GALWAY DEVELOPMENT MEET L1 FEB 2018                             
 
Event 1  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNicholas, Lydia         11 LASER                1:59.44    1:49.75  
  2 Geraghty, Laura           10 GAL                  2:07.56    1:56.21  
  3 Roland, Miriam            11 Bluefin SC           2:04.47    1:56.72  
  4 Rather, Zainab            11 GAL                  2:19.22    2:02.43  
  5 Murphy, Niamh             10 LASER                2:13.06    2:06.38  
  6 Given, Mai                11 GAL                  2:50.00    2:06.84  
  7 Parker, Aisling           10 Tuam Swim Team       2:10.00    2:09.33  
  8 Thapa, Anusooya           11 GAL                  2:19.48    2:11.79  
  9 Doorly, Isabelle          10 GAL                  2:26.56    2:13.97  
 10 Kilbane, Ailbhe           11 Bluefin SC           2:11.97    2:14.48  
 11 Troy, Maeve               11 GAL                  2:31.37    2:18.18  
 12 Shaw, Avril               10 GAL                  2:50.00    2:59.89  
 -- Wallace, Kate             11 LASER                2:14.31        DNF  
 
Event 1  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timlin, Orla              13 LASER                1:57.25    1:52.00  
  1 Imbusch, Erin             13 GAL                  1:52.25    1:52.00  
  3 Awan, Hooirya             13 LASER                2:05.00    1:54.31  
  4 Gizinska, Pola            12 Bluefin SC           2:07.41    1:54.53  
  5 Joyce, Alison             12 GAL                  2:50.00    2:21.55  
  6 Shaw, Ingrid              12 GAL                  2:50.00    2:34.38  
 
Event 1  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O Rourke, Grainne         14 Tuam Swim Team       1:42.62    1:41.01  
  2 Rooney, Emily             14 Bluefin SC           1:53.06    1:42.87  
  3 Kubecka, Emma             14 LASER                1:47.18    1:44.31  
  4 Collins, Farah            15 Tuam Swim Team       1:47.65    1:50.69  
  5 Hickey, Caoimhe           15 LASER                1:53.84    1:50.75  
  6 Feeney, Ainne             14 LASER                1:51.47    1:52.73  
  7 Fogarty, Anna             16 LASER                1:53.41    1:54.33  
  8 Furey, Lilian             14 Bluefin SC           2:50.00    2:08.64  
 
Event 2  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan, John          11 GAL                  2:08.66    1:48.94  
  2 Hynes, Matthew            11 LASER                2:01.97    1:51.91  
  3 Keegan, Michael           11 GAL                  2:01.88    1:53.42  
  4 Watterson, Kieran         11 Bluefin SC           2:05.87    1:58.43  
  5 Shortt, John              11 Bluefin SC           2:10.32    1:58.59  
  6 Donohue, Cian             11 LASER                2:50.00    2:00.50  
  7 Mac Donnacha, Michael     11 GAL                  2:16.84    2:04.96  
  8 O'Shaugnessy, Hugh        11 Bluefin SC           2:15.27    2:05.42  
  9 Cormican, Mark            11 Bluefin SC           2:18.83    2:07.22  
 10 Durkan, John              11 Bluefin SC           2:18.47    2:09.57  
 11 Iakimov, Cyril            10 Tuam Swim Team       2:18.16    2:09.91  
 12 Waters, Ruairi            10 GAL                  2:50.00    2:12.82  
 13 Dempsey, Michael          10 LASER                2:09.57    2:14.66  
 14 Hart, Alban               10 GAL                  2:50.00    2:16.00  
 15 Walsh, Ruairi             11 GAL                  2:50.00    2:21.24  
 16 Rather, Shaane             9 GAL                  2:50.00    2:26.66  
 17 Evers Coleman, Cillian    11 GAL                       NT    2:31.64  
 18 Patten, Joseph            10 GAL                  2:50.00    2:35.94  
 19 Sweeney, Conn             10 GAL                  2:50.00    2:43.56  
 
Event 2  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Igoe, Rory                12 Tuam Swim Team       1:45.03    1:40.68  
  2 Gradidge, John            12 LASER                2:05.81    1:51.49  
  3 Carey, Simon              13 LASER                1:55.16    1:51.91  
  4 Gibbs, John               12 GAL                  1:56.28    1:52.41  
  5 Tashev, Victor            12 Tuam Swim Team       2:03.84    1:54.72  
  6 Ferguson, Luke            12 LASER                2:01.94    1:54.75  
  7 Hart, Eoghan              12 GAL                  1:57.34    1:54.91  
  8 Kennedy, Riain            12 GAL                  2:08.33    1:56.13  
  9 Moran, Colm               13 LASER                1:56.62    1:56.16  
 10 Shaughnessy, Colm         12 LASER                2:09.50    1:57.19  
 10 Kilbane, David            12 Bluefin SC           2:04.50    1:57.19  
 12 Callanan, Diarmiud        12 Bluefin SC           2:01.75    1:58.29  
 13 Brosnan, Michael          12 LASER                2:16.10    1:59.43  
 14 Davey, Thomas             12 Bluefin SC           2:09.12    2:03.11  
 15 Mc Grath, Cathal          12 GAL                  2:15.70    2:04.30  
 16 Robinson, Daniel          12 Bluefin SC           2:11.82    2:06.24  
 17 Ward, Killian             12 GAL                  2:50.00    2:09.92  
 18 Furey, Finn               12 Bluefin SC           2:50.00    2:14.76  
 
Event 2  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchard, Ruairi         14 LASER                1:48.73    1:41.34  
  2 Hannon, Cathal            14 Bluefin SC           1:48.99    1:44.47  
  3 Cloonan, