65 (55.84)                                        
 53 Kennedy, Ailbhe           10 LASER                          1:43.86        
                  48.02     1:43.86 (55.84)                                        
 54 O'Dea, Lucy               10 Blufin                         1:44.11        
                  39.87   1:44.11 (1:04.24)                                        
 55 Gurry, Cora               10 SHARK                          1:45.48        
                  49.91     1:45.48 (55.57)                                        
 56 Moran, Ellie               8 COM                            1:45.62        
                  49.59     1:45.62 (56.03)                                        
 57 McCloskey, Clodagh        10 SLIGO                          1:46.94        
                  51.28     1:46.94 (55.66)                                        
 58 Irwin, Aoife              11 BALL                           1:47.26        
                  50.39     1:47.26 (56.87)                                        
 59 O'Sullivan, Cliodhna       9 SLIGO                          1:48.21        
                  51.55     1:48.21 (56.66)                                        
 60 Collins, Siofra           11 Blufin                         1:48.45        
                  49.76     1:48.45 (58.69)                                        
 61 Hickey, Sara              11 LASER                          1:48.58        
                  50.81     1:48.58 (57.77)                                        
 62 McPartlan, Alice           9 SLIGO                          1:49.12        
                  53.08     1:49.12 (56.04)                                        
 63 O'Donovan, Ella            9 SLIGO                          1:49.84        
                  55.04     1:49.84 (54.80)                                        
 64 Durkan, Hannah             9 Blufin                         1:51.55        
                  51.02   1:51.55 (1:00.53)                                        
 65 Judge, Naoise             11 BALL                           1:54.40        
                  52.78   1:54.40 (1:01.62)                                        
 66 Talbot, Emily              9 Blufin                         1:54.44        
                  55.34     1:54.44 (59.10)                                        
 67 Staunton, Nora             9 CLM                            1:58.03        
                  55.64   1:58.03 (1:02.39)                                        
 68 Connaughton- Jones, Ciar   7 SLIGO                          1:59.22        
                  38.63   1:59.22 (1:20.59)                                        
 69 Connaughton-Jones, Roisi  10 SLIGO                          2:03.65        
 -- Anderson, Jessica         11 COM                                 DQ        
 
Event 20  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:17.00  12-13 A
        1:27.00  12-13 B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conwell, Caoimhe          12 BALL                           1:12.90 A      
                  34.53     1:12.90 (38.37)                                        
  2 Farnon, Keela             12 COM                            1:15.02 A      
                  36.55     1:15.02 (38.47)                                        
  3 Donohoe, Aoife            12 CBAR                           1:17.96 B      
  4 Wong, Tara                12 BALL                           1:18.29 B      
                  38.27     1:18.29 (40.02)                                        
  5 Cusack, Ciara             13 Wport                          1:18.38 B      
                  37.29     1:18.38 (41.09)                                        
  6 Heaney, Sarah             13 CLM                            1:18.40 B      
                  38.22     1:18.40 (40.18)                                        
  7 Nugent, Ellen             12 BALL                           1:18.85 B      
                  37.52     1:18.85 (41.33)                                        
  8 Nerney, Eve               13 LONG                           1:18.93 B      
                  36.77     1:18.93 (42.16)                                        
  9 Loughran, Jessica         12 Blufin                         1:19.32 B      
                  39.05     1:19.32 (40.27)                                        
 10 Healy, Grace              12 Tuam Swim Team                 1:20.82 B      
                  40.20     1:20.82 (40.62)                                        
 11 O'Flynn, Aisha            12 SHARK                          1:21.73 B      
                  37.43     1:21.73 (44.30)                                        
 12 Mccormack, Laura          13 CLM                            1:21.89 B      
                  38.56     1:21.89 (43.33)                                        
 13 Cameron, Alana            13 SHARK                          1:22.50 B      
                  38.64     1:22.50 (43.86)                                        
 14 Talbot, Claire            13 Blufin                         1:23.63 B      
                  39.87     1:23.63 (43.76)                                        
 15 Cawley, Emma              13 Blufin                         1:23.98 B      
                  39.14     1:23.98 (44.84)                                        
 16 Mc Donagh, Johanna        12 CBAR                           1:24.03 B      
                  40.52     1:24.03 (43.51)                                        
 17 O'Boyle, Rachel           13 LONG                           1:25.04 B      
                  40.99     1:25.04 (44.05)                                        
 18 Murphy, Rose              12 CLM                            1:25.72 B      
                  39.32     1:25.72 (46.40)                                        
 19 Flanagan, Orla            12 CLM                            1:25.80 B      
                  40.80     1:25.80 (45.00)                                        
 20 Durey, Roisin             12 SLIGO                          1:27.41        
                  41.21     1:27.41 (46.20)                                        
 21 O'Reilly, Lauren          12 Blufin                         1:27.62        
 22 Ryder, Elle               12 Wport                          1:28.45        
                  40.75     1:28.45 (47.70)                                        
 23 Reilly, Anoise            13 BALL                           1:29.03        
                  41.96     1:29.03 (47.07)                                        
 24 Fox, Lauren               12 LONG                           1:29.65        
                  44.65     1:29.65 (45.00)                                        
 25 Dillon, Sarah             12 Blufin                         1:30.74        
                  47.09     1:30.74 (43.65)                                        
 26 McDermott, Keeva          12 SLIGO                          1:31.13        
                  42.07     1:31.13 (49.06)                                        
 27 Mika, Sofia               12 LONG                           1:32.45        
                  43.40     1:32.45 (49.05)                                        
 28 Regan, Aoibhe             13 CLM                            1:32.49        
                  42.42     1:32.49 (50.07)                                        
 29 Coffey, Emily             12 LONG                           1:35.39        
                  45.21     1:35.39 (50.18)                                        
 30 Goluba, Patricijia        12 LASER                          1:36.10        
                  45.86     1:36.10 (50.24)                                        
 31 Curry, Brigitta           12 CLM                            1:36.60        
                  45.87     1:36.60 (50.73)                                        
 32 Mc Phillips, Aoibhinn     12 LASER                          1:37.76        
                  46.26     1:37.76 (51.50)                                        
 33 Kistmacher, Orla          13 SHARK                          1:42.73        
                  47.93     1:42.73 (54.80)                                        
 34 Lynch, Ciara              12 SLIGO                          1:43.99        
                  46.23     1:43.99 (57.76)                                        
 
Event 20  Girls 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:12.00  14&O A
        1:22.00  14&O B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McDonough, Méabh          14 SHARK                          1:17.07 B      
                  37.10     1:17.07 (39.97)                                        
  2 Mangan, Louise            14 CBAR                           1:18.71 B      
                  37.75     1:18.71 (40.96)                                        
  3 Higgins, Kianna           14 CBAR                           1:25.27        
                  40.16     1:25.27 (45.11)                                        
  4 Quinn, Aoife              16 Blufin                         1:25.37        
                  42.68     1:25.37 (42.69)                                        
  5 Vickers, Kate             14 SHARK                          1:38.08        
                  45.38     1:38.08 (52.70)