Cranny Halloween Swim Meet 2013                             
 
Event 1  Girls 8-9 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gannon, Jessica            9 COM                    43.26      43.77  
  2 Lynch, Helen               9 ATH                    45.11      45.75  
  3 Gibbs, Alison              9 GAL                    47.71      47.50  
  4 Canavan, Alannah           8 BALL                   50.72      49.46  
  5 Lowe, Erika                8 ATH                    48.81      49.94  
  6 Fitzpatrick, Cara          9 ATH                    50.48      52.37  
 
Event 1  Girls 8-9 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gannon, Jessica            9 COM                    50.24      43.26  
  2 Lynch, Helen               9 ATH                    44.11      45.11  
  3 Gibbs, Alison              9 GAL                    49.68      47.71  
  4 Lowe, Erika                8 ATH                    57.63      48.81  
  5 Fitzpatrick, Cara          9 ATH                    56.41      50.48  
  6 Canavan, Alannah           8 BALL                   50.31      50.72  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Begley, Chloe              9 GAL                       NT      51.17  
  8 Moran, Ellie               8 COM                    54.87      51.96  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dempsey, Rachel            9 GAL                       NT      52.06  
 10 Kavanagh, Lilian           9 GAL                       NT      52.29  
 11 Sultanov, Sophie           9 LASER                     NT      52.69  
 12 Shaughnessy, Andrea        8 GAL                       NT      53.96  
 13 Mc Keon, Ava               8 BSLOE                1:05.00      54.18  
 14 Kenny, Shauna              8 ATH                       NT      54.44  
 15 MC Govern, Elaine          9 ATH                  1:21.74      55.12  
 16 O Rourke, Grainne          9 Tuam Swim Team            NT      56.06  
 17 Mc Auley, Sile             9 ATH                       NT      56.10  
 18 Ruane, Leah                9 GAL                       NT      56.21  
 19 Elwood, Rachel             9 GAL                       NT      57.14  
 20 Liptrot, Rebecca           9 SHARK                1:06.28      59.72  
 21 O'Boyle, Karen             9 LONG                 1:04.96    1:01.04  
 22 Fitzpatrick, Eva           9 ATH                  1:01.40    1:01.29  
 -- Scanlon, Aisling           8 LONG                   59.69         DQ  
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennelly, Emma            10 GAL                    37.49      37.39  
  2 Lowe, Rebecca             10 ATH                    39.18      40.28  
  3 Kelly, Aimee              10 SHARK                  44.37      42.34  
  4 Smialek, Olivia           10 ATH                    42.67      42.82  
  5 Kavanagh, Grace A         10 GAL                    41.74      43.28  
  5 Ashton, Iona              10 LASER                  42.94      43.28  
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennelly, Emma            10 GAL                    41.85      37.49  
  2 Lowe, Rebecca             10 ATH                    40.99      39.18  
  3 Kavanagh, Grace A         10 GAL                    50.50      41.74  
  4 Smialek, Olivia           10 ATH                    45.89      42.67  
  5 Ashton, Iona              10 LASER                  44.58      42.94  
  6 Kelly, Aimee              10 SHARK                  48.34      44.37  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mulhall, Ailbhe           10 GAL                    49.20      44.77  
  8 Flaherty, Ellen           10 ATH                       NT      44.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brennan, Judy             10 ATH                    47.79      45.71  
 10 Daly, Edel                10 ATH                    50.88      45.92  
 11 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team         53.49      47.40  
 12 Treanor, Sorcha           10 CLM                       NT      47.62  
 13 Ward, Aileen              10 ATH                    51.27      48.33  
 14 Butler, Emily             10 LASER                1:03.20      48.48  
 15 Delaney, Kate             10 CLM                       NT      49.68  
 16 Kennedy, Ailbhe           10 LASER                  51.31      49.90  
 17 Kennedy, Ellen            10 GAL                       NT      52.22  
 18 Hickey, Rachel            10 LASER                  56.76      52.63  
 19 Collier, Clodagh          10 ATH                  1:10.45      54.46  
 20 Keane, Camille            10 GAL                       NT      55.37  
 -- Kennedy, Caoimhe          10 BSLOE                1:10.00         DQ  
 
Event 2  Boys 8-9 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Joyce, Darragh             9 CLM                    42.83      41.50  
  2 Mc Namara, Conn            9 Wport                  45.87      45.56  
  3 Malashnyak, Edwin          9 ATH                    44.58      46.16  
  4 Harrington, Shane          9 ATH                    46.21      46.48  
  5 Mc Greal, Adam             9 BSLOE                  46.27      47.13  
  6 Colleran, Ronan            9 Tuam Swim Team         48.51      47.92  
 
Event 2  Boys 8-9 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joyce, Darragh             9 CLM                    45.59      42.83  
  2 Malashnyak, Edwin          9 ATH                    49.33      44.58  
  3 Mc Namara, Conn            9 Wport                  49.69      45.87  
  4 Harrington, Shane          9 ATH                    52.95      46.21  
  5 Mc Greal, Adam             9 BSLOE                  45.00      46.27  
  6 Colleran, Ronan            9 Tuam Swim Team            NT      48.51  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Heneghan, Conor            9 Tuam Swim Team       1:00.40      48.52  
  8 Smith, Cian                9 ATH                    56.71      49.71  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wooley, James              9 CLM                       NT      49.97  
 10 Coogan, Alfie              9 ATH                    57.50      50.16  
 11 Semikin, Nikita            9 ATH                  1:00.63      50.46  
 12 Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team            NT      50.58  
 13 Walsh, Harry               9 GAL                    58.71      51.49  
 14 Murphy, Darren             9 GAL                       NT      52.12  
 15 Davey, Frey                9 GAL                       NT      52.54  
 16 Mc Nulty, Oran             9 CLM                       NT      55.70  
 17 Mitchell, Marco            9 GAL                       NT      55.78  
 18 Brennan, Luke              9 GAL                       NT      57.02  
 19 Iakimov, Boris             9 Tuam Swim Team            NT      57.36  
 20 Joyce-Whyte, Ewan          8 ATH                       NT      58.46  
 21 Duda, Philip               8 COM                       NT    1:02.13  
 22 Meegan, Zach               8 ATH                       NT    1:04.61  
 23 Caulfield, Simon           8 COM                       NT    1:14.48  
 
Event 2  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ryan, Duileach            10 LONG                   39.09      39.17  
  2 Brennan, Sean             10 Tuam Swim Team         41.49      40.53  
  3 O'Sullivan, Tom           10 GAL                    40.90      41.00  
  4 Burke, Aaron              10 GAL                    43.60      44.06  
  5 Madigan, Daniel           10 Breifne                44.55      44.21  
  6 O Rourke, Diarmuid        10 Tuam Swim Team         45.14      44.50  
 
Event 2  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Duileach            10 LONG                   40.65      39.09  
  2 O'Sullivan, Tom           10 GAL                    46.25      40.90  
  3 Brennan, Sean             10 Tuam Swim Team         42.56      41.49  
  4 Burke, Aaron              10 GAL                    49.35      43.60  
  5 Madigan, Daniel           10 Breifne                45.01      44.55  
  6 O Rourke, Diarmuid        10 Tuam Swim Team         50.93      45.14  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Brennan, Daniel           10 COM                    56.52      46.05  
  8 Lynam, Cillian            10 ATH                    55.23      46.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Faherty, Christopher      10 LONG                   45.16      46.92  
 10 Naughton, Alex            10 GAL                       NT      48.62  
 11 O'Connor, Mark            10 GAL                       NT      50.60  
 12 Heneghan, Dara            10 Tuam Swim Team       1:10.71      50.98  
 13 O'Boyle, Aiden            10 LONG                   52.49      51.67  
 14 Gallagher, Eamon          10 GAL                       NT      52.82  
 15 Crosby, Canice            10 LASER                     NT      53.72  
 16 Power, Charlie            10 GAL                       NT      53.74  
 17 Naughton, Ben             10 GAL                       NT      54.81  
 18 Conneely, Tiernan         10 GAL                       NT      58.75  
 19 O'Byrne, Donagh           10 GAL                       NT    1:01.06  
 
Event 3  Girls 8-9 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sultanov, Sophie           9 LASER                  50.05      49.73  
  2 Gibbs, Alison              9 GAL                    50.06      50.15  
  3 Kilcommons, Ciara          9 COM                    53.74      53.89  
  4 Dempsey, Rachel            9 GAL                    55.81      54.82  
  5 Lynch, Helen               9 ATH                    55.30      55.46  
  6 Staunton, Nora             9 CLM                    56.64      56.94  
 
Event 3  Girls 8-9 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sultanov, Sophie           9 LASER                     NT      50.05  
  2 Gibbs, Alison              9 GAL                    56.21      50.06  
  3 Kilcommons, Ciara          9 COM                  1:06.22      53.74  
  4 Lynch, Helen               9 ATH                    53.00      55.30  
  5 Dempsey, Rachel            9 GAL                       NT      55.81  
  6 Staunton, Nora             9 CLM                       NT      56.64  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mc Fadden, Ava             9 COM                       NT      57.70  
  8 O'Boyle, Karen             9 LONG                   54.63      59.00  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lowe, Erika                8 ATH                  1:11.25      59.24  
 10 Ruane, Leah                9 GAL                       NT      59.66  
 11 Clarke, Eloise             9 ATH                  1:09.00      59.98  
 12 Mc Auley, Sile             9 ATH                       NT    1:01.10  
 12 Shaughnessy, Andrea        8 GAL                       NT    1:01.10  
 14 Moran, Ellie               8 COM                       NT    1:01.46  
 15 Kavanagh, Lilian           9 GAL                       NT    1:01.54  
 16 Canavan, Alannah           8 BALL                 1:01.00    1:01.90  
 17 Begley, Chloe              9 GAL                       NT    1:02.64  
 18 Liptrot, Rebecca           9 SHARK                1:12.07    1:03.17  
 19 Griffin, Carol             8 SHARK                1:06.00    1:04.66  
 20 Fitzpatrick, Eva           9 ATH                       NT    1:08.78  
 21 Elwood, Rachel             9 GAL                       NT    1:08.88  
 22 Fitzpatrick, Cara          9 ATH                       NT    1:09.18  
 23 Scanlon, Aisling           8 LONG                 1:11.73    1:09.35  
 24 MC Govern, Elaine          9 ATH                       NT    1:13.60  
 
Event 3  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lowe, Rebecca             10 ATH                    45.44      44.24  
  2 Kennelly, Emma            10 GAL                    45.15      44.76  
  3 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team         46.53      45.50  
  4 Flaherty, Ellen           10 ATH                    49.23      47.77  
  5 Ryan, Isabelle            10 COM                    50.14      49.61  
  6 Brennan, Judy             10 ATH                    50.98      49.84  
 
Event 3  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennelly, Emma            10 GAL                    50.11      45.15  
  2 Lowe, Rebecca             10 ATH                    45.83      45.44  
  3 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team         48.53      46.53  
  4 Flaherty, Ellen           10 ATH                    58.34      49.23  
  5 Ryan, Isabelle            10 COM                  1:24.19      50.14  
  6 Brennan, Judy             10 ATH                    52.44      50.98  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kelly, Aimee              10 SHARK                  53.63      51.42  
  8 Larkin, Alisha            10 BSLOE                  57.00      51.99  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Treanor, Sorcha           10 CLM                  1:01.16      52.31  
 10 Hickey, Rachel            10 LASER                  58.59      52.68  
 11 Kavanagh, Grace A         10 GAL                       NT      54.61  
 12 Butler, Emily             10 LASER                     NT      55.01  
 13 Williams, Megan           10 SHARK                1:01.78      55.51  
 14 Kennedy, Ellen            10 GAL                       NT      55.56  
 15 Ashton, Iona              10 LASER                  54.76      56.27  
 16 Delaney, Kate             10 CLM                       NT      56.38  
 17 Mulhall, Ailbhe           10 GAL                  1:08.23      58.15  
 18 Cugalj, Teodora           10 SHARK                1:01.47      58.25  
 19 Collier, Clodagh          10 ATH                    59.64    1:00.43  
 20 Ward, Aileen              10 ATH                  1:00.00    1:00.62  
 21 Keane, Camille            10 GAL                       NT    1:01.23  
 22 Kennedy, Ailbhe           10 LASER                1:11.60    1:03.32  
 23 Daly, Edel                10 ATH                  1:15.48    1:08.95  
 
Event 4  Boys 8-9 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Coogan, Alfie              9 ATH                    53.55      52.18  
  2 Joyce, Darragh             9 CLM                    51.38      52.49  
  3 Walsh, Harry               9 GAL                    53.13      53.70  
  4 Davin, Luke                9 Tuam Swim Team         54.15      54.10  
  5 Mc Namara, Conn            9 Wport                  57.05      56.34  
 -- Malashnyak, Edwin          9 ATH                    51.26         DQ  
 
Event 4  Boys 8-9 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Malashnyak, Edwin          9 ATH                    54.09      51.26  
  2 Joyce, Darragh             9 CLM                    58.02      51.38  
  3 Walsh, Harry               9 GAL                  1:01.64      53.13  
  4 Coogan, Alfie              9 ATH                    56.91      53.55  
  5 Davin, Luke                9 Tuam Swim Team         58.10      54.15  
  6 Mc Namara, Conn            9 Wport                1:00.02      57.05  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team       1:07.99      57.06  
  8 Jennings, Euan             8 SHARK                1:03.00      57.48  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wooley, James              9 CLM                       NT      59.11  
 10 Iakimov, Boris             9 Tuam Swim Team            NT    1:00.50  
 11 Smyth, Ben                 9 CLM                       NT    1:01.13  
 12 Joyce-Whyte, Ewan          8 ATH                       NT    1:01.26  
 13 Semikin, Nikita            9 ATH                  1:23.11    1:02.96  
 14 Ryan, Tom                  8 COM                       NT    1:03.02  
 15 Davey, Frey                9 GAL                       NT    1:03.67  
 16 Daly, Ruairi               9 SHARK                1:08.91    1:04.05  
 17 Mitchell, Marco            9 GAL                       NT    1:05.42  
 18 Finnerty, Cathal           9 CLM                       NT    1:06.05  
 19 Murphy, Darren             9 GAL                       NT    1:06.29  
 20 Flaherty, Roan             8 ATH                       NT    1:09.21  
 21 Smith, Cian                9 ATH                  1:01.08    1:09.95  
 22 Brennan, Luke              9 GAL                       NT    1:13.82  
 23 Grogan, Callum             9 COM                       NT    1:18.24  
 24 Meegan, Zach               8 ATH                       NT    1:20.68  
 
Event 4  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Madigan, Daniel           10 Breifne                48.60      47.45  
  2 Ryan, Duileach            10 LONG                   50.53      50.36  
  3 O Rourke, Diarmuid        10 Tuam Swim Team         52.16      51.16  
  4 O'Sullivan, Tom           10 GAL                    52.84      52.20  
  5 Naughton, Ben             10 GAL                    55.69      54.86  
  6 Burke, Aaron              10 GAL                    55.03      55.18  
 
Event 4  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Madigan, Daniel           10 Breifne                50.10      48.60  
  2 Ryan, Duileach            10 LONG                   55.28      50.53  
  3 O Rourke, Diarmuid        10 Tuam Swim Team         52.01      52.16  
  4 O'Sullivan, Tom           10 GAL                    54.58      52.84  
  5 Burke, Aaron              10 GAL                    59.39      55.03  
  6 Naughton, Ben             10 GAL                       NT      55.69  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Faherty, Christopher      10 LONG                   56.74      56.02  
  8 Naughton, Alex            10 GAL                       NT      56.12  
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Connor, Mark            10 GAL                  1:10.80      57.01  
 10 Heneghan, Dara            10 Tuam Swim Team            NT      59.32  
 11 Crosby, Canice            10 LASER                     NT    1:01.03  
 12 Kennedy, Charlie          10 ATH                  1:06.21    1:01.88  
 13 Conneely, Tiernan         10 GAL                       NT    1:01.91  
 14 Carey, Robert             10 SHARK                1:03.82    1:02.36  
 15 Gallagher, Eamon          10 GAL                       NT    1:03.26  
 16 Power, Charlie            10 GAL                       NT    1:06.41  
 17 O'Boyle, Aiden            10 LONG                 1:03.48    1:09.81  
 18 O'Byrne, Donagh           10 GAL                       NT    1:10.56  
 
Event 5  Girls 8-9 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gannon, Jessica            9 COM                    43.69      42.20  
  2 Gibbs, Alison              9 GAL                    46.15      44.35  
  3 Lynch, Helen               9 ATH                    44.49      45.36  
  4 Sultanov, Sophie           9 LASER                  46.39      45.94  
  5 Kilcommons, Ciara          9 COM                    45.23      46.16  
  6 Mc Keon, Tara              9 BSLOE                  51.90      52.06  
 
Event 5  Girls 8-9 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gannon, Jessica            9 COM                    47.78      43.69  
  2 Lynch, Helen               9 ATH                    44.31      44.49  
  3 Kilcommons, Ciara          9 COM                    50.30      45.23  
  4 Gibbs, Alison              9 GAL                    51.07      46.15  
  5 Sultanov, Sophie           9 LASER                     NT      46.39  
  6 Mc Keon, Tara              9 BSLOE                1:09.00      51.90  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Canavan, Alannah           8 BALL                   49.81      55.44  
  8 Moran, Ellie               8 COM                       NT      59.82  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dempsey, Rachel            9 GAL                       NT    1:00.00  
 10 Begley, Chloe              9 GAL                       NT    1:00.99  
 11 Lowe, Erika                8 ATH                  1:05.61    1:02.80  
 12 MC Govern, Elaine          9 ATH                       NT    1:05.28  
 13 Kavanagh, Lilian           9 GAL                       NT    1:05.87  
 14 Scanlon, Aisling           8 LONG                      NT    1:06.19  
 15 Fitzpatrick, Eva           9 ATH                       NT    1:06.44  
 16 Mc Auley, Sile             9 ATH                       NT    1:08.91  
 17 Ruane, Leah                9 GAL                       NT    1:09.41  
 18 O'Boyle, Karen             9 LONG                 1:16.28    1:11.02  
 19 Fitzpatrick, Cara          9 ATH                       NT    1:12.21  
 20 Elwood, Rachel             9 GAL                       NT    1:16.17  
 
Event 5  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennelly, Emma            10 GAL                    37.79      36.60  
  2 Lowe, Rebecca             10 ATH                    42.16      41.31  
  3 Smialek, Olivia           10 ATH                    44.78      43.76  
  4 Treanor, Sorcha           10 CLM                    46.75      44.28  
  5 Kavanagh, Grace A         10 GAL                    46.41      47.13  
  6 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team         47.03      47.70  
 
Event 5  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennelly, Emma            10 GAL                    42.09      37.79  
  2 Lowe, Rebecca             10 ATH                    47.08      42.16  
  3 Smialek, Olivia           10 ATH                    43.81      44.78  
  4 Kavanagh, Grace A         10 GAL                    49.63      46.41  
  5 Treanor, Sorcha           10 CLM                       NT      46.75  
  6 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team         45.73      47.03  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ashton, Iona              10 LASER                  48.37      47.54  
  8 Williams, Megan           10 SHARK                  49.49      47.80  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brennan, Judy             10 ATH                    51.44      51.60  
 10 Mulhall, Ailbhe           10 GAL                    49.30      51.82  
 11 Ward, Aileen              10 ATH                    52.89      53.01  
 12 Delaney, Kate             10 CLM                    53.48      53.33  
 13 Butler, Emily             10 LASER                     NT      54.11  
 14 Kennedy, Ellen            10 GAL                       NT      54.47  
 15 Collier, Clodagh          10 ATH                  1:03.97      55.34  
 16 Madden, Emma              10 SHARK                1:04.03      57.15  
 17 Daly, Edel                10 ATH                    53.30      58.05  
 18 Kennedy, Ailbhe           10 LASER                  55.70      58.23  
 19 Keane, Camille            10 GAL                       NT      59.48  
 20 Hickey, Rachel            10 LASER                1:00.83    1:01.66  
 
Event 6  Boys 8-9 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Malashnyak, Edwin          9 ATH                    41.66      40.78  
  2 Joyce, Darragh             9 CLM                    45.42      44.63  
  3 Mc Namara, Conn            9 Wport                  51.52      49.55  
  4 Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team         50.15      49.86  
  5 Wooley, James              9 CLM                    52.67      51.44  
  6 Heneghan, Conor            9 Tuam Swim Team         53.59      53.73  
 
Event 6  Boys 8-9 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Malashnyak, Edwin          9 ATH                    43.28      41.66  
  2 Joyce, Darragh             9 CLM                       NT      45.42  
  3 Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team         50.13      50.15  
  4 Mc Namara, Conn            9 Wport                  52.22      51.52  
  5 Wooley, James              9 CLM                       NT      52.67  
  6 Heneghan, Conor            9 Tuam Swim Team       1:03.92      53.59  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Coogan, Alfie              9 ATH                    57.33      54.70  
  8 Walsh, Harry               9 GAL                    56.09      56.31  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harrington, Shane          9 ATH                    51.44      58.78  
 10 Semikin, Nikita            9 ATH                  1:04.37      59.78  
 11 Smith, Cian                9 ATH                    55.65    1:00.88  
 12 Murphy, Darren             9 GAL                       NT    1:04.15  
 13 Brennan, Luke              9 GAL                       NT    1:07.35  
 14 Daly, Ruairi               9 SHARK                1:12.03    1:07.62  
 15 Joyce-Whyte, Ewan          8 ATH                       NT    1:08.24  
 16 Davey, Frey                9 GAL                       NT    1:14.57  
 17 Mitchell, Marco            9 GAL                       NT    1:18.33  
 
Event 6  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brennan, Sean             10 Tuam Swim Team         40.63      39.07  
  2 Ryan, Duileach            10 LONG                   40.17      39.38  
  3 O'Sullivan, Tom           10 GAL                    43.10      42.39  
  4 Madigan, Daniel           10 Breifne                41.88      42.67  
  5 Faherty, Christopher      10 LONG                   48.18      45.17  
  6 O Rourke, Diarmuid        10 Tuam Swim Team         48.50      48.04  
 
Event 6  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Duileach            10 LONG                   41.68      40.17  
  2 Brennan, Sean             10 Tuam Swim Team         41.28      40.63  
  3 Madigan, Daniel           10 Breifne                44.20      41.88  
  4 O'Sullivan, Tom           10 GAL                    43.94      43.10  
  5 Faherty, Christopher      10 LONG                   43.30      48.18  
  6 O Rourke, Diarmuid        10 Tuam Swim Team            NT      48.50  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Burke, Aaron              10 GAL                    52.01      49.84  
  8 Naughton, Alex            10 GAL                       NT      51.87  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brennan, Daniel           10 COM                  1:02.37      54.59  
 10 Power, Charlie            10 GAL                       NT    1:00.70  
 11 Gallagher, Eamon          10 GAL                       NT    1:01.10  
 12 O'Boyle, Aiden            10 LONG                 1:05.31    1:01.34  
 13 O'Connor, Mark            10 GAL                  1:00.16    1:07.82  
 14 Conneely, Tiernan         10 GAL                       NT    1:09.32  
 15 O'Byrne, Donagh           10 GAL                       NT    1:11.86  
 
Event 7  Girls 8-9 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gannon, Jessica            9 COM                    38.53      37.07  
  2 Lynch, Helen               9 ATH                    39.32      37.80  
  3 Gibbs, Alison              9 GAL                    38.98      37.91  
  4 Kilcommons, Ciara          9 COM                    41.35      37.98  
  5 Canavan, Alannah           8 BALL                   42.59      41.43  
  6 Mc Keon, Ava               8 BSLOE                  43.31      42.85  
 
Event 7  Girls 8-9 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gannon, Jessica            9 COM                    41.61      38.53  
  2 Gibbs, Alison              9 GAL                    46.03      38.98  
  3 Lynch, Helen               9 ATH                    38.00      39.32  
  4 Sultanov, Sophie           9 LASER                     NT      41.33  
  5 Kilcommons, Ciara          9 COM                    46.33      41.35  
  6 Canavan, Alannah           8 BALL                   42.74      42.59  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mc Keon, Ava               8 BSLOE                  45.00      43.31  
  8 Lowe, Erika                8 ATH                    42.74      43.96  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dempsey, Rachel            9 GAL                       NT      44.85  
 10 Fitzpatrick, Eva           9 ATH                    46.44      45.05  
 11 Moran, Ellie               8 COM                    48.69      45.09  
 12 Clarke, Eloise             9 ATH                    48.65      45.13  
 13 Mc Fadden, Ava             9 COM                       NT      45.15  
 14 Mc Keon, Tara              9 BSLOE                  42.00      45.21  
 15 Kenny, Shauna              8 ATH                    48.42      45.75  
 16 Fitzpatrick, Cara          9 ATH                    46.12      46.59  
 17 Kavanagh, Lilian           9 GAL                       NT      48.37  
 18 MC Govern, Elaine          9 ATH                    49.23      49.50  
 19 Begley, Chloe              9 GAL                       NT      49.91  
 20 Shaughnessy, Andrea        8 GAL                       NT      50.11  
 21 O Rourke, Grainne          9 Tuam Swim Team            NT      51.15  
 22 Staunton, Nora             9 CLM                       NT      51.16  
 23 Griffin, Carol             8 SHARK                  47.00      51.31  
 24 O'Boyle, Karen             9 LONG                   47.79      53.78  
 25 Ruane, Leah                9 GAL                       NT      53.91  
 26 Mc Auley, Sile             9 ATH                    47.75      54.36  
 27 Elwood, Rachel             9 GAL                       NT      56.81  
 28 Scanlon, Aisling           8 LONG                   55.91      57.97  
 29 Liptrot, Rebecca           9 SHARK                  56.38      58.09  
 30 Pliszka, Antonia           8 COM                       NT    1:08.27  
 
Event 7  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennelly, Emma            10 GAL                    32.04      32.10  
  2 Lowe, Rebecca             10 ATH                    34.16      33.44  
  3 Flaherty, Ellen           10 ATH                    36.43      35.90  
  4 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team         38.20      37.74  
  5 Brennan, Judy             10 ATH                    38.58      38.07  
  6 Kavanagh, Grace A         10 GAL                    38.00      39.34  
 
Event 7  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennelly, Emma            10 GAL                    32.24      32.04  
  2 Lowe, Rebecca             10 ATH                    35.13      34.16  
  3 Flaherty, Ellen           10 ATH                    41.55      36.43  
  4 Kavanagh, Grace A         10 GAL                  1:14.98      38.00  
  5 Cooke, Olwyn              10 Tuam Swim Team         42.07      38.20  
  6 Brennan, Judy             10 ATH                    38.05      38.58  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Smialek, Olivia           10 ATH                    41.78      39.04  
  8 Daly, Edel                10 ATH                    44.50      39.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kelly, Aimee              10 SHARK                  41.28      39.82  
 10 Ashton, Iona              10 LASER                  40.61      40.16  
 11 Treanor, Sorcha           10 CLM                    44.66      40.37  
 12 Mulhall, Ailbhe           10 GAL                    45.28      40.84  
 13 Larkin, Alisha            10 BSLOE                  44.00      41.03  
 14 Ryan, Isabelle            10 COM                  1:04.21      41.31  
 15 Ward, Aileen              10 ATH                    44.82      42.15  
 16 Williams, Megan           10 SHARK                  46.97      42.90  
 17 Collier, Clodagh          10 ATH                    47.71      42.94  
 18 Butler, Emily             10 LASER                  55.98      44.66  
 19 Delaney, Kate             10 CLM                       NT      44.92  
 20 Hickey, Rachel            10 LASER                  56.14      45.16  
 21 Kennedy, Ailbhe           10 LASER                  45.96      45.22  
 22 Kennedy, Ellen            10 GAL                       NT      45.39  
 23 Madden, Emma              10 SHARK                  50.65      48.65  
 24 Keane, Camille            10 GAL                       NT      49.16  
 25 Cugalj, Teodora           10 SHARK                  49.09      49.64  
 
Event 8  Boys 8-9 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Malashnyak, Edwin          9 ATH                    35.58      35.77  
  2 Joyce, Darragh             9 CLM                    38.29      38.31  
  3 Mc Greal, Adam             9 BSLOE                  38.23      38.88  
  4 Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team         41.18      39.28  
  5 Colleran, Ronan            9 Tuam Swim Team         40.85      39.75  
  6 Fagan, Kyle                8 ATH                    41.64      40.62  
 
Event 8  Boys 8-9 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Malashnyak, Edwin          9 ATH                    38.23      35.58  
  2 Mc Greal, Adam             9 BSLOE                  38.00      38.23  
  3 Joyce, Darragh             9 CLM                    40.14      38.29  
  4 Colleran, Ronan            9 Tuam Swim Team            NT      40.85  
  5 Cooke, Aonghus             8 Tuam Swim Team         47.09      41.18  
  6 Fagan, Kyle                8 ATH                    51.28      41.64  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mc Namara, Conn            9 Wport                     NT      41.80  
  8 Coogan, Alfie              9 ATH                    42.05      42.13  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Semikin, Nikita            9 ATH                    49.97      43.10  
 10 Harrington, Shane          9 ATH                    46.13      43.20  
 11 Smith, Cian                9 ATH                    44.81      44.27  
 12 Wooley, James              9 CLM                       NT      44.64  
 13 Walsh, Harry               9 GAL                    56.41      44.86  
 14 Murphy, Darren             9 GAL                       NT      45.05  
 15 Davey, Frey                9 GAL                       NT      45.42  
 16 Smyth, Ben                 9 CLM                       NT      45.89  
 17 Mc Nulty, Oran             9 CLM                       NT      46.10  
 18 Heneghan, Conor            9 Tuam Swim Team       1:00.66      46.35  
 19 Davin, Luke                9 Tuam Swim Team            NT      47.00  
 20 Flaherty, Roan             8 ATH                  1:03.55      48.74  
 21 Mitchell, Marco            9 GAL                       NT      49.87  
 22 Duda, Philip               8 COM                       NT      50.00  
 23 Finnerty, Cathal           9 CLM                       NT      50.35  
 24 Joyce-Whyte, Ewan          8 ATH                    47.75      50.94  
 25 Brennan, Luke              9 GAL                       NT      51.23  
 26 Donnelly, Jack             8 COM                       NT      52.13  
 27 Jennings, Euan             8 SHARK                  52.00      57.93  
 28 Kilkenny, Shaun            8 COM                       NT      58.53  
 29 Grogan, Callum             9 COM                       NT      58.71  
 30 Ryan, Tom                  8 COM                       NT      58.77  
 31 Iakimov, Boris             9 Tuam Swim Team            NT      59.05  
 32 Daly, Ruairi               9 SHARK                  59.81    1:02.28  
 33 Gallagher, Adam            8 COM                       NT    1:05.00  
 34 Meegan, Zach               8 ATH                  1:14.15    1:05.07  
 35 Caulfield, Simon           8 COM                       NT    1:07.00  
 36 Brennan, David             8 COM                       NT    1:20.27  
 
Event 8  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ryan, Duileach            10 LONG                   34.94      34.20  
  2 Brennan, Sean             10 Tuam Swim Team         35.53      34.35  
  3 O'Sullivan, Tom           10 GAL                    36.43      36.15  
  4 Madigan, Daniel           10 Breifne                38.05      36.20  
  5 Lynam, Cillian            10 ATH                    39.22      38.79  
  6 O Rourke, Diarmuid        10 Tuam Swim Team         40.22      39.53  
 
Event 8  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Duileach            10 LONG                   35.88      34.94  
  2 Brennan, Sean             10 Tuam Swim Team         37.18      35.53  
  3 O'Sullivan, Tom           10 GAL                    37.82      36.43  
  4 Madigan, Daniel           10 Breifne                36.16      38.05  
  5 Lynam, Cillian            10 ATH                    41.16      39.22  
  6 O Rourke, Diarmuid        10 Tuam Swim Team         43.38      40.22  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Brennan, Daniel           10 COM                    46.42      41.17  
  8 O'Connor, Mark            10 GAL                    57.01      41.29  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burke, Aaron              10 GAL                    45.61      41.35  
 10 Naughton, Alex            10 GAL                       NT      43.26  
 11 Faherty, Christopher      10 LONG                   44.20      43.87  
 12 Naughton, Ben             10 GAL                       NT      44.14  
 13 Power, Charlie            10 GAL                       NT      44.64  
 14 Kennedy, Charlie          10 ATH                    46.95      45.27  
 15 O'Boyle, Aiden            10 LONG                   47.30      45.49  
 16 Conneely, Tiernan         10 GAL                       NT      46.19  
 17 Carey, Robert             10 SHARK                  49.03      46.68  
 18 Heneghan, Dara            10 Tuam Swim Team         45.71      46.92  
 19 Gallagher, Eamon          10 GAL                       NT      48.59  
 20 Crosby, Canice            10 LASER                     NT      50.30  
 21 O'Byrne, Donagh           10 GAL                       NT    1:00.16  
 22 Tiernan, Ruairi           10 COM                       NT    1:03.88  
 
Event 9  Girls 11-12 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Sophie             12 GAL                  2:37.16    2:32.69  
                  35.89     1:14.62 (38.73)     1:53.95 (39.33)     2:32.69 (38.74)
  2 Dowling, Caoimhe          12 LASER                2:42.45    2:35.57  
                  35.78     1:15.27 (39.49)     1:56.27 (41.00)     2:35.57 (39.30)
  3 Finn, Roisin              12 GAL                  2:46.71    2:39.11  
                  38.14     1:18.52 (40.38)     1:59.28 (40.76)     2:39.11 (39.83)
  4 Gibbs, Isabelle           11 GAL                  2:45.44    2:43.63  
                  38.75     1:20.66 (41.91)     2:03.04 (42.38)     2:43.63 (40.59)
  5 Lally, Erin               12 CLM                  2:52.32    2:45.76  
                  39.96     1:22.41 (42.45)     2:04.85 (42.44)     2:45.76 (40.91)
  6 Mulhall, Keela            11 GAL                  3:00.76    2:46.22  
                  39.24     1:20.94 (41.70)     2:04.67 (43.73)     2:46.22 (41.55)
  7 Blacoe, Allanah           11 GAL                  2:49.40    2:47.66  
                  39.55     1:22.70 (43.15)     2:05.96 (43.26)     2:47.66 (41.70)
  8 Wong, Tara                12 BALL                 2:52.78    2:50.64  
                  41.13     1:24.53 (43.40)     2:09.21 (44.68)     2:50.64 (41.43)
  9 Griffin, Ruth             12 SHARK                2:49.06    2:51.76  
                  39.86     1:24.46 (44.60)     2:09.21 (44.75)     2:51.76 (42.55)
 10 Grady, Hannah             12 CBAR                 2:55.63    2:53.26  
                  41.36     1:25.61 (44.25)     2:11.22 (45.61)     2:53.26 (42.04)
 11 Kennedy, Louise           12 ATH                  2:54.50    2:54.93  
                  40.83     1:26.24 (45.41)     2:11.73 (45.49)     2:54.93 (43.20)
 12 Ennis, Kelly              12 ATH                  3:08.78    2:57.66  
                  41.55     1:27.19 (45.64)     2:14.30 (47.11)     2:57.66 (43.36)
 13 Poskrobko, Carolina       11 LASER                3:01.94    2:58.48  
                  42.62     1:27.64 (45.02)     2:14.24 (46.60)     2:58.48 (44.24)
 14 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                3:00.70    2:59.06  
                  43.01     1:27.99 (44.98)     2:15.19 (47.20)     2:59.06 (43.87)
 15 Ryan, Orla                11 COM                  3:08.94    2:59.58  
                  43.79     1:29.81 (46.02)     2:16.76 (46.95)     2:59.58 (42.82)
 16 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                3:00.44    3:01.68  
                  42.10     1:28.67 (46.57)     2:16.21 (47.54)     3:01.68 (45.47)
 17 Holland, Jennifer         11 GAL                  3:08.53    3:02.61  
                  44.25     1:31.01 (46.76)     2:17.72 (46.71)     3:02.61 (44.89)
 18 Egan, Niamh               12 SHARK                2:59.01    3:02.97  
                  42.72     1:28.77 (46.05)     2:15.10 (46.33)     3:02.97 (47.87)
 19 Johnson, Laura            11 ATH                  3:00.36    3:04.84  
                  42.81     1:29.48 (46.67)     2:17.47 (47.99)     3:04.84 (47.37)
 20 Joyce, Grace              11 SHARK                3:03.69    3:07.48  
                  44.37     1:34.09 (49.72)     2:24.73 (50.64)     3:07.48 (42.75)
 21 Boyle, Emma               11 Bluefin SC           3:11.68    3:07.49  
                  45.38     1:33.08 (47.70)     2:20.97 (47.89)     3:07.49 (46.52)
 22 Friel, Lauren             11 ATH                  3:08.63    3:07.87  
                  44.07     1:32.54 (48.47)     2:21.57 (49.03)     3:07.87 (46.30)
 23 Mc Manus, Rebekah         11 LASER                3:07.53    3:11.46  
                1:33.12     2:23.15 (50.03)     3:11.46 (48.31)         3:11.46 ( )
 24 Walsh, Alison             12 GAL                  3:13.00    3:12.66  
                  45.83     1:34.27 (48.44)     2:23.44 (49.17)     3:12.66 (49.22)
 25 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team       3:12.97    3:18.00  
                  47.49     1:37.30 (49.81)     2:27.67 (50.37)     3:18.00 (50.33)
 26 Gallagher, Jade           12 COM                  3:13.00    3:20.65  
                  47.77     1:39.10 (51.33)     2:31.34 (52.24)     3:20.65 (49.31)
 27 Burke, Saoirse            11 Tuam Swim Team       3:12.45    3:21.86  
                  47.11     1:38.05 (50.94)     2:30.75 (52.70)     3:21.86 (51.11)
 
Event 9  Girls 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doran, Ciara              13 LIMK-MN              2:50.81    2:29.69  
                  34.88     1:12.04 (37.16)     1:51.14 (39.10)     2:29.69 (38.55)
  2 Naughton, Imogen          14 SHARK                2:38.60    2:32.96  
                  35.62     1:14.19 (38.57)     1:54.12 (39.93)     2:32.96 (38.84)
  3 Clabby, Aibhlin           14 ATH                  2:41.02    2:33.33  
                  36.08     1:15.02 (38.94)     1:54.76 (39.74)     2:33.33 (38.57)
  4 Kelly, Lauren             14 SHARK                2:45.46    2:34.62  
                  36.06     1:15.58 (39.52)     1:55.84 (40.26)     2:34.62 (38.78)
  5 Anderson, Kate            14 SLIGO                2:42.73    2:35.85  
                  36.59     1:15.84 (39.25)     1:55.76 (39.92)     2:35.85 (40.09)
  6 Kilgallon, Niamh          14 CLM                  2:39.52    2:35.88  
                  36.63     1:16.63 (40.00)     1:56.33 (39.70)     2:35.88 (39.55)
  7 Crosby, Emer              14 LASER                2:42.41    2:39.77  
                  36.15     1:16.07 (39.92)     1:57.71 (41.64)     2:39.77 (42.06)
  8 Fahy, Laura               14 CBAR                 2:42.83    2:39.95  
                  38.25     1:19.04 (40.79)     1:59.88 (40.84)     2:39.95 (40.07)
  9 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                 2:47.68    2:41.16  
                  38.12     1:18.71 (40.59)     2:00.10 (41.39)     2:41.16 (41.06)
 10 Sweeney, Amy              14 SHARK                2:44.73    2:41.92  
                  37.19     1:18.82 (41.63)     2:01.72 (42.90)     2:41.92 (40.20)
 11 Murphy, Rachel            14 BALL                 2:39.95    2:42.67  
                  37.27     1:18.09 (40.82)     2:00.43 (42.34)     2:42.67 (42.24)
 12 Friel, Alanna             13 ATH                  2:48.56    2:44.68  
                  38.50     1:20.35 (41.85)     2:03.29 (42.94)     2:44.68 (41.39)
 13 O'Brien, Paola            14 SHARK                2:42.25    2:45.49  
                  37.10     1:18.70 (41.60)     2:02.39 (43.69)     2:45.49 (43.10)
 14 Egan, Stacey              14 ATH                  2:41.00    2:46.40  
                  38.89     1:21.53 (42.64)     2:04.44 (42.91)     2:46.40 (41.96)
 15 Johnson, Rachel           13 ATH                  2:52.32    2:47.82  
                  39.85     1:22.90 (43.05)     2:05.71 (42.81)     2:47.82 (42.11)
 16 Egan, Edel                13 CBAR                 2:47.32    2:48.59  
                  39.82     1:22.58 (42.76)     2:05.98 (43.40)     2:48.59 (42.61)
 17 Scully, Andraya           14 GAL                  2:46.27    2:48.73  
                  38.85     1:22.06 (43.21)     2:06.00 (43.94)     2:48.73 (42.73)
 18 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                      NT    2:49.84  
                  39.76     1:22.56 (42.80)     2:06.40 (43.84)     2:49.84 (43.44)
 19 Walsh, Sinead             13 GAL                  2:59.99    2:50.31  
                  40.70     1:23.50 (42.80)     2:07.51 (44.01)     2:50.31 (42.80)
 20 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                 2:52.39    2:52.21  
                  39.41     1:23.13 (43.72)     2:08.18 (45.05)     2:52.21 (44.03)
 21 Coen, Hazel               13 CBAR                 2:57.59    2:54.22  
                  42.28     1:26.45 (44.17)     2:11.33 (44.88)     2:54.22 (42.89)
 22 Mahdi, Nell               13 GAL                  2:52.89    2:55.83  
                  40.93     1:25.92 (44.99)     2:12.16 (46.24)     2:55.83 (43.67)
 23 Kennelly, Aisling         13 GAL                  2:55.00    3:00.00  
                  41.65     1:26.71 (45.06)     2:13.29 (46.58)     3:00.00 (46.71)
 24 Tiernan, Meabh            14 COM                  2:52.80    3:05.35  
                  42.79     1:30.19 (47.40)     2:18.38 (48.19)     3:05.35 (46.97)
 25 Sweeney, Caoimhe          13 SHARK                2:52.01    3:12.25  
                  44.66     1:33.29 (48.63)     2:23.08 (49.79)     3:12.25 (49.17)
 26 O'Flynn, Aisha            13 SHARK                2:52.01    3:14.75  
                  44.28     1:34.38 (50.10)     2:25.83 (51.45)     3:14.75 (48.92)
 27 Lalwani, Jessica          13 COM                  2:52.10    3:25.47  
                  46.11     1:37.58 (51.47)     2:32.05 (54.47)     3:25.47 (53.42)
 
Event 9  Girls 15-16 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kavanagh, Kate            15 GAL                  2:22.48    2:22.83  
                  33.43     1:09.29 (35.86)     1:46.04 (36.75)     2:22.83 (36.79)
  2 Keogh, Ruth               16 GAL                  2:24.69    2:25.51  
                  34.64     1:12.05 (37.41)     1:49.10 (37.05)     2:25.51 (36.41)
  3 Joyce, Ciera              15 SHARK                2:31.61    2:27.59  
                  34.94     1:12.54 (37.60)     1:50.75 (38.21)     2:27.59 (36.84)
  4 Mylett, Sinead            15 CBAR                 2:23.21    2:28.19  
                  34.66     1:12.10 (37.44)     1:50.07 (37.97)     2:28.19 (38.12)
  5 Finn, Kate                15 GAL                  2:23.55    2:30.47  
                  34.57     1:12.67 (38.10)     1:52.38 (39.71)     2:30.47 (38.09)
  6 Mc Namara, Dearbhail      15 Wport                2:31.66    2:30.98  
                  35.38     1:14.02 (38.64)     1:53.35 (39.33)     2:30.98 (37.63)
  7 Cunnane, Aine             15 CLM                  2:36.86    2:31.57  
                  34.60     1:13.51 (38.91)     1:52.64 (39.13)     2:31.57 (38.93)
  8 Shorten, Aoife            15 SHARK                2:34.65    2:31.58  
                  35.50     1:13.58 (38.08)     1:52.65 (39.07)     2:31.58 (38.93)
  9 Melody, Niamh             15 GAL                  2:30.83    2:32.03  
                  34.80     1:12.55 (37.75)     1:52.32 (39.77)     2:32.03 (39.71)
 10 Fox, Sarah Jane           15 GAL                  2:40.00    2:32.09  
                  35.43     1:14.27 (38.84)     1:54.38 (40.11)     2:32.09 (37.71)
 11 Kelly, Sarah              16 CLM                  2:29.93    2:33.04  
                  35.72     1:14.80 (39.08)     1:54.41 (39.61)     2:33.04 (38.63)
 12 Delaney, Riona            16 COM                  2:44.37    2:42.31  
                  38.54     1:19.92 (41.38)     2:01.34 (41.42)     2:42.31 (40.97)
 13 MC Farland, Alex          15 GAL                  2:43.73    2:43.74  
                  37.31     1:19.61 (42.30)     2:02.76 (43.15)     2:43.74 (40.98)
 
Event 9  Girls 17 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Keena              17 GAL                  2:28.83    2:25.96  
                  34.61     1:11.61 (37.00)     1:48.75 (37.14)     2:25.96 (37.21)
  2 Hristeva, Kristiana       17 GAL                  2:41.02    2:45.67  
                  37.94     1:19.65 (41.71)     2:02.78 (43.13)     2:45.67 (42.89)
 
Event 10  Boys 11-12 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolcow, Max               12 GAL                  2:45.27    2:31.87  
                  35.82     1:14.60 (38.78)     1:53.59 (38.99)     2:31.87 (38.28)
  2 Duffy, Fionn              12 GAL                  2:50.46    2:36.01  
                  37.85     1:17.63 (39.78)     1:57.90 (40.27)     2:36.01 (38.11)
  3 Doorly, Joseph            12 GAL                  2:46.15    2:43.94  
                  39.55     1:21.25 (41.70)     2:02.39 (41.14)     2:43.94 (41.55)
  4 Rather, Zak               11 GAL                  3:01.43    2:46.11  
                  39.75     1:23.09 (43.34)     2:06.77 (43.68)     2:46.11 (39.34)
  5 O'Connor, Sean            12 CBAR                 2:55.46    2:47.95  
                  36.87     1:19.36 (42.49)     2:04.18 (44.82)     2:47.95 (43.77)
  6 Melody, Rory              11 GAL                  2:51.06    2:49.70  
                  41.14     1:25.05 (43.91)     2:07.65 (42.60)     2:49.70 (42.05)
  7 Regan, Ciaran             12 COM                  2:45.24    2:57.11  
                  39.93     1:24.60 (44.67)     2:10.92 (46.32)     2:57.11 (46.19)
  8 Scully, Tom               12 GAL                  3:03.43    2:57.57  
                  43.36     1:29.36 (46.00)     2:15.22 (45.86)     2:57.57 (42.35)
  9 Joyce, Cathal             11 CLM                  3:04.36    2:58.76  
                  41.54     1:27.71 (46.17)     2:13.75 (46.04)     2:58.76 (45.01)
 10 O'Connor, Milo            11 ATH                  3:10.00    3:05.89  
                  43.24     1:30.02 (46.78)     2:18.62 (48.60)     3:05.89 (47.27)
 11 O Rourke, Oisín           12 Tuam Swim Team       3:04.34    3:07.44  
                  42.19     1:28.81 (46.62)   3:07.44 (1:38.63)         3:07.44 ( )
 12 Doorly, David             11 GAL                  3:10.00    3:08.27  
                  45.24     1:32.86 (47.62)     2:21.22 (48.36)     3:08.27 (47.05)
 13 Kilkenny, Liam            12 GAL                  3:10.00    3:14.62  
                  45.36     1:34.29 (48.93)     2:25.35 (51.06)     3:14.62 (49.27)
 14 Waters, Fionn             11 Tuam Swim Team       3:08.78    3:19.89  
                1:39.09     2:30.83 (51.74)     3:19.89 (49.06)         3:19.89 ( )
 
Event 10  Boys 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team       2:16.97    2:15.44  
                  31.12     1:04.58 (33.46)     1:39.91 (35.33)     2:15.44 (35.53)
  2 Moran, Michael            13 COM                  2:20.78    2:15.75  
                  31.32     1:05.89 (34.57)     1:41.11 (35.22)     2:15.75 (34.64)
  3 Powell, Robert            13 ATH                  2:13.25    2:16.35  
                  31.16     1:05.17 (34.01)     1:41.15 (35.98)     2:16.35 (35.20)
  4 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC           2:27.87    2:23.13  
                  32.26     1:07.30 (35.04)     1:44.80 (37.50)     2:23.13 (38.33)
  5 O'Farrell, Brian          14 SHARK                2:38.01    2:29.42  
                  35.33     1:13.05 (37.72)     1:51.76 (38.71)     2:29.42 (37.66)
  6 Dervan, Mark              14 CBAR                 2:35.80    2:32.84  
                  35.76     1:16.12 (40.36)     1:56.82 (40.70)     2:32.84 (36.02)
  7 Blacoe, Cillian           13 GAL                  2:37.53    2:34.98  
                  35.89     1:15.61 (39.72)     1:56.76 (41.15)     2:34.98 (38.22)
  8 Ashton, Callum            14 LASER                2:36.60    2:35.61  
                  35.83     1:15.37 (39.54)     1:56.92 (41.55)     2:35.61 (38.69)
  9 Cugalj, Filip             14 SHARK                2:44.58    2:38.73  
                  35.35     1:15.47 (40.12)     1:57.91 (42.44)     2:38.73 (40.82)
 10 Clarke, Jack              14 LASER                2:41.71    2:38.98  
                  37.70     1:18.35 (40.65)     1:59.83 (41.48)     2:38.98 (39.15)
 11 O'Hara, Enna              14 SLIGO                2:39.30    2:39.73  
                  35.09     1:16.76 (41.67)     1:59.14 (42.38)     2:39.73 (40.59)
 12 Murphy, Jamie             13 CBAR                 2:45.04    2:41.40  
                  37.19     1:18.19 (41.00)     2:00.32 (42.13)     2:41.40 (41.08)
 13 Melly, Conor              13 CBAR                      NT    2:44.66  
                  38.72     1:20.48 (41.76)     2:03.16 (42.68)     2:44.66 (41.50)
 14 Staunton, Diarmuid        14 CLM                  2:46.77    2:46.64  
                  38.71     1:21.24 (42.53)     2:04.57 (43.33)     2:46.64 (42.07)
 15 Keogh, Timothy            13 GAL                  2:55.18    2:47.07  
                  39.58     1:22.36 (42.78)     2:05.11 (42.75)     2:47.07 (41.96)
 16 Mc Fadden, Patrick        13 COM                  2:50.00    2:47.54  
                  40.44     1:23.07 (42.63)     2:07.08 (44.01)     2:47.54 (40.46)
 17 Gilhooley, David          14 Tuam Swim Team       2:49.64    2:50.55  
                  39.62     1:23.67 (44.05)     2:08.11 (44.44)     2:50.55 (42.44)
 -- Anderson, Eoin            13 SLIGO                2:42.59         DQ  
                  39.93     1:22.50 (42.57)     2:05.56 (43.06)          DQ (42.30)
 
Event 10  Boys 15-16 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           16 SLIGO                2:09.98    2:10.05  
                  29.84     1:02.54 (32.70)     1:36.11 (33.57)     2:10.05 (33.94)
  1 O'Sullivan, Bryan         15 GAL                  2:13.29    2:10.05  
                  30.02     1:02.09 (32.07)     1:35.27 (33.18)     2:10.05 (34.78)
  3 Dowling, David            16 LASER                2:10.18    2:12.83  
                  30.52     1:03.94 (33.42)     1:38.69 (34.75)     2:12.83 (34.14)
  4 Moore, Andrew             15 GAL                  2:36.52    2:19.05  
                  32.74     1:08.52 (35.78)     1:44.04 (35.52)     2:19.05 (35.01)
  5 Lannon, Kevin             16 COM                  2:24.47    2:24.05  
                  32.69     1:09.37 (36.68)     1:46.75 (37.38)     2:24.05 (37.30)
  6 Scully, Daniel            16 GAL                  2:35.25    2:25.34  
                  33.43     1:10.66 (37.23)     1:48.41 (37.75)     2:25.34 (36.93)
  7 Snowdon, Conor            15 GAL                  2:28.01    2:26.09  
                  34.39     1:10.50 (36.11)     1:48.18 (37.68)     2:26.09 (37.91)
  8 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                2:32.56    2:33.10  
                  35.65     1:14.12 (38.47)     1:54.28 (40.16)     2:33.10 (38.82)
  9 Gibbons, Shane            15 ATH                  2:42.00    2:45.24  
                  38.57     1:20.91 (42.34)     2:03.73 (42.82)     2:45.24 (41.51)
 10 Roe, Dylan                15 SHARK                2:41.01    2:57.81  
                  42.91     1:28.02 (45.11)     2:15.03 (47.01)     2:57.81 (42.78)
 
Event 10  Boys 17 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         17 GAL                  2:07.31    2:04.95  
                  29.35     1:01.18 (31.83)     1:33.26 (32.08)     2:04.95 (31.69)
  2 Duffy, Cian               19 GAL                  2:03.81    2:08.35  
                  30.26     1:02.66 (32.40)     1:35.59 (32.93)     2:08.35 (32.76)
  3 Murphy, Richard           17 GAL                  2:39.79    2:29.41  
                  34.84     1:13.12 (38.28)     1:51.43 (38.31)     2:29.41 (37.98)
 
Event 11  Girls 11-12 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Caoimhe          12 LASER                3:08.89    3:07.23  
                  43.23     1:30.70 (47.47)     2:19.71 (49.01)     3:07.23 (47.52)
  2 Lally, Erin               12 CLM                  3:19.01    3:15.02  
                  44.68     1:34.57 (49.89)     2:25.44 (50.87)     3:15.02 (49.58)
  3 Fadden, Heather           12 CBAR                 3:15.46    3:16.02  
                  43.10     1:34.75 (51.65)     2:27.83 (53.08)     3:16.02 (48.19)
  4 Moran, Sophie             12 GAL                  3:26.61    3:17.29  
                  45.23     1:36.64 (51.41)     2:28.02 (51.38)     3:17.29 (49.27)
  5 Poskrobko, Carolina       11 LASER                3:16.70    3:23.50  
                  46.71     1:38.84 (52.13)     2:31.22 (52.38)     3:23.50 (52.28)
  6 Holland, Jennifer         11 GAL                  3:33.35    3:23.59  
                  47.98     1:40.46 (52.48)     2:32.22 (51.76)     3:23.59 (51.37)
  7 Finn, Roisin              12 GAL                  3:26.76    3:25.00  
                  46.83     1:39.94 (53.11)     2:33.38 (53.44)     3:25.00 (51.62)
  8 Gibbs, Isabelle           11 GAL                  3:32.89    3:26.76  
                  48.74     1:42.40 (53.66)     2:34.68 (52.28)     3:26.76 (52.08)
  9 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                3:32.59    3:29.29  
                  48.13     1:41.20 (53.07)     2:35.70 (54.50)     3:29.29 (53.59)
 10 Mitchell, Madeline        12 GAL                  3:35.78    3:29.72  
                  47.74     1:41.32 (53.58)     2:35.75 (54.43)     3:29.72 (53.97)
 11 Kennedy, Louise           12 ATH                  3:18.19    3:32.33  
                  47.20     1:41.65 (54.45)     2:37.39 (55.74)     3:32.33 (54.94)
 12 Mulhall, Keela            11 GAL                  3:39.75    3:36.82  
                  48.70     1:43.33 (54.63)     2:40.71 (57.38)     3:36.82 (56.11)
 13 Crudden, Meabh            12 SHARK                3:39.01    3:39.01  
                  50.43     1:48.43 (58.00)     2:45.83 (57.40)     3:39.01 (53.18)
 14 Walsh, Alison             12 GAL                  3:36.24    3:40.55  
                  52.41     1:47.93 (55.52)     2:46.93 (59.00)     3:40.55 (53.62)
 15 Burke, Saoirse            11 Tuam Swim Team       3:38.16    3:41.62  
                  50.47     1:47.05 (56.58)     2:45.65 (58.60)     3:41.62 (55.97)
 16 Gilhooley, Sarah          12 Tuam Swim Team       3:38.56    3:42.65  
                  49.36     1:46.07 (56.71)   2:46.24 (1:00.17)     3:42.65 (56.41)
 17 Kelly, Emma               11 Tuam Swim Team       3:39.98    3:45.94  
                  51.29     1:48.30 (57.01)     2:47.60 (59.30)     3:45.94 (58.34)
 18 Joyce, Carrie             11 SHARK                3:39.01    3:51.98  
                  54.55     1:53.97 (59.42)     2:52.94 (58.97)     3:51.98 (59.04)
 -- Joyce, Grace              11 SHARK                3:35.01         DQ  
                  49.49     1:45.02 (55.53)     2:39.18 (54.16)          DQ (52.97)
 
Event 11  Girls 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilgallon, Niamh          14 CLM                  2:34.18    2:35.29  
                  35.35     1:15.48 (40.13)     1:56.01 (40.53)     2:35.29 (39.28)
  2 Lowe, Sophie              14 ATH                  3:03.08    2:55.26  
                  38.78     1:23.05 (44.27)     2:09.19 (46.14)     2:55.26 (46.07)
  3 Doran, Ciara              13 LIMK-MN              3:28.76    2:58.27  
                  41.51     1:27.78 (46.27)     2:13.56 (45.78)     2:58.27 (44.71)
  4 Horan, Siofra             14 CBAR                 2:55.07    3:01.50  
                  40.88     1:26.52 (45.64)     2:14.01 (47.49)     3:01.50 (47.49)
  5 Dunne, Jessica            14 SHARK                3:03.75    3:07.89  
                  40.97     1:28.16 (47.19)     2:17.05 (48.89)     3:07.89 (50.84)
  6 Clancy, Marie             14 SHARK                3:10.01    3:08.96  
                  42.01     1:31.17 (49.16)     2:22.13 (50.96)     3:08.96 (46.83)
  7 Scully, Andraya           14 GAL                  3:11.60    3:11.51  
                  43.70     1:33.30 (49.60)     2:22.96 (49.66)     3:11.51 (48.55)
  8 Caulfield, Shannon        13 COM                  3:15.19    3:12.06  
                  42.08     1:30.63 (48.55)     2:21.93 (51.30)     3:12.06 (50.13)
  9 Walsh, Sinead             13 GAL                  3:12.01    3:12.70  
                  43.58     1:32.09 (48.51)     2:22.58 (50.49)     3:12.70 (50.12)
 10 Healy, Aoife              14 ATH                  3:09.12    3:15.03  
                  43.86     1:33.67 (49.81)     2:24.52 (50.85)     3:15.03 (50.51)
 11 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team       3:19.94    3:15.98  
                  44.61     1:33.91 (49.30)     2:24.87 (50.96)     3:15.98 (51.11)
 12 Begley, Emma              13 Tuam Swim Team       3:18.66    3:16.09  
                  42.55     1:33.10 (50.55)     2:25.00 (51.90)     3:16.09 (51.09)
 13 Crosby, Emer              14 LASER                3:12.90    3:16.48  
                  42.46     1:33.05 (50.59)     2:24.66 (51.61)     3:16.48 (51.82)
 14 Joyce, Laura              14 CLM                  3:15.47    3:17.32  
                  43.50     1:34.69 (51.19)     2:27.11 (52.42)     3:17.32 (50.21)
 15 Campbell, Roisin          13 COM                  3:21.94    3:18.46  
                  44.07     1:34.62 (50.55)     2:27.25 (52.63)     3:18.46 (51.21)
 16 Togher, Una               14 CBAR                 3:15.62    3:18.70  
                  44.58     1:34.88 (50.30)     2:27.18 (52.30)     3:18.70 (51.52)
 17 Coen, Hazel               13 CBAR                 3:17.65    3:18.89  
                  46.33     1:37.47 (51.14)     2:29.57 (52.10)     3:18.89 (49.32)
 18 Grant, Stephanie          13 Tuam Swim Team       3:20.86    3:20.09  
                  44.46     1:35.57 (51.11)     2:27.66 (52.09)     3:20.09 (52.43)
 19 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                3:22.40    3:22.96  
                  46.05     1:36.96 (50.91)     2:28.84 (51.88)     3:22.96 (54.12)
 20 Johnson, Rachel           13 ATH                  3:14.00    3:24.08  
                  46.59     1:38.82 (52.23)     2:31.48 (52.66)     3:24.08 (52.60)
 21 Mahdi, Nell               13 GAL                  3:29.75    3:32.33  
                  50.03     1:43.78 (53.75)     2:38.10 (54.32)     3:32.33 (54.23)
 22 Cameron, Alana            13 SHARK                3:24.01    3:34.29  
                  48.87     1:42.89 (54.02)     2:38.88 (55.99)     3:34.29 (55.41)
 23 Reilly, Anoise            13 BALL                 3:25.00    3:35.14  
                  47.23     1:42.18 (54.95)     2:38.80 (56.62)     3:35.14 (56.34)
 
Event 11  Girls 15-16 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Namara, Dearbhail      15 Wport                2:37.67    2:39.60  
                  38.16     1:20.93 (42.77)     1:59.51 (38.58)     2:39.60 (40.09)
  2 Shorten, Aoife            15 SHARK                2:49.87    2:46.43  
                  39.05     1:21.14 (42.09)     2:03.56 (42.42)     2:46.43 (42.87)
  3 Murphy, Jade              16 SLIGO                2:49.55    2:47.05  
                  37.93     1:19.86 (41.93)     2:04.06 (44.20)     2:47.05 (42.99)
  4 Dinneen, Molly            15 LASER                3:03.86    2:53.73  
                  39.68     1:23.63 (43.95)     2:08.80 (45.17)     2:53.73 (44.93)
  5 Weaver, Gabriella         15 TRID                 2:59.03    2:55.43  
                  39.45     1:22.86 (43.41)     2:08.73 (45.87)     2:55.43 (46.70)
  6 Keogh, Ruth               16 GAL                  2:52.55    2:57.26  
                  40.75     1:26.31 (45.56)     2:11.52 (45.21)     2:57.26 (45.74)
  7 Mylett, Sinead            15 CBAR                 2:57.43    2:58.60  
                  41.06     1:27.35 (46.29)     2:13.88 (46.53)     2:58.60 (44.72)
  8 Cunnane, Aine             15 CLM                  3:06.23    2:58.77  
                  40.57     1:26.66 (46.09)     2:12.53 (45.87)     2:58.77 (46.24)
  9 Grady, Aisling            15 CBAR                 2:56.92    3:00.96  
                  41.04     1:26.69 (45.65)     2:13.83 (47.14)     3:00.96 (47.13)
 10 MC Farland, Alex          15 GAL                  2:55.55    3:07.18  
                  40.50     1:27.14 (46.64)     2:16.59 (49.45)     3:07.18 (50.59)
 11 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                 3:06.53    3:09.71  
                  42.44     1:30.83 (48.39)     2:21.38 (50.55)     3:09.71 (48.33)
 12 Dempsey, Aisling          15 LASER                3:09.70    3:16.63  
                  45.90     1:35.93 (50.03)     2:26.63 (50.70)     3:16.63 (50.00)
 13 Mc Donough, Méabh         15 SHARK                3:09.01    3:22.22  
                  46.76     1:38.05 (51.29)     2:30.76 (52.71)     3:22.22 (51.46)
 
Event 11  Girls 17 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Keena              17 GAL                  2:42.82    2:45.00  
                  37.47     1:18.95 (41.48)     2:01.55 (42.60)     2:45.00 (43.45)
  2 Mossey, Kristin           17 GAL                  2:55.00    3:08.23  
                  40.30     1:26.72 (46.42)     2:16.62 (49.90)     3:08.23 (51.61)
  3 Hristeva, Kristiana       17 GAL                  3:09.83    3:12.58  
                  42.23     1:31.19 (48.96)     2:21.21 (50.02)     3:12.58 (51.37)
 
