CONNACHT AGE GROUPS MAY 2011

Event 1  Girls 12 & Under 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melody, Niamh             12 GAL                            2:48.60  
  2 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            2:54.30  
  3 Kelly, Lauren             11 SHARK                          3:01.39  
  4 Naughton, Imogen          11 GAL                            3:02.13  
                3:02.35           42.58 ( )   3:02.13 (2:19.55)                    
  5 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           3:02.50  
  6 Mc Weeney, Sinead         10 LONG                           3:04.46  
  7 Dunne, Jessica            11 LASER                          3:04.61  
                3:04.70           43.20 ( )   3:04.61 (2:21.41)                    
  8 Shaughnessy, Ciara        11 GAL                            3:04.78  
  9 Kenny, Laura              12 LONG                           3:07.20  
                3:07.50           43.40 ( )   3:07.20 (2:23.80)                    
 10 Skelly, Aideen            12 LONG                           3:10.49  
                3:10.20           44.89 ( )   3:10.49 (2:25.60)                    
 11 O'Reilly, Lauren          12 GAL                            3:11.77  
 12 O'Brien, Paola            12 SHARK                          3:12.44  
 
Event 1  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Aideen             13 GAL                            2:36.70  
  2 Claffey, Emer             13 GAL                            2:44.21  
  3 Finn, Kate                13 GAL                            2:45.77  
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                            2:48.14  
  5 Murphy, Ellen             13 CBAR                           2:50.13  
  6 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:51.48  
  7 Cunnane, Aine             13 Cgsud-Nt                       2:58.09  
  8 Hosty, Aoife              13 SHARK                          3:16.35  
 
Event 1  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keaveney, Shona           14 SLIGO                          2:29.48  
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt                       2:43.02  
  3 Delaney, Riona            14 COM                            3:02.72  
 
Event 1  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Rachel              16 LONG                           2:52.06  
  2 Byrne, Ellen              15 TUAM                           3:07.91  
                3:08.11           42.92 ( )   3:07.91 (2:24.99)                    
 
Event 2  Boys 12 & Under 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:41.06  
                  36.88     1:17.82 (40.94)     2:00.01 (42.19)     2:41.06 (41.05)
  2 Powell, Robert            11 ATH                            2:48.19  
                  38.86     1:23.29 (44.43)     2:06.98 (43.69)     2:48.19 (41.21)
  3 Moran, Michael            11 COM                            2:50.60  
                  40.57     1:24.45 (43.88)     2:08.92 (44.47)     2:50.60 (41.68)
  4 O'Boyle, Mark              9 LONG                           2:59.78  
                  42.81     1:29.23 (46.42)     2:15.03 (45.80)     2:59.78 (44.75)
  5 O'Hanlon, Shane           12 LONG                           3:02.68  
                  41.14     1:27.49 (46.35)     2:15.92 (48.43)     3:02.68 (46.76)
  6 Diviney, Oran             12 SHARK                          3:07.62  
                  43.46     1:32.06 (48.60)   3:07.62 (1:35.56)                    
  7 Regan, Ciaran             10 COM                            3:11.64  
                  45.89     1:35.05 (49.16)     2:23.98 (48.93)     3:11.64 (47.66)
  8 O'Connor, David           11 GAL                            3:13.75  
                  45.77     1:36.18 (50.41)     2:26.97 (50.79)     3:13.75 (46.78)
 -- O'Brien, Steven           12 LIMK                          X2:52.55  
                  39.33     1:22.58 (43.25)     2:06.89 (44.31)     2:52.55 (45.66)
 
Event 2  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:35.81  
                  35.02     1:13.82 (38.80)     1:54.47 (40.65)     2:35.81 (41.34)
  2 Quinn, Gerry              13 LONG                           2:36.57  
                  36.52     1:16.09 (39.57)     1:56.74 (40.65)     2:36.57 (39.83)
  3 Moore, Andrew             13 GAL                            2:43.31  
                  37.91     1:20.22 (42.31)     2:02.36 (42.14)     2:43.31 (40.95)
  5 Scully, Daniel            13 GAL                            2:47.41  
                  39.63     1:22.63 (43.00)     2:05.60 (42.97)     2:47.41 (41.81)
  6 Snowdon, Conor            13 GAL                            2:52.42  
                  39.16     1:23.57 (44.41)     2:08.88 (45.31)     2:52.42 (43.54)
  7 O'Connor, Thomas          13 GAL                            2:59.59  
                  43.35     1:30.71 (47.36)     2:14.51 (43.80)     2:59.59 (45.08)
  8 Flanagan, Patrick         13 LONG                           3:46.22  
                  54.04     1:50.98 (56.94)     2:48.87 (57.89)     3:46.22 (57.35)
 
Event 2  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             14 CBAR                           2:31.16  
                  35.20     1:14.67 (39.47)     1:55.41 (40.74)     2:31.16 (35.75)
  2 Mc Closkey, Daire         14 SLIGO                          2:32.03  
                  34.82     1:13.06 (38.24)     1:52.04 (38.98)     2:32.03 (39.99)
  3 Warby, Cian               14 ATH                            2:33.66  
                  35.06     1:13.88 (38.82)     1:53.74 (39.86)     2:33.66 (39.92)
  4 Lannon, Kevin             14 COM                            2:45.69  
                  38.79     1:21.29 (42.50)     2:04.06 (42.77)     2:45.69 (41.63)
  4 Kelly, Evan               14 SLIGO                          2:50.29  
                  38.62     1:21.10 (42.48)     2:06.27 (45.17)     2:50.29 (44.02)
  5 McGinty, Stephen          14 SHARK                          2:57.70  
                  41.13     1:27.38 (46.25)     2:14.23 (46.85)     2:57.70 (43.47)
 
Event 2  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Boyle, Brian            15 LONG                           2:27.68  
                  34.79     1:12.50 (37.71)     1:50.59 (38.09)     2:27.68 (37.09)
  2 Dervan, Killian           16 CBAR                           2:31.61  
                  36.20     1:14.43 (38.23)     1:53.88 (39.45)     2:31.61 (37.73)
  3 Mullen, Keith             15 SLIGO                          2:34.89  
                  34.19     1:12.39 (38.20)     1:53.41 (41.02)     2:34.89 (41.48)
 
Event 3  Girls 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kilgallon, Niamh          12 Cgsud-Nt             1:27.55    1:28.52  
                  51.58     1:28.52 (36.94)                                        
  2 Anderson, Kate            12 SLIGO                1:35.27    1:34.73  
                  49.86     1:34.73 (44.87)                                        
  3 Burns, Ella               12 WPORT                1:35.47    1:35.36  
                  48.51     1:35.36 (46.85)                                        
  4 Shorten, Aoife            12 SHARK                1:37.89    1:35.84  
                  52.46     1:35.84 (43.38)                                        
  5 Dempsey, Aishling         12 LASER                1:40.35    1:39.30  
                  49.20     1:39.30 (50.10)                                        
  6 Kenny, Laura              12 LONG                 1:39.90    1:39.38  
                  47.56     1:39.38 (51.82)                                        
  7 Scully, Andraya           12 GAL                  1:40.21    1:39.88  
                  50.82     1:39.88 (49.06)                                        
  8 O'Brien, Aoife            11 LONG                 1:40.71    1:40.47  
                  54.90     1:40.47 (45.57)                                        
  9 Egan, Stacey              12 ATH                  1:40.31    1:41.17  
                  51.22     1:41.17 (49.95)                                        
 10 Carey, Sinead             11 GAL                  1:40.84    1:43.19  
                  49.56     1:43.19 (53.63)                                        
 
Event 3  Girls 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kilgallon, Niamh          12 Cgsud-Nt                        1:27.55  
                  40.53     1:27.55 (47.02)                                        
  2 Anderson, Kate            12 SLIGO                           1:35.27  
                  45.38     1:35.27 (49.89)                                        
  3 Burns, Ella               12 WPORT                           1:35.47  
                  45.44     1:35.47 (50.03)                                        
  4 Shorten, Aoife            12 SHARK                           1:37.89  
                  46.02     1:37.89 (51.87)                                        
  5 Kenny, Laura              12 LONG                            1:39.90  
                  48.30     1:39.90 (51.60)                                        
  6 Scully, Andraya           12 GAL                             1:40.21  
                  47.71     1:40.21 (52.50)                                        
  7 Egan, Stacey              12 ATH                             1:40.31  
                  48.24     1:40.31 (52.07)                                        
  8 Dempsey, Aishling         12 LASER                           1:40.35  
                  47.61     1:40.35 (52.74)                                        
  9 O'Brien, Aoife            11 LONG                            1:40.71  
                  48.65     1:40.71 (52.06)                                        
 10 Carey, Sinead             11 GAL                             1:40.84  
                  46.39     1:40.84 (54.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                           1:41.41  
                  48.51     1:41.41 (52.90)                                        
 12 Walsh, Lauren             10 GAL                             1:42.22  
                  47.56     1:42.22 (54.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Crosby, Emer              11 LASER                           1:44.07  
                  48.72     1:44.07 (55.35)                                        
 14 Skelly, Aideen            12 LONG                            1:45.13  
                  50.20     1:45.13 (54.93)                                        
 15 Shortall, Alice           11 WPORT                           1:45.78  
                  49.38     1:45.78 (56.40)                                        
 16 O'Reilly, Lauren          12 GAL                             1:46.68  
                  49.56     1:46.68 (57.12)                                        
 17 Shaughnessy, Ciara        11 GAL                             1:46.74  
                  50.82     1:46.74 (55.92)                                        
 18 Egan, Sorcha              12 ATH                             1:47.35  
                  49.86     1:47.35 (57.49)                                        
 19 O'Sullivan, Molly         12 GAL                             1:47.95  
                  49.20     1:47.95 (58.75)                                        
 20 McNally, Lynne            12 SHARK                           1:48.97  
                  51.71     1:48.97 (57.26)                                        
 21 Mc Weeney, Sinead         10 LONG                            1:50.30  
                  52.46     1:50.30 (57.84)                                        
 22 Campbell, Roisin          11 COM                             1:55.35  
                  54.90   1:55.35 (1:00.45)                                        
 
Event 3  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fadden, Ambre             13 CBAR                 1:26.23    1:26.10  
  2 Grady, Aisling            13 CBAR                 1:28.81    1:28.43  
  3 Finn, Kate                13 GAL                  1:35.15    1:31.15  
  4 O'Neill, Ciara            13 LASER                1:34.26    1:33.42  
  5 Gavin, Aideen             13 GAL                  1:35.91    1:34.60  
  6 Farrell, Ailbhe           13 LONG                 1:35.86    1:37.27  
  7 Dinneen, Molly            13 LASER                1:36.73    1:37.54  
  8 Cunnane, Aine             13 Cgsud-Nt             1:39.20    1:38.01  
  9 Hurley, Laura             13 SHARK                1:38.40    1:39.62  
 10 Kelly, Aoife              13 ATH                  1:43.71    1:43.13  
 
Event 3  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fadden, Ambre             13 CBAR                            1:26.23  
                  41.23     1:26.23 (45.00)                                        
  2 Grady, Aisling            13 CBAR                            1:28.81  
                  42.14     1:28.81 (46.67)                                        
  3 O'Neill, Ciara            13 LASER                           1:34.26  
                  45.14     1:34.26 (49.12)                                        
  4 Finn, Kate                13 GAL                             1:35.15  
                  43.45     1:35.15 (51.70)                                        
  5 Farrell, Ailbhe           13 LONG                            1:35.86  
                  44.80     1:35.86 (51.06)                                        
  6 Gavin, Aideen             13 GAL                             1:35.91  
                  44.63     1:35.91 (51.28)                                        
  7 Dinneen, Molly            13 LASER                           1:36.73  
                  45.51     1:36.73 (51.22)                                        
  8 Hurley, Laura             13 SHARK                           1:38.40  
                  45.67     1:38.40 (52.73)                                        
  9 Cunnane, Aine             13 Cgsud-Nt                        1:39.20  
                  47.88     1:39.20 (51.32)                                        
 10 Kelly, Aoife              13 ATH                             1:43.71  
                  47.45     1:43.71 (56.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hosty, Aoife              13 SHARK                           1:49.20  
                  51.58     1:49.20 (57.62)                                        
 
Event 3  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kelly, Alex               14 SHARK                1:32.91    1:33.11  
  2 Gettings, Clare           14 LONG                 1:36.23    1:36.91  
  3 Gallagher, Emily          14 LASER                1:45.76    1:50.60  
 
Event 3  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Alex               14 SHARK                           1:32.91  
                  45.07     1:32.91 (47.84)                                        
  2 Gettings, Clare           14 LONG                            1:36.23  
                  43.99     1:36.23 (52.24)                                        
  3 Gallagher, Emily          14 LASER                           1:45.76  
                  51.22     1:45.76 (54.54)                                        
 
Event 3  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Valentine, Leia           16 LONG                 1:24.29    1:24.03  
  2 Geoghegan, Clare          17 COM                  1:26.25    1:24.38  
  3 Fullard, Olivia           16 COM                  1:28.14    1:27.52  
  4 Hristeva, Kristiana       15 GAL                  1:31.50    1:32.52  
  5 Byrne, Ellen              15 TUAM                 1:47.84    1:47.42  
 
Event 3  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Valentine, Leia           16 LONG                            1:24.29  
                  39.63     1:24.29 (44.66)                                        
  2 Geoghegan, Clare          17 COM                             1:26.25  
                  40.44     1:26.25 (45.81)                                        
  3 Fullard, Olivia           16 COM                             1:28.14  
                  41.25     1:28.14 (46.89)                                        
  4 Hristeva, Kristiana       15 GAL                             1:31.50  
                  41.85     1:31.50 (49.65)                                        
  5 Byrne, Ellen              15 TUAM                            1:47.84  
                  48.94     1:47.84 (58.90)                                        
 
Event 4  Boys 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mooney, Christopher       12 BLU F                1:34.53    1:31.00  
  2 Dunne, Shane              12 B DOL                1:34.97    1:32.67  
  3 O'Farrell, Brian          12 SHARK                1:38.33    1:37.32  
  4 MC Kiernan, Frank         12 LONG                 1:41.04    1:38.78  
  5 Scully, Bryan             10 ATH                  1:36.87    1:39.68  
  6 Mc Loughlin, Shane        12 WPORT                1:41.50    1:41.09  
  7 Diviney, Oran             12 SHARK                1:40.82    1:41.22  
  8 Ashton, Callum            12 LASER                1:44.58    1:43.91  
  9 Keogh, Timothy            10 GAL                  1:44.22    1:44.19  
 
Event 4  Boys 12 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mooney, Christopher       12 BLU F                           1:34.53  
                  44.12     1:34.53 (50.41)                                        
  2 Dunne, Shane              12 B DOL                           1:34.97  
                  45.00     1:34.97 (49.97)                                        
  3 Scully, Bryan             10 ATH                             1:36.87  
                  47.28     1:36.87 (49.59)                                        
  4 O'Farrell, Brian          12 SHARK                           1:38.33  
                  45.67     1:38.33 (52.66)                                        
  5 Diviney, Oran             12 SHARK                           1:40.82  
                  48.13     1:40.82 (52.69)                                        
  6 MC Kiernan, Frank         12 LONG                            1:41.04  
                  47.86     1:41.04 (53.18)                                        
  7 Mc Loughlin, Shane        12 WPORT                           1:41.50  
                  47.57     1:41.50 (53.93)                                        
  8 O'Hanlon, Shane           12 LONG                            1:43.53  
                  49.05     1:43.53 (54.48)                                        
  9 Keogh, Timothy            10 GAL                             1:44.22  
                  48.85     1:44.22 (55.37)                                        
 10 Ashton, Callum            12 LASER                           1:44.58  
                  50.13     1:44.58 (54.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cugalj, Filip             12 SHARK                           1:46.18  
                  49.17     1:46.18 (57.01)                                        
 12 Regan, Ciaran             10 COM                             1:54.42  
                  55.00     1:54.42 (59.42)                                        
 
Event 4  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Anderson, Ronan           13 SLIGO                1:16.77    1:15.90  
  2 Brinn, Jonathan           13 TUAM                 1:24.51    1:25.14  
  3 Murray, Cadhla            13 LASER                1:24.86    1:25.57  
  4 Ward, James               13 LONG                 1:36.45    1:34.95  
 
Event 4  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Ronan           13 SLIGO                           1:16.77  
                  36.15     1:16.77 (40.62)                                        
  2 Moore, Andrew             13 GAL                             1:24.40  
                  39.12     1:24.40 (45.28)                                        
  3 Brinn, Jonathan           13 TUAM                            1:24.51  
                  39.62     1:24.51 (44.89)                                        
  4 Murray, Cadhla            13 LASER                           1:24.86  
                  39.98     1:24.86 (44.88)                                        
  5 Ward, James               13 LONG                            1:36.45  
                  46.36     1:36.45 (50.09)                                        
 
Event 4  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Livingstone, Patrick      14 CBAR                 1:24.08    1:23.08  
  2 Burke, Ruairi             14 LASER                1:25.15    1:25.43  
  3 Mc Closkey, Daire         14 SLIGO                1:27.60    1:26.26  
  4 Kelly, Evan               14 SLIGO                1:36.66    1:33.19  
  5 Rayner, Sean              14 COM                  1:35.26    1:35.81  
 -- Mulqueen, Eoghan          14 LIMK                 1:25.54   X1:24.58  
 
Event 4  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Livingstone, Patrick      14 CBAR                            1:24.08  
                  39.14     1:24.08 (44.94)                                        
  2 Burke, Ruairi             14 LASER                           1:25.15  
                  39.85     1:25.15 (45.30)                                        
  3 Mulqueen, Eoghan          14 LIMK                            1:25.54  
                  40.80     1:25.54 (44.74)                                        
  4 Mc Closkey, Daire         14 SLIGO                           1:27.60  
                  40.50     1:27.60 (47.10)                                        
  5 Kenneally, Emmet          14 SWSC                            1:32.05  
  6 Rayner, Sean              14 COM                             1:35.26  
                  45.83     1:35.26 (49.43)                                        
  7 Kelly, Evan               14 SLIGO                           1:36.66  
                  45.59     1:36.66 (51.07)                                        
 
Event 4  Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dervan, Killian           16 CBAR                 1:21.38    1:19.17  
  2 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                1:18.29    1:19.37  
  3 Mc Cormack, Fergus        15 Cgsud-Nt             1:32.93    1:35.41  
 
Event 4  Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                           1:18.29  
                  36.83     1:18.29 (41.46)                                        
  2 Dervan, Killian           16 CBAR                            1:21.38  
                  38.60     1:21.38 (42.78)                                        
  3 Mc Cormack, Fergus        15 Cgsud-Nt                        1:32.93  
                  43.28     1:32.93 (49.65)                                        
 
Event 5  Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            12 CBAR                           4:53.38  
                  32.33     1:08.21 (35.88)     1:46.42 (38.21)     2:24.42 (38.00)
        3:02.22 (37.80)     3:40.12 (37.90)     4:17.58 (37.46)     4:53.38 (35.80)
  2 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            5:19.64  
                  35.95     1:17.15 (41.20)     1:58.38 (41.23)     2:39.61 (41.23)
        3:20.79 (41.18)     4:02.47 (41.68)     4:43.70 (41.23)     5:19.64 (35.94)
  3 Anderson, Kate            12 SLIGO                          5:27.13  
                  37.24     1:18.42 (41.18)     2:00.81 (42.39)     2:43.49 (42.68)
        3:25.79 (42.30)     4:07.87 (42.08)     4:48.41 (40.54)     5:27.13 (38.72)
  4 Harrington, Lisa          12 ATH                            5:30.29  
                  37.15     1:18.61 (41.46)     2:01.67 (43.06)     2:43.97 (42.30)
        3:26.55 (42.58)     4:08.98 (42.43)     4:50.28 (41.30)     5:30.29 (40.01)
  5 Friel, Alanna             11 ATH                            5:33.45  
                  38.31     1:19.58 (41.27)     2:03.64 (44.06)     2:46.22 (42.58)
        3:28.67 (42.45)     4:11.68 (43.01)     4:53.68 (42.00)     5:33.45 (39.77)
  6 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           5:35.58  
                  38.51     1:20.16 (41.65)     2:02.80 (42.64)     2:45.63 (42.83)
        3:28.49 (42.86)     4:11.52 (43.03)     4:54.03 (42.51)     5:35.58 (41.55)
  7 Carey, Sinead             11 GAL                            5:40.52  
                  36.82     1:18.69 (41.87)     2:01.47 (42.78)     2:44.93 (43.46)
        3:28.92 (43.99)     4:13.16 (44.24)     4:57.94 (44.78)     5:40.52 (42.58)
  8 O'Sullivan, Molly         12 GAL                            5:48.42  
                  37.42     1:21.19 (43.77)     2:06.05 (44.86)     2:49.82 (43.77)
        3:34.96 (45.14)     4:20.80 (45.84)     5:05.53 (44.73)     5:48.42 (42.89)
  9 Melody, Niamh             12 GAL                            5:58.85  
                  39.27     1:23.75 (44.48)     2:10.82 (47.07)     2:57.87 (47.05)
        3:43.94 (46.07)     4:30.13 (46.19)     5:14.89 (44.76)     5:58.85 (43.96)
 10 Dunne, Jessica            11 LASER                          6:07.95  
                  39.73     1:25.49 (45.76)     2:12.84 (47.35)     3:00.49 (47.65)
        3:47.63 (47.14)     4:35.13 (47.50)     5:21.88 (46.75)     6:07.95 (46.07)
 11 Kelly, Lauren             11 SHARK                          6:15.91  
                  41.57     1:29.56 (47.99)   3:56.90 (2:27.34)         3:06.57 ( )
      5:32.19 (2:25.62)         4:45.13 ( )   6:15.91 (1:30.78)                    
 12 Egan, Stacey              12 ATH                            6:24.32  
                  41.53     1:28.52 (46.99)     2:18.71 (50.19)     3:08.10 (49.39)
        3:59.08 (50.98)     4:48.22 (49.14)     5:36.83 (48.61)     6:24.32 (47.49)
 
Event 5  Girls 13 Year Olds 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              13 COM                            4:37.47  
                  31.36     1:05.77 (34.41)     1:41.08 (35.31)     2:16.85 (35.77)
        2:52.68 (35.83)     3:28.58 (35.90)     4:04.31 (35.73)     4:37.47 (33.16)
  2 Claffey, Emer             13 GAL                            5:17.70  
                  36.94     1:18.07 (41.13)     1:59.45 (41.38)     2:39.82 (40.37)
        3:21.27 (41.45)     4:02.06 (40.79)     4:41.58 (39.52)     5:17.70 (36.12)
  3 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                           5:18.30  
                  36.55     1:17.00 (40.45)     1:58.71 (41.71)     2:40.24 (41.53)
        3:21.23 (40.99)     4:02.25 (41.02)     4:40.73 (38.48)     5:18.30 (37.57)
  4 Grady, Aisling            13 CBAR                           5:20.61  
                  36.77     1:16.87 (40.10)     1:57.50 (40.63)     2:38.60 (41.10)
        3:20.16 (41.56)     4:01.77 (41.61)     4:41.68 (39.91)     5:20.61 (38.93)
  5 Kavanagh, Kate            13 GAL                            5:25.70  
                  36.87     1:19.01 (42.14)     2:00.82 (41.81)     2:42.29 (41.47)
        3:24.65 (42.36)     4:06.81 (42.16)     4:47.67 (40.86)     5:25.70 (38.03)
  6 Joyce, Ciera              13 SHARK                          5:26.80  
                  35.29     1:17.21 (41.92)     1:59.98 (42.77)     2:41.71 (41.73)
        3:23.52 (41.81)     4:06.82 (43.30)     4:47.89 (41.07)     5:26.80 (38.91)
 
Event 5  Girls 14 Year Olds 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                           4:51.16  
                  32.34     1:07.79 (35.45)     1:44.48 (36.69)     2:21.78 (37.30)
        2:58.98 (37.20)     3:36.71 (37.73)     4:14.55 (37.84)     4:51.16 (36.61)
  2 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           5:15.05  
                  33.89                             1:51.65 ( )                    
            3:12.95 ( )                             4:35.19 ( )     5:15.05 (39.86)
  3 Kelly, Alex               14 SHARK                          5:28.49  
                  36.60     1:17.72 (41.12)     1:59.71 (41.99)     2:42.05 (42.34)
        3:24.83 (42.78)     4:07.16 (42.33)     4:48.69 (41.53)     5:28.49 (39.80)
  4 Mooney, Orla              14 ATH                            5:28.99  
                  36.82     1:18.02 (41.20)     2:00.53 (42.51)                    
                                                    3:25.54 ( )   5:28.99 (2:03.45)
 
Event 5  Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Jennifer            16 B DOL                          4:47.39  
                  32.62     1:08.25 (35.63)     1:44.79 (36.54)     2:21.85 (37.06)
        2:58.57 (36.72)     3:35.83 (37.26)     4:12.03 (36.20)     4:47.39 (35.36)
  2 Fullard, Olivia           16 COM                            5:09.48  
                  33.36     1:11.64 (38.28)     1:51.55 (39.91)     2:31.59 (40.04)
        3:11.88 (40.29)     3:51.83 (39.95)     4:31.29 (39.46)     5:09.48 (38.19)
  3 Ward, Rachel              16 LONG                           5:30.75  
                  37.18     1:20.16 (42.98)     2:02.15 (41.99)     2:44.05 (41.90)
        3:26.18 (42.13)     4:08.45 (42.27)     4:50.93 (42.48)     5:30.75 (39.82)
  4 Byrne, Ellen              15 TUAM                           5:56.50  
                  38.73     1:22.36 (43.63)     2:08.47 (46.11)     2:54.50 (46.03)
        3:40.26 (45.76)     4:26.27 (46.01)     5:11.91 (45.64)     5:56.50 (44.59)
 
Event 6  Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:50.27  
                  35.86     1:19.03 (43.17)     2:10.46 (51.43)     2:50.27 (39.81)
  2 Donovan, Aditya           11 LASER                          2:54.61  
                  38.05     1:22.95 (44.90)     2:14.20 (51.25)     2:54.61 (40.41)
  3 Dunne, Shane              12 B DOL                          2:59.96  
                  42.51                             2:21.77 ( )     2:59.96 (38.19)
  4 Diviney, Oran             12 SHARK                          3:08.25  
                  43.90     1:33.44 (49.54)     2:28.52 (55.08)     3:08.25 (39.73)
  5 Keogh, Timothy            10 GAL                            3:14.45  
                  48.30     1:37.63 (49.33)     2:31.91 (54.28)     3:14.45 (42.54)
  6 O'Farrell, Brian          12 SHARK                          3:14.47  
                  43.93     1:34.05 (50.12)     2:28.53 (54.48)     3:14.47 (45.94)
  7 O'Boyle, Mark              9 LONG                           3:17.91  
                  44.43     1:31.74 (47.31)   2:38.99 (1:07.25)     3:17.91 (38.92)
  8 O'Connor, David           11 GAL                            3:20.77  
                  45.54     1:34.97 (49.43)   2:36.47 (1:01.50)     3:20.77 (44.30)
 
Event 6  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, David            13 LASER                          2:36.94  
                  32.57     1:09.47 (36.90)     2:01.62 (52.15)     2:36.94 (35.32)
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:38.73  
                  34.37     1:13.17 (38.80)     2:04.54 (51.37)     2:38.73 (34.19)
  3 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 Cgsud-Nt                       2:56.34  
                  37.39     1:22.51 (45.12)     2:17.24 (54.73)     2:56.34 (39.10)
  4 Magay, Kirill             13 LONG                           2:56.95  
                  35.32     1:21.15 (45.83)     2:16.15 (55.00)     2:56.95 (40.80)
  5 Scully, Daniel            13 GAL                            2:58.44  
                  39.74     1:24.79 (45.05)     2:20.24 (55.45)     2:58.44 (38.20)
  6 O'Connor, Thomas          13 GAL                            3:10.36  
                  49.55     1:37.09 (47.54)     2:31.80 (54.71)     3:10.36 (38.56)
  7 Ward, James               13 LONG                           3:17.50  
                  45.21     1:35.59 (50.38)     2:34.80 (59.21)     3:17.50 (42.70)
 -- English, Sean             13 LIMK                          X2:49.87  
                  34.96     1:23.23 (48.27)     2:09.98 (46.75)     2:49.87 (39.89)
 
Event 6  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Joseph            14 SLIGO                          2:24.55  
                  30.42     1:06.32 (35.90)     1:50.84 (44.52)     2:24.55 (33.71)
  2 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           2:39.79  
                  35.27     1:17.93 (42.66)     2:03.84 (45.91)     2:39.79 (35.95)
  3 Burke, Ruairi             14 LASER                          2:41.26  
                  35.37     1:18.86 (43.49)     2:06.88 (48.02)     2:41.26 (34.38)
  4 McGinty, Stephen          14 SHARK                          2:54.17  
                  37.79     1:21.66 (43.87)     2:16.04 (54.38)     2:54.17 (38.13)
  5 Valentine, Matthew        14 LONG                           2:54.61  
                  37.91     1:21.61 (43.70)     2:17.12 (55.51)     2:54.61 (37.49)
 
Event 6  Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                          2:29.65  
                  31.20     1:08.45 (37.25)     1:53.22 (44.77)     2:29.65 (36.43)
  2 O'Boyle, Brian            15 LONG                           2:33.42  
                  32.89     1:10.31 (37.42)     1:57.65 (47.34)     2:33.42 (35.77)
  3 Mullen, Keith             15 SLIGO                          2:38.28  
                  33.16     1:12.01 (38.85)     2:00.43 (48.42)     2:38.28 (37.85)
 
Event 7  Boys 13 Year Olds 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Michael            13 ATH                           19:15.60  
                  34.66     1:14.05 (39.39)     1:54.51 (40.46)     2:34.30 (39.79)
        3:13.79 (39.49)     3:53.37 (39.58)     4:31.87 (38.50)     5:10.65 (38.78)
        5:49.48 (38.83)     6:27.81 (38.33)     7:06.21 (38.40)     7:44.89 (38.68)
        8:22.71 (37.82)     9:01.31 (38.60)     9:39.98 (38.67)    10:17.75 (37.77)
       10:56.03 (38.28)    11:34.26 (38.23)    12:12.39 (38.13)    12:50.84 (38.45)
       13:29.03 (38.19)    14:07.42 (38.39)    14:46.11 (38.69)    15:24.39 (38.28)
       16:02.85 (38.46)    16:42.13 (39.28)    17:21.00 (38.87)    17:59.99 (38.99)
       18:38.37 (38.38)    19:15.60 (37.23)                                        
  2 Brinn, Jonathan           13 TUAM                          24:34.46  
                  36.91     1:18.27 (41.36)     2:00.61 (42.34)     2:42.99 (42.38)
        3:25.37 (42.38)     4:08.20 (42.83)     4:50.09 (41.89)     5:33.30 (43.21)
        6:16.24 (42.94)     6:59.30 (43.06)     7:41.80 (42.50)     8:24.53 (42.73)
        9:07.02 (42.49)     9:49.76 (42.74)    10:32.25 (42.49)    11:15.39 (43.14)
       11:58.72 (43.33)    12:42.26 (43.54)    13:25.70 (43.44)    14:08.72 (43.02)
       14:52.89 (44.17)    15:35.87 (42.98)    16:18.53 (42.66)    17:01.11 (42.58)
       17:43.56 (42.45)    18:26.39 (42.83)    19:08.73 (42.34)    19:51.11 (42.38)
     23:41.15 (3:50.04)    24:34.46 (53.31)                                        
 
Event 7  Boys 14 Year Olds 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             14 CBAR                          17:24.66  
                  30.75     1:06.20 (35.45)     1:42.02 (35.82)     2:18.36 (36.34)
        2:53.63 (35.27)     3:28.33 (34.70)     4:03.79 (35.46)     4:39.03 (35.24)
        5:14.15 (35.12)     5:48.54 (34.39)     6:23.63 (35.09)     6:59.03 (35.40)
        7:34.24 (35.21)     8:09.51 (35.27)     8:44.55 (35.04)     9:19.54 (34.99)
        9:54.34 (34.80)    10:28.85 (34.51)    11:03.94 (35.09)    11:39.16 (35.22)
       12:14.10 (34.94)    12:48.54 (34.44)    13:23.52 (34.98)    13:58.61 (35.09)
       14:33.66 (35.05)    15:09.52 (35.86)    15:44.09 (34.57)    16:18.66 (34.57)
       16:52.75 (34.09)    17:24.66 (31.91)                                        
  2 Fitzsimons, David         14 ATH                           19:28.95  
                  34.89     1:14.04 (39.15)     1:53.45 (39.41)     2:33.06 (39.61)
        3:13.00 (39.94)     3:52.55 (39.55)     4:31.74 (39.19)     5:10.77 (39.03)
        5:49.81 (39.04)     6:28.81 (39.00)     7:07.67 (38.86)     7:46.65 (38.98)
        8:25.85 (39.20)     9:04.73 (38.88)     9:44.10 (39.37)    10:23.50 (39.40)
       11:02.97 (39.47)    11:42.41 (39.44)    12:21.92 (39.51)    13:01.38 (39.46)
       13:40.66 (39.28)    14:19.98 (39.32)    14:59.01 (39.03)    15:38.35 (39.34)
       16:17.59 (39.24)    16:56.45 (38.86)    17:35.21 (38.76)    18:14.00 (38.79)
       18:52.17 (38.17)    19:28.95 (36.78)                                        
 
Event 7  Men 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                         19:25.81  
                  32.23     1:08.14 (35.91)     1:44.79 (36.65)     2:22.70 (37.91)
        3:00.43 (37.73)     3:38.83 (38.40)     4:16.96 (38.13)     4:56.41 (39.45)
        5:35.15 (38.74)     6:14.46 (39.31)     6:53.75 (39.29)     7:33.80 (40.05)
        8:14.06 (40.26)     8:54.09 (40.03)     9:33.03 (38.94)    10:12.93 (39.90)
       10:52.49 (39.56)    11:31.92 (39.43)    12:12.32 (40.40)    12:50.81 (38.49)
       13:29.99 (39.18)    14:09.14 (39.15)    14:49.47 (40.33)    15:29.24 (39.77)
       16:09.45 (40.21)    16:48.38 (38.93)    17:27.15 (38.77)    18:06.57 (39.42)
       18:46.22 (39.65)    19:25.81 (39.59)                                        
 
Event 8  Boys 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                           6:02.63  
                  37.01     1:21.06 (44.05)     2:08.71 (47.65)     2:53.30 (44.59)
        3:46.56 (53.26)     4:39.93 (53.37)     5:22.80 (42.87)     6:02.63 (39.83)
  2 Keogh, Timothy            10 GAL                            6:50.50  
                  48.92     1:46.14 (57.22)     2:38.02 (51.88)     3:27.68 (49.66)
        4:22.27 (54.59)     5:19.90 (57.63)     6:06.57 (46.67)     6:50.50 (43.93)
 
Event 8  Boys 13 Year Olds 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           13 SLIGO                          5:10.21  
                  33.17     1:12.36 (39.19)     1:51.13 (38.77)     2:30.32 (39.19)
        3:14.37 (44.05)     3:59.20 (44.83)     4:35.88 (36.68)     5:10.21 (34.33)
  2 Scully, Daniel            13 GAL                            6:11.05  
                  40.79     1:27.86 (47.07)     2:13.86 (46.00)     2:58.49 (44.63)
        3:56.58 (58.09)     4:52.54 (55.96)     5:32.76 (40.22)     6:11.05 (38.29)
 
Event 8  Boys 14 Year Olds 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           5:41.82  
                  38.31     1:23.74 (45.43)     2:08.14 (44.40)     2:52.39 (44.25)
        3:40.54 (48.15)     4:27.98 (47.44)     5:05.92 (37.94)     5:41.82 (35.90)
  2 Kelly, Evan               14 SLIGO                          6:17.47  
                  40.52     1:33.58 (53.06)     2:21.72 (48.14)     3:08.50 (46.78)
        4:00.92 (52.42)     4:55.72 (54.80)     5:37.51 (41.79)     6:17.47 (39.96)
 
Event 8  Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                          5:19.63  
                  32.17     1:11.00 (38.83)     1:51.49 (40.49)     2:32.10 (40.61)
        3:17.36 (45.26)     4:03.75 (46.39)     4:42.16 (38.41)     5:19.63 (37.47)
  2 Dervan, Killian           16 CBAR                           5:28.33  
                  35.61     1:18.68 (43.07)     2:01.56 (42.88)     2:43.12 (41.56)
        3:28.39 (45.27)     4:15.48 (47.09)     4:52.76 (37.28)     5:28.33 (35.57)
 
Event 9  Girls 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            12 CBAR                           5:32.97  
                  33.35     1:13.28 (39.93)     1:57.44 (44.16)     2:41.11 (43.67)
        3:30.42 (49.31)     4:20.09 (49.67)     4:56.78 (36.69)     5:32.97 (36.19)
  2 O'Sullivan, Molly         12 GAL                            6:40.24  
                  39.54     1:30.59 (51.05)     2:19.02 (48.43)     3:06.29 (47.27)
      4:10.21 (1:03.92)   5:13.54 (1:03.33)     5:58.90 (45.36)     6:40.24 (41.34)
 
Event 9  Girls 13 Year Olds 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dinneen, Molly            13 LASER                          5:58.12  
                  37.05     1:19.45 (42.40)     2:06.36 (46.91)     2:53.50 (47.14)
        3:45.84 (52.34)     4:38.40 (52.56)     5:18.48 (40.08)     5:58.12 (39.64)
  2 Grady, Aisling            13 CBAR                           5:59.08  
                  39.94     1:28.79 (48.85)     2:14.81 (46.02)     2:59.35 (44.54)
        3:48.72 (49.37)     4:38.96 (50.24)     5:19.19 (40.23)     5:59.08 (39.89)
 
Event 9  Girls 14 Year Olds 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt                       5:42.85  
                  37.75     1:22.40 (44.65)     2:04.80 (42.40)     2:47.46 (42.66)
        3:37.92 (50.46)     4:28.29 (50.37)     5:06.88 (38.59)     5:42.85 (35.97)
  2 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           5:46.80  
                  37.16     1:21.41 (44.25)     2:03.90 (42.49)     2:46.17 (42.27)
        3:38.33 (52.16)     4:28.75 (50.42)     5:07.50 (38.75)     5:46.80 (39.30)
 
Event 9  Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valentine, Leia           16 LONG                           5:34.41  
                  35.35     1:15.54 (40.19)     1:59.85 (44.31)     2:42.53 (42.68)
        3:30.09 (47.56)     4:17.21 (47.12)     4:56.67 (39.46)     5:34.41 (37.74)
  2 Ward, Jennifer            16 B DOL                          5:36.87  
                  34.71     1:15.54 (40.83)     1:59.66 (44.12)     2:41.67 (42.01)
        3:32.45 (50.78)     4:23.83 (51.38)     5:01.03 (37.20)     5:36.87 (35.84)
  3 Fullard, Olivia           16 COM                            5:44.61  
                  35.59     1:18.48 (42.89)     2:04.12 (45.64)     2:48.70 (44.58)
        3:38.12 (49.42)     4:28.01 (49.89)     5:06.70 (38.69)     5:44.61 (37.91)
 
Event 10  Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lennon, Fiachra           12 ATH                  1:08.04    1:07.51  
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                 1:08.40    1:08.53  
  3 Powell, Robert            11 ATH                  1:10.21    1:09.12  
  4 Tierney, Sean             12 ATH                  1:09.80    1:09.21  
  5 Dunne, Shane              12 B DOL                1:13.22    1:12.95  
  6 Moran, Michael            11 COM                  1:09.67    1:13.21  
  7 Donovan, Aditya           11 LASER                1:12.44    1:13.82  
  8 Mooney, Christopher       12 BLU F                1:15.80    1:16.64  
  9 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                 1:16.40    1:17.05  
 10 O'Hanlon, Shane           12 LONG                 1:16.11    1:17.25  
 
Event 10  Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lennon, Fiachra           12 ATH                             1:08.04  
                  32.86     1:08.04 (35.18)                                        
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                            1:08.40  
                  32.96     1:08.40 (35.44)                                        
  3 Moran, Michael            11 COM                             1:09.67  
                  33.28     1:09.67 (36.39)                                        
  4 Tierney, Sean             12 ATH                             1:09.80  
                  33.32     1:09.80 (36.48)                                        
  5 Powell, Robert            11 ATH                             1:10.21  
                  33.75     1:10.21 (36.46)                                        
  6 Donovan, Aditya           11 LASER                           1:12.44  
                  34.70     1:12.44 (37.74)                                        
  7 Dunne, Shane              12 B DOL                           1:13.22  
                  35.05     1:13.22 (38.17)                                        
  8 Mooney, Christopher       12 BLU F                           1:15.80  
                  35.30     1:15.80 (40.50)                                        
  9 O'Hanlon, Shane           12 LONG                            1:16.11  
                  36.71     1:16.11 (39.40)                                        
 10 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                            1:16.40  
                  36.70     1:16.40 (39.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ashton, Callum            12 LASER                           1:16.52  
                  36.34     1:16.52 (40.18)                                        
 12 Mc Loughlin, Shane        12 WPORT                           1:18.33  
                  37.54     1:18.33 (40.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Regan, Ciaran             10 COM                             1:19.24  
                  37.81     1:19.24 (41.43)                                        
 14 MC Kiernan, Frank         12 LONG                            1:19.89  
                  38.16     1:19.89 (41.73)                                        
 15 O'Boyle, Mark              9 LONG                            1:20.06  
                  40.33     1:20.06 (39.73)                                        
 16 O'Farrell, Brian          12 SHARK                           1:21.27  
                  38.61     1:21.27 (42.66)                                        
 17 Keogh, Timothy            10 GAL                             1:21.99  
                  38.92     1:21.99 (43.07)                                        
 18 Cugalj, Filip             12 SHARK                           1:23.84  
                  38.93     1:23.84 (44.91)                                        
 19 Mc Grogan, Harry          10 GAL                             1:24.40  
                  41.02     1:24.40 (43.38)                                        
 19 Scully, Bryan             10 ATH                             1:24.40  
                  42.26     1:24.40 (42.14)                                        
 21 O'Connor, David           11 GAL                             1:24.69  
                  40.14     1:24.69 (44.55)                                        
 
Event 10  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Anderson, Ronan           13 SLIGO                1:04.08    1:00.80  
                  38.61     1:00.80 (22.19)                                        
  2 Kelly, Michael            13 ATH                  1:02.97    1:01.67  
                  36.71     1:01.67 (24.96)                                        
  3 Dowling, David            13 LASER                1:03.79    1:02.17  
                  37.54     1:02.17 (24.63)                                        
  4 Quinn, Gerry              13 LONG                 1:03.86    1:03.36  
                  36.70     1:03.36 (26.66)                                        
  5 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                  1:05.01    1:07.05  
                  40.33     1:07.05 (26.72)                                        
  6 Magay, Kirill             13 LONG                 1:09.49    1:11.49  
                  38.16     1:11.49 (33.33)                                        
  7 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 Cgsud-Nt             1:11.67    1:12.04  
                  40.14     1:12.04 (31.90)                                        
  8 O'Connor, Thomas          13 GAL                  1:12.71    1:12.74  
                  37.81     1:12.74 (34.93)                                        
 
Event 10  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Michael            13 ATH                             1:02.97  
                  30.63     1:02.97 (32.34)                                        
  2 Dowling, David            13 LASER                           1:03.79  
                  31.32     1:03.79 (32.47)                                        
  3 Quinn, Gerry              13 LONG                            1:03.86  
                  31.00     1:03.86 (32.86)                                        
  4 Anderson, Ronan           13 SLIGO                           1:04.08  
                  30.62     1:04.08 (33.46)                                        
  5 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                             1:05.01  
                  31.56     1:05.01 (33.45)                                        
  6 English, Sean             13 LIMK                            1:08.99  
                  33.46     1:08.99 (35.53)                                        
  7 Magay, Kirill             13 LONG                            1:09.49  
                  32.07     1:09.49 (37.42)                                        
  8 Brinn, Jonathan           13 TUAM                            1:10.34  
                  33.64     1:10.34 (36.70)                                        
 10 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 Cgsud-Nt                        1:11.67  
                  34.10     1:11.67 (37.57)                                        
 11 O'Connor, Thomas          13 GAL                             1:12.71  
                  35.30     1:12.71 (37.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 Snowdon, Conor            13 GAL                             1:13.94  
                  34.78     1:13.94 (39.16)                                        
 13 Ward, James               13 LONG                            1:25.80  
                  39.09     1:25.80 (46.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 14 Flanagan, Patrick         13 LONG                            1:35.93  
                  46.41     1:35.93 (49.52)                                        
 
Event 10  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mooney, Joseph            14 SLIGO                  57.76      56.89  
  2 Grady, Eoghan             14 CBAR                   59.95      59.24  
  3 Warby, Cian               14 ATH                  1:04.37    1:03.12  
  4 Fitzsimons, David         14 ATH                  1:06.86    1:06.06  
  5 Mc Closkey, Daire         14 SLIGO                1:06.47    1:06.32  
  6 Livingstone, Patrick      14 CBAR                 1:08.34    1:09.82  
  7 McGinty, Stephen          14 SHARK                1:09.67    1:09.94  
  8 Rayner, Sean              14 COM                  1:16.55    1:11.09  
                  41.02     1:11.09 (30.07)                                        
  9 Lannon, Kevin             14 COM                  1:11.65    1:11.24  
 10 Valentine, Matthew        14 LONG                 1:12.61    1:11.99  
 
Event 10  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mooney, Joseph            14 SLIGO                             57.76  
                  27.84       57.76 (29.92)                                        
  2 Grady, Eoghan             14 CBAR                              59.95  
                  28.73       59.95 (31.22)                                        
  3 Warby, Cian               14 ATH                             1:04.37  
                  30.00     1:04.37 (34.37)                                        
  4 Mc Closkey, Daire         14 SLIGO                           1:06.47  
                  31.52     1:06.47 (34.95)                                        
  5 Fitzsimons, David         14 ATH                             1:06.86  
                  31.92     1:06.86 (34.94)                                        
  6 Livingstone, Patrick      14 CBAR                            1:08.34  
                  32.49     1:08.34 (35.85)                                        
  7 McGinty, Stephen          14 SHARK                           1:09.67  
                  34.46     1:09.67 (35.21)                                        
  8 Kenneally, Emmet          14 SWSC                            1:09.86  
                  32.80     1:09.86 (37.06)                                        
  9 Lannon, Kevin             14 COM                             1:11.65  
  9 Valentine, Matthew        14 LONG                            1:12.61  
                  34.32     1:12.61 (38.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Rayner, Sean              14 COM                             1:16.55  
                  35.97     1:16.55 (40.58)                                        
 
Event 10  Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                1:00.18      59.37  
  2 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                1:01.63    1:01.54  
  3 O'Boyle, Brian            15 LONG                 1:03.50    1:03.11  
  4 Mullen, Keith             15 SLIGO                1:05.16    1:03.51  
  5 Dervan, Killian           16 CBAR                 1:05.15    1:05.36  
 
Event 10  Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                           1:00.18  
                  29.39     1:00.18 (30.79)                                        
  2 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                           1:01.63  
                  29.40     1:01.63 (32.23)                                        
  3 O'Boyle, Brian            15 LONG                            1:03.50  
                  30.37     1:03.50 (33.13)                                        
  4 Dervan, Killian           16 CBAR                            1:05.15  
                  31.32     1:05.15 (33.83)                                        
  5 Mullen, Keith             15 SLIGO                           1:05.16  
                  30.53     1:05.16 (34.63)                                        
 
Event 11  Girls 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Anderson, Kate            12 SLIGO                1:10.34    1:08.92  
  2 Clabby, Aibhlin           12 ATH                  1:10.48    1:09.77  
  3 Kilgallon, Niamh          12 Cgsud-Nt             1:11.77    1:11.50  
  4 Melody, Niamh             12 GAL                  1:12.20    1:12.14  
  5 Beirne, Aoibhin           12 CFINS                1:14.27    1:12.31  
  6 Mellotte, Georgia         11 WPORT                1:13.06    1:12.81  
  7 Madden, Dearbhaile        12 LONG                 1:13.64    1:13.89  
  8 Kenny, Laura              12 LONG                 1:14.67    1:14.15  
  9 Shorten, Aoife            12 SHARK                1:14.09    1:14.16  
 10 Friel, Alanna             11 ATH                  1:15.43    1:15.27  
 
Event 11  Girls 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Kate            12 SLIGO                           1:10.34  
                  34.26     1:10.34 (36.08)                                        
  2 Clabby, Aibhlin           12 ATH                             1:10.48  
                  34.13     1:10.48 (36.35)                                        
  3 Kilgallon, Niamh          12 Cgsud-Nt                        1:11.77  
                  34.31     1:11.77 (37.46)                                        
  4 Melody, Niamh             12 GAL                             1:12.20  
                  34.65     1:12.20 (37.55)                                        
  5 Mellotte, Georgia         11 WPORT                           1:13.06  
                  34.12     1:13.06 (38.94)                                        
  6 Madden, Dearbhaile        12 LONG                            1:13.64  
                  35.47     1:13.64 (38.17)                                        
  7 Shorten, Aoife            12 SHARK                           1:14.09  
                  35.79     1:14.09 (38.30)                                        
  8 Beirne, Aoibhin           12 CFINS                           1:14.27  
                  34.57     1:14.27 (39.70)                                        
  9 Kenny, Laura              12 LONG                            1:14.67  
                  35.74     1:14.67 (38.93)                                        
 10 Friel, Alanna             11 ATH                             1:15.43  
                  37.09     1:15.43 (38.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Brien, Paola            12 SHARK                           1:16.54  
                  36.65     1:16.54 (39.89)                                        
 12 O'Brien, Aoife            11 LONG                            1:17.41  
                  36.90     1:17.41 (40.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Crosby, Emer              11 LASER                           1:17.54  
                  36.97     1:17.54 (40.57)                                        
 14 Egan, Stacey              12 ATH                             1:17.92  
                  37.65     1:17.92 (40.27)                                        
 15 Burns, Ella               12 WPORT                           1:18.68  
                  36.99     1:18.68 (41.69)                                        
 16 Mc Weeney, Sinead         10 LONG                            1:19.12  
                  37.61     1:19.12 (41.51)                                        
 17 Egan, Sorcha              12 ATH                             1:19.17  
                  37.95     1:19.17 (41.22)                                        
 18 Walsh, Lauren             10 GAL                             1:19.73  
                  38.41     1:19.73 (41.32)                                        
 19 Skelly, Aideen            12 LONG                            1:20.32  
                  38.69     1:20.32 (41.63)                                        
 20 O'Reilly, Lauren          12 GAL                             1:20.62  
                  38.70     1:20.62 (41.92)                                        
 21 Newell, Mary              11 TUAM                            1:20.85  
                  38.67     1:20.85 (42.18)                                        
 22 Shortall, Alice           11 WPORT                           1:21.44  
                  38.46     1:21.44 (42.98)                                        
 23 Dunne, Jessica            11 LASER                           1:21.55  
                  38.65     1:21.55 (42.90)                                        
 24 Shaughnessy, Ciara        11 GAL                             1:21.71  
                  38.89     1:21.71 (42.82)                                        
 25 Naughton, Imogen          11 GAL                             1:21.83  
                  38.01     1:21.83 (43.82)                                        
 26 Campbell, Roisin          11 COM                             1:24.85  
                  39.44     1:24.85 (45.41)                                        
 27 McNally, Lynne            12 SHARK                           1:25.39  
                  40.31     1:25.39 (45.08)                                        
 28 Kelly, Lauren             11 SHARK                           1:27.35  
                  41.38     1:27.35 (45.97)                                        
 
Event 11  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kelly, Sarah              13 COM                  1:04.70    1:04.90  
  2 Finn, Kate                13 GAL                  1:07.97    1:05.64  
  3 Gavin, Aideen             13 GAL                  1:09.01    1:07.31  
  4 Murphy, Ellen             13 CBAR                 1:08.93    1:09.32  
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                1:10.40    1:10.37  
  6 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                 1:10.51    1:10.57  
  7 Fadden, Ambre             13 CBAR                 1:11.66    1:11.78  
  8 Claffey, Emer             13 GAL                  1:11.96    1:11.94  
  9 O'Neill, Ciara            13 LASER                1:12.50    1:11.99  
 10 Kavanagh, Kate            13 GAL                  1:10.83    1:12.72  
 
Event 11  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Sarah              13 COM                             1:04.70  
                  31.30     1:04.70 (33.40)                                        
  2 Finn, Kate                13 GAL                             1:07.97  
                  32.33     1:07.97 (35.64)                                        
  3 Murphy, Ellen             13 CBAR                            1:08.93  
                  33.23     1:08.93 (35.70)                                        
  4 Gavin, Aideen             13 GAL                             1:09.01  
                  33.18     1:09.01 (35.83)                                        
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                           1:10.40  
                  33.84     1:10.40 (36.56)                                        
  6 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                            1:10.51  
                  34.22     1:10.51 (36.29)                                        
  7 Kavanagh, Kate            13 GAL                             1:10.83  
                  34.78     1:10.83 (36.05)                                        
  8 Fadden, Ambre             13 CBAR                            1:11.66  
                  34.09     1:11.66 (37.57)                                        
  9 Claffey, Emer             13 GAL                             1:11.96  
                  34.71     1:11.96 (37.25)                                        
 10 O'Neill, Ciara            13 LASER                           1:12.50  
                  35.91     1:12.50 (36.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kelly, Aoife              13 ATH                             1:14.89  
                  34.84     1:14.89 (40.05)                                        
 12 Cunnane, Aine             13 Cgsud-Nt                        1:18.68  
                  36.46     1:18.68 (42.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hosty, Aoife              13 SHARK                           1:19.28  
                  36.77     1:19.28 (42.51)                                        
 
Event 11  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                 1:03.27    1:04.31  
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt             1:06.32    1:07.26  
  3 Mooney, Orla              14 ATH                  1:11.10    1:09.60  
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                 1:10.12    1:09.80  
  5 O'Connor, Jane            14 LIMK                 1:10.72    1:10.53  
  6 Kelly, Alex               14 SHARK                1:12.18    1:12.62  
  7 Gallagher, Emily          14 LASER                1:13.09    1:13.66  
  8 Delaney, Riona            14 COM                  1:13.93    1:14.74  
  9 Gettings, Clare           14 LONG                 1:20.60    1:22.00  
 
Event 11  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                            1:03.27  
                  30.85     1:03.27 (32.42)                                        
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt                        1:06.32  
                  32.22     1:06.32 (34.10)                                        
  3 Sheridan, Chloe           14 CBAR                            1:10.12  
                  33.40     1:10.12 (36.72)                                        
  4 O'Connor, Jane            14 LIMK                            1:10.72  
                  34.08     1:10.72 (36.64)                                        
  5 Mooney, Orla              14 ATH                             1:11.10  
                  34.35     1:11.10 (36.75)                                        
  6 Kelly, Alex               14 SHARK                           1:12.18  
                  34.84     1:12.18 (37.34)                                        
  7 Gallagher, Emily          14 LASER                           1:13.09  
                  35.51     1:13.09 (37.58)                                        
  8 Delaney, Riona            14 COM                             1:13.93  
                  35.68     1:13.93 (38.25)                                        
  9 Gettings, Clare           14 LONG                            1:20.60  
                  37.31     1:20.60 (43.29)                                        
 
Event 11  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Higgins, Megan            20 Cgsud-Nt             1:05.08    1:03.68  
  2 Ward, Jennifer            16 B DOL                1:04.58    1:04.55  
  3 Geoghegan, Clare          17 COM                  1:04.75    1:04.91  
  4 Fullard, Olivia           16 COM                  1:06.63    1:06.89  
  5 Ward, Rachel              16 LONG                 1:11.07    1:11.91  
  6 Hristeva, Kristiana       15 GAL                  1:15.46    1:16.43  
  7 Byrne, Ellen              15 TUAM                 1:17.91    1:18.55  
 
Event 11  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ward, Jennifer            16 B DOL                           1:04.58  
                  31.50     1:04.58 (33.08)                                        
  2 Geoghegan, Clare          17 COM                             1:04.75  
                  31.23     1:04.75 (33.52)                                        
  3 Higgins, Megan            20 Cgsud-Nt                        1:05.08  
                  30.86     1:05.08 (34.22)                                        
  4 Fullard, Olivia           16 COM                             1:06.63  
                  32.05     1:06.63 (34.58)                                        
  5 Ward, Rachel              16 LONG                            1:11.07  
                  33.57     1:11.07 (37.50)                                        
  6 Flood, Julie              16 SWSC                            1:12.16  
                  33.87     1:12.16 (38.29)                                        
  7 Hristeva, Kristiana       15 GAL                             1:15.46  
                  36.01     1:15.46 (39.45)                                        
  8 Byrne, Ellen              15 TUAM                            1:17.91  
                  37.45     1:17.91 (40.46)                                        
 
Event 12  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:37.56  
                  34.23     1:13.30 (39.07)     1:54.29 (40.99)     2:37.56 (43.27)
  2 Quinn, Gerry              13 LONG                           2:47.93  
                  35.28     1:16.95 (41.67)     2:01.93 (44.98)     2:47.93 (46.00)
 
Event 13  Girls 12 & Under 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shorten, Aoife            12 SHARK                          3:11.71  
 -- O'Sullivan, Molly         12 GAL                                DNF  
 
Event 13  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              13 COM                            2:23.98  
  2 Dinneen, Molly            13 LASER                          2:47.41  
  3 Gavin, Aideen             13 GAL                            2:47.54  
  4 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                           2:51.14  
 
Event 13  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keaveney, Shona           14 SLIGO                          2:37.74  
 
Event 13  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valentine, Leia           16 LONG                           2:41.67  
  2 Geoghegan, Clare          17 COM                            2:45.67  
 
Event 14  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:30.11  
                  37.58     1:21.44 (43.86)     1:56.75 (35.31)     2:30.11 (33.36)
  2 Longford SC  'A'                                            2:43.24  
                  41.96     1:26.92 (44.96)     2:06.23 (39.31)     2:43.24 (37.01)
 
Event 15  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'A'                                       2:33.42  
                  36.46     1:22.80 (46.34)     1:59.84 (37.04)     2:33.42 (33.58)
  2 Athlone  'A'                                                2:35.68  
                  39.51     1:24.07 (44.56)     2:01.07 (37.00)     2:35.68 (34.61)
  3 Longford SC  'A'                                            2:41.68  
                  40.94     1:27.62 (46.68)     2:06.83 (39.21)     2:41.68 (34.85)
  4 Laser S.C.  'A'                                             2:43.08  
     1) Crosby, Emer 11                 2) Dunne, Jessica 11              
     3) Mc Nicholas, Claudia 11         4) Dempsey, Aishling 12           
                  39.73     1:26.71 (46.98)     2:06.71 (40.00)     2:43.08 (36.37)
  5 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:47.76  
                  42.03     1:32.59 (50.56)     1:45.72 (13.13)   2:47.76 (1:02.04)
 
Event 16  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Sligo S C  'A'                                              2:10.20  
                  33.06     1:09.03 (35.97)     1:39.03 (30.00)     2:10.20 (31.17)
  2 Athlone  'A'                                                2:16.99  
                  33.94     1:11.65 (37.71)     1:45.95 (34.30)     2:16.99 (31.04)
  3 Galway Swim Team  'A'                                       2:25.81  
                  35.26     1:21.55 (46.29)     1:54.87 (33.32)     2:25.81 (30.94)
  4 Longford SC  'A'                                            2:28.92  
                  39.20     1:23.87 (44.67)     1:57.85 (33.98)     2:28.92 (31.07)
 
Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Longford SC  'A'                                            2:23.13  
                  36.16     1:19.72 (43.56)     1:53.47 (33.75)     2:23.13 (29.66)
  2 Galway Swim Team  'A'                                       2:26.18  
                  36.67     1:18.96 (42.29)     1:54.72 (35.76)     2:26.18 (31.46)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:33.39  
                  43.39     1:27.29 (43.90)     2:00.50 (33.21)     2:33.39 (32.89)
  4 Laser S.C.  'A'                                             2:33.44  
                  38.17     1:24.86 (46.69)     2:00.30 (35.44)     2:33.44 (33.14)
 
Event 20  Girls 13 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              13 COM                            9:27.45  
                  32.24     1:07.42 (35.18)     1:43.02 (35.60)     2:18.60 (35.58)
        2:54.36 (35.76)     3:30.55 (36.19)     4:06.59 (36.04)     4:42.92 (36.33)
        5:18.62 (35.70)     5:55.13 (36.51)     6:30.59 (35.46)     7:06.63 (36.04)
        7:42.41 (35.78)     8:18.46 (36.05)     8:54.27 (35.81)     9:27.45 (33.18)
 
Event 20  Girls 14 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Namara, Niamh          14 ATH                           10:02.36  
                  33.12     1:09.34 (36.22)     1:46.03 (36.69)     2:23.12 (37.09)
        3:00.70 (37.58)     3:38.10 (37.40)     4:16.04 (37.94)     4:54.10 (38.06)
        5:32.77 (38.67)     6:11.00 (38.23)     6:50.20 (39.20)     7:28.21 (38.01)
        8:07.28 (39.07)     8:45.85 (38.57)     9:25.03 (39.18)    10:02.36 (37.33)
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt                      10:39.08  
                  35.12     1:14.18 (39.06)     1:54.86 (40.68)     2:35.39 (40.53)
        3:16.61 (41.22)     3:57.16 (40.55)     4:37.56 (40.40)     5:18.52 (40.96)
        5:59.30 (40.78)     6:39.94 (40.64)     7:21.10 (41.16)     8:02.67 (41.57)
        8:42.39 (39.72)     9:22.22 (39.83)    10:01.11 (38.89)    10:39.08 (37.97)
  3 Gallagher, Emily          14 LASER                         11:08.87  
                  36.26     1:10.88 (34.62)     1:58.69 (47.81)     2:40.86 (42.17)
        3:23.02 (42.16)     4:04.88 (41.86)     4:46.99 (42.11)     5:26.67 (39.68)
        6:12.67 (46.00)     6:55.41 (42.74)     7:38.50 (43.09)     8:21.02 (42.52)
        9:04.30 (43.28)     9:45.38 (41.08)    10:28.51 (43.13)    11:08.87 (40.36)
 
Event 20  Women 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Jennifer            16 B DOL                          9:55.61  
                  32.75     1:08.92 (36.17)     1:46.16 (37.24)     2:23.32 (37.16)
        3:00.60 (37.28)     3:38.47 (37.87)     4:15.90 (37.43)     4:54.07 (38.17)
        5:31.50 (37.43)     6:09.59 (38.09)     6:47.51 (37.92)     7:25.41 (37.90)
        8:03.59 (38.18)     8:41.56 (37.97)     9:19.07 (37.51)     9:55.61 (36.54)
 
Event 20  Boys 12 & Under 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tierney, Sean             12 ATH                           11:25.71  
                  34.17     1:14.36 (40.19)     1:58.40 (44.04)     2:41.70 (43.30)
        3:26.44 (44.74)     4:10.92 (44.48)     4:53.92 (43.00)     5:38.71 (44.79)
        6:22.70 (43.99)     7:07.07 (44.37)     7:51.02 (43.95)     8:34.92 (43.90)
        9:19.48 (44.56)    10:04.29 (44.81)    10:45.25 (40.96)    11:25.71 (40.46)
 
Event 20  Boys 14 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fitzsimons, David         14 ATH                           10:15.05  
                  33.91     1:12.38 (38.47)     1:51.87 (39.49)     2:31.24 (39.37)
        3:10.39 (39.15)     3:49.52 (39.13)     4:28.81 (39.29)     5:08.23 (39.42)
        5:47.07 (38.84)     6:25.96 (38.89)     7:05.15 (39.19)     7:44.31 (39.16)
        8:22.58 (38.27)     9:01.06 (38.48)     9:39.08 (38.02)    10:15.05 (35.97)
 
Event 20  Men 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                          9:50.60  
                  33.09     1:08.94 (35.85)     1:45.69 (36.75)     2:22.86 (37.17)
        3:00.69 (37.83)     3:38.80 (38.11)     4:16.10 (37.30)     4:54.00 (37.90)
        5:31.85 (37.85)     6:10.17 (38.32)     6:48.25 (38.08)     7:26.35 (38.10)
        8:03.10 (36.75)     8:39.49 (36.39)     9:15.39 (35.90)     9:50.60 (35.21)
 
Event 21  Boys 12 & Under 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donovan, Aditya           11 LASER                          3:19.56  
                  44.02     1:35.41 (51.39)     2:28.06 (52.65)     3:19.56 (51.50)
  2 Tannion, Joseph           12 SHARK                          3:24.56  
                  44.67     1:36.70 (52.03)     2:30.90 (54.20)     3:24.56 (53.66)
  3 O'Farrell, Brian          12 SHARK                          3:25.60  
                  45.89     1:38.08 (52.19)     2:32.54 (54.46)     3:25.60 (53.06)
  4 Scully, Bryan             10 ATH                            3:31.51  
                  47.50     1:43.04 (55.54)     2:38.41 (55.37)     3:31.51 (53.10)
  5 Keogh, Timothy            10 GAL                            3:34.07  
                  48.34     1:43.97 (55.63)     2:39.71 (55.74)     3:34.07 (54.36)
  6 Diviney, Oran             12 SHARK                          3:38.58  
                  50.14     1:46.24 (56.10)     2:42.67 (56.43)     3:38.58 (55.91)
  7 O'Connor, Aaron           11 LONG                           3:49.63  
                  46.28     1:44.85 (58.57)   2:46.83 (1:01.98)   3:49.63 (1:02.80)
 
Event 21  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           13 SLIGO                          2:42.77  
                  36.46     1:17.51 (41.05)     1:59.61 (42.10)     2:42.77 (43.16)
  2 Kelly, Michael            13 ATH                            2:56.52  
                  39.54     1:24.97 (45.43)     2:11.59 (46.62)     2:56.52 (44.93)
  3 Brinn, Jonathan           13 TUAM                           3:04.66  
                  42.14     1:28.95 (46.81)     2:17.62 (48.67)     3:04.66 (47.04)
  4 O'Connor, Thomas          13 GAL                            3:35.03  
                  47.49     1:44.55 (57.06)     2:41.01 (56.46)     3:35.03 (54.02)
 
Event 21  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           3:01.08  
                  41.57     1:27.65 (46.08)     2:14.63 (46.98)     3:01.08 (46.45)
 
Event 21  Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Darragh            15 ATH                            2:35.99  
                  35.21     1:14.28 (39.07)     1:54.38 (40.10)     2:35.99 (41.61)
  2 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                          2:48.42  
                  37.18     1:19.90 (42.72)     2:03.91 (44.01)     2:48.42 (44.51)
  3 Dervan, Killian           16 CBAR                           2:50.90  
                  38.81     1:22.97 (44.16)     2:07.36 (44.39)     2:50.90 (43.54)
 
Event 22  Girls 12 & Under 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kilgallon, Niamh          12 Cgsud-Nt                       3:16.02  
                  41.34     1:30.52 (49.18)     2:23.01 (52.49)     3:16.02 (53.01)
  2 Burns, Ella               12 WPORT                          3:23.73  
                  45.46     1:37.59 (52.13)     2:30.51 (52.92)     3:23.73 (53.22)
  3 Shorten, Aoife            12 SHARK                          3:27.94  
                  46.56     1:39.31 (52.75)     2:33.45 (54.14)     3:27.94 (54.49)
  4 O'Brien, Aoife            11 LONG                           3:30.80  
                  48.39     1:42.51 (54.12)     2:37.72 (55.21)     3:30.80 (53.08)
  5 Scully, Andraya           12 GAL                            3:31.93  
                  48.89     1:43.15 (54.26)     2:38.49 (55.34)     3:31.93 (53.44)
  6 Walsh, Lauren             10 GAL                            3:32.35  
                  48.87     1:44.19 (55.32)     2:38.43 (54.24)     3:32.35 (53.92)
  7 Egan, Stacey              12 ATH                            3:32.54  
                  50.70     1:46.98 (56.28)     2:40.88 (53.90)     3:32.54 (51.66)
  8 Shaughnessy, Ciara        11 GAL                            3:44.35  
                  50.70     1:48.28 (57.58)     2:46.34 (58.06)     3:44.35 (58.01)
 
Event 22  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Aisling            13 CBAR                           3:02.97  
                  41.97     1:29.04 (47.07)     2:16.32 (47.28)     3:02.97 (46.65)
  2 Fadden, Ambre             13 CBAR                           3:04.26  
                  41.70     1:28.83 (47.13)     2:17.15 (48.32)     3:04.26 (47.11)
  3 Hurley, Laura             13 SHARK                          3:31.38  
                  46.44     1:39.46 (53.02)     2:35.46 (56.00)     3:31.38 (55.92)
 
Event 22  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alex               14 SHARK                          3:15.83  
                  45.87     1:36.06 (50.19)     2:26.75 (50.69)     3:15.83 (49.08)
 
Event 22  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dervan, Louise            15 CBAR                           3:06.82  
                  41.80     1:29.42 (47.62)     2:18.35 (48.93)     3:06.82 (48.47)
  2 Shorten, Fiona            15 SHARK                          3:19.37  
                  45.31     1:35.33 (50.02)     2:27.15 (51.82)     3:19.37 (52.22)
  3 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            3:19.56  
                  29.63   1:33.68 (1:04.05)     2:26.11 (52.43)     3:19.56 (53.45)
 
Event 23  Boys 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                 1:14.84    1:14.10  
                  45.12     1:14.10 (28.98)                                        
  2 Moran, Michael            11 COM                  1:21.10    1:19.43  
                  44.68     1:19.43 (34.75)                                        
  3 Powell, Robert            11 ATH                  1:21.70    1:19.90  
                  46.54     1:19.90 (33.36)                                        
  4 Kelly, Bill               12 ATH                  1:21.52    1:21.96  
                  46.15     1:21.96 (35.81)                                        
  5 Mooney, Christopher       12 BLU F                1:26.73    1:26.02  
                  54.88     1:26.02 (31.14)                                        
  6 O'Hanlon, Shane           12 LONG                 1:26.09    1:27.37  
                  46.96     1:27.37 (40.41)                                        
  7 Keogh, Timothy            10 GAL                  1:30.37    1:27.40  
  8 Regan, Ciaran             10 COM                  1:30.31    1:29.04  
  9 Cugalj, Filip             12 SHARK                1:31.02    1:31.87  
                  49.91     1:31.87 (41.96)                                        
 10 O'Connor, David           11 GAL                  1:31.97    1:32.32  
 
Event 23  Boys 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- Rowlands, Rhys            10 ATH                                      
                  43.33                                                            
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                            1:14.84  
                  35.86     1:14.84 (38.98)                                        
  2 Moran, Michael            11 COM                             1:21.10  
                  39.62     1:21.10 (41.48)                                        
  3 Kelly, Bill               12 ATH                             1:21.52  
                  39.27     1:21.52 (42.25)                                        
  4 Powell, Robert            11 ATH                             1:21.70  
                  40.81     1:21.70 (40.89)                                        
  5 O'Hanlon, Shane           12 LONG                            1:26.09  
                  41.84     1:26.09 (44.25)                                        
  6 Mooney, Christopher       12 BLU F                           1:26.73  
                  40.91     1:26.73 (45.82)                                        
  7 Tannion, Joseph           12 SHARK                           1:27.98  
                  42.70     1:27.98 (45.28)                                        
  8 Regan, Ciaran             10 COM                             1:30.31  
                  44.46     1:30.31 (45.85)                                        
  9 Keogh, Timothy            10 GAL                             1:30.37  
                  43.28     1:30.37 (47.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Cugalj, Filip             12 SHARK                           1:31.02  
                  44.68     1:31.02 (46.34)                                        
 11 O'Connor, David           11 GAL                             1:31.97  
                  45.12     1:31.97 (46.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 12 O'Farrell, Brian          12 SHARK                           1:33.85  
                  46.15     1:33.85 (47.70)                                        
 13 Mc Grogan, Harry          10 GAL                             1:35.94  
                  46.54     1:35.94 (49.40)                                        
 14 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                            1:36.31  
                  46.96     1:36.31 (49.35)                                        
 15 Doorly, Joseph            10 GAL                             1:41.85  
                  49.91     1:41.85 (51.94)                                        
 
Event 23  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dowling, David            13 LASER                1:07.73    1:06.97  
  2 Anderson, Ronan           13 SLIGO                1:11.03    1:09.34  
  3 Quinn, Gerry              13 LONG                 1:12.52    1:13.05  
  4 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                  1:13.50    1:13.48  
  5 Scully, Daniel            13 GAL                  1:19.17    1:19.83  
  6 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 Cgsud-Nt             1:22.93    1:22.93  
  7 Horkan, Eoin              13 Cgsud-Nt             1:27.89    1:29.43  
  8 Flanagan, Patrick         13 LONG                 1:51.84    1:52.21  
 
Event 23  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dowling, David            13 LASER                           1:07.73  
                  33.36     1:07.73 (34.37)                                        
  2 Anderson, Ronan           13 SLIGO                           1:11.03  
                  34.47     1:11.03 (36.56)                                        
  3 Quinn, Gerry              13 LONG                            1:12.52  
                  34.95     1:12.52 (37.57)                                        
  4 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                             1:13.50  
                  35.24     1:13.50 (38.26)                                        
  5 Scully, Daniel            13 GAL                             1:19.17  
                  38.83     1:19.17 (40.34)                                        
  6 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 Cgsud-Nt                        1:22.93  
                  40.12     1:22.93 (42.81)                                        
  7 Horkan, Eoin              13 Cgsud-Nt                        1:27.89  
                  43.39     1:27.89 (44.50)                                        
  8 Flanagan, Patrick         13 LONG                            1:51.84  
                  54.88     1:51.84 (56.96)                                        
 
Event 23  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mooney, Joseph            14 SLIGO                1:05.98    1:06.42  
  2 Warby, Cian               14 ATH                  1:12.16    1:11.17  
  3 Mc Closkey, Daire         14 SLIGO                1:12.82    1:12.07  
  4 Burke, Ruairi             14 LASER                1:16.26    1:15.15  
  5 Lannon, Kevin             14 COM                  1:18.68    1:18.27  
  6 McGinty, Stephen          14 SHARK                1:23.46    1:23.98  
 
Event 23  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mooney, Joseph            14 SLIGO                           1:05.98  
                  31.86     1:05.98 (34.12)                                        
  2 Warby, Cian               14 ATH                             1:12.16  
                  34.56     1:12.16 (37.60)                                        
  3 Mc Closkey, Daire         14 SLIGO                           1:12.82  
                  34.65     1:12.82 (38.17)                                        
  4 Burke, Ruairi             14 LASER                           1:16.26  
                  36.98     1:16.26 (39.28)                                        
  5 Lannon, Kevin             14 COM                             1:18.68  
                  38.32     1:18.68 (40.36)                                        
  6 McGinty, Stephen          14 SHARK                           1:23.46  
                  40.41     1:23.46 (43.05)                                        
 
Event 23  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mullen, Keith             15 SLIGO                1:09.22    1:07.43  
  2 Galvin, Evan              16 ATH                  1:07.85    1:07.49  
  3 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                1:10.00    1:10.71  
  4 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                1:11.65    1:11.75  
  5 Mc Cormack, Fergus        15 Cgsud-Nt             1:25.16    1:23.76  
 
Event 23  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Galvin, Evan              16 ATH                             1:07.85  
                  32.54     1:07.85 (35.31)                                        
  2 Mullen, Keith             15 SLIGO                           1:09.22  
                  33.14     1:09.22 (36.08)                                        
  3 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                           1:10.00  
                  34.50     1:10.00 (35.50)                                        
  4 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                           1:11.65  
                  34.13     1:11.65 (37.52)                                        
  5 Mc Cormack, Fergus        15 Cgsud-Nt                        1:25.16  
                  41.06     1:25.16 (44.10)                                        
 
Event 24  Girls 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melody, Niamh             12 GAL                  1:17.13    1:17.38  
  2 Clabby, Aibhlin           12 ATH                  1:20.88    1:20.91  
  3 Anderson, Kate            12 SLIGO                1:22.80    1:21.49  
  4 Shorten, Aoife            12 SHARK                1:22.44    1:22.35  
  5 Naughton, Imogen          11 GAL                  1:26.83    1:27.39  
  6 Madden, Dearbhaile        12 LONG                 1:28.54    1:27.55  
  7 Mellotte, Georgia         11 WPORT                1:28.09    1:28.96  
  8 Carey, Sinead             11 GAL                  1:28.91    1:30.61  
  9 O'Brien, Paola            12 SHARK                1:29.81    1:30.84  
 10 O'Reilly, Lauren          12 GAL                  1:29.46    1:31.15  
 
Event 24  Girls 12 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Melody, Niamh             12 GAL                             1:17.13  
                  37.40     1:17.13 (39.73)                                        
  2 Clabby, Aibhlin           12 ATH                             1:20.88  
                  40.18     1:20.88 (40.70)                                        
  3 Shorten, Aoife            12 SHARK                           1:22.44  
                  40.29     1:22.44 (42.15)                                        
  4 Anderson, Kate            12 SLIGO                           1:22.80  
                  40.25     1:22.80 (42.55)                                        
  5 Naughton, Imogen          11 GAL                             1:26.83  
                  41.63     1:26.83 (45.20)                                        
  6 Mellotte, Georgia         11 WPORT                           1:28.09  
                  43.20     1:28.09 (44.89)                                        
  7 Madden, Dearbhaile        12 LONG                            1:28.54  
                  43.28     1:28.54 (45.26)                                        
  8 Carey, Sinead             11 GAL                             1:28.91  
                  42.52     1:28.91 (46.39)                                        
  9 O'Reilly, Lauren          12 GAL                             1:29.46  
                  44.09     1:29.46 (45.37)                                        
 10 O'Brien, Paola            12 SHARK                           1:29.81  
                  43.65     1:29.81 (46.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shaughnessy, Ciara        11 GAL                             1:30.00  
                  44.79     1:30.00 (45.21)                                        
 12 O'Flynn, Caoimhe          11 WPORT                           1:31.43  
                  44.51     1:31.43 (46.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Newell, Mary              11 TUAM                            1:35.23  
                  46.11     1:35.23 (49.12)                                        
 14 Burns, Ella               12 WPORT                           1:35.33  
                  47.36     1:35.33 (47.97)                                        
 15 Dempsey, Aishling         12 LASER                           1:35.40  
                  46.99     1:35.40 (48.41)                                        
 16 Beirne, Aoibhin           12 CFINS                           1:36.10  
                  44.72     1:36.10 (51.38)                                        
 17 Egan, Sorcha              12 ATH                             1:36.31  
 18 McManamon, Jemma          12 SHARK                           1:40.02  
                  49.09     1:40.02 (50.93)                                        
 19 Campbell, Roisin          11 COM                             1:44.95  
                  50.38     1:44.95 (54.57)                                        
 
Event 24  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gavin, Aideen             13 GAL                  1:14.71    1:12.72  
  2 Finn, Kate                13 GAL                  1:15.85    1:15.06  
  3 Claffey, Emer             13 GAL                  1:16.58    1:16.03  
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                  1:17.51    1:17.94  
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                1:20.47    1:21.23  
  6 Murphy, Ellen             13 CBAR                 1:19.67    1:21.84  
  7 Arthur, Shauna            13 GAL                  1:21.86    1:21.88  
  8 Cunnane, Aine             13 Cgsud-Nt             1:21.87    1:23.48  
  9 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                 1:22.79    1:23.71  
 10 O'Neill, Ciara            13 LASER                1:23.33    1:24.34  
 
Event 24  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gavin, Aideen             13 GAL                             1:14.71  
                  36.78     1:14.71 (37.93)                                        
  2 Finn, Kate                13 GAL                             1:15.85  
                  36.48     1:15.85 (39.37)                                        
  3 Claffey, Emer             13 GAL                             1:16.58  
                  37.81     1:16.58 (38.77)                                        
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                             1:17.51  
                  37.59     1:17.51 (39.92)                                        
  5 Murphy, Ellen             13 CBAR                            1:19.67  
                  38.36     1:19.67 (41.31)                                        
  6 Joyce, Ciera              13 SHARK                           1:20.47  
                  39.03     1:20.47 (41.44)                                        
  7 Arthur, Shauna            13 GAL                             1:21.86  
                  39.57     1:21.86 (42.29)                                        
  8 Cunnane, Aine             13 Cgsud-Nt                        1:21.87  
                  38.87     1:21.87 (43.00)                                        
  9 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                            1:22.79  
                  40.34     1:22.79 (42.45)                                        
 10 Carey, Ellen              13 LIMK                            1:22.81  
                  39.59     1:22.81 (43.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Neill, Ciara            13 LASER                           1:23.33  
                  40.66     1:23.33 (42.67)                                        
 12 Dinneen, Molly            13 LASER                           1:26.68  
                  41.89     1:26.68 (44.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hosty, Aoife              13 SHARK                           1:32.69  
                  43.69     1:32.69 (49.00)                                        
 
Event 24  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Keaveney, Shona           14 SLIGO                1:10.20    1:10.76  
  2 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                 1:13.92    1:13.78  
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt             1:16.37    1:19.27  
  4 Kelly, Alex               14 SHARK                1:23.74    1:25.00  
 
Event 24  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Keaveney, Shona           14 SLIGO                           1:10.20  
                  33.97     1:10.20 (36.23)                                        
  2 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                            1:13.92  
                  36.58     1:13.92 (37.34)                                        
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt                        1:16.37  
                  37.26     1:16.37 (39.11)                                        
  4 Kelly, Alex               14 SHARK                           1:23.74  
                  42.14     1:23.74 (41.60)                                        
  5 Jameson, Katie            14 ATH                             1:26.41  
                  41.32     1:26.41 (45.09)                                        
 
Event 24  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ward, Jennifer            16 B DOL                1:14.12    1:13.05  
  2 Higgins, Megan            20 Cgsud-Nt             1:17.11    1:18.66  
  3 Walsh, Catriona           16 CBAR                 1:19.41    1:19.76  
  4 McGuinness, Tara          15 SHARK                1:21.46    1:21.19  
 
Event 24  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ward, Jennifer            16 B DOL                           1:14.12  
                  35.80     1:14.12 (38.32)                                        
  2 Higgins, Megan            20 Cgsud-Nt                        1:17.11  
                  36.82     1:17.11 (40.29)                                        
  3 Walsh, Catriona           16 CBAR                            1:19.41  
                  38.99     1:19.41 (40.42)                                        
  4 McGuinness, Tara          15 SHARK                           1:21.46  
                  39.61     1:21.46 (41.85)                                        
  5 Byrne, Ellen              15 TUAM                            1:27.05  
                  41.96     1:27.05 (45.09)                                        
 
Event 25  Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Michael            11 COM                            5:09.08  
                  34.81     1:13.36 (38.55)     1:53.47 (40.11)     2:33.44 (39.97)
        3:13.27 (39.83)     3:53.42 (40.15)     4:32.13 (38.71)     5:09.08 (36.95)
  2 Lennon, Fiachra           12 ATH                            5:10.21  
                  35.23     1:13.91 (38.68)     1:53.54 (39.63)     2:33.54 (40.00)
        3:13.21 (39.67)     3:53.17 (39.96)     4:32.73 (39.56)     5:10.21 (37.48)
  3 Burke, Ciaran             11 TUAM                           5:23.78  
                  36.07     1:15.05 (38.98)     1:56.04 (40.99)     2:37.58 (41.54)
        3:19.46 (41.88)     4:01.22 (41.76)     4:43.62 (42.40)     5:23.78 (40.16)
  4 Dunne, Shane              12 B DOL                          5:29.49  
                  36.77     1:18.35 (41.58)     2:00.88 (42.53)     2:42.88 (42.00)
        3:24.96 (42.08)     4:07.25 (42.29)     4:49.50 (42.25)     5:29.49 (39.99)
  5 Tierney, Sean             12 ATH                            5:33.87  
                  35.07     1:14.91 (39.84)     1:56.96 (42.05)     2:40.05 (43.09)
        3:22.91 (42.86)     4:06.95 (44.04)     4:50.74 (43.79)     5:33.87 (43.13)
  6 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                           5:53.10  
                  38.65     1:23.55 (44.90)     2:08.97 (45.42)     2:54.29 (45.32)
        3:39.80 (45.51)     4:26.23 (46.43)     5:11.15 (44.92)     5:53.10 (41.95)
  7 O'Hanlon, Shane           12 LONG                           5:58.85  
                  39.74     1:23.81 (44.07)     2:09.69 (45.88)     2:55.97 (46.28)
        3:42.20 (46.23)     4:27.79 (45.59)     5:13.31 (45.52)     5:58.85 (45.54)
 
Event 25  Boys 13 Year Olds 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            4:48.66  
                  32.43     1:07.35 (34.92)     1:43.93 (36.58)     2:20.68 (36.75)
        2:57.24 (36.56)     3:34.65 (37.41)     4:12.14 (37.49)     4:48.66 (36.52)
  2 Quinn, Gerry              13 LONG                           4:57.18  
                  33.36     1:10.29 (36.93)     1:48.38 (38.09)     2:27.20 (38.82)
        3:04.61 (37.41)     3:43.09 (38.48)     4:21.38 (38.29)     4:57.18 (35.80)
  3 Murray, Cadhla            13 LASER                          5:07.27  
                  32.82     1:10.49 (37.67)     1:50.43 (39.94)     2:30.38 (39.95)
        3:10.50 (40.12)     3:50.45 (39.95)     4:30.08 (39.63)     5:07.27 (37.19)
  4 Brinn, Jonathan           13 TUAM                           5:14.78  
                  35.32     1:15.49 (40.17)     1:56.70 (41.21)     2:36.12 (39.42)
        3:17.32 (41.20)     3:58.22 (40.90)     4:37.04 (38.82)     5:14.78 (37.74)
  5 O'Connor, Thomas          13 GAL                            5:24.28  
                  36.11     1:18.93 (42.82)     1:59.88 (40.95)     2:41.12 (41.24)
        3:22.09 (40.97)     4:04.20 (42.11)     4:45.82 (41.62)     5:24.28 (38.46)
  6 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 Cgsud-Nt                       5:26.52  
                  36.09     1:16.33 (40.24)     1:57.99 (41.66)     2:40.04 (42.05)
        3:22.16 (42.12)     4:04.69 (42.53)     4:46.81 (42.12)     5:26.52 (39.71)
  7 Flanagan, Patrick         13 LONG                           6:51.35  
                  46.94     1:38.30 (51.36)     2:30.28 (51.98)     3:22.47 (52.19)
        4:15.88 (53.41)     5:07.90 (52.02)     6:00.52 (52.62)     6:51.35 (50.83)
 
Event 25  Boys 14 Year Olds 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             14 CBAR                           4:22.38  
                  29.82     1:03.35 (33.53)     1:37.67 (34.32)     2:11.32 (33.65)
        2:44.44 (33.12)     3:17.49 (33.05)     3:50.42 (32.93)     4:22.38 (31.96)
  2 Mooney, Joseph            14 SLIGO                          4:25.68  
                  29.41     1:02.22 (32.81)     1:36.38 (34.16)     2:10.99 (34.61)
        2:44.63 (33.64)     3:18.74 (34.11)     3:52.88 (34.14)     4:25.68 (32.80)
  3 Fitzsimons, David         14 ATH                            4:56.89  
                  33.01     1:10.42 (37.41)     1:48.65 (38.23)     2:26.64 (37.99)
        3:04.62 (37.98)     3:42.86 (38.24)     4:20.82 (37.96)     4:56.89 (36.07)
 
Event 25  Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                          4:42.52  
                  31.92     1:06.44 (34.52)     1:42.50 (36.06)     2:19.34 (36.84)
        2:55.58 (36.24)     3:31.71 (36.13)     4:07.64 (35.93)     4:42.52 (34.88)
  2 Conlon, John              16 ATH                            4:59.96  
                  31.18     1:06.58 (35.40)     1:43.28 (36.70)     2:21.31 (38.03)
        3:00.66 (39.35)     3:41.23 (40.57)     4:21.42 (40.19)     4:59.96 (38.54)
 
Event 26  Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            12 CBAR                           2:36.95  
                  32.93     1:13.92 (40.99)     2:02.46 (48.54)     2:36.95 (34.49)
  2 Anderson, Kate            12 SLIGO                          2:53.98  
                  40.16     1:24.22 (44.06)     2:15.57 (51.35)     2:53.98 (38.41)
  3 Melody, Niamh             12 GAL                            2:59.09  
                  38.31     1:21.33 (43.02)     2:19.49 (58.16)     2:59.09 (39.60)
  4 Friel, Alanna             11 ATH                            3:04.24  
                  38.77     1:25.67 (46.90)     2:24.07 (58.40)     3:04.24 (40.17)
  5 Carey, Sinead             11 GAL                            3:09.22  
                  44.70     1:33.58 (48.88)     2:29.47 (55.89)     3:09.22 (39.75)
  6 Mc Weeney, Sinead         10 LONG                           3:09.74  
                  43.81     1:28.97 (45.16)     2:28.70 (59.73)     3:09.74 (41.04)
  7 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                          3:12.93  
                  41.46     1:29.61 (48.15)     2:27.81 (58.20)     3:12.93 (45.12)
  8 O'Reilly, Lauren          12 GAL                            3:13.44  
                  47.50     1:33.79 (46.29)     2:30.90 (57.11)     3:13.44 (42.54)
  9 O'Brien, Aoife            11 LONG                           3:14.29  
                  47.31     1:36.89 (49.58)     2:31.70 (54.81)     3:14.29 (42.59)
 10 Naughton, Imogen          11 GAL                            3:15.71  
                  44.81     1:33.88 (49.07)     2:29.97 (56.09)     3:15.71 (45.74)
 11 O'Brien, Paola            12 SHARK                          3:16.72  
                  44.42     1:35.09 (50.67)   2:38.18 (1:03.09)     3:16.72 (38.54)
 12 Walsh, Lauren             10 GAL                            3:17.65  
                  46.58     1:36.76 (50.18)     2:34.74 (57.98)     3:17.65 (42.91)
 13 Egan, Stacey              12 ATH                            3:18.25  
                  47.10     1:40.87 (53.77)     2:36.38 (55.51)     3:18.25 (41.87)
 14 Shaughnessy, Ciara        11 GAL                            3:19.34  
                  47.48     1:36.91 (49.43)     2:33.96 (57.05)     3:19.34 (45.38)
 15 McManamon, Jemma          12 SHARK                          3:30.52  
                  50.12     1:45.62 (55.50)     2:41.03 (55.41)     3:30.52 (49.49)
 
