CONNACHT CHAMPIONSHIPS 2011

              
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 14 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           13 SLIGO                          4:35.56        
                  30.47     1:04.60 (34.13)     1:39.78 (35.18)     2:15.20 (35.42)
        2:50.76 (35.56)     3:27.08 (36.32)     4:01.67 (34.59)     4:35.56 (33.89)
  2 Melly, Cillian            13 CBAR                           4:44.90        
                  31.42     1:06.52 (35.10)     1:42.61 (36.09)     2:18.99 (36.38)
        2:55.34 (36.35)     3:32.04 (36.70)     4:08.80 (36.76)     4:44.90 (36.10)
  3 Duffy, Oisin              14 GAL                            4:49.32        
                  33.04     1:10.18 (37.14)     1:47.39 (37.21)     2:25.13 (37.74)
        3:01.76 (36.63)     3:39.34 (37.58)     4:15.87 (36.53)     4:49.32 (33.45)
  4 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            4:50.15        
                  31.79     1:07.49 (35.70)     1:44.38 (36.89)     2:21.87 (37.49)
        2:58.99 (37.12)     3:36.84 (37.85)     4:13.87 (37.03)     4:50.15 (36.28)
  5 Moore, Andrew             13 GAL                            4:51.06        
                  33.10     1:10.15 (37.05)     1:47.95 (37.80)     2:25.86 (37.91)
        3:02.87 (37.01)     3:39.82 (36.95)     4:16.54 (36.72)     4:51.06 (34.52)
  6 Quinn, Gerry              13 LONG                           4:53.10        
                  33.15     1:08.95 (35.80)     1:45.84 (36.89)     2:23.41 (37.57)
        3:00.89 (37.48)     3:38.84 (37.95)     4:16.63 (37.79)     4:53.10 (36.47)
  7 Warby, Cian               14 ATH                            4:57.05        
                  31.40     1:07.10 (35.70)     1:44.64 (37.54)     2:23.64 (39.00)
        3:02.71 (39.07)     3:41.22 (38.51)     4:19.87 (38.65)     4:57.05 (37.18)
  8 Lennon, Fiachra           12 ATH                            4:58.06        
  9 Livingstone, Patrick      13 CBAR                           4:58.93        
                  33.63     1:10.82 (37.19)     1:49.49 (38.67)     2:28.10 (38.61)
        3:06.94 (38.84)     3:46.03 (39.09)     4:24.39 (38.36)     4:58.93 (34.54)
 10 Dowling, David            13 LASER                          5:00.41        
                  33.84     1:10.64 (36.80)     1:49.42 (38.78)     2:27.59 (38.17)
        3:06.02 (38.43)     3:44.99 (38.97)     4:23.46 (38.47)     5:00.41 (36.95)
 11 Brinn, Jonathan           13 TUAM                           5:04.31        
                  34.60     1:13.20 (38.60)     1:51.89 (38.69)     2:31.78 (39.89)
        3:10.56 (38.78)     3:48.74 (38.18)     4:27.35 (38.61)     5:04.31 (36.96)
 12 Mitchell, Eoin            14 CBAR                           5:05.19        
                  33.29     1:11.01 (37.72)     1:50.42 (39.41)     2:30.10 (39.68)
        3:09.45 (39.35)     3:48.80 (39.35)     4:28.06 (39.26)     5:05.19 (37.13)
 13 McGinty, Stephen          13 SHARK                          5:10.80        
 14 Madden, Ciaran            13 LONG                           5:11.31        
                  34.44     1:13.28 (38.84)     1:52.57 (39.29)     2:32.14 (39.57)
        3:12.35 (40.21)     3:51.98 (39.63)     4:31.95 (39.97)     5:11.31 (39.36)
 15 MC Cormack, Fergus        14 CLM                            5:12.07        
 16 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                          5:14.53        
                  33.89     1:11.68 (37.79)     1:52.04 (40.36)     2:32.45 (40.41)
        3:12.86 (40.41)     3:54.04 (41.18)     4:35.40 (41.36)     5:14.53 (39.13)
 17 Mc Gurrin, Condlae        13 CBAR                           5:15.49        
                  33.35     1:11.27 (37.92)     1:51.30 (40.03)     2:32.42 (41.12)
        3:13.11 (40.69)     3:54.56 (41.45)     4:36.26 (41.70)     5:15.49 (39.23)
 18 Burke, Ciaran             11 TUAM                           5:24.68        
 19 O'Connor, Thomas          13 GAL                            5:26.13        
                1:16.42     1:58.43 (42.01)     2:40.37 (41.94)   5:26.13 (2:45.76)
 20 Dunne, Shane              12 B DOL                          5:30.87        
                1:17.64     2:00.13 (42.49)     2:42.46 (42.33)   5:30.87 (2:48.41)
 21 Moran, Michael            10 COM                            5:40.54        
                1:20.31     2:04.05 (43.74)     2:48.14 (44.09)   5:40.54 (2:52.40)
 22 Whiteside, Cian           12 SLIGO                          5:56.77        
                1:22.68     2:09.36 (46.68)     2:55.73 (46.37)   5:56.77 (3:01.04)
 23 Melly, Conor              11 CBAR                           5:58.36        
 24 Mooney, Christopher Paul  12 BLU F                          6:01.66        
                1:20.26     2:07.08 (46.82)     2:54.49 (47.41)   6:01.66 (3:07.17)
 24 Keogh, Timothy            10 GAL                            6:01.66        
                1:24.58     2:12.41 (47.83)     3:00.60 (48.19)   6:01.66 (3:01.06)
 
Event 1  Boys 15 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Evan              15 ATH                            4:25.81        
                  28.65     1:00.41 (31.76)     1:34.18 (33.77)     2:08.66 (34.48)
        2:43.29 (34.63)     3:18.12 (34.83)     3:52.60 (34.48)     4:25.81 (33.21)
  2 Condron, Alex             15 ATH                            4:27.43        
                  29.16     1:01.21 (32.05)     1:34.74 (33.53)     2:08.75 (34.01)
        2:43.76 (35.01)     3:18.61 (34.85)     3:54.04 (35.43)     4:27.43 (33.39)
  3 Condron, Ryan             15 ATH                            4:31.85        
                  29.66     1:02.45 (32.79)     1:36.43 (33.98)     2:10.83 (34.40)
        2:45.41 (34.58)     3:20.63 (35.22)     3:56.28 (35.65)     4:31.85 (35.57)
  4 Joyce, Darragh            15 ATH                            4:32.34        
                  29.80     1:02.58 (32.78)     1:36.74 (34.16)     2:11.57 (34.83)
        2:46.06 (34.49)     3:21.66 (35.60)     3:57.78 (36.12)     4:32.34 (34.56)
  5 Conlon, John              15 ATH                            4:38.86        
                  31.37     1:06.20 (34.83)     1:40.76 (34.56)     2:15.89 (35.13)
        2:51.75 (35.86)     3:28.34 (36.59)     4:04.82 (36.48)     4:38.86 (34.04)
  6 O'Boyle, Brian            15 LONG                           4:39.10        
                  31.28     1:06.72 (35.44)     1:42.34 (35.62)     2:18.03 (35.69)
        2:54.02 (35.99)     3:29.62 (35.60)     4:05.85 (36.23)     4:39.10 (33.25)
  7 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                          4:40.73        
                  31.98     1:06.30 (34.32)     1:41.53 (35.23)     2:17.34 (35.81)
        2:53.99 (36.65)     3:30.42 (36.43)     4:06.68 (36.26)     4:40.73 (34.05)
  8 Doherty, Con              15 CBAR                           4:42.97        
                  32.44     1:08.21 (35.77)     1:44.35 (36.14)     2:20.50 (36.15)
        2:56.97 (36.47)     3:33.39 (36.42)     4:08.95 (35.56)     4:42.97 (34.02)
 
Event 2  Girls 13 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylette, Sinead           12 CBAR                           4:56.07        
                  32.55     1:09.14 (36.59)     1:46.93 (37.79)     2:25.39 (38.46)
        3:03.98 (38.59)     3:42.52 (38.54)     4:20.52 (38.00)     4:56.07 (35.55)
  2 Sheridan, Chloe           13 CBAR                           5:01.54        
                  33.31     1:11.04 (37.73)     1:49.36 (38.32)     2:27.84 (38.48)
        3:07.02 (39.18)     3:45.42 (38.40)     4:24.73 (39.31)     5:01.54 (36.81)
  3 Joyce, Ciera              13 SHARK                          5:09.35        
                  33.19     1:12.73 (39.54)     1:52.35 (39.62)     2:32.70 (40.35)
        3:13.20 (40.50)     3:52.38 (39.18)     4:32.30 (39.92)     5:09.35 (37.05)
  4 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            5:12.92        
                  35.56     1:16.10 (40.54)     1:56.22 (40.12)     2:36.71 (40.49)
        3:17.88 (41.17)     3:57.59 (39.71)     4:37.72 (40.13)     5:12.92 (35.20)
  5 O'Neill, Ciara            12 LASER                          5:15.48        
                  36.05     1:15.57 (39.52)     1:55.82 (40.25)     2:36.41 (40.59)
        3:17.03 (40.62)     3:58.04 (41.01)     4:37.98 (39.94)     5:15.48 (37.50)
  6 Claffey, Emer             13 GAL                            5:16.32        
                  35.47     1:15.03 (39.56)     1:55.78 (40.75)     2:36.10 (40.32)
        3:17.75 (41.65)     3:57.72 (39.97)     4:37.45 (39.73)     5:16.32 (38.87)
  7 MC Farland, Alex          12 GAL                            5:18.03        
                  33.78     1:12.04 (38.26)     1:52.73 (40.69)     2:33.26 (40.53)
        3:15.02 (41.76)     3:55.84 (40.82)     4:37.36 (41.52)     5:18.03 (40.67)
  8 Harrington, Lisa          12 ATH                            5:18.57        
                  36.75     1:17.16 (40.41)     1:57.81 (40.65)     2:39.22 (41.41)
        3:19.57 (40.35)     4:00.16 (40.59)     4:40.16 (40.00)     5:18.57 (38.41)
  9 Grady, Aisling            12 CBAR                           5:20.19        
                  35.55     1:15.03 (39.48)     1:55.80 (40.77)     2:36.84 (41.04)
        3:18.08 (41.24)     3:59.99 (41.91)     4:40.91 (40.92)     5:20.19 (39.28)
 10 Anderson, Kate            12 SLIGO                          5:21.49        
                  35.91     1:15.97 (40.06)     1:57.06 (41.09)     2:38.59 (41.53)
        3:20.30 (41.71)     4:00.90 (40.60)     4:41.82 (40.92)     5:21.49 (39.67)
 11 Fadden, Ambre             13 CBAR                           5:21.99        
                  34.23     1:12.97 (38.74)     1:53.83 (40.86)     2:35.87 (42.04)
        3:17.99 (42.12)     4:00.02 (42.03)     4:41.56 (41.54)     5:21.99 (40.43)
 12 Shorten, Aoife            12 SHARK                          5:23.77        
                  36.74     1:16.42 (39.68)     1:57.48 (41.06)     2:39.14 (41.66)
        3:20.62 (41.48)     4:02.75 (42.13)     4:44.34 (41.59)     5:23.77 (39.43)
 13 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           5:26.18        
                  36.29     1:16.93 (40.64)     1:58.62 (41.69)     2:40.63 (42.01)
        3:23.05 (42.42)     4:05.77 (42.72)     4:47.16 (41.39)     5:26.18 (39.02)
 14 Arthur, Shauna            12 GAL                            5:28.08        
                  36.70   2:43.61 (2:06.91)                             3:25.32 ( )
        4:07.84 (42.52)     4:49.03 (41.19)     5:28.08 (39.05)         5:28.08 ( )
 15 Dinneen, Molly            12 LASER                          5:29.82        
                  36.67     1:17.54 (40.87)     2:00.03 (42.49)     2:42.93 (42.90)
        3:25.47 (42.54)     4:07.99 (42.52)     4:49.83 (41.84)     5:29.82 (39.99)
 16 Mc Namara, Dearbhail      13 WPORT                          5:29.85        
                  37.14     1:17.60 (40.46)     1:59.90 (42.30)     2:42.02 (42.12)
        3:24.79 (42.77)     4:06.76 (41.97)     4:49.41 (42.65)     5:29.85 (40.44)
 17 Reidy, Sinead             13 ATH                            5:37.92        
 18 Shaughnessy, Sarah        12 CLM                            5:39.13        
                  37.47     1:19.84 (42.37)     2:03.30 (43.46)     2:46.85 (43.55)
        3:30.43 (43.58)     4:14.35 (43.92)     4:58.15 (43.80)     5:39.13 (40.98)
 19 Madden, Dearbhaile        11 LONG                           5:39.95        
                  39.93     1:22.45 (42.52)     2:04.10 (41.65)     2:46.25 (42.15)
        3:30.00 (43.75)     4:13.57 (43.57)     4:57.21 (43.64)     5:39.95 (42.74)
 20 O'Brien, Paola            11 SHARK                          5:57.54        
 21 Hennigan, Aoibheann       11 CBAR                           6:00.92        
 22 Egan, Stacey              11 ATH                            6:13.80        
                  42.10     1:28.94 (46.84)     2:16.69 (47.75)     3:04.53 (47.84)
        3:53.40 (48.87)     4:43.15 (49.75)     5:28.53 (45.38)     6:13.80 (45.27)
 23 Kelly, Anne-Marie         11 CLM                            6:17.14        
                  43.04     1:29.67 (46.63)     2:18.23 (48.56)     3:06.76 (48.53)
        3:55.21 (48.45)     4:43.24 (48.03)     5:30.58 (47.34)     6:17.14 (46.56)
 
Event 2  Girls 14 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Maedbh             14 ATH                            4:42.50        
                  32.24     1:07.11 (34.87)     1:43.44 (36.33)     2:19.68 (36.24)
        2:56.19 (36.51)     3:32.80 (36.61)     4:08.84 (36.04)     4:42.50 (33.66)
  2 O'Reilly-Collins, Sionan  15 ATH                            4:42.66        
                  31.92     1:07.20 (35.28)     1:43.19 (35.99)     2:19.26 (36.07)
        2:55.64 (36.38)     3:32.10 (36.46)     4:08.15 (36.05)     4:42.66 (34.51)
  3 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                           4:42.93        
                  32.14     1:07.12 (34.98)     1:43.21 (36.09)     2:19.70 (36.49)
        2:56.10 (36.40)     3:32.75 (36.65)     4:08.91 (36.16)     4:42.93 (34.02)
  4 Joyce, Chloe              16 ATH                            4:43.72        
                  32.23     1:07.78 (35.55)     1:43.73 (35.95)     2:20.02 (36.29)
        2:56.10 (36.08)     3:32.77 (36.67)     4:08.72 (35.95)     4:43.72 (35.00)
  5 MC Namara, Niamh          14 ATH                            4:46.64        
                  32.16     1:07.29 (35.13)     1:43.31 (36.02)     2:19.69 (36.38)
        2:56.08 (36.39)     3:32.77 (36.69)     4:09.69 (36.92)     4:46.64 (36.95)
  6 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 CLM                            4:53.18        
                  32.43     1:08.73 (36.30)     1:45.70 (36.97)     2:23.31 (37.61)
        3:00.68 (37.37)     3:38.90 (38.22)     4:17.03 (38.13)     4:53.18 (36.15)
  7 Fullard, Olivia           15 COM                            4:57.15        
                  32.96     1:09.57 (36.61)     1:47.49 (37.92)     2:25.49 (38.00)
        3:03.89 (38.40)     3:42.19 (38.30)     4:20.85 (38.66)     4:57.15 (36.30)
  8 Kilgallon, Aoife          15 CLM                            4:59.65        
                  33.57     1:10.98 (37.41)     1:48.87 (37.89)     2:27.24 (38.37)
        3:05.36 (38.12)     3:44.36 (39.00)     4:22.24 (37.88)     4:59.65 (37.41)
  9 Breslin, Ciara            14 CLM                            5:02.06        
                  33.07     1:10.86 (37.79)     1:49.37 (38.51)     2:27.71 (38.34)
        3:06.86 (39.15)     3:45.75 (38.89)     4:24.55 (38.80)     5:02.06 (37.51)
 10 Tuohy, Anna               14 CBAR                           5:08.37        
                  32.40     1:09.29 (36.89)     1:48.64 (39.35)     2:29.17 (40.53)
        3:08.73 (39.56)     3:49.42 (40.69)     4:29.67 (40.25)     5:08.37 (38.70)
 11 Dervan, Louise            14 CBAR                           5:13.48        
                  34.68     1:13.33 (38.65)     1:52.85 (39.52)     2:33.02 (40.17)
        3:13.55 (40.53)     3:54.13 (40.58)     4:34.84 (40.71)     5:13.48 (38.64)
 12 Mooney, Orla              14 ATH                            5:15.85        
                  33.50     1:11.88 (38.38)     1:52.69 (40.81)     2:34.20 (41.51)
        3:15.44 (41.24)     3:56.55 (41.11)     4:38.70 (42.15)     5:15.85 (37.15)
 13 Kelly, Alex               14 SHARK                          5:18.50        
                  34.50     1:13.49 (38.99)     1:53.73 (40.24)     2:35.19 (41.46)
        3:16.30 (41.11)     3:57.53 (41.23)     4:37.90 (40.37)     5:18.50 (40.60)
 14 McGuinness, Tara          15 SHARK                          5:23.20        
                  35.66     1:15.23 (39.57)     1:56.26 (41.03)     2:37.71 (41.45)
        3:19.22 (41.51)     4:01.07 (41.85)     4:42.30 (41.23)     5:23.20 (40.90)
 15 Freeman-Stannett, Tymora  15 COM                            5:28.04        
                  35.29     1:15.22 (39.93)     1:56.63 (41.41)     2:38.34 (41.71)
        3:20.06 (41.72)     4:02.46 (42.40)     4:43.64 (41.18)     5:28.04 (44.40)
 16 Ryan, Emma                14 COM                            5:29.81        
                  36.03     1:16.79 (40.76)     1:58.93 (42.14)     2:41.36 (42.43)
        3:23.07 (41.71)     4:06.81 (43.74)     4:49.26 (42.45)     5:29.81 (40.55)
 17 Pfeiffer, Ronja           14 BLU F                          5:30.55        
                  35.24     1:16.73 (41.49)     2:00.12 (43.39)     2:43.33 (43.21)
        3:26.38 (43.05)   4:52.49 (1:26.11)     5:30.55 (38.06)         5:30.55 ( )
 18 Gallagher, Emily          14 LASER                          5:30.74        
                  36.00     1:16.01 (40.01)     1:57.58 (41.57)     2:39.64 (42.06)
        3:22.57 (42.93)     4:05.23 (42.66)     4:48.65 (43.42)     5:30.74 (42.09)
 19 Byrne, Ellen              15 TUAM                           5:37.08        
                  37.43     1:19.14 (41.71)     2:02.21 (43.07)     2:45.50 (43.29)
        3:28.99 (43.49)     4:12.52 (43.53)     4:55.81 (43.29)     5:37.08 (41.27)
 20 Jennings, Sorcha          16 SHARK                          5:42.98        
 21 Gilmore, Helen            14 CLM                            5:47.11        
 22 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            5:52.75        
                  40.00     1:24.35 (44.35)     2:09.80 (45.45)     2:55.28 (45.48)
        3:40.71 (45.43)     4:26.67 (45.96)     5:11.21 (44.54)     5:52.75 (41.54)
 
Event 3  Boys 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Murray, Cadhla            13 LASER                  40.32      38.68        
  2 Brinn, Jonathan           13 TUAM                   39.32      39.06        
  3 O'Malley, Brian           13 WPORT                  41.62      40.05        
  4 Fitzgerald, Adam          12 SHARK                  40.97      40.18        
  5 Curley, Jake              13 ATH                    39.99      40.21        
  6 Ward, James               13 LONG                   41.95      42.15        
 
Event 3  Boys 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brinn, Jonathan           13 TUAM                              39.32 q      
  2 Curley, Jake              13 ATH                               39.99 q      
  3 Murray, Cadhla            13 LASER                             40.32 q      
  4 Fitzgerald, Adam          12 SHARK                             40.97 q      
  5 O'Malley, Brian           13 WPORT                             41.62 q      
  6 Ward, James               13 LONG                              41.95 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mooney, Christopher Paul  12 BLU F                             42.84        
  8 Gavin, Lorcan             12 SHARK                             43.05        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Donovan, Aditya           11 LASER                             43.15        
 10 McGinty, Stephen          13 SHARK                             43.33        
 11 Scully, Bryan             10 ATH                               44.05        
 12 Burke, Ciaran             11 TUAM                              44.40        
 13 Knight, David             12 GAL                               44.57        
 14 Moran, Mark               11 GAL                               45.02        
 15 Diviney, Oran             12 SHARK                             46.13        
 16 O'Hanlon, Shane           12 LONG                              46.44        
 17 O'Connor, Thomas          13 GAL                               46.51        
 18 Mc Loughlin, Shane        12 WPORT                             46.86        
 19 Keogh, Timothy            10 GAL                               47.89        
 20 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                              48.35        
 
Event 3  Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Condron, Alex             15 ATH                    33.36      33.17        
  2 Condron, Ryan             15 ATH                    35.21      34.82        
  3 Greene, Darragh           15 LONG                   35.56      35.67        
  4 Dervan, Killian           16 CBAR                   36.04      35.94        
  5 Murphy, Richard           15 GAL                    38.68      38.20        
 
Event 3  Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Condron, Alex             15 ATH                               33.36 q      
  2 Condron, Ryan             15 ATH                               35.21 q      
  3 Greene, Darragh           15 LONG                              35.56 q      
  4 Dervan, Killian           16 CBAR                              36.04 q      
  5 Murphy, Richard           15 GAL                               38.68 q      
  6 O'Heochaidh, Éinne        18 SHARK                             44.23 q      
 
Event 4  Girls 13 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 MC Farland, Alex          12 GAL                    42.89      41.36        
  2 Murphy, Jade              13 SLIGO                  42.17      41.54        
  3 Gavin, Aideen             13 GAL                    41.81      41.66        
  4 Kilgallon, Niamh          11 CLM                    41.16      41.84        
  5 Mc Namara, Dearbhail      13 WPORT                  41.19      41.96        
  6 Kelly, Aoife              13 ATH                    43.68      43.23        
 
Event 4  Girls 13 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kilgallon, Niamh          11 CLM                               41.16 q      
  2 Mc Namara, Dearbhail      13 WPORT                             41.19 q      
  3 Gavin, Aideen             13 GAL                               41.81 q      
  4 Murphy, Jade              13 SLIGO                             42.17 q      
  5 MC Farland, Alex          12 GAL                               42.89 q      
  6 Kelly, Aoife              13 ATH                               43.68 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Claffey, Emer             13 GAL                               43.94        
  8 Burke, Eve                11 CLM                               44.79        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Sullivan, Molly         12 GAL                               46.05        
 10 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                              46.24        
 11 McManaman, Jemma          11 SHARK                             46.30        
 12 Burns, Ella               12 WPORT                             46.35        
 13 Dolan, Tara               11 COM                               47.43        
 14 Kavanagh, Kate            13 GAL                               48.44        
 15 Kilduff, Jenni            10 COM                               50.73        
 16 Campbell, Roisin          11 COM                               51.99        
 17 Naughton, Imogen          11 GAL                               52.15        
 18 Newell, Mary              11 TUAM                              53.03        
 19 Naughton, Aideen          12 SHARK                             53.32        
 20 O'Brien, Paola            11 SHARK                             54.61        
 
Event 4  Girls 14 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Geoghegan, Clare          17 COM                    38.25      38.31        
  2 Fullard, Olivia           15 COM                    39.19      38.53        
  3 Kilgallon, Aoife          15 CLM                    39.07      39.22        
  4 Donovan, Gitanjali        14 LASER                  41.30      41.48        
  5 Hristeva, Kristiana       15 GAL                    41.64      41.63        
  6 Kelly, Alex               14 SHARK                  42.98      42.93        
 
Event 4  Girls 14 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Geoghegan, Clare          17 COM                               38.25 q      
  2 Kilgallon, Aoife          15 CLM                               39.07 q      
  3 Fullard, Olivia           15 COM                               39.19 q      
  4 Donovan, Gitanjali        14 LASER                             41.30 q      
  5 Hristeva, Kristiana       15 GAL                               41.64 q      
  6 Kelly, Alex               14 SHARK                             42.98 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Hibbs, Sasha              14 COM                               44.96        
  8 Jennings, Sorcha          16 SHARK                             47.28        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Byrne, Ellen              15 TUAM                              47.42        
 10 Tannion, Lia              15 SHARK                             50.83        
 
Event 5  Boys 14 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           13 SLIGO                          2:23.58        
                  32.21     1:09.38 (37.17)     1:50.91 (41.53)     2:23.58 (32.67)
  3 Duffy, Oisin              14 GAL                            2:30.73        
                  33.37     1:13.14 (39.77)     1:56.29 (43.15)     2:30.73 (34.44)
  4 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                          2:36.75        
                  33.96     1:14.10 (40.14)     1:59.93 (45.83)     2:36.75 (36.82)
  5 Melly, Cillian            13 CBAR                           2:38.13        
                  33.54     1:13.85 (40.31)     2:03.07 (49.22)     2:38.13 (35.06)
  6 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:38.24        
                  33.52     1:12.06 (38.54)     2:02.76 (50.70)     2:38.24 (35.48)
  7 Quinn, Gerry              13 LONG                           2:39.53        
                  33.25     1:12.73 (39.48)     2:04.04 (51.31)     2:39.53 (35.49)
  8 Moore, Andrew             13 GAL                            2:39.58        
                  35.37     1:17.03 (41.66)     2:04.23 (47.20)     2:39.58 (35.35)
  9 Burke, Ruairi             14 LASER                          2:40.98        
                  34.65     1:15.95 (41.30)     2:04.56 (48.61)     2:40.98 (36.42)
 10 Warby, Cian               14 ATH                            2:41.06        
                  35.00     1:13.03 (38.03)     2:05.53 (52.50)     2:41.06 (35.53)
 11 Madden, Ciaran            13 LONG                           2:42.98        
                  35.72     1:17.29 (41.57)     2:07.01 (49.72)     2:42.98 (35.97)
 12 Livingstone, Patrick      13 CBAR                           2:43.21        
                  35.68     1:18.82 (43.14)     2:06.17 (47.35)     2:43.21 (37.04)
 13 Brinn, Jonathan           13 TUAM                           2:43.63        
                  36.44     1:17.86 (41.42)     2:06.16 (48.30)     2:43.63 (37.47)
 14 Dowling, David            13 LASER                          2:43.94        
                  36.04     1:15.52 (39.48)     2:08.34 (52.82)     2:43.94 (35.60)
 15 Murray, Cadhla            13 LASER                          2:45.71        
                  37.74     1:21.37 (43.63)     2:09.31 (47.94)     2:45.71 (36.40)
 16 Mitchell, Eoin            14 CBAR                           2:46.03        
                  35.64     1:18.50 (42.86)     2:09.04 (50.54)     2:46.03 (36.99)
 17 Mc Gurrin, Condlae        13 CBAR                           2:50.81        
                  39.16     1:21.05 (41.89)     2:13.75 (52.70)     2:50.81 (37.06)
 18 Kelly, Evan               14 SLIGO                          2:51.34        
                  38.24     1:21.90 (43.66)     2:13.89 (51.99)     2:51.34 (37.45)
 19 Scully, Daniel            13 GAL                            2:52.09        
                  38.28     1:22.84 (44.56)     2:15.17 (52.33)     2:52.09 (36.92)
 20 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:52.97        
                  36.17     1:19.48 (43.31)     2:13.71 (54.23)     2:52.97 (39.26)
 21 Mc Hugh-Murphy, Dara      12 CLM                            2:54.06        
                  38.92     1:22.75 (43.83)     2:15.58 (52.83)     2:54.06 (38.48)
 22 Lennon, Fiachra           12 ATH                            2:54.11        
                  38.05     1:23.64 (45.59)     2:18.19 (54.55)     2:54.11 (35.92)
 23 O'Malley, Brian           13 WPORT                          2:54.38        
                  39.58     1:23.35 (43.77)     2:13.59 (50.24)     2:54.38 (40.79)
 24 Knight, David             12 GAL                            2:54.86        
                  40.16     1:25.50 (45.34)     2:17.41 (51.91)     2:54.86 (37.45)
 25 Tannion, Joseph           12 SHARK                          2:58.02        
                  40.07     1:25.15 (45.08)     2:17.49 (52.34)     2:58.02 (40.53)
 26 Gavin, Lorcan             12 SHARK                          2:58.58        
                  43.91     1:30.04 (46.13)     2:18.97 (48.93)     2:58.58 (39.61)
 27 Lannon, Kevin             13 COM                            2:59.20        
                  40.77     1:25.65 (44.88)     2:17.25 (51.60)     2:59.20 (41.95)
 28 Dervan, Mark              11 CBAR                           3:04.87        
                  47.30     1:31.26 (43.96)     2:22.64 (51.38)     3:04.87 (42.23)
 29 Powell, Robert            11 ATH                            3:05.61        
                  41.01     1:27.30 (46.29)     2:26.84 (59.54)     3:05.61 (38.77)
 30 Reilly, Colm              11 ATH                            3:05.97        
                  40.77     1:27.90 (47.13)     2:26.22 (58.32)     3:05.97 (39.75)
 31 Melly, Conor              11 CBAR                           3:07.94        
                  44.06     1:33.44 (49.38)     2:27.31 (53.87)     3:07.94 (40.63)
 32 O'Hanlon, Shane           12 LONG                           3:12.30        
                  46.60     1:32.81 (46.21)     2:27.04 (54.23)     3:12.30 (45.26)
 33 Whiteside, Cian           12 SLIGO                          3:14.69        
                  44.96     1:32.62 (47.66)     2:32.04 (59.42)     3:14.69 (42.65)
 34 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                           3:14.81        
                  40.52     1:31.87 (51.35)     2:30.16 (58.29)     3:14.81 (44.65)
 35 Ashton, Callum            11 LASER                          3:15.40        
                  44.24     1:31.29 (47.05)   2:31.53 (1:00.24)     3:15.40 (43.87)
 36 Keogh, Timothy            10 GAL                            3:17.77        
                  48.59     1:38.94 (50.35)     2:34.04 (55.10)     3:17.77 (43.73)
 37 Mc Loughlin, Shane        12 WPORT                          3:22.87        
                  48.88     1:39.89 (51.01)     2:36.95 (57.06)     3:22.87 (45.92)
 38 Diviney, Oran             12 SHARK                          3:27.05        
                  46.95     1:39.48 (52.53)   2:40.35 (1:00.87)     3:27.05 (46.70)
 -- Moran, Mark               11 GAL                                 DQ        
                  48.21     1:38.70 (50.49)     2:31.38 (52.68)          DQ (46.79)
 
Event 5  Boys 15 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dervan, Killian           16 CBAR                           2:30.56        
                  34.88     1:14.77 (39.89)     1:55.93 (41.16)     2:30.56 (34.63)
  2 Joyce, Darragh            15 ATH                            2:25.48        
                  31.11     1:11.69 (40.58)     1:51.20 (39.51)     2:25.48 (34.28)
  2 O'Boyle, Brian            15 LONG                           2:31.16        
                  33.52     1:11.08 (37.56)     1:57.18 (46.10)     2:31.16 (33.98)
  3 Murphy, Richard           15 GAL                            2:39.47        
                  33.43     1:14.42 (40.99)     2:00.68 (46.26)     2:39.47 (38.79)
  4 Greene, Darragh           15 LONG                           2:40.24        
                  35.14     1:19.68 (44.54)     2:04.04 (44.36)     2:40.24 (36.20)
 -- Conlon, John              15 ATH                                 DQ        
                  32.74     1:12.22 (39.48)     2:00.37 (48.15)          DQ (35.53)
 
Event 6  Girls 13 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylette, Sinead           12 CBAR                           2:40.14        
                  33.92     1:14.93 (41.01)     2:04.06 (49.13)     2:40.14 (36.08)
  2 Gavin, Aideen             13 GAL                            2:40.98        
                  35.01     1:13.41 (38.40)     2:03.75 (50.34)     2:40.98 (37.23)
  3 Dully, Caitlin            13 ATH                            2:45.18        
                  34.51     1:17.78 (43.27)     2:08.09 (50.31)     2:45.18 (37.09)
  4 Sheridan, Chloe           13 CBAR                           2:45.89        
                  36.59     1:18.13 (41.54)     2:09.65 (51.52)     2:45.89 (36.24)
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:47.22        
                  34.40     1:16.88 (42.48)     2:09.84 (52.96)     2:47.22 (37.38)
  6 Claffey, Emer             13 GAL                            2:48.20        
                  37.92     1:19.78 (41.86)     2:09.86 (50.08)     2:48.20 (38.34)
  7 Grady, Aisling            12 CBAR                           2:48.58        
                  38.53     1:22.69 (44.16)     2:11.54 (48.85)     2:48.58 (37.04)
  8 Fadden, Ambre             13 CBAR                           2:48.93        
                  37.46     1:22.51 (45.05)     2:10.21 (47.70)     2:48.93 (38.72)
  9 Arthur, Shauna            12 GAL                            2:50.57        
                  36.72     1:20.85 (44.13)     2:11.88 (51.03)     2:50.57 (38.69)
 10 Dinneen, Molly            12 LASER                          2:52.41        
                  36.51     1:22.48 (45.97)     2:12.54 (50.06)     2:52.41 (39.87)
 11 Anderson, Kate            12 SLIGO                          2:53.48        
                  39.47     1:24.58 (45.11)     2:15.18 (50.60)     2:53.48 (38.30)
 12 Shorten, Aoife            12 SHARK                          2:54.86        
                  39.27     1:22.96 (43.69)     2:15.26 (52.30)     2:54.86 (39.60)
 13 Mc Namara, Dearbhail      13 WPORT                          2:55.27        
                  40.85     1:27.05 (46.20)     2:15.49 (48.44)     2:55.27 (39.78)
 14 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                           2:56.63        
                  36.34     1:21.50 (45.16)     2:18.57 (57.07)     2:56.63 (38.06)
 15 O'Neill, Ciara            12 LASER                          2:57.52        
                  43.98     1:28.36 (44.38)     2:18.64 (50.28)     2:57.52 (38.88)
 16 Cunnane, Aine             12 CLM                            2:57.53        
                  40.46     1:24.48 (44.02)     2:19.49 (55.01)     2:57.53 (38.04)
 17 O'Sullivan, Molly         12 GAL                            2:58.00        
                  38.50     1:22.31 (43.81)     2:17.97 (55.66)     2:58.00 (40.03)
 18 Shaughnessy, Sarah        12 CLM                            2:58.01        
                  41.97     1:26.43 (44.46)     2:19.22 (52.79)     2:58.01 (38.79)
 19 Mc Closkey, Deirbhile     11 SLIGO                          2:58.21        
                  41.06     1:25.63 (44.57)     2:18.02 (52.39)     2:58.21 (40.19)
 20 Fahy, Laura               12 CBAR                           2:58.87        
                  39.54     1:23.16 (43.62)     2:19.11 (55.95)     2:58.87 (39.76)
 21 Jennings, Sarah           12 GAL                            2:59.36        
                  39.64     1:25.85 (46.21)     2:19.99 (54.14)     2:59.36 (39.37)
 22 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           3:00.28        
                  42.59     1:29.90 (47.31)     2:21.22 (51.32)     3:00.28 (39.06)
 23 Kelly, Aoife              13 ATH                            3:00.30        
                  40.86     1:28.46 (47.60)     2:22.30 (53.84)     3:00.30 (38.00)
 24 Gerrity, Lisa             13 SLIGO                          3:00.75        
                  42.89     1:31.43 (48.54)     2:21.36 (49.93)     3:00.75 (39.39)
 25 MC Farland, Alex          12 GAL                            3:01.63        
                  43.28     1:31.02 (47.74)     2:22.63 (51.61)     3:01.63 (39.00)
 26 Kilgallon, Niamh          11 CLM                            3:04.60        
                1:29.58     2:22.07 (52.49)     3:04.60 (42.53)         3:04.60 ( )
 27 Madden, Dearbhaile        11 LONG                           3:05.37        
                  43.90     1:29.63 (45.73)     2:24.76 (55.13)     3:05.37 (40.61)
 28 Doran, Ciara              10 ATH                            3:05.38        
                  40.27     1:25.12 (44.85)     2:23.59 (58.47)     3:05.38 (41.79)
 29 Farrell, Ailbhe           12 LONG                           3:05.40        
                  43.50     1:29.42 (45.92)     2:22.98 (53.56)     3:05.40 (42.42)
 30 Mellotte, Georgia         11 WPORT                          3:06.24        
                  39.81     1:29.80 (49.99)     2:25.12 (55.32)     3:06.24 (41.12)
 31 Hosty, Aoife              12 SHARK                          3:08.79        
                  41.54     1:29.58 (48.04)     2:25.80 (56.22)     3:08.79 (42.99)
 32 Dowling, Caoimhe          10 LASER                          3:13.32        
                  42.13     1:29.21 (47.08)     2:29.13 (59.92)     3:13.32 (44.19)
 33 Crosby, Emer              11 LASER                          3:13.66        
                  47.52     1:32.18 (44.66)     2:30.28 (58.10)     3:13.66 (43.38)
 34 Beirne, Aoibin            12 CFINS                          3:17.51        
                  43.44     1:34.56 (51.12)     2:33.61 (59.05)     3:17.51 (43.90)
 35 O'Brien, Paola            11 SHARK                          3:18.09        
                  40.30     1:30.52 (50.22)   2:36.90 (1:06.38)     3:18.09 (41.19)
 36 Naughton, Aideen          12 SHARK                          3:23.30        
                  43.50     1:33.13 (49.63)   2:37.31 (1:04.18)     3:23.30 (45.99)
 37 Egan, Stacey              11 ATH                            3:23.39        
                  47.07     1:42.36 (55.29)     2:39.10 (56.74)     3:23.39 (44.29)
 38 Burke, Eve                11 CLM                            3:23.68        
                  43.70     1:35.31 (51.61)     2:35.14 (59.83)     3:23.68 (48.54)
 39 Naughton, Imogen          11 GAL                            3:24.69        
                  47.16     1:36.08 (48.92)   2:37.28 (1:01.20)     3:24.69 (47.41)
 40 Murphy, Rachel            11 BALL                           3:25.83        
                  49.79     1:36.95 (47.16)   2:42.03 (1:05.08)     3:25.83 (43.80)
 41 Reidy, Sinead             13 ATH                            3:31.45        
                  44.22     1:41.58 (57.36)   2:51.27 (1:09.69)     3:31.45 (40.18)
 -- Kavanagh, Kate            13 GAL                                 DQ        
                  39.38     1:23.87 (44.49)     2:16.66 (52.79)          DQ (35.91)
 
Event 6  Girls 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Chloe              16 ATH                            2:32.36        
                  32.78     1:13.62 (40.84)     1:56.89 (43.27)     2:32.36 (35.47)
  2 Fullard, Olivia           15 COM                            2:36.96        
                  33.41     1:13.86 (40.45)     2:00.41 (46.55)     2:36.96 (36.55)
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 CLM                            2:38.16        
                  34.83     1:15.31 (40.48)     2:03.61 (48.30)     2:38.16 (34.55)
  4 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                           2:38.23        
                  34.33     1:14.85 (40.52)     2:04.50 (49.65)     2:38.23 (33.73)
  5 Geoghegan, Clare          17 COM                            2:38.64        
                  33.19     1:15.39 (42.20)     2:02.18 (46.79)     2:38.64 (36.46)
  6 Kilgallon, Aoife          15 CLM                            2:42.84        
                  36.69     1:19.10 (42.41)     2:05.55 (46.45)     2:42.84 (37.29)
  7 Kilgallon, Sarah          17 CLM                            2:46.13        
                  37.32     1:18.90 (41.58)     2:08.23 (49.33)     2:46.13 (37.90)
  8 Donovan, Gitanjali        14 LASER                          2:47.54        
                  35.05     1:18.22 (43.17)     2:09.80 (51.58)     2:47.54 (37.74)
  9 Breslin, Ciara            14 CLM                            2:48.35        
                  35.18     1:16.88 (41.70)     2:12.31 (55.43)     2:48.35 (36.04)
 10 Dervan, Louise            14 CBAR                           2:48.74        
                  38.57     1:22.83 (44.26)     2:11.45 (48.62)     2:48.74 (37.29)
 11 Walsh, Catriona           16 CBAR                           2:49.69        
                  37.01     1:19.83 (42.82)     2:11.58 (51.75)     2:49.69 (38.11)
 12 Kelly, Alex               14 SHARK                          2:49.83        
                  38.46     1:23.11 (44.65)     2:11.49 (48.38)     2:49.83 (38.34)
 13 Shorten, Fiona            15 SHARK                          2:51.40        
                  36.34     1:21.61 (45.27)     2:12.60 (50.99)     2:51.40 (38.80)
 14 Tuohy, Anna               14 CBAR                           2:51.49        
                  37.47     1:21.95 (44.48)     2:13.64 (51.69)     2:51.49 (37.85)
 15 Higgins, Megan            20 CLM                            2:51.53        
                  35.40     1:18.98 (43.58)     2:12.24 (53.26)     2:51.53 (39.29)
 16 McGuinness, Tara          15 SHARK                          2:51.84        
                  38.45     1:22.42 (43.97)     2:11.79 (49.37)     2:51.84 (40.05)
 17 Delaney, Erica            16 COM                            2:53.28        
                  39.42     1:24.88 (45.46)     2:14.12 (49.24)     2:53.28 (39.16)
 18 Hibbs, Sasha              14 COM                            2:55.14        
                  40.48     1:24.96 (44.48)     2:17.17 (52.21)     2:55.14 (37.97)
 19 Freeman-Stannett, Tymora  15 COM                            2:56.65        
                  40.77     1:27.45 (46.68)     2:18.37 (50.92)     2:56.65 (38.28)
 20 Mc Gurrin, Etain          16 BALL                           3:03.50        
                  39.11     1:24.83 (45.72)     2:21.06 (56.23)     3:03.50 (42.44)
 21 Quirke, Fiona             15 LASER                          3:07.01        
                  43.82     1:28.14 (44.32)     2:23.04 (54.90)     3:07.01 (43.97)
 22 Ryan, Emma                14 COM                            3:07.14        
                  41.97     1:31.47 (49.50)     2:27.09 (55.62)     3:07.14 (40.05)
 23 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            3:09.25        
                  41.35     1:29.25 (47.90)     2:21.74 (52.49)     3:09.25 (47.51)
 24 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            3:10.21        
                  46.76     1:32.99 (46.23)     2:28.68 (55.69)     3:10.21 (41.53)
 25 Gallagher, Emily          14 LASER                          3:10.43        
                  44.72     1:29.57 (44.85)     2:28.75 (59.18)     3:10.43 (41.68)
 
Event 7  Boys 14 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:31.24        
                  35.48     1:13.68 (38.20)     1:53.12 (39.44)     2:31.24 (38.12)
  2 Duffy, Oisin              14 GAL                            2:31.39        
                  36.32     1:15.30 (38.98)     1:54.66 (39.36)     2:31.39 (36.73)
  3 Warby, Cian               14 ATH                            2:32.94        
                  35.53     1:13.76 (38.23)     1:53.22 (39.46)     2:32.94 (39.72)
  4 Melly, Cillian            13 CBAR                           2:36.47        
                  37.47     1:17.08 (39.61)     1:57.52 (40.44)     2:36.47 (38.95)
  5 Dowling, David            13 LASER                          2:37.23        
                  36.85     1:16.83 (39.98)     1:58.10 (41.27)     2:37.23 (39.13)
  6 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:41.23        
                  37.37     1:18.90 (41.53)     2:00.62 (41.72)     2:41.23 (40.61)
  7 Madden, Ciaran            13 LONG                           2:41.44        
                  37.93     1:19.98 (42.05)     2:01.88 (41.90)     2:41.44 (39.56)
  8 Mc Gurrin, Condlae        13 CBAR                           2:42.33        
                  36.54     1:17.74 (41.20)     2:00.55 (42.81)     2:42.33 (41.78)
  9 Scully, Daniel            13 GAL                            2:45.65        
                  40.05     1:21.85 (41.80)     2:04.60 (42.75)     2:45.65 (41.05)
 10 Corcoran, Darragh         14 SLIGO                          2:48.47        
                  39.23     1:22.52 (43.29)     2:06.14 (43.62)     2:48.47 (42.33)
 11 Knight, David             12 GAL                            2:49.40        
                  40.20     1:23.89 (43.69)     2:07.71 (43.82)     2:49.40 (41.69)
 12 Powell, Robert            11 ATH                            2:50.83        
                  41.43     1:26.39 (44.96)     2:09.49 (43.10)     2:50.83 (41.34)
 13 Kelly, Evan               14 SLIGO                          2:51.92        
                  40.42     1:23.22 (42.80)     2:08.65 (45.43)     2:51.92 (43.27)
 14 Lannon, Kevin             13 COM                            2:53.23        
                  40.61     1:24.70 (44.09)     2:09.17 (44.47)     2:53.23 (44.06)
 15 Mc Hugh-Murphy, Dara      12 CLM                            2:53.31        
                  41.48     1:25.42 (43.94)     2:10.93 (45.51)     2:53.31 (42.38)
 16 O'Malley, Brian           13 WPORT                          2:54.03        
                  40.70     1:24.76 (44.06)     2:10.22 (45.46)     2:54.03 (43.81)
 17 Burke, Ruairi             14 LASER                          2:54.87        
                  39.66   2:54.90 (2:15.24)         2:54.87 ( )                    
 18 MC Cormack, Fergus        14 CLM                            2:57.55        
                  41.86     1:27.71 (45.85)     2:13.68 (45.97)     2:57.55 (43.87)
 19 Moran, Michael            10 COM                            2:57.77        
                  43.64     1:29.84 (46.20)     2:15.71 (45.87)     2:57.77 (42.06)
 20 O'Hanlon, Shane           12 LONG                           2:58.23        
                  40.80     1:25.48 (44.68)     2:11.98 (46.50)     2:58.23 (46.25)
 21 O'Connor, Thomas          13 GAL                            2:59.33        
                  42.96     1:27.79 (44.83)     2:13.77 (45.98)     2:59.33 (45.56)
 22 McGinty, Stephen          13 SHARK                          2:59.47        
                  42.20     1:29.04 (46.84)     2:15.93 (46.89)     2:59.47 (43.54)
 23 Dunne, Shane              12 B DOL                          3:01.23        
                  41.76     1:29.39 (47.63)     2:16.69 (47.30)     3:01.23 (44.54)
 24 Ashton, Callum            11 LASER                          3:01.32        
                  42.62     1:29.84 (47.22)     2:17.62 (47.78)     3:01.32 (43.70)
 25 Gavin, Lorcan             12 SHARK                          3:04.29        
                  44.77     1:32.00 (47.23)     2:19.80 (47.80)     3:04.29 (44.49)
 26 Dervan, Mark              11 CBAR                           3:07.52        
                  43.96     1:33.24 (49.28)     2:21.45 (48.21)     3:07.52 (46.07)
 
Event 7  Boys 15 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Evan              15 ATH                            2:20.09        
                  32.14     1:07.65 (35.51)     1:44.20 (36.55)     2:20.09 (35.89)
  2 O'Boyle, Brian            15 LONG                           2:24.84        
                  34.86     1:10.78 (35.92)     1:48.38 (37.60)     2:24.84 (36.46)
  3 Dervan, Killian           16 CBAR                           2:30.34        
                  35.86     1:14.73 (38.87)     1:53.81 (39.08)     2:30.34 (36.53)
  4 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                          2:32.00        
                  36.00     1:14.09 (38.09)     1:53.02 (38.93)     2:32.00 (38.98)
  5 Murphy, Richard           15 GAL                            2:38.20        
                  38.06     1:18.10 (40.04)     1:58.82 (40.72)     2:38.20 (39.38)
 
Event 8  Girls 13 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Aideen             13 GAL                            2:36.70        
                  35.81     1:15.50 (39.69)     1:56.83 (41.33)     2:36.70 (39.87)
  2 Costello, Katie           12 ATH                            2:38.46        
                  37.71     1:19.20 (41.49)     1:59.75 (40.55)     2:38.46 (38.71)
  3 Sheridan, Chloe           13 CBAR                           2:41.74        
                  38.71     1:19.64 (40.93)     2:01.70 (42.06)     2:41.74 (40.04)
  4 Claffey, Emer             13 GAL                            2:42.42        
                  37.89     1:18.69 (40.80)     2:01.55 (42.86)     2:42.42 (40.87)
  5 Kavanagh, Kate            13 GAL                            2:45.95        
                  38.88     1:22.76 (43.88)     2:05.87 (43.11)     2:45.95 (40.08)
  6 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            2:51.10        
                  40.39   2:09.68 (1:29.29)     2:51.18 (41.50)         2:51.10 ( )
  7 Cunnane, Aine             12 CLM                            2:53.73        
                  41.86     1:26.85 (44.99)     2:12.04 (45.19)     2:53.73 (41.69)
  8 Fadden, Ambre             13 CBAR                           2:54.89        
                  41.02     1:26.24 (45.22)     2:11.73 (45.49)     2:54.89 (43.16)
  9 O'Neill, Ciara            12 LASER                          2:54.95        
                  42.97     1:28.58 (45.61)     2:13.31 (44.73)     2:54.95 (41.64)
 10 O'Sullivan, Molly         12 GAL                            2:55.12        
                  41.24     1:25.77 (44.53)     2:11.58 (45.81)     2:55.12 (43.54)
 11 Shorten, Aoife            12 SHARK                          2:56.88        
                  42.37     1:27.64 (45.27)     2:12.89 (45.25)     2:56.88 (43.99)
 12 Fahy, Laura               12 CBAR                           2:57.36        
                  41.83     1:27.01 (45.18)     2:13.46 (46.45)     2:57.36 (43.90)
 13 Crosby, Emer              11 LASER                          2:57.52        
                  41.76     1:26.93 (45.17)     2:12.98 (46.05)     2:57.52 (44.54)
 14 Dinneen, Molly            12 LASER                          2:57.82        
                  42.34     1:27.88 (45.54)     2:13.16 (45.28)     2:57.82 (44.66)
 15 Arthur, Shauna            12 GAL                            2:58.04        
                  42.53     1:27.71 (45.18)     2:13.82 (46.11)     2:58.04 (44.22)
 16 Mc Namara, Dearbhail      13 WPORT                          3:00.98        
                  43.23     1:30.89 (47.66)     2:17.55 (46.66)     3:00.98 (43.43)
 17 Delaney, Riona            13 COM                            3:01.43        
                  43.25     1:28.98 (45.73)     2:16.03 (47.05)     3:01.43 (45.40)
 18 Kelly, Lauren             11 SHARK                          3:02.18        
                  42.33     1:29.48 (47.15)     2:17.19 (47.71)     3:02.18 (44.99)
 19 Mc Closkey, Deirbhile     11 SLIGO                          3:02.57        
                  42.96     1:29.83 (46.87)     2:17.99 (48.16)     3:02.57 (44.58)
 20 Doran, Ciara              10 ATH                            3:03.08        
                  44.05     1:29.96 (45.91)     2:17.41 (47.45)     3:03.08 (45.67)
 21 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           3:04.45        
                  44.46     1:32.05 (47.59)     2:20.36 (48.31)     3:04.45 (44.09)
 22 Shaughnessy, Sarah        12 CLM                            3:04.76        
                  43.64     1:30.83 (47.19)     2:19.03 (48.20)     3:04.76 (45.73)
 23 Hennigan, Aoibheann       11 CBAR                           3:05.14        
                  42.76     1:29.98 (47.22)     2:18.58 (48.60)     3:05.14 (46.56)
 24 Farrell, Ailbhe           12 LONG                           3:06.18        
                  44.52     1:32.77 (48.25)     2:20.49 (47.72)     3:06.18 (45.69)
 25 Gerrity, Lisa             13 SLIGO                          3:07.27        
                  44.98     1:32.59 (47.61)     2:20.21 (47.62)     3:07.27 (47.06)
 26 Hosty, Aoife              12 SHARK                          3:08.30        
                  42.95     1:31.02 (48.07)     2:19.97 (48.95)     3:08.30 (48.33)
 27 Naughton, Imogen          11 GAL                            3:11.30        
                  44.89     1:34.10 (49.21)     2:24.29 (50.19)     3:11.30 (47.01)
 28 Murphy, Rachel            11 BALL                           3:11.57        
                  43.92     1:32.87 (48.95)     2:23.06 (50.19)     3:11.57 (48.51)
 29 Mellotte, Georgia         11 WPORT                          3:14.97        
                  45.79     1:35.62 (49.83)     2:27.28 (51.66)     3:14.97 (47.69)
 30 Naughton, Aideen          12 SHARK                          3:19.88        
                  46.87     1:38.74 (51.87)     2:30.20 (51.46)     3:19.88 (49.68)
 31 Kelly, Anne-Marie         11 CLM                            3:20.12        
                  47.20     1:38.51 (51.31)     2:30.72 (52.21)     3:20.12 (49.40)
 
Event 8  Girls 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly-Collins, Sionan  15 ATH                            2:28.78        
                  35.19     1:12.96 (37.77)     1:51.24 (38.28)     2:28.78 (37.54)
  2 Kennedy, Grainne          17 SHARK                          2:30.11        
                  35.50     1:13.48 (37.98)     1:52.09 (38.61)     2:30.11 (38.02)
  3 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                           2:36.11        
                  36.05     1:15.40 (39.35)     1:55.86 (40.46)     2:36.11 (40.25)
  4 Fullard, Olivia           15 COM                            2:40.75        
                  37.81     1:18.64 (40.83)     2:00.02 (41.38)     2:40.75 (40.73)
  5 Kilgallon, Sarah          17 CLM                            2:43.86        
                  37.67     1:18.91 (41.24)     2:01.49 (42.58)     2:43.86 (42.37)
  6 Kilgallon, Aoife          15 CLM                            2:44.42        
                  37.77     1:19.57 (41.80)     2:02.77 (43.20)     2:44.42 (41.65)
  7 Walsh, Catriona           16 CBAR                           2:45.10        
                  39.21     1:20.98 (41.77)     2:03.44 (42.46)     2:45.10 (41.66)
  8 McGuinness, Tara          15 SHARK                          2:47.27        
                  39.32     1:21.67 (42.35)     2:05.22 (43.55)     2:47.27 (42.05)
  9 Gallagher, Emily          14 LASER                          2:51.30        
                  40.46     1:23.86 (43.40)     2:08.19 (44.33)     2:51.30 (43.11)
 10 Delaney, Erica            16 COM                            2:53.35        
                  41.26     1:25.67 (44.41)     2:10.39 (44.72)     2:53.35 (42.96)
 11 Hibbs, Sasha              14 COM                            2:54.25        
                  42.61     1:27.38 (44.77)     2:12.40 (45.02)     2:54.25 (41.85)
 12 Tuohy, Anna               14 CBAR                           2:55.43        
                  39.33     1:24.07 (44.74)     2:10.88 (46.81)     2:55.43 (44.55)
 13 Quirke, Fiona             15 LASER                          2:58.40        
                  42.23     1:27.90 (45.67)     2:13.66 (45.76)     2:58.40 (44.74)
 14 Mc Gurrin, Etain          16 BALL                           3:00.80        
                  41.49     1:26.99 (45.50)     2:14.62 (47.63)     3:00.80 (46.18)
 15 Freeman-Stannett, Tymora  15 COM                            3:01.38        
                  43.52     1:29.81 (46.29)     2:17.56 (47.75)     3:01.38 (43.82)
 16 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            3:04.46        
                  44.03     1:31.47 (47.44)     2:18.95 (47.48)     3:04.46 (45.51)
 
Event 9  Boys 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Burke, Ruairi             14 LASER                  28.86      28.47        
  3 Curley, Jake              13 ATH                    29.40      29.36        
  4 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                  29.54      29.42        
  5 Mitchell, Eoin            14 CBAR                   29.66      29.57        
  6 MC Cormack, Fergus        14 CLM                    29.66      29.59        
 
Event 9  Boys 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  2 Burke, Ruairi             14 LASER                             28.86 q      
  3 Curley, Jake              13 ATH                               29.40 q      
  4 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                             29.54 q      
  5 Mitchell, Eoin            14 CBAR                              29.66 q      
  5 MC Cormack, Fergus        14 CLM                               29.66 q      
  7 Duffy, Oisin              14 GAL                               29.75        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Quinn, Gerry              13 LONG                              29.92        
  9 Moore, Andrew             13 GAL                               30.64        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Fitzsimons, David         14 ATH                               30.99        
 11 Brinn, Jonathan           13 TUAM                              31.04        
 12 Lennon, Fiachra           12 ATH                               31.14        
 13 Corcoran, Darragh         14 SLIGO                             31.23        
 14 Scully, Daniel            13 GAL                               31.74        
 15 Kelly, Evan               14 SLIGO                             31.92        
 15 Burke, Ciaran             11 TUAM                              31.92        
 17 Powell, Robert            11 ATH                               32.63        
 18 Tannion, Joseph           12 SHARK                             33.07        
 19 Mooney, Christopher Paul  12 BLU F                             33.11        
 20 Ward, James               13 LONG                              33.28        
 21 Fitzgerald, Adam          12 SHARK                             33.64        
 22 Knight, David             12 GAL                               33.76        
 23 Moran, Michael            10 COM                               33.77        
 24 O'Connor, Thomas          13 GAL                               33.79        
 25 Mc Hugh-Murphy, Dara      12 CLM                               33.88        
 26 Reilly, Colm              11 ATH                               33.91        
 27 McGinty, Stephen          13 SHARK                             34.22        
 28 Diviney, Oran             12 SHARK                             34.31        
 29 O'Hanlon, Shane           12 LONG                              35.34        
 30 Gavin, Lorcan             12 SHARK                             35.37        
 31 Mc Loughlin, Shane        12 WPORT                             36.36        
 32 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                              36.44        
 33 Ashton, Callum            11 LASER                             36.79        
 34 Moran, Mark               11 GAL                               37.32        
 35 Keogh, Timothy            10 GAL                               37.61        
 
Event 9  Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Condron, Alex             15 ATH                    26.83      26.23        
  2 Galvin, Evan              15 ATH                    27.23      27.29        
  2 Joyce, Darragh            15 ATH                    28.22      28.64        
  3 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                  27.92      27.91        
  4 Condron, Ryan             15 ATH                    28.00      28.07        
  5 Conlon, John              15 ATH                    28.68      28.56        
  6 O'Boyle, Brian            15 LONG                   28.98      29.78        
 
Event 9  Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Condron, Alex             15 ATH                               26.83 q      
  1 Joyce, Darragh            15 ATH                               28.22 q      
  2 Galvin, Evan              15 ATH                               27.23 q      
  3 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                             27.92 q      
  4 Condron, Ryan             15 ATH                               28.00 q      
  5 Conlon, John              15 ATH                               28.68 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 O'Boyle, Brian            15 LONG                              28.98 q      
  7 Doherty, Con              15 CBAR                              28.99        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Murphy, Richard           15 GAL                               29.02        
  9 Greene, Darragh           15 LONG                              29.52        
 
Event 10  Girls 13 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mylette, Sinead           12 CBAR                   29.61      29.06        
  2 Joyce, Ciera              13 SHARK                  31.10      30.37        
  3 Dully, Caitlin            13 ATH                    31.08      30.89        
  4 Clabby, Aibhlin           12 ATH                    31.71      31.10        
  5 MC Farland, Alex          12 GAL                    31.91      31.36        
  6 Claffey, Emer             13 GAL                    32.05      32.06        
 
Event 10  Girls 13 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mylette, Sinead           12 CBAR                              29.61 q      
  2 Dully, Caitlin            13 ATH                               31.08 q      
  3 Joyce, Ciera              13 SHARK                             31.10 q      
  5 Clabby, Aibhlin           12 ATH                               31.71 q      
  6 MC Farland, Alex          12 GAL                               31.91 q      
  7 Claffey, Emer             13 GAL                               32.05        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Costello, Katie           12 ATH                               32.16        
  9 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                              32.30        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Gavin, Aideen             13 GAL                               32.75        
 11 Kelly, Aoife              13 ATH                               33.15        
 12 Harrington, Lisa          12 ATH                               33.69        
 13 Jennings, Sarah           12 GAL                               33.90        
 14 Kilgallon, Niamh          11 CLM                               33.95        
 15 Friel, Alanna             11 ATH                               34.02        
 16 Delaney, Riona            13 COM                               34.04        
 17 Mellotte, Georgia         11 WPORT                             34.13        
 18 Reidy, Sinead             13 ATH                               34.35        
 18 Murphy, Jade              13 SLIGO                             34.35        
 20 O'Brien, Paola            11 SHARK                             34.59        
 21 Hosty, Aoife              12 SHARK                             34.62        
 21 Cunnane, Aine             12 CLM                               34.62        
 23 O'Sullivan, Molly         12 GAL                               34.96        
 24 Crosby, Emer              11 LASER                             35.11        
 25 Farrell, Ailbhe           12 LONG                              35.23        
 26 Burke, Eve                11 CLM                               36.17        
 27 Doran, Ciara              10 ATH                               36.19        
 28 Burns, Ella               12 WPORT                             36.34        
 29 Dowling, Caoimhe          10 LASER                             36.64        
 30 Dolan, Tara               11 COM                               37.26        
 31 Naughton, Aideen          12 SHARK                             38.15        
 32 Newell, Mary              11 TUAM                              38.26        
 33 Campbell, Roisin          11 COM                               38.80        
 34 Naughton, Imogen          11 GAL                               39.04        
 35 Kelly, Lauren             11 SHARK                             39.29        
 36 Kilduff, Jenni            10 COM                               39.53        
 37 McManamon, Jemma          11 SHARK                             40.17        
 
Event 10  Girls 14 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennedy, Grainne          17 SHARK                  29.39      28.91        
  2 Hurst, Maedbh             14 ATH                    29.39      29.27        
  3 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                   29.93      29.40        
  4 Breslin, Ciara            14 CLM                    30.04      30.21        
  5 Geoghegan, Clare          17 COM                    30.34      30.79        
  6 Higgins, Megan            20 CLM                    30.37      30.89        
 
Event 10  Girls 14 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennedy, Grainne          17 SHARK                             29.39 q      
  1 Hurst, Maedbh             14 ATH                               29.39 q      
  3 Mc Nevin, Ciara           14 LONG                              29.93 q      
  4 Breslin, Ciara            14 CLM                               30.04 q      
  4 Mc Manus, Roisin          14 WPORT                             31.68 q      
  5 Geoghegan, Clare          17 COM                               30.34 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Higgins, Megan            20 CLM                               30.37 q      
  7 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 CLM                               30.75        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Walsh, Catriona           16 CBAR                              31.22        
  9 Shorten, Fiona            15 SHARK                             31.55        
 10 Pfeiffer, Ronja           14 BLU F                             31.61        
 11 Mooney, Orla              14 ATH                               31.83        
 12 Hibbs, Sasha              14 COM                               31.91        
 13 Donovan, Gitanjali        14 LASER                             32.38        
 14 Kelly, Alex               14 SHARK                             32.94        
 15 McGuinness, Tara          15 SHARK                             33.85        
 16 Hristeva, Kristiana       15 GAL                               34.36        
 17 Byrne, Ellen              15 TUAM                              35.05        
 18 Jennings, Sorcha          16 SHARK                             35.16        
 19 Ryan, Emma                14 COM                               35.28        
 20 Tannion, Lia              15 SHARK                             41.23        
 
Event 11  Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                1:50.64        
 
Event 12  Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                1:57.95        
                  29.23       59.41 (30.18)     1:28.93 (29.52)     1:57.95 (29.02)
  2 Claremorris SC  'A'                                         2:02.11        
                  30.82     1:02.26 (31.44)     1:32.36 (30.10)     2:02.11 (29.75)
  3 Comans S C  'B'                                             2:02.88        
                  31.23     1:02.56 (31.33)     1:33.41 (30.85)     2:02.88 (29.47)
  4 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:06.84        
                  32.17     1:04.51 (32.34)     1:37.89 (33.38)     2:06.84 (28.95)
 
Event 13  Boys 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                1:57.24        
                  28.50       57.65 (29.15)     1:28.27 (30.62)     1:57.24 (28.97)
  2 Castlebar  'A'                                              2:01.00        
                  29.86     1:00.24 (30.38)     1:31.03 (30.79)     2:01.00 (29.97)
  3 Galway Swim Team  'A'                                       2:03.74        
                  30.70     1:01.09 (30.39)     1:33.83 (32.74)     2:03.74 (29.91)
  4 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:14.85        
                  34.35     1:08.36 (34.01)     1:41.92 (33.56)     2:14.85 (32.93)
 
Event 14  Girls 13 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'A'                                       2:05.06        
                  32.01     1:03.79 (31.78)     1:35.22 (31.43)     2:05.06 (29.84)
  2 Castlebar  'A'                                              2:05.25        
                  31.98     1:04.57 (32.59)     1:36.91 (32.34)     2:05.25 (28.34)
  3 Athlone  'A'                                                2:07.54        
                  31.05     1:02.81 (31.76)     1:36.54 (33.73)     2:07.54 (31.00)
  4 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:13.83        
                  35.14     1:09.47 (34.33)     1:44.24 (34.77)     2:13.83 (29.59)
  5 Sligo S C  'A'                                              2:13.97        
                  35.08     1:09.30 (34.22)     1:43.07 (33.77)     2:13.97 (30.90)
  6 Laser S.C.  'A'                                             2:16.46        
                  36.13     1:10.13 (34.00)     1:43.29 (33.16)     2:16.46 (33.17)
  7 Claremorris SC  'A'                                         2:16.74        
                  34.47     1:07.95 (33.48)     1:44.21 (36.26)     2:16.74 (32.53)
  8 Comans S C  'A'                                             2:32.35        
                  37.73     1:19.15 (41.42)     1:59.14 (39.99)     2:32.35 (33.21)
 
Event 15  Mixed 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                         18:24.42        
                  30.55     1:04.78 (34.23)     1:40.56 (35.78)     2:17.42 (36.86)
        2:54.29 (36.87)     3:31.31 (37.02)     4:07.97 (36.66)     4:44.55 (36.58)
        5:21.80 (37.25)     5:58.87 (37.07)     6:36.02 (37.15)     7:13.78 (37.76)
        7:51.41 (37.63)     8:28.56 (37.15)     9:05.37 (36.81)     9:42.91 (37.54)
       10:20.60 (37.69)    10:58.15 (37.55)    11:35.39 (37.24)    12:13.01 (37.62)
       12:50.38 (37.37)    13:28.34 (37.96)    14:05.09 (36.75)    14:42.45 (37.36)
       15:19.79 (37.34)    15:57.29 (37.50)    16:34.85 (37.56)    17:12.67 (37.82)
       17:50.14 (37.47)    18:24.42 (34.28)                                        
  2 Doherty, Con              15 CBAR                          18:33.11        
                  32.31     1:07.76 (35.45)     1:44.35 (36.59)     2:21.61 (37.26)
        2:58.99 (37.38)     3:35.96 (36.97)     4:13.30 (37.34)     4:51.19 (37.89)
        5:28.37 (37.18)     6:06.06 (37.69)     6:42.77 (36.71)     7:20.46 (37.69)
        7:57.79 (37.33)     8:35.40 (37.61)     9:12.93 (37.53)     9:51.07 (38.14)
       10:28.62 (37.55)    11:06.12 (37.50)    11:43.64 (37.52)    12:21.38 (37.74)
       12:59.17 (37.79)    13:36.97 (37.80)    14:14.51 (37.54)    14:52.12 (37.61)
       15:29.43 (37.31)    16:06.76 (37.33)    16:43.76 (37.00)    17:21.23 (37.47)
       17:57.91 (36.68)    18:33.11 (35.20)                                        
  3 MC Namara, Niamh          14 ATH                           18:53.71        
                  33.00     1:09.43 (36.43)     1:47.05 (37.62)     2:25.06 (38.01)
        3:03.07 (38.01)     3:40.94 (37.87)     4:18.97 (38.03)     4:56.25 (37.28)
        5:34.01 (37.76)     6:12.04 (38.03)     6:50.47 (38.43)     7:28.49 (38.02)
        8:06.70 (38.21)     8:45.41 (38.71)     9:23.58 (38.17)    10:01.71 (38.13)
       10:40.02 (38.31)    11:17.90 (37.88)    11:56.57 (38.67)    12:34.42 (37.85)
       13:12.67 (38.25)    13:50.86 (38.19)    14:29.13 (38.27)    15:07.50 (38.37)
       15:45.91 (38.41)    16:23.96 (38.05)    17:01.70 (37.74)    17:40.02 (38.32)
       18:17.93 (37.91)    18:53.71 (35.78)                                        
  4 Fitzsimons, David         14 ATH                           19:36.16        
                  33.43     1:11.21 (37.78)     1:49.49 (38.28)     2:28.80 (39.31)
        3:07.85 (39.05)     3:46.93 (39.08)     4:26.18 (39.25)     5:05.93 (39.75)
        5:45.77 (39.84)     6:25.38 (39.61)     7:05.45 (40.07)     7:45.67 (40.22)
        8:25.42 (39.75)     9:05.38 (39.96)     9:45.14 (39.76)    10:25.56 (40.42)
       11:04.18 (38.62)    11:44.07 (39.89)    12:23.96 (39.89)    13:04.22 (40.26)
       13:42.98 (38.76)    14:22.67 (39.69)    15:02.44 (39.77)    15:41.67 (39.23)
       16:21.50 (39.83)    17:00.65 (39.15)    17:40.32 (39.67)    18:19.17 (38.85)
       18:57.89 (38.72)    19:36.16 (38.27)                                        
  5 Shorten, Fiona            15 SHARK                         22:40.18        
                  35.32     1:15.38 (40.06)     1:57.80 (42.42)     2:40.53 (42.73)
        3:23.79 (43.26)     4:07.19 (43.40)     4:51.66 (44.47)     5:35.94 (44.28)
        6:20.08 (44.14)     7:04.31 (44.23)     7:48.88 (44.57)     8:34.03 (45.15)
        9:18.99 (44.96)    10:04.13 (45.14)    10:50.04 (45.91)    11:36.72 (46.68)
       12:21.96 (45.24)    13:08.59 (46.63)    13:55.00 (46.41)    14:41.45 (46.45)
       15:28.34 (46.89)    16:16.53 (48.19)    17:05.26 (48.73)    17:53.88 (48.62)
       18:42.08 (48.20)    19:29.96 (47.88)    20:17.98 (48.02)    21:06.46 (48.48)
       21:54.80 (48.34)    22:40.18 (45.38)                                        
 
