CONNACHT CHAMPS DEC 2011

Event 1  Boys 14 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Michael            13 ATH                            4:31.31  
                  30.41     1:03.73 (33.32)     1:38.11 (34.38)     2:13.14 (35.03)
        2:47.96 (34.82)     3:23.20 (35.24)     3:58.45 (35.25)     4:31.31 (32.86)
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            4:31.38  
                  30.07     1:03.22 (33.15)     1:37.33 (34.11)     2:12.82 (35.49)
        2:48.19 (35.37)     3:23.66 (35.47)     3:58.56 (34.90)     4:31.38 (32.82)
  3 Quinn, Gerry              13 LONG                           4:32.78  
                  29.37     1:02.84 (33.47)     1:36.92 (34.08)     2:11.82 (34.90)
        2:47.65 (35.83)     3:23.17 (35.52)     3:59.00 (35.83)     4:32.78 (33.78)
  4 Dowling, David            14 LASER                          4:33.27  
                  29.31     1:02.31 (33.00)     1:37.12 (34.81)     2:12.49 (35.37)
        2:47.88 (35.39)     3:23.59 (35.71)     3:58.98 (35.39)     4:33.27 (34.29)
  5 Warby, Cian               14 ATH                            4:35.08  
                  30.12     1:04.26 (34.14)     1:39.78 (35.52)     2:15.33 (35.55)
        2:50.67 (35.34)     3:25.67 (35.00)     4:00.94 (35.27)     4:35.08 (34.14)
  6 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           4:41.20  
                  30.71     1:05.87 (35.16)     1:42.19 (36.32)     2:19.28 (37.09)
        2:55.44 (36.16)     3:30.50 (35.06)     4:06.14 (35.64)     4:41.20 (35.06)
  7 Powell, Robert            11 ATH                            4:51.69  
                  31.07     1:07.73 (36.66)     1:44.47 (36.74)     2:22.72 (38.25)
        2:59.72 (37.00)     3:37.68 (37.96)     4:15.34 (37.66)     4:51.69 (36.35)
  8 Scully, Daniel            14 GAL                            4:59.29  
                  33.58     1:10.18 (36.60)     1:47.72 (37.54)     2:25.62 (37.90)
        3:04.01 (38.39)     3:42.59 (38.58)     4:21.59 (39.00)     4:59.29 (37.70)
  9 McGinty, Stephen          14 SHARK                          5:02.16  
                  33.56     1:10.12 (36.56)     1:48.32 (38.20)     2:26.30 (37.98)
        3:05.32 (39.02)     3:44.85 (39.53)     4:25.20 (40.35)     5:02.16 (36.96)
 10 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                            5:02.38  
                  33.90     1:11.91 (38.01)     1:50.37 (38.46)     2:29.41 (39.04)
        3:07.14 (37.73)     3:45.56 (38.42)     4:24.58 (39.02)     5:02.38 (37.80)
 11 Moran, Michael            11 COM                            5:04.26  
                  35.72     1:15.32 (39.60)     1:54.01 (38.69)     2:33.56 (39.55)
        3:11.93 (38.37)     3:50.90 (38.97)     4:29.66 (38.76)     5:04.26 (34.60)
 12 O'Connor, Thomas          14 GAL                            5:06.50  
                  32.53     1:10.13 (37.60)     1:48.60 (38.47)     2:27.65 (39.05)
        3:06.45 (38.80)     3:47.11 (40.66)     4:27.43 (40.32)     5:06.50 (39.07)
 13 Tierney, Sean             12 ATH                            5:06.60  
                  33.69     1:11.87 (38.18)     1:51.21 (39.34)     2:31.11 (39.90)
        3:10.67 (39.56)     3:50.85 (40.18)     4:29.84 (38.99)     5:06.60 (36.76)
 14 Collins, Donal            13 Blue Fin                       5:10.07  
                  33.12     1:10.51 (37.39)     1:49.45 (38.94)     2:28.86 (39.41)
        3:10.05 (41.19)     3:50.58 (40.53)     4:30.93 (40.35)     5:10.07 (39.14)
 15 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                           5:25.77  
                  35.11     1:15.86 (40.75)     1:57.48 (41.62)     2:39.64 (42.16)
        3:21.39 (41.75)     4:04.14 (42.75)     4:46.04 (41.90)     5:25.77 (39.73)
 16 Melly, Conor              12 CBAR                           5:33.44  
                  36.32     1:17.75 (41.43)     2:00.83 (43.08)     2:44.16 (43.33)
        3:26.99 (42.83)     4:10.66 (43.67)     4:54.40 (43.74)     5:33.44 (39.04)
 17 Horkan, Eoin              14 CLM                            5:36.89  
                  36.76     1:17.72 (40.96)     2:00.98 (43.26)     2:44.19 (43.21)
        3:26.84 (42.65)     4:09.93 (43.09)     4:52.64 (42.71)     5:36.89 (44.25)
 18 Ashton, Callum            12 LASER                          5:38.65  
                  36.58     1:18.43 (41.85)     2:02.07 (43.64)     2:46.32 (44.25)
        3:30.49 (44.17)     4:14.99 (44.50)     4:58.64 (43.65)     5:38.65 (40.01)
 19 Cugalj, Filip             12 SHARK                          5:42.83  
                  37.51     1:21.00 (43.49)     2:04.52 (43.52)     2:48.97 (44.45)
        3:33.40 (44.43)     4:17.58 (44.18)     5:02.61 (45.03)     5:42.83 (40.22)
 20 Murphy, Jamie             11 CBAR                           5:50.77  
                  39.20     1:23.78 (44.58)     2:08.82 (45.04)     2:54.44 (45.62)
        3:40.16 (45.72)     4:26.75 (46.59)     5:11.50 (44.75)     5:50.77 (39.27)
 21 Brennan, Jack             10 ATH                            5:55.82  
                  38.96     1:23.77 (44.81)     2:10.05 (46.28)     2:54.16 (44.11)
        3:41.14 (46.98)     4:27.01 (45.87)     5:12.63 (45.62)     5:55.82 (43.19)
 22 Mc Loughlin, Shane        13 WPORT                          6:12.60  
                  40.74   2:13.14 (1:32.40)   3:47.89 (1:34.75)   6:12.60 (2:24.71)
            6:12.60 ( )                                                            
 23 Flanagan, Patrick         14 LONG                           6:31.27  
                  45.46     1:34.99 (49.53)     2:24.92 (49.93)     3:14.78 (49.86)
        4:04.13 (49.35)     4:53.54 (49.41)     5:42.94 (49.40)     6:31.27 (48.33)
 
Event 1  Boys 15 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         16 GAL                            4:07.21  
                  28.18       59.30 (31.12)     1:31.65 (32.35)     2:03.91 (32.26)
        2:34.02 (30.11)     3:05.46 (31.44)     3:36.15 (30.69)     4:07.21 (31.06)
  2 Duffy, Cian               17 GAL                            4:09.94  
                  27.18       58.67 (31.49)     1:31.46 (32.79)     2:04.46 (33.00)
        2:34.77 (30.31)     3:06.07 (31.30)     3:37.90 (31.83)     4:09.94 (32.04)
  3 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                          4:31.53  
                  29.26     1:01.76 (32.50)     1:34.90 (33.14)     2:08.77 (33.87)
        2:44.11 (35.34)     3:20.45 (36.34)     3:56.56 (36.11)     4:31.53 (34.97)
  4 Fitzsimons, David         15 ATH                            4:44.54  
                  31.69     1:07.25 (35.56)     1:43.75 (36.50)     2:20.26 (36.51)
        2:56.72 (36.46)     3:33.26 (36.54)     4:09.78 (36.52)     4:44.54 (34.76)
 
Event 2  Girls 14 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keogh, Ruth               14 GAL                            4:39.78  
                  31.38     1:05.72 (34.34)     1:40.70 (34.98)     2:16.47 (35.77)
        2:52.27 (35.80)     3:28.40 (36.13)     4:04.54 (36.14)     4:39.78 (35.24)
  2 Mc Knight, Katie          14 GAL                            4:50.32  
                  32.26     1:07.80 (35.54)     1:44.74 (36.94)     2:21.85 (37.11)
        2:58.22 (36.37)     3:35.29 (37.07)     4:14.15 (38.86)     4:50.32 (36.17)
  3 MC Farland, Alex          13 GAL                            4:52.32  
                  32.30     1:08.16 (35.86)     1:44.75 (36.59)     2:22.46 (37.71)
        3:00.20 (37.74)     3:38.99 (38.79)     4:16.85 (37.86)     4:52.32 (35.47)
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           4:58.46  
                  33.76     1:10.99 (37.23)     1:49.57 (38.58)     2:27.53 (37.96)
        3:05.65 (38.12)     3:44.25 (38.60)     4:23.21 (38.96)     4:58.46 (35.25)
  5 O'Neill, Ciara            13 LASER                          4:59.20  
                  33.38     1:10.02 (36.64)     1:47.38 (37.36)     2:25.33 (37.95)
        3:04.03 (38.70)     3:43.15 (39.12)     4:21.86 (38.71)     4:59.20 (37.34)
  6 Kavanagh, Kate            13 GAL                            5:03.25  
                  34.21     1:11.45 (37.24)     1:50.15 (38.70)     2:29.12 (38.97)
        3:07.86 (38.74)     3:46.96 (39.10)     4:26.42 (39.46)     5:03.25 (36.83)
  7 Grady, Aisling            13 CBAR                           5:03.80  
                  33.55     1:11.56 (38.01)     1:50.15 (38.59)     2:28.77 (38.62)
        3:07.79 (39.02)     3:47.38 (39.59)     4:26.29 (38.91)     5:03.80 (37.51)
  8 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            5:05.85  
                  33.58     1:12.65 (39.07)     1:51.56 (38.91)     2:31.49 (39.93)
        3:09.12 (37.63)     3:49.05 (39.93)     4:28.45 (39.40)     5:05.85 (37.40)
  9 Arthur, Shauna            13 GAL                            5:06.67  
                  33.74     1:11.65 (37.91)     1:50.06 (38.41)     2:28.92 (38.86)
        3:09.05 (40.13)     3:48.85 (39.80)     4:28.53 (39.68)     5:06.67 (38.14)
 10 Kilgallon, Niamh          12 CLM                            5:07.23  
                  33.08     1:10.07 (36.99)     1:48.97 (38.90)     2:28.23 (39.26)
        3:07.35 (39.12)     3:47.10 (39.75)     4:27.72 (40.62)     5:07.23 (39.51)
 11 Egan, Edel                11 CBAR                           5:09.47  
                  33.71     1:11.20 (37.49)     1:49.95 (38.75)     2:29.75 (39.80)
        3:09.32 (39.57)     3:50.15 (40.83)     4:30.69 (40.54)     5:09.47 (38.78)
 12 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           5:10.30  
                  34.91     1:13.53 (38.62)     1:53.40 (39.87)     2:33.46 (40.06)
        3:13.47 (40.01)     3:53.28 (39.81)     4:32.76 (39.48)     5:10.30 (37.54)
 13 Harrington, Lisa          13 ATH                            5:10.69  
                  35.52     1:14.65 (39.13)     1:54.23 (39.58)     2:34.10 (39.87)
        3:13.72 (39.62)     3:53.32 (39.60)     4:32.73 (39.41)     5:10.69 (37.96)
 14 Delaney, Riona            14 COM                            5:11.45  
                  35.42     1:14.03 (38.61)     1:54.13 (40.10)     2:34.67 (40.54)
        3:14.67 (40.00)     3:55.34 (40.67)     4:34.26 (38.92)     5:11.45 (37.19)
 15 Carey, Sinead             11 GAL                            5:11.72  
                  33.53     1:11.20 (37.67)     1:50.86 (39.66)     2:30.66 (39.80)
        3:12.05 (41.39)     3:51.58 (39.53)     4:32.23 (40.65)     5:11.72 (39.49)
 16 Shaughnessy, Sarah        13 CLM                            5:16.19  
                  36.94     1:17.16 (40.22)     1:57.51 (40.35)     2:38.36 (40.85)
        3:18.01 (39.65)     3:57.77 (39.76)     4:38.01 (40.24)     5:16.19 (38.18)
 17 Friel, Alanna             12 ATH                            5:16.99  
                  36.12     1:15.79 (39.67)     1:56.17 (40.38)     2:36.86 (40.69)
        3:16.97 (40.11)     3:57.99 (41.02)     4:38.02 (40.03)     5:16.99 (38.97)
 18 Mc Donagh, Paula          12 CBAR                           5:17.90  
                  34.61     1:14.14 (39.53)     1:55.19 (41.05)     2:35.89 (40.70)
        3:17.33 (41.44)     3:58.27 (40.94)     4:39.21 (40.94)     5:17.90 (38.69)
 19 Horan, Siofra             12 CBAR                           5:18.42  
                  35.31     1:14.58 (39.27)     1:55.53 (40.95)     2:36.51 (40.98)
        3:17.74 (41.23)     3:58.50 (40.76)     4:39.53 (41.03)     5:18.42 (38.89)
 20 Cunnane, Aine             13 CLM                            5:20.99  
                  35.98     1:16.35 (40.37)     1:57.79 (41.44)     2:38.54 (40.75)
        3:19.43 (40.89)     4:00.20 (40.77)     4:40.75 (40.55)     5:20.99 (40.24)
 21 Fahy, Laura               12 CBAR                           5:26.99  
 22 Gavin, Michelle           12 TUAM                           5:27.76  
 23 Scully, Andraya           12 GAL                            5:28.01  
                  35.77     1:16.59 (40.82)     1:58.26 (41.67)     2:41.08 (42.82)
        3:23.04 (41.96)     4:05.55 (42.51)     4:47.61 (42.06)     5:28.01 (40.40)
 24 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                           5:31.61  
 25 Reidy, Sinead             14 ATH                            5:34.34  
                  36.90     1:17.89 (40.99)     1:59.17 (41.28)     2:41.20 (42.03)
        3:23.25 (42.05)     4:07.15 (43.90)     4:50.82 (43.67)     5:34.34 (43.52)
 26 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                          5:49.53  
 27 Dowling, Caoimhe          10 LASER                          5:51.78  
                  38.17     1:21.07 (42.90)     2:06.68 (45.61)     2:53.28 (46.60)
        3:39.77 (46.49)     4:25.39 (45.62)     5:10.77 (45.38)     5:51.78 (41.01)
 28 Joyce, Laura              12 CLM                            5:55.11  
                  37.62     1:22.32 (44.70)     2:07.93 (45.61)     2:53.44 (45.51)
        3:38.79 (45.35)     4:24.57 (45.78)     5:11.94 (47.37)     5:55.11 (43.17)
 
Event 2  Girls 15 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Maedbh             15 ATH                            4:35.01  
                  31.08     1:04.91 (33.83)     1:39.83 (34.92)     2:15.33 (35.50)
        2:50.40 (35.07)     3:26.20 (35.80)     4:01.02 (34.82)     4:35.01 (33.99)
  2 Walsh, Keena              15 GAL                            4:36.44  
                  30.25     1:04.15 (33.90)     1:39.14 (34.99)     2:14.99 (35.85)
        2:50.72 (35.73)     3:27.26 (36.54)     4:02.38 (35.12)     4:36.44 (34.06)
  3 Mc Nevin, Ciara           15 LONG                           4:37.16  
                  30.94     1:05.09 (34.15)     1:40.29 (35.20)     2:15.72 (35.43)
        2:51.63 (35.91)     3:26.80 (35.17)     4:02.63 (35.83)     4:37.16 (34.53)
  4 English, Sara             29 CBAR                           4:44.55  
                  31.19     1:05.54 (34.35)   4:44.55 (3:39.01)                    
  5 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                            4:48.31  
                  31.96     1:06.60 (34.64)     1:42.98 (36.38)     2:20.31 (37.33)
        2:57.87 (37.56)     3:35.63 (37.76)     4:13.01 (37.38)     4:48.31 (35.30)
  6 Leahy, Ellen              16 GAL                            4:49.19  
                  31.94     1:07.51 (35.57)     1:44.33 (36.82)     2:21.86 (37.53)
        2:58.76 (36.90)     3:35.83 (37.07)     4:12.93 (37.10)     4:49.19 (36.26)
  7 Fullard, Olivia           16 COM                            4:57.72  
                  31.68     1:07.95 (36.27)     1:46.43 (38.48)     2:25.66 (39.23)
        3:04.06 (38.40)     3:43.43 (39.37)     4:21.30 (37.87)     4:57.72 (36.42)
  8 Dervan, Louise            15 CBAR                           5:06.48  
                  33.96     1:11.87 (37.91)     1:50.86 (38.99)     2:30.14 (39.28)
        3:09.91 (39.77)     3:49.72 (39.81)     4:29.06 (39.34)     5:06.48 (37.42)
  9 Mooney, Orla              15 ATH                            5:23.82  
                  33.72     1:12.63 (38.91)     1:54.28 (41.65)     2:36.64 (42.36)
        3:18.58 (41.94)     4:01.21 (42.63)     4:43.56 (42.35)     5:23.82 (40.26)
 10 Quirke, Fiona             16 LASER                          5:45.36  
                  36.41     1:17.56 (41.15)     2:00.95 (43.39)     2:45.27 (44.32)
        3:29.95 (44.68)     4:15.61 (45.66)     5:01.49 (45.88)     5:45.36 (43.87)
 
Event 3  Boys 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Moore, Andrew             13 GAL                    35.48      37.37  
  2 Dunne, Shane              13 B DOL                  42.11      41.23  
  3 Madden, Ciaran            14 LONG                   38.25      42.09  
  4 Scully, Bryan             11 ATH                    39.54      44.32  
  5 O'Farrell, Brian          12 SHARK                  38.95      47.10  
  6 Powell, Robert            11 ATH                    42.09      49.00  
 
Event 3  Boys 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Andrew             13 GAL                               35.48  
  2 Madden, Ciaran            14 LONG                              38.25  
  3 O'Farrell, Brian          12 SHARK                             38.95  
  4 Scully, Bryan             11 ATH                               39.54  
  5 Powell, Robert            11 ATH                               42.09  
  6 Dunne, Shane              13 B DOL                             42.11  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Tannion, Joseph           13 SHARK                             42.85  
  8 Tierney, Sean             12 ATH                               43.22  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keogh, Timothy            11 GAL                               44.32  
 10 Mc Loughlin, Shane        13 WPORT                             46.79  
 11 Brennan, Jack             10 ATH                               47.10  
 12 Doherty, Aaron            11 WPORT                             48.16  
 13 Mc Grogan, Harry          11 GAL                               49.00  
 14 Walsh, Ben                12 WPORT                             52.13  
 
Event 3  Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Glade, Kevin           18 GAL                    32.38      31.72  
  2 Greene, Darragh           16 LONG                   32.98      33.15  
 
Event 3  Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Glade, Kevin           18 GAL                               32.38  
  2 Greene, Darragh           16 LONG                              32.98  
  3 Connelly, Rhys            16 COM                               37.37  
 
Event 4  Girls 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kilgallon, Niamh          12 CLM                    38.14      37.19  
  2 Mc Namara, Deabhail       13 WPORT                  38.38      38.05  
  3 Fadden, Ambre             14 CBAR                   38.43      38.32  
  4 MC Farland, Alex          13 GAL                    39.40      38.36  
  5 O'Neill, Ciara            13 LASER                  42.00      41.47  
  6 Dunne, Jessica            12 LASER                  42.24      42.47  
 
Event 4  Girls 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kilgallon, Niamh          12 CLM                               38.14  
  2 Mc Namara, Deabhail       13 WPORT                             38.38  
  3 Fadden, Ambre             14 CBAR                              38.43  
  4 MC Farland, Alex          13 GAL                               39.40  
  5 O'Neill, Ciara            13 LASER                             42.00  
  6 Dunne, Jessica            12 LASER                             42.24  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mellotte, Georgia         12 WPORT                             42.26  
  8 O'Brien, Aoife            12 LONG                              43.24  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McManamon, Jemma          12 SHARK                             44.18  
 10 Lowe, Sophie              12 ATH                               44.53  
 11 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                               45.40  
 12 Shortall, Alice           12 WPORT                             45.56  
 13 Close, Charlotte          12 WPORT                             47.17  
 14 Naughton, Imogen          12 GAL                               47.29  
 15 Egan, Sorcha              12 ATH                               48.52  
 
Event 4  Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Grath, Saoirse         16 COM                    35.23      34.72  
  2 Walsh, Keena              15 GAL                    35.46      35.54  
  3 Ryan, Dairne              24 GAL                    38.06      35.56  
  4 English, Sara             29 CBAR                   37.97      36.63  
  5 Higgins, Megan            21 CLM                    39.64      39.71  
  6 Dervan, Louise            15 CBAR                   38.98      40.05  
 
Event 4  Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Grath, Saoirse         16 COM                               35.23  
  2 Walsh, Keena              15 GAL                               35.46  
  3 English, Sara             29 CBAR                              37.97  
  4 Ryan, Dairne              24 GAL                               38.06  
  5 Dervan, Louise            15 CBAR                              38.98  
  6 Higgins, Megan            21 CLM                               39.64  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Moore, Rachel             15 GAL                               40.58  
  8 Leahy, Ellen              16 GAL                               40.59  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                               40.88  
 10 Hristeva, Kristiana       15 GAL                               41.23  
 11 Kelly, Alex               15 SHARK                             41.79  
 
Event 5  Boys 14 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, David            14 LASER                          2:28.14  
                  31.38     1:07.00 (35.62)     1:55.01 (48.01)     2:28.14 (33.13)
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:28.84  
                  31.20     1:08.52 (37.32)     1:54.82 (46.30)     2:28.84 (34.02)
  3 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           2:29.91  
                  32.10     1:11.91 (39.81)     1:55.58 (43.67)     2:29.91 (34.33)
  4 Murray, Cadhla            13 LASER                          2:37.88  
                  35.05     1:17.56 (42.51)     2:01.78 (44.22)     2:37.88 (36.10)
  5 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:37.92  
                  34.31     1:12.67 (38.36)     2:01.22 (48.55)     2:37.92 (36.70)
  6 Snowdon, Conor            14 GAL                            2:39.28  
                  32.33     1:09.77 (37.44)     2:02.35 (52.58)     2:39.28 (36.93)
  7 Madden, Ciaran            14 LONG                           2:41.54  
                  33.25     1:14.23 (40.98)     2:03.14 (48.91)     2:41.54 (38.40)
  8 Mooney, Christopher       13 LASER                          2:44.91  
                  36.35     1:17.18 (40.83)     2:05.94 (48.76)     2:44.91 (38.97)
  9 Scully, Daniel            14 GAL                            2:46.40  
                  37.54     1:18.06 (40.52)     2:10.85 (52.79)     2:46.40 (35.55)
 10 McGinty, Stephen          14 SHARK                          2:46.65  
                  36.87     1:20.04 (43.17)     2:10.73 (50.69)     2:46.65 (35.92)
 11 O'Connor, Thomas          14 GAL                            2:49.21  
                  40.70     1:23.03 (42.33)     2:13.49 (50.46)     2:49.21 (35.72)
 12 Collins, Donal            13 Blue Fin                       2:51.71  
                  36.32     1:20.51 (44.19)     2:12.43 (51.92)     2:51.71 (39.28)
 13 Tannion, Joseph           13 SHARK                          2:52.76  
                  37.72     1:22.20 (44.48)     2:12.61 (50.41)     2:52.76 (40.15)
 14 Dervan, Mark              12 CBAR                           2:52.79  
                  41.30     1:25.29 (43.99)     2:14.51 (49.22)     2:52.79 (38.28)
 15 Gavin, Lorcan             13 SHARK                          2:55.51  
                  39.93     1:25.76 (45.83)     2:16.39 (50.63)     2:55.51 (39.12)
 16 Dunne, Shane              13 B DOL                          2:55.63  
                  38.29     1:22.44 (44.15)     2:15.41 (52.97)     2:55.63 (40.22)
 17 Ashton, Callum            12 LASER                          2:56.19  
                  37.53     1:21.22 (43.69)     2:15.13 (53.91)     2:56.19 (41.06)
 18 O'Farrell, Brian          12 SHARK                          2:57.05  
                  42.58     1:25.89 (43.31)     2:15.24 (49.35)     2:57.05 (41.81)
 19 Diviney, Oran             13 SHARK                          2:57.48  
                  39.79     1:27.34 (47.55)     2:21.24 (53.90)     2:57.48 (36.24)
 20 Melly, Conor              12 CBAR                           3:02.34  
                  42.53     1:28.51 (45.98)     2:21.72 (53.21)     3:02.34 (40.62)
 21 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                           3:02.73  
                  38.71     1:27.59 (48.88)     2:23.51 (55.92)     3:02.73 (39.22)
 22 Keogh, Timothy            11 GAL                            3:03.61  
                  42.95     1:29.85 (46.90)     2:23.66 (53.81)     3:03.61 (39.95)
 23 Shakeshaft, Jack          11 BALL                           3:23.26  
                  49.24     1:37.96 (48.72)   2:38.03 (1:00.07)     3:23.26 (45.23)
 
Event 5  Boys 15 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         16 GAL                            2:14.33  
                  28.61     1:03.45 (34.84)     1:43.49 (40.04)     2:14.33 (30.84)
  2 Grady, Eoghan             15 CBAR                           2:22.90  
                  31.01     1:07.75 (36.74)     1:50.83 (43.08)     2:22.90 (32.07)
  3 Murphy, Richard           16 GAL                            2:27.63  
                  31.53     1:09.49 (37.96)     1:52.98 (43.49)     2:27.63 (34.65)
  4 Duffy, Oisin              15 GAL                            2:29.73  
                  31.53     1:09.85 (38.32)     1:55.83 (45.98)     2:29.73 (33.90)
  5 Greene, Darragh           16 LONG                           2:32.14  
                  34.02     1:14.21 (40.19)     1:57.30 (43.09)     2:32.14 (34.84)
  6 O'Connell, Richard        17 GAL                            2:32.22  
                  33.68     1:12.11 (38.43)     1:57.59 (45.48)     2:32.22 (34.63)
  7 Collins, Jack             15 Blue Fin                       2:37.76  
                  32.23     1:12.77 (40.54)     2:01.16 (48.39)     2:37.76 (36.60)
  8 Fitzsimons, David         15 ATH                            2:40.02  
                  33.96     1:15.25 (41.29)     2:04.21 (48.96)     2:40.02 (35.81)
 
Event 6  Girls 14 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Knight, Katie          14 GAL                            2:33.77  
                  34.07     1:12.46 (38.39)     1:58.41 (45.95)     2:33.77 (35.36)
  2 Finn, Kate                13 GAL                            2:36.75  
                  33.97     1:10.50 (36.53)     2:00.69 (50.19)     2:36.75 (36.06)
  3 Gavin, Aideen             14 GAL                            2:39.31  
                  34.35     1:13.04 (38.69)     2:04.07 (51.03)     2:39.31 (35.24)
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           2:40.05  
                  35.22     1:14.89 (39.67)     2:03.63 (48.74)     2:40.05 (36.42)
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:40.49  
                  32.53     1:12.51 (39.98)     2:04.29 (51.78)     2:40.49 (36.20)
  6 Grady, Aisling            13 CBAR                           2:41.17  
                  36.32     1:17.62 (41.30)     2:04.51 (46.89)     2:41.17 (36.66)
  7 Dinneen, Molly            13 LASER                          2:41.87  
                  34.48     1:17.47 (42.99)     2:05.72 (48.25)     2:41.87 (36.15)
  8 Fadden, Ambre             14 CBAR                           2:42.82  
                  35.59     1:18.90 (43.31)     2:05.45 (46.55)     2:42.82 (37.37)
  9 Mc Namara, Deabhail       13 WPORT                          2:43.24  
                  35.72     1:19.40 (43.68)     2:04.31 (44.91)     2:43.24 (38.93)
 10 Arthur, Shauna            13 GAL                            2:44.08  
                  35.34     1:16.70 (41.36)     2:06.48 (49.78)     2:44.08 (37.60)
 11 Kilgallon, Niamh          12 CLM                            2:44.66  
                  37.00     1:20.41 (43.41)     2:06.44 (46.03)     2:44.66 (38.22)
 12 Breslin, Ciara            14 CLM                            2:47.10  
                  33.95     1:15.43 (41.48)     2:10.74 (55.31)     2:47.10 (36.36)
 13 Melody, Niamh             13 GAL                            2:47.83  
                  35.29     1:15.61 (40.32)     2:11.00 (55.39)     2:47.83 (36.83)
 14 Cunnane, Aine             13 CLM                            2:48.77  
                  38.30     1:20.24 (41.94)     2:10.23 (49.99)     2:48.77 (38.54)
 15 Shaughnessy, Sarah        13 CLM                            2:49.59  
                  37.53     1:21.74 (44.21)     2:11.40 (49.66)     2:49.59 (38.19)
 16 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           2:52.57  
                  40.00     1:25.11 (45.11)     2:15.83 (50.72)     2:52.57 (36.74)
 17 Heneghan, Niamh           12 CBAR                           2:55.18  
                  37.79     1:19.49 (41.70)     2:14.27 (54.78)     2:55.18 (40.91)
 18 Friel, Alanna             12 ATH                            2:55.89  
                  37.93     1:22.60 (44.67)     2:17.11 (54.51)     2:55.89 (38.78)
 19 Kavanagh, Kate            13 GAL                            2:57.13  
                  38.87     1:22.29 (43.42)     2:17.90 (55.61)     2:57.13 (39.23)
 20 Kenny, Laura              13 LONG                           2:57.36  
                  37.79     1:23.16 (45.37)     2:15.46 (52.30)     2:57.36 (41.90)
 21 Egan, Edel                11 CBAR                           2:57.83  
                  39.87     1:26.05 (46.18)     2:20.34 (54.29)     2:57.83 (37.49)
 22 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           2:58.25  
                  40.30     1:24.32 (44.02)     2:17.69 (53.37)     2:58.25 (40.56)
 23 Horan, Siofra             12 CBAR                           2:58.44  
                  42.55     1:29.75 (47.20)     2:17.82 (48.07)     2:58.44 (40.62)
 24 Scully, Andraya           12 GAL                            2:59.55  
                  42.95     1:26.86 (43.91)     2:19.72 (52.86)     2:59.55 (39.83)
 25 O'Brien, Aoife            12 LONG                           2:59.72  
                  42.92     1:28.41 (45.49)     2:19.77 (51.36)     2:59.72 (39.95)
 26 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                          3:00.00  
                  39.36     1:25.02 (45.66)     2:17.93 (52.91)     3:00.00 (42.07)
 27 Crosby, Emer              12 LASER                          3:02.40  
                  43.82     1:27.23 (43.41)     2:21.33 (54.10)     3:02.40 (41.07)
 28 Dunne, Jessica            12 LASER                          3:02.41  
                  42.17     1:25.64 (43.47)     2:18.33 (52.69)     3:02.41 (44.08)
 29 Egan, Stacey              12 ATH                            3:03.72  
                  39.85     1:30.44 (50.59)     2:22.18 (51.74)     3:03.72 (41.54)
 30 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                           3:05.26  
                  42.54     1:29.56 (47.02)     2:24.27 (54.71)     3:05.26 (40.99)
 31 Hosty, Aoife              13 SHARK                          3:05.41  
                  40.22     1:27.48 (47.26)     2:23.69 (56.21)     3:05.41 (41.72)
 32 Kelly, Lauren             12 SHARK                          3:06.02  
                  45.90     1:31.39 (45.49)     2:26.67 (55.28)     3:06.02 (39.35)
 33 Mc Donagh, Paula          12 CBAR                           3:06.52  
                  43.06     1:32.35 (49.29)     2:28.53 (56.18)     3:06.52 (37.99)
 34 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            3:08.54  
                  44.10     1:31.14 (47.04)     2:26.68 (55.54)     3:08.54 (41.86)
 35 Kelly, Aoife              13 ATH                            3:09.02  
                  41.60     1:29.46 (47.86)     2:26.39 (56.93)     3:09.02 (42.63)
 36 O'Brien, Paola            12 SHARK                          3:09.80  
                  37.41     1:24.92 (47.51)   2:28.96 (1:04.04)     3:09.80 (40.84)
 37 Dempsey, Aishling         13 LASER                          3:10.01  
                  49.26     1:35.83 (46.57)     2:28.52 (52.69)     3:10.01 (41.49)
 38 Murphy, Rachel            12 BALL                           3:10.48  
                  45.68     1:32.17 (46.49)     2:29.20 (57.03)     3:10.48 (41.28)
 39 Naughton, Aideen          13 SHARK                          3:10.93  
                  38.31     1:25.15 (46.84)   2:28.54 (1:03.39)     3:10.93 (42.39)
 40 Dowling, Caoimhe          10 LASER                          3:11.89  
                  42.02     1:28.81 (46.79)   2:28.81 (1:00.00)     3:11.89 (43.08)
 41 McHale, Siofra            11 CBAR                           3:12.85  
                  41.43     1:27.48 (46.05)   2:29.57 (1:02.09)     3:12.85 (43.28)
 42 Murphy, Elizabeth         12 CLM                            3:14.11  
                  43.90     1:31.03 (47.13)   2:31.66 (1:00.63)     3:14.11 (42.45)
 43 Shortall, Alice           12 WPORT                          3:17.44  
                  49.35     1:39.53 (50.18)     2:33.83 (54.30)     3:17.44 (43.61)
 44 McManamon, Jemma          12 SHARK                          3:19.71  
                  46.58     1:40.31 (53.73)     2:34.26 (53.95)     3:19.71 (45.45)
 45 Donnelly, Sarah           11 BALL                           3:24.98  
                  45.16     1:38.37 (53.21)     2:36.63 (58.26)     3:24.98 (48.35)
 