Event 26  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finn, Kate                13 GAL                            2:44.05  
                  34.76     1:14.57 (39.81)     2:06.15 (51.58)     2:44.05 (37.90)
  2 Gavin, Aideen             13 GAL                            2:45.66  
                  36.06     1:17.18 (41.12)     2:10.63 (53.45)     2:45.66 (35.03)
  3 Grady, Aisling            13 CBAR                           2:47.60  
                  38.31     1:21.90 (43.59)     2:10.42 (48.52)     2:47.60 (37.18)
  4 Claffey, Emer             13 GAL                            2:49.81  
                  36.93     1:19.51 (42.58)     2:12.69 (53.18)     2:49.81 (37.12)
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:50.28  
                  33.33     1:17.58 (44.25)     2:13.43 (55.85)     2:50.28 (36.85)
  6 Arthur, Shauna            13 GAL                            2:53.70  
                  36.13     1:21.00 (44.87)     2:13.98 (52.98)     2:53.70 (39.72)
  7 Fadden, Ambre             13 CBAR                           2:53.71  
                  39.09     1:25.27 (46.18)     2:14.47 (49.20)     2:53.71 (39.24)
  8 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                           2:54.82  
                  36.56     1:23.51 (46.95)     2:17.86 (54.35)     2:54.82 (36.96)
  9 Kavanagh, Kate            13 GAL                            2:56.91  
                  38.03     1:22.71 (44.68)     2:20.27 (57.56)     2:56.91 (36.64)
 10 Murphy, Ellen             13 CBAR                           2:57.64  
                  40.45     1:24.13 (43.68)     2:19.10 (54.97)     2:57.64 (38.54)
 11 O'Neill, Ciara            13 LASER                          3:02.55  
                  46.60     1:32.10 (45.50)     2:22.49 (50.39)     3:02.55 (40.06)
 12 Kelly, Aoife              13 ATH                            3:10.16  
                  41.70     1:30.06 (48.36)     2:29.14 (59.08)     3:10.16 (41.02)
 
Event 26  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keaveney, Shona           14 SLIGO                          2:35.97  
                  33.13     1:11.22 (38.09)     2:00.37 (49.15)     2:35.97 (35.60)
  2 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                           2:36.39  
                  34.71     1:14.41 (39.70)     2:02.74 (48.33)     2:36.39 (33.65)
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt                       2:45.07  
                  36.28     1:18.10 (41.82)     2:08.53 (50.43)     2:45.07 (36.54)
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           2:45.68  
                  36.67     1:17.67 (41.00)     2:09.13 (51.46)     2:45.68 (36.55)
  5 Kelly, Alex               14 SHARK                          2:55.55  
                  39.33     1:26.03 (46.70)     2:16.03 (50.00)     2:55.55 (39.52)
  6 Gallagher, Emily          14 LASER                          3:04.53  
                  45.96     1:27.35 (41.39)     2:25.51 (58.16)     3:04.53 (39.02)
 
Event 26  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoghegan, Clare          17 COM                            2:38.04  
                  32.34     1:13.64 (41.30)     2:01.91 (48.27)     2:38.04 (36.13)
  2 Ward, Jennifer            16 B DOL                          2:40.71  
                  33.69     1:15.08 (41.39)     2:04.96 (49.88)     2:40.71 (35.75)
  3 Fullard, Olivia           16 COM                            2:44.70  
                  33.85     1:17.25 (43.40)     2:06.39 (49.14)     2:44.70 (38.31)
  4 Higgins, Megan            20 Cgsud-Nt                       2:50.66  
                  37.14     1:20.04 (42.90)     2:14.44 (54.40)     2:50.66 (36.22)
  5 McGuinness, Tara          15 SHARK                          2:54.92  
                  38.40     1:22.16 (43.76)     2:14.07 (51.91)     2:54.92 (40.85)
  6 Walsh, Catriona           16 CBAR                           2:56.13  
                  39.11     1:25.47 (46.36)     2:16.94 (51.47)     2:56.13 (39.19)
  7 Shorten, Fiona            15 SHARK                          2:57.78  
                  40.02     1:27.76 (47.74)     2:19.73 (51.97)     2:57.78 (38.05)
  8 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            3:06.05  
                  39.26     1:28.37 (49.11)     2:21.13 (52.76)     3:06.05 (44.92)
 
Event 27  Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                 1:17.96    1:16.38  
  2 Mooney, Christopher       12 BLU F                1:31.58    1:28.74  
  3 O'Connor, David           11 GAL                  1:36.83    1:35.47  
  4 O'Farrell, Brian          12 SHARK                1:37.16    1:43.28  
  5 Diviney, Oran             12 SHARK                1:42.12    1:43.69  
 
Event 27  Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                            1:17.96  
                  35.57     1:17.96 (42.39)                                        
  2 Mooney, Christopher       12 BLU F                           1:31.58  
                  40.16     1:31.58 (51.42)                                        
  3 O'Connor, David           11 GAL                             1:36.83  
                  44.64     1:36.83 (52.19)                                        
  4 O'Farrell, Brian          12 SHARK                           1:37.16  
  5 Diviney, Oran             12 SHARK                           1:42.12  
                  45.78     1:42.12 (56.34)                                        
 
Event 27  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kelly, Michael            13 ATH                  1:13.91    1:08.52  
  2 Dowling, David            13 LASER                1:09.37    1:08.62  
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                  1:10.85    1:10.00  
  4 Quinn, Gerry              13 LONG                 1:11.99    1:10.47  
  5 Murray, Cadhla            13 LASER                1:15.31    1:18.49  
  6 English, Sean             13 LIMK                 1:18.55    1:20.08  
  7 Scully, Daniel            13 GAL                  1:23.65    1:25.03  
  8 Horkan, Eoin              13 Cgsud-Nt             1:40.51    1:39.18  
 
Event 27  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dowling, David            13 LASER                           1:09.37  
                  32.25     1:09.37 (37.12)                                        
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                             1:10.85  
                  32.44     1:10.85 (38.41)                                        
  3 Quinn, Gerry              13 LONG                            1:11.99  
                  33.16     1:11.99 (38.83)                                        
  4 Kelly, Michael            13 ATH                             1:13.91  
                  34.62     1:13.91 (39.29)                                        
  5 Murray, Cadhla            13 LASER                           1:15.31  
                  35.92     1:15.31 (39.39)                                        
  6 English, Sean             13 LIMK                            1:18.55  
                  35.05     1:18.55 (43.50)                                        
  7 Scully, Daniel            13 GAL                             1:23.65  
                  39.08     1:23.65 (44.57)                                        
  8 Horkan, Eoin              13 Cgsud-Nt                        1:40.51  
                  45.48     1:40.51 (55.03)                                        
 
Event 27  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mooney, Joseph            14 SLIGO                1:07.16    1:05.36  
  2 Warby, Cian               14 ATH                  1:10.14    1:08.97  
  3 Rayner, Sean              14 COM                  1:26.76    1:30.76  
  4 McGinty, Stephen          14 SHARK                1:33.43    1:36.07  
 
Event 27  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mooney, Joseph            14 SLIGO                           1:07.16  
                  31.28     1:07.16 (35.88)                                        
  2 Warby, Cian               14 ATH                             1:10.14  
                  32.04     1:10.14 (38.10)                                        
  3 Mulqueen, Eoghan          14 LIMK                            1:10.54  
                  32.99     1:10.54 (37.55)                                        
  4 Mitchell, Eoin            14 CBAR                            1:16.01  
                  34.10     1:16.01 (41.91)                                        
  5 Rayner, Sean              14 COM                             1:26.76  
                  38.95     1:26.76 (47.81)                                        
  6 McGinty, Stephen          14 SHARK                           1:33.43  
                  41.63     1:33.43 (51.80)                                        
 
Event 27  Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Galvin, Evan              16 ATH                  1:08.00    1:06.38  
  2 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                1:08.29    1:07.07  
 
Event 27  Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Galvin, Evan              16 ATH                             1:08.00  
                  31.05     1:08.00 (36.95)                                        
  2 Mc Closkey, Ciaran        15 SLIGO                           1:08.29  
                  31.06     1:08.29 (37.23)                                        
  3 Conlon, John              16 ATH                             1:14.17  
                  32.75     1:14.17 (41.42)                                        
  4 Ford, Jack                16 SWSC                            1:19.88  
                  35.72     1:19.88 (44.16)                                        
 
Event 28  Girls 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mylett, Sinead            12 CBAR                 1:10.00    1:10.80  
  2 Clabby, Aibhlin           12 ATH                  1:21.58    1:20.84  
  3 Shorten, Aoife            12 SHARK                1:23.12    1:22.14  
  4 Friel, Alanna             11 ATH                  1:24.27    1:24.93  
  5 Kilgallon, Niamh          12 Cgsud-Nt             1:28.54    1:29.46  
  6 Scully, Andraya           12 GAL                  1:35.26    1:35.17  
  7 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                1:37.67    1:37.09  
  8 O'Brien, Paola            12 SHARK                1:36.53    1:38.84  
  9 Naughton, Imogen          11 GAL                  1:41.27    1:41.14  
 
Event 28  Girls 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mylett, Sinead            12 CBAR                            1:10.00  
                  32.33     1:10.00 (37.67)                                        
  3 Clabby, Aibhlin           12 ATH                             1:21.58  
                  37.56     1:21.58 (44.02)                                        
  4 Shorten, Aoife            12 SHARK                           1:23.12  
                  38.82     1:23.12 (44.30)                                        
  5 Friel, Alanna             11 ATH                             1:24.27  
                  38.76     1:24.27 (45.51)                                        
  6 Kilgallon, Niamh          12 Cgsud-Nt                        1:28.54  
                  39.43     1:28.54 (49.11)                                        
  7 Scully, Andraya           12 GAL                             1:35.26  
                  44.57     1:35.26 (50.69)                                        
  8 O'Brien, Paola            12 SHARK                           1:36.53  
                  45.05     1:36.53 (51.48)                                        
  9 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                           1:37.67  
                  43.34     1:37.67 (54.33)                                        
 10 Naughton, Imogen          11 GAL                             1:41.27  
                  45.62     1:41.27 (55.65)                                        
 
Event 28  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kelly, Sarah              13 COM                  1:06.91    1:07.95  
  2 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                 1:12.63    1:12.26  
  3 Reidy, Sinead             13 ATH                  1:39.08    1:14.14  
  4 Gavin, Aideen             13 GAL                  1:15.98    1:15.01  
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                1:17.62    1:21.21  
  6 Arthur, Shauna            13 GAL                  1:19.03    1:22.03  
  7 Hosty, Aoife              13 SHARK                1:37.76    1:38.54  
 
Event 28  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Sarah              13 COM                             1:06.91  
                  31.90     1:06.91 (35.01)                                        
  2 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                            1:12.63  
                  33.74     1:12.63 (38.89)                                        
  3 Gavin, Aideen             13 GAL                             1:15.98  
                  35.43     1:15.98 (40.55)                                        
  4 Joyce, Ciera              13 SHARK                           1:17.62  
                  35.87     1:17.62 (41.75)                                        
  5 Arthur, Shauna            13 GAL                             1:19.03  
                  36.11     1:19.03 (42.92)                                        
  6 Hosty, Aoife              13 SHARK                           1:37.76  
                  44.81     1:37.76 (52.95)                                        
  7 Reidy, Sinead             13 ATH                             1:39.08  
                  44.65     1:39.08 (54.43)                                        
 
Event 28  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Keaveney, Shona           14 SLIGO                1:12.22    1:10.88  
  2 Mc Namara, Niamh          14 ATH                  1:14.15    1:11.41  
  3 Sheridan, Chloe           14 CBAR                 1:19.59    1:19.86  
 
Event 28  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Keaveney, Shona           14 SLIGO                           1:12.22  
                  33.12     1:12.22 (39.10)                                        
  2 Mc Namara, Niamh          14 ATH                             1:14.15  
                  34.52     1:14.15 (39.63)                                        
  3 Sheridan, Chloe           14 CBAR                            1:19.59  
                  36.67     1:19.59 (42.92)                                        
 
Event 28  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Geoghegan, Clare          17 COM                  1:10.45    1:10.31  
  2 Sheridan, Olwyn           15 ATH                  1:18.68    1:17.65  
  3 Higgins, Megan            20 Cgsud-Nt             1:19.58    1:18.86  
  4 Shorten, Fiona            15 SHARK                1:24.02    1:22.25  
 
Event 28  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Geoghegan, Clare          17 COM                             1:10.45  
                  32.98     1:10.45 (37.47)                                        
  2 Sheridan, Olwyn           15 ATH                             1:18.68  
                  35.91     1:18.68 (42.77)                                        
  2 Higgins, Megan            20 Cgsud-Nt                        1:19.58  
                  35.10     1:19.58 (44.48)                                        
  3 Shorten, Fiona            15 SHARK                           1:24.02  
                  38.22     1:24.02 (45.80)                                        
 
