CONNACHT CHAMPIONSHIPS DEC 2013                                    
 
Event 1  Boys 14 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 Athlone SwimTeam               4:13.07  
  2 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team                 4:23.72  
  3 Moran, Michael            13 COM                            4:33.04  
  4 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC                     4:35.60  
  5 Kolcow, Max               12 GAL                            4:50.64  
  6 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                          4:51.36  
  7 Murphy, Jamie             13 CBAR                           4:51.47  
  8 Ashton, Callum            14 LASER                          4:53.84  
  9 Plangg, Artur             14 COM                            4:57.59  
 10 Blacoe, Cillian           13 GAL                            4:58.48  
 11 Scully, Bryan             13 Athlone SwimTeam               5:03.27  
 12 Brennan, Jack             12 Athlone SwimTeam               5:05.69  
 13 Rather, Zak               11 GAL                            5:08.11  
 14 O'Connor, Sean            12 CBAR                           5:14.77  
 15 Keogh, Timothy            13 GAL                            5:15.98  
 16 O'Dea, Jack               14 Bluefin SC                     5:16.25  
 17 Cummins, Ben              14 COM                            5:17.91  
 18 Walsh, Ben                14 Wport                          5:18.02  
 19 Connolly, Sam             13 COM                            5:20.69  
 20 Regan, Ciaran             12 COM                            5:21.48  
 21 Morris, Jayke             13 CLM                            5:21.60  
 22 O'Connor, Milo            11 Athlone SwimTeam               5:31.07  
 23 Melody, Rory              12 GAL                            5:34.37  
 24 Moran, Ben                12 COM                            5:38.34  
 25 Doorly, David             11 GAL                            5:38.59  
 26 McGrath, Jack             12 SLIGO                          5:40.23  
 27 Scully, Tom               12 GAL                            5:45.35  
 28 Ryan, Duileach            10 LONG                           5:55.44  
 29 Pfeiffer, Robin           10 Bluefin SC                     5:55.62  
 
Event 1  Boys 15 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Gerry              15 LONG                           4:07.13  
  2 Moore, Andrew             15 GAL                            4:08.32  
  3 Smyth, Conor              18 GAL                            4:24.33  
  4 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                          4:33.64  
  5 Martin, Declan            17 SLIGO                          4:43.13  
  6 Lannon, Kevin             16 COM                            4:52.59  
  7 Gibbons, Shane            15 Athlone SwimTeam               4:58.57  
  8 Vahey, Ben                15 SHARK                          5:01.01  
  9 O'Hanlon, Ciaran          15 LONG                           5:19.15  
 10 Flanagan, Patrick         16 LONG                           5:50.83  
 
Event 2  Girls 14 & Under 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                           4:44.66  
                  31.76     1:06.80 (35.04)     1:42.94 (36.14)     2:19.78 (36.84)
        2:56.88 (37.10)     3:33.69 (36.81)     4:10.29 (36.60)     4:44.66 (34.37)
  2 Kelly, Lauren             14 SHARK                          4:49.87  
                  32.65     1:09.51 (36.86)     1:47.08 (37.57)     2:23.82 (36.74)
        3:00.46 (36.64)     3:38.29 (37.83)     4:14.74 (36.45)     4:49.87 (35.13)
  3 Anderson, Kate            14 SLIGO                          4:53.12  
                  32.72     1:08.92 (36.20)     1:45.98 (37.06)     2:23.33 (37.35)
        3:00.78 (37.45)     3:38.77 (37.99)     4:16.39 (37.62)     4:53.12 (36.73)
  4 Clancy, Marie             14 SHARK                          4:53.39  
                  33.00     1:09.81 (36.81)     1:47.50 (37.69)     2:24.67 (37.17)
        3:02.21 (37.54)     3:40.31 (38.10)     4:17.86 (37.55)     4:53.39 (35.53)
  5 Moran, Sophie             12 GAL                            4:55.72  
                  33.91     1:11.23 (37.32)     1:49.12 (37.89)     2:26.46 (37.34)
        3:03.79 (37.33)     3:41.91 (38.12)     4:19.65 (37.74)     4:55.72 (36.07)
  6 Friel, Alanna             14 Athlone SwimTeam               4:56.27  
                  33.81     1:10.80 (36.99)     1:48.25 (37.45)     2:26.05 (37.80)
        3:03.53 (37.48)     3:41.40 (37.87)     4:19.48 (38.08)     4:56.27 (36.79)
  7 Fahy, Laura               14 CBAR                           4:57.01  
                  33.16     1:09.85 (36.69)     1:47.67 (37.82)     2:25.45 (37.78)
        3:03.16 (37.71)     3:42.06 (38.90)     4:20.15 (38.09)     4:57.01 (36.86)
  8 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team                 4:59.07  
                  32.90     1:09.96 (37.06)     1:48.37 (38.41)     2:26.89 (38.52)
        3:05.19 (38.30)     3:43.88 (38.69)     4:22.52 (38.64)     4:59.07 (36.55)
  9 Duignan, Dearbhla         13 Athlone SwimTeam               4:59.33  
                  33.04     1:09.68 (36.64)     1:47.40 (37.72)     2:25.67 (38.27)
        3:04.25 (38.58)     3:42.97 (38.72)     4:22.32 (39.35)     4:59.33 (37.01)
 10 Carroll, Rebecca          14 COM                            5:00.48  
                  32.48     1:09.96 (37.48)     1:47.97 (38.01)     2:26.40 (38.43)
        3:04.42 (38.02)     3:43.45 (39.03)     4:22.91 (39.46)     5:00.48 (37.57)
 11 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                           5:02.21  
                  33.88     1:10.83 (36.95)     1:48.53 (37.70)     2:26.94 (38.41)
        3:06.30 (39.36)     3:45.64 (39.34)     4:25.13 (39.49)     5:02.21 (37.08)
 12 Keaney, Maeve             14 SLIGO                          5:02.86  
                  33.28     1:09.95 (36.67)     1:48.60 (38.65)     2:27.70 (39.10)
        3:06.91 (39.21)     3:46.29 (39.38)     4:25.98 (39.69)     5:02.86 (36.88)
 13 Sweeney, Amy              14 SHARK                          5:04.22  
                  33.40     1:10.81 (37.41)     1:49.30 (38.49)     2:28.01 (38.71)
        3:07.15 (39.14)     3:47.00 (39.85)     4:26.40 (39.40)     5:04.22 (37.82)
 14 Egan, Edel                13 CBAR                           5:04.47  
                  32.98     1:09.84 (36.86)     1:48.10 (38.26)     2:26.62 (38.52)
        3:05.89 (39.27)     3:45.95 (40.06)     4:25.66 (39.71)     5:04.47 (38.81)
 15 Johnson, Rachel           13 Athlone SwimTeam               5:05.48  
                  35.26     1:13.30 (38.04)     1:51.82 (38.52)     2:30.96 (39.14)
        3:09.65 (38.69)     3:48.85 (39.20)     4:27.70 (38.85)     5:05.48 (37.78)
 16 MC Gowan, Amy             12 B DOL                          5:05.61  
                  34.08     1:10.99 (36.91)     1:50.52 (39.53)     2:29.19 (38.67)
        3:08.27 (39.08)     3:48.04 (39.77)     4:27.27 (39.23)     5:05.61 (38.34)
 17 Leahy, Aoife              11 Bluefin SC                     5:06.18  
                  33.73     1:12.99 (39.26)     1:52.99 (40.00)     2:32.31 (39.32)
        3:11.97 (39.66)     3:51.38 (39.41)     4:29.80 (38.42)     5:06.18 (36.38)
 18 Togher, Una               14 CBAR                           5:06.55  
                  34.57     1:12.11 (37.54)     1:50.57 (38.46)     2:30.01 (39.44)
        3:09.64 (39.63)     3:49.58 (39.94)     4:29.10 (39.52)     5:06.55 (37.45)
 19 Mulhall, Keela            12 GAL                            5:07.40  
                  33.33     1:11.59 (38.26)     1:50.70 (39.11)     2:30.30 (39.60)
        3:09.45 (39.15)     3:49.84 (40.39)     4:28.77 (38.93)     5:07.40 (38.63)
 20 Grady, Hannah             12 CBAR                           5:08.23  
                  34.07     1:12.53 (38.46)     1:52.24 (39.71)     2:31.31 (39.07)
        3:10.91 (39.60)     3:50.92 (40.01)     4:30.93 (40.01)     5:08.23 (37.30)
 21 Healy, Aoife              14 Athlone SwimTeam               5:08.39  
                  34.86     1:13.94 (39.08)     1:53.58 (39.64)     2:33.06 (39.48)
        3:12.29 (39.23)     3:52.00 (39.71)     4:30.60 (38.60)     5:08.39 (37.79)
 22 Joyce, Laura              14 CLM                            5:10.26  
                  34.71     1:13.97 (39.26)     1:52.55 (38.58)     2:31.92 (39.37)
        3:12.37 (40.45)     3:53.31 (40.94)     4:32.82 (39.51)     5:10.26 (37.44)
 23 Kilduff, Jenni            13 COM                            5:10.63  
                  33.57     1:12.82 (39.25)     1:53.44 (40.62)     2:34.43 (40.99)
        3:14.56 (40.13)     3:54.38 (39.82)     4:33.53 (39.15)     5:10.63 (37.10)
 24 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                           5:11.25  
                  33.23     1:10.68 (37.45)     1:49.77 (39.09)     2:28.97 (39.20)
        3:09.86 (40.89)     3:51.00 (41.14)     4:32.45 (41.45)     5:11.25 (38.80)
 25 MC Gowan, Heather         13 B DOL                          5:11.36  
                  34.86     1:14.44 (39.58)     1:54.38 (39.94)     2:34.17 (39.79)
        3:13.24 (39.07)     3:52.81 (39.57)     4:33.16 (40.35)     5:11.36 (38.20)
 26 Scully, Andraya           14 GAL                            5:12.14  
                  34.84     1:13.98 (39.14)     1:54.44 (40.46)     2:34.70 (40.26)
        3:14.98 (40.28)     3:55.22 (40.24)     4:34.68 (39.46)     5:12.14 (37.46)
 27 Kennedy, Louise           12 Athlone SwimTeam               5:12.22  
                  35.15     1:15.08 (39.93)     1:55.52 (40.44)     2:35.96 (40.44)
        3:15.92 (39.96)     3:55.57 (39.65)     4:35.02 (39.45)     5:12.22 (37.20)
 28 Blacoe, Allanah           11 GAL                            5:12.95  
                  36.42     1:15.80 (39.38)     1:55.91 (40.11)     2:35.70 (39.79)
        3:15.70 (40.00)     3:55.19 (39.49)     4:34.79 (39.60)     5:12.95 (38.16)
 29 Ward, Emily               14 B DOL                          5:13.31  
                  34.62     1:13.57 (38.95)     1:53.73 (40.16)     2:34.25 (40.52)
        3:14.43 (40.18)     3:54.41 (39.98)     4:34.84 (40.43)     5:13.31 (38.47)
 30 Lally, Erin               12 CLM                            5:13.44  
                  35.35     1:14.09 (38.74)     1:54.25 (40.16)     2:34.75 (40.50)
        3:15.27 (40.52)     3:54.93 (39.66)     4:34.31 (39.38)     5:13.44 (39.13)
 31 Farnon, Keela             12 COM                            5:17.62  
                  35.73     1:16.12 (40.39)     1:56.75 (40.63)     2:38.09 (41.34)
        3:18.12 (40.03)     3:59.27 (41.15)     4:38.53 (39.26)     5:17.62 (39.09)
 32 Breslin, Niamh            13 CBAR                           5:19.24  
                  35.09     1:15.13 (40.04)     1:55.81 (40.68)     2:36.80 (40.99)
        3:17.84 (41.04)     3:58.86 (41.02)     4:39.88 (41.02)     5:19.24 (39.36)
 33 Kennelly, Aisling         13 GAL                            5:21.45  
                  35.58     1:14.25 (38.67)     1:54.42 (40.17)     2:35.06 (40.64)
        3:16.05 (40.99)     3:58.21 (42.16)     4:41.05 (42.84)     5:21.45 (40.40)
 34 Gibbs, Isabelle           11 GAL                            5:22.59  
                  36.85     1:18.71 (41.86)     2:00.66 (41.95)     2:42.52 (41.86)
        3:23.66 (41.14)     4:05.17 (41.51)     4:44.65 (39.48)     5:22.59 (37.94)
 35 Madden, Dearbhaile        14 LONG                           5:27.74  
                  36.59     1:15.84 (39.25)     1:56.74 (40.90)     2:38.87 (42.13)
        3:21.04 (42.17)     4:03.66 (42.62)     4:46.09 (42.43)     5:27.74 (41.65)
 36 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                          5:28.85  
                  37.00     1:19.20 (42.20)     2:01.15 (41.95)     2:43.70 (42.55)
        3:25.30 (41.60)     4:06.72 (41.42)     4:48.03 (41.31)     5:28.85 (40.82)
 37 Dunne, Jessica            14 SHARK                          5:30.28  
                  33.75     1:12.10 (38.35)     1:52.70 (40.60)     2:35.92 (43.22)
        3:19.91 (43.99)     4:03.68 (43.77)     4:47.22 (43.54)     5:30.28 (43.06)
 38 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          5:32.90  
                  37.43     1:18.66 (41.23)     2:01.62 (42.96)     2:44.30 (42.68)
        3:27.70 (43.40)     4:11.26 (43.56)     4:53.27 (42.01)     5:32.90 (39.63)
 39 Mitchell, Madeline        12 GAL                            5:32.93  
                  37.20     1:19.02 (41.82)     2:01.44 (42.42)     2:43.98 (42.54)
        3:26.67 (42.69)     4:09.62 (42.95)     4:51.84 (42.22)     5:32.93 (41.09)
 40 Lennon, Amy               14 Bluefin SC                     5:33.31  
                  35.58     1:15.98 (40.40)     1:58.43 (42.45)     2:41.58 (43.15)
        3:25.21 (43.63)     4:08.98 (43.77)     4:51.29 (42.31)     5:33.31 (42.02)
 41 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                          5:37.62  
                  38.90     1:22.78 (43.88)     2:07.49 (44.71)     2:51.72 (44.23)
        3:35.55 (43.83)     4:18.62 (43.07)     5:00.77 (42.15)     5:37.62 (36.85)
 42 Loughran, Jessica         12 Bluefin SC                     5:37.81  
                  36.89     1:20.19 (43.30)     2:04.67 (44.48)     2:48.02 (43.35)
        3:32.58 (44.56)     4:16.27 (43.69)     4:59.19 (42.92)     5:37.81 (38.62)
 43 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                          5:39.28  
                  37.36     1:18.96 (41.60)     2:02.62 (43.66)     2:46.39 (43.77)
        3:30.28 (43.89)     4:14.36 (44.08)     4:57.21 (42.85)     5:39.28 (42.07)
 44 Conway, Fiona             11 CBAR                           5:42.26  
                  37.97     1:21.51 (43.54)     2:05.66 (44.15)     2:50.39 (44.73)
        3:34.37 (43.98)     4:18.64 (44.27)     5:02.61 (43.97)     5:42.26 (39.65)
 45 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                          5:43.77  
                  37.51     1:20.55 (43.04)     2:04.60 (44.05)     2:48.56 (43.96)
        3:33.02 (44.46)     4:18.05 (45.03)     5:01.01 (42.96)     5:43.77 (42.76)
 46 Johnson, Laura            11 Athlone SwimTeam               5:45.29  
                  36.87     1:17.39 (40.52)     1:59.34 (41.95)     2:43.23 (43.89)
        3:28.64 (45.41)     4:14.66 (46.02)     5:01.08 (46.42)     5:45.29 (44.21)
 47 Walsh, Alison             12 GAL                            5:45.64  
                  38.40     1:21.74 (43.34)     2:07.23 (45.49)     2:51.62 (44.39)
        3:35.85 (44.23)     4:20.52 (44.67)     5:04.40 (43.88)     5:45.64 (41.24)
 48 Fadden, Heather           12 CBAR                           5:46.81  
                  36.96     1:19.39 (42.43)     2:03.66 (44.27)     2:48.19 (44.53)
        3:34.05 (45.86)     4:19.66 (45.61)     5:04.27 (44.61)     5:46.81 (42.54)
 49 Fox, Nicola               11 Bluefin SC                     5:58.08  
                  39.80     1:24.03 (44.23)     2:08.46 (44.43)     2:54.33 (45.87)
        3:40.93 (46.60)     4:27.88 (46.95)     5:14.07 (46.19)     5:58.08 (44.01)
 50 Boyle, Emma               11 Bluefin SC                     5:59.00  
                  39.99     1:24.46 (44.47)     2:09.57 (45.11)     2:56.09 (46.52)
        3:42.24 (46.15)     4:28.69 (46.45)     5:14.66 (45.97)     5:59.00 (44.34)
 
Event 2  Girls 15 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              16 CLM                            4:26.06  
                  30.65     1:04.44 (33.79)     1:38.23 (33.79)     2:12.12 (33.89)
        2:46.57 (34.45)     3:20.86 (34.29)     3:54.10 (33.24)     4:26.06 (31.96)
  2 Keaveney, Shona           17 SLIGO                          4:34.29  
                  31.19     1:05.49 (34.30)     1:39.74 (34.25)     2:14.65 (34.91)
        2:49.18 (34.53)     3:24.83 (35.65)     4:00.57 (35.74)     4:34.29 (33.72)
  3 Shorten, Aoife            15 SHARK                          4:34.33  
                  31.81     1:06.31 (34.50)     1:40.68 (34.37)     2:15.34 (34.66)
        2:50.01 (34.67)     3:25.28 (35.27)     4:00.31 (35.03)     4:34.33 (34.02)
  4 Finn, Kate                16 GAL                            4:36.36  
                  31.34     1:05.20 (33.86)     1:40.13 (34.93)     2:15.59 (35.46)
        2:51.30 (35.71)     3:27.55 (36.25)     4:02.86 (35.31)     4:36.36 (33.50)
  5 Dinneen, Molly            15 LASER                          4:40.05  
                  31.67     1:06.05 (34.38)     1:41.39 (35.34)     2:16.99 (35.60)
        2:52.82 (35.83)     3:29.00 (36.18)     4:05.21 (36.21)     4:40.05 (34.84)
  6 Lowe, Sophie              15 Athlone SwimTeam               4:41.27  
                  31.91     1:06.47 (34.56)     1:41.90 (35.43)     2:18.32 (36.42)
        2:54.38 (36.06)     3:30.63 (36.25)     4:06.66 (36.03)     4:41.27 (34.61)
  7 MC Farland, Alex          15 GAL                            4:41.52  
                  32.33     1:07.42 (35.09)     1:43.44 (36.02)     2:19.42 (35.98)
        2:54.63 (35.21)     3:30.38 (35.75)     4:06.07 (35.69)     4:41.52 (35.45)
  8 Harrington, Lisa          15 Athlone SwimTeam               4:42.67  
                  31.98     1:07.15 (35.17)     1:43.03 (35.88)     2:18.78 (35.75)
        2:54.66 (35.88)     3:30.98 (36.32)     4:07.28 (36.30)     4:42.67 (35.39)
  9 Delaney, Riona            16 COM                            4:58.07  
                  32.68     1:08.98 (36.30)     1:46.91 (37.93)     2:25.19 (38.28)
        3:03.38 (38.19)     3:42.41 (39.03)     4:20.87 (38.46)     4:58.07 (37.20)
 10 Massey, Kristin           21 GAL                            5:00.85  
                  33.07     1:09.93 (36.86)     1:48.37 (38.44)     2:26.73 (38.36)
        3:05.30 (38.57)     3:43.82 (38.52)     4:22.45 (38.63)     5:00.85 (38.40)
 11 Dempsey, Aisling          15 LASER                          5:15.61  
                  36.16     1:15.31 (39.15)     1:55.52 (40.21)     2:36.12 (40.60)
        3:16.22 (40.10)     3:56.78 (40.56)     4:36.96 (40.18)     5:15.61 (38.65)
 12 Keaney, Aoife             15 SLIGO                          5:19.60  
                  34.74     1:14.15 (39.41)     1:54.66 (40.51)     2:35.91 (41.25)
        3:17.12 (41.21)     3:58.36 (41.24)     4:40.32 (41.96)     5:19.60 (39.28)
 13 Connaghton-Jones, Aislin  15 SLIGO                          5:19.80  
                  35.43     1:14.83 (39.40)     1:55.80 (40.97)     2:36.53 (40.73)
        3:17.52 (40.99)     3:59.14 (41.62)     4:40.18 (41.04)     5:19.80 (39.62)
 14 Rushe, Aine               17 Athlone SwimTeam               5:39.69  
                  35.04     1:14.40 (39.36)     1:56.84 (42.44)     2:40.78 (43.94)
        3:25.41 (44.63)     4:10.48 (45.07)     4:55.93 (45.45)     5:39.69 (43.76)
 
Event 3  Boys 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Farrell, Brian          14 SHARK                            32.74  
  2 Wilson, Mitchell          14 GAL                              33.93  
  3 Powell, Robert            13 Athlone SwimTeam                 35.13  
  4 Connolly, Sam             13 COM                              36.31  
  5 Ashton, Callum            14 LASER                            36.41  
  6 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                            36.45  
  7 Cugalj, Filip             14 SHARK                            36.77  
  8 Clarke, Jack              14 LASER                            36.85  
  9 Scully, Bryan             13 Athlone SwimTeam                 37.54  
 10 Cummins, Ben              14 COM                              38.03  
 11 Brennan, Jack             12 Athlone SwimTeam                 38.95  
 12 Morris, Jayke             13 CLM                              39.80  
 13 Keogh, Timothy            13 GAL                              40.59  
 14 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                            40.90  
 15 Anderson, Eoin            13 SLIGO                            41.60  
 16 Vickers, Fintan           14 SHARK                            41.88  
 17 McAndrew, Michael         12 SHARK                            42.56  
 18 Melvin, Conor             13 SLIGO                            44.61  
 19 McGrath, Jack             12 SLIGO                            44.88  
 20 Kilkenny, Liam            13 GAL                              45.61  
 21 Scanlon, Ciaran           11 LONG                             47.91  
 22 Doorly, David             11 GAL                              51.17  
 23 O'Sullivan, Tom           10 GAL                              51.64  
 