Event 6  Girls 15 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nevin, Ciara           15 LONG                           2:31.52  
                  33.38     1:11.56 (38.18)     1:56.94 (45.38)     2:31.52 (34.58)
  2 Fullard, Olivia           16 COM                            2:33.91  
                  31.95     1:11.49 (39.54)     1:57.89 (46.40)     2:33.91 (36.02)
  3 Higgins, Megan            21 CLM                            2:37.36  
                  33.42     1:13.37 (39.95)     2:01.94 (48.57)     2:37.36 (35.42)
  4 Dervan, Louise            15 CBAR                           2:44.25  
                  37.84     1:21.20 (43.36)     2:07.12 (45.92)     2:44.25 (37.13)
  5 Shorten, Fiona            15 SHARK                          2:46.39  
                  34.41     1:19.33 (44.92)     2:07.76 (48.43)     2:46.39 (38.63)
  6 Kelly, Alex               15 SHARK                          2:48.36  
                  36.67     1:21.46 (44.79)     2:08.67 (47.21)     2:48.36 (39.69)
  7 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                            2:51.82  
                  36.46     1:24.71 (48.25)     2:13.35 (48.64)     2:51.82 (38.47)
  8 Pfeiffer, Ronja           15 Blue Fin                       2:53.49  
                  37.61     1:21.46 (43.85)     2:14.28 (52.82)     2:53.49 (39.21)
  9 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            2:58.01  
                  39.32     1:23.63 (44.31)     2:14.73 (51.10)     2:58.01 (43.28)
 10 Quirke, Fiona             16 LASER                          3:04.19  
                  43.13     1:26.29 (43.16)     2:21.54 (55.25)     3:04.19 (42.65)
 
Event 7  Boys 14 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, David            14 LASER                          2:18.23  
                  32.48     1:07.31 (34.83)     1:42.87 (35.56)     2:18.23 (35.36)
  2 Quinn, Gerry              13 LONG                           2:19.46  
                  32.58     1:07.50 (34.92)     1:43.95 (36.45)     2:19.46 (35.51)
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:22.60  
                  33.23     1:08.29 (35.06)     1:45.50 (37.21)     2:22.60 (37.10)
  4 Warby, Cian               14 ATH                            2:27.45  
                  35.36     1:12.88 (37.52)     1:50.42 (37.54)     2:27.45 (37.03)
  5 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:30.80  
                  35.04     1:13.08 (38.04)     1:52.49 (39.41)     2:30.80 (38.31)
  6 Powell, Robert            11 ATH                            2:32.46  
                  35.73     1:14.64 (38.91)     1:54.22 (39.58)     2:32.46 (38.24)
  7 Lannon, Kevin             14 COM                            2:33.81  
                  35.98     1:14.99 (39.01)     1:55.24 (40.25)     2:33.81 (38.57)
  8 Snowdon, Conor            14 GAL                            2:38.55  
                  36.20     1:16.93 (40.73)     1:58.68 (41.75)     2:38.55 (39.87)
  9 Madden, Ciaran            14 LONG                           2:39.32  
                  36.98     1:17.71 (40.73)     1:59.41 (41.70)     2:39.32 (39.91)
 10 Moran, Michael            11 COM                            2:40.53  
                  38.41     1:19.41 (41.00)     2:00.94 (41.53)     2:40.53 (39.59)
 11 O'Connor, Thomas          14 GAL                            2:41.38  
                  38.85     1:20.53 (41.68)     2:00.83 (40.30)     2:41.38 (40.55)
 12 Mooney, Christopher       13 LASER                          2:46.90  
                  37.54     1:19.68 (42.14)     2:03.31 (43.63)     2:46.90 (43.59)
 13 Ashton, Callum            12 LASER                          2:50.77  
                  40.11     1:22.63 (42.52)     2:07.55 (44.92)     2:50.77 (43.22)
 14 Horkan, Eoin              14 CLM                            2:57.08  
                  42.29     1:28.30 (46.01)     2:14.22 (45.92)     2:57.08 (42.86)
 15 Dervan, Mark              12 CBAR                           2:58.06  
                  42.13     1:29.29 (47.16)     2:15.80 (46.51)     2:58.06 (42.26)
 16 Gavin, Lorcan             13 SHARK                          2:58.10  
                  42.50     1:29.40 (46.90)     2:15.30 (45.90)     2:58.10 (42.80)
 17 Keogh, Timothy            11 GAL                            2:59.03  
                  42.43     1:28.66 (46.23)     2:15.32 (46.66)     2:59.03 (43.71)
 18 Mc Grogan, Harry          11 GAL                            2:59.20  
                  42.82     1:28.45 (45.63)     2:14.95 (46.50)     2:59.20 (44.25)
 19 Cugalj, Filip             12 SHARK                          3:03.89  
                  43.26     1:29.93 (46.67)     2:17.63 (47.70)     3:03.89 (46.26)
 20 Pfeiffer, Kieran          12 Blue Fin                       3:09.30  
                  44.90     1:32.84 (47.94)     2:23.07 (50.23)     3:09.30 (46.23)
 21 Shakeshaft, Jack          11 BALL                           3:17.03  
                  45.04     1:34.83 (49.79)     2:24.39 (49.56)     3:17.03 (52.64)
 22 Doherty, Aaron            11 WPORT                          3:20.29  
                  48.10     1:40.66 (52.56)     2:30.98 (50.32)     3:20.29 (49.31)
 
Event 7  Boys 15 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               17 GAL                            2:09.75  
                  30.99     1:04.53 (33.54)     1:37.45 (32.92)     2:09.75 (32.30)
  2 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                          2:24.09  
                  34.95     1:10.82 (35.87)     1:47.33 (36.51)     2:24.09 (36.76)
  3 O'Connell, Richard        17 GAL                            2:25.15  
                  34.32     1:11.74 (37.42)     1:48.62 (36.88)     2:25.15 (36.53)
  4 Duffy, Oisin              15 GAL                            2:32.95  
                  35.07     1:15.27 (40.20)     1:54.92 (39.65)     2:32.95 (38.03)
  5 Connelly, Rhys            16 COM                            2:33.51  
                  35.95     1:13.66 (37.71)     1:52.63 (38.97)     2:33.51 (40.88)
 
Event 8  Girls 14 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keogh, Ruth               14 GAL                            2:24.69  
                  33.91     1:10.30 (36.39)     1:47.36 (37.06)     2:24.69 (37.33)
  2 Finn, Kate                13 GAL                            2:27.81  
                  35.11     1:12.63 (37.52)     1:50.60 (37.97)     2:27.81 (37.21)
  3 Mc Knight, Katie          14 GAL                            2:30.56  
                  35.66     1:13.61 (37.95)     1:52.02 (38.41)     2:30.56 (38.54)
  4 Gavin, Aideen             14 GAL                            2:31.80  
                  35.57     1:14.05 (38.48)     1:52.87 (38.82)     2:31.80 (38.93)
  5 Kavanagh, Kate            13 GAL                            2:33.13  
                  34.87     1:14.11 (39.24)     1:54.68 (40.57)     2:33.13 (38.45)
  6 Melody, Niamh             13 GAL                            2:33.74  
                  36.29     1:15.15 (38.86)     1:55.11 (39.96)     2:33.74 (38.63)
  7 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           2:35.30  
                  36.18     1:15.97 (39.79)     1:55.96 (39.99)     2:35.30 (39.34)
  8 Breslin, Ciara            14 CLM                            2:35.59  
                  36.60     1:16.45 (39.85)     1:56.30 (39.85)     2:35.59 (39.29)
  9 O'Neill, Ciara            13 LASER                          2:37.69  
                  38.05     1:18.40 (40.35)     1:58.56 (40.16)     2:37.69 (39.13)
 10 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:37.98  
                  36.32     1:17.04 (40.72)     1:57.91 (40.87)     2:37.98 (40.07)
 11 Shorten, Aoife            13 SHARK                          2:46.67  
                  38.79     1:20.58 (41.79)     2:03.89 (43.31)     2:46.67 (42.78)
 12 Crosby, Emer              12 LASER                          2:47.11  
                  39.15     1:21.42 (42.27)     2:04.68 (43.26)     2:47.11 (42.43)
 13 Carey, Sinead             11 GAL                            2:48.11  
                  39.13     1:21.82 (42.69)     2:05.44 (43.62)     2:48.11 (42.67)
 14 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                            2:49.56  
                  39.89     1:23.50 (43.61)     2:07.67 (44.17)     2:49.56 (41.89)
 15 Dunne, Jessica            12 LASER                          2:51.07  
                  40.18     1:23.70 (43.52)     2:07.66 (43.96)     2:51.07 (43.41)
 16 Shaughnessy, Sarah        13 CLM                            2:51.32  
                  41.36     1:24.86 (43.50)     2:08.92 (44.06)     2:51.32 (42.40)
 17 Fahy, Laura               12 CBAR                           2:51.93  
                  40.37     1:24.09 (43.72)     2:08.79 (44.70)     2:51.93 (43.14)
 18 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            2:52.60  
                  39.32     1:23.30 (43.98)     2:08.31 (45.01)     2:52.60 (44.29)
 19 Naughton, Imogen          12 GAL                            2:53.47  
                  39.95     1:25.16 (45.21)     2:10.07 (44.91)     2:53.47 (43.40)
 20 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           2:55.63  
                  42.29     1:26.84 (44.55)     2:11.74 (44.90)     2:55.63 (43.89)
 21 Heneghan, Niamh           12 CBAR                           2:56.03  
                  40.47   2:12.05 (1:31.58)     2:56.31 (44.26)         2:56.03 ( )
 22 Harrington, Lisa          13 ATH                            2:57.09  
                  42.98     1:28.06 (45.08)     2:13.91 (45.85)     2:57.09 (43.18)
 23 Gavin, Michelle           12 TUAM                           2:58.15  
                  42.69     1:28.55 (45.86)     2:14.25 (45.70)     2:58.15 (43.90)
 24 Kenny, Laura              13 LONG                           2:59.80  
                  42.30     1:28.88 (46.58)     2:15.81 (46.93)     2:59.80 (43.99)
 25 O'Brien, Aoife            12 LONG                           3:00.53  
                  43.01     1:29.50 (46.49)     2:16.73 (47.23)     3:00.53 (43.80)
 26 Murphy, Rachel            12 BALL                           3:00.60  
                  42.02     1:28.68 (46.66)     2:16.16 (47.48)     3:00.60 (44.44)
 27 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            3:01.05  
                  42.86     1:29.01 (46.15)     2:15.90 (46.89)     3:01.05 (45.15)
 28 Dowling, Caoimhe          10 LASER                          3:02.12  
                  42.36     1:28.08 (45.72)     2:15.93 (47.85)     3:02.12 (46.19)
 29 Murphy, Elizabeth         12 CLM                            3:03.38  
                  44.05     1:31.81 (47.76)     2:18.82 (47.01)     3:03.38 (44.56)
 30 Naughton, Aideen          13 SHARK                          3:04.87  
                  42.81     1:29.65 (46.84)     2:18.88 (49.23)     3:04.87 (45.99)
 31 McHale, Siofra            11 CBAR                           3:06.63  
                  42.08     1:28.95 (46.87)     2:19.04 (50.09)     3:06.63 (47.59)
 32 Duignan, Dearbhla         11 ATH                            3:07.65  
                  44.23     1:31.80 (47.57)     2:19.81 (48.01)     3:07.65 (47.84)
 33 O'Brien, Paola            12 SHARK                          3:08.92  
                  43.77     1:33.60 (49.83)     2:23.64 (50.04)     3:08.92 (45.28)
 34 Close, Charlotte          12 WPORT                          3:09.61  
                  44.26     1:33.31 (49.05)     2:23.09 (49.78)     3:09.61 (46.52)
 35 Egan, Sorcha              12 ATH                            3:10.08  
                  44.23     1:32.08 (47.85)     2:22.28 (50.20)     3:10.08 (47.80)
 36 Joyce, Laura              12 CLM                            3:12.91  
                  44.26     1:34.33 (50.07)     2:24.99 (50.66)     3:12.91 (47.92)
 37 Reidy, Sinead             14 ATH                            3:13.62  
                  45.35     1:35.14 (49.79)     2:25.80 (50.66)     3:13.62 (47.82)
 38 O'Flynn, Caoimhe          11 WPORT                          3:15.36  
                  44.64     1:34.75 (50.11)     2:27.24 (52.49)     3:15.36 (48.12)
 39 Newell, Mary              12 TUAM                           3:22.43  
                  47.25     1:39.34 (52.09)     2:31.98 (52.64)     3:22.43 (50.45)
 
Event 8  Girls 15 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Grath, Saoirse         16 COM                            2:27.10  
                  34.89     1:11.38 (36.49)     1:48.94 (37.56)     2:27.10 (38.16)
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                            2:30.75  
                  35.46     1:13.38 (37.92)     1:52.61 (39.23)     2:30.75 (38.14)
  3 Walsh, Keena              15 GAL                            2:36.15  
                  36.57     1:16.54 (39.97)     1:55.66 (39.12)     2:36.15 (40.49)
  4 Ryan, Dairne              24 GAL                            2:36.80  
                  36.89     1:15.80 (38.91)     1:56.48 (40.68)     2:36.80 (40.32)
  5 Gallagher, Emily          15 LASER                          2:36.84  
                  36.44     1:15.86 (39.42)     1:56.65 (40.79)     2:36.84 (40.19)
  6 Kelly, Alex               15 SHARK                          2:46.65  
                  39.71     1:22.15 (42.44)     2:05.22 (43.07)     2:46.65 (41.43)
  7 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            2:50.66  
                  39.82     1:23.53 (43.71)     2:07.94 (44.41)     2:50.66 (42.72)
  8 Quirke, Fiona             16 LASER                          2:58.41  
                  41.37     1:26.11 (44.74)     2:12.76 (46.65)     2:58.41 (45.65)
  9 Nagle, Katie              16 ATH                            2:59.16  
                  41.60     1:27.26 (45.66)     2:13.72 (46.46)     2:59.16 (45.44)
 
Event 9  Boys 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                   27.84      27.61  
  2 Moore, Andrew             13 GAL                    28.47      28.27  
  3 Livingstone, Patrick      14 CBAR                   28.27      28.37  
  4 Snowdon, Conor            14 GAL                    29.23      28.94  
  5 Lannon, Kevin             14 COM                    29.32      29.32  
  6 Powell, Robert            11 ATH                    29.73      29.67  
 
Event 9  Boys 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                              27.84  
  2 Kelly, Michael            13 ATH                               28.04  
  3 Livingstone, Patrick      14 CBAR                              28.27  
  4 Moore, Andrew             13 GAL                               28.47  
  5 Snowdon, Conor            14 GAL                               29.23  
  6 Lannon, Kevin             14 COM                               29.32  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Powell, Robert            11 ATH                               29.73  
  8 Burke, Ciaran             11 TUAM                              29.79  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Diviney, Oran             13 SHARK                             30.10  
 10 Scully, Daniel            14 GAL                               30.51  
 11 O'Farrell, Brian          12 SHARK                             30.87  
 12 Tierney, Sean             12 ATH                               31.02  
 13 Dunne, Shane              13 B DOL                             31.04  
 14 Moran, Michael            11 COM                               31.14  
 15 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                               31.42  
 16 Tannion, Joseph           13 SHARK                             32.13  
 17 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                              32.68  
 18 Roe, Dylan                13 SHARK                             33.37  
 19 Scully, Bryan             11 ATH                               33.73  
 20 Keogh, Timothy            11 GAL                               33.88  
 21 Halpin, Jack              14 WPORT                             34.23  
 22 Mc Grogan, Harry          11 GAL                               34.52  
 23 Brennan, Jack             10 ATH                               35.28  
 24 Mc Loughlin, Shane        13 WPORT                             36.12  
 25 Doherty, Aaron            11 WPORT                             36.24  
 26 Walsh, Ben                12 WPORT                             37.51  
 27 Flanagan, Patrick         14 LONG                              43.65  
 
Event 9  Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Glade, Kevin           18 GAL                    24.72      24.60  
  2 O'Sullivan, David         16 GAL                    25.68      25.45  
  3 Grady, Eoghan             15 CBAR                   27.05      26.73  
  4 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                  27.21      27.30  
  5 Greene, Darragh           16 LONG                   27.82      27.90  
  6 Murphy, Richard           16 GAL                    28.23      27.98  
 
Event 9  Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Glade, Kevin           18 GAL                               24.72  
  2 O'Sullivan, David         16 GAL                               25.68  
  3 Grady, Eoghan             15 CBAR                              27.05  
  4 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                             27.21  
  5 Greene, Darragh           16 LONG                              27.82  
  6 Murphy, Richard           16 GAL                               28.23  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Connelly, Rhys            16 COM                               29.02  
 