Event 12  Boys 11-12 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Fionn              12 GAL                  3:28.69    3:04.60  
                  41.24     1:29.16 (47.92)     2:17.64 (48.48)     3:04.60 (46.96)
  2 Brennan, Jack             12 ATH                  3:10.83    3:06.53  
                  41.67     1:28.77 (47.10)     2:18.03 (49.26)     3:06.53 (48.50)
  3 O'Connor, Sean            12 CBAR                 3:16.33    3:08.92  
                  41.52     1:29.33 (47.81)     2:19.48 (50.15)     3:08.92 (49.44)
  4 Rather, Zak               11 GAL                  3:29.55    3:14.62  
                  44.71     1:35.14 (50.43)     2:26.23 (51.09)     3:14.62 (48.39)
  5 Arsic, Aleksandar         12 SHARK                3:29.01    3:14.97  
                  44.70     1:35.52 (50.82)     2:26.49 (50.97)     3:14.97 (48.48)
  6 Doorly, Joseph            12 GAL                  3:22.87    3:15.60  
                  45.06     1:34.66 (49.60)     2:24.96 (50.30)     3:15.60 (50.64)
  7 Dervan, Ronan             12 CBAR                 3:16.99    3:20.31  
                  43.99     1:37.57 (53.58)     2:30.45 (52.88)     3:20.31 (49.86)
  8 Cooke, Uiseann            11 Tuam Swim Team       3:15.99    3:20.44  
                  45.23     1:35.55 (50.32)     2:29.81 (54.26)     3:20.44 (50.63)
  9 Mc Andrew, Michael        12 SHARK                3:29.01    3:23.01  
                  45.69     1:37.13 (51.44)     2:29.61 (52.48)     3:23.01 (53.40)
 10 O'Connor, Milo            11 ATH                  3:30.00    3:27.44  
                  47.94     1:40.74 (52.80)     2:34.23 (53.49)     3:27.44 (53.21)
 11 Kilkenny, Liam            12 GAL                  3:28.76    3:50.78  
                  53.79   1:55.37 (1:01.58)   2:55.40 (1:00.03)     3:50.78 (55.38)
 12 Doorly, David             11 GAL                  3:29.88    3:55.29  
                  54.84   1:54.96 (1:00.12)     2:54.86 (59.90)   3:55.29 (1:00.43)
 -- Melody, Rory              11 GAL                  3:29.77         DQ  
                  52.43   1:53.43 (1:01.00)   2:53.73 (1:00.30)        DQ (1:01.61)
 
Event 12  Boys 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Mitchell          14 GAL                  2:45.00    2:38.37  
                  34.50     1:13.91 (39.41)     1:55.93 (42.02)     2:38.37 (42.44)
  2 Dervan, Mark              14 CBAR                 2:44.77    2:41.23  
                  37.03     1:17.31 (40.28)     1:59.48 (42.17)     2:41.23 (41.75)
  3 Clarke, Jack              14 LASER                2:55.26    2:53.13  
                  39.72     1:23.50 (43.78)     2:08.55 (45.05)     2:53.13 (44.58)
  4 O'Hara, Enna              14 SLIGO                2:59.72    2:55.28  
                  39.25     1:23.55 (44.30)     2:09.94 (46.39)     2:55.28 (45.34)
  5 Murphy, Jamie             13 CBAR                 2:58.55    2:55.52  
                  41.92     1:27.60 (45.68)     2:12.85 (45.25)     2:55.52 (42.67)
  6 Ashton, Callum            14 LASER                2:56.17    2:56.56  
                  39.62     1:24.96 (45.34)     2:10.93 (45.97)     2:56.56 (45.63)
  7 Scully, Bryan             13 ATH                  3:00.24    3:00.05  
                  40.92     1:27.41 (46.49)     2:14.84 (47.43)     3:00.05 (45.21)
  8 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC           2:57.21    3:00.90  
                  40.40     1:26.61 (46.21)     2:13.59 (46.98)     3:00.90 (47.31)
  9 Keogh, Timothy            13 GAL                  3:03.14    3:01.05  
                  41.39     1:28.36 (46.97)     2:15.25 (46.89)     3:01.05 (45.80)
 10 Cummins, Ben              14 COM                  2:59.50    3:01.68  
                  39.33     1:24.85 (45.52)     2:12.86 (48.01)     3:01.68 (48.82)
 11 Staunton, Diarmuid        14 CLM                  3:03.77    3:07.73  
                  41.59     1:29.43 (47.84)     2:19.29 (49.86)     3:07.73 (48.44)
 12 Connolly, Sam             13 COM                  3:06.50    3:07.77  
                  41.46     1:28.53 (47.07)     2:19.34 (50.81)     3:07.77 (48.43)
 13 Doherty, Aaron P          13 CBAR                      NT    3:12.56  
                  43.18     1:32.40 (49.22)     2:22.89 (50.49)     3:12.56 (49.67)
 14 O'Sullivan, Conor         13 SHARK                3:09.01    3:17.28  
                  44.81     1:35.74 (50.93)     2:27.26 (51.52)     3:17.28 (50.02)
 15 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                3:09.01    3:18.24  
                  43.90     1:33.70 (49.80)     2:26.18 (52.48)     3:18.24 (52.06)
 16 Vickers, Fintan           14 SHARK                3:09.01    3:29.29  
                  46.58     1:39.64 (53.06)     2:35.46 (55.82)     3:29.29 (53.83)
 17 Blacoe, Cillian           13 GAL                  3:28.11    3:39.11  
                  49.11     1:45.46 (56.35)     2:42.71 (57.25)     3:39.11 (56.40)
 
Event 12  Boys 15-16 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Andrew             15 GAL                  2:29.06    2:27.33  
                  33.92     1:11.61 (37.69)     1:49.60 (37.99)     2:27.33 (37.73)
  2 Brinn, Jonathan           16 Tuam Swim Team       2:45.71    2:29.98  
                  33.94     1:11.49 (37.55)     1:49.93 (38.44)     2:29.98 (40.05)
  3 Kelly, Michael            15 ATH                  2:35.13    2:30.73  
                  34.38     1:13.67 (39.29)     1:52.68 (39.01)     2:30.73 (38.05)
  4 Livingstone, Patrick      16 CBAR                 2:39.48    2:33.79  
                  34.71     1:13.16 (38.45)     1:53.54 (40.38)     2:33.79 (40.25)
  5 O'Sullivan, Bryan         15 GAL                  2:45.38    2:46.09  
                  37.24     1:18.91 (41.67)     2:02.33 (43.42)     2:46.09 (43.76)
 
Event 12  Boys 17 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               19 GAL                  2:28.55    2:30.00  
                  35.00     1:13.30 (38.30)     1:51.83 (38.53)     2:30.00 (38.17)
  2 Murphy, Richard           17 GAL                  2:44.32    2:46.90  
                  37.17     1:19.79 (42.62)     2:04.84 (45.05)     2:46.90 (42.06)
  3 Kelly, Evan               17 SLIGO                2:57.00    2:54.48  
                  38.92     1:22.89 (43.97)     2:08.77 (45.88)     2:54.48 (45.71)
 
Event 13  Girls 11-12 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Caoimhe          12 LASER                2:42.22    2:44.13  
                  35.91     1:16.13 (40.22)     2:06.11 (49.98)     2:44.13 (38.02)
  2 Moran, Sophie             12 GAL                  2:48.04    2:49.81  
                  38.32     1:19.03 (40.71)     2:11.55 (52.52)     2:49.81 (38.26)
  3 Finn, Roisin              12 GAL                  2:52.93    2:51.58  
                  37.35     1:20.31 (42.96)     2:12.78 (52.47)     2:51.58 (38.80)
  4 Grady, Hannah             12 CBAR                 3:00.19    2:52.63  
                  39.10     1:22.44 (43.34)     2:13.49 (51.05)     2:52.63 (39.14)
  5 Farnon, Keela             12 COM                  2:59.28    2:53.07  
                  38.96     1:23.56 (44.60)     2:15.11 (51.55)     2:53.07 (37.96)
  6 Blacoe, Allanah           11 GAL                  3:00.10    2:54.05  
                  42.33     1:24.75 (42.42)     2:15.93 (51.18)     2:54.05 (38.12)
  7 Lally, Erin               12 CLM                  2:57.85    2:54.64  
                  41.27     1:25.32 (44.05)     2:17.34 (52.02)     2:54.64 (37.30)
  8 Griffin, Ruth             12 SHARK                2:51.77    2:55.08  
                  39.13     1:24.51 (45.38)     2:19.27 (54.76)     2:55.08 (35.81)
  9 Fadden, Heather           12 CBAR                 2:58.03    2:57.35  
                  40.17     1:26.34 (46.17)     2:18.17 (51.83)     2:57.35 (39.18)
 10 Mulhall, Keela            11 GAL                  3:05.31    2:59.50  
                  38.99     1:24.30 (45.31)     2:20.43 (56.13)     2:59.50 (39.07)
 11 Reilly, Aoibheann         12 ATH                  3:08.54    3:00.62  
                  35.40     1:22.20 (46.80)     2:18.63 (56.43)     3:00.62 (41.99)
 12 Kennedy, Louise           12 ATH                  3:10.00    3:01.51  
                  44.05     1:30.28 (46.23)     2:22.87 (52.59)     3:01.51 (38.64)
 13 Gibbs, Isabelle           11 GAL                  3:03.74    3:03.73  
                  46.02     1:28.51 (42.49)     2:22.06 (53.55)     3:03.73 (41.67)
 14 Wong, Tara                12 BALL                 3:10.00    3:05.31  
                  40.90     1:27.54 (46.64)     2:24.61 (57.07)     3:05.31 (40.70)
 15 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                3:09.01    3:06.74  
                  42.25     1:29.99 (47.74)     2:23.16 (53.17)     3:06.74 (43.58)
 16 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                3:02.77    3:06.93  
                  43.16     1:30.68 (47.52)     2:24.37 (53.69)     3:06.93 (42.56)
 17 Mitchell, Madeline        12 GAL                  3:08.73    3:08.11  
                  43.79     1:31.42 (47.63)     2:26.65 (55.23)     3:08.11 (41.46)
 18 Poskrobko, Carolina       11 LASER                3:08.35    3:10.61  
                  46.53     1:34.12 (47.59)     2:28.08 (53.96)     3:10.61 (42.53)
 19 Conway, Fiona             11 CBAR                      NT    3:11.79  
                  43.26     1:32.17 (48.91)     2:31.61 (59.44)     3:11.79 (40.18)
 20 Holland, Jennifer         11 GAL                  3:09.63    3:11.97  
                  46.17     1:36.45 (50.28)     2:28.33 (51.88)     3:11.97 (43.64)
 21 Walsh, Alison             12 GAL                  3:09.44    3:12.22  
                  46.05     1:34.20 (48.15)     2:30.93 (56.73)     3:12.22 (41.29)
 22 Johnson, Laura            11 ATH                  3:08.25    3:16.21  
                  44.63     1:33.06 (48.43)     2:31.79 (58.73)     3:16.21 (44.42)
 23 Kilcommons, Amy           11 COM                  3:09.10    3:16.92  
                  42.73     1:33.80 (51.07)     2:33.44 (59.64)     3:16.92 (43.48)
 24 Friel, Lauren             11 ATH                  3:10.00    3:29.04  
                  50.16     1:41.07 (50.91)   2:43.53 (1:02.46)     3:29.04 (45.51)
 25 Gallagher, Jade           12 COM                  3:09.33    3:41.49  
                  55.06     1:48.68 (53.62)   2:51.17 (1:02.49)     3:41.49 (50.32)
 
Event 13  Girls 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doran, Ciara              13 LIMK-MN              2:35.85    2:30.98  
                  34.08     1:11.60 (37.52)     1:57.40 (45.80)     2:30.98 (33.58)
  2 Kilgallon, Niamh          14 CLM                  2:28.37    2:34.06  
                  35.46     1:17.25 (41.79)     1:57.61 (40.36)     2:34.06 (36.45)
  3 Egan, Stacey              14 ATH                  2:42.61    2:36.57  
                  33.68     1:14.14 (40.46)     2:00.48 (46.34)     2:36.57 (36.09)
  4 Clabby, Aibhlin           14 ATH                  2:45.55    2:37.91  
                  33.80     1:13.65 (39.85)     2:02.05 (48.40)     2:37.91 (35.86)
  5 Carroll, Rebecca          14 COM                  2:51.24    2:41.20  
                  36.90     1:17.99 (41.09)     2:04.91 (46.92)     2:41.20 (36.29)
  6 Naughton, Imogen          14 SHARK                2:46.69    2:41.57  
                  34.41     1:15.14 (40.73)     2:04.11 (48.97)     2:41.57 (37.46)
  7 Lowe, Sophie              14 ATH                  2:48.32    2:41.86  
                  35.83     1:21.22 (45.39)     2:06.57 (45.35)     2:41.86 (35.29)
  8 Fahy, Laura               14 CBAR                 2:45.44    2:43.58  
                  36.24     1:17.36 (41.12)     2:08.51 (51.15)     2:43.58 (35.07)
  9 Kelly, Lauren             14 SHARK                2:49.76    2:43.68  
                  39.36     1:19.94 (40.58)     2:10.87 (50.93)     2:43.68 (32.81)
 10 Keaney, Maeve             13 SLIGO                2:44.94    2:44.21  
                  35.23     1:16.53 (41.30)     2:07.19 (50.66)     2:44.21 (37.02)
 11 Sweeney, Amy              14 SHARK                2:43.50    2:45.04  
                  34.60     1:16.04 (41.44)     2:06.26 (50.22)     2:45.04 (38.78)
 12 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                 2:49.23    2:45.63  
                  37.15     1:17.58 (40.43)     2:07.65 (50.07)     2:45.63 (37.98)
 13 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                2:43.99    2:47.68  
                  36.59     1:19.59 (43.00)     2:09.16 (49.57)     2:47.68 (38.52)
 14 Egan, Edel                13 CBAR                 2:51.14    2:47.76  
                  36.13     1:19.68 (43.55)     2:10.78 (51.10)     2:47.76 (36.98)
 15 O'Brien, Paola            14 SHARK                2:47.37    2:47.85  
                  33.88     1:16.48 (42.60)     2:09.89 (53.41)     2:47.85 (37.96)
 16 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team       2:46.80    2:48.00  
                  35.16     1:19.26 (44.10)     2:11.45 (52.19)     2:48.00 (36.55)
 17 Friel, Alanna             13 ATH                  2:48.34    2:48.48  
                  35.30     1:18.60 (43.30)     2:10.02 (51.42)     2:48.48 (38.46)
 18 Horan, Siofra             14 CBAR                 2:47.15    2:49.47  
                  38.46     1:23.11 (44.65)     2:10.42 (47.31)     2:49.47 (39.05)
 19 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                 2:49.33    2:49.63  
                  37.83     1:21.85 (44.02)     2:14.15 (52.30)     2:49.63 (35.48)
 20 Scully, Andraya           14 GAL                  2:56.02    2:52.13  
                  41.39     1:25.29 (43.90)     2:14.47 (49.18)     2:52.13 (37.66)
 21 Walsh, Sinead             13 GAL                  2:55.77    2:52.48  
                  39.71     1:24.65 (44.94)     2:13.62 (48.97)     2:52.48 (38.86)
 22 Dunne, Jessica            14 SHARK                2:47.40    2:53.26  
                  37.86     1:20.43 (42.57)     2:10.29 (49.86)     2:53.26 (42.97)
 23 Caulfield, Shannon        13 COM                  2:59.54    2:53.45  
                  37.66     1:23.16 (45.50)     2:14.71 (51.55)     2:53.45 (38.74)
 23 Joyce, Laura              14 CLM                  2:50.90    2:53.45  
                  37.00     1:22.67 (45.67)     2:14.78 (52.11)     2:53.45 (38.67)
 25 Healy, Aoife              14 ATH                  2:51.84    2:53.61  
                  38.42     1:23.19 (44.77)     2:13.66 (50.47)     2:53.61 (39.95)
 26 Kilduff, Jenni            13 COM                  2:59.20    2:55.72  
                  40.81     1:25.66 (44.85)     2:17.97 (52.31)     2:55.72 (37.75)
 27 Togher, Una               14 CBAR                 2:53.04    2:55.73  
                  38.78     1:25.91 (47.13)     2:16.13 (50.22)     2:55.73 (39.60)
 28 Murray, Ciara             13 LASER                2:55.82    2:55.77  
                  36.87     1:20.80 (43.93)     2:13.73 (52.93)     2:55.77 (42.04)
 29 Grant, Stephanie          13 Tuam Swim Team       2:58.56    2:58.13  
                  39.76     1:24.95 (45.19)     2:15.83 (50.88)     2:58.13 (42.30)
 30 Breslin, Niamh            13 CBAR                      NT    2:58.23  
                  41.11     1:25.11 (44.00)     2:20.91 (55.80)     2:58.23 (37.32)
 31 Campbell, Roisin          13 COM                  2:59.85    2:59.89  
                  38.84     1:26.32 (47.48)     2:19.53 (53.21)     2:59.89 (40.36)
 32 Mahdi, Nell               13 GAL                  2:53.75    3:00.50  
                  41.82     1:27.36 (45.54)     2:22.40 (55.04)     3:00.50 (38.10)
 33 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                2:59.01    3:01.29  
                  39.97     1:28.22 (48.25)     2:20.24 (52.02)     3:01.29 (41.05)
 34 Begley, Emma              13 Tuam Swim Team       2:59.08    3:03.40  
                  42.94     1:29.84 (46.90)     2:22.19 (52.35)     3:03.40 (41.21)
 35 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team       2:58.97    3:10.22  
                  46.20     1:34.27 (48.07)     2:25.19 (50.92)     3:10.22 (45.03)
 36 Whyte, Naomi              13 SHARK                2:59.01    3:13.84  
                  42.56     1:33.63 (51.07)     2:29.04 (55.41)     3:13.84 (44.80)
 37 Sweeney, Caoimhe          13 SHARK                2:59.01    3:21.61  
                  48.15     1:37.25 (49.10)     2:36.37 (59.12)     3:21.61 (45.24)
 