Event 3  Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               19 GAL                              31.09  
  2 Anderson, Ronan           16 SLIGO                            31.20  
  3 Kelly, Michael            15 Athlone SwimTeam                 32.69  
  4 Lannon, Kevin             16 COM                              34.97  
  5 Madden, Ciaran            16 LONG                             35.35  
  6 Kelly, Evan               17 SLIGO                            36.27  
  7 Vahey, Ben                15 SHARK                            38.36  
  8 Rushe, Shane              15 Athlone SwimTeam                 38.61  
  9 Scully, Daniel            16 GAL                              38.97  
 10 O'Hanlon, Shane           15 LONG                             40.51  
 -- Mc Glade, Kevin           20 GAL                                 DQ  
 
Event 4  Girls 14 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Killgallen, Niamh         14 CLM                              33.62  
  2 Egan, Stacey              14 Athlone SwimTeam                 36.91  
  3 Shortall, Alice           14 Wport                            38.18  
  4 Clabby, Aibhlin           14 Athlone SwimTeam                 38.87  
  5 Caulfield, Shannon        13 COM                              39.27  
  6 O'Sullivan, Caoimhe       12 SLIGO                            40.58  
  7 Naughton, Imogen          14 SHARK                            40.73  
  8 Scully, Andraya           14 GAL                              41.12  
  9 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                            41.41  
 10 Walsh, Sinead             13 GAL                              41.65  
 11 Conwell, Caoimhe          12 BALL                             42.03  
 12 Healy, Aoife              14 Athlone SwimTeam                 42.11  
 13 Begley, Emma              13 Tuam Swim Team                   42.33  
 14 Holland, Jennifer         11 GAL                              42.50  
 15 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                            42.76  
 16 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team                   43.50  
 17 Poskrobko, Carolina       12 LASER                            43.70  
 18 Heaney, Sarah             14 CLM                              43.88  
 19 Mc Nally, Aisling         13 Tuam Swim Team                   43.91  
 20 Dillon, Sarah             12 Bluefin SC                       44.70  
 21 Joyce, Grace              11 SHARK                            44.88  
 22 Walsh, Alison             12 GAL                              45.37  
 23 Burke, Saoirse            11 Tuam Swim Team                   45.38  
 24 Gilhooley, Sarah          12 Tuam Swim Team                   45.65  
 25 Mitchell, Madeline        12 GAL                              46.29  
 26 O'Farrel, Ellen           12 SHARK                            46.76  
 27 Murphy, Rose              12 CLM                              46.84  
 28 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                   47.24  
 29 Ginty, Aoife              11 LONG                             47.33  
 30 Flaherty, Ellen           11 Athlone SwimTeam                 48.23  
 31 Lyons, Maria              11 SLIGO                            49.47  
 32 Mc Weeney, Aine           11 LONG                             49.85  
 
Event 4  Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Gabriella         15 TRID                             34.72  
  2 Murphy, Jade              16 SLIGO                            35.00  
  3 Walsh, Keena              17 GAL                              35.09  
  4 Lowe, Sophie              15 Athlone SwimTeam                 37.52  
  5 MC Farland, Alex          15 GAL                              38.30  
  6 Fadden, Ambre             16 CBAR                             38.44  
  7 Cunnane, Aine             15 CLM                              38.51  
  7 Massey, Kristin           21 GAL                              38.51  
  9 Gerrity, Lisa             16 SLIGO                            38.87  
 10 Hristeva, Kristiana       18 GAL                              39.81  
 11 Joyce, Ciera              15 SHARK                            39.82  
 12 Quinn, Aoife              16 Bluefin SC                       44.76  
 
Event 5  Boys 14 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Mitchell          14 GAL                            2:20.38  
                  29.51     1:05.72 (36.21)     1:47.21 (41.49)     2:20.38 (33.17)
  2 O'Farrell, Brian          14 SHARK                          2:22.49  
                  30.40     1:07.98 (37.58)     1:49.09 (41.11)     2:22.49 (33.40)
  3 Kolcow, Max               12 GAL                            2:33.03  
                  32.28     1:09.84 (37.56)     1:58.83 (48.99)     2:33.03 (34.20)
  4 Ashton, Callum            14 LASER                          2:34.06  
                  33.38     1:12.71 (39.33)     1:58.29 (45.58)     2:34.06 (35.77)
  5 Duffy, Fionn              12 GAL                            2:35.89  
                  33.83     1:13.84 (40.01)     2:01.40 (47.56)     2:35.89 (34.49)
  6 Murphy, Jamie             13 CBAR                           2:36.99  
                  36.48     1:19.03 (42.55)     2:02.36 (43.33)     2:36.99 (34.63)
  7 Rennick, Nathan           14 CBAR                           2:39.45  
                  33.57     1:14.03 (40.46)     2:02.22 (48.19)     2:39.45 (37.23)
  8 Melly, Conor              14 CBAR                           2:41.50  
                  37.34     1:18.10 (40.76)     2:05.19 (47.09)     2:41.50 (36.31)
  9 Rather, Zak               11 GAL                            2:41.75  
                  34.61     1:15.88 (41.27)     2:04.93 (49.05)     2:41.75 (36.82)
 10 O'Connor, Sean            12 CBAR                           2:42.63  
                  35.28     1:15.40 (40.12)     2:06.60 (51.20)     2:42.63 (36.03)
 11 Anderson, Eoin            13 SLIGO                          2:42.72  
                  36.52     1:17.73 (41.21)     2:05.24 (47.51)     2:42.72 (37.48)
 12 Keogh, Timothy            13 GAL                            2:45.52  
                  37.02     1:19.67 (42.65)     2:07.01 (47.34)     2:45.52 (38.51)
 13 Plangg, Artur             14 COM                            2:46.37  
                  34.79     1:17.74 (42.95)     2:10.82 (53.08)     2:46.37 (35.55)
 14 Brennan, Jack             12 Athlone SwimTeam               2:49.08  
                  37.16     1:20.36 (43.20)     2:08.98 (48.62)     2:49.08 (40.10)
 15 Melvin, Conor             13 SLIGO                          2:49.60  
                  36.36     1:17.35 (40.99)     2:10.68 (53.33)     2:49.60 (38.92)
 16 Blacoe, Cillian           13 GAL                            2:50.68  
                  37.39     1:19.15 (41.76)     2:13.93 (54.78)     2:50.68 (36.75)
 17 MC Namara, David          13 Athlone SwimTeam               2:54.26  
                  36.95     1:24.33 (47.38)     2:14.21 (49.88)     2:54.26 (40.05)
 18 Ryan, Seadhna             11 LONG                           2:57.39  
                  36.49     1:23.00 (46.51)     2:17.33 (54.33)     2:57.39 (40.06)
 19 Walsh, Ben                14 Wport                          3:01.82  
                  40.54     1:28.08 (47.54)     2:22.84 (54.76)     3:01.82 (38.98)
 20 Kilkenny, Liam            13 GAL                            3:03.04  
                  39.97     1:27.17 (47.20)     2:21.97 (54.80)     3:03.04 (41.07)
 21 O'Connor, Milo            11 Athlone SwimTeam               3:05.31  
                  42.10     1:29.46 (47.36)     2:24.84 (55.38)     3:05.31 (40.47)
 22 Joyce, Cathal             11 CLM                            3:06.91  
                  42.06     1:27.34 (45.28)     2:25.72 (58.38)     3:06.91 (41.19)
 23 O'Sullivan, Tom           10 GAL                            3:11.57  
                  44.80     1:31.65 (46.85)   2:31.65 (1:00.00)     3:11.57 (39.92)
 24 Scanlon, Ciaran           11 LONG                           3:18.07  
                  43.57     1:33.25 (49.68)     2:32.50 (59.25)     3:18.07 (45.57)
 -- Scully, Tom               12 GAL                                 DQ  
                  46.38     1:31.77 (45.39)   2:32.34 (1:00.57)          DQ (43.17)
 
Event 5  Boys 15 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               19 GAL                            2:08.17  
                  28.06     1:01.04 (32.98)     1:39.55 (38.51)     2:08.17 (28.62)
  2 Anderson, Ronan           16 SLIGO                          2:09.88  
                  28.13     1:00.63 (32.50)     1:38.89 (38.26)     2:09.88 (30.99)
  3 Quinn, Gerry              15 LONG                           2:11.27  
                  28.69     1:01.38 (32.69)     1:40.63 (39.25)     2:11.27 (30.64)
  4 Dowling, David            16 LASER                          2:20.74  
                  29.73     1:02.83 (33.10)     1:48.64 (45.81)     2:20.74 (32.10)
  5 Collins, Donal            15 Bluefin SC                     2:26.29  
                  30.78     1:08.43 (37.65)     1:52.29 (43.86)     2:26.29 (34.00)
  6 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                          2:28.77  
                  31.75     1:10.88 (39.13)     1:55.43 (44.55)     2:28.77 (33.34)
  7 Kelly, Evan               17 SLIGO                          2:30.54  
                  32.19     1:10.24 (38.05)     1:56.17 (45.93)     2:30.54 (34.37)
  8 McCarra, Niall            19 GAL                            2:31.13  
                  31.77     1:11.17 (39.40)     1:55.62 (44.45)     2:31.13 (35.51)
  9 Martin, Declan            17 SLIGO                          2:33.95  
                  32.98     1:12.66 (39.68)     1:58.04 (45.38)     2:33.95 (35.91)
 10 Williams, David           16 SHARK                          2:40.39  
                  32.88     1:15.82 (42.94)     2:03.02 (47.20)     2:40.39 (37.37)
 11 O'Hanlon, Ciaran          15 LONG                           2:48.89  
                  35.01     1:18.45 (43.44)     2:10.55 (52.10)     2:48.89 (38.34)
 12 O'Hanlon, Shane           15 LONG                           2:55.42  
                  37.14     1:21.59 (44.45)     2:13.26 (51.67)     2:55.42 (42.16)
 
Event 6  Girls 14 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Killgallen, Niamh         14 CLM                            2:25.73  
                  32.31     1:10.73 (38.42)     1:50.95 (40.22)     2:25.73 (34.78)
  2 Egan, Stacey              14 Athlone SwimTeam               2:35.14  
                  32.64     1:12.52 (39.88)     1:58.74 (46.22)     2:35.14 (36.40)
  3 Anderson, Kate            14 SLIGO                          2:37.50  
                  34.19     1:13.74 (39.55)     2:01.37 (47.63)     2:37.50 (36.13)
  4 Dowling, Caoimhe          12 LASER                          2:40.10  
                  34.48     1:13.32 (38.84)     2:02.89 (49.57)     2:40.10 (37.21)
  5 Moran, Sophie             12 GAL                            2:40.56  
                  37.25     1:15.14 (37.89)     2:04.20 (49.06)     2:40.56 (36.36)
  6 Heneghan, Niamh           14 CBAR                           2:40.62  
                  34.95     1:13.33 (38.38)     2:05.64 (52.31)     2:40.62 (34.98)
  7 Carroll, Rebecca          14 COM                            2:40.85  
                  36.37     1:17.65 (41.28)     2:05.25 (47.60)     2:40.85 (35.60)
  8 Fahy, Laura               14 CBAR                           2:41.16  
                  35.83     1:16.74 (40.91)     2:05.69 (48.95)     2:41.16 (35.47)
  9 Friel, Alanna             14 Athlone SwimTeam               2:45.08  
                  35.84     1:19.04 (43.20)     2:07.80 (48.76)     2:45.08 (37.28)
 10 O'Brien, Paola            14 SHARK                          2:45.82  
                  33.93     1:16.20 (42.27)     2:08.72 (52.52)     2:45.82 (37.10)
 11 Mellotte, Georgia         14 Wport                          2:46.02  
                  36.55     1:20.29 (43.74)     2:07.69 (47.40)     2:46.02 (38.33)
 12 Clancy, Marie             14 SHARK                          2:46.30  
                  37.08     1:20.49 (43.41)     2:10.40 (49.91)     2:46.30 (35.90)
 13 Griffin, Ruth             12 SHARK                          2:46.57  
                  36.34     1:17.98 (41.64)     2:09.76 (51.78)     2:46.57 (36.81)
 14 Dunne, Jessica            14 SHARK                          2:47.24  
                  37.82     1:19.93 (42.11)     2:08.75 (48.82)     2:47.24 (38.49)
 15 Healy, Aoife              14 Athlone SwimTeam               2:47.52  
                  37.28     1:21.67 (44.39)     2:09.89 (48.22)     2:47.52 (37.63)
 16 Caulfield, Shannon        13 COM                            2:47.85  
                  37.36     1:20.08 (42.72)     2:09.35 (49.27)     2:47.85 (38.50)
 17 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                           2:47.99  
                  37.69     1:20.13 (42.44)     2:13.45 (53.32)     2:47.99 (34.54)
 18 Crosby, Emer              14 LASER                          2:48.18  
                  37.55     1:19.09 (41.54)     2:09.39 (50.30)     2:48.18 (38.79)
 19 Carey, Sinead             13 SHARK                          2:48.40  
                  36.83     1:19.09 (42.26)     2:10.21 (51.12)     2:48.40 (38.19)
 20 Kennelly, Emma            11 GAL                            2:48.71  
                  37.94     1:19.02 (41.08)     2:10.16 (51.14)     2:48.71 (38.55)
 21 Leahy, Aoife              11 Bluefin SC                     2:48.76  
                  34.90     1:16.93 (42.03)     2:11.21 (54.28)     2:48.76 (37.55)
 22 Shortall, Alice           14 Wport                          2:50.35  
                  37.36     1:20.53 (43.17)     2:09.50 (48.97)     2:50.35 (40.85)
 23 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                          2:50.47  
                  36.49     1:20.61 (44.12)     2:11.59 (50.98)     2:50.47 (38.88)
 24 Togher, Una               14 CBAR                           2:51.07  
                  37.05     1:22.23 (45.18)     2:13.81 (51.58)     2:51.07 (37.26)
 25 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          2:51.21  
                  36.59     1:19.87 (43.28)     2:10.31 (50.44)     2:51.21 (40.90)
 26 Coen, Hazel               13 CBAR                           2:52.01  
                  40.20     1:24.88 (44.68)     2:14.19 (49.31)     2:52.01 (37.82)
 27 Blacoe, Allanah           11 GAL                            2:52.33  
                  40.32     1:22.62 (42.30)     2:14.29 (51.67)     2:52.33 (38.04)
 28 Gibbs, Isabelle           11 GAL                            2:52.46  
                  40.30     1:21.54 (41.24)     2:12.56 (51.02)     2:52.46 (39.90)
 29 Mc Weeney, Sinead         13 LONG                           2:52.70  
                  36.46     1:16.37 (39.91)     2:13.48 (57.11)     2:52.70 (39.22)
 30 Joyce, Laura              14 CLM                            2:53.26  
                  37.19     1:21.45 (44.26)     2:14.27 (52.82)     2:53.26 (38.99)
 31 Mulhall, Keela            12 GAL                            2:53.68  
                  36.45     1:21.69 (45.24)     2:16.72 (55.03)     2:53.68 (36.96)
 32 Grant, Stephanie          14 Tuam Swim Team                 2:53.70  
                  37.34     1:21.12 (43.78)     2:12.93 (51.81)     2:53.70 (40.77)
 33 MC Gowan, Amy             12 B DOL                          2:54.57  
                  38.98     1:22.70 (43.72)     2:16.65 (53.95)     2:54.57 (37.92)
 34 Farnon, Keela             12 COM                            2:55.05  
                  37.81     1:22.46 (44.65)     2:16.73 (54.27)     2:55.05 (38.32)
 35 Hoban, Saoirse            11 CBAR                           2:55.24  
                  37.80     1:22.36 (44.56)     2:16.81 (54.45)     2:55.24 (38.43)
 36 Ward, Emily               14 B DOL                          2:55.41  
                  38.64     1:21.76 (43.12)     2:16.98 (55.22)     2:55.41 (38.43)
 37 Kennelly, Aisling         13 GAL                            2:57.56  
                  38.82     1:23.58 (44.76)     2:18.24 (54.66)     2:57.56 (39.32)
 38 Fadden, Heather           12 CBAR                           2:57.72  
                  40.65     1:27.17 (46.52)     2:17.42 (50.25)     2:57.72 (40.30)
 39 O'Sullivan, Caoimhe       12 SLIGO                          2:57.94  
                  41.40     1:26.39 (44.99)     2:18.56 (52.17)     2:57.94 (39.38)
 40 Kennedy, Louise           12 Athlone SwimTeam               2:58.50  
                  41.41     1:27.89 (46.48)     2:19.85 (51.96)     2:58.50 (38.65)
 41 Heaney, Sarah             14 CLM                            2:59.08  
                  39.96     1:26.45 (46.49)     2:20.45 (54.00)     2:59.08 (38.63)
 42 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                          2:59.25  
                  39.98     1:25.66 (45.68)     2:18.54 (52.88)     2:59.25 (40.71)
 43 Madden, Dearbhaile        14 LONG                           3:00.14  
                  40.07     1:24.84 (44.77)     2:18.74 (53.90)     3:00.14 (41.40)
 44 Lennon, Amy               14 Bluefin SC                     3:00.60  
                  40.42     1:25.12 (44.70)     2:19.94 (54.82)     3:00.60 (40.66)
 45 Wong, Tara                12 BALL                           3:01.56  
                  40.83     1:25.43 (44.60)     2:22.81 (57.38)     3:01.56 (38.75)
 46 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                          3:03.00  
                  43.19     1:29.84 (46.65)     2:22.91 (53.07)     3:03.00 (40.09)
 47 Begley, Emma              13 Tuam Swim Team                 3:03.41  
                  43.36     1:32.66 (49.30)     2:21.27 (48.61)     3:03.41 (42.14)
 48 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                          3:03.52  
                  42.25     1:29.21 (46.96)     2:22.68 (53.47)     3:03.52 (40.84)
 49 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team                 3:05.68  
                  44.79     1:31.86 (47.07)     2:21.85 (49.99)     3:05.68 (43.83)
 50 Mitchell, Madeline        12 GAL                            3:06.74  
                  42.35     1:30.51 (48.16)     2:25.62 (55.11)     3:06.74 (41.12)
 51 Walsh, Alison             12 GAL                            3:07.32  
                  44.67     1:33.26 (48.59)     2:25.96 (52.70)     3:07.32 (41.36)
 52 Poskrobko, Carolina       12 LASER                          3:09.11  
                  45.16     1:32.20 (47.04)     2:26.37 (54.17)     3:09.11 (42.74)
 53 Conway, Fiona             11 CBAR                           3:10.35  
                  44.67     1:31.46 (46.79)     2:30.57 (59.11)     3:10.35 (39.78)
 54 Kilcommons, Amy           11 COM                            3:10.59  
                  41.81     1:30.31 (48.50)     2:29.85 (59.54)     3:10.59 (40.74)
 55 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                          3:10.86  
                  42.44     1:32.74 (50.30)     2:26.14 (53.40)     3:10.86 (44.72)
 56 Joyce, Carrie             11 SHARK                          3:14.77  
                1:31.61                             2:31.47 ( )     3:14.77 (43.30)
 57 Joyce, Grace              11 SHARK                          3:16.50  
                  46.30     1:36.31 (50.01)     2:34.86 (58.55)     3:16.50 (41.64)
 -- Walsh, Sinead             13 GAL                                 DQ  
                  40.84     1:24.02 (43.18)     2:14.91 (50.89)          DQ (42.31)
 
Event 6  Girls 15 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keogh, Ruth               16 GAL                            2:25.34  
                  32.20     1:07.75 (35.55)     1:52.74 (44.99)     2:25.34 (32.60)
  2 Shorten, Aoife            15 SHARK                          2:27.97  
                  32.79     1:10.92 (38.13)     1:54.86 (43.94)     2:27.97 (33.11)
  3 Kelly, Sarah              16 CLM                            2:29.94  
                  31.64     1:12.14 (40.50)     1:56.59 (44.45)     2:29.94 (33.35)
  4 Kavanagh, Kate            15 GAL                            2:30.39  
                  33.60     1:09.54 (35.94)     1:56.68 (47.14)     2:30.39 (33.71)
  5 Dinneen, Molly            15 LASER                          2:31.51  
                  32.48     1:11.89 (39.41)     1:56.64 (44.75)     2:31.51 (34.87)
  6 Melody, Niamh             15 GAL                            2:34.83  
                  33.34     1:10.30 (36.96)     1:59.36 (49.06)     2:34.83 (35.47)
  7 Grady, Aisling            15 CBAR                           2:37.03  
                  34.61     1:15.26 (40.65)     2:00.64 (45.38)     2:37.03 (36.39)
  8 Murphy, Jade              16 SLIGO                          2:38.46  
                  35.44     1:17.23 (41.79)     2:00.59 (43.36)     2:38.46 (37.87)
  9 Massey, Kristin           21 GAL                            2:44.65  
                  34.34     1:17.97 (43.63)     2:04.25 (46.28)     2:44.65 (40.40)
 10 Fadden, Ambre             16 CBAR                           2:44.94  
                  35.65     1:19.02 (43.37)     2:05.86 (46.84)     2:44.94 (39.08)
 11 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                           2:46.63  
                  36.16     1:18.53 (42.37)     2:09.23 (50.70)     2:46.63 (37.40)
 12 O'Neill, Ciara            15 LASER                          2:47.83  
                  38.79     1:19.84 (41.05)     2:09.04 (49.20)     2:47.83 (38.79)
 13 Gerrity, Lisa             16 SLIGO                          2:51.18  
                  37.37     1:23.07 (45.70)     2:10.87 (47.80)     2:51.18 (40.31)
 14 Hristeva, Kristiana       18 GAL                            2:51.33  
                  38.40     1:21.56 (43.16)     2:10.98 (49.42)     2:51.33 (40.35)
 15 Connaghton-Jones, Aislin  15 SLIGO                          2:51.86  
                  36.29     1:21.20 (44.91)     2:14.49 (53.29)     2:51.86 (37.37)
 