Event 16  Girls 13 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheridan, Chloe           13 CBAR                           5:47.16        
                  37.79     1:23.84 (46.05)     2:06.33 (42.49)     2:48.73 (42.40)
        3:38.39 (49.66)     4:30.10 (51.71)     5:09.08 (38.98)     5:47.16 (38.08)
  2 Gavin, Aideen             13 GAL                            5:49.47        
                  35.88     1:18.37 (42.49)     2:02.93 (44.56)     2:45.68 (42.75)
        3:37.98 (52.30)     4:31.43 (53.45)     5:12.27 (40.84)     5:49.47 (37.20)
  3 Finn, Kate                13 GAL                            5:52.01        
                  37.92     1:23.44 (45.52)     2:06.71 (43.27)     2:48.91 (42.20)
        3:42.22 (53.31)     4:34.26 (52.04)     5:13.87 (39.61)     5:52.01 (38.14)
  4 Claffey, Emer             13 GAL                            5:53.44        
  5 Shorten, Aoife            12 SHARK                          5:56.14        
  6 Grady, Aisling            12 CBAR                           5:56.82        
                  39.96     1:28.74 (48.78)     2:16.65 (47.91)     3:01.78 (45.13)
        3:48.78 (47.00)     4:37.23 (48.45)     5:18.25 (41.02)     5:56.82 (38.57)
  7 Dinneen, Molly            12 LASER                          5:58.14        
  8 Doran, Ciara              10 ATH                            6:20.51        
                  39.69     1:26.20 (46.51)     2:12.86 (46.66)     2:59.07 (46.21)
        3:53.97 (54.90)     4:50.58 (56.61)     5:36.38 (45.80)     6:20.51 (44.13)
 
Event 16  Girls 14 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valentine, Leia           16 LONG                           5:20.72        
                  33.29     1:11.58 (38.29)     1:52.74 (41.16)     2:33.63 (40.89)
        3:19.24 (45.61)     4:04.69 (45.45)     4:43.99 (39.30)     5:20.72 (36.73)
  2 Fullard, Olivia           15 COM                            5:34.92        
                  34.28     1:15.77 (41.49)     1:59.12 (43.35)     2:41.31 (42.19)
        3:28.14 (46.83)     4:17.27 (49.13)     4:57.45 (40.18)     5:34.92 (37.47)
  3 Kelly, Alex               14 SHARK                          5:56.81        
                  39.43     1:26.76 (47.33)     2:12.55 (45.79)     2:58.56 (46.01)
        3:46.90 (48.34)     4:37.93 (51.03)     5:18.25 (40.32)     5:56.81 (38.56)
  4 Shorten, Fiona            15 SHARK                          6:03.50        
                  37.90     1:23.14 (45.24)     2:10.10 (46.96)     2:56.62 (46.52)
        3:48.91 (52.29)     4:40.85 (51.94)     5:21.74 (40.89)     6:03.50 (41.76)
 
Event 17  Boys 14 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             14 CBAR                           5:03.01        
                  31.92     1:10.84 (38.92)     1:49.19 (38.35)     2:26.96 (37.77)
        3:12.22 (45.26)     3:57.33 (45.11)     4:30.51 (33.18)     5:03.01 (32.50)
  2 Duffy, Oisin              14 GAL                            5:14.32        
                  33.23     1:11.63 (38.40)     1:53.89 (42.26)     2:33.96 (40.07)
        3:18.25 (44.29)     4:03.01 (44.76)     4:39.93 (36.92)     5:14.32 (34.39)
  3 Melly, Cillian            13 CBAR                           5:24.98        
                  33.55     1:12.29 (38.74)   5:24.98 (4:12.69)                    
  4 Livingstone, Patrick      13 CBAR                           5:41.84        
                  37.46     1:21.61 (44.15)     2:05.73 (44.12)     2:49.61 (43.88)
        3:35.99 (46.38)     4:24.41 (48.42)     5:04.05 (39.64)     5:41.84 (37.79)
  5 Madden, Ciaran            13 LONG                           5:43.79        
                  36.11     1:18.67 (42.56)     2:02.82 (44.15)     2:45.70 (42.88)
        3:36.42 (50.72)     4:26.94 (50.52)     5:06.70 (39.76)     5:43.79 (37.09)
  6 Burke, Ciaran             11 TUAM                           6:03.99        
                  38.10     1:23.29 (45.19)     2:07.49 (44.20)     2:49.62 (42.13)
        3:43.84 (54.22)     4:36.92 (53.08)     5:21.50 (44.58)     6:03.99 (42.49)
  7 Martin, Declan            14 SLIGO                          6:04.14        
                  40.34     1:27.58 (47.24)     2:15.08 (47.50)     3:01.01 (45.93)
        3:52.07 (51.06)     4:43.68 (51.61)     5:25.68 (42.00)     6:04.14 (38.46)
  8 Kelly, Evan               14 SLIGO                          6:05.58        
                  39.22     1:31.17 (51.95)     2:16.76 (45.59)     3:01.97 (45.21)
        3:54.29 (52.32)     4:47.34 (53.05)     5:29.11 (41.77)     6:05.58 (36.47)
 
Event 18  Girls 13 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dully, Caitlin            13 ATH                    32.23      32.73        
  2 Joyce, Ciera              13 SHARK                  33.37      33.08        
  3 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                   33.99      33.66        
  4 Gavin, Aideen             13 GAL                    34.17      33.96        
  5 Arthur, Shauna            12 GAL                    34.64      34.70        
  6 Clabby, Aibhlin           12 ATH                    35.48      36.11        
 
Event 18  Girls 13 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dully, Caitlin            13 ATH                               32.23 q      
  2 Joyce, Ciera              13 SHARK                             33.37 q      
  3 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                              33.99 q      
  4 Gavin, Aideen             13 GAL                               34.17 q      
  5 Arthur, Shauna            12 GAL                               34.64 q      
  6 Clabby, Aibhlin           12 ATH                               35.48 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Claffey, Emer             13 GAL                               35.63        
  8 Harrington, Lisa          12 ATH                               37.08        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jameson, Katie            13 ATH                               37.23        
 10 Melody, Niamh             12 GAL                               37.61        
 11 Mellotte, Georgia         11 WPORT                             37.66        
 12 Jennings, Sarah           12 GAL                               37.68        
 13 O'Sullivan, Molly         12 GAL                               37.90        
 14 Dill, Eva                 12 SHARK                             37.94        
 15 Friel, Alanna             11 ATH                               38.00        
 16 O'Brien, Paola            11 SHARK                             38.01        
 17 Doran, Ciara              10 ATH                               38.96        
 18 Hosty, Aoife              12 SHARK                             38.98        
 19 Kenny, Laura              12 LONG                              39.66        
 19 Reidy, Sinead             13 ATH                               40.22        
 20 Farrell, Ailbhe           12 LONG                              40.28        
 20 Kelly, Aoife              13 ATH                               40.53        
 21 Mc Weeney, Sinead         10 LONG                              40.61        
 21 Kilduff, Jenni            10 COM                               47.94        
 22 Naughton, Aideen          12 SHARK                             41.63        
 23 Dowling, Caoimhe          10 LASER                             41.85        
 24 Murray, Ciara             10 LASER                             42.43        
 25 Hurley, Laura             13 SHARK                             42.49        
 26 Geoghegan, Brionna        10 ATH                               43.31        
 27 Skelly, Aideen            12 LONG                              43.59        
 28 Burns, Ella               12 WPORT                             43.75        
 29 McManaman, Jemma          11 SHARK                             43.99        
 30 O'Reilly, Lauren          12 GAL                               44.53        
 31 Naughton, Imogen          11 GAL                               44.56        
 32 Dunne, Jessica            11 LASER                             46.00        
 33 Campbell, Roisin          11 COM                               46.16        
 34 Carroll, Rebecca          11 COM                               46.28        
 35 Dempsey, Aishling         12 LASER                             51.05        
 
Event 18  Girls 14 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Joyce, Chloe              16 ATH                    31.29      31.74        
  2 Geoghegan, Clare          17 COM                    32.05      31.91        
  3 Kennedy, Grainne          17 SHARK                  32.99      32.63        
  4 Fullard, Olivia           15 COM                    33.52      32.80        
  5 Donovan, Gitanjali        14 LASER                  32.98      33.31        
  6 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 CLM                    33.94      34.41        
 
Event 18  Girls 14 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joyce, Chloe              16 ATH                               31.29 q      
  2 Geoghegan, Clare          17 COM                               32.05 q      
  3 Donovan, Gitanjali        14 LASER                             32.98 q      
  4 Kennedy, Grainne          17 SHARK                             32.99 q      
  5 Fullard, Olivia           15 COM                               33.52 q      
  6 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 CLM                               33.94 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 O'Boyle, Sarah            14 LONG                              34.74        
  8 Higgins, Megan            20 CLM                               35.06        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shorten, Fiona            15 SHARK                             35.24        
 10 Kilgallon, Aoife          15 CLM                               35.72        
 11 Kilgallon, Sarah          17 CLM                               36.38        
 12 Pfeiffer, Ronja           14 BLU F                             36.40        
 13 Gilmore, Helen            14 CLM                               37.47        
 14 Kelly, Alex               14 SHARK                             37.95        
 15 Keaveney, Laura           15 SLIGO                             38.34        
 16 Hristeva, Kristiana       15 GAL                               38.52        
 17 Hibbs, Sasha              14 COM                               38.58        
 18 Ryan, Emma                14 COM                               38.71        
 
Event 19  Boys 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duffy, Oisin              14 GAL                    32.28      31.81        
  2 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                  32.75      32.16        
  3 Mitchell, Eoin            14 CBAR                   32.92      32.51        
  4 Snowdon, Conor            13 GAL                    34.03      33.55        
  5 Curley, Jake              13 ATH                    33.87      33.73        
 
Event 19  Boys 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duffy, Oisin              14 GAL                               32.28 q      
  2 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                             32.75 q      
  3 Mitchell, Eoin            14 CBAR                              32.92 q      
  4 Curley, Jake              13 ATH                               33.87 q      
  5 Snowdon, Conor            13 GAL                               34.03 q      
  6 Madden, Ciaran            13 LONG                              34.08 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lennon, Fiachra           12 ATH                               34.23        
  8 Dowling, David            13 LASER                             34.45        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Magay, Kirill             13 LONG                              34.53        
 10 Brinn, Jonathan           13 TUAM                              34.69        
 11 Burke, Ciaran             11 TUAM                              35.14        
 12 Reilly, Colm              11 ATH                               37.09        
 13 Donovan, Aditya           11 LASER                             37.16        
 14 Mooney, Christopher       12 BLU F                             37.21        
 15 Tannion, Joseph           12 SHARK                             37.61        
 16 Mc Hugh-Murphy, Dara      12 CLM                               38.35        
 17 McGinty, Stephen          13 SHARK                             38.72        
 18 Moran, Michael            10 COM                               39.44        
 19 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                              39.58        
 20 MC Cormack, Fergus        14 CLM                               39.81        
 21 Fitzgerald, Adam          12 SHARK                             40.48        
 22 Ashton, Callum            11 LASER                             40.69        
 23 O'Connor, David           11 GAL                               41.97        
 24 Canavan, Sean             11 B DOL                             42.18        
 25 Sidorovs, Aleksandrs      12 ATH                               42.22        
 26 Diviney, Oran             12 SHARK                             42.54        
 27 Gavin, Lorcan             12 SHARK                             43.06        
 28 Hunter, Jack              12 BLU F                             43.65        
 29 O'Hanlon, Shane           12 LONG                              43.86        
 30 Scully, Bryan             10 ATH                               44.05        
 
Event 19  Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Joyce, Darragh            15 ATH                    29.54      29.55        
  2 Galvin, Evan              15 ATH                    29.73      29.87        
  3 Lavelle, Cathal           16 CBAR                   31.10      30.83        
  4 Mullen, Keith             15 SLIGO                  30.91      31.39        
  5 Condron, Ryan             15 ATH                    31.28      31.56        
 
Event 19  Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joyce, Darragh            15 ATH                               29.54 q      
  2 Galvin, Evan              15 ATH                               29.73 q      
  3 Mullen, Keith             15 SLIGO                             30.91 q      
  4 Lavelle, Cathal           16 CBAR                              31.10 q      
  5 Condron, Ryan             15 ATH                               31.28 q      
  6 Conlon, John              15 ATH                               31.51 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Murphy, Richard           15 GAL                               31.71        
  8 Connelly, Rhys            16 COM                               32.39        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Boyle, Brian            15 LONG                              32.56        
 
Event 20  Girls 13 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylette, Sinead           12 CBAR                           2:18.49        
                  31.67     1:06.73 (35.06)     1:42.78 (36.05)     2:18.49 (35.71)
  2 Finn, Kate                13 GAL                            2:23.22        
                  33.51     1:10.06 (36.55)     1:47.03 (36.97)     2:23.22 (36.19)
  3 Sheridan, Chloe           13 CBAR                           2:23.97        
                  33.40     1:09.74 (36.34)     1:47.89 (38.15)     2:23.97 (36.08)
  4 Dully, Caitlin            13 ATH                            2:25.40        
                  34.05     1:11.91 (37.86)     1:50.13 (38.22)     2:25.40 (35.27)
  5 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:26.33        
                  33.72     1:11.08 (37.36)     1:49.77 (38.69)     2:26.33 (36.56)
  6 Gavin, Aideen             13 GAL                            2:28.34        
                  34.70     1:13.43 (38.73)     1:52.34 (38.91)     2:28.34 (36.00)
  7 MC Farland, Alex          12 GAL                            2:28.51        
                  34.12     1:12.20 (38.08)     1:50.59 (38.39)     2:28.51 (37.92)
  8 Clabby, Aibhlin           12 ATH                            2:29.58        
                  34.96     1:14.20 (39.24)     1:53.91 (39.71)     2:29.58 (35.67)
  9 Fadden, Ambre             13 CBAR                           2:31.27        
                  34.02     1:12.00 (37.98)     1:52.11 (40.11)     2:31.27 (39.16)
 10 Kilgallon, Niamh          11 CLM                            2:32.47        
                  34.43     1:12.96 (38.53)     1:52.49 (39.53)     2:32.47 (39.98)
 11 Shorten, Aoife            12 SHARK                          2:32.78        
                  35.31     1:14.08 (38.77)     1:54.01 (39.93)     2:32.78 (38.77)
 12 Kavanagh, Kate            13 GAL                            2:33.00        
                  35.25     1:14.69 (39.44)     1:54.71 (40.02)     2:33.00 (38.29)
 13 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           2:33.13        
                  35.16     1:13.93 (38.77)     1:54.92 (40.99)     2:33.13 (38.21)
 14 Claffey, Emer             13 GAL                            2:33.25        
                  35.42     1:15.19 (39.77)     1:54.66 (39.47)     2:33.25 (38.59)
 15 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                           2:33.55        
                  36.82     1:17.09 (40.27)     1:57.85 (40.76)     2:33.55 (35.70)
 16 O'Neill, Ciara            12 LASER                          2:33.71        
                  35.48     1:14.82 (39.34)     1:55.17 (40.35)     2:33.71 (38.54)
 17 Grady, Aisling            12 CBAR                           2:34.01        
                  35.45     1:14.60 (39.15)     1:54.94 (40.34)     2:34.01 (39.07)
 18 Harrington, Lisa          12 ATH                            2:34.78        
                  36.23     1:15.96 (39.73)     1:56.08 (40.12)     2:34.78 (38.70)
 19 Arthur, Shauna            12 GAL                            2:35.08        
                1:14.98     1:55.61 (40.63)     2:35.08 (39.47)         2:35.08 ( )
 20 Mc Namara, Dearbhail      13 WPORT                          2:35.63        
                  36.41     1:16.45 (40.04)     1:56.85 (40.40)     2:35.63 (38.78)
 21 Kelly, Aoife              13 ATH                            2:36.07        
                  35.27     1:14.78 (39.51)     1:55.95 (41.17)     2:36.07 (40.12)
 22 Madden, Dearbhaile        11 LONG                           2:36.86        
                  37.10     1:17.40 (40.30)     1:58.22 (40.82)     2:36.86 (38.64)
 23 Delaney, Riona            13 COM                            2:37.07        
                  35.21     1:15.66 (40.45)     1:57.79 (42.13)     2:37.07 (39.28)
 24 O'Sullivan, Molly         12 GAL                            2:37.34        
                  37.58     1:18.64 (41.06)     1:59.09 (40.45)     2:37.34 (38.25)
 25 Dinneen, Molly            12 LASER                          2:37.86        
                  35.71     1:16.35 (40.64)     1:58.87 (42.52)     2:37.86 (38.99)
 26 Jameson, Katie            13 ATH                            2:36.09        
 26 Jennings, Sarah           12 GAL                            2:38.38        
                  35.20     1:16.19 (40.99)     1:58.90 (42.71)     2:38.38 (39.48)
 27 Friel, Alanna             11 ATH                            2:38.95        
                  37.70     1:18.07 (40.37)     1:59.80 (41.73)     2:38.95 (39.15)
 28 Gerrity, Lisa             13 SLIGO                          2:39.00        
                  37.21     1:18.76 (41.55)     1:59.39 (40.63)     2:39.00 (39.61)
 29 Melody, Niamh             12 GAL                            2:39.32        
                  35.95     1:16.20 (40.25)     1:59.03 (42.83)     2:39.32 (40.29)
 30 Reidy, Sinead             13 ATH                            2:40.24        
                  37.05     1:17.84 (40.79)     1:59.49 (41.65)     2:40.24 (40.75)
 31 Hennigan, Aoibheann       11 CBAR                           2:40.77        
                  35.27     1:16.17 (40.90)     1:59.11 (42.94)     2:40.77 (41.66)
 32 Kenny, Laura              12 LONG                           2:40.91        
                  38.42     1:20.39 (41.97)     2:01.56 (41.17)     2:40.91 (39.35)
 33 Shaughnessy, Sarah        12 CLM                            2:41.26        
                  38.20     1:20.91 (42.71)     2:02.55 (41.64)     2:41.26 (38.71)
 34 Fahy, Laura               12 CBAR                           2:41.96        
                  36.94     1:18.48 (41.54)     2:01.27 (42.79)     2:41.96 (40.69)
 35 Scully, Andraya           12 GAL                            2:42.85        
                  37.40     1:19.40 (42.00)     2:02.51 (43.11)     2:42.85 (40.34)
 36 Doran, Ciara              10 ATH                            2:43.12        
                  39.74     1:23.32 (43.58)     2:05.19 (41.87)     2:43.12 (37.93)
 37 Hosty, Aoife              12 SHARK                          2:43.61        
                  37.27     1:19.77 (42.50)     2:02.00 (42.23)     2:43.61 (41.61)
 38 O'Brien, Sarah            13 CLM                            2:44.04        
                  37.02     1:20.07 (43.05)     2:04.24 (44.17)     2:44.04 (39.80)
 39 Weaver, Gabriella         13 CFINS                          2:44.74        
                  36.67     1:18.09 (41.42)     2:02.60 (44.51)     2:44.74 (42.14)
 40 Horan, Siofra             11 CBAR                           2:44.96        
                  38.19     1:20.46 (42.27)     2:03.27 (42.81)     2:44.96 (41.69)
 41 Mc Donagh, Paula          11 CBAR                           2:45.59        
                  38.74     1:21.96 (43.22)     2:05.53 (43.57)     2:45.59 (40.06)
 42 Mellotte, Georgia         11 WPORT                          2:46.03        
                  38.23     1:22.74 (44.51)     2:06.23 (43.49)     2:46.03 (39.80)
 43 Egan, Stacey              11 ATH                            2:47.77        
                  39.92     1:23.64 (43.72)     2:08.05 (44.41)     2:47.77 (39.72)
 44 Mc Weeney, Sinead         10 LONG                           2:49.02        
                  39.64     1:24.58 (44.94)     2:09.13 (44.55)     2:49.02 (39.89)
 45 O'Brien, Paola            11 SHARK                          2:49.23        
                  38.48     1:24.62 (46.14)     2:08.73 (44.11)     2:49.23 (40.50)
 46 Skelly, Aideen            12 LONG                           2:49.85        
                  40.50     1:25.21 (44.71)     2:09.15 (43.94)     2:49.85 (40.70)
 47 Egan, Sorcha              11 ATH                            2:50.66        
                  38.60     1:22.22 (43.62)     2:07.68 (45.46)     2:50.66 (42.98)
 48 Kelly, Lauren             11 SHARK                          2:51.94        
                  41.21     1:26.56 (45.35)     2:11.77 (45.21)     2:51.94 (40.17)
 49 Geoghegan, Brionna        10 ATH                            2:54.43        
                  40.07     1:25.04 (44.97)     2:11.42 (46.38)     2:54.43 (43.01)
 50 Naughton, Aideen          12 SHARK                          2:54.99        
                  38.91     1:23.71 (44.80)     2:09.87 (46.16)     2:54.99 (45.12)
 51 Dolan, Tara               11 COM                            2:55.47        
                  37.95     1:23.68 (45.73)     2:09.82 (46.14)     2:55.47 (45.65)
 52 Beirne, Aoibin            12 CFINS                          2:56.28        
                  35.34     1:18.85 (43.51)     2:07.30 (48.45)     2:56.28 (48.98)
 53 Carroll, Rebecca          11 COM                            2:56.49        
                  39.17     1:24.42 (45.25)     2:11.30 (46.88)     2:56.49 (45.19)
 54 Dunne, Jessica            11 LASER                          2:56.96        
                  40.74     1:26.94 (46.20)     2:12.60 (45.66)     2:56.96 (44.36)
 55 Dempsey, Aishling         12 LASER                          2:57.72        
                  41.99     1:27.95 (45.96)     2:13.77 (45.82)     2:57.72 (43.95)
 56 Rowlands, Tara            11 ATH                            2:57.95        
                  39.52     1:27.29 (47.77)     2:14.58 (47.29)     2:57.95 (43.37)
 57 O'Reilly, Lauren          12 GAL                            3:04.71        
                  40.14     1:26.82 (46.68)     2:15.65 (48.83)     3:04.71 (49.06)
 
Event 20  Girls 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoghegan, Clare          17 COM                            2:13.72        
                  31.55     1:05.33 (33.78)     1:39.33 (34.00)     2:13.72 (34.39)
  2 Ryan, Siobhan             15 ATH                            2:18.47        
                  31.74     1:06.39 (34.65)     1:42.41 (36.02)     2:18.47 (36.06)
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 CLM                            2:18.61        
                  32.50     1:08.00 (35.50)     1:44.16 (36.16)     2:18.61 (34.45)
  4 MC Namara, Niamh          14 ATH                            2:18.98        
                  31.67     1:06.41 (34.74)     1:42.95 (36.54)     2:18.98 (36.03)
  5 Kennedy, Grainne          17 SHARK                          2:21.93        
                  31.85     1:07.21 (35.36)     1:44.40 (37.19)     2:21.93 (37.53)
  6 Fullard, Olivia           15 COM                            2:22.04        
                  33.16     1:09.53 (36.37)     1:46.63 (37.10)     2:22.04 (35.41)
  7 Kilgallon, Sarah          17 CLM                            2:24.26        
                  33.58     1:10.61 (37.03)     1:48.70 (38.09)     2:24.26 (35.56)
  8 Kilgallon, Aoife          15 CLM                            2:24.99        
                  33.89     1:11.93 (38.04)     1:48.49 (36.56)     2:24.99 (36.50)
  9 Tuohy, Anna               14 CBAR                           2:25.33        
                  32.47     1:08.47 (36.00)     1:47.88 (39.41)     2:25.33 (37.45)
 10 Donovan, Gitanjali        14 LASER                          2:25.94        
                  33.33     1:10.51 (37.18)     1:48.56 (38.05)     2:25.94 (37.38)
 11 Higgins, Megan            20 CLM                            2:26.01        
                  33.80     1:11.97 (38.17)     1:49.89 (37.92)     2:26.01 (36.12)
 12 Gallagher, Rachel         16 LASER                          2:26.16        
 13 Sheridan, Olwyn           14 ATH                            2:26.81        
                  32.36     1:09.46 (37.10)     1:48.77 (39.31)     2:26.81 (38.04)
 14 Walsh, Catriona           16 CBAR                           2:26.96        
                  33.36     1:10.80 (37.44)     1:49.21 (38.41)     2:26.96 (37.75)
 15 Kelly, Alex               14 SHARK                          2:29.52        
                  35.03     1:14.06 (39.03)     1:52.66 (38.60)     2:29.52 (36.86)
 16 McGuinness, Tara          15 SHARK                          2:29.69        
                  34.14     1:11.49 (37.35)     1:50.57 (39.08)     2:29.69 (39.12)
 17 Dervan, Louise            14 CBAR                           2:30.11        
                  34.27     1:12.86 (38.59)     1:51.97 (39.11)     2:30.11 (38.14)
 18 Gallagher, Emily          14 LASER                          2:30.62        
                  35.65     1:13.53 (37.88)     1:52.51 (38.98)     2:30.62 (38.11)
 19 Mooney, Orla              14 ATH                            2:32.15        
                  34.75     1:14.62 (39.87)     1:53.73 (39.11)     2:32.15 (38.42)
 20 O'Boyle, Sarah            14 LONG                           2:32.43        
                  34.18     1:13.17 (38.99)     1:53.44 (40.27)     2:32.43 (38.99)
 21 Freeman-Stannett, Tymora  15 COM                            2:32.58        
                  34.63     1:13.57 (38.94)     1:54.01 (40.44)     2:32.58 (38.57)
 22 Delaney, Erica            16 COM                            2:32.93        
                  34.25     1:13.25 (39.00)     1:54.19 (40.94)     2:32.93 (38.74)
 23 Keaveney, Laura           15 SLIGO                          2:33.06        
                  36.55     1:15.78 (39.23)     1:54.84 (39.06)     2:33.06 (38.22)
 24 Ryan, Emma                14 COM                            2:35.45        
                  35.37     1:14.51 (39.14)     1:55.58 (41.07)     2:35.45 (39.87)
 25 Hibbs, Sasha              14 COM                            2:35.51        
                  35.45     1:14.44 (38.99)     1:55.61 (41.17)     2:35.51 (39.90)
 27 Pfeiffer, Ronja           14 BLU F                          2:40.25        
                  35.86     1:17.09 (41.23)   2:40.22 (1:23.13)      2:40.25 (0.03)
 28 Conlon, Aisling           16 CBAR                           2:40.31        
                  35.32     1:15.58 (40.26)     1:58.43 (42.85)     2:40.31 (41.88)
 29 Byrne, Ellen              15 TUAM                           2:40.91        
                  37.20     1:18.20 (41.00)     2:00.05 (41.85)     2:40.91 (40.86)
 30 Gilmore, Helen            14 CLM                            2:41.56        
                  35.48     1:17.15 (41.67)     2:00.42 (43.27)     2:41.56 (41.14)
 31 Mc Gurrin, Etain          16 BALL                           2:41.91        
                  34.15     1:15.57 (41.42)     1:59.63 (44.06)     2:41.91 (42.28)
 32 Mc Nevin, Ella            15 LONG                           2:43.77        
                  37.60     1:19.94 (42.34)     2:03.31 (43.37)     2:43.77 (40.46)
 33 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            2:44.72        
                  37.17     1:19.26 (42.09)     2:02.34 (43.08)     2:44.72 (42.38)
 34 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            2:46.09        
                  37.80     1:20.24 (42.44)     2:04.12 (43.88)     2:46.09 (41.97)
 35 Quirke, Fiona             15 LASER                          2:46.24        
                  36.96     1:18.34 (41.38)     2:02.44 (44.10)     2:46.24 (43.80)
 36 Nagle, Katie              15 ATH                            2:48.69        
                  37.57     1:20.30 (42.73)     2:04.75 (44.45)     2:48.69 (43.94)
 37 Gibbons, Michelle         14 ATH                            2:48.81        
                  38.44     1:20.44 (42.00)     2:04.69 (44.25)     2:48.81 (44.12)
 38 Dempsey, Grainne          15 LASER                          2:52.07        
                  39.77     1:23.39 (43.62)     2:08.15 (44.76)     2:52.07 (43.92)
 
Event 21  Boys 14 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             14 CBAR                           2:05.62        
                  29.57     1:02.18 (32.61)     1:34.55 (32.37)     2:05.62 (31.07)
  2 Duffy, Oisin              14 GAL                            2:15.17        
                  32.20     1:07.39 (35.19)     1:42.62 (35.23)     2:15.17 (32.55)
  3 Melly, Cillian            13 CBAR                           2:15.23        
                  31.51     1:05.91 (34.40)     1:41.25 (35.34)     2:15.23 (33.98)
  4 Moore, Andrew             13 GAL                            2:16.63        
                  31.44     1:06.81 (35.37)     1:42.52 (35.71)     2:16.63 (34.11)
  5 Warby, Cian               14 ATH                            2:17.39        
                  31.25     1:05.93 (34.68)     1:41.72 (35.79)     2:17.39 (35.67)
  6 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:18.09        
                  31.75     1:06.95 (35.20)     1:42.93 (35.98)     2:18.09 (35.16)
  7 Livingstone, Patrick      13 CBAR                           2:18.83        
                  32.04     1:07.98 (35.94)     1:43.78 (35.80)     2:18.83 (35.05)
  8 Kelly, Michael            13 ATH                            2:19.07        
                  31.88     1:07.55 (35.67)     1:43.73 (36.18)     2:19.07 (35.34)
  9 Mitchell, Eoin            14 CBAR                           2:20.22        
                  31.09     1:06.31 (35.22)     1:43.64 (37.33)     2:20.22 (36.58)
 10 Dowling, David            13 LASER                          2:20.50        
                  32.37     1:08.03 (35.66)     1:45.95 (37.92)     2:20.50 (34.55)
 11 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                          2:23.41        
                  32.87     1:10.45 (37.58)     1:48.17 (37.72)     2:23.41 (35.24)
 12 Lennon, Fiachra           12 ATH                            2:23.43        
                  33.34     1:10.63 (37.29)     1:48.91 (38.28)     2:23.43 (34.52)
 12 Mooney, Christopher       12 BLU F                          2:50.17        
 13 Murray, Cadhla            13 LASER                          2:24.03        
                  32.41     1:08.86 (36.45)     1:46.96 (38.10)     2:24.03 (37.07)
 14 Valentine, Matthew        13 LONG                           2:24.60        
                  33.40     1:10.73 (37.33)     1:48.98 (38.25)     2:24.60 (35.62)
 15 MC Cormack, Fergus        14 CLM                            2:25.16        
                  30.85     1:08.96 (38.11)     1:46.42 (37.46)     2:25.16 (38.74)
 16 Mc Gurrin, Condlae        13 CBAR                           2:26.57        
                  32.20     1:09.40 (37.20)     1:49.08 (39.68)     2:26.57 (37.49)
 17 Burke, Ruairi             14 LASER                          2:26.86        
                  32.48     1:10.43 (37.95)     1:50.03 (39.60)     2:26.86 (36.83)
 18 Brinn, Jonathan           13 TUAM                           2:27.49        
                  34.14     1:11.75 (37.61)     1:50.11 (38.36)     2:27.49 (37.38)
 19 Magay, Kirill             13 LONG                           2:28.39        
                  31.44     1:10.17 (38.73)     1:51.38 (41.21)     2:28.39 (37.01)
 20 Curley, Jake              13 ATH                            2:31.13        
                  35.79     1:15.09 (39.30)     1:54.47 (39.38)     2:31.13 (36.66)
 21 Tierney, Sean             11 ATH                            2:32.22        
                  35.77     1:15.61 (39.84)     1:54.99 (39.38)     2:32.22 (37.23)
 22 Mc Hugh-Murphy, Dara      12 CLM                            2:32.75        
                  35.49     1:15.14 (39.65)     1:54.61 (39.47)     2:32.75 (38.14)
 23 Dunne, Shane              12 B DOL                          2:33.19        
                  33.49     1:12.48 (38.99)     1:54.06 (41.58)     2:33.19 (39.13)
 24 Moran, Michael            10 COM                            2:33.91        
                  35.99     1:16.57 (40.58)     1:56.67 (40.10)     2:33.91 (37.24)
 25 O'Connor, Thomas          13 GAL                            2:34.78        
                  36.72     1:17.39 (40.67)     1:57.05 (39.66)     2:34.78 (37.73)
 26 Corcoran, Darragh         14 SLIGO                          2:35.12        
                  34.44     1:14.11 (39.67)     1:56.34 (42.23)     2:35.12 (38.78)
 27 Donovan, Aditya           11 LASER                          2:35.20        
                  34.97     1:14.98 (40.01)     1:56.22 (41.24)     2:35.20 (38.98)
 28 Burke, Ciaran             11 TUAM                           2:35.53        
                  35.35     1:14.93 (39.58)     1:56.10 (41.17)     2:35.53 (39.43)
 29 Snowdon, Conor            13 GAL                            2:35.69        
 30 McGinty, Stephen          13 SHARK                          2:36.12        
                  37.18     1:18.19 (41.01)     1:59.26 (41.07)     2:36.12 (36.86)
 31 Tannion, Joseph           12 SHARK                          2:38.54        
                  35.72     1:16.55 (40.83)     1:57.83 (41.28)     2:38.54 (40.71)
 32 Lannon, Kevin             13 COM                            2:38.93        
                  36.52     1:17.54 (41.02)     1:59.64 (42.10)     2:38.93 (39.29)
 33 O'Hanlon, Shane           12 LONG                           2:40.07        
                  35.76     1:16.11 (40.35)     1:58.26 (42.15)     2:40.07 (41.81)
 34 Dervan, Mark              11 CBAR                           2:40.18        
                  36.48     1:18.24 (41.76)     2:01.07 (42.83)     2:40.18 (39.11)
 35 Gavin, Lorcan             12 SHARK                          2:40.32        
                  37.68     1:19.44 (41.76)     2:01.02 (41.58)     2:40.32 (39.30)
 36 MC Dermott, Ciaran        12 CBAR                           2:40.80        
                  36.68     1:17.45 (40.77)     2:00.22 (42.77)     2:40.80 (40.58)
 37 Reilly, Colm              11 ATH                            2:40.84        
                  36.52     1:17.68 (41.16)     2:00.31 (42.63)     2:40.84 (40.53)
 38 Fitzgerald, Adam          12 SHARK                          2:42.46        
                  37.52     1:19.57 (42.05)     2:02.21 (42.64)     2:42.46 (40.25)
 39 Melly, Conor              11 CBAR                           2:43.43        
                  37.61     1:19.42 (41.81)     2:02.62 (43.20)     2:43.43 (40.81)
 40 Sidorovs, Aleksandrs      12 ATH                            2:48.17        
                  37.26     1:20.47 (43.21)     2:06.00 (45.53)     2:48.17 (42.17)
 41 Ashton, Callum            11 LASER                          2:48.23        
                  38.14     1:22.19 (44.05)     2:07.10 (44.91)     2:48.23 (41.13)
 42 Collins, Donal            12 BLU F                          2:48.52        
                  35.50     1:18.64 (43.14)     2:06.00 (47.36)     2:48.52 (42.52)
 43 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                           2:49.05        
                  37.51     1:20.64 (43.13)     2:04.81 (44.17)     2:49.05 (44.24)
 44 Gibbons, Shane            12 ATH                            2:49.19        
                  38.43     1:22.06 (43.63)     2:06.98 (44.92)     2:49.19 (42.21)
 45 Keogh, Timothy            10 GAL                            2:55.09        
                  38.57     1:22.84 (44.27)     2:09.88 (47.04)     2:55.09 (45.21)
 46 Hunter, Jack              12 BLU F                          2:58.29        
                  39.42     1:25.59 (46.17)     2:14.41 (48.82)     2:58.29 (43.88)
 47 O'Connor, David           11 GAL                            3:01.29        
                  40.97     1:28.37 (47.40)     2:16.92 (48.55)     3:01.29 (44.37)
 48 Moran, Mark               11 GAL                            3:04.04        
                  41.45     1:29.83 (48.38)     2:18.80 (48.97)     3:04.04 (45.24)
 -- Diviney, Oran             12 SHARK                               DQ        
                  35.73     1:16.51 (40.78)     1:58.75 (42.24)          DQ (40.02)
 