Event 13  Girls 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Namara, Dearbhail      15 Wport                2:30.83    2:28.17  
                  33.02     1:12.85 (39.83)     1:53.54 (40.69)     2:28.17 (34.63)
  2 Mylett, Sinead            15 CBAR                 2:28.35    2:29.86  
                  32.48     1:10.98 (38.50)     1:56.66 (45.68)     2:29.86 (33.20)
  3 Kelly, Sarah              16 CLM                  2:26.49    2:30.17  
                  31.76     1:11.76 (40.00)     1:57.48 (45.72)     2:30.17 (32.69)
  4 Dinneen, Molly            15 LASER                2:38.48    2:31.06  
                  32.63     1:12.01 (39.38)     1:57.09 (45.08)     2:31.06 (33.97)
  5 Finn, Kate                15 GAL                  2:34.79    2:33.66  
                  33.59     1:11.97 (38.38)     2:00.00 (48.03)     2:33.66 (33.66)
  6 Weaver, Gabriella         15 TRID                 2:40.10    2:35.83  
                  33.84     1:15.22 (41.38)     2:00.97 (45.75)     2:35.83 (34.86)
  7 Cunnane, Aine             15 CLM                  2:42.33    2:35.90  
                  34.95     1:13.65 (38.70)     2:00.33 (46.68)     2:35.90 (35.57)
  8 Fox, Sarah Jane           15 GAL                  2:35.50    2:36.98  
                  30.86     1:11.45 (40.59)     2:00.88 (49.43)     2:36.98 (36.10)
  9 Kavanagh, Kate            15 GAL                  2:41.04    2:38.18  
                  34.34     1:12.03 (37.69)     2:03.53 (51.50)     2:38.18 (34.65)
 10 Melody, Niamh             15 GAL                  2:40.80    2:38.60  
                  33.58     1:12.70 (39.12)     2:02.66 (49.96)     2:38.60 (35.94)
 11 Grady, Aisling            15 CBAR                 2:37.33    2:40.00  
                  34.90     1:15.94 (41.04)     2:02.59 (46.65)     2:40.00 (37.41)
 12 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                 2:40.16    2:48.15  
                  37.14     1:20.09 (42.95)     2:11.08 (50.99)     2:48.15 (37.07)
 
Event 13  Girls 17 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Dairne              26 GAL                  2:26.11    2:27.01  
                  32.07     1:10.72 (38.65)     1:53.44 (42.72)     2:27.01 (33.57)
  2 Mossey, Kristin           17 GAL                  2:35.00    2:40.57  
                  35.51     1:17.31 (41.80)     2:02.60 (45.29)     2:40.57 (37.97)
  3 Hristeva, Kristiana       17 GAL                  2:48.47    2:54.68  
                  39.81     1:24.52 (44.71)     2:13.41 (48.89)     2:54.68 (41.27)
 
Event 14  Boys 11-12 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolcow, Max               12 GAL                  2:47.51    2:36.29  
                  32.22     1:11.45 (39.23)     2:01.35 (49.90)     2:36.29 (34.94)
  2 Duffy, Fionn              12 GAL                  2:57.12    2:41.93  
                  34.63     1:15.84 (41.21)     2:05.67 (49.83)     2:41.93 (36.26)
  3 Doorly, Joseph            12 GAL                  2:50.74    2:48.70  
                  37.75     1:21.04 (43.29)     2:11.72 (50.68)     2:48.70 (36.98)
  4 Brennan, Jack             12 ATH                  2:57.83    2:49.86  
                  38.18     1:21.07 (42.89)     2:11.44 (50.37)     2:49.86 (38.42)
  5 O'Connor, Sean            12 CBAR                 3:00.28    2:50.15  
                  37.85     1:19.89 (42.04)     2:12.17 (52.28)     2:50.15 (37.98)
  6 Rather, Zak               11 GAL                  3:04.75    2:52.28  
                  37.66     1:21.97 (44.31)     2:13.55 (51.58)     2:52.28 (38.73)
  7 Cooke, Uiseann            11 Tuam Swim Team       3:05.67    3:07.55  
                  39.04     1:28.85 (49.81)     2:22.76 (53.91)     3:07.55 (44.79)
  8 O'Connor, Milo            11 ATH                  3:10.00    3:10.19  
                  42.50     1:31.46 (48.96)     2:27.75 (56.29)     3:10.19 (42.44)
  9 Melody, Rory              11 GAL                  3:09.22    3:10.95  
                  47.23     1:32.66 (45.43)     2:30.36 (57.70)     3:10.95 (40.59)
 10 O Rourke, Oisín           12 Tuam Swim Team       3:09.56    3:16.13  
                  45.83     1:31.88 (46.05)   2:32.75 (1:00.87)     3:16.13 (43.38)
 11 Dervan, Ronan             12 CBAR                 3:09.19    3:17.06  
                  47.30     1:40.07 (52.77)     2:31.16 (51.09)     3:17.06 (45.90)
 12 Doorly, David             11 GAL                  3:08.77    3:20.03  
                  46.40     1:35.52 (49.12)   2:37.73 (1:02.21)     3:20.03 (42.30)
 13 Scully, Tom               12 GAL                  3:09.77    3:21.69  
                  46.83     1:34.27 (47.44)   2:37.92 (1:03.65)     3:21.69 (43.77)
 14 Waters, Fionn             11 Tuam Swim Team       3:08.34    3:29.07  
                  51.48     1:45.28 (53.80)   2:46.33 (1:01.05)     3:29.07 (42.74)
 -- Kilkenny, Liam            12 GAL                  3:09.44         DQ  
                  42.82     1:32.28 (49.46)     2:29.98 (57.70)          DQ (41.28)
 
Event 14  Boys 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            13 ATH                  2:24.14    2:19.62  
                  30.22     1:05.73 (35.51)     1:47.91 (42.18)     2:19.62 (31.71)
  2 Wilson, Mitchell          14 GAL                  2:22.50    2:21.78  
                  30.66     1:08.73 (38.07)     1:50.54 (41.81)     2:21.78 (31.24)
  3 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team       2:25.11    2:22.11  
                  30.14     1:05.19 (35.05)     1:48.71 (43.52)     2:22.11 (33.40)
  4 O'Farrell, Brian          14 SHARK                2:31.92    2:24.73  
                  31.53     1:09.15 (37.62)     1:50.49 (41.34)     2:24.73 (34.24)
  5 Moran, Michael            13 COM                  2:31.84    2:27.72  
                  29.92     1:05.70 (35.78)     1:54.43 (48.73)     2:27.72 (33.29)
  6 Dervan, Mark              14 CBAR                 2:36.95    2:32.91  
                  34.84     1:15.15 (40.31)     1:57.11 (41.96)     2:32.91 (35.80)
  7 Clarke, Jack              14 LASER                2:37.69    2:36.66  
                  35.82     1:16.87 (41.05)     2:00.26 (43.39)     2:36.66 (36.40)
  8 Ashton, Callum            14 LASER                2:37.87    2:36.85  
                  33.33     1:13.37 (40.04)     1:59.67 (46.30)     2:36.85 (37.18)
  9 Murphy, Jamie             13 CBAR                 2:44.92    2:41.81  
                  37.15     1:21.80 (44.65)     2:06.98 (45.18)     2:41.81 (34.83)
 10 Shakeshaft, Jack          13 BALL                 2:44.77    2:41.83  
                  35.81     1:18.25 (42.44)     2:06.33 (48.08)     2:41.83 (35.50)
 11 Cugalj, Filip             14 SHARK                2:46.80    2:42.05  
                  35.78     1:16.63 (40.85)     2:05.50 (48.87)     2:42.05 (36.55)
 12 Melly, Conor              13 CBAR                 2:51.40    2:45.80  
                  37.58     1:20.16 (42.58)     2:08.39 (48.23)     2:45.80 (37.41)
 13 Keogh, Timothy            13 GAL                  2:47.18    2:47.11  
                  37.44     1:20.76 (43.32)     2:08.56 (47.80)     2:47.11 (38.55)
 14 Plangg, Artur             14 COM                  2:52.25    2:47.34  
                  34.42     1:15.54 (41.12)     2:09.43 (53.89)     2:47.34 (37.91)
 15 Anderson, Eoin            13 SLIGO                2:43.20    2:47.66  
                  37.34     1:19.81 (42.47)     2:09.14 (49.33)     2:47.66 (38.52)
 16 Gilhooley, David          14 Tuam Swim Team       2:51.96    2:48.63  
                  34.53     1:20.06 (45.53)     2:11.33 (51.27)     2:48.63 (37.30)
 17 Doherty, Aaron P          13 CBAR                      NT    2:54.24  
                  39.21     1:24.67 (45.46)     2:17.01 (52.34)     2:54.24 (37.23)
 18 Blacoe, Cillian           13 GAL                  2:59.94    2:55.02  
                  40.57     1:22.55 (41.98)     2:17.21 (54.66)     2:55.02 (37.81)
 19 Scully, Bryan             13 ATH                  2:53.00    2:56.70  
                  41.49     1:29.94 (48.45)     2:17.57 (47.63)     2:56.70 (39.13)
 20 Mc Williams, Pádraig      14 SHARK                2:52.01    3:13.91  
                  45.79     1:37.53 (51.74)     2:29.91 (52.38)     3:13.91 (44.00)
 
Event 14  Boys 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           16 SLIGO                2:11.20    2:12.31  
                  28.20     1:01.04 (32.84)     1:39.99 (38.95)     2:12.31 (32.32)
  2 Brinn, Jonathan           16 Tuam Swim Team       2:25.91    2:19.68  
                  30.20     1:07.05 (36.85)     1:47.82 (40.77)     2:19.68 (31.86)
  3 Dowling, David            16 LASER                2:22.16    2:22.05  
                  29.62     1:03.54 (33.92)     1:50.09 (46.55)     2:22.05 (31.96)
  4 Livingstone, Patrick      16 CBAR                 2:20.09    2:22.06  
                  30.62     1:07.65 (37.03)     1:48.14 (40.49)     2:22.06 (33.92)
  5 Scully, Daniel            16 GAL                  2:38.61    2:28.22  
                  31.65     1:08.50 (36.85)     1:54.09 (45.59)     2:28.22 (34.13)
  6 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                2:31.79    2:28.25  
                  31.81     1:10.00 (38.19)     1:55.02 (45.02)     2:28.25 (33.23)
  7 Lannon, Kevin             16 COM                  2:29.86    2:29.69  
                  32.14     1:10.55 (38.41)     1:55.01 (44.46)     2:29.69 (34.68)
  8 Snowdon, Conor            15 GAL                  2:31.52    2:32.08  
                  31.03     1:06.85 (35.82)     1:56.66 (49.81)     2:32.08 (35.42)
  9 Collins, Donal            15 Bluefin SC           2:34.43    2:33.46  
                  31.63     1:10.23 (38.60)     1:56.69 (46.46)     2:33.46 (36.77)
 10 Williams, David           16 SHARK                2:40.01    2:41.65  
                  32.96     1:15.75 (42.79)     2:05.01 (49.26)     2:41.65 (36.64)
 
Event 14  Boys 17 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               19 GAL                  2:03.46    2:10.66  
                  27.79     1:01.06 (33.27)     1:40.24 (39.18)     2:10.66 (30.42)
  2 Mc Glade, Kevin           20 GAL                  2:10.22    2:15.44  
                  27.83     1:03.35 (35.52)     1:43.98 (40.63)     2:15.44 (31.46)
  3 Grady, Eoghan             17 CBAR                 2:08.18    2:16.93  
                  29.30     1:03.94 (34.64)     1:45.46 (41.52)     2:16.93 (31.47)
  4 Smyth, Conor              17 GAL                  2:22.23    2:23.33  
                  31.32     1:07.86 (36.54)     1:50.41 (42.55)     2:23.33 (32.92)
  5 Murphy, Richard           17 GAL                  2:24.79    2:28.09  
                  30.57     1:09.64 (39.07)     1:52.29 (42.65)     2:28.09 (35.80)
  6 Mc Carra, Niall           18 GAL                  3:09.89    2:36.42  
                  32.08     1:13.89 (41.81)     2:00.08 (46.19)     2:36.42 (36.34)
 
Event 15  Girls 11-12 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Caoimhe          12 LASER                2:56.67    2:51.74  
                  36.88     1:20.88 (44.00)     2:06.87 (45.99)     2:51.74 (44.87)
  2 Hoban, Saoire             11 CBAR                 3:30.00    2:59.29  
                  38.44     1:23.35 (44.91)     2:10.81 (47.46)     2:59.29 (48.48)
  3 Blacoe, Allanah           11 GAL                  3:28.99    3:11.34  
                  43.54     1:32.26 (48.72)     2:23.26 (51.00)     3:11.34 (48.08)
  4 Mitchell, Madeline        12 GAL                  3:23.98    3:20.45  
                  44.15     1:35.70 (51.55)     2:29.80 (54.10)     3:20.45 (50.65)
 
Event 15  Girls 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Stacey              14 ATH                  2:34.61    2:38.14  
                  35.41     1:17.32 (41.91)     1:58.05 (40.73)     2:38.14 (40.09)
  2 Friel, Alanna             13 ATH                  2:40.56    2:41.42  
                  36.54     1:17.82 (41.28)     1:59.96 (42.14)     2:41.42 (41.46)
  3 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                2:48.13    2:53.30  
                  38.42     1:22.94 (44.52)     2:07.24 (44.30)     2:53.30 (46.06)
  4 Clancy, Marie             14 SHARK                3:03.01    2:55.04  
                  36.24     1:20.29 (44.05)     2:07.50 (47.21)     2:55.04 (47.54)
  5 Murray, Ciara             13 LASER                2:57.98    3:02.35  
                  39.83     1:26.33 (46.50)     2:14.72 (48.39)     3:02.35 (47.63)
  6 Healy, Aoife              14 ATH                  2:52.95    3:06.30  
                  39.23     1:26.16 (46.93)     2:16.02 (49.86)     3:06.30 (50.28)
 
Event 15  Girls 15-16 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              16 CLM                  2:19.25    2:22.89  
                  31.95     1:07.86 (35.91)     1:45.63 (37.77)     2:22.89 (37.26)
  2 Dinneen, Molly            15 LASER                2:30.92    2:29.08  
                  33.65     1:11.45 (37.80)     1:50.67 (39.22)     2:29.08 (38.41)
  3 Fox, Sarah Jane           15 GAL                  2:27.50    2:29.38  
                  33.25     1:10.94 (37.69)     1:50.20 (39.26)     2:29.38 (39.18)
  4 Joyce, Ciera              15 SHARK                2:34.49    2:31.77  
                  34.30     1:13.97 (39.67)     1:54.27 (40.30)     2:31.77 (37.50)
  5 Shorten, Aoife            15 SHARK                2:29.99    2:32.26  
                  34.05     1:11.70 (37.65)     1:51.62 (39.92)     2:32.26 (40.64)
  6 Harrington, Lisa          15 ATH                  2:35.00    2:34.89  
                  33.66     1:11.53 (37.87)     1:52.36 (40.83)     2:34.89 (42.53)
  7 Keogh, Ruth               16 GAL                  2:34.21    2:36.12  
                  33.57     1:11.44 (37.87)     1:53.27 (41.83)     2:36.12 (42.85)
  8 Finn, Kate                15 GAL                  2:51.62    2:39.10  
                  34.39     1:13.87 (39.48)     1:56.63 (42.76)     2:39.10 (42.47)
  9 Kavanagh, Kate            15 GAL                  3:03.65    2:46.57  
                  36.62     1:19.67 (43.05)     2:03.91 (44.24)     2:46.57 (42.66)
 10 Melody, Niamh             15 GAL                  3:14.09    2:49.52  
                  38.01     1:21.68 (43.67)     2:06.79 (45.11)     2:49.52 (42.73)
 11 Murphy, Jade              16 SLIGO                2:48.00    2:57.34  
                  37.70     1:22.13 (44.43)     2:09.46 (47.33)     2:57.34 (47.88)
 