Event 7  Boys 14 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team                 2:12.64  
                  30.90     1:04.77 (33.87)     1:38.69 (33.92)     2:12.64 (33.95)
  2 Moran, Michael            13 COM                            2:14.99  
                  31.36     1:05.53 (34.17)     1:40.93 (35.40)     2:14.99 (34.06)
  3 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC                     2:22.04  
                  32.85     1:08.31 (35.46)     1:45.08 (36.77)     2:22.04 (36.96)
  4 Kolcow, Max               12 GAL                            2:28.60  
                  34.47     1:12.22 (37.75)     1:50.96 (38.74)     2:28.60 (37.64)
  5 Ashton, Callum            14 LASER                          2:31.55  
                  35.16     1:13.37 (38.21)     1:53.57 (40.20)     2:31.55 (37.98)
  6 Cugalj, Filip             14 SHARK                          2:31.70  
                  34.88     1:13.92 (39.04)     1:53.58 (39.66)     2:31.70 (38.12)
  7 Blacoe, Cillian           13 GAL                            2:31.80  
                  35.37     1:14.32 (38.95)     1:54.43 (40.11)     2:31.80 (37.37)
  8 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                          2:34.09  
                  35.63     1:15.61 (39.98)     1:56.15 (40.54)     2:34.09 (37.94)
  9 Clarke, Jack              14 LASER                          2:36.41  
                  36.79     1:16.78 (39.99)     1:57.44 (40.66)     2:36.41 (38.97)
 10 Rennick, Nathan           14 CBAR                           2:36.76  
                  37.37     1:16.57 (39.20)     1:57.09 (40.52)     2:36.76 (39.67)
 11 Melvin, Conor             13 SLIGO                          2:39.14  
                  36.78     1:16.96 (40.18)     1:58.18 (41.22)     2:39.14 (40.96)
 12 Anderson, Eoin            13 SLIGO                          2:44.73  
                  38.69     1:20.54 (41.85)     2:03.33 (42.79)     2:44.73 (41.40)
 13 O'Connor, Sean            12 CBAR                           2:45.03  
                  37.29     1:18.71 (41.42)     2:02.62 (43.91)     2:45.03 (42.41)
 14 Melody, Rory              12 GAL                            2:46.17  
                  40.61     1:23.71 (43.10)     2:06.50 (42.79)     2:46.17 (39.67)
 15 Rather, Zak               11 GAL                            2:46.48  
                  40.09     1:23.04 (42.95)     2:06.45 (43.41)     2:46.48 (40.03)
 16 O'Dea, Jack               14 Bluefin SC                     2:48.19  
                  41.15     1:24.51 (43.36)     2:07.56 (43.05)     2:48.19 (40.63)
 17 Regan, Ciaran             12 COM                            2:48.30  
                  39.54     1:22.21 (42.67)     2:05.99 (43.78)     2:48.30 (42.31)
 18 Scully, Tom               12 GAL                            2:50.36  
                  41.27     1:24.97 (43.70)     2:09.35 (44.38)     2:50.36 (41.01)
 19 Brennan, Sean             11 Tuam Swim Team                 2:56.29  
                  41.91     1:26.50 (44.59)     2:12.52 (46.02)     2:56.29 (43.77)
 20 Joyce, Cathal             11 CLM                            2:58.06  
                  42.18     1:28.23 (46.05)     2:15.90 (47.67)     2:58.06 (42.16)
 21 Moran, Ben                12 COM                            3:01.80  
                  42.04     1:28.77 (46.73)     2:15.77 (47.00)     3:01.80 (46.03)
 22 Ryan, Duileach            10 LONG                           3:03.89  
                  43.91     1:30.94 (47.03)     2:18.40 (47.46)     3:03.89 (45.49)
 23 Doorly, David             11 GAL                            3:04.37  
                  44.97     1:32.10 (47.13)     2:19.53 (47.43)     3:04.37 (44.84)
 24 Pfeiffer, Robin           10 Bluefin SC                     3:06.38  
                  44.04   2:20.64 (1:36.60)     3:06.38 (45.74)         3:06.38 ( )
 
Event 7  Boys 15 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         15 GAL                            2:07.52  
                  29.67     1:01.71 (32.04)     1:34.79 (33.08)     2:07.52 (32.73)
  2 Dowling, David            16 LASER                          2:07.88  
                  29.89     1:01.77 (31.88)     1:35.20 (33.43)     2:07.88 (32.68)
  3 Melly, Cillian            16 CBAR                           2:15.07  
                  31.73     1:05.55 (33.82)     1:40.76 (35.21)     2:15.07 (34.31)
  4 Snowdon, Conor            16 GAL                            2:20.53  
                  32.94     1:09.58 (36.64)     1:44.36 (34.78)     2:20.53 (36.17)
  5 Madden, Ciaran            16 LONG                           2:25.99  
                  32.97     1:09.98 (37.01)     1:47.44 (37.46)     2:25.99 (38.55)
  6 Gibbons, Shane            15 Athlone SwimTeam               2:41.72  
                  37.98     1:18.85 (40.87)     2:00.29 (41.44)     2:41.72 (41.43)
  7 Roe, Dylan                15 SHARK                          2:51.68  
                  37.46     1:20.65 (43.19)     2:06.68 (46.03)     2:51.68 (45.00)
 
Event 8  Girls 14 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Killgallen, Niamh         14 CLM                            2:28.33  
                  35.08     1:13.28 (38.20)     1:51.28 (38.00)     2:28.33 (37.05)
  2 Heneghan, Niamh           14 CBAR                           2:30.79  
                  34.54     1:12.64 (38.10)     1:51.84 (39.20)     2:30.79 (38.95)
  3 Keaney, Maeve             14 SLIGO                          2:31.34  
                  35.56     1:14.49 (38.93)     1:53.99 (39.50)     2:31.34 (37.35)
  4 Moran, Sophie             12 GAL                            2:31.55  
                  35.51     1:14.31 (38.80)     1:53.58 (39.27)     2:31.55 (37.97)
  5 Dowling, Caoimhe          12 LASER                          2:32.34  
                  34.96     1:14.03 (39.07)     1:54.82 (40.79)     2:32.34 (37.52)
  6 Naughton, Imogen          14 SHARK                          2:32.50  
                  34.89     1:13.21 (38.32)     1:53.56 (40.35)     2:32.50 (38.94)
  7 Clabby, Aibhlin           14 Athlone SwimTeam               2:35.95  
                  35.11     1:14.37 (39.26)     1:54.96 (40.59)     2:35.95 (40.99)
  8 Sweeney, Amy              14 SHARK                          2:37.06  
                  36.98     1:17.14 (40.16)     1:57.64 (40.50)     2:37.06 (39.42)
  9 Kelly, Lauren             14 SHARK                          2:37.59  
                  36.85     1:17.32 (40.47)     1:58.95 (41.63)     2:37.59 (38.64)
 10 Finn, Roisin              12 GAL                            2:37.87  
                  37.53     1:17.62 (40.09)     1:58.06 (40.44)     2:37.87 (39.81)
 11 Gibbs, Isabelle           11 GAL                            2:39.91  
                  38.58     1:19.51 (40.93)     2:00.81 (41.30)     2:39.91 (39.10)
 12 Mc Weeney, Sinead         13 LONG                           2:40.53  
                  37.28     1:18.88 (41.60)     1:59.77 (40.89)     2:40.53 (40.76)
 13 Fahy, Laura               14 CBAR                           2:40.65  
                  37.57     1:18.08 (40.51)     1:59.66 (41.58)     2:40.65 (40.99)
 14 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                           2:40.94  
                  38.08     1:18.45 (40.37)     2:00.19 (41.74)     2:40.94 (40.75)
 15 Scully, Andraya           14 GAL                            2:42.03  
                  38.14     1:19.64 (41.50)     2:01.79 (42.15)     2:42.03 (40.24)
 16 Carey, Sinead             13 SHARK                          2:42.97  
                  38.50     1:19.49 (40.99)     2:01.88 (42.39)     2:42.97 (41.09)
 17 Murphy, Rachel            14 BALL                           2:43.79  
                  38.44     1:19.67 (41.23)     2:02.10 (42.43)     2:43.79 (41.69)
 18 Johnson, Rachel           13 Athlone SwimTeam               2:44.31  
                  38.95     1:20.65 (41.70)     2:02.69 (42.04)     2:44.31 (41.62)
 19 Lally, Erin               12 CLM                            2:44.91  
                  39.31     1:21.56 (42.25)     2:03.86 (42.30)     2:44.91 (41.05)
 20 MC Gowan, Heather         13 B DOL                          2:45.18  
                  40.23     1:22.59 (42.36)     2:04.49 (41.90)     2:45.18 (40.69)
 21 Friel, Alanna             14 Athlone SwimTeam               2:46.08  
                  39.20     1:20.84 (41.64)     2:03.35 (42.51)     2:46.08 (42.73)
 22 Kennelly, Emma            11 GAL                            2:46.48  
                  39.20     1:21.27 (42.07)     2:04.08 (42.81)     2:46.48 (42.40)
 23 Blacoe, Allanah           11 GAL                            2:46.56  
                  40.03     1:22.69 (42.66)     2:05.61 (42.92)     2:46.56 (40.95)
 24 Breslin, Niamh            13 CBAR                           2:48.17  
                  40.18     1:23.13 (42.95)     2:06.87 (43.74)     2:48.17 (41.30)
 25 Hoban, Saoirse            11 CBAR                           2:48.57  
 26 Kilduff, Jenni            13 COM                            2:48.82  
                  39.60     1:23.59 (43.99)     2:08.23 (44.64)     2:48.82 (40.59)
 27 Farrell, Michelle         14 COM                            2:49.31  
                  38.63     1:21.11 (42.48)     2:05.04 (43.93)     2:49.31 (44.27)
 28 Joyce, Laura              14 CLM                            2:49.70  
                  39.99     1:23.02 (43.03)     2:07.14 (44.12)     2:49.70 (42.56)
 29 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                           2:51.77  
                  39.44     1:23.05 (43.61)     2:08.30 (45.25)     2:51.77 (43.47)
 30 Coen, Hazel               13 CBAR                           2:52.05  
                  41.62     1:25.31 (43.69)     2:10.10 (44.79)     2:52.05 (41.95)
 31 Patten, Alex              12 B DOL                          2:52.63  
                  39.38     1:23.53 (44.15)     2:09.04 (45.51)     2:52.63 (43.59)
 32 Kennedy, Louise           12 Athlone SwimTeam               2:53.10  
                  40.38     1:24.55 (44.17)     2:09.50 (44.95)     2:53.10 (43.60)
 33 Farnon, Keela             12 COM                            2:53.24  
                  41.45     1:25.26 (43.81)     2:09.80 (44.54)     2:53.24 (43.44)
 34 Grant, Stephanie          14 Tuam Swim Team                 2:53.25  
                                1:24.13 ( )     2:09.31 (45.18)     2:53.25 (43.94)
 35 Grady, Hannah             12 CBAR                           2:53.78  
                  40.02     1:25.45 (45.43)     2:10.36 (44.91)     2:53.78 (43.42)
 36 Kennelly, Aisling         13 GAL                            2:54.29  
                  41.07     1:24.80 (43.73)     2:09.81 (45.01)     2:54.29 (44.48)
 37 Johnson, Laura            11 Athlone SwimTeam               2:54.76  
                  41.78     1:26.27 (44.49)     2:11.02 (44.75)     2:54.76 (43.74)
 38 Ennis, Kelly              12 Athlone SwimTeam               2:54.93  
                  39.63     1:24.51 (44.88)     2:11.69 (47.18)     2:54.93 (43.24)
 39 Maguire, Grace            14 CLM                            2:55.09  
                  40.01     1:23.89 (43.88)     2:10.32 (46.43)     2:55.09 (44.77)
 40 Loughran, Jessica         12 Bluefin SC                     2:55.24  
                  41.54     1:27.63 (46.09)     2:13.30 (45.67)     2:55.24 (41.94)
 41 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                          2:55.54  
                  41.93     1:27.44 (45.51)     2:12.87 (45.43)     2:55.54 (42.67)
 42 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                          2:56.01  
                  42.01     1:27.96 (45.95)     2:14.16 (46.20)     2:56.01 (41.85)
 43 Duignan, Dearbhla         13 Athlone SwimTeam               2:57.13  
                  40.82     1:23.89 (43.07)     2:07.15 (43.26)     2:57.13 (49.98)
 44 Holland, Jennifer         11 GAL                            2:57.28  
                  43.08     1:29.09 (46.01)     2:14.25 (45.16)     2:57.28 (43.03)
 45 Conwell, Caoimhe          12 BALL                           2:57.93  
                  41.57     1:26.67 (45.10)     2:12.94 (46.27)     2:57.93 (44.99)
 46 Ryan, Orla                11 COM                            2:59.86  
                  43.08     1:29.24 (46.16)     2:16.73 (47.49)     2:59.86 (43.13)
 47 Poskrobko, Carolina       12 LASER                          3:00.99  
                  42.48     1:28.82 (46.34)     2:15.68 (46.86)     3:00.99 (45.31)
 48 Gannon, Jessica            9 COM                            3:02.15  
                  44.84     1:31.67 (46.83)     2:17.39 (45.72)     3:02.15 (44.76)
 49 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                          3:02.25  
                  42.39     1:28.40 (46.01)     2:16.07 (47.67)     3:02.25 (46.18)
 50 Joyce, Grace              11 SHARK                          3:02.51  
                  44.34     1:31.60 (47.26)     2:18.64 (47.04)     3:02.51 (43.87)
 51 Donnelly, Sarah           13 BALL                           3:02.54  
                  42.17     1:28.24 (46.07)     2:16.38 (48.14)     3:02.54 (46.16)
 52 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                          3:03.03  
                  43.60     1:29.93 (46.33)     2:17.54 (47.61)     3:03.03 (45.49)
 53 Friel, Lauren             11 Athlone SwimTeam               3:04.25  
                  43.22     1:30.30 (47.08)     2:18.22 (47.92)     3:04.25 (46.03)
 54 Boyle, Emma               11 Bluefin SC                     3:09.33  
                  45.34     1:33.33 (47.99)     2:21.73 (48.40)     3:09.33 (47.60)
 55 Fox, Nicola               11 Bluefin SC                     3:10.00  
                  45.33     1:34.04 (48.71)     2:22.78 (48.74)     3:10.00 (47.22)
 56 Smislek, Olivia           10 Athlone SwimTeam               3:11.12  
                  43.89     1:33.31 (49.42)     2:23.52 (50.21)     3:11.12 (47.60)
 57 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                 3:11.13  
                  45.38     1:33.96 (48.58)     2:23.51 (49.55)     3:11.13 (47.62)
 58 Doherty, Megan            13 CLM                            3:11.90  
                  43.62     1:32.61 (48.99)     2:23.69 (51.08)     3:11.90 (48.21)
 59 Gallagher, Jade           12 COM                            3:21.65  
                1:38.31     2:31.08 (52.77)     3:21.65 (50.57)                    
 
Event 8  Girls 15 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Ciera              15 SHARK                          2:26.59  
                  33.50     1:10.65 (37.15)     1:48.58 (37.93)     2:26.59 (38.01)
  2 Melody, Niamh             15 GAL                            2:27.56  
                  34.57     1:12.03 (37.46)     1:50.35 (38.32)     2:27.56 (37.21)
  3 Fox, Sarah Jane           16 GAL                            2:29.86  
                  33.63     1:11.77 (38.14)     1:50.87 (39.10)     2:29.86 (38.99)
  4 Cunnane, Aine             15 CLM                            2:32.73  
                  34.77     1:13.74 (38.97)     1:53.35 (39.61)     2:32.73 (39.38)
  5 Harrington, Lisa          15 Athlone SwimTeam               2:38.52  
                  37.93     1:17.97 (40.04)     1:58.58 (40.61)     2:38.52 (39.94)
  6 Grady, Aisling            15 CBAR                           2:39.83  
                  38.09     1:18.89 (40.80)     2:00.23 (41.34)     2:39.83 (39.60)
  7 Hristeva, Kristiana       18 GAL                            2:40.56  
                  37.90     1:18.18 (40.28)     1:59.32 (41.14)     2:40.56 (41.24)
  8 Delaney, Riona            16 COM                            2:42.28  
                  38.30     1:19.11 (40.81)     2:01.00 (41.89)     2:42.28 (41.28)
  9 O'Neill, Ciara            15 LASER                          2:42.58  
                  37.72     1:18.60 (40.88)     2:00.21 (41.61)     2:42.58 (42.37)
 
Event 9  Boys 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 Athlone SwimTeam                 25.67  
  2 O'Farrell, Brian          14 SHARK                            26.35  
  3 Wilson, Mitchell          14 GAL                              26.38  
  4 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team                   26.40  
  5 Moran, Michael            13 COM                              26.61  
  6 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                            28.40  
  7 Cugalj, Filip             14 SHARK                            28.49  
  8 Cummins, Ben              14 COM                              28.53  
  9 Plangg, Artur             14 COM                              28.56  
 10 Kolcow, Max               12 GAL                              28.76  
 11 Gilhooley, David          14 Tuam Swim Team                   29.61  
 12 Connolly, Sam             13 COM                              29.64  
 13 Scully, Bryan             13 Athlone SwimTeam                 29.95  
 14 Melvin, Conor             13 SLIGO                            30.07  
 15 Brennan, Jack             12 Athlone SwimTeam                 30.84  
 16 Duffy, Fionn              12 GAL                              31.16  
 17 MC Namara, David          13 Athlone SwimTeam                 31.57  
 18 Blacoe, Cillian           13 GAL                              32.03  
 19 Melody, Rory              12 GAL                              32.12  
 20 Morris, Jayke             13 CLM                              32.24  
 21 McGrath, Jack             12 SLIGO                            32.25  
 22 Regan, Ciaran             12 COM                              32.90  
 23 Joyce, Cathal             11 CLM                              33.20  
 24 Moran, Ben                12 COM                              33.60  
 25 Brennan, Sean             11 Tuam Swim Team                   34.23  
 26 Kilkenny, Liam            13 GAL                              34.92  
 27 Scanlon, Ciaran           11 LONG                             35.91  
 28 O'Sullivan, Tom           10 GAL                              36.16  
 29 Ryan, Duileach            10 LONG                             36.21  
 30 Pfeiffer, Robin           10 Bluefin SC                       36.37  
 
Event 9  Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Glade, Kevin           20 GAL                              24.08  
  2 Quinn, Gerry              15 LONG                             24.64  
  3 Duffy, Cian               19 GAL                              24.77  
  4 Moore, Andrew             15 GAL                              24.93  
  5 Anderson, Ronan           16 SLIGO                            25.10  
  6 Smyth, Conor              18 GAL                              26.26  
  7 Kelly, Michael            15 Athlone SwimTeam                 26.61  
  8 Lannon, Kevin             16 COM                              26.62  
  9 Collins, Donal            15 Bluefin SC                       26.92  
 10 Snowdon, Conor            16 GAL                              26.93  
 11 McCarra, Niall            19 GAL                              26.97  
 12 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                            27.65  
 13 Scully, Daniel            16 GAL                              27.69  
 14 Kelly, Evan               17 SLIGO                            28.17  
 15 Williams, David           16 SHARK                            28.70  
 16 Byrne, Jimmie             16 LONG                             29.37  
 17 Rushe, Shane              15 Athlone SwimTeam                 29.41  
 18 Roe, Dylan                15 SHARK                            29.60  
 19 O'Hanlon, Ciaran          15 LONG                             29.79  
 20 O'Hanlon, Shane           15 LONG                             31.89  
 21 Flanagan, Patrick         16 LONG                             40.23  
 