Event 21  Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Condron, Alex             15 ATH                            2:04.99        
                  29.21     1:01.17 (31.96)     1:33.76 (32.59)     2:04.99 (31.23)
  2 Galvin, Evan              15 ATH                            2:05.67        
                  28.78     1:00.29 (31.51)     1:32.76 (32.47)     2:05.67 (32.91)
  3 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                          2:08.62        
                  30.13     1:02.67 (32.54)     1:35.52 (32.85)     2:08.62 (33.10)
  4 Condron, Ryan             15 ATH                            2:10.12        
                  30.63     1:03.60 (32.97)     1:36.94 (33.34)     2:10.12 (33.18)
  5 Dervan, Killian           16 CBAR                           2:11.04        
                  30.35     1:03.84 (33.49)     1:38.42 (34.58)     2:11.04 (32.62)
  6 Conlon, John              15 ATH                            2:13.68        
                  30.82     1:04.86 (34.04)     1:39.53 (34.67)     2:13.68 (34.15)
  7 O'Boyle, Brian            15 LONG                           2:14.68        
                  30.90     1:04.91 (34.01)     1:40.38 (35.47)     2:14.68 (34.30)
  8 Connelly, Rhys            16 COM                            2:15.52        
                  31.77     1:05.80 (34.03)     1:40.25 (34.45)     2:15.52 (35.27)
  9 Murphy, Richard           15 GAL                            2:18.27        
                  31.66     1:06.97 (35.31)     1:43.48 (36.51)     2:18.27 (34.79)
 10 Lavelle, Cathal           16 CBAR                           2:19.77        
                  30.46     1:04.92 (34.46)     1:41.81 (36.89)     2:19.77 (37.96)
 11 Mullen, Keith             15 SLIGO                          2:20.29        
                  31.06     1:06.85 (35.79)     1:43.69 (36.84)     2:20.29 (36.60)
 
Event 22  Girls 13 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Finn, Kate                13 GAL                    35.35      33.91        
  2 Gavin, Aideen             13 GAL                    34.10      34.22        
  3 Kavanagh, Kate            13 GAL                    35.56      34.94        
  4 Claffey, Emer             13 GAL                    35.43      35.61        
  5 Melody, Niamh             12 GAL                    36.86      35.93        
  6 Clabby, Aibhlin           12 ATH                    37.23      37.58        
 
Event 22  Girls 13 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gavin, Aideen             13 GAL                               34.10 q      
  2 Finn, Kate                13 GAL                               35.35 q      
  3 Claffey, Emer             13 GAL                               35.43 q      
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                               35.56 q      
  5 Melody, Niamh             12 GAL                               36.86 q      
  6 Clabby, Aibhlin           12 ATH                               37.23 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Joyce, Ciera              13 SHARK                             37.26        
  8 Mc Weeney, Sinead         10 LONG                              37.67        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                              37.78        
 10 Arthur, Shauna            12 GAL                               38.29        
 11 O'Sullivan, Molly         12 GAL                               38.48        
 12 Dill, Eva                 12 SHARK                             40.02        
 13 Naughton, Aideen          12 SHARK                             40.26        
 14 Kelly, Lauren             11 SHARK                             40.30        
 15 O'Brien, Sarah            13 CLM                               40.51        
 16 Hurley, Laura             13 SHARK                             40.63        
 17 Farrell, Ailbhe           12 LONG                              40.74        
 18 Delaney, Riona            13 COM                               40.86        
 19 Dowling, Caoimhe          10 LASER                             41.11        
 20 Jameson, Katie            13 ATH                               41.39        
 21 Madden, Dearbhaile        11 LONG                              41.41        
 22 Friel, Alanna             11 ATH                               41.59        
 23 Kenny, Laura              12 LONG                              41.70        
 24 Doran, Ciara              10 ATH                               41.76        
 25 O'Brien, Paola            11 SHARK                             42.09        
 26 Naughton, Imogen          11 GAL                               42.45        
 27 Hosty, Aoife              12 SHARK                             42.94        
 28 Skelly, Aideen            12 LONG                              43.35        
 29 Dolan, Tara               11 COM                               43.41        
 30 Kilduff, Jenni            10 COM                               43.53        
 31 O'Reilly, Lauren          12 GAL                               45.40        
 32 Carroll, Rebecca          11 COM                               47.24        
 33 McManaman, Jemma          11 SHARK                             47.29        
 34 Egan, Sorcha              11 ATH                               47.69        
 
Event 22  Girls 14 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennedy, Grainne          17 SHARK                  33.29      32.98        
  2 Ryan, Siobhan             15 ATH                    33.34      33.10        
  3 Higgins, Megan            20 CLM                    35.39      33.49        
  4 Donovan, Gitanjali        14 LASER                  35.85      36.01        
  5 O'Boyle, Sarah            14 LONG                   36.76      36.15        
  6 Walsh, Catriona           16 CBAR                   36.87      36.86        
 
Event 22  Girls 14 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennedy, Grainne          17 SHARK                             33.29 q      
  2 Ryan, Siobhan             15 ATH                               33.34 q      
  3 Higgins, Megan            20 CLM                               35.39 q      
  4 Donovan, Gitanjali        14 LASER                             35.85 q      
  5 O'Boyle, Sarah            14 LONG                              36.76 q      
  6 Walsh, Catriona           16 CBAR                              36.87 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mc Nevin, Ella            15 LONG                              36.91        
  8 McGuinness, Tara          15 SHARK                             37.71        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kelly, Alex               14 SHARK                             38.54        
 10 Gallagher, Emily          14 LASER                             38.58        
 11 Conlon, Aisling           16 CBAR                              38.61        
 12 Keaveney, Laura           15 SLIGO                             38.73        
 13 Hristeva, Kristiana       15 GAL                               39.28        
 14 Quirke, Fiona             15 LASER                             39.31        
 15 Shaughnessy, Megan        14 CLM                               39.34        
 16 Nagle, Katie              15 ATH                               39.85        
 17 Hibbs, Sasha              14 COM                               40.60        
 18 Dempsey, Grainne          15 LASER                             41.50        
 19 Byrne, Ellen              15 TUAM                              41.70        
 20 Gibbons, Michelle         14 ATH                               42.03        
 21 Ryan, Emma                14 COM                               43.55        
 22 Tannion, Lia              15 SHARK                             47.58        
 
Event 23  Boys 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Grady, Eoghan             14 CBAR                   31.69      32.24        
  2 Dowling, David            13 LASER                  34.33      33.06        
  3 Duffy, Oisin              14 GAL                    34.62      34.05        
  4 Mc Gurrin, Condlae        13 CBAR                   34.28      34.08        
  5 Burke, Ciaran             11 TUAM                   35.20      34.89        
  6 Snowdon, Conor            13 GAL                    37.97      37.52        
 
Event 23  Boys 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grady, Eoghan             14 CBAR                              31.69 q      
  2 Dowling, David            13 LASER                             34.33 q      
  3 Duffy, Oisin              14 GAL                               34.62 q      
  4 Burke, Ciaran             11 TUAM                              35.20 q      
  5 Snowdon, Conor            13 GAL                               37.97 q      
  6 Mc Gurrin, Condlae        13 CBAR                              34.28 q      
  6 Moran, Michael            10 COM                               38.34 q      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
  7 Rowlands, Rhys            10 ATH                               39.34        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mooney, Christopher       12 BLU F                             39.74        
  8 Duffy, Miles              11 ATH                               42.37        
  9 Mc Hugh-Murphy, Dara      12 CLM                               40.07        
 10 Tierney, Sean             11 ATH                               40.43        
 11 O'Hanlon, Shane           12 LONG                              40.50        
 12 Sidorovs, Aleksandrs      12 ATH                               40.86        
 13 Diviney, Oran             12 SHARK                             41.06        
 14 Ashton, Callum            11 LASER                             41.11        
 15 Tannion, Joseph           12 SHARK                             41.38        
 16 Gavin, Lorcan             12 SHARK                             41.60        
 17 Fitzgerald, Adam          12 SHARK                             42.31        
 18 Keogh, Timothy            10 GAL                               42.41        
 19 O'Connor, David           11 GAL                               43.75        
 20 Gibbons, Shane            12 ATH                               44.57        
 21 Canavan, Sean             11 B DOL                             44.69        
 22 Hunter, Jack              12 BLU F                             45.02        
 23 Moran, Mark               11 GAL                               45.93        
 
Event 23  Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mullen, Keith             15 SLIGO                  31.33      30.79        
  2 Galvin, Evan              15 ATH                    31.03      31.08        
  3 O'Boyle, Brian            15 LONG                   33.44      33.40        
  4 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                  34.20      34.44        
  5 Murphy, Richard           15 GAL                    35.44      35.36        
 
Event 23  Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Galvin, Evan              15 ATH                               31.03 q      
  2 Mullen, Keith             15 SLIGO                             31.33 q      
  3 Connelly, Rhys            16 COM                               33.26 q      
  4 O'Boyle, Brian            15 LONG                              33.44 q      
  5 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                             34.20 q      
  7 Murphy, Richard           15 GAL                               35.44        
 
Event 24  Girls 13 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fadden, Ambre             13 CBAR                           3:03.93        
                  42.16     1:28.37 (46.21)     2:16.26 (47.89)     3:03.93 (47.67)
  2 Mc Namara, Dearbhail      13 WPORT                          3:06.70        
                  44.66     1:32.01 (47.35)     2:19.87 (47.86)     3:06.70 (46.83)
  3 Gerrity, Lisa             13 SLIGO                          3:14.01        
                  44.03     1:33.33 (49.30)     2:23.70 (50.37)     3:14.01 (50.31)
  4 Kilgallon, Niamh          11 CLM                            3:15.13        
                  43.33     1:32.73 (49.40)     2:24.22 (51.49)     3:15.13 (50.91)
  5 O'Neill, Ciara            12 LASER                          3:15.47        
                  45.77     1:36.54 (50.77)     2:26.96 (50.42)     3:15.47 (48.51)
  6 MC Farland, Alex          12 GAL                            3:16.41        
                  43.25     1:33.66 (50.41)     2:25.88 (52.22)     3:16.41 (50.53)
  7 Horan, Siofra             11 CBAR                           3:20.40        
                  46.29     1:37.35 (51.06)     2:29.43 (52.08)     3:20.40 (50.97)
  8 Farrell, Ailbhe           12 LONG                           3:25.09        
                  48.28     1:40.37 (52.09)     2:33.70 (53.33)     3:25.09 (51.39)
  9 Shaughnessy, Sarah        12 CLM                            3:26.88        
 10 Dill, Eva                 12 SHARK                          3:28.27        
                  48.29     1:40.32 (52.03)     2:35.14 (54.82)     3:28.27 (53.13)
 11 Dunne, Jessica            11 LASER                          3:28.70        
                  48.40     1:41.19 (52.79)     2:34.95 (53.76)     3:28.70 (53.75)
 12 Hurley, Laura             13 SHARK                          3:31.06        
                  45.89     1:39.53 (53.64)     2:35.02 (55.49)     3:31.06 (56.04)
 13 Scully, Andraya           12 GAL                            3:31.75        
                  48.17     1:42.64 (54.47)     2:38.14 (55.50)     3:31.75 (53.61)
 14 Burns, Ella               12 WPORT                          3:33.45        
                  50.57     1:46.47 (55.90)     2:40.90 (54.43)     3:33.45 (52.55)
 15 Dempsey, Aishling         12 LASER                          3:33.65        
                  50.29     1:45.27 (54.98)     2:39.79 (54.52)     3:33.65 (53.86)
 16 McManaman, Jemma          11 SHARK                          3:34.10        
                  48.75     1:43.81 (55.06)     2:39.32 (55.51)     3:34.10 (54.78)
 17 Mellotte, Georgia         11 WPORT                          3:36.68        
 18 O'Brien, Sarah            13 CLM                            3:39.90        
                  49.99     1:47.16 (57.17)     2:44.30 (57.14)     3:39.90 (55.60)
 19 Hanley, Rachel            12 CBAR                           3:40.58        
                  49.47     1:46.43 (56.96)     2:44.84 (58.41)     3:40.58 (55.74)
 20 Egan, Stacey              11 ATH                            3:45.25        
 21 Kilduff, Jenni            10 COM                            3:52.42        
                  52.37     1:52.08 (59.71)   2:53.51 (1:01.43)     3:52.42 (58.91)
 22 Campbell, Roisin          11 COM                            3:58.09        
                  55.02   1:56.89 (1:01.87)   2:59.38 (1:02.49)     3:58.09 (58.71)
 23 Murray, Ciara             10 LASER                          4:10.15        
                  58.08   2:02.53 (1:04.45)   3:07.99 (1:05.46)   4:10.15 (1:02.16)
 
Event 24  Girls 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Valentine, Leia           16 LONG                           2:46.14        
                  37.95     1:20.57 (42.62)     2:02.80 (42.23)     2:46.14 (43.34)
  2 Joyce, Chloe              16 ATH                            2:51.92        
                  38.66     1:21.91 (43.25)     2:06.21 (44.30)     2:51.92 (45.71)
  3 Kilgallon, Aoife          15 CLM                            2:54.09        
                  39.92     1:24.12 (44.20)     2:09.07 (44.95)     2:54.09 (45.02)
  4 Fullard, Olivia           15 COM                            3:03.82        
                  41.61     1:28.67 (47.06)     2:16.52 (47.85)     3:03.82 (47.30)
  5 Donovan, Gitanjali        14 LASER                          3:06.66        
                  42.63     1:31.14 (48.51)     2:19.32 (48.18)     3:06.66 (47.34)
  6 Dervan, Louise            14 CBAR                           3:06.93        
                  42.97     1:30.77 (47.80)     2:19.34 (48.57)     3:06.93 (47.59)
  7 Kilgallon, Sarah          17 CLM                            3:06.97        
                  41.90     1:29.53 (47.63)     2:19.01 (49.48)     3:06.97 (47.96)
  8 Freeman-Stannett, Tymora  15 COM                            3:08.93        
                  44.15     1:32.52 (48.37)     2:21.15 (48.63)     3:08.93 (47.78)
  9 Shorten, Fiona            15 SHARK                          3:11.61        
                  44.25     1:32.36 (48.11)     2:22.23 (49.87)     3:11.61 (49.38)
 10 Delaney, Erica            16 COM                            3:13.03        
                  42.99     1:32.27 (49.28)     2:23.64 (51.37)     3:13.03 (49.39)
 11 O'Boyle, Sarah            14 LONG                           3:13.08        
                  45.76     1:36.77 (51.01)     2:24.29 (47.52)     3:13.08 (48.79)
 12 Kelly, Alex               14 SHARK                          3:14.10        
                  45.73     1:36.73 (51.00)     2:26.41 (49.68)     3:14.10 (47.69)
 13 McGuinness, Tara          15 SHARK                          3:19.41        
                  44.11     1:34.33 (50.22)     2:26.63 (52.30)     3:19.41 (52.78)
 14 Shaughnessy, Megan        14 CLM                            3:24.20        
 15 Mc Nevin, Ella            15 LONG                           3:27.80        
                  48.21     1:41.04 (52.83)     2:35.03 (53.99)     3:27.80 (52.77)
 16 Ryan, Emma                14 COM                            3:37.22        
                  49.09     1:44.97 (55.88)     2:41.52 (56.55)     3:37.22 (55.70)
 17 Byrne, Ellen              15 TUAM                           3:52.15        
                  49.65     1:48.73 (59.08)   2:50.30 (1:01.57)   3:52.15 (1:01.85)
 
Event 25  Boys 14 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Andrew             13 GAL                            2:55.20        
                  39.64     1:25.73 (46.09)     2:10.96 (45.23)     2:55.20 (44.24)
  2 Livingstone, Patrick      13 CBAR                           3:00.26        
                  41.14     1:27.69 (46.55)     2:13.88 (46.19)     3:00.26 (46.38)
  3 Brinn, Jonathan           13 TUAM                           3:00.73        
                  41.90     1:29.18 (47.28)     2:15.35 (46.17)     3:00.73 (45.38)
  4 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                          3:02.88        
                  41.57     1:28.26 (46.69)     2:16.55 (48.29)     3:02.88 (46.33)
  5 Murray, Cadhla            13 LASER                          3:04.96        
                  42.15     1:29.14 (46.99)     2:17.40 (48.26)     3:04.96 (47.56)
  6 Magay, Kirill             13 LONG                           3:13.07        
                  42.83     1:32.67 (49.84)     2:23.96 (51.29)     3:13.07 (49.11)
  7 Martin, Declan            14 SLIGO                          3:13.35        
                  43.98     1:34.28 (50.30)     2:25.05 (50.77)     3:13.35 (48.30)
  8 Donovan, Aditya           11 LASER                          3:16.57        
                  45.01     1:35.21 (50.20)     2:26.85 (51.64)     3:16.57 (49.72)
  9 Gavin, Lorcan             12 SHARK                          3:16.74        
                  45.71     1:37.33 (51.62)     2:27.80 (50.47)     3:16.74 (48.94)
 10 Valentine, Matthew        13 LONG                           3:17.62        
                  44.56     1:37.62 (53.06)     2:28.26 (50.64)     3:17.62 (49.36)
 11 Lannon, Kevin             13 COM                            3:18.78        
                  45.67     1:36.30 (50.63)     2:27.88 (51.58)     3:18.78 (50.90)
 12 Dervan, Mark              11 CBAR                           3:19.25        
                  46.83     1:39.09 (52.26)     2:31.21 (52.12)     3:19.25 (48.04)
 13 Fitzgerald, Adam          12 SHARK                          3:21.08        
                  45.95     1:38.32 (52.37)     2:30.10 (51.78)     3:21.08 (50.98)
 14 McGinty, Stephen          13 SHARK                          3:21.85        
                  45.29     1:37.29 (52.00)     2:30.22 (52.93)     3:21.85 (51.63)
 15 Corcoran, Darragh         14 SLIGO                          3:27.45        
                  47.06     1:40.49 (53.43)     2:35.47 (54.98)     3:27.45 (51.98)
 16 Dunne, Shane              12 B DOL                          3:27.48        
                  48.85     1:42.65 (53.80)     2:37.04 (54.39)     3:27.48 (50.44)
 17 Keogh, Timothy            10 GAL                            3:27.60        
                  47.44     1:40.90 (53.46)     2:35.17 (54.27)     3:27.60 (52.43)
 18 Scully, Bryan             10 ATH                            3:30.37        
                  49.83     1:44.42 (54.59)     2:39.36 (54.94)     3:30.37 (51.01)
 19 Melly, Conor              11 CBAR                           3:30.77        
                  48.58     1:43.35 (54.77)     2:38.31 (54.96)     3:30.77 (52.46)
 20 O'Connor, Thomas          13 GAL                            3:34.58        
                  48.67     1:44.84 (56.17)     2:41.77 (56.93)     3:34.58 (52.81)
 21 Duffy, Miles              11 ATH                            3:35.37        
                  49.34     1:44.03 (54.69)     2:40.54 (56.51)     3:35.37 (54.83)
 22 O'Hanlon, Shane           12 LONG                           3:37.98        
                  49.25     1:44.45 (55.20)     2:41.97 (57.52)     3:37.98 (56.01)
 23 Moran, Mark               11 GAL                            3:41.54        
                  52.14     1:49.20 (57.06)     2:47.01 (57.81)     3:41.54 (54.53)
 24 O'Hanlon, Ciaran          12 LONG                           3:46.26        
                  52.30     1:51.41 (59.11)     2:48.74 (57.33)     3:46.26 (57.52)
 
Event 25  Boys 15 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Darragh            15 ATH                            2:32.92        
                  35.26     1:14.48 (39.22)     1:54.22 (39.74)     2:32.92 (38.70)
  2 Gibbons, Brendan          15 ATH                            2:35.71        
                  36.30     1:16.34 (40.04)     1:55.49 (39.15)     2:35.71 (40.22)
  3 Dervan, Killian           16 CBAR                           2:45.47        
                  38.18     1:20.44 (42.26)     2:04.03 (43.59)     2:45.47 (41.44)
  4 Murphy, Richard           15 GAL                            2:58.67        
                  41.14     1:27.19 (46.05)     2:13.78 (46.59)     2:58.67 (44.89)
 
Event 26  Girls 13 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylette, Sinead           12 CBAR                           2:46.44        
                  35.00     1:17.15 (42.15)     2:01.61 (44.46)     2:46.44 (44.83)
  2 Dinneen, Molly            12 LASER                          2:51.95        
                  37.40     1:22.11 (44.71)     2:06.93 (44.82)     2:51.95 (45.02)
  3 Joyce, Ciera              13 SHARK                          2:55.98        
                  38.35     1:25.00 (46.65)     2:11.49 (46.49)     2:55.98 (44.49)
  4 Fox, Sarah Jane           13 TUAM                           2:57.78        
                  39.84     1:25.30 (45.46)     2:13.51 (48.21)     2:57.78 (44.27)
  5 Shorten, Aoife            12 SHARK                          3:02.46        
                  40.98     1:26.89 (45.91)     2:14.91 (48.02)     3:02.46 (47.55)
  6 Doran, Ciara              10 ATH                            3:07.99        
                  40.77     1:28.67 (47.90)     2:18.19 (49.52)     3:07.99 (49.80)
  7 Cunnane, Aine             12 CLM                            3:11.83        
                  41.59     1:32.57 (50.98)     2:23.14 (50.57)     3:11.83 (48.69)
  8 Fahy, Laura               12 CBAR                           3:20.40        
                  43.40     1:34.83 (51.43)     2:27.06 (52.23)     3:20.40 (53.34)
  9 O'Brien, Paola            11 SHARK                          3:21.11        
                  41.83     1:35.80 (53.97)     2:28.90 (53.10)     3:21.11 (52.21)
 
Event 26  Girls 14 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Geoghegan, Clare          17 COM                            2:30.09        
                  32.35     1:09.34 (36.99)     1:48.68 (39.34)     2:30.09 (41.41)
  2 Valentine, Leia           16 LONG                           2:31.27        
                  33.70     1:12.70 (39.00)     1:52.87 (40.17)     2:31.27 (38.40)
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 CLM                            2:48.91        
                  37.12     1:21.43 (44.31)     2:06.97 (45.54)     2:48.91 (41.94)
  4 Freeman-Stannett, Tymora  15 COM                            3:22.84        
                  44.38     1:36.48 (52.10)     2:30.87 (54.39)     3:22.84 (51.97)
 
Event 27  Boys 14 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             14 CBAR                           2:29.19        
                  33.51     1:13.44 (39.93)     1:52.91 (39.47)     2:29.19 (36.28)
  2 Melly, Cillian            13 CBAR                           2:29.75        
                  33.71     1:12.61 (38.90)     1:52.30 (39.69)     2:29.75 (37.45)
  3 Kelly, Michael            13 ATH                            2:33.45        
                  34.60     1:13.59 (38.99)     1:54.18 (40.59)     2:33.45 (39.27)
  4 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            2:37.06        
                  34.22     1:14.17 (39.95)     1:55.16 (40.99)     2:37.06 (41.90)
  5 Dowling, David            13 LASER                          2:46.13        
                  36.67     1:19.01 (42.34)     2:03.63 (44.62)     2:46.13 (42.50)
  6 Mc Hugh-Murphy, Dara      12 CLM                            3:00.09        
                  40.61     1:27.08 (46.47)     2:13.22 (46.14)     3:00.09 (46.87)
  7 Burke, Ciaran             11 TUAM                           3:00.23        
                  38.00     1:24.04 (46.04)     2:12.42 (48.38)     3:00.23 (47.81)
 
Event 28  Girls 13 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'A'                                       2:19.52        
                  34.48     1:15.54 (41.06)     1:49.61 (34.07)     2:19.52 (29.91)
  2 Athlone  'A'                                                2:25.76        
                  37.67     1:21.81 (44.14)     1:54.21 (32.40)     2:25.76 (31.55)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:34.64        
                  42.55     1:28.54 (45.99)     2:02.04 (33.50)     2:34.64 (32.60)
  4 Laser S.C.  'A'                                             2:38.36        
                  41.01     1:28.61 (47.60)     2:04.19 (35.58)     2:38.36 (34.17)
 
Event 29  Boys 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:13.13        
  2 Galway Swim Team  'A'                                       2:16.09        
  3 Laser S.C.  'A'                                             2:28.61        
  4 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:31.78        
 
Event 30  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:13.86        
                  33.18     1:11.40 (38.22)     1:44.26 (32.86)     2:13.86 (29.60)
  2 Comans S C  'A'                                             2:21.85        
                  38.13     1:17.21 (39.08)     1:49.61 (32.40)     2:21.85 (32.24)
  3 Claremorris SC  'A'                                         2:22.49        
                  35.20     1:15.12 (39.92)     1:50.15 (35.03)     2:22.49 (32.34)
  4 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:25.91        
                  33.56     1:17.58 (44.02)     1:52.39 (34.81)     2:25.91 (33.52)
 
Event 31  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:03.40        
 
Event 32  Mixed 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Brendan          15 ATH                            8:35.65        
                  28.85     1:02.18 (33.33)     1:35.39 (33.21)     2:08.15 (32.76)
        2:41.03 (32.88)     3:13.72 (32.69)     3:45.91 (32.19)     4:18.68 (32.77)
        4:50.47 (31.79)     5:23.52 (33.05)     5:56.17 (32.65)     6:28.15 (31.98)
        7:00.20 (32.05)     7:32.83 (32.63)     8:05.05 (32.22)     8:35.65 (30.60)
  2 O'Reilly, Aichilin        15 WPORT                          9:30.04        
                  31.68     1:06.76 (35.08)     1:42.28 (35.52)     2:18.09 (35.81)
        2:54.50 (36.41)     3:30.63 (36.13)     4:06.72 (36.09)     4:43.08 (36.36)
        5:19.38 (36.30)     5:56.06 (36.68)     6:32.31 (36.25)     7:08.72 (36.41)
        7:45.06 (36.34)     8:21.05 (35.99)     8:56.30 (35.25)     9:30.04 (33.74)
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                           10:12.37        
                  34.57     1:13.20 (38.63)     1:52.16 (38.96)     2:31.02 (38.86)
        3:09.87 (38.85)     3:48.78 (38.91)     4:27.71 (38.93)     5:06.58 (38.87)
        5:44.83 (38.25)     6:23.40 (38.57)     7:02.08 (38.68)     7:41.01 (38.93)
        8:19.50 (38.49)     8:58.06 (38.56)     9:36.66 (38.60)    10:12.37 (35.71)
  4 Mylette, Sinead           12 CBAR                          10:15.00        
                  34.75     1:13.46 (38.71)     1:52.32 (38.86)     2:31.48 (39.16)
        3:10.15 (38.67)     3:48.89 (38.74)     4:28.33 (39.44)     5:07.38 (39.05)
        5:46.25 (38.87)     6:25.46 (39.21)     7:04.44 (38.98)     7:43.37 (38.93)
        8:21.90 (38.53)     9:00.68 (38.78)     9:39.06 (38.38)    10:15.00 (35.94)
  5 Mc Hugh-Murphy, Sarah     14 CLM                           10:18.02        
                  35.89     1:15.27 (39.38)     1:54.97 (39.70)     2:34.97 (40.00)
        3:14.32 (39.35)     3:54.06 (39.74)     4:33.90 (39.84)     5:12.96 (39.06)
        5:52.99 (40.03)     6:32.06 (39.07)     7:11.82 (39.76)     7:51.63 (39.81)
        8:29.90 (38.27)     9:07.33 (37.43)     9:44.40 (37.07)    10:18.02 (33.62)
  6 Tuohy, Anna               14 CBAR                          10:24.42        
                  34.89     1:12.46 (37.57)     1:51.55 (39.09)     2:30.97 (39.42)
        3:10.70 (39.73)     3:50.14 (39.44)     4:29.56 (39.42)     5:09.50 (39.94)
        5:48.80 (39.30)     6:29.13 (40.33)     7:08.60 (39.47)     7:48.55 (39.95)
        8:28.17 (39.62)     9:07.47 (39.30)     9:47.11 (39.64)    10:24.42 (37.31)
  7 Sheridan, Chloe           13 CBAR                          10:31.55        
                  34.79     1:12.92 (38.13)     1:51.45 (38.53)     2:31.63 (40.18)
        3:11.63 (40.00)     3:51.45 (39.82)     4:31.47 (40.02)     5:11.80 (40.33)
        5:52.44 (40.64)     6:32.68 (40.24)     7:13.68 (41.00)     7:53.85 (40.17)
        8:34.21 (40.36)     9:14.02 (39.81)     9:53.64 (39.62)    10:31.55 (37.91)
  8 Mc Nicholas, Jim          14 WPORT                         10:43.12        
                  37.04     1:18.03 (40.99)     1:59.68 (41.65)     2:40.83 (41.15)
        3:22.37 (41.54)     4:03.92 (41.55)     4:44.60 (40.68)     5:26.08 (41.48)
        6:06.71 (40.63)     6:48.38 (41.67)     7:29.21 (40.83)     8:09.78 (40.57)
        8:50.15 (40.37)     9:30.10 (39.95)    10:08.48 (38.38)    10:43.12 (34.64)
  9 Murray, Cadhla            13 LASER                         10:44.28        
                  36.22     1:17.43 (41.21)     1:59.36 (41.93)     2:41.68 (42.32)
      4:47.12 (2:05.44)   6:09.12 (1:22.00)     6:50.74 (41.62)   8:51.08 (2:00.34)
     10:09.56 (1:18.48)    10:44.28 (34.72)                                        
 10 Brinn, Jonathan           13 TUAM                          10:46.66        
                  36.56     1:17.90 (41.34)     1:59.52 (41.62)     2:41.68 (42.16)
        3:23.56 (41.88)     4:04.92 (41.36)     4:46.67 (41.75)     5:28.29 (41.62)
        6:09.10 (40.81)     6:50.17 (41.07)     7:30.54 (40.37)     8:10.61 (40.07)
        8:50.57 (39.96)     9:30.71 (40.14)    10:10.34 (39.63)    10:46.66 (36.32)
 11 Grady, Aisling            12 CBAR                          11:08.38        
                  37.00     1:18.15 (41.15)     1:59.41 (41.26)     2:41.61 (42.20)
        3:23.13 (41.52)     4:04.86 (41.73)     4:46.85 (41.99)     5:29.10 (42.25)
        6:10.70 (41.60)     6:54.36 (43.66)     7:36.61 (42.25)     8:19.70 (43.09)
        9:02.93 (43.23)     9:45.26 (42.33)    10:28.02 (42.76)    11:08.38 (40.36)
 12 O'Neill, Ciara            12 LASER                         11:11.36        
                  38.04     1:20.23 (42.19)     2:02.84 (42.61)     2:44.98 (42.14)
        3:27.25 (42.27)     4:09.54 (42.29)     4:52.99 (43.45)     5:35.16 (42.17)
        6:18.12 (42.96)     7:00.34 (42.22)     7:42.85 (42.51)     8:26.01 (43.16)
        9:07.76 (41.75)     9:50.47 (42.71)    10:32.51 (42.04)    11:11.36 (38.85)
 13 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                          11:11.54        
                  37.20     1:17.91 (40.71)     1:59.24 (41.33)     2:40.91 (41.67)
        3:22.71 (41.80)     4:05.21 (42.50)     4:47.39 (42.18)     5:29.57 (42.18)
        6:12.49 (42.92)     6:55.38 (42.89)     7:38.44 (43.06)     8:21.94 (43.50)
        9:05.96 (44.02)     9:50.36 (44.40)    10:32.89 (42.53)    11:11.54 (38.65)
 14 Dinneen, Molly            12 LASER                         11:20.45        
                  38.59     1:21.72 (43.13)     2:04.56 (42.84)     2:47.16 (42.60)
        3:30.51 (43.35)     4:10.27 (39.76)     4:56.21 (45.94)     5:37.27 (41.06)
        6:22.92 (45.65)     7:06.82 (43.90)     7:49.65 (42.83)     8:32.53 (42.88)
        9:15.81 (43.28)     9:59.54 (43.73)    10:41.73 (42.19)    11:20.45 (38.72)
 15 Shaughnessy, Sarah        12 CLM                           11:54.53        
                  39.75     1:23.77 (44.02)     2:08.57 (44.80)     2:53.92 (45.35)
        3:39.36 (45.44)     4:24.43 (45.07)     5:09.89 (45.46)     5:55.83 (45.94)
        6:41.17 (45.34)     7:26.74 (45.57)     8:12.67 (45.93)     8:57.93 (45.26)
        9:43.16 (45.23)    10:27.80 (44.64)    11:12.31 (44.51)    11:54.53 (42.22)