Event 15  Girls 17 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Keena              17 GAL                  2:44.58    2:24.79  
                  33.05     1:09.61 (36.56)     1:46.51 (36.90)     2:24.79 (38.28)
  2 Pfeiffer, Ronja           17 Bluefin SC           2:47.30    2:37.42  
                  34.64     1:15.34 (40.70)     1:57.48 (42.14)     2:37.42 (39.94)
 
Event 16  Boys 11-12 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Fionn              12 GAL                  2:57.14    2:41.68  
                  35.81     1:17.68 (41.87)     2:00.98 (43.30)     2:41.68 (40.70)
  2 Kolcow, Max               12 GAL                  2:55.82    2:47.54  
                  34.77     1:17.20 (42.43)     2:02.94 (45.74)     2:47.54 (44.60)
  3 Dervan, Ronan             12 CBAR                 3:24.77    3:46.10  
                  48.13     1:47.80 (59.67)   2:49.62 (1:01.82)     3:46.10 (56.48)
  4 Scully, Tom               12 GAL                  3:24.89    3:50.02  
                  49.89     1:49.08 (59.19)   2:49.45 (1:00.37)   3:50.02 (1:00.57)
 
Event 16  Boys 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Mitchell          14 GAL                  2:18.50    2:21.17  
                  30.39     1:05.92 (35.53)     1:43.80 (37.88)     2:21.17 (37.37)
  2 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team       2:22.36    2:23.03  
                  31.34     1:07.10 (35.76)     1:43.97 (36.87)     2:23.03 (39.06)
  3 Keogh, Timothy            13 GAL                  3:00.50    3:01.42  
                  38.42     1:24.29 (45.87)     2:12.93 (48.64)     3:01.42 (48.49)
  4 Melly, Conor              13 CBAR                      NT    3:03.77  
                  39.13     1:25.89 (46.76)     2:14.55 (48.66)     3:03.77 (49.22)
 -- Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC           2:42.27         DQ  
                  36.24     1:19.19 (42.95)     2:04.40 (45.21)          DQ (41.81)
 
Event 16  Boys 15-16 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         15 GAL                  2:11.79    2:11.39  
                  29.86     1:03.34 (33.48)     1:37.25 (33.91)     2:11.39 (34.14)
  2 Moore, Andrew             15 GAL                  2:22.95    2:16.43  
                  30.68     1:05.57 (34.89)     1:40.86 (35.29)     2:16.43 (35.57)
  3 Kelly, Michael            15 ATH                  2:19.31    2:19.82  
                  30.77     1:06.03 (35.26)     1:42.77 (36.74)     2:19.82 (37.05)
  4 Snowdon, Conor            15 GAL                  2:34.84    2:36.74  
                  32.95     1:11.55 (38.60)     1:52.92 (41.37)     2:36.74 (43.82)
  5 Scully, Daniel            16 GAL                  2:53.41    2:37.64  
                  35.43     1:12.77 (37.34)     1:54.68 (41.91)     2:37.64 (42.96)
  6 Collins, Donal            15 Bluefin SC           2:34.12    2:39.66  
                  34.10     1:14.43 (40.33)     1:57.28 (42.85)     2:39.66 (42.38)
  7 Roe, Dylan                15 SHARK                2:49.12    3:00.20  
                  35.20     1:17.74 (42.54)     2:06.56 (48.82)     3:00.20 (53.64)
 
Event 16  Boys 17 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         17 GAL                  2:02.10    2:05.21  
                  28.82     1:01.06 (32.24)     1:32.94 (31.88)     2:05.21 (32.27)
  2 Keogh, Jack               19 GAL                  2:15.32    2:16.20  
                  29.29     1:02.97 (33.68)     1:39.31 (36.34)     2:16.20 (36.89)
 
Event 17  Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Ruth             12 SHARK                2:25.18    2:25.59  
                  34.14     1:12.18 (38.04)     1:49.94 (37.76)     2:25.59 (35.65)
  2 Mulhall, Keela            11 GAL                  2:34.63    2:28.53  
                  34.07     1:12.30 (38.23)     1:51.71 (39.41)     2:28.53 (36.82)
  3 Moran, Sophie             12 GAL                  2:30.49    2:29.88  
                  35.36     1:14.17 (38.81)     1:52.82 (38.65)     2:29.88 (37.06)
  4 Grady, Hannah             12 CBAR                 2:26.35    2:31.06  
                  34.17     1:12.84 (38.67)     1:52.81 (39.97)     2:31.06 (38.25)
  5 Finn, Roisin              12 GAL                  2:31.21    2:33.84  
                  35.62     1:15.34 (39.72)     1:55.03 (39.69)     2:33.84 (38.81)
  6 Blacoe, Allanah           11 GAL                  2:38.07    2:33.93  
                  36.05     1:15.41 (39.36)     1:55.43 (40.02)     2:33.93 (38.50)
  7 Lally, Erin               12 CLM                  2:38.47    2:33.97  
                  35.45     1:15.10 (39.65)     1:55.63 (40.53)     2:33.97 (38.34)
  8 Kennedy, Louise           12 ATH                  2:27.61    2:34.23  
                  35.28     1:14.96 (39.68)     1:55.87 (40.91)     2:34.23 (38.36)
  9 Farnon, Keela             12 COM                  2:49.61    2:36.48  
                  37.12     1:18.27 (41.15)     1:57.95 (39.68)     2:36.48 (38.53)
 10 Hoban, Saoire             11 CBAR                 2:50.00    2:36.66  
                  36.61     1:16.65 (40.04)     1:57.83 (41.18)     2:36.66 (38.83)
 11 Ennis, Kelly              12 ATH                  2:40.54    2:37.80  
                  36.05     1:17.09 (41.04)     1:59.27 (42.18)     2:37.80 (38.53)
 12 Reilly, Aoibheann         12 ATH                  2:42.99    2:39.85  
                  34.79     1:14.28 (39.49)     1:57.32 (43.04)     2:39.85 (42.53)
 13 Gibbs, Isabelle           11 GAL                  2:44.23    2:40.90  
                  38.25     1:20.50 (42.25)     2:02.03 (41.53)     2:40.90 (38.87)
 14 Poskrobko, Carolina       11 LASER                2:49.25    2:41.23  
                  36.00     1:18.23 (42.23)     2:01.52 (43.29)     2:41.23 (39.71)
 15 Wong, Tara                12 BALL                 2:50.00    2:41.55  
                  37.65     1:19.13 (41.48)     2:01.84 (42.71)     2:41.55 (39.71)
 16 O'Farrell, Aoife          12 SHARK                2:49.01    2:43.91  
                  38.05     1:20.34 (42.29)     2:03.35 (43.01)     2:43.91 (40.56)
 17 Mc Nicholas, Alex         12 LASER                2:40.16    2:44.98  
                  38.52     1:20.39 (41.87)     2:03.58 (43.19)     2:44.98 (41.40)
 18 Nugent, Ellen             12 BALL                 2:49.27    2:47.19  
                  37.19     1:20.66 (43.47)     2:05.93 (45.27)     2:47.19 (41.26)
 19 Johnson, Laura            11 ATH                  2:46.31    2:47.33  
                  38.26     1:20.70 (42.44)     2:04.02 (43.32)     2:47.33 (43.31)
 20 Conway, Fiona             11 CBAR                 2:40.80    2:49.03  
                  37.86     1:21.88 (44.02)     2:07.32 (45.44)     2:49.03 (41.71)
 21 Joyce, Grace              11 SHARK                2:49.34    2:49.59  
                  38.96     1:23.34 (44.38)     2:08.67 (45.33)     2:49.59 (40.92)
 22 Mitchell, Madeline        12 GAL                  2:49.61    2:50.71  
                  40.29     1:24.58 (44.29)   2:50.71 (1:26.13)         2:50.71 ( )
 23 Walsh, Alison             12 GAL                  2:49.64    2:51.38  
                  39.57     1:22.44 (42.87)     2:07.70 (45.26)     2:51.38 (43.68)
 24 Egan, Niamh               12 SHARK                2:49.01    2:53.58  
                  38.87     1:23.91 (45.04)     2:10.71 (46.80)     2:53.58 (42.87)
 25 Friel, Lauren             11 ATH                  2:50.00    2:55.50  
                  39.75     1:25.44 (45.69)     2:11.53 (46.09)     2:55.50 (43.97)
 26 Burke, Saoirse            11 Tuam Swim Team       2:47.64    2:55.76  
                  40.53     1:26.23 (45.70)     2:11.71 (45.48)     2:55.76 (44.05)
 27 Holland, Jennifer         11 GAL                  2:49.44    3:00.21  
                  41.23     1:27.79 (46.56)     2:15.07 (47.28)     3:00.21 (45.14)
 28 Farnon, Hannah            11 COM                  2:49.80    3:01.12  
                  41.26     1:29.07 (47.81)     2:15.96 (46.89)     3:01.12 (45.16)
 29 Gilhooley, Sarah          12 Tuam Swim Team       2:49.64    3:09.33  
                  41.34     1:30.40 (49.06)     2:20.38 (49.98)     3:09.33 (48.95)
 
Event 17  Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doran, Ciara              13 LIMK-MN              2:19.52    2:14.03  
                  31.50     1:04.95 (33.45)     1:39.88 (34.93)     2:14.03 (34.15)
  2 Clabby, Aibhlin           14 ATH                  2:18.66    2:15.81  
                  31.98     1:06.59 (34.61)     1:42.05 (35.46)     2:15.81 (33.76)
  3 Lowe, Sophie              14 ATH                  2:19.98    2:16.96  
                  31.63     1:06.22 (34.59)     1:42.08 (35.86)     2:16.96 (34.88)
  4 Kilgallon, Niamh          14 CLM                  2:15.06    2:18.28  
                  32.18     1:07.50 (35.32)     1:43.72 (36.22)     2:18.28 (34.56)
  5 Egan, Stacey              14 ATH                  2:22.27    2:18.36  
                  33.37     1:09.29 (35.92)     1:44.75 (35.46)     2:18.36 (33.61)
  6 Fahy, Laura               14 CBAR                 2:24.94    2:20.14  
                  32.72     1:09.22 (36.50)     1:45.73 (36.51)     2:20.14 (34.41)
  7 Anderson, Kate            14 SLIGO                2:20.58    2:20.21  
                  32.40     1:07.97 (35.57)     1:44.14 (36.17)     2:20.21 (36.07)
  8 Mc Donagh, Paula          14 CBAR                 2:22.92    2:20.84  
                  32.64     1:08.78 (36.14)     1:45.76 (36.98)     2:20.84 (35.08)
  9 Egan, Edel                13 CBAR                 2:24.05    2:21.44  
                  32.89     1:08.76 (35.87)     1:45.57 (36.81)     2:21.44 (35.87)
 10 Naughton, Imogen          14 SHARK                2:27.23    2:22.25  
                  32.86     1:09.63 (36.77)     1:46.86 (37.23)     2:22.25 (35.39)
 11 Kelly, Lauren             14 SHARK                2:26.33    2:22.61  
                  33.16     1:10.82 (37.66)     1:47.49 (36.67)     2:22.61 (35.12)
 12 Clancy, Marie             14 SHARK                2:25.47    2:22.69  
                  33.60     1:09.86 (36.26)     1:46.62 (36.76)     2:22.69 (36.07)
 13 Carroll, Rebecca          14 COM                  2:27.56    2:23.51  
                  32.53     1:09.57 (37.04)     1:47.15 (37.58)     2:23.51 (36.36)
 14 Keaney, Maeve             13 SLIGO                2:23.74    2:23.87  
                  33.44     1:10.36 (36.92)     1:48.21 (37.85)     2:23.87 (35.66)
 15 Gavin, Michelle           14 Tuam Swim Team       2:24.08    2:24.88  
                  33.28     1:10.42 (37.14)     1:48.69 (38.27)     2:24.88 (36.19)
 16 Mc Hale, Siofra           13 CBAR                 2:29.59    2:25.80  
                  33.25     1:10.02 (36.77)     1:48.09 (38.07)     2:25.80 (37.71)
 17 Crosby, Emer              14 LASER                2:30.99    2:26.71  
                  32.82     1:10.33 (37.51)     1:48.69 (38.36)     2:26.71 (38.02)
 18 Horan, Siofra             14 CBAR                 2:26.54    2:27.25  
                  33.73     1:11.13 (37.40)     1:50.19 (39.06)     2:27.25 (37.06)
 19 Sweeney, Amy              14 SHARK                2:30.41    2:28.30  
                  34.32     1:12.60 (38.28)     1:51.35 (38.75)     2:28.30 (36.95)
 20 Joyce, Laura              14 CLM                  2:28.47    2:28.52  
                  33.90     1:12.49 (38.59)     1:52.24 (39.75)     2:28.52 (36.28)
 21 Scully, Andraya           14 GAL                  2:30.04    2:28.66  
                  34.23     1:12.28 (38.05)     1:51.92 (39.64)     2:28.66 (36.74)
 22 Togher, Una               14 CBAR                 2:29.54    2:28.68  
                  34.12     1:11.65 (37.53)     1:50.67 (39.02)     2:28.68 (38.01)
 23 Friel, Alanna             13 ATH                  2:23.15    2:28.90  
                  34.97     1:12.89 (37.92)     1:51.38 (38.49)     2:28.90 (37.52)
 24 Coen, Hazel               13 CBAR                      NT    2:29.07  
                  35.26     1:13.48 (38.22)     1:51.58 (38.10)     2:29.07 (37.49)
 25 O'Brien, Paola            14 SHARK                2:34.72    2:29.74  
                  35.47     1:14.77 (39.30)     1:53.46 (38.69)     2:29.74 (36.28)
 25 Murphy, Rachel            14 BALL                 2:29.81    2:29.74  
                  35.62     1:14.00 (38.38)     1:52.53 (38.53)     2:29.74 (37.21)
 27 Hennigan, Aoibheann       14 BALL                 2:27.06    2:30.07  
                  33.92     1:12.26 (38.34)     1:51.81 (39.55)     2:30.07 (38.26)
 28 Johnson, Rachel           13 ATH                  2:30.29    2:30.91  
                  35.44     1:14.13 (38.69)     1:53.37 (39.24)     2:30.91 (37.54)
 29 Walsh, Sinead             13 GAL                  2:34.36    2:33.87  
                  35.96     1:15.11 (39.15)     1:55.23 (40.12)     2:33.87 (38.64)
 30 Kilduff, Jenni            13 COM                  2:38.67    2:34.46  
                  35.53     1:15.41 (39.88)     1:56.29 (40.88)     2:34.46 (38.17)
 31 Breslin, Niamh            13 CBAR                 2:41.06    2:34.74  
                  35.50     1:15.63 (40.13)     1:56.45 (40.82)     2:34.74 (38.29)
 32 Mahdi, Nell               13 GAL                  2:33.97    2:36.08  
                  36.43     1:16.74 (40.31)     1:57.31 (40.57)     2:36.08 (38.77)
 33 Dunne, Jessica            14 SHARK                2:37.74    2:36.78  
                  34.76     1:13.96 (39.20)     1:54.65 (40.69)     2:36.78 (42.13)
 34 Grant, Stephanie          13 Tuam Swim Team       2:40.14    2:38.09  
                  36.58     1:16.41 (39.83)     1:57.61 (41.20)     2:38.09 (40.48)
 35 Lennon, Amy               14 Bluefin SC           2:40.93    2:38.72  
                  35.39     1:15.61 (40.22)     1:57.95 (42.34)     2:38.72 (40.77)
 36 Mc Nicholas, Claudia      13 LASER                2:35.82    2:40.17  
                  38.43     1:19.35 (40.92)     2:01.18 (41.83)     2:40.17 (38.99)
 37 Begley, Emma              13 Tuam Swim Team       2:41.76    2:40.84  
                  37.42     1:18.21 (40.79)     2:00.54 (42.33)     2:40.84 (40.30)
 38 Tiernan, Meabh            14 COM                  2:40.14    2:43.64  
                  37.25     1:18.50 (41.25)     2:02.15 (43.65)     2:43.64 (41.49)
 39 Mc Manamon, Jemma         14 SHARK                2:41.01    2:46.79  
                  37.97     1:20.96 (42.99)     2:04.37 (43.41)     2:46.79 (42.42)
 40 Curran, Raechel           14 SHARK                2:41.01    2:49.51  
                  38.13     1:21.61 (43.48)     2:06.85 (45.24)     2:49.51 (42.66)
 41 Whyte, Naomi              13 SHARK                2:41.01    2:49.97  
                  38.73     1:22.39 (43.66)     2:06.98 (44.59)     2:49.97 (42.99)
 42 Feeney, Sarah             13 Tuam Swim Team       2:41.67    2:50.66  
                  38.10     1:21.75 (43.65)     2:06.69 (44.94)     2:50.66 (43.97)
 43 Lalwani, Jessica          13 COM                  2:41.52    2:58.99  
                  38.91     1:24.40 (45.49)     2:11.97 (47.57)     2:58.99 (47.02)
 