Event 10  Girls 14 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keaney, Maeve             14 SLIGO                            29.18  
  2 Egan, Stacey              14 Athlone SwimTeam                 29.54  
  3 Anderson, Kate            14 SLIGO                            29.66  
  4 Griffin, Ruth             12 SHARK                            29.68  
  5 Mellotte, Georgia         14 Wport                            29.72  
  6 Crosby, Emer              14 LASER                            30.02  
  7 Leahy, Aoife              11 Bluefin SC                       30.26  
  8 Finn, Roisin              12 GAL                              30.45  
  9 Kelly, Lauren             14 SHARK                            30.72  
 10 Clancy, Marie             14 SHARK                            30.81  
 11 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                            30.84  
 12 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                             31.09  
 13 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team                   31.18  
 14 Carroll, Rebecca          14 COM                              31.28  
 15 O'Brien, Paola            14 SHARK                            31.30  
 16 Scully, Andraya           14 GAL                              31.37  
 17 Kennelly, Emma            11 GAL                              31.41  
 17 Duignan, Dearbhla         13 Athlone SwimTeam                 31.41  
 19 Dowling, Caoimhe          12 LASER                            31.53  
 20 Carey, Sinead             13 SHARK                            31.58  
 21 Shortall, Alice           14 Wport                            31.78  
 22 Mc Weeney, Sinead         13 LONG                             31.83  
 23 MC Gowan, Heather         13 B DOL                            31.88  
 24 Kilduff, Jenni            13 COM                              31.89  
 25 Wong, Tara                12 BALL                             31.97  
 25 Farnon, Keela             12 COM                              31.97  
 27 Ward, Emily               14 B DOL                            32.00  
 28 MC Gowan, Amy             12 B DOL                            32.29  
 29 Ennis, Kelly              12 Athlone SwimTeam                 32.86  
 30 Dunne, Jessica            14 SHARK                            32.87  
 31 Murphy, Rose              12 CLM                              33.02  
 32 Conwell, Caoimhe          12 BALL                             33.13  
 32 O'Sullivan, Caoimhe       12 SLIGO                            33.13  
 34 Kennedy, Louise           12 Athlone SwimTeam                 33.18  
 35 Heaney, Sarah             14 CLM                              33.34  
 36 Donnelly, Sarah           13 BALL                             33.46  
 37 Curran, Raechel           14 SHARK                            33.61  
 38 Grant, Stephanie          14 Tuam Swim Team                   33.68  
 39 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                            33.81  
 40 Loughran, Jessica         12 Bluefin SC                       33.82  
 41 Lennon, Amy               14 Bluefin SC                       33.95  
 42 Gibbs, Isabelle           11 GAL                              34.14  
 43 Kilcommons, Amy           11 COM                              34.15  
 44 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                            34.43  
 45 Begley, Emma              13 Tuam Swim Team                   34.65  
 46 Walsh, Alison             12 GAL                              34.72  
 47 Ginty, Aoife              11 LONG                             34.77  
 48 Friel, Lauren             11 Athlone SwimTeam                 34.94  
 49 Boyle, Emma               11 Bluefin SC                       35.01  
 50 Joyce, Carrie             11 SHARK                            35.06  
 51 Lyons, Maria              11 SLIGO                            35.29  
 52 Ryan, Orla                11 COM                              35.37  
 53 Gannon, Jessica            9 COM                              35.39  
 54 Burke, Saoirse            11 Tuam Swim Team                   35.64  
 55 Fox, Nicola               11 Bluefin SC                       36.25  
 56 Mc Weeney, Aine           11 LONG                             36.60  
 57 Gilhooley, Sarah          12 Tuam Swim Team                   37.66  
 58 Smislek, Olivia           10 Athlone SwimTeam                 38.69  
 -- Patten, Alex              12 B DOL                               DQ  
 
Event 10  Girls 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Gabriella         15 TRID                             26.87  
  2 Finn, Kate                16 GAL                              27.52  
  3 Joyce, Ciera              15 SHARK                            28.23  
  4 Walsh, Keena              17 GAL                              28.25  
  5 Kavanagh, Kate            15 GAL                              28.72  
  6 Keaveney, Shona           17 SLIGO                            28.76  
  7 Kelly, Sarah              16 CLM                              28.99  
  8 MC Farland, Alex          15 GAL                              29.29  
  9 Fox, Sarah Jane           16 GAL                              29.30  
 10 Lowe, Sophie              15 Athlone SwimTeam                 29.78  
 11 Dinneen, Molly            15 LASER                            29.92  
 12 Harrington, Lisa          15 Athlone SwimTeam                 29.99  
 13 Cunnane, Aine             15 CLM                              30.30  
 14 Murphy, Jade              16 SLIGO                            30.53  
 15 Delaney, Riona            16 COM                              30.91  
 16 Keaney, Aoife             15 SLIGO                            30.97  
 17 Massey, Kristin           21 GAL                              31.32  
 18 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                             31.40  
 19 O'Neill, Ciara            15 LASER                            31.55  
 20 Connaghton-Jones, Aislin  15 SLIGO                            31.57  
 21 Hristeva, Kristiana       18 GAL                              32.33  
 
Event 11  Boys 14 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team                 1:05.46  
                  29.92     1:05.46 (35.54)                                        
  2 Wilson, Mitchell          14 GAL                            1:05.57  
                  30.04     1:05.57 (35.53)                                        
  3 Moran, Michael            13 COM                            1:08.15  
  4 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC                     1:09.39  
                  31.30     1:09.39 (38.09)                                        
  5 Cugalj, Filip             14 SHARK                          1:13.28  
                  33.93     1:13.28 (39.35)                                        
  6 Duffy, Fionn              12 GAL                            1:13.82  
                  33.80     1:13.82 (40.02)                                        
  7 Gilhooley, David          14 Tuam Swim Team                 1:16.32  
                  35.25     1:16.32 (41.07)                                        
  8 Rather, Zak               11 GAL                            1:17.66  
                  35.81     1:17.66 (41.85)                                        
  9 Melvin, Conor             13 SLIGO                          1:17.96  
                  35.20     1:17.96 (42.76)                                        
 10 Brennan, Jack             12 Athlone SwimTeam               1:18.05  
                  36.36     1:18.05 (41.69)                                        
 11 Connolly, Sam             13 COM                            1:18.49  
                  38.43     1:18.49 (40.06)                                        
 12 Scully, Bryan             13 Athlone SwimTeam               1:19.22  
                  39.02     1:19.22 (40.20)                                        
 13 MC Namara, David          13 Athlone SwimTeam               1:20.90  
 14 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                          1:23.42  
 15 O'Dea, Jack               14 Bluefin SC                     1:23.63  
                  39.83     1:23.63 (43.80)                                        
 16 McAndrew, Michael         12 SHARK                          1:24.03  
                  39.96     1:24.03 (44.07)                                        
 17 Regan, Ciaran             12 COM                            1:24.36  
                  39.30     1:24.36 (45.06)                                        
 18 Kilkenny, Liam            13 GAL                            1:25.48  
                  40.71     1:25.48 (44.77)                                        
 19 O'Connor, Milo            11 Athlone SwimTeam               1:26.49  
                  40.30     1:26.49 (46.19)                                        
 20 Brennan, Sean             11 Tuam Swim Team                 1:27.20  
 21 Vickers, Fintan           14 SHARK                          1:28.77  
                  44.30     1:28.77 (44.47)                                        
 22 Ryan, Duileach            10 LONG                           1:29.41  
                  40.34     1:29.41 (49.07)                                        
 23 Scanlon, Ciaran           11 LONG                           1:31.89  
                  41.60     1:31.89 (50.29)                                        
 24 Doorly, David             11 GAL                            1:33.88  
                  43.51     1:33.88 (50.37)                                        
 -- Moran, Ben                12 COM                                 DQ  
                  42.95                                                            
 -- Melody, Rory              12 GAL                                 DQ  
                  39.03          DQ (46.25)                                        
 
Event 11  Boys 15 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Glade, Kevin           20 GAL                            1:00.80  
                  29.74     1:00.80 (31.06)                                        
  2 Quinn, Gerry              15 LONG                           1:01.04  
                  28.53     1:01.04 (32.51)                                        
  3 Anderson, Ronan           16 SLIGO                          1:01.10  
                  28.37     1:01.10 (32.73)                                        
  4 Kelly, Michael            15 Athlone SwimTeam               1:02.69  
                  29.23     1:02.69 (33.46)                                        
  5 Melly, Cillian            16 CBAR                           1:04.39  
                  29.09     1:04.39 (35.30)                                        
  6 Smyth, Conor              18 GAL                            1:06.03  
                  30.80     1:06.03 (35.23)                                        
  7 Lannon, Kevin             16 COM                            1:07.16  
                  30.88     1:07.16 (36.28)                                        
  8 Madden, Ciaran            16 LONG                           1:08.05  
                  30.82     1:08.05 (37.23)                                        
  9 Collins, Donal            15 Bluefin SC                     1:08.28  
                  30.91     1:08.28 (37.37)                                        
 10 McCarra, Niall            19 GAL                            1:09.39  
                  32.30     1:09.39 (37.09)                                        
 11 Scully, Daniel            16 GAL                            1:10.41  
                  32.07     1:10.41 (38.34)                                        
 12 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                          1:10.43  
                  32.72     1:10.43 (37.71)                                        
 13 Kelly, Evan               17 SLIGO                          1:10.52  
                  32.05     1:10.52 (38.47)                                        
 14 Snowdon, Conor            16 GAL                            1:13.52  
                  33.27     1:13.52 (40.25)                                        
 15 Roe, Dylan                15 SHARK                          1:19.74  
                  34.86     1:19.74 (44.88)                                        
 16 O'Hanlon, Shane           15 LONG                           1:20.31  
 17 O'Hanlon, Ciaran          15 LONG                           1:21.31  
                  36.94     1:21.31 (44.37)                                        
 18 Byrne, Jimmie             16 LONG                           1:29.91  
 
Event 12  Girls 14 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clabby, Aibhlin           14 Athlone SwimTeam               1:12.19  
                  32.84     1:12.19 (39.35)                                        
  2 Egan, Stacey              14 Athlone SwimTeam               1:12.55  
                  33.93     1:12.55 (38.62)                                        
  3 Sweeney, Amy              14 SHARK                          1:15.58  
                  34.59     1:15.58 (40.99)                                        
  3 Naughton, Imogen          14 SHARK                          1:15.58  
                  33.74     1:15.58 (41.84)                                        
  5 Mellotte, Georgia         14 Wport                          1:16.24  
                  36.30     1:16.24 (39.94)                                        
  6 Griffin, Ruth             12 SHARK                          1:17.45  
                  35.53     1:17.45 (41.92)                                        
  7 Caulfield, Shannon        13 COM                            1:17.60  
                  35.73     1:17.60 (41.87)                                        
  8 Shortall, Alice           14 Wport                          1:19.24  
                  37.58     1:19.24 (41.66)                                        
  9 Dunne, Jessica            14 SHARK                          1:19.47  
                  36.80     1:19.47 (42.67)                                        
 10 Healy, Aoife              14 Athlone SwimTeam               1:19.65  
                  37.40     1:19.65 (42.25)                                        
 11 Kelly, Lauren             14 SHARK                          1:19.75  
                  37.11     1:19.75 (42.64)                                        
 12 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          1:19.78  
                  36.61     1:19.78 (43.17)                                        
 13 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                          1:19.95  
                  36.42     1:19.95 (43.53)                                        
 14 O'Brien, Paola            14 SHARK                          1:20.26  
                  35.55     1:20.26 (44.71)                                        
 15 Johnson, Rachel           13 Athlone SwimTeam               1:20.54  
                  37.53     1:20.54 (43.01)                                        
 16 Walsh, Sinead             13 GAL                            1:20.99  
                  38.98     1:20.99 (42.01)                                        
 17 Duignan, Dearbhla         13 Athlone SwimTeam               1:21.50  
                  39.61     1:21.50 (41.89)                                        
 18 Maguire, Grace            14 CLM                            1:23.17  
                  37.35     1:23.17 (45.82)                                        
 19 Blacoe, Allanah           11 GAL                            1:23.36  
                  38.84     1:23.36 (44.52)                                        
 20 Kennelly, Aisling         13 GAL                            1:23.63  
                  38.65     1:23.63 (44.98)                                        
 21 Heaney, Sarah             14 CLM                            1:23.84  
                  40.46     1:23.84 (43.38)                                        
 22 O'Sullivan, Caoimhe       12 SLIGO                          1:24.59  
                  39.67     1:24.59 (44.92)                                        
 23 Whyte, Naomi              13 SHARK                          1:25.39  
                  40.28     1:25.39 (45.11)                                        
 24 Curran, Raechel           14 SHARK                          1:25.69  
                  39.02     1:25.69 (46.67)                                        
 25 Mitchell, Madeline        12 GAL                            1:26.11  
                  39.92     1:26.11 (46.19)                                        
 26 Holland, Jennifer         11 GAL                            1:26.41  
                  40.77     1:26.41 (45.64)                                        
 27 Johnson, Laura            11 Athlone SwimTeam               1:26.74  
                  39.79     1:26.74 (46.95)                                        
 28 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                          1:26.81  
                  39.45     1:26.81 (47.36)                                        
 29 Ennis, Kelly              12 Athlone SwimTeam               1:27.00  
                  40.15     1:27.00 (46.85)                                        
 30 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                          1:27.07  
                  41.05     1:27.07 (46.02)                                        
 31 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team                 1:27.81  
                  41.98     1:27.81 (45.83)                                        
 32 Lyons, Maria              11 SLIGO                          1:27.90  
                  39.72     1:27.90 (48.18)                                        
 33 Murphy, Rose              12 CLM                            1:28.79  
                  42.87     1:28.79 (45.92)                                        
 34 Kilcommons, Amy           11 COM                            1:29.38  
                  41.33     1:29.38 (48.05)                                        
 35 Donnelly, Rebecca         11 BALL                           1:29.62  
                  39.98     1:29.62 (49.64)                                        
 36 Sweeney, Caoimhe          13 SHARK                          1:29.72  
                  41.59     1:29.72 (48.13)                                        
 37 Ginty, Aoife              11 LONG                           1:30.69  
                  41.83     1:30.69 (48.86)                                        
 38 Walsh, Alison             12 GAL                            1:30.77  
                  45.17     1:30.77 (45.60)                                        
 39 Dillon, Sarah             12 Bluefin SC                     1:30.79  
                  44.09     1:30.79 (46.70)                                        
 40 Mc Nally, Aisling         13 Tuam Swim Team                 1:30.83  
                  43.15     1:30.83 (47.68)                                        
 41 Burke, Saoirse            11 Tuam Swim Team                 1:30.99  
                  45.10     1:30.99 (45.89)                                        
 42 Joyce, Carrie             11 SHARK                          1:31.51  
                  41.73     1:31.51 (49.78)                                        
 43 Friel, Lauren             11 Athlone SwimTeam               1:32.33  
                  44.19     1:32.33 (48.14)                                        
 44 Gilhooley, Sarah          12 Tuam Swim Team                 1:33.25  
                  44.27     1:33.25 (48.98)                                        
 45 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                          1:33.73  
                  43.66     1:33.73 (50.07)                                        
 46 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                 1:34.09  
                  45.13     1:34.09 (48.96)                                        
 47 Mc Weeney, Aine           11 LONG                           1:34.91  
                  43.09     1:34.91 (51.82)                                        
 -- O'Farrell, Aoife          12 SHARK                               DQ  
                  40.51          DQ (45.28)                                        
 
Event 12  Girls 15 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Gabriella         15 TRID                           1:08.99  
                  32.29     1:08.99 (36.70)                                        
  2 Keaveney, Shona           17 SLIGO                          1:09.65  
                  31.24     1:09.65 (38.41)                                        
  3 Fox, Sarah Jane           16 GAL                            1:11.62  
                  31.26     1:11.62 (40.36)                                        
  4 Murphy, Jade              16 SLIGO                          1:13.33  
                  35.11     1:13.33 (38.22)                                        
  5 Lowe, Sophie              15 Athlone SwimTeam               1:15.69  
                  36.49     1:15.69 (39.20)                                        
  6 Fadden, Ambre             16 CBAR                           1:17.43  
                  35.75     1:17.43 (41.68)                                        
  7 Gerrity, Lisa             16 SLIGO                          1:19.52  
                  37.32     1:19.52 (42.20)                                        
 -- Quinn, Aoife              16 Bluefin SC                          DQ  
                  44.36          DQ (45.46)                                        
 
Event 13  Boys 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Comans S C  'A'                                             1:52.54  
                  29.05       56.81 (27.76)     1:26.11 (29.30)     1:52.54 (26.43)
  2 Galway Swim Team  'A'                                       1:56.30  
                  30.27       58.62 (28.35)     1:30.12 (31.50)     1:56.30 (26.18)
  3 Athlone  'A'                                                1:57.53  
                  25.97       55.98 (30.01)     1:26.41 (30.43)     1:57.53 (31.12)
  4 Sligo S C  'A'                                              2:15.20  
                  30.27   1:33.18 (1:02.91)     2:01.18 (28.00)     2:15.20 (14.02)
  5 Galway Swim Team  'B'                                       2:15.24  
                  32.66     1:06.69 (34.03)     1:42.40 (35.71)     2:15.24 (32.84)
 
Event 14  Girls 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:01.14  
                  29.67       58.64 (28.97)     1:29.94 (31.30)     2:01.14 (31.20)
  2 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:01.38  
                  30.97     1:01.46 (30.49)     1:32.76 (31.30)     2:01.38 (28.62)
  3 Sligo S C  'A'                                              2:01.64  
                  29.37     1:00.35 (30.98)     1:32.29 (31.94)     2:01.64 (29.35)
  4 Comans S C  'A'                                             2:04.07  
                  31.46     1:03.38 (31.92)     1:34.60 (31.22)     2:04.07 (29.47)
  5 Galway Swim Team  'A'                                       2:04.50  
                  31.22     1:01.62 (30.40)     1:33.27 (31.65)     2:04.50 (31.23)
  6 Claremorris SC  'A'                                         2:06.48  
                  28.75     1:02.97 (34.22)     1:35.26 (32.29)     2:06.48 (31.22)
  7 Galway Swim Team  'B'                                       2:10.11  
                  31.34     1:03.77 (32.43)     1:37.77 (34.00)     2:10.11 (32.34)
  8 Ballina Dolphins  'A'                                       2:11.66  
                  31.89     1:04.54 (32.65)     1:40.19 (35.65)     2:11.66 (31.47)
  9 Tuam Swimming Club  'A'                                     2:21.98  
                  34.83     1:11.49 (36.66)     1:45.52 (34.03)     2:21.98 (36.46)
 
Event 15  Boys 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'A'                                       1:40.08  
                  24.40       49.65 (25.25)     1:16.91 (27.26)     1:40.08 (23.17)
  2 Galway Swim Team  'B'                                       1:40.16  
                  24.12       49.49 (25.37)     1:15.65 (26.16)     1:40.16 (24.51)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            1:49.20  
                  26.01       54.00 (27.99)     1:22.00 (28.00)     1:49.20 (27.20)
  4 Longford SC  'A'                                            1:53.24  
                  28.04       53.05 (25.01)     1:23.43 (30.38)     1:53.24 (29.81)
 
Event 16  Girls 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'B'                                       1:50.72  
                  27.40       55.93 (28.53)     1:23.77 (27.84)     1:50.72 (26.95)
  2 Galway Swim Team  'A'                                       1:53.95  
                  28.14       56.55 (28.41)     1:26.14 (29.59)     1:53.95 (27.81)
  3 Claremorris SC  'A'                                         1:58.23  
                  28.70       58.42 (29.72)     1:29.84 (31.42)     1:58.23 (28.39)
  4 Sligo S C  'A'                                              2:01.19  
                  28.58       58.96 (30.38)     1:30.48 (31.52)     2:01.19 (30.71)
 
Event 17  Girls 14 & Under 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team                19:33.94  
                  33.19     1:11.27 (38.08)     1:50.65 (39.38)     2:29.47 (38.82)
        3:08.79 (39.32)     3:47.56 (38.77)     4:26.73 (39.17)     5:06.05 (39.32)
        5:44.89 (38.84)     6:23.80 (38.91)     7:03.56 (39.76)     7:43.20 (39.64)
        8:22.87 (39.67)     9:02.45 (39.58)     9:42.45 (40.00)    10:22.59 (40.14)
       11:02.47 (39.88)    11:42.26 (39.79)    12:21.75 (39.49)    13:01.39 (39.64)
       13:41.60 (40.21)    14:21.68 (40.08)    15:01.64 (39.96)    15:41.76 (40.12)
       16:21.14 (39.38)    17:00.44 (39.30)    17:39.93 (39.49)    18:19.17 (39.24)
       18:58.54 (39.37)    19:33.94 (35.40)                                        
  2 Egan, Edel                13 CBAR                          19:53.64  
                  35.11     1:13.84 (38.73)     1:52.43 (38.59)     2:31.44 (39.01)
        3:10.56 (39.12)     3:49.87 (39.31)     4:29.30 (39.43)     5:09.45 (40.15)
        5:49.31 (39.86)     6:29.61 (40.30)     7:10.37 (40.76)     7:50.20 (39.83)
        8:30.37 (40.17)     9:10.71 (40.34)     9:50.59 (39.88)    10:30.36 (39.77)
       11:10.76 (40.40)    11:50.92 (40.16)    12:31.43 (40.51)    13:11.96 (40.53)
       13:52.32 (40.36)    14:32.76 (40.44)    15:13.50 (40.74)    15:54.64 (41.14)
       16:34.99 (40.35)    17:15.79 (40.80)    17:56.08 (40.29)    18:36.62 (40.54)
       19:16.63 (40.01)    19:53.64 (37.01)                                        
 
Event 17  Women 15 & Over 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keogh, Ruth               16 GAL                           18:22.66  
                  31.21     1:06.25 (35.04)     1:42.26 (36.01)     2:18.88 (36.62)
        2:55.67 (36.79)     3:32.97 (37.30)     4:10.31 (37.34)     4:47.71 (37.40)
        5:25.02 (37.31)     6:02.53 (37.51)     6:39.74 (37.21)     7:17.35 (37.61)
        7:54.64 (37.29)     8:32.03 (37.39)     9:09.70 (37.67)     9:47.22 (37.52)
       10:24.69 (37.47)    11:01.51 (36.82)    11:38.53 (37.02)    12:15.46 (36.93)
       12:52.98 (37.52)    13:30.06 (37.08)    14:07.11 (37.05)    14:44.79 (37.68)
       15:21.20 (36.41)    15:58.37 (37.17)    16:34.78 (36.41)    17:10.95 (36.17)
       17:47.21 (36.26)    18:22.66 (35.45)                                        
  2 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                          20:13.11  
                  35.36     1:15.16 (39.80)     1:55.12 (39.96)     2:34.71 (39.59)
        3:14.08 (39.37)     3:53.32 (39.24)     4:33.58 (40.26)     5:12.38 (38.80)
        5:53.51 (41.13)     6:34.44 (40.93)     7:15.20 (40.76)     7:56.32 (41.12)
        8:38.69 (42.37)     9:19.73 (41.04)    10:01.11 (41.38)    10:42.10 (40.99)
       11:23.43 (41.33)    12:05.03 (41.60)    12:46.56 (41.53)    13:28.19 (41.63)
       14:09.74 (41.55)    14:51.91 (42.17)    15:31.77 (39.86)    16:13.55 (41.78)
       16:53.72 (40.17)    17:34.95 (41.23)    18:15.07 (40.12)    18:56.15 (41.08)
       19:36.43 (40.28)    20:13.11 (36.68)                                        
 