Event 10  Girls 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Finn, Kate                13 GAL                    28.94      28.99  
  2 Breslin, Ciara            14 CLM                    29.49      29.07  
  3 Joyce, Ciera              13 SHARK                  29.25      29.19  
  4 Mc Knight, Katie          14 GAL                    30.03      29.46  
  5 MC Farland, Alex          13 GAL                    29.88      29.92  
  6 Clabby, Aibhlin           12 ATH                    31.10      30.95  
 
Event 10  Girls 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Finn, Kate                13 GAL                               28.94  
  2 Joyce, Ciera              13 SHARK                             29.25  
  3 Breslin, Ciara            14 CLM                               29.49  
  4 MC Farland, Alex          13 GAL                               29.88  
  5 Mc Knight, Katie          14 GAL                               30.03  
  6 Clabby, Aibhlin           12 ATH                               31.10  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mellotte, Georgia         12 WPORT                             31.17  
  8 Harrington, Lisa          13 ATH                               31.85  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melody, Niamh             13 GAL                               31.96  
  9 Duignan, Dearbhla         11 ATH                               31.96  
 11 Fadden, Ambre             14 CBAR                              32.05  
 12 Carey, Sinead             11 GAL                               32.57  
 13 Delaney, Riona            14 COM                               32.72  
 14 O'Brien, Aoife            12 LONG                              32.87  
 15 Egan, Stacey              12 ATH                               33.00  
 16 Kelly, Aoife              13 ATH                               33.54  
 17 Kenny, Laura              13 LONG                              33.59  
 18 Madden, Dearbhaile        12 LONG                              33.72  
 19 Reidy, Sinead             14 ATH                               33.75  
 20 Egan, Sorcha              12 ATH                               33.81  
 21 Lowe, Sophie              12 ATH                               34.14  
 22 Hosty, Aoife              13 SHARK                             34.26  
 23 Kelly, Lauren             12 SHARK                             34.35  
 23 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                               34.35  
 25 O'Brien, Paola            12 SHARK                             34.41  
 26 Close, Charlotte          12 WPORT                             34.59  
 27 Gavin, Michelle           12 TUAM                              34.73  
 28 Friel, Alanna             12 ATH                               34.94  
 29 Naughton, Imogen          12 GAL                               35.30  
 30 Shortall, Alice           12 WPORT                             36.65  
 31 Newell, Mary              12 TUAM                              36.91  
 32 Dempsey, Aishling         13 LASER                             37.04  
 33 O'Flynn, Caoimhe          11 WPORT                             38.45  
 
Event 10  Girls 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Grath, Saoirse         16 COM                    28.27      27.82  
  2 Mc Nevin, Ciara           15 LONG                   28.51      28.22  
  3 Hurst, Maedbh             15 ATH                    28.36      28.48  
  4 Higgins, Megan            21 CLM                    29.03      28.74  
  5 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                    29.78      30.14  
  6 Fullard, Olivia           16 COM                    29.70      30.19  
 
Event 10  Girls 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Grath, Saoirse         16 COM                               28.27  
  2 Hurst, Maedbh             15 ATH                               28.36  
  3 Mc Nevin, Ciara           15 LONG                              28.51  
  4 Higgins, Megan            21 CLM                               29.03  
  5 Fullard, Olivia           16 COM                               29.70  
  6 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                               29.78  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Leahy, Ellen              16 GAL                               30.75  
  8 Shorten, Fiona            15 SHARK                             30.96  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moore, Rachel             15 GAL                               31.12  
 10 Mooney, Orla              15 ATH                               31.38  
 11 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                               31.41  
 12 Hristeva, Kristiana       15 GAL                               33.36  
 13 Quirke, Fiona             16 LASER                             34.63  
 14 Nagle, Katie              16 ATH                               35.67  
 15 Dempsey, Grainne          16 LASER                             37.45  
 
Event 11  Boys 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                1:55.28  
                  27.02       57.86 (30.84)     1:27.42 (29.56)     1:55.28 (27.86)
  2 Galway  'A'                                                 1:57.01  
                  28.35       58.36 (30.01)     1:28.88 (30.52)     1:57.01 (28.13)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:07.22  
                  32.45     1:05.03 (32.58)     1:36.38 (31.35)     2:07.22 (30.84)
  4 Westport Swimming Club  'A'                                 2:23.75  
                  37.16     1:13.25 (36.09)     1:50.40 (37.15)     2:23.75 (33.35)
 
Event 12  Girls 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway  'A'                                                 1:59.90  
                  30.13     1:00.68 (30.55)     1:30.70 (30.02)     1:59.90 (29.20)
  2 Athlone  'A'                                                2:08.98  
                1:04.46     1:37.90 (33.44)     2:08.77 (30.87)      2:08.98 (0.21)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:09.17  
                  29.24     1:04.19 (34.95)     1:38.56 (34.37)     2:09.17 (30.61)
  4 Galway  'B'                                                 2:12.82  
                  33.05     1:07.05 (34.00)     1:40.92 (33.87)     2:12.82 (31.90)
  5 Westport Swimming Club  'A'                                 2:13.70  
                  36.05     1:07.25 (31.20)     1:42.18 (34.93)     2:13.70 (31.52)
  6 Athlone  'B'                                                2:18.22  
                  34.20     1:08.01 (33.81)     1:44.56 (36.55)     2:18.22 (33.66)
 
Event 13  Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway  'A'                                                 1:42.32  
                  25.20       52.31 (27.11)     1:18.16 (25.85)     1:42.32 (24.16)
 
Event 14  Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway  'A'                                                 1:55.22  
                  27.39       56.88 (29.49)     1:25.77 (28.89)     1:55.22 (29.45)
  1 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:07.34  
                  30.73     1:03.19 (32.46)     1:37.57 (34.38)     2:07.34 (29.77)
  2 Galway  'B'                                                 2:03.85  
                  30.05     1:00.63 (30.58)     1:33.14 (32.51)     2:03.85 (30.71)
 
Event 15  Girls 14 & Under 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dinneen, Molly            13 LASER                         20:43.86  
                  37.51     1:18.44 (40.93)     1:59.94 (41.50)     2:41.90 (41.96)
        3:23.09 (41.19)     4:04.56 (41.47)     4:41.27 (36.71)     5:27.49 (46.22)
        6:08.94 (41.45)     6:50.35 (41.41)     7:31.36 (41.01)     8:13.19 (41.83)
        8:51.94 (38.75)     9:31.24 (39.30)    10:12.13 (40.89)    11:00.04 (47.91)
       11:40.65 (40.61)    12:24.20 (43.55)    13:05.68 (41.48)    13:47.70 (42.02)
       14:24.49 (36.79)    15:11.64 (47.15)    15:53.56 (41.92)    16:35.59 (42.03)
       17:17.61 (42.02)    17:59.66 (42.05)    18:42.24 (42.58)    19:23.55 (41.31)
       20:03.61 (40.06)    20:43.86 (40.25)                                        
  2 Dempsey, Aishling         13 LASER                         22:18.54  
                  42.29     1:27.85 (45.56)     2:12.64 (44.79)     2:57.37 (44.73)
        3:41.27 (43.90)     4:25.95 (44.68)     5:10.38 (44.43)     5:55.97 (45.59)
        6:42.08 (46.11)     7:28.18 (46.10)     8:13.36 (45.18)     8:58.82 (45.46)
        9:45.53 (46.71)    10:30.51 (44.98)    11:16.93 (46.42)    12:02.61 (45.68)
       12:48.34 (45.73)    13:34.61 (46.27)    14:20.07 (45.46)    15:06.61 (46.54)
       15:50.56 (43.95)    16:34.99 (44.43)    17:18.99 (44.00)    18:04.05 (45.06)
       18:47.38 (43.33)    19:30.74 (43.36)    20:13.68 (42.94)    20:57.14 (43.46)
       21:38.40 (41.26)    22:18.54 (40.14)                                        
 
Event 15  Women 15 & Over 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Emily          15 LASER                         19:59.96  
                  37.13     1:17.35 (40.22)     1:58.86 (41.51)     2:39.45 (40.59)
        3:20.32 (40.87)     4:00.62 (40.30)     4:40.68 (40.06)     5:21.35 (40.67)
        6:01.58 (40.23)     6:42.29 (40.71)     7:22.23 (39.94)     8:01.70 (39.47)
        8:42.16 (40.46)     9:21.88 (39.72)    10:01.79 (39.91)    10:41.54 (39.75)
       11:21.93 (40.39)    12:02.57 (40.64)    12:42.59 (40.02)    13:22.70 (40.11)
       14:03.18 (40.48)    14:43.83 (40.65)    15:23.30 (39.47)    16:03.57 (40.27)
       16:44.05 (40.48)    17:23.49 (39.44)    18:03.26 (39.77)    18:43.47 (40.21)
       19:22.96 (39.49)    19:59.96 (37.00)                                        
 
Event 15  Boys 14 & Under 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Michael            13 ATH                           18:03.94  
                  31.99     1:07.40 (35.41)     1:43.96 (36.56)     2:20.73 (36.77)
        2:57.13 (36.40)     3:34.04 (36.91)     4:11.09 (37.05)     4:46.33 (35.24)
        5:22.87 (36.54)     5:59.04 (36.17)     6:35.31 (36.27)     7:12.10 (36.79)
        7:48.33 (36.23)     8:24.72 (36.39)     9:01.57 (36.85)     9:38.11 (36.54)
       10:14.69 (36.58)    10:51.43 (36.74)    11:27.60 (36.17)    12:04.13 (36.53)
       12:41.00 (36.87)    13:17.07 (36.07)    13:53.61 (36.54)    14:30.01 (36.40)
       15:06.02 (36.01)    15:42.90 (36.88)    16:19.08 (36.18)    16:55.24 (36.16)
       17:31.08 (35.84)    18:03.94 (32.86)                                        
  2 Brinn, Jonathan           14 TUAM                          18:51.62  
                  32.69     1:09.32 (36.63)     1:46.80 (37.48)     2:23.84 (37.04)
        3:01.66 (37.82)     3:39.89 (38.23)     4:17.79 (37.90)     4:56.12 (38.33)
        5:34.29 (38.17)     6:12.66 (38.37)     6:50.98 (38.32)     7:29.14 (38.16)
        8:07.97 (38.83)     8:46.23 (38.26)     9:24.33 (38.10)    10:02.83 (38.50)
       10:42.70 (39.87)    11:21.78 (39.08)    12:00.10 (38.32)    12:38.24 (38.14)
       13:15.91 (37.67)    13:53.76 (37.85)    14:31.72 (37.96)    15:09.51 (37.79)
       15:46.70 (37.19)    16:24.36 (37.66)    17:01.80 (37.44)    17:39.57 (37.77)
       18:16.73 (37.16)    18:51.62 (34.89)                                        
  3 Murray, Cadhla            13 LASER                         19:58.74  
                  36.37     1:15.96 (39.59)     1:57.00 (41.04)     2:38.67 (41.67)
        3:19.03 (40.36)     3:59.65 (40.62)     4:39.89 (40.24)     5:20.69 (40.80)
        6:01.54 (40.85)     6:42.34 (40.80)     7:22.91 (40.57)     8:03.46 (40.55)
        8:43.09 (39.63)     9:23.42 (40.33)    10:02.89 (39.47)    10:42.63 (39.74)
       11:23.23 (40.60)    12:03.79 (40.56)    12:44.57 (40.78)    13:24.45 (39.88)
       14:05.40 (40.95)    14:45.25 (39.85)    15:25.15 (39.90)    16:05.50 (40.35)
       16:44.99 (39.49)    17:24.75 (39.76)    18:04.62 (39.87)    18:44.57 (39.95)
       19:23.63 (39.06)    19:58.74 (35.11)                                        
  4 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                           20:14.98  
                  36.94     1:18.30 (41.36)     1:59.04 (40.74)     2:40.09 (41.05)
        3:21.39 (41.30)     4:02.57 (41.18)     4:43.88 (41.31)     5:25.31 (41.43)
        6:06.64 (41.33)     6:48.33 (41.69)     7:29.92 (41.59)     8:11.73 (41.81)
        8:53.30 (41.57)     9:34.16 (40.86)    10:15.18 (41.02)    10:55.61 (40.43)
       11:36.98 (41.37)    12:18.78 (41.80)    12:59.56 (40.78)    13:41.13 (41.57)
       14:21.63 (40.50)    15:01.41 (39.78)    15:40.87 (39.46)    16:21.32 (40.45)
       17:00.65 (39.33)    17:39.84 (39.19)    18:19.92 (40.08)    19:00.15 (40.23)
       19:38.31 (38.16)    20:14.98 (36.67)                                        
  5 McGinty, Stephen          14 SHARK                         21:50.03  
                  34.07     1:13.44 (39.37)     1:55.68 (42.24)     2:38.69 (43.01)
        3:22.45 (43.76)     4:06.55 (44.10)     4:50.89 (44.34)     5:36.45 (45.56)
        6:21.08 (44.63)     7:06.41 (45.33)     7:51.62 (45.21)     8:37.47 (45.85)
        9:23.45 (45.98)    10:08.52 (45.07)    10:53.64 (45.12)    11:39.76 (46.12)
       12:25.95 (46.19)    13:11.11 (45.16)    13:55.71 (44.60)    14:41.88 (46.17)
       15:25.55 (43.67)    16:10.37 (44.82)    16:52.40 (42.03)    17:36.57 (44.17)
       18:21.73 (45.16)    19:05.58 (43.85)    19:49.97 (44.39)    20:30.78 (40.81)
       21:12.77 (41.99)    21:50.03 (37.26)                                        
  6 Halpin, Jack              14 WPORT                         23:59.22  
                  41.64     1:26.43 (44.79)     2:12.67 (46.24)     2:59.38 (46.71)
        3:47.83 (48.45)     4:34.82 (46.99)     5:22.30 (47.48)     6:10.52 (48.22)
        6:58.86 (48.34)     7:49.00 (50.14)     8:38.43 (49.43)     9:27.62 (49.19)
       10:15.64 (48.02)    11:04.60 (48.96)    11:52.97 (48.37)    12:41.61 (48.64)
       13:31.46 (49.85)    14:21.54 (50.08)    15:10.49 (48.95)    15:59.49 (49.00)
       16:48.71 (49.22)    17:37.89 (49.18)    18:27.35 (49.46)    19:15.98 (48.63)
       20:05.29 (49.31)    20:52.09 (46.80)    21:40.27 (48.18)    22:26.48 (46.21)
       23:13.93 (47.45)    23:59.22 (45.29)                                        
 
Event 15  Men 15 & Over 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                         18:13.41  
                  31.68     1:06.91 (35.23)     1:43.74 (36.83)     2:20.52 (36.78)
        2:57.81 (37.29)     3:34.31 (36.50)     4:11.41 (37.10)     4:48.56 (37.15)
        5:24.46 (35.90)     6:01.16 (36.70)     6:38.58 (37.42)     7:14.91 (36.33)
        7:52.11 (37.20)     8:29.05 (36.94)     9:06.24 (37.19)     9:43.00 (36.76)
       10:18.74 (35.74)    10:55.54 (36.80)    11:32.31 (36.77)    12:08.52 (36.21)
       12:44.42 (35.90)    13:21.10 (36.68)    13:58.11 (37.01)    14:34.64 (36.53)
       15:11.20 (36.56)    15:48.43 (37.23)    16:24.93 (36.50)    17:01.46 (36.53)
       17:38.48 (37.02)    18:13.41 (34.93)                                        
  2 Fitzsimons, David         15 ATH                           18:35.47  
                  32.61     1:09.21 (36.60)     1:46.49 (37.28)     2:23.72 (37.23)
        3:01.72 (38.00)     3:39.00 (37.28)     4:16.55 (37.55)     4:54.15 (37.60)
        5:31.23 (37.08)     6:08.50 (37.27)     6:45.99 (37.49)     7:23.56 (37.57)
        8:01.16 (37.60)     8:38.58 (37.42)     9:16.28 (37.70)     9:54.03 (37.75)
       10:31.56 (37.53)    11:09.02 (37.46)    11:46.25 (37.23)    12:23.87 (37.62)
       13:01.53 (37.66)    13:39.02 (37.49)    14:15.81 (36.79)    14:52.87 (37.06)
       15:30.66 (37.79)    16:08.31 (37.65)    16:45.67 (37.36)    17:22.60 (36.93)
       17:59.60 (37.00)    18:35.47 (35.87)                                        
 
Event 16  Girls 14 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           5:35.22  
  2 Dinneen, Molly            13 LASER                          5:39.01  
  3 Grady, Aisling            13 CBAR                           5:39.65  
  4 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           5:54.67  
  5 Friel, Alanna             12 ATH                            5:58.65  
  6 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           6:10.33  
 
Event 16  Girls 15 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Nevin, Ciara           15 LONG                           5:25.59  
 
Event 17  Boys 14 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, David            14 LASER                          5:06.01  
                  31.00     1:07.05 (36.05)     1:44.67 (37.62)     2:21.10 (36.43)
        3:08.94 (47.84)     3:57.68 (48.74)     4:32.91 (35.23)     5:06.01 (33.10)
  2 Madden, Ciaran            14 LONG                           5:29.81  
                  34.23     1:14.28 (40.05)     1:57.74 (43.46)     2:39.35 (41.61)
        3:27.53 (48.18)     4:16.28 (48.75)     4:54.06 (37.78)     5:29.81 (35.75)
  3 Ashton, Callum            12 LASER                          6:08.44  
                  37.29     1:20.32 (43.03)     2:05.96 (45.64)     2:51.28 (45.32)
        3:47.04 (55.76)     4:42.64 (55.60)     5:26.96 (44.32)     6:08.44 (41.48)
 
Event 17  Boys 15 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Richard           16 GAL                            5:12.01  
                  32.13     1:09.37 (37.24)     1:49.67 (40.30)     2:28.39 (38.72)
        3:13.20 (44.81)     3:58.94 (45.74)     4:36.57 (37.63)     5:12.01 (35.44)
 
Event 18  Girls 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fox, Sarah Jane           14 TUAM                   30.98      31.08  
  2 Mylett, Sinead            13 CBAR                   31.20      31.12  
  3 Joyce, Ciera              13 SHARK                  31.59      31.46  
  4 Finn, Kate                13 GAL                    32.01      32.16  
  5 Gavin, Aideen             14 GAL                    32.97      32.99  
  6 Arthur, Shauna            13 GAL                    33.52      33.53  
 
Event 18  Girls 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fox, Sarah Jane           14 TUAM                              30.98  
  2 Mylett, Sinead            13 CBAR                              31.20  
  3 Joyce, Ciera              13 SHARK                             31.59  
  4 Finn, Kate                13 GAL                               32.01  
  5 Gavin, Aideen             14 GAL                               32.97  
  6 Arthur, Shauna            13 GAL                               33.52  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Breslin, Ciara            14 CLM                               33.56  
  8 Clabby, Aibhlin           12 ATH                               33.81  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harrington, Lisa          13 ATH                               34.03  
 10 Kilgallon, Niamh          12 CLM                               34.37  
 11 Rowland, Tara             12 ATH                               34.92  
 12 O'Sullivan, Molly         12 GAL                               35.76  
 13 Friel, Alanna             12 ATH                               36.37  
 14 O'Brien, Paola            12 SHARK                             36.60  
 15 Mellotte, Georgia         12 WPORT                             37.44  
 16 Madden, Dearbhaile        12 LONG                              39.19  
 17 Farrell, Ailbhe           13 LONG                              39.23  
 18 Naughton, Imogen          12 GAL                               39.42  
 19 Walsh, Lauren             11 GAL                               39.55  
 20 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                              40.61  
 21 Burns, Ella               12 WPORT                             41.19  
 22 McManamon, Jemma          12 SHARK                             45.19  
 23 Newell, Mary              12 TUAM                              45.31  
 
Event 18  Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Connor, Angela          18 GAL                    30.64      30.68  
  2 Ryan, Dairne              24 GAL                    32.49      30.75  
  3 Mc Grath, Saoirse         16 COM                    31.61      31.21  
  4 Higgins, Megan            21 CLM                    32.43      32.62  
  5 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                    32.53      32.97  
  6 Shorten, Fiona            15 SHARK                  33.56      33.60  
 
Event 18  Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Connor, Angela          18 GAL                               30.64  
  2 Mc Grath, Saoirse         16 COM                               31.61  
  3 Higgins, Megan            21 CLM                               32.43  
  4 Ryan, Dairne              24 GAL                               32.49  
  5 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                               32.53  
  6 Shorten, Fiona            15 SHARK                             33.56  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Moore, Rachel             15 GAL                               34.56  
 
Event 19  Boys 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Warby, Cian               14 ATH                    30.16      29.76  
  2 Quinn, Gerry              13 LONG                   30.12      29.86  
  3 Melly, Cillian            14 CBAR                   30.91      30.03  
  4 Snowdon, Conor            14 GAL                    31.24      31.59  
  5 Powell, Robert            11 ATH                    32.97      32.85  
  6 Madden, Ciaran            14 LONG                   32.96      33.08  
 
Event 19  Boys 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                              30.12  
  2 Warby, Cian               14 ATH                               30.16  
  3 Melly, Cillian            14 CBAR                              30.91  
  4 Snowdon, Conor            14 GAL                               31.24  
  5 Madden, Ciaran            14 LONG                              32.96  
  6 Powell, Robert            11 ATH                               32.97  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Burke, Ciaran             11 TUAM                              33.22  
  8 Moran, Michael            11 COM                               34.35  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scully, Daniel            14 GAL                               34.80  
 10 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                               35.90  
 11 O'Farrell, Brian          12 SHARK                             35.93  
 12 Dunne, Shane              13 B DOL                             36.21  
 13 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                              36.52  
 14 Roe, Dylan                13 SHARK                             36.58  
 15 Tannion, Joseph           13 SHARK                             36.93  
 16 Reilly, Colm              12 ATH                               37.49  
 17 Lydon, Oliver             13 CLM                               37.81  
 18 O'Connor, David           12 GAL                               38.08  
 19 MC Kiernan, Frank         12 LONG                              39.45  
 20 Doorly, Joseph            10 GAL                               41.61  
 21 Walsh, Ben                12 WPORT                             45.69  
 
Event 19  Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Sullivan, David         16 GAL                    27.11      27.07  
  2 Duffy, Cian               17 GAL                    27.07      27.45  
  3 Grady, Eoghan             15 CBAR                   29.40      28.89  
  4 Mc Glade, Kevin           18 GAL                    29.29      29.42  
  5 Murphy, Richard           16 GAL                    30.74      30.49  
  6 Greene, Darragh           16 LONG                   32.06      32.61  
 
Event 19  Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duffy, Cian               17 GAL                               27.07  
  2 O'Sullivan, David         16 GAL                               27.11  
  3 Mc Glade, Kevin           18 GAL                               29.29  
  4 Grady, Eoghan             15 CBAR                              29.40  
  5 Murphy, Richard           16 GAL                               30.74  
  6 Greene, Darragh           16 LONG                              32.06  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Connelly, Rhys            16 COM                               32.41  
 
Event 20  Girls 14 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              14 COM                            2:09.19  
                  29.94     1:02.86 (32.92)     1:36.59 (33.73)     2:09.19 (32.60)
  2 Keogh, Ruth               14 GAL                            2:09.54  
                  30.22     1:03.01 (32.79)     1:36.37 (33.36)     2:09.54 (33.17)
  3 Finn, Kate                13 GAL                            2:16.32  
                  30.98     1:05.95 (34.97)     1:41.79 (35.84)     2:16.32 (34.53)
  4 MC Farland, Alex          13 GAL                            2:17.87  
                  31.41     1:06.54 (35.13)     1:42.35 (35.81)     2:17.87 (35.52)
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:20.26  
                  32.74     1:10.05 (37.31)     1:45.77 (35.72)     2:20.26 (34.49)
  6 Breslin, Ciara            14 CLM                            2:20.54  
                  32.29     1:09.26 (36.97)     1:46.19 (36.93)     2:20.54 (34.35)
  7 O'Neill, Ciara            13 LASER                          2:21.26  
                  32.75     1:08.97 (36.22)     1:46.04 (37.07)     2:21.26 (35.22)
  8 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           2:24.14  
                  33.62     1:10.07 (36.45)     1:47.18 (37.11)     2:24.14 (36.96)
  9 Melody, Niamh             13 GAL                            2:24.24  
                  33.13     1:09.93 (36.80)     1:47.95 (38.02)     2:24.24 (36.29)
 10 Arthur, Shauna            13 GAL                            2:24.37  
                  33.00     1:09.08 (36.08)     1:47.61 (38.53)     2:24.37 (36.76)
 11 Kavanagh, Kate            13 GAL                            2:24.54  
                  33.66     1:11.19 (37.53)     1:48.96 (37.77)     2:24.54 (35.58)
 12 Kilgallon, Niamh          12 CLM                            2:25.70  
                  33.48     1:10.75 (37.27)     1:48.55 (37.80)     2:25.70 (37.15)
 13 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            2:26.81  
                  32.94     1:10.83 (37.89)     1:50.46 (39.63)     2:26.81 (36.35)
 14 Egan, Edel                11 CBAR                           2:26.96  
                  33.74     1:11.16 (37.42)     1:49.82 (38.66)     2:26.96 (37.14)
 15 Mc Namara, Deabhail       13 WPORT                          2:27.08  
                  32.98     1:10.13 (37.15)     1:48.86 (38.73)     2:27.08 (38.22)
 16 Fadden, Ambre             14 CBAR                           2:27.48  
                  33.88     1:10.97 (37.09)     1:49.77 (38.80)     2:27.48 (37.71)
 17 Murphy, Ellen             14 CBAR                           2:27.62  
                  33.76     1:10.87 (37.11)     1:49.05 (38.18)     2:27.62 (38.57)
 18 Harrington, Lisa          13 ATH                            2:28.30  
                  34.27     1:12.64 (38.37)     1:51.62 (38.98)     2:28.30 (36.68)
 19 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           2:29.37  
                  34.54     1:12.79 (38.25)     1:51.89 (39.10)     2:29.37 (37.48)
 20 Delaney, Riona            14 COM                            2:29.71  
                  34.21     1:12.80 (38.59)     1:52.04 (39.24)     2:29.71 (37.67)
 21 Horan, Siofra             12 CBAR                           2:29.83  
                  33.97     1:11.70 (37.73)     1:51.28 (39.58)     2:29.83 (38.55)
 22 Carey, Sinead             11 GAL                            2:30.02  
                  33.81     1:12.25 (38.44)     1:51.10 (38.85)     2:30.02 (38.92)
 23 Shaughnessy, Sarah        13 CLM                            2:31.97  
                  35.18     1:14.50 (39.32)     1:54.24 (39.74)     2:31.97 (37.73)
 24 Mc Donagh, Paula          12 CBAR                           2:32.09  
                  33.98     1:11.87 (37.89)     1:52.12 (40.25)     2:32.09 (39.97)
 25 Fahy, Laura               12 CBAR                           2:33.22  
                  33.86     1:12.40 (38.54)     1:52.79 (40.39)     2:33.22 (40.43)
 26 Cunnane, Aine             13 CLM                            2:33.70  
                  35.20     1:15.57 (40.37)     1:55.33 (39.76)     2:33.70 (38.37)
 27 Egan, Stacey              12 ATH                            2:35.35  
                  35.30     1:14.67 (39.37)     1:56.13 (41.46)     2:35.35 (39.22)
 28 Scully, Andraya           12 GAL                            2:35.53  
                  34.79     1:14.36 (39.57)     1:55.35 (40.99)     2:35.53 (40.18)
 29 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                           2:36.13  
                  34.92     1:14.81 (39.89)     1:56.42 (41.61)     2:36.13 (39.71)
 30 Friel, Alanna             12 ATH                            2:36.23  
                  36.15     1:16.10 (39.95)     1:56.53 (40.43)     2:36.23 (39.70)
 31 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           2:36.24  
                  36.24     1:16.85 (40.61)     1:57.77 (40.92)     2:36.24 (38.47)
 32 Reidy, Sinead             14 ATH                            2:36.86  
                  35.84     1:16.03 (40.19)     1:56.82 (40.79)     2:36.86 (40.04)
 33 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                            2:38.87  
                  35.95     1:16.74 (40.79)     1:58.03 (41.29)     2:38.87 (40.84)
 34 Crosby, Emer              12 LASER                          2:38.90  
                  34.34     1:14.81 (40.47)     1:57.82 (43.01)     2:38.90 (41.08)
 35 Gavin, Michelle           12 TUAM                           2:39.04  
                  35.90     1:17.18 (41.28)     1:59.24 (42.06)     2:39.04 (39.80)
 36 Murphy, Rachel            12 BALL                           2:39.50  
                  34.49     1:15.27 (40.78)     1:59.08 (43.81)     2:39.50 (40.42)
 37 Kelly, Lauren             12 SHARK                          2:40.22  
                  37.44     1:19.82 (42.38)     2:01.23 (41.41)     2:40.22 (38.99)
 38 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            2:40.27  
                  37.20     1:18.39 (41.19)     2:00.16 (41.77)     2:40.27 (40.11)
 39 Hosty, Aoife              13 SHARK                          2:41.30  
                  36.48     1:18.02 (41.54)     2:00.88 (42.86)     2:41.30 (40.42)
 40 Egan, Sorcha              12 ATH                            2:41.84  
                  36.18     1:17.22 (41.04)     2:00.42 (43.20)     2:41.84 (41.42)
 41 Dempsey, Aishling         13 LASER                          2:41.88  
                  38.44     1:20.17 (41.73)     2:01.89 (41.72)     2:41.88 (39.99)
 42 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                          2:42.82  
                  37.25     1:19.93 (42.68)     2:01.90 (41.97)     2:42.82 (40.92)
 43 Lowe, Sophie              12 ATH                            2:43.06  
                  36.99     1:19.27 (42.28)     2:02.21 (42.94)     2:43.06 (40.85)
 43 Heneghan, Niamh           12 CBAR                           2:43.06  
                  35.78     1:17.03 (41.25)     2:00.96 (43.93)     2:43.06 (42.10)
 45 Joyce, Laura              12 CLM                            2:43.54  
                  37.30     1:19.26 (41.96)     2:02.49 (43.23)     2:43.54 (41.05)
 46 Murphy, Elizabeth         12 CLM                            2:43.63  
                  37.04     1:21.23 (44.19)     2:03.95 (42.72)     2:43.63 (39.68)
 47 Kelly, Aoife              13 ATH                            2:43.81  
                  35.53     1:17.15 (41.62)     2:00.47 (43.32)     2:43.81 (43.34)
 48 O'Brien, Paola            12 SHARK                          2:44.33  
                  36.01     1:18.42 (42.41)     2:02.93 (44.51)     2:44.33 (41.40)
 49 Burns, Ella               12 WPORT                          2:44.68  
 50 Shortall, Alice           12 WPORT                          2:45.04  
                  37.89     1:20.38 (42.49)     2:03.93 (43.55)     2:45.04 (41.11)
 51 Naughton, Imogen          12 GAL                            2:45.32  
                  37.84     1:19.95 (42.11)     2:02.90 (42.95)     2:45.32 (42.42)
 52 McHale, Siofra            11 CBAR                           2:45.88  
                  36.47     1:17.95 (41.48)     2:02.38 (44.43)     2:45.88 (43.50)
 53 Close, Charlotte          12 WPORT                          2:48.36  
                  39.14     1:21.87 (42.73)     2:08.20 (46.33)     2:48.36 (40.16)
 54 Sweeney, Amy              12 SHARK                          2:50.28  
                  38.62     1:22.67 (44.05)     2:07.69 (45.02)     2:50.28 (42.59)
 55 Dunne, Jessica            12 LASER                          2:50.45  
                  37.54     1:21.53 (43.99)     2:06.75 (45.22)     2:50.45 (43.70)
 56 Dowling, Caoimhe          10 LASER                          2:50.50  
                  38.07     1:22.10 (44.03)     2:08.02 (45.92)     2:50.50 (42.48)
 57 Naughton, Aideen          13 SHARK                          2:52.06  
                  37.38     1:20.92 (43.54)     2:07.51 (46.59)     2:52.06 (44.55)
 58 Newell, Mary              12 TUAM                           2:54.23  
                  39.04     1:24.24 (45.20)     2:11.23 (46.99)     2:54.23 (43.00)
 59 Donnelly, Sarah           11 BALL                           3:00.35  
                  39.83     1:25.96 (46.13)     2:13.41 (47.45)     3:00.35 (46.94)
 
Event 20  Girls 15 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Grath, Saoirse         16 COM                            2:09.34  
                  30.37     1:02.95 (32.58)     1:36.44 (33.49)     2:09.34 (32.90)
  2 Hurst, Maedbh             15 ATH                            2:09.82  
                  30.52     1:03.16 (32.64)     1:37.03 (33.87)     2:09.82 (32.79)
  3 Walsh, Keena              15 GAL                            2:09.86  
                  29.93     1:03.37 (33.44)     1:37.16 (33.79)     2:09.86 (32.70)
  4 Mc Nevin, Ciara           15 LONG                           2:11.90  
                  30.15     1:03.47 (33.32)     1:37.67 (34.20)     2:11.90 (34.23)
  5 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                            2:14.22  
                  31.67     1:05.88 (34.21)     1:40.27 (34.39)     2:14.22 (33.95)
  6 Higgins, Megan            21 CLM                            2:15.87  
                  31.15     1:06.31 (35.16)     1:41.76 (35.45)     2:15.87 (34.11)
  7 Fullard, Olivia           16 COM                            2:23.73  
                  31.86     1:07.65 (35.79)     1:46.00 (38.35)     2:23.73 (37.73)
  8 Brennan, Patrica          28 CLM                            2:24.74  
                  32.68     1:09.46 (36.78)     1:47.18 (37.72)     2:24.74 (37.56)
  9 Dervan, Louise            15 CBAR                           2:24.98  
                  33.67     1:10.39 (36.72)     1:47.86 (37.47)     2:24.98 (37.12)
 10 Gallagher, Emily          15 LASER                          2:25.60  
                  33.83     1:10.88 (37.05)     1:48.72 (37.84)     2:25.60 (36.88)
 11 Shorten, Fiona            15 SHARK                          2:26.14  
                  33.31     1:09.35 (36.04)     1:47.81 (38.46)     2:26.14 (38.33)
 12 Pfeiffer, Ronja           15 Blue Fin                       2:26.38  
                  33.17     1:09.73 (36.56)     1:49.14 (39.41)     2:26.38 (37.24)
 13 Kilgallon, Aoife          16 CLM                            2:27.43  
                  34.14     1:12.33 (38.19)     1:49.69 (37.36)     2:27.43 (37.74)
 14 Kelly, Alex               15 SHARK                          2:28.46  
                  33.71     1:11.85 (38.14)     1:50.69 (38.84)     2:28.46 (37.77)
 15 Ryan, Emma                15 COM                            2:28.80  
                  34.09     1:12.67 (38.58)     1:51.82 (39.15)     2:28.80 (36.98)
 16 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                            2:31.49  
                  34.49     1:13.69 (39.20)     1:53.24 (39.55)     2:31.49 (38.25)
 17 McGuinness, Tara          15 SHARK                          2:34.41  
                  35.46     1:13.74 (38.28)     1:53.90 (40.16)     2:34.41 (40.51)
 18 Quirke, Fiona             16 LASER                          2:40.92  
                  35.87     1:16.43 (40.56)     1:59.12 (42.69)     2:40.92 (41.80)
 19 Mc Grath, Katie           15 Blue Fin                       2:44.31  
                  36.48     1:17.31 (40.83)     2:00.98 (43.67)     2:44.31 (43.33)
 20 Nagle, Katie              16 ATH                            2:46.39  
                  36.90     1:19.79 (42.89)     2:03.42 (43.63)     2:46.39 (42.97)
 
Event 21  Boys 14 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                           2:06.62  
                  28.77     1:00.55 (31.78)     1:33.37 (32.82)     2:06.62 (33.25)
  2 Warby, Cian               14 ATH                            2:09.31  
                  29.43     1:02.15 (32.72)     1:35.99 (33.84)     2:09.31 (33.32)
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:09.92  
                  29.57     1:02.26 (32.69)     1:36.28 (34.02)     2:09.92 (33.64)
  4 Kelly, Michael            13 ATH                            2:10.01  
                  29.95     1:03.60 (33.65)     1:37.23 (33.63)     2:10.01 (32.78)
  5 Dowling, David            14 LASER                          2:10.34  
                  29.84     1:02.73 (32.89)     1:37.46 (34.73)     2:10.34 (32.88)
  6 Moore, Andrew             13 GAL                            2:11.26  
                  29.40     1:02.77 (33.37)     1:37.49 (34.72)     2:11.26 (33.77)
  7 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           2:12.19  
                  30.41     1:03.88 (33.47)     1:38.19 (34.31)     2:12.19 (34.00)
  8 Powell, Robert            11 ATH                            2:15.95  
                  30.76     1:05.25 (34.49)     1:40.96 (35.71)     2:15.95 (34.99)
  9 Lannon, Kevin             14 COM                            2:20.93  
                  30.73     1:07.09 (36.36)     1:44.60 (37.51)     2:20.93 (36.33)
 10 Murray, Cadhla            13 LASER                          2:20.98  
                  32.40     1:08.71 (36.31)     1:45.74 (37.03)     2:20.98 (35.24)
 11 Scully, Daniel            14 GAL                            2:21.55  
                  32.27     1:08.02 (35.75)     1:45.23 (37.21)     2:21.55 (36.32)
 12 Moran, Michael            11 COM                            2:21.62  
                  32.50     1:08.43 (35.93)     1:45.64 (37.21)     2:21.62 (35.98)
 13 Tierney, Sean             12 ATH                            2:22.10  
                  32.44     1:08.85 (36.41)     1:46.09 (37.24)     2:22.10 (36.01)
 14 McGinty, Stephen          14 SHARK                          2:22.29  
                  32.76     1:09.95 (37.19)     1:46.98 (37.03)     2:22.29 (35.31)
 15 Snowdon, Conor            14 GAL                            2:22.79  
                  32.31     1:08.81 (36.50)     1:46.83 (38.02)     2:22.79 (35.96)
 16 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:23.30  
                  32.15     1:07.88 (35.73)     1:45.79 (37.91)     2:23.30 (37.51)
 17 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                            2:24.45  
                  33.01     1:10.24 (37.23)     1:48.71 (38.47)     2:24.45 (35.74)
 18 Collins, Donal            13 Blue Fin                       2:24.64  
                  32.54     1:09.50 (36.96)     1:47.49 (37.99)     2:24.64 (37.15)
 19 O'Connor, Thomas          14 GAL                            2:24.93  
                  32.55     1:10.23 (37.68)     1:48.59 (38.36)     2:24.93 (36.34)
 20 Diviney, Oran             13 SHARK                          2:28.67  
                  31.47     1:08.46 (36.99)     1:48.62 (40.16)     2:28.67 (40.05)
 21 Mooney, Christopher       13 LASER                          2:30.96  
                  32.87     1:10.87 (38.00)     1:50.80 (39.93)     2:30.96 (40.16)
 22 Tannion, Joseph           13 SHARK                          2:34.60  
                  34.23     1:14.36 (40.13)     1:55.11 (40.75)     2:34.60 (39.49)
 23 Horkan, Eoin              14 CLM                            2:34.61  
                  34.68     1:13.97 (39.29)     1:55.31 (41.34)     2:34.61 (39.30)
 24 Gavin, Lorcan             13 SHARK                          2:35.13  
                  35.90     1:16.20 (40.30)     1:56.67 (40.47)     2:35.13 (38.46)
 25 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                           2:35.59  
                  34.27     1:13.81 (39.54)     1:55.12 (41.31)     2:35.59 (40.47)
 26 Melly, Conor              12 CBAR                           2:37.69  
                  35.13     1:15.94 (40.81)     1:57.95 (42.01)     2:37.69 (39.74)
 27 Dervan, Mark              12 CBAR                           2:39.42  
                  35.73     1:16.50 (40.77)     1:59.28 (42.78)     2:39.42 (40.14)
 28 Ashton, Callum            12 LASER                          2:39.81  
                  36.16     1:16.83 (40.67)     1:59.35 (42.52)     2:39.81 (40.46)
 29 Reilly, Colm              12 ATH                            2:41.87  
                  35.90     1:16.87 (40.97)     2:00.37 (43.50)     2:41.87 (41.50)
 30 Murphy, Jamie             11 CBAR                           2:45.97  
                  38.49     1:21.40 (42.91)     2:04.26 (42.86)     2:45.97 (41.71)
 31 Doherty, Aaron            11 WPORT                          2:46.39  
                  37.44     1:21.00 (43.56)     2:04.76 (43.76)     2:46.39 (41.63)
 32 Mc Grogan, Harry          11 GAL                            2:46.95  
                  37.30     1:21.09 (43.79)     2:04.72 (43.63)     2:46.95 (42.23)
 33 Cugalj, Filip             12 SHARK                          2:47.09  
                  36.27     1:20.04 (43.77)     2:05.18 (45.14)     2:47.09 (41.91)
 34 Lydon, Oliver             13 CLM                            2:49.09  
                  37.30     1:21.00 (43.70)     2:06.18 (45.18)     2:49.09 (42.91)
 35 Pfeiffer, Kieran          12 Blue Fin                       2:49.72  
                  37.03     1:20.34 (43.31)     2:06.38 (46.04)     2:49.72 (43.34)
 36 Brennan, Jack             10 ATH                            2:50.79  
                  36.40     1:18.96 (42.56)     2:04.77 (45.81)     2:50.79 (46.02)
 37 Shakeshaft, Jack          11 BALL                           2:50.83  
                  38.55     1:20.91 (42.36)     2:04.07 (43.16)     2:50.83 (46.76)
 38 Halpin, Jack              14 WPORT                          2:53.16  
                  35.68     1:17.18 (41.50)     2:01.18 (44.00)     2:53.16 (51.98)
 39 Walsh, Ben                12 WPORT                          2:56.09  
                  39.00     1:24.53 (45.53)     2:10.28 (45.75)     2:56.09 (45.81)
 40 Mc Loughlin, Shane        13 WPORT                          2:58.09  
                1:25.61     2:12.04 (46.43)     2:58.12 (46.08)         2:58.09 ( )
 
Event 21  Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         16 GAL                            1:58.16  
                  27.31       57.77 (30.46)     1:27.91 (30.14)     1:58.16 (30.25)
  2 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                          2:05.56  
                  27.98       58.63 (30.65)     1:31.48 (32.85)     2:05.56 (34.08)
  3 Doherty, Con              16 CBAR                           2:10.77  
                  30.33     1:03.55 (33.22)     1:37.58 (34.03)     2:10.77 (33.19)
  4 Murphy, Richard           16 GAL                            2:12.69  
                  30.39     1:03.89 (33.50)     1:38.80 (34.91)     2:12.69 (33.89)
  5 Fitzsimons, David         15 ATH                            2:15.33  
                  30.41     1:04.86 (34.45)     1:40.32 (35.46)     2:15.33 (35.01)
  6 Connelly, Rhys            16 COM                            2:22.17  
                  30.89     1:05.39 (34.50)     1:43.17 (37.78)     2:22.17 (39.00)
 
Event 22  Girls 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Finn, Kate                13 GAL                    32.46      32.22  
  2 Gavin, Aideen             14 GAL                    32.79      32.78  
  3 Mylett, Sinead            13 CBAR                   33.50      33.30  
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                    33.75      33.53  
  5 Breslin, Ciara            14 CLM                    34.73      33.75  
  6 Melody, Niamh             13 GAL                    33.93      34.70  
 
Event 22  Girls 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Finn, Kate                13 GAL                               32.46  
  2 Gavin, Aideen             14 GAL                               32.79  
  3 Mylett, Sinead            13 CBAR                              33.50  
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                               33.75  
  5 Melody, Niamh             13 GAL                               33.93  
  6 Breslin, Ciara            14 CLM                               34.73  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Murphy, Ellen             14 CBAR                              35.33  
  8 MC Farland, Alex          13 GAL                               36.57  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                               37.37  
 10 O'Sullivan, Molly         12 GAL                               37.42  
 11 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                              37.73  
 12 Naughton, Imogen          12 GAL                               38.44  
 13 Kelly, Lauren             12 SHARK                             38.64  
 14 Mellotte, Georgia         12 WPORT                             39.11  
 15 Farrell, Ailbhe           13 LONG                              39.23  
 16 Dowling, Caoimhe          10 LASER                             39.77  
 17 Delaney, Riona            14 COM                               40.40  
 18 Gavin, Michelle           12 TUAM                              40.73  
 19 Close, Charlotte          12 WPORT                             40.74  
 20 Reidy, Sinead             14 ATH                               41.63  
 21 Egan, Sorcha              12 ATH                               41.98  
 22 Newell, Mary              12 TUAM                              45.48  
 
Event 22  Girls 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                    33.00      33.14  
  2 Higgins, Megan            21 CLM                    33.26      33.19  
  3 Leahy, Ellen              16 GAL                    34.20      34.14  
  4 Brennan, Patrica          28 CLM                    35.34      34.43  
  5 Gallagher, Emily          15 LASER                  35.43      35.76  
  6 Hristeva, Kristiana       15 GAL                    35.69      36.41  
 
Event 22  Girls 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                               33.00  
  2 Higgins, Megan            21 CLM                               33.26  
  3 Leahy, Ellen              16 GAL                               34.20  
  4 Brennan, Patrica          28 CLM                               35.34  
  5 Gallagher, Emily          15 LASER                             35.43  
  6 Hristeva, Kristiana       15 GAL                               35.69  
-------------------------------------------------------------------------
  7 McGuinness, Tara          15 SHARK                             37.67  
  8 Quirke, Fiona             16 LASER                             37.97  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nagle, Katie              16 ATH                               40.00  
 10 Dempsey, Grainne          16 LASER                             41.68  
 11 Ryan, Emma                15 COM                               43.88  
 
Event 23  Boys 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                   30.61      30.70  
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                   33.11      32.76  
  3 Lannon, Kevin             14 COM                    33.92      33.99  
  4 Powell, Robert            11 ATH                    33.95      34.07  
  5 Moran, Michael            11 COM                    35.54      35.29  
  6 Rowlands, Rhys            10 ATH                    37.40      37.56  
 
Event 23  Boys 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                              30.61  
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                              33.11  
  3 Lannon, Kevin             14 COM                               33.92  
  4 Powell, Robert            11 ATH                               33.95  
  5 Moran, Michael            11 COM                               35.54  
  6 Rowlands, Rhys            10 ATH                               37.40  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Gavin, Lorcan             13 SHARK                             40.27  
  8 O'Connor, David           12 GAL                               41.43  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doorly, Joseph            10 GAL                               41.92  
 10 Tannion, Joseph           13 SHARK                             45.27  
 
Event 23  Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duffy, Cian               17 GAL                    29.28      28.19  
  2 O'Connell, Richard        17 GAL                    31.72      31.65  
  3 Grady, Eoghan             15 CBAR                   30.88      31.72  
  4 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                  33.47      32.59  
 
Event 23  Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duffy, Cian               17 GAL                               29.28  
  2 Grady, Eoghan             15 CBAR                              30.88  
  3 O'Connell, Richard        17 GAL                               31.72  
  4 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                             33.47  
 
Event 24  Girls 14 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Namara, Deabhail       13 WPORT                          2:50.99  
                  39.27     1:22.71 (43.44)     2:06.75 (44.04)     2:50.99 (44.24)
  2 Keogh, Ruth               14 GAL                            2:52.55  
                  39.61     1:23.02 (43.41)     2:07.17 (44.15)     2:52.55 (45.38)
  3 Kilgallon, Niamh          12 CLM                            2:58.53  
                  39.54     1:24.52 (44.98)     2:11.38 (46.86)     2:58.53 (47.15)
  4 Grady, Aisling            13 CBAR                           2:59.75  
                  40.59     1:26.66 (46.07)     2:13.80 (47.14)     2:59.75 (45.95)
  5 Horan, Siofra             12 CBAR                           3:10.11  
                  42.84     1:32.03 (49.19)     2:21.72 (49.69)     3:10.11 (48.39)
  6 O'Neill, Ciara            13 LASER                          3:10.61  
                  43.73     1:33.11 (49.38)     2:22.31 (49.20)     3:10.61 (48.30)
  7 Dinneen, Molly            13 LASER                          3:11.24  
                  43.20     1:32.28 (49.08)     2:22.58 (50.30)     3:11.24 (48.66)
  8 Cunnane, Aine             13 CLM                            3:11.57  
                  44.60     1:33.89 (49.29)     2:23.32 (49.43)     3:11.57 (48.25)
  9 Shorten, Aoife            13 SHARK                          3:11.71  
                  43.55     1:32.36 (48.81)     2:22.00 (49.64)     3:11.71 (49.71)
 10 Walsh, Lauren             11 GAL                            3:13.59  
 11 Dunne, Jessica            12 LASER                          3:14.70  
                  44.54     1:33.65 (49.11)     2:24.48 (50.83)     3:14.70 (50.22)
 12 Shaughnessy, Sarah        13 CLM                            3:21.23  
                  45.35     1:36.87 (51.52)     2:30.12 (53.25)     3:21.23 (51.11)
 13 Farrell, Ailbhe           13 LONG                           3:21.52  
                  46.15     1:38.14 (51.99)     2:31.50 (53.36)     3:21.52 (50.02)
 14 Scully, Andraya           12 GAL                            3:22.11  
                  45.96     1:38.23 (52.27)     2:30.99 (52.76)     3:22.11 (51.12)
 15 Carey, Sinead             11 GAL                            3:22.83  
                  46.00     1:38.30 (52.30)     2:31.20 (52.90)     3:22.83 (51.63)
 16 O'Brien, Aoife            12 LONG                           3:22.99  
                  46.09     1:39.07 (52.98)     2:32.74 (53.67)     3:22.99 (50.25)
 17 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                          3:26.19  
                  47.56     1:40.66 (53.10)     2:33.94 (53.28)     3:26.19 (52.25)
 18 Dempsey, Aishling         13 LASER                          3:27.81  
                  49.10     1:42.67 (53.57)     2:35.57 (52.90)     3:27.81 (52.24)
 19 McManamon, Jemma          12 SHARK                          3:28.74  
                  46.33     1:39.66 (53.33)     2:34.33 (54.67)     3:28.74 (54.41)
 20 Egan, Stacey              12 ATH                            3:29.45  
                  46.54     1:40.74 (54.20)     2:37.27 (56.53)     3:29.45 (52.18)
 21 Joyce, Laura              12 CLM                            3:30.14  
                  48.04     1:42.15 (54.11)     2:37.74 (55.59)     3:30.14 (52.40)
 22 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            3:32.49  
                  48.05     1:42.09 (54.04)     2:38.20 (56.11)     3:32.49 (54.29)
 23 Lowe, Sophie              12 ATH                            3:34.11  
                  47.60     1:42.46 (54.86)     2:39.55 (57.09)     3:34.11 (54.56)
 24 Sweeney, Amy              12 SHARK                          3:34.15  
 25 Murphy, Elizabeth         12 CLM                            3:43.88  
 -- Crosby, Emer              12 LASER                               DQ  
                  45.90     1:38.62 (52.72)     2:32.29 (53.67)          DQ (53.17)
 