Event 17  Girls 15-16 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              16 CLM                  2:09.14    2:08.66  
                  30.72     1:03.79 (33.07)     1:36.92 (33.13)     2:08.66 (31.74)
  2 Keogh, Ruth               16 GAL                  2:09.54    2:08.83  
                  30.48     1:03.11 (32.63)     1:36.41 (33.30)     2:08.83 (32.42)
  3 Finn, Kate                15 GAL                  2:10.63    2:12.68  
                  31.23     1:04.66 (33.43)     1:38.79 (34.13)     2:12.68 (33.89)
  4 Mc Namara, Dearbhail      15 Wport                2:15.14    2:14.32  
                  31.76     1:06.10 (34.34)     1:40.91 (34.81)     2:14.32 (33.41)
  5 Joyce, Ciera              15 SHARK                2:16.42    2:14.47  
                  32.33     1:07.57 (35.24)     1:41.62 (34.05)     2:14.47 (32.85)
  6 Kavanagh, Kate            15 GAL                  2:17.41    2:14.62  
                  31.77     1:06.58 (34.81)     1:41.71 (35.13)     2:14.62 (32.91)
  7 Weaver, Gabriella         15 TRID                 2:13.54    2:14.91  
                  30.86     1:05.08 (34.22)     1:40.65 (35.57)     2:14.91 (34.26)
  8 Dinneen, Molly            15 LASER                2:22.73    2:16.62  
                  32.52     1:07.16 (34.64)     1:42.62 (35.46)     2:16.62 (34.00)
  9 Fox, Sarah Jane           15 GAL                  2:20.00    2:18.17  
                  31.73     1:06.52 (34.79)     1:42.52 (36.00)     2:18.17 (35.65)
 10 Harrington, Lisa          15 ATH                  2:20.14    2:18.92  
                  32.76     1:07.94 (35.18)     1:44.23 (36.29)     2:18.92 (34.69)
 11 MC Farland, Alex          15 GAL                  2:11.92    2:19.61  
                  31.63     1:06.25 (34.62)     1:42.98 (36.73)     2:19.61 (36.63)
 12 Cunnane, Aine             15 CLM                  2:27.35    2:21.20  
                  32.63     1:09.40 (36.77)     1:46.60 (37.20)     2:21.20 (34.60)
 13 Melody, Niamh             15 GAL                  2:23.20    2:22.44  
                  32.97     1:09.14 (36.17)     1:46.19 (37.05)     2:22.44 (36.25)
 14 Grady, Aisling            15 CBAR                 2:22.42    2:24.58  
                  32.94     1:09.13 (36.19)     1:47.01 (37.88)     2:24.58 (37.57)
 15 Delaney, Riona            16 COM                  2:22.63    2:24.86  
                  33.42     1:09.71 (36.29)     1:47.61 (37.90)     2:24.86 (37.25)
 16 Murphy, Jade              16 SLIGO                2:25.46    2:25.00  
                  33.27     1:09.97 (36.70)     1:47.74 (37.77)     2:25.00 (37.26)
 17 Hennigan, Caoimhe         15 BALL                 2:19.78    2:26.83  
                  33.74     1:11.21 (37.47)     1:49.23 (38.02)     2:26.83 (37.60)
 18 Keaney, Aoife             15 SLIGO                2:28.58    2:28.11  
                  33.79     1:11.61 (37.82)     1:50.47 (38.86)     2:28.11 (37.64)
 19 Connaghton-Jones, Aislin  15 SLIGO                2:30.80    2:29.88  
                  34.90     1:13.10 (38.20)     1:52.61 (39.51)     2:29.88 (37.27)
 20 Dempsey, Aisling          15 LASER                2:31.45    2:34.93  
                  36.63     1:16.09 (39.46)     1:56.32 (40.23)     2:34.93 (38.61)
 21 Mc Donough, Méabh         15 SHARK                2:37.01    2:49.25  
                  39.23     1:23.32 (44.09)     2:07.93 (44.61)     2:49.25 (41.32)
 
Event 17  Girls 17 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Dairne              26 GAL                  2:03.60    2:07.87  
                  30.55     1:03.36 (32.81)     1:35.84 (32.48)     2:07.87 (32.03)
  2 Walsh, Keena              17 GAL                  2:09.08    2:09.09  
                  30.31     1:02.81 (32.50)     1:36.49 (33.68)     2:09.09 (32.60)
  3 Pfeiffer, Ronja           17 Bluefin SC           2:14.70    2:13.75  
                  30.63     1:04.59 (33.96)     1:39.63 (35.04)     2:13.75 (34.12)
  4 Mossey, Kristin           17 GAL                  2:20.00    2:25.43  
                  33.58     1:10.65 (37.07)     1:48.22 (37.57)     2:25.43 (37.21)
  5 Hristeva, Kristiana       17 GAL                  2:34.38    2:32.75  
                  34.41     1:12.89 (38.48)     1:52.80 (39.91)     2:32.75 (39.95)
 
Event 18  Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolcow, Max               12 GAL                  2:28.00    2:19.59  
                  31.97     1:06.87 (34.90)     1:43.43 (36.56)     2:19.59 (36.16)
  2 Doorly, Joseph            12 GAL                  2:26.57    2:25.36  
                  34.26     1:11.70 (37.44)     1:49.11 (37.41)     2:25.36 (36.25)
  3 Brennan, Jack             12 ATH                  2:34.42    2:28.67  
                  34.82     1:13.07 (38.25)     1:51.43 (38.36)     2:28.67 (37.24)
  4 Rather, Zak               11 GAL                  2:31.36    2:32.81  
                  35.55     1:15.31 (39.76)     1:55.26 (39.95)     2:32.81 (37.55)
  5 O'Connor, Sean            12 CBAR                 2:47.12    2:38.53  
                  34.04     1:14.12 (40.08)     1:56.74 (42.62)     2:38.53 (41.79)
  6 Regan, Ciaran             12 COM                  2:33.22    2:39.49  
                  35.47     1:15.58 (40.11)     1:57.90 (42.32)     2:39.49 (41.59)
  7 Melody, Rory              11 GAL                  2:40.28    2:40.70  
                  35.88     1:17.61 (41.73)     2:00.58 (42.97)     2:40.70 (40.12)
  8 O'Connor, Milo            11 ATH                  2:45.48    2:43.26  
                  37.67     1:19.05 (41.38)     2:01.79 (42.74)     2:43.26 (41.47)
  9 Mc Andrew, Michael        12 SHARK                2:49.03    2:43.54  
                  36.63     1:18.40 (41.77)     2:01.36 (42.96)     2:43.54 (42.18)
 10 Arsic, Aleksandar         12 SHARK                2:49.01    2:43.94  
                  37.72     1:20.03 (42.31)     2:03.28 (43.25)     2:43.94 (40.66)
 11 Kilkenny, Liam            12 GAL                  2:47.66    2:44.05  
                  37.46     1:19.68 (42.22)     2:03.36 (43.68)     2:44.05 (40.69)
 12 Moran, Ben                12 COM                  2:48.36    2:44.66  
                  36.90     1:19.49 (42.59)     2:03.32 (43.83)     2:44.66 (41.34)
 13 O Rourke, Oisín           12 Tuam Swim Team       2:49.98    2:48.85  
                  34.54     1:17.84 (43.30)     2:03.40 (45.56)     2:48.85 (45.45)
 14 Scully, Tom               12 GAL                  2:48.77    2:51.26  
                  40.31     1:25.02 (44.71)     2:08.75 (43.73)     2:51.26 (42.51)
 15 Cooke, Uiseann            11 Tuam Swim Team       2:48.95    2:51.56  
                  39.52     1:24.66 (45.14)     2:09.29 (44.63)     2:51.56 (42.27)
 16 Waters, Fionn             11 Tuam Swim Team       2:48.53    2:52.78  
                  39.61     1:24.49 (44.88)     2:10.36 (45.87)     2:52.78 (42.42)
 17 Doorly, David             11 GAL                  2:49.33    2:54.26  
                  40.63     1:25.25 (44.62)     2:11.42 (46.17)     2:54.26 (42.84)
 
Event 18  Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Michael            13 COM                  2:08.46    2:05.71  
                  29.72     1:01.94 (32.22)     1:34.39 (32.45)     2:05.71 (31.32)
  2 Burke, Ciaran             13 Tuam Swim Team       2:07.83    2:06.44  
                  28.79     1:00.34 (31.55)     1:33.17 (32.83)     2:06.44 (33.27)
  3 Wilson, Mitchell          14 GAL                  2:20.00    2:12.40  
                1:02.41     1:36.46 (34.05)     2:12.40 (35.94)                    
  4 Pfeiffer, Kieran          14 Bluefin SC           2:18.69    2:13.50  
                  30.32     1:04.04 (33.72)     1:39.30 (35.26)     2:13.50 (34.20)
  5 O'Farrell, Brian          14 SHARK                2:17.59    2:13.55  
                  30.23     1:04.08 (33.85)     1:39.06 (34.98)     2:13.55 (34.49)
  6 O'Hara, Enna              14 SLIGO                2:25.40    2:20.52  
                  31.75     1:07.80 (36.05)     1:44.80 (37.00)     2:20.52 (35.72)
  7 Cugalj, Filip             14 SHARK                2:29.78    2:22.00  
                  31.80     1:08.93 (37.13)     1:45.85 (36.92)     2:22.00 (36.15)
  8 Murphy, Jamie             13 CBAR                 2:30.86    2:23.17  
                  33.44     1:11.37 (37.93)     1:48.67 (37.30)     2:23.17 (34.50)
  9 Cummins, Ben              14 COM                  2:29.03    2:23.99  
                  31.89     1:08.81 (36.92)     1:47.09 (38.28)     2:23.99 (36.90)
 10 Plangg, Artur             14 COM                  2:35.34    2:24.58  
                  33.61     1:11.53 (37.92)     1:49.97 (38.44)     2:24.58 (34.61)
 11 Staunton, Diarmuid        14 CLM                  2:29.09    2:24.81  
                  32.40     1:09.97 (37.57)     1:48.99 (39.02)     2:24.81 (35.82)
 12 Ashton, Callum            14 LASER                2:28.40    2:24.84  
                  32.75     1:09.33 (36.58)     1:47.83 (38.50)     2:24.84 (37.01)
 13 Scully, Bryan             13 ATH                  2:28.25    2:26.31  
                  33.74     1:11.59 (37.85)     1:49.94 (38.35)     2:26.31 (36.37)
 14 Gilhooley, David          14 Tuam Swim Team       2:30.84    2:27.87  
                  32.87     1:11.04 (38.17)     1:51.16 (40.12)     2:27.87 (36.71)
 15 Doherty, Aaron P          13 CBAR                 2:26.85    2:28.13  
                  33.82     1:11.93 (38.11)     1:50.91 (38.98)     2:28.13 (37.22)
 16 Blacoe, Cillian           13 GAL                  2:33.15    2:28.23  
                  34.87     1:13.31 (38.44)     1:51.85 (38.54)     2:28.23 (36.38)
 17 Connolly, Sam             13 COM                  2:34.92    2:31.43  
                  34.21     1:12.16 (37.95)     1:51.43 (39.27)     2:31.43 (40.00)
 18 Weaver, Luke              14 TRID                 2:32.73    2:34.79  
                  33.67     1:11.61 (37.94)     1:52.90 (41.29)     2:34.79 (41.89)
 19 Walsh, Ben                14 Wport                2:29.85    2:35.43  
                  34.56     1:14.52 (39.96)     1:55.46 (40.94)     2:35.43 (39.97)
 20 Mc Fadden, Patrick        13 COM                  2:35.22    2:38.23  
                  36.04     1:17.04 (41.00)     1:59.33 (42.29)     2:38.23 (38.90)
 21 Vickers, Fintan           14 SHARK                2:37.01    2:42.51  
                  36.54     1:17.67 (41.13)     2:00.69 (43.02)     2:42.51 (41.82)
 
Event 18  Boys 15-16 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Andrew             15 GAL                  2:06.35    1:58.56  
                  28.28       58.82 (30.54)     1:29.15 (30.33)     1:58.56 (29.41)
  2 O'Sullivan, Bryan         15 GAL                  2:01.60    1:59.44  
                  28.01       58.16 (30.15)     1:29.04 (30.88)     1:59.44 (30.40)
  3 Anderson, Ronan           16 SLIGO                1:59.69    2:01.06  
                  27.23       58.21 (30.98)     1:29.77 (31.56)     2:01.06 (31.29)
  4 Kelly, Michael            15 ATH                  2:03.60    2:02.15  
                  28.56       59.61 (31.05)     1:30.81 (31.20)     2:02.15 (31.34)
  5 Dowling, David            16 LASER                2:05.93    2:05.77  
                  28.60     1:00.49 (31.89)     1:33.17 (32.68)     2:05.77 (32.60)
  6 Scully, Daniel            16 GAL                  2:16.60    2:10.25  
                  29.98     1:03.53 (33.55)     1:37.58 (34.05)     2:10.25 (32.67)
  7 Mc Ginty, Stephen         16 SHARK                2:10.20    2:10.97  
                  30.61     1:04.03 (33.42)     1:38.39 (34.36)     2:10.97 (32.58)
  8 Lannon, Kevin             16 COM                  2:11.49    2:11.13  
                  29.65     1:02.86 (33.21)     1:37.63 (34.77)     2:11.13 (33.50)
  9 Collins, Donal            15 Bluefin SC           2:18.32    2:16.82  
                  30.93     1:05.51 (34.58)     1:40.94 (35.43)     2:16.82 (35.88)
 10 Livingstone, Patrick      16 CBAR                 2:08.37    2:17.88  
                  31.06     1:06.07 (35.01)     1:42.50 (36.43)     2:17.88 (35.38)
 11 Williams, David           16 SHARK                2:21.01    2:23.99  
                  31.84     1:08.78 (36.94)     1:47.47 (38.69)     2:23.99 (36.52)
 12 Gibbons, Shane            15 ATH                  2:22.00    2:25.74  
                  33.90     1:11.67 (37.77)     1:50.26 (38.59)     2:25.74 (35.48)
 -- Snowdon, Conor            15 GAL                  2:17.87         DQ  
                  30.07     1:03.67 (33.60)     1:38.65 (34.98)          DQ (34.48)
 
Event 18  Boys 17 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         17 GAL                  1:57.83    1:55.77  
                  27.39       57.34 (29.95)     1:27.65 (30.31)     1:55.77 (28.12)
  2 Grady, Eoghan             17 CBAR                 1:53.98    1:56.94  
                  27.56       57.54 (29.98)     1:27.58 (30.04)     1:56.94 (29.36)
  3 Keogh, Jack               19 GAL                  2:01.45    1:58.70  
                  27.51       57.86 (30.35)     1:28.43 (30.57)     1:58.70 (30.27)
  4 Mc Glade, Kevin           20 GAL                  1:56.95    2:00.92  
                  27.69       58.38 (30.69)     1:30.05 (31.67)     2:00.92 (30.87)
  5 Smyth, Conor              17 GAL                  2:03.03    2:06.74  
                  29.57     1:01.55 (31.98)     1:34.48 (32.93)     2:06.74 (32.26)
  6 O'Reilly, Aichlinn        18 CBAR                 2:12.00    2:07.26  
                  29.51     1:01.21 (31.70)     1:34.18 (32.97)     2:07.26 (33.08)
  7 Mc Carra, Niall           18 GAL                  2:28.76    2:14.11  
                  29.53     1:03.63 (34.10)     1:39.33 (35.70)     2:14.11 (34.78)
  8 Kelly, Evan               17 SLIGO                2:15.45    2:16.08  
                  29.97     1:03.99 (34.02)     1:39.96 (35.97)     2:16.08 (36.12)
  9 Murphy, Richard           17 GAL                  2:12.69    2:18.32  
                  30.67     1:05.51 (34.84)     1:42.52 (37.01)     2:18.32 (35.80)