Event 17  Boys 14 & Under 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 Athlone SwimTeam              16:35.06  
                  29.93     1:03.41 (33.48)     1:37.05 (33.64)     2:10.75 (33.70)
        2:44.18 (33.43)     3:17.93 (33.75)     3:51.33 (33.40)     4:25.03 (33.70)
        4:58.41 (33.38)     5:31.92 (33.51)     6:05.51 (33.59)     6:38.89 (33.38)
        7:12.57 (33.68)     7:46.25 (33.68)     8:19.88 (33.63)     8:53.28 (33.40)
        9:26.86 (33.58)    10:00.39 (33.53)    10:33.86 (33.47)    11:07.53 (33.67)
       11:40.30 (32.77)    12:13.38 (33.08)    12:46.57 (33.19)    13:19.28 (32.71)
       13:52.66 (33.38)    14:25.45 (32.79)    14:58.57 (33.12)    15:31.64 (33.07)
       16:04.39 (32.75)    16:35.06 (30.67)                                        
  2 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                         19:00.33  
                  35.11     1:14.22 (39.11)     1:53.18 (38.96)     2:31.72 (38.54)
        3:11.22 (39.50)     3:49.98 (38.76)     4:28.75 (38.77)     5:07.38 (38.63)
        5:45.89 (38.51)     6:24.82 (38.93)     7:04.02 (39.20)     7:41.86 (37.84)
        8:20.97 (39.11)     8:57.98 (37.01)     9:37.02 (39.04)    10:15.52 (38.50)
       10:53.50 (37.98)    11:31.44 (37.94)    12:09.62 (38.18)    12:48.39 (38.77)
       13:25.53 (37.14)    14:04.06 (38.53)    14:41.78 (37.72)    15:19.53 (37.75)
       15:57.04 (37.51)    16:34.39 (37.35)    17:12.55 (38.16)    17:49.99 (37.44)
       18:25.75 (35.76)    19:00.33 (34.58)                                        
  3 Keogh, Timothy            13 GAL                           20:35.60  
                  35.55     1:14.43 (38.88)     1:53.98 (39.55)     2:34.00 (40.02)
        3:14.13 (40.13)     3:54.87 (40.74)     4:36.18 (41.31)     5:17.46 (41.28)
        5:58.67 (41.21)     6:40.36 (41.69)     7:22.19 (41.83)     8:04.15 (41.96)
        8:46.13 (41.98)     9:27.71 (41.58)    10:10.02 (42.31)    10:52.16 (42.14)
       11:34.00 (41.84)    12:15.83 (41.83)    12:57.86 (42.03)    13:40.26 (42.40)
       14:22.30 (42.04)    15:04.94 (42.64)    15:47.02 (42.08)    16:28.86 (41.84)
       17:10.05 (41.19)    17:51.55 (41.50)    18:32.89 (41.34)    19:14.99 (42.10)
       19:56.49 (41.50)    20:35.60 (39.11)                                        
  4 Blacoe, Cillian           13 GAL                           20:51.51  
                  35.77     1:15.51 (39.74)     1:56.39 (40.88)     2:36.77 (40.38)
        3:19.08 (42.31)     4:01.36 (42.28)     4:42.89 (41.53)     5:26.45 (43.56)
        6:08.97 (42.52)     6:52.19 (43.22)     7:35.93 (43.74)     8:19.60 (43.67)
      9:45.63 (1:26.03)    10:28.98 (43.35)    11:11.62 (42.64)    11:55.09 (43.47)
       12:39.20 (44.11)    13:20.11 (40.91)    14:02.30 (42.19)    14:43.27 (40.97)
       15:24.96 (41.69)    16:07.36 (42.40)    16:48.76 (41.40)    17:31.12 (42.36)
       18:12.67 (41.55)    18:52.74 (40.07)    19:33.80 (41.06)    20:13.15 (39.35)
       20:51.51 (38.36)        20:51.51 ( )                                        
  5 Ryan, Seadhna             11 LONG                          20:56.90  
                  37.11     1:18.79 (41.68)     2:01.33 (42.54)     2:43.94 (42.61)
        3:26.90 (42.96)     4:09.46 (42.56)     4:52.28 (42.82)     5:34.92 (42.64)
        6:17.80 (42.88)     7:00.57 (42.77)     7:43.66 (43.09)     8:26.41 (42.75)
        9:09.11 (42.70)     9:51.39 (42.28)    10:33.59 (42.20)    11:15.88 (42.29)
       11:57.80 (41.92)    12:39.52 (41.72)    13:21.09 (41.57)    14:02.82 (41.73)
       14:44.83 (42.01)    15:26.75 (41.92)    16:09.11 (42.36)    16:51.10 (41.99)
       17:32.44 (41.34)    18:14.01 (41.57)    18:55.56 (41.55)    19:36.93 (41.37)
       20:18.45 (41.52)    20:56.90 (38.45)                                        
 
Event 17  Men 15 & Over 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         18 GAL                           16:19.74  
                  28.88     1:00.93 (32.05)     1:33.80 (32.87)     2:06.60 (32.80)
        2:39.79 (33.19)     3:13.16 (33.37)     3:46.43 (33.27)     4:20.09 (33.66)
        4:53.46 (33.37)     5:27.00 (33.54)     6:00.06 (33.06)     6:32.21 (32.15)
        7:05.36 (33.15)     7:38.93 (33.57)     8:11.66 (32.73)     8:44.83 (33.17)
        9:17.94 (33.11)     9:51.15 (33.21)    10:24.27 (33.12)    10:57.44 (33.17)
       11:30.29 (32.85)    12:03.12 (32.83)    12:35.62 (32.50)    13:08.83 (33.21)
       13:41.73 (32.90)    14:14.62 (32.89)    14:47.57 (32.95)    15:20.79 (33.22)
       15:51.42 (30.63)    16:19.74 (28.32)                                        
  2 O'Sullivan, Bryan         15 GAL                           16:24.75  
                  29.27     1:01.27 (32.00)     1:33.84 (32.57)     2:06.83 (32.99)
        2:39.85 (33.02)     3:13.24 (33.39)     3:46.51 (33.27)     4:20.07 (33.56)
        4:53.34 (33.27)     5:26.87 (33.53)     6:00.21 (33.34)     6:32.79 (32.58)
        7:05.51 (32.72)     7:38.88 (33.37)     8:11.82 (32.94)     8:44.88 (33.06)
        9:17.93 (33.05)     9:51.06 (33.13)    10:24.19 (33.13)    10:57.24 (33.05)
       11:30.13 (32.89)    12:03.16 (33.03)    12:35.65 (32.49)    13:08.77 (33.12)
       13:41.73 (32.96)    14:14.74 (33.01)    14:47.65 (32.91)    15:20.79 (33.14)
       15:52.73 (31.94)    16:24.75 (32.02)                                        
  3 Martin, Declan            17 SLIGO                         18:30.42  
                  32.18     1:08.63 (36.45)     1:45.54 (36.91)     2:22.73 (37.19)
        2:59.98 (37.25)     3:37.73 (37.75)     4:15.18 (37.45)     4:52.85 (37.67)
        5:30.42 (37.57)     6:07.83 (37.41)     6:45.69 (37.86)     7:23.41 (37.72)
        8:00.54 (37.13)     8:38.30 (37.76)     9:16.22 (37.92)     9:53.31 (37.09)
       10:30.77 (37.46)    11:07.95 (37.18)    11:44.94 (36.99)    12:22.53 (37.59)
       12:59.93 (37.40)    13:36.85 (36.92)    14:14.11 (37.26)    14:51.02 (36.91)
       15:28.17 (37.15)    16:05.52 (37.35)    16:42.26 (36.74)    17:18.34 (36.08)
       17:53.81 (35.47)    18:30.42 (36.61)                                        
 
Event 18  Girls 14 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Stacey              14 Athlone SwimTeam               5:31.80  
                  34.04     1:14.13 (40.09)     1:56.76 (42.63)     2:39.92 (43.16)
        3:27.01 (47.09)     4:16.19 (49.18)     4:54.62 (38.43)     5:31.80 (37.18)
  2 Dowling, Caoimhe          12 LASER                          5:37.53  
                  36.23     1:18.97 (42.74)     2:00.91 (41.94)     2:42.14 (41.23)
        3:31.94 (49.80)     4:21.37 (49.43)     5:00.36 (38.99)     5:37.53 (37.17)
  3 Carroll, Rebecca          14 COM                            5:43.28  
                  37.16     1:22.58 (45.42)     2:04.40 (41.82)     2:47.30 (42.90)
        3:35.90 (48.60)     4:25.20 (49.30)     5:04.47 (39.27)     5:43.28 (38.81)
  4 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                           5:49.53  
                  36.99     1:19.04 (42.05)     2:01.79 (42.75)     2:44.39 (42.60)
        3:38.48 (54.09)     4:31.54 (53.06)     5:11.19 (39.65)     5:49.53 (38.34)
  5 Blacoe, Allanah           11 GAL                            5:56.15  
                  40.05     1:29.16 (49.11)     2:13.12 (43.96)     2:55.81 (42.69)
        3:47.51 (51.70)     4:38.28 (50.77)     5:17.77 (39.49)     5:56.15 (38.38)
  6 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                          5:57.70  
                  36.38     1:19.90 (43.52)     2:06.88 (46.98)     2:51.92 (45.04)
        3:42.46 (50.54)     4:32.07 (49.61)     5:15.31 (43.24)     5:57.70 (42.39)
  7 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          5:57.95  
                  37.40     1:21.57 (44.17)     2:06.83 (45.26)     2:51.02 (44.19)
        3:43.03 (52.01)     4:34.52 (51.49)     5:17.39 (42.87)     5:57.95 (40.56)
  8 Leahy, Aoife              11 Bluefin SC                     5:59.41  
                  37.19     1:23.60 (46.41)     2:07.28 (43.68)     2:52.29 (45.01)
        3:47.26 (54.97)     4:41.97 (54.71)     5:21.59 (39.62)     5:59.41 (37.82)
  9 Walsh, Sinead             13 GAL                            6:01.78  
                  40.79     1:28.52 (47.73)     2:13.71 (45.19)     3:00.13 (46.42)
        3:48.32 (48.19)     4:39.43 (51.11)     5:21.31 (41.88)     6:01.78 (40.47)
 10 Kennelly, Emma            11 GAL                            6:03.13  
                  38.81     1:26.57 (47.76)     2:09.95 (43.38)     2:54.09 (44.14)
        3:46.48 (52.39)     4:41.59 (55.11)     5:23.35 (41.76)     6:03.13 (39.78)
 11 Gibbs, Isabelle           11 GAL                            6:03.40  
                  43.07     1:31.61 (48.54)     2:15.73 (44.12)     2:58.12 (42.39)
        3:49.84 (51.72)     4:41.56 (51.72)     5:24.24 (42.68)     6:03.40 (39.16)
 12 Griffin, Ruth             12 SHARK                          6:09.29  
                  36.70     1:26.56 (49.86)   2:58.37 (1:31.81)     3:53.34 (54.97)
        4:50.03 (56.69)     5:31.87 (41.84)     6:09.29 (37.42)         6:09.29 ( )
 13 Breslin, Niamh            13 CBAR                           6:10.68  
                  42.52     1:30.25 (47.73)     2:13.98 (43.73)     2:57.84 (43.86)
        3:55.79 (57.95)     4:51.30 (55.51)     5:32.57 (41.27)     6:10.68 (38.11)
 14 O'Sullivan, Caoimhe       12 SLIGO                          6:22.79  
                  41.52     1:32.32 (50.80)     2:20.79 (48.47)     3:08.77 (47.98)
        4:00.78 (52.01)     4:53.35 (52.57)     5:38.66 (45.31)     6:22.79 (44.13)
 15 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                          6:24.82  
                  44.15     1:38.40 (54.25)     2:27.18 (48.78)     3:14.44 (47.26)
        4:07.48 (53.04)     5:01.72 (54.24)     5:44.27 (42.55)     6:24.82 (40.55)
 16 Poskrobko, Carolina       12 LASER                          6:32.98  
                  45.15     1:42.95 (57.80)     2:33.74 (50.79)     3:22.27 (48.53)
        4:14.34 (52.07)     5:06.42 (52.08)     5:51.63 (45.21)     6:32.98 (41.35)
 17 Holland, Jennifer         11 GAL                            6:38.68  
                  43.98     1:37.31 (53.33)     2:27.64 (50.33)     3:16.42 (48.78)
        4:09.78 (53.36)     5:03.98 (54.20)     5:52.43 (48.45)     6:38.68 (46.25)
 18 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                          6:38.70  
                  44.72     1:37.68 (52.96)     2:30.10 (52.42)     3:20.05 (49.95)
        4:12.41 (52.36)     5:06.10 (53.69)     5:54.03 (47.93)     6:38.70 (44.67)
 
Event 18  Girls 15 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dinneen, Molly            15 LASER                          5:05.83  
                  33.01     1:10.40 (37.39)     1:49.63 (39.23)     2:28.78 (39.15)
        3:12.28 (43.50)     3:56.39 (44.11)     4:31.67 (35.28)     5:05.83 (34.16)
  2 Shorten, Aoife            15 SHARK                          5:07.29  
                  32.88     1:10.05 (37.17)     1:49.34 (39.29)     2:28.49 (39.15)
        3:12.06 (43.57)     3:56.92 (44.86)     4:32.38 (35.46)     5:07.29 (34.91)
  3 Dempsey, Aisling          15 LASER                          6:02.86  
                  41.90     1:35.91 (54.01)     2:18.91 (43.00)     3:01.97 (43.06)
        3:52.87 (50.90)     4:43.95 (51.08)     5:24.52 (40.57)     6:02.86 (38.34)
  4 Hristeva, Kristiana       18 GAL                            6:05.85  
                  40.07     1:30.97 (50.90)     2:15.94 (44.97)     2:59.50 (43.56)
        3:50.08 (50.58)     4:40.98 (50.90)     5:24.17 (43.19)     6:05.85 (41.68)
 
Event 19  Boys 14 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ashton, Callum            14 LASER                          5:22.78  
                  33.31     1:12.63 (39.32)     1:54.02 (41.39)     2:34.44 (40.42)
        3:21.37 (46.93)     4:08.15 (46.78)     4:46.86 (38.71)     5:22.78 (35.92)
  2 Duffy, Fionn              12 GAL                            5:23.18  
                  33.88     1:14.61 (40.73)     1:56.68 (42.07)     2:36.28 (39.60)
        3:23.93 (47.65)     4:12.37 (48.44)     4:48.96 (36.59)     5:23.18 (34.22)
  3 Clarke, Jack              14 LASER                          5:24.93  
                  36.39     1:16.76 (40.37)     1:59.54 (42.78)     2:40.60 (41.06)
        3:24.65 (44.05)     4:09.60 (44.95)     4:49.07 (39.47)     5:24.93 (35.86)
  4 Murphy, Jamie             13 CBAR                           5:26.07  
                  35.26     1:17.88 (42.62)     2:01.16 (43.28)     2:43.00 (41.84)
        3:27.37 (44.37)     4:12.47 (45.10)     4:51.08 (38.61)     5:26.07 (34.99)
  5 Kolcow, Max               12 GAL                            5:28.57  
                  32.71     1:11.60 (38.89)     1:53.24 (41.64)     2:32.69 (39.45)
        3:22.80 (50.11)     4:13.51 (50.71)     4:51.52 (38.01)     5:28.57 (37.05)
  6 Rather, Zak               11 GAL                            5:41.29  
                  35.37     1:17.28 (41.91)     2:01.65 (44.37)     2:44.25 (42.60)
        3:33.21 (48.96)     4:23.45 (50.24)     5:04.15 (40.70)     5:41.29 (37.14)
  7 Keogh, Timothy            13 GAL                            5:51.30  
                  36.59     1:19.83 (43.24)     2:05.54 (45.71)     2:50.18 (44.64)
        3:39.45 (49.27)     4:29.87 (50.42)     5:10.96 (41.09)     5:51.30 (40.34)
  8 Melvin, Conor             13 SLIGO                          5:57.02  
                  38.20     1:25.59 (47.39)     2:08.95 (43.36)     2:52.02 (43.07)
        3:45.15 (53.13)     4:39.13 (53.98)     5:19.17 (40.04)     5:57.02 (37.85)
 -- Staunton, Diarmuid        14 CLM                                 DQ  
                  39.93     1:27.54 (47.61)     2:09.63 (42.09)     2:51.10 (41.47)
        3:42.56 (51.46)     4:32.44 (49.88)     5:10.47 (38.03)          DQ (36.49)
 
Event 19  Boys 15 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         15 GAL                            4:44.38  
                  28.95     1:02.14 (33.19)     1:37.04 (34.90)     2:11.21 (34.17)
        2:55.51 (44.30)     3:39.97 (44.46)     4:12.50 (32.53)     4:44.38 (31.88)
  2 Livingstone, Patrick      16 CBAR                           5:09.84  
                  31.10     1:07.82 (36.72)     1:48.45 (40.63)     2:28.41 (39.96)
        3:10.28 (41.87)     3:53.98 (43.70)     4:32.50 (38.52)     5:09.84 (37.34)
  3 Madden, Ciaran            16 LONG                           5:14.90  
                  32.14     1:09.70 (37.56)     1:51.06 (41.36)     2:30.84 (39.78)
        3:15.02 (44.18)     4:00.98 (45.96)     4:38.25 (37.27)     5:14.90 (36.65)
  4 Waldron, Fintan           16 CLM                            5:57.03  
                  36.03     1:22.00 (45.97)     2:06.89 (44.89)     2:50.98 (44.09)
        3:43.58 (52.60)     4:37.34 (53.76)     5:18.04 (40.70)     5:57.03 (38.99)
 
Event 20  Girls 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Killgallen, Niamh         14 CLM                              30.23  
  2 Clabby, Aibhlin           14 Athlone SwimTeam                 31.34  
  3 Keaney, Maeve             14 SLIGO                            32.18  
  4 O'Brien, Paola            14 SHARK                            32.97  
  5 Fahy, Laura               14 CBAR                             33.56  
  6 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team                   34.22  
  7 Finn, Roisin              12 GAL                              34.34  
  8 Mellotte, Georgia         14 Wport                            34.91  
  9 Mulhall, Keela            12 GAL                              35.02  
 10 Kennelly, Emma            11 GAL                              35.15  
 11 Clancy, Marie             14 SHARK                            35.20  
 12 Farnon, Keela             12 COM                              35.38  
 13 Healy, Aoife              14 Athlone SwimTeam                 35.52  
 14 Joyce, Laura              14 CLM                              35.58  
 15 Mc Weeney, Sinead         13 LONG                             35.87  
 16 Shortall, Alice           14 Wport                            36.13  
 17 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                            36.35  
 18 Grant, Stephanie          14 Tuam Swim Team                   36.37  
 19 Wong, Tara                12 BALL                             36.41  
 20 Heaney, Sarah             14 CLM                              36.94  
 21 Joyce, Carrie             11 SHARK                            37.20  
 22 Carroll, Rebecca          14 COM                              37.33  
 23 Kennelly, Aisling         13 GAL                              37.50  
 24 Mitchell, Madeline        12 GAL                              38.29  
 25 Donnelly, Sarah           13 BALL                             38.41  
 26 Johnson, Laura            11 Athlone SwimTeam                 38.47  
 27 Ennis, Kelly              12 Athlone SwimTeam                 38.78  
 28 Loughran, Jessica         12 Bluefin SC                       38.99  
 29 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                            39.10  
 30 Boyle, Emma               11 Bluefin SC                       39.46  
 31 Murphy, Rose              12 CLM                              40.16  
 32 Begley, Emma              13 Tuam Swim Team                   40.56  
 33 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                            40.60  
 34 Mc Weeney, Aine           11 LONG                             41.74  
 35 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                            42.39  
 36 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                            42.50  
 37 Mc Nally, Aisling         13 Tuam Swim Team                   42.95  
 -- Nugent, Ellen             12 BALL                                DQ  
 
Event 20  Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Sarah Jane           16 GAL                              30.18  
  2 Kelly, Sarah              16 CLM                              30.25  
  3 Joyce, Ciera              15 SHARK                            30.35  
  4 Keogh, Ruth               16 GAL                              30.54  
  5 Keaveney, Shona           17 SLIGO                            30.82  
  6 Finn, Kate                16 GAL                              30.90  
  7 Fullard, Olivia           18 COM                              30.97  
  8 Harrington, Lisa          15 Athlone SwimTeam                 31.54  
  9 Melody, Niamh             15 GAL                              31.93  
 10 Pfeiffer, Ronja           17 Bluefin SC                       32.49  
 11 Kavanagh, Kate            15 GAL                              32.68  
 12 Cunnane, Aine             15 CLM                              33.52  
 13 Murphy, Jade              16 SLIGO                            34.66  
 14 Kenny, Laura              15 LONG                             36.10  
 15 Farrell, Ailbhe           15 LONG                             36.78  
 