Event 24  Girls 15 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Keena              15 GAL                            2:45.64  
                  37.04     1:18.66 (41.62)     2:01.86 (43.20)     2:45.64 (43.78)
  2 Fullard, Olivia           16 COM                            2:58.13  
                  40.63     1:25.66 (45.03)     2:12.66 (47.00)     2:58.13 (45.47)
  3 Kilgallon, Aoife          16 CLM                            3:03.01  
                  41.12     1:27.11 (45.99)     2:15.04 (47.93)     3:03.01 (47.97)
  4 Leahy, Ellen              16 GAL                            3:03.11  
                  41.46     1:27.88 (46.42)     2:15.78 (47.90)     3:03.11 (47.33)
  5 Kelly, Alex               15 SHARK                          3:06.34  
                  43.29     1:30.92 (47.63)     2:19.49 (48.57)     3:06.34 (46.85)
  6 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            3:09.83  
                  42.28     1:30.21 (47.93)     2:19.74 (49.53)     3:09.83 (50.09)
  7 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                            3:10.28  
                  43.17     1:31.88 (48.71)     2:22.19 (50.31)     3:10.28 (48.09)
  8 Pfeiffer, Ronja           15 Blue Fin                       3:25.55  
                  46.39     1:38.22 (51.83)     2:31.96 (53.74)     3:25.55 (53.59)
  9 Mc Grath, Katie           15 Blue Fin                       3:43.48  
                  50.57     1:48.05 (57.48)     2:46.79 (58.74)     3:43.48 (56.69)
 
Event 25  Boys 14 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Michael            13 ATH                            2:44.60  
                  37.41     1:20.70 (43.29)     2:04.19 (43.49)     2:44.60 (40.41)
  2 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           2:45.49  
                  37.68     1:20.36 (42.68)     2:03.26 (42.90)     2:45.49 (42.23)
  3 Brinn, Jonathan           14 TUAM                           2:49.15  
                  38.42     1:21.75 (43.33)     2:05.70 (43.95)     2:49.15 (43.45)
  4 Moore, Andrew             13 GAL                            2:49.69  
                  37.51     1:21.02 (43.51)     2:06.05 (45.03)     2:49.69 (43.64)
  5 Mooney, Christopher       13 LASER                          3:04.27  
                  42.10     1:29.03 (46.93)     2:17.57 (48.54)     3:04.27 (46.70)
  6 Murray, Cadhla            13 LASER                          3:04.52  
                  42.24     1:29.88 (47.64)     2:18.48 (48.60)     3:04.52 (46.04)
  7 Dervan, Mark              12 CBAR                           3:06.50  
                  42.71     1:31.00 (48.29)     2:19.23 (48.23)     3:06.50 (47.27)
  8 Collins, Donal            13 Blue Fin                       3:12.33  
                  42.53     1:32.18 (49.65)     2:23.26 (51.08)     3:12.33 (49.07)
  9 Scully, Bryan             11 ATH                            3:12.96  
                  43.56     1:35.06 (51.50)     2:26.49 (51.43)     3:12.96 (46.47)
 10 O'Farrell, Brian          12 SHARK                          3:15.42  
                  43.07     1:33.18 (50.11)     2:25.02 (51.84)     3:15.42 (50.40)
 11 Gavin, Lorcan             13 SHARK                          3:16.61  
                  45.13     1:36.32 (51.19)     2:27.97 (51.65)     3:16.61 (48.64)
 12 Dunne, Shane              13 B DOL                          3:16.98  
                  42.86     1:33.83 (50.97)     2:25.99 (52.16)     3:16.98 (50.99)
 13 McGinty, Stephen          14 SHARK                          3:17.29  
                  43.99     1:33.93 (49.94)     2:26.25 (52.32)     3:17.29 (51.04)
 14 Tannion, Joseph           13 SHARK                          3:19.03  
                  43.40     1:34.19 (50.79)     2:27.17 (52.98)     3:19.03 (51.86)
 15 Tierney, Sean             12 ATH                            3:20.45  
                  45.19     1:36.83 (51.64)     2:28.92 (52.09)     3:20.45 (51.53)
 16 Diviney, Oran             13 SHARK                          3:21.17  
                  46.27     1:38.69 (52.42)     2:31.86 (53.17)     3:21.17 (49.31)
 17 Keogh, Timothy            11 GAL                            3:21.27  
                  45.40     1:37.62 (52.22)     2:30.00 (52.38)     3:21.27 (51.27)
 18 Murphy, Jamie             11 CBAR                           3:21.44  
                  47.11     1:38.79 (51.68)     2:31.68 (52.89)     3:21.44 (49.76)
 19 Melly, Conor              12 CBAR                           3:24.39  
                  47.04     1:40.28 (53.24)     2:34.04 (53.76)     3:24.39 (50.35)
 20 Pfeiffer, Kieran          12 Blue Fin                       3:25.50  
                  46.63     1:39.22 (52.59)     2:33.09 (53.87)     3:25.50 (52.41)
 21 MC Kiernan, Frank         12 LONG                           3:34.67  
                  48.42     1:42.32 (53.90)     2:38.33 (56.01)     3:34.67 (56.34)
 22 Brennan, Jack             10 ATH                            3:36.72  
                  48.65     1:43.60 (54.95)     2:40.69 (57.09)     3:36.72 (56.03)
 
Event 25  Boys 15 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               17 GAL                            2:31.44  
                  34.59     1:13.69 (39.10)     1:52.79 (39.10)     2:31.44 (38.65)
  2 Greene, Darragh           16 LONG                           2:34.86  
                  34.61     1:14.23 (39.62)     1:54.88 (40.65)     2:34.86 (39.98)
  3 Connelly, Rhys            16 COM                            3:01.66  
                  40.03     1:24.96 (44.93)     2:11.87 (46.91)     3:01.66 (49.79)
 
Event 26  Girls 14 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              14 COM                            2:23.13  
                  31.53     1:07.85 (36.32)     1:45.57 (37.72)     2:23.13 (37.56)
  2 Fox, Sarah Jane           14 TUAM                           2:30.90  
                  33.70     1:12.63 (38.93)     1:52.51 (39.88)     2:30.90 (38.39)
  3 Keogh, Ruth               14 GAL                            2:34.21  
                  33.69     1:11.64 (37.95)     1:51.93 (40.29)     2:34.21 (42.28)
  4 Dinneen, Molly            13 LASER                          2:40.18  
                  35.53     1:16.55 (41.02)     1:58.64 (42.09)     2:40.18 (41.54)
  5 Gavin, Aideen             14 GAL                            2:40.42  
                  34.81     1:15.07 (40.26)     1:57.20 (42.13)     2:40.42 (43.22)
  6 Shorten, Aoife            13 SHARK                          2:53.55  
                  37.27     1:21.31 (44.04)     2:06.81 (45.50)     2:53.55 (46.74)
  7 Mc Nicholas, Claudia      11 LASER                          3:05.31  
                  39.65     1:25.75 (46.10)     2:14.30 (48.55)     3:05.31 (51.01)
  8 Naughton, Aideen          13 SHARK                          3:20.31  
                  39.36     1:26.92 (47.56)     2:21.73 (54.81)     3:20.31 (58.58)
 
Event 26  Girls 15 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Grath, Saoirse         16 COM                            2:32.04  
                  33.54     1:11.97 (38.43)     1:51.06 (39.09)     2:32.04 (40.98)
  2 Walsh, Keena              15 GAL                            2:47.13  
                  36.08     1:18.65 (42.57)     2:03.38 (44.73)     2:47.13 (43.75)
 
Event 27  Boys 14 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:23.51  
                  31.52     1:07.37 (35.85)     1:44.60 (37.23)     2:23.51 (38.91)
  2 Dowling, David            14 LASER                          2:26.51  
                  31.23     1:09.03 (37.80)     1:48.14 (39.11)     2:26.51 (38.37)
  3 Quinn, Gerry              13 LONG                           2:27.79  
                  31.62     1:08.57 (36.95)     1:48.03 (39.46)     2:27.79 (39.76)
  4 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:43.19  
                  34.93     1:15.64 (40.71)     1:58.62 (42.98)     2:43.19 (44.57)
  5 Snowdon, Conor            14 GAL                            2:44.91  
                  35.03     1:16.09 (41.06)     1:59.19 (43.10)     2:44.91 (45.72)
  6 Brinn, Jonathan           14 TUAM                           2:51.66  
                  37.57     1:20.92 (43.35)     2:07.70 (46.78)     2:51.66 (43.96)
  7 Ashton, Callum            12 LASER                          2:57.77  
                  38.96     1:24.25 (45.29)     2:11.02 (46.77)     2:57.77 (46.75)
  8 Reilly, Colm              12 ATH                            3:18.56  
                  42.15     1:33.23 (51.08)     2:26.19 (52.96)     3:18.56 (52.37)
  9 O'Connor, David           12 GAL                            3:23.26  
                  42.47     1:33.94 (51.47)     2:28.63 (54.69)     3:23.26 (54.63)
 
Event 27  Boys 15 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               17 GAL                            2:04.36  
                  28.46     1:00.57 (32.11)     1:32.49 (31.92)     2:04.36 (31.87)
  2 O'Sullivan, David         16 GAL                            2:07.31  
                  29.16     1:01.55 (32.39)     1:34.02 (32.47)     2:07.31 (33.29)
  3 Duffy, Oisin              15 GAL                            2:29.36  
                  31.93     1:09.85 (37.92)     1:49.25 (39.40)     2:29.36 (40.11)
 
Event 28  Girls 14 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            13 CBAR                           1:10.89  
                  33.01     1:10.89 (37.88)                                        
  2 Joyce, Ciera              13 SHARK                          1:13.91  
                  33.52     1:13.91 (40.39)                                        
  3 Fadden, Ambre             14 CBAR                           1:15.77  
                  35.63     1:15.77 (40.14)                                        
  4 Grady, Aisling            13 CBAR                           1:16.55  
                  35.90     1:16.55 (40.65)                                        
  5 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           1:16.60  
                  34.42     1:16.60 (42.18)                                        
  6 Arthur, Shauna            13 GAL                            1:17.22  
                  35.88     1:17.22 (41.34)                                        
  7 Melody, Niamh             13 GAL                            1:17.78  
                  33.86     1:17.78 (43.92)                                        
  8 Kilgallon, Niamh          12 CLM                            1:18.99  
                  36.88     1:18.99 (42.11)                                        
  9 Murphy, Ellen             14 CBAR                           1:19.19  
                  36.41     1:19.19 (42.78)                                        
 10 Kavanagh, Kate            13 GAL                            1:20.62  
                  35.70     1:20.62 (44.92)                                        
 11 Shaughnessy, Sarah        13 CLM                            1:22.33  
                  39.28     1:22.33 (43.05)                                        
 12 Cunnane, Aine             13 CLM                            1:22.61  
                  37.48     1:22.61 (45.13)                                        
 13 O'Brien, Aoife            12 LONG                           1:23.28  
                  39.20     1:23.28 (44.08)                                        
 14 O'Sullivan, Molly         12 GAL                            1:23.93  
                  37.19     1:23.93 (46.74)                                        
 15 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                            1:24.40  
                  39.02     1:24.40 (45.38)                                        
 16 Friel, Alanna             12 ATH                            1:24.51  
                  38.64     1:24.51 (45.87)                                        
 17 Mellotte, Georgia         12 WPORT                          1:24.54  
                  39.32     1:24.54 (45.22)                                        
 18 Farrell, Ailbhe           13 LONG                           1:24.68  
                  39.73     1:24.68 (44.95)                                        
 19 Burns, Ella               12 WPORT                          1:25.83  
                  41.75     1:25.83 (44.08)                                        
 20 Delaney, Riona            14 COM                            1:26.13  
                  41.51     1:26.13 (44.62)                                        
 21 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                           1:26.27  
                  40.13     1:26.27 (46.14)                                        
 22 Naughton, Imogen          12 GAL                            1:26.73  
                  39.65     1:26.73 (47.08)                                        
 23 Gavin, Michelle           12 TUAM                           1:27.45  
                  40.53     1:27.45 (46.92)                                        
 24 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            1:28.52  
                  41.91     1:28.52 (46.61)                                        
 25 Egan, Stacey              12 ATH                            1:28.96  
                  43.03     1:28.96 (45.93)                                        
 26 Kelly, Aoife              13 ATH                            1:28.97  
                  42.35     1:28.97 (46.62)                                        
 27 Naughton, Aideen          13 SHARK                          1:29.62  
                  40.19     1:29.62 (49.43)                                        
 28 Sweeney, Amy              12 SHARK                          1:29.67  
                  41.12     1:29.67 (48.55)                                        
 29 Walsh, Lauren             11 GAL                            1:29.80  
                  42.22     1:29.80 (47.58)                                        
 30 Close, Charlotte          12 WPORT                          1:30.52  
                  42.68     1:30.52 (47.84)                                        
 31 Egan, Sorcha              12 ATH                            1:30.83  
                  43.70     1:30.83 (47.13)                                        
 32 Shortall, Alice           12 WPORT                          1:31.43  
                  44.30     1:31.43 (47.13)                                        
 33 Newell, Mary              12 TUAM                           1:37.73  
                  45.12     1:37.73 (52.61)                                        
 
Event 28  Girls 15 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Dairne              24 GAL                            1:07.99  
                  32.70     1:07.99 (35.29)                                        
  2 Mc Grath, Saoirse         16 COM                            1:08.43  
                  33.05     1:08.43 (35.38)                                        
  3 Mc Nevin, Ciara           15 LONG                           1:10.84  
                  32.91     1:10.84 (37.93)                                        
  4 Higgins, Megan            21 CLM                            1:11.86  
                  33.08     1:11.86 (38.78)                                        
  5 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                            1:13.07  
                  33.69     1:13.07 (39.38)                                        
  6 Fullard, Olivia           16 COM                            1:13.13  
                  33.10     1:13.13 (40.03)                                        
  7 Brennan, Patrica          28 CLM                            1:15.26  
                  34.38     1:15.26 (40.88)                                        
  8 Dervan, Louise            15 CBAR                           1:16.78  
                  36.46     1:16.78 (40.32)                                        
  9 Moore, Rachel             15 GAL                            1:17.21  
                  35.74     1:17.21 (41.47)                                        
 10 Kilgallon, Aoife          16 CLM                            1:19.60  
                  36.66     1:19.60 (42.94)                                        
 11 Pfeiffer, Ronja           15 Blue Fin                       1:21.20  
                  36.64     1:21.20 (44.56)                                        
 12 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                            1:21.29  
                  38.29     1:21.29 (43.00)                                        
 13 Ryan, Emma                15 COM                            1:26.70  
                  41.54     1:26.70 (45.16)                                        
 14 Mc Grath, Katie           15 Blue Fin                       1:28.07  
                  41.28     1:28.07 (46.79)                                        
 