Event 29  Boys 12 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lennon, Fiachra           12 ATH                            2:26.53  
                  33.47     1:10.90 (37.43)     1:49.34 (38.44)     2:26.53 (37.19)
  2 Moran, Michael            11 COM                            2:26.82  
                  34.36     1:12.07 (37.71)     1:50.53 (38.46)     2:26.82 (36.29)
  3 Powell, Robert            11 ATH                            2:31.50  
                  35.15     1:14.57 (39.42)     1:54.21 (39.64)     2:31.50 (37.29)
  4 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:34.23  
                  33.92     1:13.12 (39.20)     1:54.26 (41.14)     2:34.23 (39.97)
  5 Tierney, Sean             12 ATH                            2:34.27  
                  35.12     1:14.75 (39.63)     1:55.34 (40.59)     2:34.27 (38.93)
  6 Kelly, Bill               12 ATH                            2:36.72  
                  34.54     1:14.72 (40.18)     1:56.52 (41.80)     2:36.72 (40.20)
  7 Dunne, Shane              12 B DOL                          2:39.92  
                  35.43     1:16.29 (40.86)     1:59.42 (43.13)     2:39.92 (40.50)
  8 Donovan, Aditya           11 LASER                          2:40.88  
                  35.17     1:16.09 (40.92)     1:59.06 (42.97)     2:40.88 (41.82)
  9 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                           2:44.04  
                  37.58     1:19.63 (42.05)     2:03.00 (43.37)     2:44.04 (41.04)
 10 O'Hanlon, Shane           12 LONG                           2:46.21  
                  36.99     1:19.18 (42.19)     2:02.76 (43.58)     2:46.21 (43.45)
 11 Keogh, Timothy            10 GAL                            2:50.93  
                  38.74     1:22.57 (43.83)     2:07.31 (44.74)     2:50.93 (43.62)
 12 Tannion, Joseph           12 SHARK                          2:51.16  
                  38.87     1:23.81 (44.94)     2:08.31 (44.50)     2:51.16 (42.85)
 13 Regan, Ciaran             10 COM                            2:52.01  
                  39.71     1:25.02 (45.31)     2:09.81 (44.79)     2:52.01 (42.20)
 14 Scully, Bryan             10 ATH                            2:52.33  
                  39.47     1:26.05 (46.58)     2:12.08 (46.03)     2:52.33 (40.25)
 15 O'Farrell, Brian          12 SHARK                          3:00.12  
                  37.91     1:23.15 (45.24)     2:12.48 (49.33)     3:00.12 (47.64)
 16 O'Connor, David           11 GAL                            3:03.04  
                  41.44     1:28.86 (47.42)     2:17.38 (48.52)     3:03.04 (45.66)
 17 Mc Grogan, Harry          10 GAL                            3:09.08  
                  43.46     1:32.84 (49.38)     2:23.79 (50.95)     3:09.08 (45.29)
 
Event 29  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           13 SLIGO                          2:13.05  
                  30.14     1:04.12 (33.98)     1:39.00 (34.88)     2:13.05 (34.05)
  2 Kelly, Michael            13 ATH                            2:18.20  
                  32.06     1:07.69 (35.63)     1:42.93 (35.24)     2:18.20 (35.27)
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:18.55  
                  32.19     1:07.35 (35.16)     1:43.22 (35.87)     2:18.55 (35.33)
  4 Brinn, Jonathan           13 TUAM                           2:31.33  
                  34.13     1:12.78 (38.65)     1:53.11 (40.33)     2:31.33 (38.22)
  5 Kaghazchi, Bobby          13 LIMK                           2:33.38  
                  33.12     1:11.63 (38.51)     1:53.73 (42.10)     2:33.38 (39.65)
  6 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 Cgsud-Nt                       2:35.20  
                  35.28     1:15.02 (39.74)     1:55.69 (40.67)     2:35.20 (39.51)
  7 O'Connor, Thomas          13 GAL                            2:42.04  
                  36.55     1:19.55 (43.00)     2:03.76 (44.21)     2:42.04 (38.28)
  8 Horkan, Eoin              13 Cgsud-Nt                       2:51.44  
                  39.14     1:24.15 (45.01)     2:09.57 (45.42)     2:51.44 (41.87)
  9 Flanagan, Patrick         13 LONG                           3:25.31  
                  47.41     1:39.93 (52.52)     2:33.36 (53.43)     3:25.31 (51.95)
 
Event 29  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Joseph            14 SLIGO                          2:03.98  
                  28.41       59.49 (31.08)     1:31.73 (32.24)     2:03.98 (32.25)
  2 Grady, Eoghan             14 CBAR                           2:06.14  
                  29.51     1:01.28 (31.77)     1:33.75 (32.47)     2:06.14 (32.39)
  3 Burke, Ruairi             14 LASER                          2:16.49  
                  30.55     1:04.68 (34.13)     1:41.56 (36.88)     2:16.49 (34.93)
  4 Warby, Cian               14 ATH                            2:19.81  
                  30.97     1:05.73 (34.76)     1:42.55 (36.82)     2:19.81 (37.26)
  5 Mc Closkey, Daire         14 SLIGO                          2:20.44  
                  31.51     1:07.57 (36.06)     1:43.93 (36.36)     2:20.44 (36.51)
  6 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           2:21.79  
                  32.62     1:09.06 (36.44)     1:45.73 (36.67)     2:21.79 (36.06)
  7 Fitzsimons, David         14 ATH                            2:23.10  
                  33.02     1:10.26 (37.24)     1:47.73 (37.47)     2:23.10 (35.37)
  8 Mitchell, Eoin            14 CBAR                           2:23.20  
                  32.18     1:08.60 (36.42)     1:46.03 (37.43)     2:23.20 (37.17)
  9 Lannon, Kevin             14 COM                            2:33.20  
                  33.79     1:12.79 (39.00)     1:53.38 (40.59)     2:33.20 (39.82)
 10 McGinty, Stephen          14 SHARK                          2:36.45  
                  35.50     1:14.62 (39.12)     1:55.02 (40.40)     2:36.45 (41.43)
 
Event 29  Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Aichilin        16 WPORT                          2:09.65  
                  29.64     1:02.81 (33.17)     1:36.13 (33.32)     2:09.65 (33.52)
  2 Joyce, Darragh            15 ATH                            2:11.50  
                  30.46     1:04.78 (34.32)     1:38.95 (34.17)     2:11.50 (32.55)
  3 Galvin, Evan              16 ATH                            2:11.73  
                  29.75     1:02.33 (32.58)     1:36.94 (34.61)     2:11.73 (34.79)
  4 Conlon, John              16 ATH                            2:21.80  
                  32.12     1:07.68 (35.56)     1:44.65 (36.97)     2:21.80 (37.15)
  5 Mullen, Keith             15 SLIGO                          2:23.82  
                  32.45     1:09.43 (36.98)     1:46.75 (37.32)     2:23.82 (37.07)
  6 Mc Cormack, Fergus        15 Cgsud-Nt                       2:29.47  
                  32.88     1:11.20 (38.32)     1:52.35 (41.15)     2:29.47 (37.12)
 
Event 30  Girls 12 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            12 CBAR                           2:19.11  
                  32.56     1:08.41 (35.85)     1:44.93 (36.52)     2:19.11 (34.18)
  2 Anderson, Kate            12 SLIGO                          2:31.65  
                  35.61     1:14.75 (39.14)     1:54.35 (39.60)     2:31.65 (37.30)
  3 Harrington, Lisa          12 ATH                            2:38.86  
                  37.47     1:18.76 (41.29)     2:00.32 (41.56)     2:38.86 (38.54)
  4 Friel, Alanna             11 ATH                            2:39.44  
                  37.72     1:18.81 (41.09)     2:01.09 (42.28)     2:39.44 (38.35)
  5 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           2:41.88  
                  38.38     1:19.75 (41.37)     2:01.07 (41.32)     2:41.88 (40.81)
  6 Mellotte, Georgia         11 WPORT                          2:43.75  
                  37.89     1:21.94 (44.05)     2:05.76 (43.82)     2:43.75 (37.99)
  7 Dempsey, Aishling         12 LASER                          2:48.22  
                  39.50     1:23.86 (44.36)     2:06.69 (42.83)     2:48.22 (41.53)
  7 Mc Weeney, Sinead         10 LONG                           2:48.22  
                  39.01     1:22.32 (43.31)     2:07.07 (44.75)     2:48.22 (41.15)
  9 Egan, Stacey              12 ATH                            2:49.04  
                  38.92     1:21.57 (42.65)     2:05.71 (44.14)     2:49.04 (43.33)
 10 Egan, Sorcha              12 ATH                            2:49.63  
                  39.29     1:23.96 (44.67)     2:07.27 (43.31)     2:49.63 (42.36)
 11 Melody, Niamh             12 GAL                            2:50.45  
                  38.36     1:22.46 (44.10)     2:07.24 (44.78)     2:50.45 (43.21)
 12 Shaughnessy, Ciara        11 GAL                            2:55.77  
                  40.13     1:25.53 (45.40)     2:12.58 (47.05)     2:55.77 (43.19)
 13 O'Reilly, Lauren          12 GAL                            2:57.45  
                  39.82     1:25.58 (45.76)     2:12.95 (47.37)     2:57.45 (44.50)
 14 Walsh, Lauren             10 GAL                            2:58.26  
                  39.70     1:25.34 (45.64)     2:12.77 (47.43)     2:58.26 (45.49)
 15 Campbell, Roisin          11 COM                            3:11.04  
                  41.49     1:31.71 (50.22)     2:23.14 (51.43)     3:11.04 (47.90)
 16 McManamon, Jemma          12 SHARK                          3:11.41  
                  45.17     1:34.47 (49.30)     2:25.46 (50.99)     3:11.41 (45.95)
 
Event 30  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finn, Kate                13 GAL                            2:28.63  
                  33.96     1:11.29 (37.33)     1:50.71 (39.42)     2:28.63 (37.92)
  2 Claffey, Emer             13 GAL                            2:31.01  
                  34.71     1:14.18 (39.47)     1:53.52 (39.34)     2:31.01 (37.49)
  3 Grady, Aisling            13 CBAR                           2:31.34  
                  34.35     1:12.70 (38.35)     1:52.72 (40.02)     2:31.34 (38.62)
  4 Dinneen, Molly            13 LASER                          2:32.77  
                  35.92     1:15.01 (39.09)     1:54.75 (39.74)     2:32.77 (38.02)
  5 Murphy, Ellen             13 CBAR                           2:33.90  
                  34.65     1:13.16 (38.51)     1:53.67 (40.51)     2:33.90 (40.23)
  6 O'Neill, Ciara            13 LASER                          2:35.29  
                  36.74     1:17.37 (40.63)     1:57.78 (40.41)     2:35.29 (37.51)
  7 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:36.06  
                  35.37     1:15.76 (40.39)     1:57.96 (42.20)     2:36.06 (38.10)
  8 Arthur, Shauna            13 GAL                            2:36.33  
                  36.01     1:16.45 (40.44)     1:57.68 (41.23)     2:36.33 (38.65)
  9 Fadden, Ambre             13 CBAR                           2:38.43  
                  35.66     1:15.76 (40.10)     1:57.69 (41.93)     2:38.43 (40.74)
 10 Kavanagh, Kate            13 GAL                            2:40.27  
                  36.81     1:18.06 (41.25)     2:00.34 (42.28)     2:40.27 (39.93)
 11 Kelly, Aoife              13 ATH                            2:42.43  
                  36.01     1:17.02 (41.01)     2:00.52 (43.50)     2:42.43 (41.91)
 12 Cunnane, Aine             13 Cgsud-Nt                       2:46.94  
                  38.16     1:21.83 (43.67)     2:05.81 (43.98)     2:46.94 (41.13)
 13 Reidy, Sinead             13 ATH                            2:49.07  
                  38.65     1:21.57 (42.92)     2:05.76 (44.19)     2:49.07 (43.31)
 14 Hurley, Laura             13 SHARK                          2:52.68  
                  38.78     1:22.84 (44.06)     2:07.75 (44.91)     2:52.68 (44.93)
 15 Hosty, Aoife              13 SHARK                          2:54.79  
                  39.81     1:25.87 (46.06)     2:11.43 (45.56)     2:54.79 (43.36)
 
Event 30  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                           2:18.62  
                  32.16     1:07.98 (35.82)     1:43.51 (35.53)     2:18.62 (35.11)
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 Cgsud-Nt                       2:19.43  
                  32.21     1:08.02 (35.81)     1:44.21 (36.19)     2:19.43 (35.22)
  3 Mooney, Orla              14 ATH                            2:31.47  
                  34.27     1:13.42 (39.15)     1:53.89 (40.47)     2:31.47 (37.58)
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           2:31.78  
                  33.96     1:12.44 (38.48)     1:52.35 (39.91)     2:31.78 (39.43)
  5 Kelly, Alex               14 SHARK                          2:34.38  
                  35.50     1:15.35 (39.85)     1:55.70 (40.35)     2:34.38 (38.68)
  6 Jameson, Katie            14 ATH                            2:42.24  
                  36.34     1:18.12 (41.78)     2:00.23 (42.11)     2:42.24 (42.01)
 
Event 30  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoghegan, Clare          17 COM                            2:18.76  
                  32.42     1:07.86 (35.44)     1:43.95 (36.09)     2:18.76 (34.81)
  2 Ward, Jennifer            16 B DOL                          2:19.42  
                  32.50     1:08.17 (35.67)     1:44.47 (36.30)     2:19.42 (34.95)
  3 Fullard, Olivia           16 COM                            2:26.25  
                  32.48     1:09.29 (36.81)     1:48.47 (39.18)     2:26.25 (37.78)
  4 Higgins, Megan            20 Cgsud-Nt                       2:27.25  
                  32.95     1:10.23 (37.28)     1:50.08 (39.85)     2:27.25 (37.17)
  5 Walsh, Catriona           16 CBAR                           2:30.90  
                  34.17     1:12.96 (38.79)     1:52.88 (39.92)     2:30.90 (38.02)
  6 Shorten, Fiona            15 SHARK                          2:33.99  
                  35.67     1:15.92 (40.25)     1:55.70 (39.78)     2:33.99 (38.29)
  7 McGuinness, Tara          15 SHARK                          2:36.35  
                  35.43     1:14.87 (39.44)     1:55.87 (41.00)     2:36.35 (40.48)
  8 Byrne, Ellen              15 TUAM                           2:45.87  
                  37.67     1:20.02 (42.35)     2:03.79 (43.77)     2:45.87 (42.08)
 
Event 31  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:09.11  
                  31.98     1:04.30 (32.32)     1:36.90 (32.60)     2:09.11 (32.21)
  2 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:17.59  
                  32.67     1:10.13 (37.46)     1:46.29 (36.16)     2:17.59 (31.30)
  3 Galway Swim Team  'A'                                       2:29.34  
                  37.38     1:15.62 (38.24)     1:52.42 (36.80)     2:29.34 (36.92)
 
Event 32  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'A'                                       2:14.44  
                  33.70     1:07.22 (33.52)     1:42.05 (34.83)     2:14.44 (32.39)
  2 Athlone  'A'                                                2:14.55  
                  33.10     1:07.38 (34.28)     1:42.43 (35.05)     2:14.55 (32.12)
  3 Westport Swimming Club  'A'                                 2:25.47  
                  36.88     1:15.46 (38.58)     1:52.05 (36.59)     2:25.47 (33.42)
 
Event 33  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                1:59.88  
                  29.27     1:00.25 (30.98)     1:31.42 (31.17)     1:59.88 (28.46)
  2 Galway Swim Team  'A'                                       2:11.94  
                  32.04     1:05.43 (33.39)     1:41.63 (36.20)     2:11.94 (30.31)
 
Event 34  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'A'                                       2:04.96  
                  30.15     1:02.57 (32.42)     1:34.78 (32.21)     2:04.96 (30.18)
  2 Athlone  'A'                                                2:10.45  
                  33.28     1:06.78 (33.50)     1:39.55 (32.77)     2:10.45 (30.90)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:15.69  
                  35.28     1:08.52 (33.24)     1:44.05 (35.53)     2:15.69 (31.64)
  4 Laser S.C.  'A'                                             2:19.18  
                  34.79     1:09.34 (34.55)     1:46.62 (37.28)     2:19.18 (32.56)