Event 21  Boys 14 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 Athlone SwimTeam                 27.71  
  2 Wilson, Mitchell          14 GAL                              27.78  
  3 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team                   28.46  
  4 Moran, Michael            13 COM                              28.74  
  5 O'Farrell, Brian          14 SHARK                            30.05  
  6 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC                       31.10  
  7 Ashton, Callum            14 LASER                            31.55  
  8 Duffy, Fionn              12 GAL                              32.45  
  9 Plangg, Artur             14 COM                              32.84  
 10 Gilhooley, David          14 Tuam Swim Team                   33.78  
 11 Rather, Zak               11 GAL                              33.80  
 12 Melvin, Conor             13 SLIGO                            35.43  
 13 Brennan, Sean             11 Tuam Swim Team                   36.03  
 14 Blacoe, Cillian           13 GAL                              36.24  
 15 Regan, Ciaran             12 COM                              37.66  
 16 Kilkenny, Liam            13 GAL                              38.65  
 17 Ryan, Duileach            10 LONG                             38.82  
 18 Joyce, Cathal             11 CLM                              39.22  
 19 Kenny, Ronan              12 LONG                             41.05  
 20 Moran, Ben                12 COM                              41.52  
 21 Doorly, David             11 GAL                              41.75  
 22 O'Sullivan, Tom           10 GAL                              42.07  
 23 Scully, Tom               12 GAL                              44.65  
 
Event 21  Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         18 GAL                              25.34  
  2 Mc Glade, Kevin           20 GAL                              27.74  
  3 Moore, Andrew             15 GAL                              28.10  
  4 Warby, Cian               16 Athlone SwimTeam                 28.31  
  5 Collins, Donal            15 Bluefin SC                       28.34  
  6 Snowdon, Conor            16 GAL                              29.77  
  7 Lannon, Kevin             16 COM                              29.97  
  8 Scully, Daniel            16 GAL                              30.23  
  9 Madden, Ciaran            16 LONG                             30.33  
 10 McCarra, Niall            19 GAL                              30.82  
 11 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                            30.94  
 12 Kelly, Evan               17 SLIGO                            31.58  
 13 Roe, Dylan                15 SHARK                            31.76  
 14 Williams, David           16 SHARK                            32.24  
 15 Waldron, Fintan           16 CLM                              33.85  
 16 O'Hanlon, Ciaran          15 LONG                             34.70  
 17 Vahey, Ben                15 SHARK                            35.04  
 
Event 22  Girls 14 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clabby, Aibhlin           14 Athlone SwimTeam               2:15.46  
                  31.53     1:06.54 (35.01)     1:41.75 (35.21)     2:15.46 (33.71)
  2 Egan, Stacey              14 Athlone SwimTeam               2:16.06  
                  31.67     1:06.98 (35.31)     1:43.03 (36.05)     2:16.06 (33.03)
  3 Kelly, Lauren             14 SHARK                          2:17.83  
                  31.57     1:07.30 (35.73)     1:43.53 (36.23)     2:17.83 (34.30)
  4 Fahy, Laura               14 CBAR                           2:18.67  
                  31.56     1:06.61 (35.05)     1:42.56 (35.95)     2:18.67 (36.11)
  5 Keaney, Maeve             14 SLIGO                          2:18.73  
                  31.84     1:07.50 (35.66)     1:43.51 (36.01)     2:18.73 (35.22)
  6 Moran, Sophie             12 GAL                            2:20.25  
                  32.73     1:08.67 (35.94)     1:44.76 (36.09)     2:20.25 (35.49)
  7 Naughton, Imogen          14 SHARK                          2:22.52  
                  31.77     1:07.96 (36.19)     1:45.76 (37.80)     2:22.52 (36.76)
  8 Heneghan, Niamh           14 CBAR                           2:22.84  
                  32.16     1:08.29 (36.13)     1:46.00 (37.71)     2:22.84 (36.84)
  9 Egan, Edel                13 CBAR                           2:23.01  
                  32.14     1:07.99 (35.85)     1:45.89 (37.90)     2:23.01 (37.12)
 10 Friel, Alanna             14 Athlone SwimTeam               2:23.17  
                  33.37     1:09.80 (36.43)     1:47.18 (37.38)     2:23.17 (35.99)
 11 Dowling, Caoimhe          12 LASER                          2:23.20  
                  33.44     1:10.08 (36.64)     1:47.55 (37.47)     2:23.20 (35.65)
 12 Finn, Roisin              12 GAL                            2:23.40  
                  33.00     1:09.50 (36.50)     1:46.48 (36.98)     2:23.40 (36.92)
 13 Sweeney, Amy              14 SHARK                          2:23.58  
                  32.73     1:09.32 (36.59)     1:47.10 (37.78)     2:23.58 (36.48)
 14 Clancy, Marie             14 SHARK                          2:24.12  
                  32.22     1:08.57 (36.35)     1:46.78 (38.21)     2:24.12 (37.34)
 15 Carroll, Rebecca          14 COM                            2:24.30  
                  32.55     1:10.02 (37.47)     1:47.84 (37.82)     2:24.30 (36.46)
 16 Duignan, Dearbhla         13 Athlone SwimTeam               2:24.47  
                  33.13     1:09.76 (36.63)     1:47.83 (38.07)     2:24.47 (36.64)
 17 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                           2:24.82  
                  33.37     1:09.88 (36.51)     1:47.63 (37.75)     2:24.82 (37.19)
 18 Leahy, Aoife              11 Bluefin SC                     2:24.91  
                  32.23     1:09.59 (37.36)     1:47.63 (38.04)     2:24.91 (37.28)
 19 Griffin, Ruth             12 SHARK                          2:25.26  
                  33.87     1:12.10 (38.23)     1:50.88 (38.78)     2:25.26 (34.38)
 20 Healy, Aoife              14 Athlone SwimTeam               2:25.28  
                  33.87     1:10.79 (36.92)     1:48.71 (37.92)     2:25.28 (36.57)
 21 Mulhall, Keela            12 GAL                            2:25.40  
                  33.17     1:11.13 (37.96)     1:49.37 (38.24)     2:25.40 (36.03)
 22 Togher, Una               14 CBAR                           2:25.63  
                  32.94     1:09.53 (36.59)     1:47.91 (38.38)     2:25.63 (37.72)
 23 MC Gowan, Amy             12 B DOL                          2:26.18  
                  33.52     1:10.93 (37.41)     1:49.07 (38.14)     2:26.18 (37.11)
 24 Johnson, Rachel           13 Athlone SwimTeam               2:26.63  
                  33.98     1:10.78 (36.80)     1:48.81 (38.03)     2:26.63 (37.82)
 25 Coen, Hazel               13 CBAR                           2:26.82  
                  34.73     1:12.24 (37.51)     1:50.62 (38.38)     2:26.82 (36.20)
 26 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team                 2:26.84  
                  33.55     1:11.26 (37.71)     1:50.66 (39.40)     2:26.84 (36.18)
 27 Joyce, Laura              14 CLM                            2:27.29  
                  33.77     1:12.01 (38.24)     1:50.63 (38.62)     2:27.29 (36.66)
 28 Lally, Erin               12 CLM                            2:27.79  
                  33.81     1:11.66 (37.85)     1:50.47 (38.81)     2:27.79 (37.32)
 29 Kennelly, Emma            11 GAL                            2:27.81  
                  32.96     1:11.10 (38.14)     1:50.52 (39.42)     2:27.81 (37.29)
 30 Scully, Andraya           14 GAL                            2:27.88  
                  33.40     1:11.31 (37.91)     1:50.36 (39.05)     2:27.88 (37.52)
 31 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                           2:27.98  
                  33.02     1:10.94 (37.92)     1:50.57 (39.63)     2:27.98 (37.41)
 32 Grady, Hannah             12 CBAR                           2:28.14  
                  34.19     1:11.97 (37.78)     1:50.65 (38.68)     2:28.14 (37.49)
 33 Mellotte, Georgia         14 Wport                          2:28.21  
                  33.13     1:11.03 (37.90)     1:50.09 (39.06)     2:28.21 (38.12)
 34 O'Brien, Paola            14 SHARK                          2:28.26  
                  34.48     1:12.12 (37.64)     1:49.88 (37.76)     2:28.26 (38.38)
 35 Carey, Sinead             13 SHARK                          2:28.30  
                  32.98     1:10.38 (37.40)     1:49.31 (38.93)     2:28.30 (38.99)
 36 Murphy, Rachel            14 BALL                           2:28.35  
                  34.36     1:11.85 (37.49)     1:50.97 (39.12)     2:28.35 (37.38)
 37 Ward, Emily               14 B DOL                          2:28.82  
                  33.49     1:10.82 (37.33)     1:50.56 (39.74)     2:28.82 (38.26)
 38 Shortall, Alice           14 Wport                          2:29.19  
                  33.97     1:11.82 (37.85)     1:51.11 (39.29)     2:29.19 (38.08)
 39 MC Gowan, Heather         13 B DOL                          2:29.54  
                  33.96     1:12.83 (38.87)     1:52.80 (39.97)     2:29.54 (36.74)
 40 Kilduff, Jenni            13 COM                            2:29.56  
                  32.74     1:10.51 (37.77)     1:51.63 (41.12)     2:29.56 (37.93)
 41 Kennedy, Louise           12 Athlone SwimTeam               2:30.64  
                  34.80     1:12.92 (38.12)     1:52.85 (39.93)     2:30.64 (37.79)
 42 Mc Weeney, Sinead         13 LONG                           2:31.06  
                  33.93     1:12.37 (38.44)     1:52.48 (40.11)     2:31.06 (38.58)
 43 Reilly, Lauran            14 Athlone SwimTeam               2:32.05  
                  34.29     1:12.70 (38.41)     1:52.96 (40.26)     2:32.05 (39.09)
 44 Blacoe, Allanah           11 GAL                            2:32.23  
                  35.42     1:14.30 (38.88)     1:53.75 (39.45)     2:32.23 (38.48)
 45 Hoban, Saoirse            11 CBAR                           2:32.68  
                  33.84     1:12.38 (38.54)     1:53.23 (40.85)     2:32.68 (39.45)
 46 Farnon, Keela             12 COM                            2:33.16  
                  36.39     1:16.95 (40.56)     1:55.54 (38.59)     2:33.16 (37.62)
 47 Kennelly, Aisling         13 GAL                            2:33.20  
                  35.13     1:13.31 (38.18)     1:53.61 (40.30)     2:33.20 (39.59)
 48 Ennis, Kelly              12 Athlone SwimTeam               2:34.41  
                  35.27     1:14.87 (39.60)     1:56.82 (41.95)     2:34.41 (37.59)
 49 Breslin, Niamh            13 CBAR                           2:34.89  
                  35.35     1:15.29 (39.94)     1:56.33 (41.04)     2:34.89 (38.56)
 50 Grant, Stephanie          14 Tuam Swim Team                 2:35.47  
                  35.05     1:15.14 (40.09)     1:56.05 (40.91)     2:35.47 (39.42)
 51 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                          2:36.22  
                  36.27     1:16.68 (40.41)     1:57.80 (41.12)     2:36.22 (38.42)
 52 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                          2:36.92  
                  36.77     1:17.09 (40.32)     1:58.12 (41.03)     2:36.92 (38.80)
 53 Gibbs, Isabelle           11 GAL                            2:37.45  
                  38.40     1:18.96 (40.56)     1:59.77 (40.81)     2:37.45 (37.68)
 54 Wong, Tara                12 BALL                           2:38.80  
                  36.47     1:18.30 (41.83)     2:00.16 (41.86)     2:38.80 (38.64)
 55 Loughran, Jessica         12 Bluefin SC                     2:39.31  
                  35.75     1:17.20 (41.45)     1:59.41 (42.21)     2:39.31 (39.90)
 56 Conwell, Caoimhe          12 BALL                           2:39.39  
                  35.04     1:15.12 (40.08)     1:58.18 (43.06)     2:39.39 (41.21)
 57 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                          2:39.40  
                  35.81     1:17.14 (41.33)     1:59.84 (42.70)     2:39.40 (39.56)
 58 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                          2:39.71  
                  37.43     1:18.48 (41.05)     2:00.40 (41.92)     2:39.71 (39.31)
 59 Heaney, Sarah             14 CLM                            2:40.54  
                  37.26     1:19.15 (41.89)     2:01.46 (42.31)     2:40.54 (39.08)
 60 Poskrobko, Carolina       12 LASER                          2:41.16  
                  36.27     1:18.14 (41.87)     2:00.65 (42.51)     2:41.16 (40.51)
 61 Fadden, Heather           12 CBAR                           2:41.21  
                  35.95     1:18.76 (42.81)     2:02.03 (43.27)     2:41.21 (39.18)
 62 Mitchell, Madeline        12 GAL                            2:41.34  
                  36.13     1:17.46 (41.33)     1:59.97 (42.51)     2:41.34 (41.37)
 63 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                          2:41.50  
                  36.79     1:18.81 (42.02)     2:01.53 (42.72)     2:41.50 (39.97)
 64 Johnson, Laura            11 Athlone SwimTeam               2:41.87  
                  36.05     1:15.89 (39.84)     1:59.45 (43.56)     2:41.87 (42.42)
 65 O'Sullivan, Caoimhe       12 SLIGO                          2:42.23  
                  37.35     1:19.58 (42.23)     2:02.71 (43.13)     2:42.23 (39.52)
 66 Patten, Alex              12 B DOL                          2:43.47  
                  35.83     1:17.12 (41.29)     2:01.02 (43.90)     2:43.47 (42.45)
 67 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          2:43.67  
                  38.30     1:21.20 (42.90)     2:03.27 (42.07)     2:43.67 (40.40)
 68 Gannon, Jessica            9 COM                            2:44.34  
                  37.87     1:20.09 (42.22)     2:02.75 (42.66)     2:44.34 (41.59)
 69 Whyte, Naomi              13 SHARK                          2:44.66  
                  35.90     1:16.86 (40.96)     2:00.51 (43.65)     2:44.66 (44.15)
 70 Curran, Raechel           14 SHARK                          2:45.02  
                  38.37     1:20.74 (42.37)     2:03.08 (42.34)     2:45.02 (41.94)
 71 Connolly, Rachel          13 LASER                          2:45.22  
                  36.45     1:19.08 (42.63)     2:03.66 (44.58)     2:45.22 (41.56)
 72 Kelly, Terri              13 SLIGO                          2:45.48  
                  37.90     1:20.51 (42.61)     2:03.96 (43.45)     2:45.48 (41.52)
 73 Friel, Lauren             11 Athlone SwimTeam               2:46.24  
                  36.94     1:19.29 (42.35)     2:03.50 (44.21)     2:46.24 (42.74)
 74 Burke, Saoirse            11 Tuam Swim Team                 2:46.49  
                  37.78     1:19.60 (41.82)     2:03.25 (43.65)     2:46.49 (43.24)
 75 Joyce, Grace              11 SHARK                          2:47.82  
                  36.55     1:19.59 (43.04)     2:05.34 (45.75)     2:47.82 (42.48)
 76 Lyons, Maria              11 SLIGO                          2:48.63  
                  37.79     1:19.64 (41.85)     2:04.23 (44.59)     2:48.63 (44.40)
 77 Boyle, Emma               11 Bluefin SC                     2:48.65  
                  38.30     1:20.95 (42.65)     2:04.25 (43.30)     2:48.65 (44.40)
 78 Nugent, Ellen             12 BALL                           2:49.37  
                  37.05     1:20.90 (43.85)     2:06.20 (45.30)     2:49.37 (43.17)
 79 Fox, Nicola               11 Bluefin SC                     2:50.88  
                  39.01     1:23.72 (44.71)     2:08.94 (45.22)     2:50.88 (41.94)
 80 Ryan, Orla                11 COM                            2:51.39  
                  39.36     1:24.81 (45.45)     2:09.86 (45.05)     2:51.39 (41.53)
 81 Murphy, Rose              12 CLM                            2:51.85  
                  37.68     1:21.38 (43.70)     2:08.02 (46.64)     2:51.85 (43.83)
 82 Farnon, Hannah            11 COM                            2:53.88  
                2:13.64     2:53.88 (40.24)                                        
 83 Donnelly, Rebecca         11 BALL                           2:54.78  
                2:12.76     2:54.78 (42.02)                                        
 84 Joyce, Carrie             11 SHARK                          2:55.30  
                2:12.61     2:55.30 (42.69)                                        
 85 Clancy, Cara              12 C FIN                          2:56.25  
                  39.80     1:24.89 (45.09)     2:11.18 (46.29)     2:56.25 (45.07)
 86 Smislek, Olivia           10 Athlone SwimTeam               3:02.68  
                  40.94     1:27.84 (46.90)     2:17.00 (49.16)     3:02.68 (45.68)
 -- Crosby, Emer              14 LASER                               DQ  
                  32.66     1:10.72 (38.06)     1:50.78 (40.06)          DQ (39.54)
 
Event 22  Girls 15 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              16 CLM                            2:07.63  
                  29.96     1:02.21 (32.25)     1:35.26 (33.05)     2:07.63 (32.37)
  2 Finn, Kate                16 GAL                            2:11.56  
                  30.99     1:04.90 (33.91)     1:39.09 (34.19)     2:11.56 (32.47)
  3 Keaveney, Shona           17 SLIGO                          2:11.78  
                  30.58     1:04.26 (33.68)     1:37.52 (33.26)     2:11.78 (34.26)
  4 Joyce, Ciera              15 SHARK                          2:13.03  
                  30.60     1:04.81 (34.21)     1:39.52 (34.71)     2:13.03 (33.51)
  5 Pfeiffer, Ronja           17 Bluefin SC                     2:13.38  
                  30.28     1:03.42 (33.14)     1:38.52 (35.10)     2:13.38 (34.86)
  6 Kavanagh, Kate            15 GAL                            2:14.13  
                  32.16     1:06.28 (34.12)     1:40.48 (34.20)     2:14.13 (33.65)
  7 Dinneen, Molly            15 LASER                          2:14.37  
                  31.88     1:06.36 (34.48)     1:40.99 (34.63)     2:14.37 (33.38)
  8 MC Farland, Alex          15 GAL                            2:14.53  
                  30.76     1:04.39 (33.63)     1:39.08 (34.69)     2:14.53 (35.45)
  9 Lowe, Sophie              15 Athlone SwimTeam               2:14.76  
                  30.99     1:04.74 (33.75)     1:39.85 (35.11)     2:14.76 (34.91)
 10 Harrington, Lisa          15 Athlone SwimTeam               2:16.40  
                  31.71     1:06.02 (34.31)     1:41.24 (35.22)     2:16.40 (35.16)
 11 Melody, Niamh             15 GAL                            2:18.86  
                  32.40     1:07.77 (35.37)     1:43.73 (35.96)     2:18.86 (35.13)
 12 Cunnane, Aine             15 CLM                            2:20.68  
                  32.15     1:08.69 (36.54)     1:45.59 (36.90)     2:20.68 (35.09)
 13 Delaney, Riona            16 COM                            2:21.40  
                  32.20     1:07.61 (35.41)     1:44.67 (37.06)     2:21.40 (36.73)
 14 Grady, Aisling            15 CBAR                           2:22.09  
                  32.58     1:08.51 (35.93)     1:45.67 (37.16)     2:22.09 (36.42)
 15 O'Neill, Ciara            15 LASER                          2:25.49  
                  34.03     1:10.56 (36.53)     1:48.26 (37.70)     2:25.49 (37.23)
 16 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                           2:25.60  
                  32.66     1:09.35 (36.69)     1:47.96 (38.61)     2:25.60 (37.64)
 17 Fadden, Ambre             16 CBAR                           2:26.90  
                  33.69     1:10.04 (36.35)     1:48.45 (38.41)     2:26.90 (38.45)
 18 Kenny, Laura              15 LONG                           2:30.07  
                  33.63     1:11.06 (37.43)     1:50.50 (39.44)     2:30.07 (39.57)
 19 Skelly, Aideen            15 LONG                           2:37.72  
                  36.00     1:15.45 (39.45)     1:55.89 (40.44)     2:37.72 (41.83)
 20 Crossan, Mary             16 C FIN                          2:37.89  
                  35.39     1:14.78 (39.39)     1:56.55 (41.77)     2:37.89 (41.34)
 
Event 23  Boys 14 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team                 2:03.62  
                  28.00       59.33 (31.33)     1:31.12 (31.79)     2:03.62 (32.50)
  2 Wilson, Mitchell          14 GAL                            2:04.25  
                  28.18       59.87 (31.69)     1:32.03 (32.16)     2:04.25 (32.22)
  3 Moran, Michael            13 COM                            2:05.02  
                  28.54     1:00.28 (31.74)     1:33.01 (32.73)     2:05.02 (32.01)
  4 O'Farrell, Brian          14 SHARK                          2:09.00  
                  28.14       59.93 (31.79)     1:34.29 (34.36)     2:09.00 (34.71)
  5 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC                     2:10.23  
                  30.07     1:02.80 (32.73)     1:37.23 (34.43)     2:10.23 (33.00)
  6 Kolcow, Max               12 GAL                            2:16.20  
                  30.80     1:06.38 (35.58)     1:42.56 (36.18)     2:16.20 (33.64)
  7 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                          2:16.59  
                  29.74     1:03.96 (34.22)     1:40.71 (36.75)     2:16.59 (35.88)
  8 Plangg, Artur             14 COM                            2:17.06  
                  30.70     1:05.58 (34.88)     1:42.34 (36.76)     2:17.06 (34.72)
  9 Murphy, Jamie             13 CBAR                           2:18.15  
                  33.01     1:09.93 (36.92)     1:45.28 (35.35)     2:18.15 (32.87)
 10 Cugalj, Filip             14 SHARK                          2:18.40  
                  30.24     1:06.06 (35.82)     1:42.97 (36.91)     2:18.40 (35.43)
 11 Shakeshaft, Jack          13 BALL                           2:20.69  
                  31.75     1:07.40 (35.65)     1:45.07 (37.67)     2:20.69 (35.62)
 12 Melly, Conor              14 CBAR                           2:21.51  
                  32.80     1:08.92 (36.12)     1:45.68 (36.76)     2:21.51 (35.83)
 13 Clarke, Jack              14 LASER                          2:21.83  
                  32.45     1:09.14 (36.69)     1:46.43 (37.29)     2:21.83 (35.40)
 14 Staunton, Diarmuid        14 CLM                            2:21.90  
                  32.20     1:08.75 (36.55)     1:46.07 (37.32)     2:21.90 (35.83)
 15 Cummins, Ben              14 COM                            2:22.86  
                  31.39     1:07.74 (36.35)     1:45.55 (37.81)     2:22.86 (37.31)
 16 Blacoe, Cillian           13 GAL                            2:23.56  
                  32.74     1:09.85 (37.11)     1:48.01 (38.16)     2:23.56 (35.55)
 17 Scully, Bryan             13 Athlone SwimTeam               2:23.70  
                  32.40     1:09.06 (36.66)     1:47.00 (37.94)     2:23.70 (36.70)
 18 Gilhooley, David          14 Tuam Swim Team                 2:24.94  
                  32.13     1:09.43 (37.30)     1:47.77 (38.34)     2:24.94 (37.17)
 19 Melvin, Conor             13 SLIGO                          2:25.69  
                  32.27     1:09.05 (36.78)     1:47.72 (38.67)     2:25.69 (37.97)
 20 Brennan, Jack             12 Athlone SwimTeam               2:25.84  
                  32.88     1:10.36 (37.48)     1:48.13 (37.77)     2:25.84 (37.71)
 21 Connolly, Sam             13 COM                            2:26.93  
                  33.41     1:10.28 (36.87)     1:48.44 (38.16)     2:26.93 (38.49)
 22 O'Connor, Sean            12 CBAR                           2:28.37  
                  32.09     1:08.68 (36.59)     1:48.41 (39.73)     2:28.37 (39.96)
 23 Rather, Zak               11 GAL                            2:28.79  
                  34.37     1:12.62 (38.25)     1:51.42 (38.80)     2:28.79 (37.37)
 24 O'Dea, Jack               14 Bluefin SC                     2:29.69  
                  34.67     1:12.99 (38.32)     1:51.98 (38.99)     2:29.69 (37.71)
 25 Vickers, Fintan           14 SHARK                          2:33.77  
                  33.76     1:12.63 (38.87)     1:54.14 (41.51)     2:33.77 (39.63)
 26 Regan, Ciaran             12 COM                            2:33.78  
                  34.84     1:14.56 (39.72)     1:54.75 (40.19)     2:33.78 (39.03)
 27 Melody, Rory              12 GAL                            2:34.18  
                  36.26     1:17.68 (41.42)     1:58.14 (40.46)     2:34.18 (36.04)
 28 McGrath, Jack             12 SLIGO                          2:34.60  
                  33.04     1:12.24 (39.20)     1:53.72 (41.48)     2:34.60 (40.88)
 29 O'Connor, Milo            11 Athlone SwimTeam               2:35.39  
                  36.07     1:15.67 (39.60)     1:56.39 (40.72)     2:35.39 (39.00)
 30 McAndrew, Michael         12 SHARK                          2:38.01  
                  34.31     1:14.17 (39.86)     1:53.60 (39.43)     2:38.01 (44.41)
 31 Doorly, David             11 GAL                            2:42.32  
                  37.99     1:20.38 (42.39)     2:02.73 (42.35)     2:42.32 (39.59)
 32 O'Sullivan, Tom           10 GAL                            2:42.54  
                  38.25     1:20.66 (42.41)     2:03.48 (42.82)     2:42.54 (39.06)
 33 Brennan, Sean             11 Tuam Swim Team                 2:43.81  
                  37.59     1:20.06 (42.47)     2:03.75 (43.69)     2:43.81 (40.06)
 34 Moran, Ben                12 COM                            2:44.34  
                  36.36     1:18.75 (42.39)     2:03.29 (44.54)     2:44.34 (41.05)
 35 Arsic, Aleksandar         12 SHARK                          2:44.37  
                  37.58     1:18.93 (41.35)     2:02.00 (43.07)     2:44.37 (42.37)
 36 Ryan, Duileach            10 LONG                           2:44.63  
                  38.74     1:20.87 (42.13)     2:04.03 (43.16)     2:44.63 (40.60)
 37 Scully, Tom               12 GAL                            2:46.31  
                  39.34     1:22.99 (43.65)     2:06.17 (43.18)     2:46.31 (40.14)
 38 Waters, Fionn             11 Tuam Swim Team                 2:47.06  
                  38.14     1:21.33 (43.19)     2:05.15 (43.82)     2:47.06 (41.91)
 39 Kilkenny, Liam            13 GAL                            2:49.86  
                  36.97     1:20.71 (43.74)     2:05.59 (44.88)     2:49.86 (44.27)
 40 Kenny, Ronan              12 LONG                           2:51.32  
                  40.12     1:24.71 (44.59)     2:09.48 (44.77)     2:51.32 (41.84)
 -- Joyce, Cathal             11 CLM                                 DQ  
                  36.16     1:19.07 (42.91)     2:02.79 (43.72)          DQ (39.68)
 
Event 23  Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Gerry              15 LONG                           1:55.78  
                  26.45       55.82 (29.37)     1:26.08 (30.26)     1:55.78 (29.70)
  2 Smyth, Conor              18 GAL                            2:02.38  
                  27.61       58.37 (30.76)     1:30.10 (31.73)     2:02.38 (32.28)
  3 Dowling, David            16 LASER                          2:05.49  
                  27.80       58.89 (31.09)     1:32.23 (33.34)     2:05.49 (33.26)
  4 Warby, Cian               16 Athlone SwimTeam               2:07.36  
                  27.92     1:00.09 (32.17)     1:33.45 (33.36)     2:07.36 (33.91)
  5 Lannon, Kevin             16 COM                            2:08.49  
                  29.11     1:01.11 (32.00)     1:34.85 (33.74)     2:08.49 (33.64)
  6 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                          2:08.51  
                  29.46     1:01.72 (32.26)     1:35.59 (33.87)     2:08.51 (32.92)
  7 Snowdon, Conor            16 GAL                            2:08.55  
                  29.23     1:01.85 (32.62)     1:35.24 (33.39)     2:08.55 (33.31)
  8 Collins, Donal            15 Bluefin SC                     2:10.35  
                  29.56     1:02.81 (33.25)     1:36.88 (34.07)     2:10.35 (33.47)
  9 McCarra, Niall            19 GAL                            2:11.28  
                  29.23     1:02.81 (33.58)     1:37.29 (34.48)     2:11.28 (33.99)
 10 Kelly, Evan               17 SLIGO                          2:16.29  
                  29.71     1:03.53 (33.82)     1:40.19 (36.66)     2:16.29 (36.10)
 11 Williams, David           16 SHARK                          2:21.67  
                  31.72     1:08.36 (36.64)     1:45.99 (37.63)     2:21.67 (35.68)
 12 Vahey, Ben                15 SHARK                          2:22.31  
                  32.49     1:08.67 (36.18)     1:46.77 (38.10)     2:22.31 (35.54)
 13 Gibbons, Shane            15 Athlone SwimTeam               2:22.56  
                  33.12     1:09.92 (36.80)     1:46.95 (37.03)     2:22.56 (35.61)
 14 Waldron, Fintan           16 CLM                            2:24.12  
                  32.49     1:09.89 (37.40)     1:47.52 (37.63)     2:24.12 (36.60)
 15 O'Hanlon, Ciaran          15 LONG                           2:27.04  
                  31.22     1:07.66 (36.44)     1:47.18 (39.52)     2:27.04 (39.86)
 16 Woods, David              15 SLIGO                          2:30.06  
                  32.69     1:11.91 (39.22)     1:53.60 (41.69)     2:30.06 (36.46)
 17 Flanagan, Patrick         16 LONG                           2:52.22  
                  40.88     1:24.80 (43.92)     2:08.73 (43.93)     2:52.22 (43.49)
 
Event 24  Girls 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Killgallen, Niamh         14 CLM                              32.26  
  2 Keaney, Maeve             14 SLIGO                            32.54  
  3 Clabby, Aibhlin           14 Athlone SwimTeam                 32.62  
  4 Heneghan, Niamh           14 CBAR                             33.20  
  5 Naughton, Imogen          14 SHARK                            33.77  
  6 Mc Weeney, Sinead         13 LONG                             34.16  
  7 Moran, Sophie             12 GAL                              34.49  
  8 Murphy, Rachel            14 BALL                             34.73  
  9 Crosby, Emer              14 LASER                            34.94  
 10 Dowling, Caoimhe          12 LASER                            35.15  
 11 MC Gowan, Heather         13 B DOL                            35.17  
 12 Kelly, Lauren             14 SHARK                            35.65  
 13 Dunne, Jessica            14 SHARK                            35.83  
 14 Farrell, Michelle         14 COM                              35.92  
 15 Scott-Ryan, Naoise        11 SLIGO                            36.30  
 16 Scully, Andraya           14 GAL                              36.38  
 17 Lally, Erin               12 CLM                              36.50  
 18 Gibbs, Isabelle           11 GAL                              36.54  
 19 Ward, Emily               14 B DOL                            36.78  
 20 Kilduff, Jenni            13 COM                              37.00  
 21 Patten, Alex              12 B DOL                            37.29  
 22 MC Gowan, Amy             12 B DOL                            37.38  
 23 Duignan, Dearbhla         13 Athlone SwimTeam                 37.43  
 24 Shortall, Alice           14 Wport                            37.75  
 25 Farnon, Keela             12 COM                              38.00  
 26 Loughran, Jessica         12 Bluefin SC                       38.53  
 27 Kennelly, Aisling         13 GAL                              38.63  
 28 Ryan, Orla                11 COM                              38.68  
 29 Kennedy, Louise           12 Athlone SwimTeam                 38.84  
 30 Reilly, Lauran            14 Athlone SwimTeam                 38.88  
 31 Joyce, Grace              11 SHARK                            39.48  
 32 Boyle, Emma               11 Bluefin SC                       39.82  
 33 Sweeney, Caoimhe          13 SHARK                            40.27  
 34 Holland, Jennifer         11 GAL                              41.05  
 35 O'Flynn, Aisha            13 SHARK                            41.33  
 35 Curran, Raechel           14 SHARK                            41.33  
 35 Lyons, Maria              11 SLIGO                            41.33  
 38 Heaney, Sarah             14 CLM                              41.43  
 39 Joyce, Carrie             11 SHARK                            41.55  
 40 Friel, Lauren             11 Athlone SwimTeam                 41.73  
 41 Kelly, Terri              13 SLIGO                            41.89  
 42 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                            42.05  
 43 Murphy, Rose              12 CLM                              42.23  
 44 Fox, Nicola               11 Bluefin SC                       42.52  
 45 Walsh, Alison             12 GAL                              42.64  
 46 Mc Weeney, Aine           11 LONG                             42.80  
 47 Smislek, Olivia           10 Athlone SwimTeam                 42.82  
 48 Gannon, Jessica            9 COM                              43.07  
 49 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                   43.26  
 50 Melvin, Sarah             11 SLIGO                            43.44  
 51 Shakeshaft, Zoe           11 BALL                             44.49  
 
Event 24  Girls 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kavanagh, Kate            15 GAL                              30.34  
  2 Finn, Kate                16 GAL                              31.73  
  3 Keaveney, Shona           17 SLIGO                            31.97  
  4 Keogh, Ruth               16 GAL                              32.40  
  5 Fullard, Olivia           18 COM                              33.30  
  6 Cunnane, Aine             15 CLM                              33.74  
  7 Delaney, Riona            16 COM                              35.79  
  8 Hristeva, Kristiana       18 GAL                              36.51  
  9 Farrell, Ailbhe           15 LONG                             37.89  
 10 Skelly, Aideen            15 LONG                             39.11  
 
Event 25  Boys 14 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team                   29.60  
  2 Moran, Michael            13 COM                              29.68  
  3 Powell, Robert            13 Athlone SwimTeam                 30.00  
  4 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC                       31.35  
  5 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                            32.44  
  6 Plangg, Artur             14 COM                              33.29  
  7 Blacoe, Cillian           13 GAL                              34.20  
  8 Staunton, Diarmuid        14 CLM                              36.68  
  9 Melody, Rory              12 GAL                              37.66  
 10 Regan, Ciaran             12 COM                              38.11  
 11 Joyce, Cathal             11 CLM                              38.25  
 12 Scully, Tom               12 GAL                              38.86  
 13 McGrath, Jack             12 SLIGO                            39.06  
 14 Ryan, Duileach            10 LONG                             40.14  
 14 Brennan, Sean             11 Tuam Swim Team                   40.14  
 16 Joyce, Darragh            10 CLM                              40.85  
 17 O'Dea, Jack               14 Bluefin SC                       41.46  
 18 Moran, Ben                12 COM                              41.72  
 19 O'Sullivan, Tom           10 GAL                              42.25  
 20 Kilkenny, Liam            13 GAL                              42.36  
 21 Kenny, Ronan              12 LONG                             42.56  
 
Event 25  Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         15 GAL                              28.13  
  2 Dowling, David            16 LASER                            28.49  
  3 Moore, Andrew             15 GAL                              29.79  
  4 Snowdon, Conor            16 GAL                              29.92  
  5 Mc Glade, Kevin           20 GAL                              30.44  
  6 Scully, Daniel            16 GAL                              31.79  
  7 Kelly, Evan               17 SLIGO                            32.16  
  8 Williams, David           16 SHARK                            34.61  
  9 Vahey, Ben                15 SHARK                            34.85  
 10 Waldron, Fintan           16 CLM                              35.99  
 11 Woods, David              15 SLIGO                            36.78  
 12 O'Hanlon, Shane           15 LONG                             37.01  
 13 O'Hanlon, Ciaran          15 LONG                             38.63  
 14 Flanagan, Patrick         16 LONG                             45.61  
 
Event 26  Girls 14 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Killgallen, Niamh         14 CLM                            2:37.60  
                  35.94     1:15.71 (39.77)     1:56.43 (40.72)     2:37.60 (41.17)
  2 Mellotte, Georgia         14 Wport                          2:59.30  
                  40.54     1:25.90 (45.36)     2:12.13 (46.23)     2:59.30 (47.17)
  3 Egan, Stacey              14 Athlone SwimTeam               2:59.53  
                  41.06     1:27.71 (46.65)     2:13.48 (45.77)     2:59.53 (46.05)
  4 Dunne, Jessica            14 SHARK                          3:06.81  
                  42.42     1:29.23 (46.81)     2:17.38 (48.15)     3:06.81 (49.43)
  5 Healy, Aoife              14 Athlone SwimTeam               3:07.39  
                  42.29     1:29.52 (47.23)     2:18.27 (48.75)     3:07.39 (49.12)
  6 Caulfield, Shannon        13 COM                            3:08.43  
                  41.27     1:29.03 (47.76)     2:18.70 (49.67)     3:08.43 (49.73)
  7 Naughton, Imogen          14 SHARK                          3:09.40  
                  42.88     1:31.21 (48.33)     2:20.19 (48.98)     3:09.40 (49.21)
  8 Clancy, Marie             14 SHARK                          3:09.54  
                  42.92     1:32.09 (49.17)     2:21.78 (49.69)     3:09.54 (47.76)
  9 Mc Glinchey, Jane         13 SLIGO                          3:09.60  
                  42.96     1:31.98 (49.02)     2:21.41 (49.43)     3:09.60 (48.19)
 10 Fadden, Heather           12 CBAR                           3:10.95  
                  41.76     1:30.74 (48.98)     2:22.69 (51.95)     3:10.95 (48.26)
 11 Sweeney, Amy              14 SHARK                          3:11.52  
                  42.46     1:31.11 (48.65)     2:21.24 (50.13)     3:11.52 (50.28)
 12 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team                 3:11.96  
                  43.13     1:31.17 (48.04)     2:20.83 (49.66)     3:11.96 (51.13)
 13 Walsh, Sinead             13 GAL                            3:12.83  
                  44.74     1:33.91 (49.17)     2:23.48 (49.57)     3:12.83 (49.35)
 14 Crosby, Emer              14 LASER                          3:13.06  
                  42.90     1:32.04 (49.14)     2:22.91 (50.87)     3:13.06 (50.15)
 15 Lally, Erin               12 CLM                            3:13.27  
                  44.31     1:33.63 (49.32)     2:23.52 (49.89)     3:13.27 (49.75)
 16 Begley, Emma              13 Tuam Swim Team                 3:13.57  
                  43.69     1:33.29 (49.60)     2:23.26 (49.97)     3:13.57 (50.31)
 17 Moran, Sophie             12 GAL                            3:13.78  
                  44.45     1:34.56 (50.11)     2:24.65 (50.09)     3:13.78 (49.13)
 18 O'Sullivan, Caoimhe       12 SLIGO                          3:16.15  
                  46.01     1:36.78 (50.77)     2:28.27 (51.49)     3:16.15 (47.88)
 19 Coen, Hazel               13 CBAR                           3:17.07  
                  47.18     1:36.48 (49.30)     2:27.98 (51.50)     3:17.07 (49.09)
 20 Grady, Hannah             12 CBAR                           3:17.40  
                  45.12     1:36.40 (51.28)     2:27.71 (51.31)     3:17.40 (49.69)
 21 Carey, Sinead             13 SHARK                          3:17.43  
                  44.50     1:35.18 (50.68)     2:26.56 (51.38)     3:17.43 (50.87)
 22 Conwell, Caoimhe          12 BALL                           3:18.19  
                  45.34     1:36.58 (51.24)     2:27.97 (51.39)     3:18.19 (50.22)
 23 Holland, Jennifer         11 GAL                            3:18.56  
                  46.73     1:38.65 (51.92)     2:29.30 (50.65)     3:18.56 (49.26)
 24 Mc Nally, Aisling         13 Tuam Swim Team                 3:19.57  
                  46.54     1:37.09 (50.55)     2:28.86 (51.77)     3:19.57 (50.71)
 25 Mc Daid, Carrie           11 SLIGO                          3:19.90  
                  45.46     1:38.50 (53.04)     2:29.83 (51.33)     3:19.90 (50.07)
 26 Donnelly, Sarah           13 BALL                           3:20.25  
                  44.30     1:34.91 (50.61)     2:28.33 (53.42)     3:20.25 (51.92)
 27 Johnson, Rachel           13 Athlone SwimTeam               3:20.27  
                  46.18     1:38.19 (52.01)     2:30.26 (52.07)     3:20.27 (50.01)
 28 MC Gowan, Heather         13 B DOL                          3:20.85  
                  46.11     1:39.51 (53.40)     2:31.63 (52.12)     3:20.85 (49.22)
 29 Poskrobko, Carolina       12 LASER                          3:21.59  
                  46.02     1:36.45 (50.43)     2:28.95 (52.50)     3:21.59 (52.64)
 30 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                          3:23.14  
                  46.34     1:37.82 (51.48)     2:30.03 (52.21)     3:23.14 (53.11)
 31 Grant, Stephanie          14 Tuam Swim Team                 3:23.86  
                  45.09     1:36.68 (51.59)     2:30.00 (53.32)     3:23.86 (53.86)
 32 Melvin, Sarah             11 SLIGO                          3:26.36  
                  46.76     1:39.55 (52.79)     2:33.93 (54.38)     3:26.36 (52.43)
 33 Kennedy, Louise           12 Athlone SwimTeam               3:26.45  
                  46.13     1:39.64 (53.51)     2:33.64 (54.00)     3:26.45 (52.81)
 34 Ward, Emily               14 B DOL                          3:26.99  
                  46.59     1:39.29 (52.70)     2:33.33 (54.04)     3:26.99 (53.66)
 35 Togher, Una               14 CBAR                           3:27.37  
                  47.05     1:39.95 (52.90)     2:34.20 (54.25)     3:27.37 (53.17)
 36 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                          3:27.64  
                  46.39     1:38.88 (52.49)     2:32.80 (53.92)     3:27.64 (54.84)
 37 Walsh, Alison             12 GAL                            3:27.75  
                  48.07     1:41.65 (53.58)     2:35.52 (53.87)     3:27.75 (52.23)
 38 MC Gowan, Amy             12 B DOL                          3:27.86  
                  47.86     1:41.20 (53.34)     2:35.76 (54.56)     3:27.86 (52.10)
 39 Mitchell, Madeline        12 GAL                            3:28.09  
                  47.48     1:40.03 (52.55)     2:34.02 (53.99)     3:28.09 (54.07)
 40 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                          3:28.43  
                  47.78     1:41.98 (54.20)     2:36.30 (54.32)     3:28.43 (52.13)
 41 Burke, Saoirse            11 Tuam Swim Team                 3:32.11  
                  48.31     1:42.23 (53.92)     2:37.93 (55.70)     3:32.11 (54.18)
 42 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team                 3:33.36  
                  49.47     1:43.42 (53.95)     2:38.80 (55.38)     3:33.36 (54.56)
 
Event 26  Girls 15 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Jade              16 SLIGO                          2:44.32  
                  37.34     1:19.15 (41.81)     2:01.44 (42.29)     2:44.32 (42.88)
  2 Fullard, Olivia           18 COM                            2:59.52  
                  38.67     1:23.27 (44.60)     2:11.01 (47.74)     2:59.52 (48.51)
  3 Fadden, Ambre             16 CBAR                           3:00.82  
                  39.45     1:24.88 (45.43)     2:12.50 (47.62)     3:00.82 (48.32)
  4 Dempsey, Aisling          15 LASER                          3:12.96  
                  45.79     1:35.11 (49.32)     2:24.15 (49.04)     3:12.96 (48.81)
  5 O'Neill, Ciara            15 LASER                          3:13.15  
                  43.57     1:32.36 (48.79)     2:22.57 (50.21)     3:13.15 (50.58)
  6 Farrell, Ailbhe           15 LONG                           3:14.06  
                  43.90     1:33.33 (49.43)     2:23.98 (50.65)     3:14.06 (50.08)
  7 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                           3:14.70  
                  43.32     1:34.63 (51.31)     2:24.10 (49.47)     3:14.70 (50.60)
 