Event 29  Boys 14 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                           1:07.96  
                  30.59     1:07.96 (37.37)                                        
  2 Kelly, Michael            13 ATH                            1:08.85  
                  32.27     1:08.85 (36.58)                                        
  3 Moore, Andrew             13 GAL                            1:10.59  
                  33.40     1:10.59 (37.19)                                        
  4 Lannon, Kevin             14 COM                            1:14.06  
                  33.78     1:14.06 (40.28)                                        
  5 Burke, Ciaran             11 TUAM                           1:15.27  
                  33.47     1:15.27 (41.80)                                        
  6 Powell, Robert            11 ATH                            1:16.05  
                  34.25     1:16.05 (41.80)                                        
  7 Scully, Daniel            14 GAL                            1:18.59  
                  35.89     1:18.59 (42.70)                                        
  8 O'Farrell, Brian          12 SHARK                          1:18.97  
                  37.19     1:18.97 (41.78)                                        
  9 McGinty, Stephen          14 SHARK                          1:19.00  
                  36.13     1:19.00 (42.87)                                        
 10 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CLM                            1:20.10  
                  37.02     1:20.10 (43.08)                                        
 11 Diviney, Oran             13 SHARK                          1:22.46  
                  39.39     1:22.46 (43.07)                                        
 12 Scully, Bryan             11 ATH                            1:25.01  
                  40.94     1:25.01 (44.07)                                        
 13 Keogh, Timothy            11 GAL                            1:25.91  
                  41.64     1:25.91 (44.27)                                        
 14 Roe, Dylan                13 SHARK                          1:26.12  
                  39.10     1:26.12 (47.02)                                        
 15 Pfeiffer, Kieran          12 Blue Fin                       1:27.19  
                  41.10     1:27.19 (46.09)                                        
 16 Doorly, Joseph            10 GAL                            1:27.36  
                  40.66     1:27.36 (46.70)                                        
 17 Lydon, Oliver             13 CLM                            1:27.94  
                  42.39     1:27.94 (45.55)                                        
 18 Halpin, Jack              14 WPORT                          1:28.77  
                  41.30     1:28.77 (47.47)                                        
 19 Cugalj, Filip             12 SHARK                          1:29.09  
                  41.83     1:29.09 (47.26)                                        
 20 Mc Grogan, Harry          11 GAL                            1:30.15  
                  42.15     1:30.15 (48.00)                                        
 21 MC Kiernan, Frank         12 LONG                           1:30.17  
                  40.86     1:30.17 (49.31)                                        
 22 Doherty, Aaron            11 WPORT                          1:30.28  
                  42.61     1:30.28 (47.67)                                        
 23 Mc Loughlin, Shane        13 WPORT                          1:35.07  
                  47.05     1:35.07 (48.02)                                        
 24 Walsh, Ben                12 WPORT                          1:37.29  
                  46.30     1:37.29 (50.99)                                        
 -- Collins, Donal            13 Blue Fin                            DQ  
                  36.49          DQ (42.67)                                        
 
Event 29  Boys 15 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Glade, Kevin           18 GAL                            1:02.90  
                  29.13     1:02.90 (33.77)                                        
  2 Grady, Eoghan             15 CBAR                           1:04.88  
                  29.81     1:04.88 (35.07)                                        
  3 Murphy, Richard           16 GAL                            1:09.10  
                  32.36     1:09.10 (36.74)                                        
  4 Greene, Darragh           16 LONG                           1:10.92  
                  33.72     1:10.92 (37.20)                                        
  5 Duffy, Oisin              15 GAL                            1:11.28  
                  32.48     1:11.28 (38.80)                                        
  6 O'Connell, Richard        17 GAL                            1:11.45  
                  32.50     1:11.45 (38.95)                                        
  7 Connelly, Rhys            16 COM                            1:13.25  
                  32.96     1:13.25 (40.29)                                        
 
Event 30  Girls 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway  'A'                                                 2:18.53  
                  34.64     1:13.76 (39.12)     1:47.31 (33.55)     2:18.53 (31.22)
  2 Laser S.C.  'A'                                             2:24.27  
                  37.04     1:19.53 (42.49)     1:52.65 (33.12)     2:24.27 (31.62)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:24.85  
                  33.64     1:16.99 (43.35)     1:53.46 (36.47)     2:24.85 (31.39)
  4 Athlone  'A'                                                2:26.12  
                  36.15     1:20.00 (43.85)     1:55.12 (35.12)     2:26.12 (31.00)
  5 Galway  'B'                                                 2:26.90  
                  37.12     1:21.91 (44.79)     1:54.31 (32.40)     2:26.90 (32.59)
  6 Westport Swimming Club  'A'                                 2:33.93  
                  42.05     1:26.89 (44.84)     2:02.21 (35.32)     2:33.93 (31.72)
  7 Athlone  'B'                                                2:37.83  
                  42.16     1:27.70 (45.54)     2:03.49 (35.79)     2:37.83 (34.34)
 
Event 31  Boys 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway  'A'                                                 2:06.83  
                1:06.41     1:36.75 (30.34)     2:06.83 (30.08)         2:06.83 ( )
  2 Athlone  'A'                                                2:09.57  
                  34.41     1:09.55 (35.14)     1:39.85 (30.30)     2:09.57 (29.72)
  3 Laser S.C.  'A'                                             2:18.42  
                  37.23     1:16.87 (39.64)     1:46.61 (29.74)     2:18.42 (31.81)
  4 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:25.72  
                  38.71     1:17.73 (39.02)     1:55.01 (37.28)     2:25.72 (30.71)
  5 Westport Swimming Club  'A'                                 2:44.32  
                  43.55     1:29.50 (45.95)     2:06.92 (37.42)     2:44.32 (37.40)
 
Event 32  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway  'A'                                                 2:04.95  
                  32.44     1:07.86 (35.42)     1:38.06 (30.20)     2:04.95 (26.89)
  2 Galway  'B'                                                 2:18.59  
                  33.18     1:13.13 (39.95)     1:47.44 (34.31)     2:18.59 (31.15)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:26.39  
                  37.08     1:19.02 (41.94)     1:53.88 (34.86)     2:26.39 (32.51)
 
Event 33  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway  'A'                                                 1:54.52  
                  28.49     1:00.32 (31.83)     1:27.34 (27.02)     1:54.52 (27.18)
 
Event 34  Girls 14 & Under 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            13 CBAR                           9:33.01  
                  31.56     1:06.40 (34.84)     1:42.32 (35.92)     2:18.84 (36.52)
        2:55.16 (36.32)     3:31.99 (36.83)     4:08.82 (36.83)     4:45.50 (36.68)
        5:21.98 (36.48)     5:58.30 (36.32)     6:34.67 (36.37)     7:10.96 (36.29)
        7:47.35 (36.39)     8:23.61 (36.26)     8:58.77 (35.16)     9:33.01 (34.24)
  2 MC Farland, Alex          13 GAL                           10:09.21  
                  33.59     1:10.89 (37.30)     1:49.42 (38.53)     2:27.96 (38.54)
        3:06.85 (38.89)     3:45.41 (38.56)     4:24.23 (38.82)     5:03.48 (39.25)
        5:42.66 (39.18)     6:21.69 (39.03)     7:00.47 (38.78)     7:39.92 (39.45)
        8:17.57 (37.65)     8:56.33 (38.76)     9:33.44 (37.11)    10:09.21 (35.77)
  3 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                          10:34.95  
                  35.70     1:15.59 (39.89)     1:56.89 (41.30)     2:36.81 (39.92)
        3:16.44 (39.63)     3:56.95 (40.51)     4:37.07 (40.12)     5:16.91 (39.84)
        5:56.82 (39.91)     6:37.01 (40.19)     7:17.11 (40.10)     7:57.23 (40.12)
        8:37.80 (40.57)     9:17.88 (40.08)     9:57.68 (39.80)    10:34.95 (37.27)
  4 Egan, Edel                11 CBAR                          10:37.61  
                  34.92     1:13.27 (38.35)     1:53.59 (40.32)     2:34.27 (40.68)
        3:15.23 (40.96)     3:55.06 (39.83)     4:35.49 (40.43)     5:16.10 (40.61)
        5:56.81 (40.71)     6:37.98 (41.17)     7:18.38 (40.40)     7:59.62 (41.24)
        8:40.34 (40.72)     9:20.87 (40.53)    10:00.23 (39.36)    10:37.61 (37.38)
  5 Harrington, Lisa          13 ATH                           10:44.32  
                  35.59     1:15.34 (39.75)     1:56.25 (40.91)     2:37.31 (41.06)
        3:18.05 (40.74)     3:59.44 (41.39)     4:40.44 (41.00)     5:21.39 (40.95)
        6:02.37 (40.98)     6:43.09 (40.72)     7:23.90 (40.81)     8:04.73 (40.83)
        8:45.15 (40.42)     9:25.60 (40.45)    10:06.01 (40.41)    10:44.32 (38.31)
  6 Carey, Sinead             11 GAL                           10:48.30  
                  36.22     1:16.13 (39.91)     1:56.46 (40.33)     2:37.59 (41.13)
        3:18.85 (41.26)     3:59.91 (41.06)     4:40.41 (40.50)     5:22.15 (41.74)
        6:03.08 (40.93)     6:43.04 (39.96)     7:24.82 (41.78)     8:06.25 (41.43)
        8:47.66 (41.41)     9:27.87 (40.21)    10:08.59 (40.72)    10:48.30 (39.71)
  7 Mc Donagh, Paula          12 CBAR                          11:08.76  
                  35.28     1:15.90 (40.62)     1:58.63 (42.73)     2:40.96 (42.33)
        3:23.92 (42.96)     4:07.27 (43.35)     4:50.54 (43.27)     5:32.56 (42.02)
        6:15.47 (42.91)     6:57.97 (42.50)     7:40.94 (42.97)     8:23.59 (42.65)
        9:06.28 (42.69)     9:48.66 (42.38)    10:30.50 (41.84)    11:08.76 (38.26)
  8 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                          11:16.89  
                  36.72     1:17.14 (40.42)     1:59.62 (42.48)     2:41.63 (42.01)
        3:25.38 (43.75)     4:08.38 (43.00)     4:52.03 (43.65)     5:34.72 (42.69)
        6:19.21 (44.49)     7:03.11 (43.90)     7:46.51 (43.40)     8:29.62 (43.11)
        9:12.25 (42.63)     9:54.54 (42.29)    10:37.20 (42.66)    11:16.89 (39.69)
  9 Kelly, Lauren             12 SHARK                         11:31.56  
                  38.88     1:23.27 (44.39)     2:07.78 (44.51)     2:52.07 (44.29)
        3:36.24 (44.17)     4:20.08 (43.84)     5:03.95 (43.87)     5:46.83 (42.88)
        6:30.40 (43.57)     7:14.58 (44.18)     7:58.74 (44.16)     8:42.48 (43.74)
        9:25.65 (43.17)    10:08.98 (43.33)    10:51.09 (42.11)    11:31.56 (40.47)
 10 O'Brien, Paola            12 SHARK                         12:11.43  
                  38.28     1:21.99 (43.71)     2:07.62 (45.63)     2:54.78 (47.16)
        3:40.56 (45.78)     4:26.47 (45.91)     5:13.75 (47.28)     6:00.14 (46.39)
        6:44.71 (44.57)     7:31.57 (46.86)     8:21.29 (49.72)     9:08.45 (47.16)
        9:57.04 (48.59)    10:44.90 (47.86)    11:29.33 (44.43)    12:11.43 (42.10)
 
Event 34  Women 15 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                            9:50.95  
                  32.82     1:09.62 (36.80)     1:47.57 (37.95)     2:24.96 (37.39)
        3:02.20 (37.24)     3:39.63 (37.43)     4:16.79 (37.16)     4:54.25 (37.46)
        5:31.50 (37.25)     6:09.54 (38.04)     6:46.86 (37.32)     7:24.03 (37.17)
        8:00.72 (36.69)     8:37.64 (36.92)     9:14.31 (36.67)     9:50.95 (36.64)
  2 Higgins, Megan            21 CLM                           10:00.05  
                  32.67     1:10.15 (37.48)     1:48.22 (38.07)     2:26.80 (38.58)
        3:05.27 (38.47)     3:44.13 (38.86)     4:21.79 (37.66)     5:00.16 (38.37)
        5:38.29 (38.13)     6:16.85 (38.56)     6:54.55 (37.70)     7:32.22 (37.67)
        8:10.37 (38.15)     8:48.19 (37.82)     9:24.32 (36.13)    10:00.05 (35.73)
  3 Gallagher, Emily          15 LASER                         10:23.31  
                  34.29     1:12.99 (38.70)     1:52.60 (39.61)     2:32.09 (39.49)
        3:12.10 (40.01)     3:50.70 (38.60)     4:29.88 (39.18)     5:09.92 (40.04)
        5:49.60 (39.68)     6:29.65 (40.05)     7:09.68 (40.03)     7:48.61 (38.93)
        8:28.08 (39.47)     9:07.22 (39.14)     9:46.19 (38.97)    10:23.31 (37.12)
  4 Kelly, Alex               15 SHARK                         10:43.93  
                  35.56     1:16.18 (40.62)     1:57.06 (40.88)     2:37.55 (40.49)
        3:19.00 (41.45)     4:00.17 (41.17)     4:41.17 (41.00)     5:22.14 (40.97)
        6:02.66 (40.52)     6:44.20 (41.54)     7:24.98 (40.78)     8:05.32 (40.34)
        8:45.94 (40.62)     9:26.29 (40.35)    10:06.22 (39.93)    10:43.93 (37.71)
 
Event 34  Boys 14 & Under 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melly, Cillian            14 CBAR                           9:06.83  
                  30.82     1:04.49 (33.67)     1:38.90 (34.41)     2:13.25 (34.35)
        2:47.62 (34.37)     3:22.16 (34.54)     3:56.98 (34.82)     4:31.76 (34.78)
        5:06.29 (34.53)     5:40.85 (34.56)     6:15.76 (34.91)     6:50.22 (34.46)
        7:24.82 (34.60)     7:59.53 (34.71)     8:33.90 (34.37)     9:06.83 (32.93)
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            9:26.91  
                  31.09     1:05.57 (34.48)     1:40.92 (35.35)     2:17.44 (36.52)
        2:53.02 (35.58)     3:28.86 (35.84)     4:04.98 (36.12)     4:41.17 (36.19)
        5:17.05 (35.88)     5:53.59 (36.54)     6:29.50 (35.91)     7:06.04 (36.54)
        7:41.84 (35.80)     8:17.72 (35.88)     8:53.07 (35.35)     9:26.91 (33.84)
  3 O'Connor, Thomas          14 GAL                           10:36.45  
                  33.58     1:13.07 (39.49)     1:53.25 (40.18)     2:33.69 (40.44)
        3:14.48 (40.79)     3:55.83 (41.35)     4:37.09 (41.26)     5:18.24 (41.15)
        5:59.12 (40.88)     6:40.29 (41.17)     7:21.86 (41.57)     8:03.12 (41.26)
        8:43.80 (40.68)     9:22.27 (38.47)    10:00.51 (38.24)    10:36.45 (35.94)
  4 Keogh, Timothy            11 GAL                           11:34.11  
                  37.56     1:21.04 (43.48)     2:06.10 (45.06)     2:51.01 (44.91)
        3:33.97 (42.96)     4:18.07 (44.10)     5:02.44 (44.37)     5:46.81 (44.37)
        6:30.59 (43.78)     7:14.86 (44.27)     7:59.61 (44.75)     8:43.08 (43.47)
        9:27.35 (44.27)    10:11.43 (44.08)    10:53.23 (41.80)    11:34.11 (40.88)
 
Event 34  Men 15 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             15 CBAR                           8:49.89  
                  28.82     1:01.83 (33.01)     1:36.19 (34.36)     2:09.39 (33.20)
        2:42.61 (33.22)     3:16.68 (34.07)     3:50.39 (33.71)     4:23.69 (33.30)
        4:57.43 (33.74)     5:31.46 (34.03)     6:05.23 (33.77)     6:38.44 (33.21)
        7:11.59 (33.15)     7:44.98 (33.39)     8:18.08 (33.10)     8:49.89 (31.81)
  2 O'Reilly, Aichilinn       16 WPORT                          9:26.42  
                  31.56     1:05.78 (34.22)     1:40.47 (34.69)     2:15.66 (35.19)
        2:50.95 (35.29)     3:26.95 (36.00)     4:03.05 (36.10)     4:39.24 (36.19)
        5:15.62 (36.38)     5:52.02 (36.40)     6:28.04 (36.02)     7:04.50 (36.46)
        7:41.10 (36.60)     8:17.03 (35.93)     8:52.33 (35.30)     9:26.42 (34.09)
  3 Doherty, Con              16 CBAR                           9:30.62  
                  31.73     1:05.61 (33.88)     1:40.79 (35.18)     2:16.77 (35.98)
        2:52.90 (36.13)     3:29.20 (36.30)     4:05.76 (36.56)     4:42.33 (36.57)
        5:18.66 (36.33)     5:55.29 (36.63)     6:31.37 (36.08)     7:07.73 (36.36)
        7:43.79 (36.06)     8:20.06 (36.27)     8:55.61 (35.55)     9:30.62 (35.01)
  4 Fitzsimons, David         15 ATH                            9:47.40  
                  32.27     1:08.62 (36.35)     1:45.84 (37.22)     2:22.81 (36.97)
        3:00.20 (37.39)     3:37.72 (37.52)     4:15.11 (37.39)     4:52.39 (37.28)
        5:29.70 (37.31)     6:06.85 (37.15)     6:44.09 (37.24)     7:20.89 (36.80)
        7:58.31 (37.42)     8:35.18 (36.87)     9:12.06 (36.88)     9:47.40 (35.34)