Event 27  Boys 14 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Farrell, Brian          14 SHARK                          2:38.94  
                  34.56     1:14.88 (40.32)     1:57.04 (42.16)     2:38.94 (41.90)
  2 Wilson, Mitchell          14 GAL                            2:41.92  
                  35.43     1:16.44 (41.01)     1:59.12 (42.68)     2:41.92 (42.80)
  3 Clarke, Jack              14 LASER                          2:47.39  
                  38.17     1:20.71 (42.54)     2:04.15 (43.44)     2:47.39 (43.24)
  4 O'Hara, Eanna             13 SLIGO                          2:50.68  
                  38.36     1:22.32 (43.96)     2:06.65 (44.33)     2:50.68 (44.03)
  5 Ashton, Callum            14 LASER                          2:52.17  
                  38.75     1:23.43 (44.68)     2:08.52 (45.09)     2:52.17 (43.65)
  6 Cugalj, Filip             14 SHARK                          2:55.52  
                  39.19     1:24.12 (44.93)     2:09.90 (45.78)     2:55.52 (45.62)
  7 Scully, Bryan             13 Athlone SwimTeam               2:58.91  
                  40.47     1:26.32 (45.85)     2:12.95 (46.63)     2:58.91 (45.96)
  8 Duffy, Fionn              12 GAL                            2:59.32  
                  40.71     1:27.42 (46.71)     2:15.13 (47.71)     2:59.32 (44.19)
  9 Brennan, Jack             12 Athlone SwimTeam               3:00.07  
                  41.04     1:26.70 (45.66)     2:12.99 (46.29)     3:00.07 (47.08)
 10 Keogh, Timothy            13 GAL                            3:00.33  
                  42.76     1:28.77 (46.01)     2:15.58 (46.81)     3:00.33 (44.75)
 11 Staunton, Diarmuid        14 CLM                            3:02.25  
                  41.13     1:27.80 (46.67)     2:15.72 (47.92)     3:02.25 (46.53)
 12 Cummins, Ben              14 COM                            3:02.35  
                  39.84     1:25.83 (45.99)     2:13.75 (47.92)     3:02.35 (48.60)
 13 Connolly, Sam             13 COM                            3:03.47  
                  40.29     1:26.51 (46.22)     2:16.36 (49.85)     3:03.47 (47.11)
 14 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                          3:07.71  
                  41.77     1:28.29 (46.52)     2:17.43 (49.14)     3:07.71 (50.28)
 15 Morris, Jayke             13 CLM                            3:08.01  
                  42.08     1:29.62 (47.54)     2:19.68 (50.06)     3:08.01 (48.33)
 16 O'Connor, Sean            12 CBAR                           3:08.16  
                  41.03     1:29.07 (48.04)     2:19.05 (49.98)     3:08.16 (49.11)
 17 Shakeshaft, Jack          13 BALL                           3:08.71  
                  42.25     1:29.80 (47.55)     2:20.15 (50.35)     3:08.71 (48.56)
 18 Rather, Zak               11 GAL                            3:10.66  
                  44.12     1:33.14 (49.02)     2:22.95 (49.81)     3:10.66 (47.71)
 19 O'Sullivan, Conor         13 SHARK                          3:11.38  
                  43.91     1:33.16 (49.25)     2:22.29 (49.13)     3:11.38 (49.09)
 20 Vickers, Fintan           14 SHARK                          3:12.35  
                  43.56     1:33.15 (49.59)     2:23.22 (50.07)     3:12.35 (49.13)
 21 Arsic, Aleksandar         12 SHARK                          3:15.65  
                  43.75     1:33.24 (49.49)     2:25.25 (52.01)     3:15.65 (50.40)
 22 McAndrew, Michael         12 SHARK                          3:15.74  
                  44.60     1:33.72 (49.12)     2:24.39 (50.67)     3:15.74 (51.35)
 23 Dervan, Ronan             12 CBAR                           3:20.65  
                  45.69     1:37.87 (52.18)     2:29.89 (52.02)     3:20.65 (50.76)
 24 McGrath, Jack             12 SLIGO                          3:22.11  
                  45.62     1:36.95 (51.33)     2:30.00 (53.05)     3:22.11 (52.11)
 25 O'Connor, Milo            11 Athlone SwimTeam               3:29.87  
                  48.00     1:41.36 (53.36)     2:36.11 (54.75)     3:29.87 (53.76)
 26 Kenny, Ronan              12 LONG                           3:37.85  
                  51.28     1:46.52 (55.24)     2:43.00 (56.48)     3:37.85 (54.85)
 -- Regan, Ciaran             12 COM                                 DQ  
                  48.12     1:41.29 (53.17)     2:34.92 (53.63)          DQ (52.32)
 
Event 27  Boys 15 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Gerry              15 LONG                           2:32.87  
                  35.05     1:15.08 (40.03)     1:53.50 (38.42)     2:32.87 (39.37)
  2 Livingstone, Patrick      16 CBAR                           2:34.68  
                  35.10     1:15.26 (40.16)     1:54.85 (39.59)     2:34.68 (39.83)
  3 Lannon, Kevin             16 COM                            2:47.74  
                  36.68     1:19.29 (42.61)     2:03.11 (43.82)     2:47.74 (44.63)
  4 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                          2:51.01  
                  39.47     1:23.30 (43.83)     2:07.55 (44.25)     2:51.01 (43.46)
  5 Kelly, Evan               17 SLIGO                          2:59.37  
                  39.23     1:24.59 (45.36)     2:11.31 (46.72)     2:59.37 (48.06)
  6 Woods, David              15 SLIGO                          3:04.76  
                  40.49     1:27.50 (47.01)     2:16.31 (48.81)     3:04.76 (48.45)
  7 O'Hanlon, Shane           15 LONG                           3:08.55  
                  40.81     1:28.19 (47.38)     2:17.44 (49.25)     3:08.55 (51.11)
 
Event 28  Girls 14 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Paola            14 SHARK                          2:39.38  
                  34.38     1:15.06 (40.68)     1:56.92 (41.86)     2:39.38 (42.46)
  2 Friel, Alanna             14 Athlone SwimTeam               2:42.30  
                  35.21     1:16.20 (40.99)     1:59.53 (43.33)     2:42.30 (42.77)
  3 Egan, Stacey              14 Athlone SwimTeam               2:50.75  
                  35.78     1:19.25 (43.47)     2:05.03 (45.78)     2:50.75 (45.72)
  4 Joyce, Laura              14 CLM                            3:01.33  
                  37.33     1:24.31 (46.98)     2:14.81 (50.50)     3:01.33 (46.52)
  5 Healy, Aoife              14 Athlone SwimTeam               3:02.16  
                  37.23     1:21.89 (44.66)     2:11.43 (49.54)     3:02.16 (50.73)
  6 Blacoe, Allanah           11 GAL                            3:03.58  
                  39.96     1:28.05 (48.09)     2:16.83 (48.78)     3:03.58 (46.75)
  7 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                          3:09.20  
                  41.22     1:30.10 (48.88)     2:19.95 (49.85)     3:09.20 (49.25)
 
Event 28  Girls 15 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              16 CLM                            2:21.09  
                  31.70     1:07.03 (35.33)     1:44.20 (37.17)     2:21.09 (36.89)
  2 Walsh, Keena              17 GAL                            2:24.42  
                  32.19     1:08.11 (35.92)     1:45.86 (37.75)     2:24.42 (38.56)
  3 Dinneen, Molly            15 LASER                          2:26.29  
                  32.90     1:10.39 (37.49)     1:48.73 (38.34)     2:26.29 (37.56)
  4 Fox, Sarah Jane           16 GAL                            2:31.18  
                  33.78     1:12.42 (38.64)     1:51.86 (39.44)     2:31.18 (39.32)
  5 Harrington, Lisa          15 Athlone SwimTeam               2:31.45  
                  32.97     1:10.75 (37.78)     1:50.77 (40.02)     2:31.45 (40.68)
  6 Joyce, Ciera              15 SHARK                          2:38.30  
                  33.97     1:14.27 (40.30)     1:57.10 (42.83)     2:38.30 (41.20)
  7 Kenny, Laura              15 LONG                           3:00.97  
                  39.33     1:24.48 (45.15)     2:12.05 (47.57)     3:00.97 (48.92)
 
Event 29  Boys 14 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Mitchell          14 GAL                            2:20.10  
                  31.04     1:06.77 (35.73)     1:43.30 (36.53)     2:20.10 (36.80)
  2 Duffy, Fionn              12 GAL                            2:38.28  
                  34.36     1:15.32 (40.96)     1:56.89 (41.57)     2:38.28 (41.39)
  3 Kolcow, Max               12 GAL                            2:40.73  
                  33.56     1:13.55 (39.99)     1:57.25 (43.70)     2:40.73 (43.48)
 
Event 29  Boys 15 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melly, Cillian            16 CBAR                           2:14.07  
                  29.12     1:02.78 (33.66)     1:38.15 (35.37)     2:14.07 (35.92)
  2 Collins, Donal            15 Bluefin SC                     2:23.51  
                  31.05     1:07.51 (36.46)     1:46.70 (39.19)     2:23.51 (36.81)
  3 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                          2:42.76  
                  33.13     1:12.35 (39.22)     1:57.02 (44.67)     2:42.76 (45.74)
  4 Roe, Dylan                15 SHARK                          2:58.92  
                  37.25     1:21.52 (44.27)     2:09.57 (48.05)     2:58.92 (49.35)
 
Event 30  Girls 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:14.79  
                  32.51     1:09.91 (37.40)     1:43.78 (33.87)     2:14.79 (31.01)
  2 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:17.08  
                  34.26     1:15.45 (41.19)     1:48.28 (32.83)     2:17.08 (28.80)
  3 Sligo S C  'A'                                              2:19.07  
                  33.26     1:14.25 (40.99)     1:48.43 (34.18)     2:19.07 (30.64)
  4 Claremorris SC  'A'                                         2:19.50  
                  37.20     1:10.95 (33.75)     1:48.35 (37.40)     2:19.50 (31.15)
  5 Comans S C  'A'                                             2:20.20  
                  36.48     1:16.65 (40.17)     1:50.91 (34.26)     2:20.20 (29.29)
  6 Galway Swim Team  'A'                                       2:20.99  
                  34.93     1:15.85 (40.92)     1:50.57 (34.72)     2:20.99 (30.42)
  7 Galway Swim Team  'B'                                       2:23.39  
                  36.14     1:17.41 (41.27)     1:51.56 (34.15)     2:23.39 (31.83)
  8 Ballina Dolphins  'A'                                       2:31.23  
                  37.38     1:20.15 (42.77)     1:59.01 (38.86)     2:31.23 (32.22)
 
Event 31  Boys 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Comans S C  'A'                                             2:06.58  
                  33.18     1:09.24 (36.06)     1:37.74 (28.50)     2:06.58 (28.84)
  2 Galway Swim Team  'A'                                       2:07.52  
                  32.24     1:05.48 (33.24)     1:37.13 (31.65)     2:07.52 (30.39)
  3 Athlone  'A'                                                2:15.72  
                  29.10     1:06.45 (37.35)     1:45.53 (39.08)     2:15.72 (30.19)
  4 Galway Swim Team  'B'                                       2:29.09  
                  36.05     1:22.25 (46.20)     1:56.84 (34.59)     2:29.09 (32.25)
 
Event 32  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'A'                                       2:03.14  
                  31.70     1:05.50 (33.80)     1:36.34 (30.84)     2:03.14 (26.80)
  2 Galway Swim Team  'B'                                       2:03.24  
                  30.60     1:07.46 (36.86)     1:36.40 (28.94)     2:03.24 (26.84)
  3 Claremorris SC  'A'                                         2:09.15  
                  33.32     1:06.96 (33.64)     1:37.70 (30.74)     2:09.15 (31.45)
  4 Ballina Swimming Club  'A'                                  2:23.71  
                  34.83     1:15.91 (41.08)     1:50.85 (34.94)     2:23.71 (32.86)
 
Event 33  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Galway Swim Team  'B'                                       1:50.40  
                  28.00       59.02 (31.02)     1:24.06 (25.04)     1:50.40 (26.34)
  2 Galway Swim Team  'A'                                       1:51.13  
                  26.94       57.25 (30.31)     1:25.20 (27.95)     1:51.13 (25.93)
  3 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:05.45  
                  33.15     1:06.16 (33.01)     1:38.09 (31.93)     2:05.45 (27.36)
 
Event 34  Girls 14 & Under 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                           9:39.32  
                  32.57     1:07.84 (35.27)     1:44.18 (36.34)     2:20.72 (36.54)
        2:57.23 (36.51)     3:33.66 (36.43)     4:10.77 (37.11)     4:47.46 (36.69)
        5:24.64 (37.18)     6:01.61 (36.97)     6:38.41 (36.80)     7:15.25 (36.84)
        7:52.36 (37.11)     8:29.47 (37.11)     9:05.95 (36.48)     9:39.32 (33.37)
  2 Clabby, Aibhlin           14 Athlone SwimTeam               9:53.61  
                  32.99     1:09.58 (36.59)     1:47.17 (37.59)     2:25.80 (38.63)
        3:03.78 (37.98)     3:42.00 (38.22)     4:20.18 (38.18)     4:57.75 (37.57)
        5:34.44 (36.69)     6:12.35 (37.91)     6:49.78 (37.43)     7:28.23 (38.45)
        8:05.24 (37.01)     8:42.50 (37.26)     9:18.97 (36.47)     9:53.61 (34.64)
  3 Kelly, Lauren             14 SHARK                          9:56.00  
                  32.85     1:10.82 (37.97)     1:48.10 (37.28)     2:26.22 (38.12)
        3:03.43 (37.21)     3:41.52 (38.09)     4:19.97 (38.45)     4:57.77 (37.80)
        5:35.66 (37.89)     6:13.11 (37.45)     6:51.54 (38.43)     7:28.37 (36.83)
        8:05.90 (37.53)     8:44.31 (38.41)     9:21.56 (37.25)     9:56.00 (34.44)
  4 Friel, Alanna             14 Athlone SwimTeam              10:18.01  
                  34.90     1:13.45 (38.55)     1:52.65 (39.20)     2:31.37 (38.72)
        3:10.73 (39.36)     3:49.49 (38.76)     4:29.15 (39.66)     5:07.94 (38.79)
        5:47.33 (39.39)     6:26.56 (39.23)     7:05.74 (39.18)     7:44.59 (38.85)
        8:24.07 (39.48)     9:02.92 (38.85)     9:41.05 (38.13)    10:18.01 (36.96)
  5 Finn, Roisin              12 GAL                           10:22.55  
                  35.39     1:14.31 (38.92)     1:53.81 (39.50)     2:33.22 (39.41)
        3:12.37 (39.15)     3:51.43 (39.06)     4:30.56 (39.13)     5:10.05 (39.49)
        5:49.35 (39.30)     6:27.99 (38.64)     7:07.56 (39.57)     7:46.96 (39.40)
        8:26.61 (39.65)     9:05.74 (39.13)     9:44.12 (38.38)    10:22.55 (38.43)
  6 Mulhall, Keela            12 GAL                           10:32.56  
                  35.07     1:13.97 (38.90)     1:53.65 (39.68)     2:33.35 (39.70)
        3:13.52 (40.17)     3:53.47 (39.95)     4:33.26 (39.79)     5:13.32 (40.06)
        5:53.48 (40.16)     6:34.20 (40.72)     7:14.83 (40.63)     7:55.52 (40.69)
        8:35.10 (39.58)     9:15.24 (40.14)     9:53.31 (38.07)    10:32.56 (39.25)
  7 Johnson, Rachel           13 Athlone SwimTeam              10:36.92  
                  35.48     1:14.35 (38.87)     1:54.22 (39.87)     2:34.67 (40.45)
        3:14.85 (40.18)     3:55.02 (40.17)     4:35.34 (40.32)     5:16.34 (41.00)
        5:57.02 (40.68)     6:37.06 (40.04)     7:17.09 (40.03)     7:57.32 (40.23)
        8:38.05 (40.73)     9:19.19 (41.14)     9:58.59 (39.40)    10:36.92 (38.33)
  8 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                          10:51.97  
                  35.02     1:13.27 (38.25)     1:53.45 (40.18)     2:34.09 (40.64)
        3:15.04 (40.95)     3:56.64 (41.60)     4:38.53 (41.89)     5:21.19 (42.66)
        6:03.03 (41.84)     6:44.90 (41.87)     7:26.63 (41.73)     8:08.98 (42.35)
        8:50.80 (41.82)     9:32.03 (41.23)    10:12.89 (40.86)    10:51.97 (39.08)
 
Event 34  Women 15 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Keena              17 GAL                            9:13.88  
                  32.20     1:06.41 (34.21)     1:41.07 (34.66)     2:16.46 (35.39)
        2:51.34 (34.88)     3:27.63 (36.29)     4:02.70 (35.07)     4:38.33 (35.63)
        5:13.91 (35.58)     5:49.41 (35.50)     6:24.40 (34.99)     6:59.76 (35.36)
        7:33.79 (34.03)     8:09.18 (35.39)     8:41.80 (32.62)     9:13.88 (32.08)
  2 Kelly, Sarah              16 CLM                            9:14.93  
                  31.44     1:06.14 (34.70)     1:41.01 (34.87)     2:15.77 (34.76)
        2:50.51 (34.74)     3:25.63 (35.12)     4:00.75 (35.12)     4:35.99 (35.24)
        5:11.83 (35.84)     5:47.62 (35.79)     6:23.04 (35.42)     6:57.87 (34.83)
        7:32.12 (34.25)     8:06.82 (34.70)     8:41.37 (34.55)     9:14.93 (33.56)
  3 Shorten, Aoife            15 SHARK                          9:26.24  
                  33.39     1:08.71 (35.32)     1:44.19 (35.48)     2:19.76 (35.57)
        2:55.68 (35.92)     3:31.70 (36.02)     4:07.98 (36.28)     4:43.79 (35.81)
        5:19.95 (36.16)     5:55.47 (35.52)     6:30.96 (35.49)     7:06.92 (35.96)
        7:42.17 (35.25)     8:17.50 (35.33)     8:52.31 (34.81)     9:26.24 (33.93)
  4 Lowe, Sophie              15 Athlone SwimTeam               9:38.94  
                  31.94     1:06.87 (34.93)     1:43.26 (36.39)     2:20.05 (36.79)
        2:56.96 (36.91)     3:33.72 (36.76)     4:10.74 (37.02)     4:47.55 (36.81)
        5:23.85 (36.30)     6:00.85 (37.00)     6:38.01 (37.16)     7:14.79 (36.78)
        7:51.72 (36.93)     8:28.49 (36.77)     9:05.02 (36.53)     9:38.94 (33.92)
  5 Pfeiffer, Ronja           17 Bluefin SC                     9:52.23  
                  31.30     1:06.36 (35.06)     1:42.92 (36.56)     2:19.77 (36.85)
        2:49.78 (30.01)     3:34.12 (44.34)     4:11.51 (37.39)     4:49.37 (37.86)
        5:27.40 (38.03)     6:05.34 (37.94)     6:43.30 (37.96)     7:21.69 (38.39)
        8:00.11 (38.42)     8:38.40 (38.29)     9:15.91 (37.51)     9:52.23 (36.32)
  6 Murphy, Jade              16 SLIGO                         10:18.14  
                  33.07     1:10.27 (37.20)     1:49.01 (38.74)     2:28.50 (39.49)
        3:07.81 (39.31)     3:47.52 (39.71)     4:26.99 (39.47)     5:07.07 (40.08)
        5:45.95 (38.88)     6:25.28 (39.33)     7:04.58 (39.30)     7:43.71 (39.13)
        8:22.63 (38.92)     9:01.77 (39.14)     9:40.65 (38.88)    10:18.14 (37.49)
  7 Ryan, Emma                17 C FIN                         10:52.42  
                  33.07     1:10.54 (37.47)     1:50.14 (39.60)     2:30.97 (40.83)
        3:12.85 (41.88)     3:55.06 (42.21)     4:38.12 (43.06)     5:20.46 (42.34)
        6:03.24 (42.78)     6:45.89 (42.65)     7:27.62 (41.73)     8:09.29 (41.67)
        8:51.55 (42.26)     9:33.39 (41.84)    10:14.37 (40.98)    10:52.42 (38.05)
 
Event 34  Boys 14 & Under 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 Athlone SwimTeam               8:48.94  
                  29.25     1:02.10 (32.85)     1:35.62 (33.52)     2:09.02 (33.40)
        2:41.97 (32.95)     3:15.48 (33.51)     3:41.03 (25.55)     4:22.44 (41.41)
        4:55.72 (33.28)     5:28.94 (33.22)     6:01.86 (32.92)     6:35.47 (33.61)
        7:09.70 (34.23)     7:42.75 (33.05)     8:15.44 (32.69)     8:48.94 (33.50)
  2 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team                 9:01.75  
                  29.90     1:03.45 (33.55)     1:37.49 (34.04)     2:11.87 (34.38)
        2:45.82 (33.95)     3:20.01 (34.19)     3:54.59 (34.58)     4:28.79 (34.20)
        5:02.58 (33.79)     5:36.91 (34.33)     6:11.16 (34.25)     6:45.66 (34.50)
        7:19.42 (33.76)     7:54.02 (34.60)     8:28.08 (34.06)     9:01.75 (33.67)
 
Event 34  Men 15 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scully, Daniel            16 GAL                            9:12.22  
                  29.62     1:03.13 (33.51)     1:37.44 (34.31)     2:11.94 (34.50)
        2:46.51 (34.57)     3:21.11 (34.60)     3:56.57 (35.46)     4:32.18 (35.61)
        5:07.71 (35.53)     5:43.37 (35.66)     6:19.17 (35.80)     6:54.71 (35.54)
        7:29.63 (34.92)     8:05.13 (35.50)     8:39.82 (34.69)     9:12.22 (32.40)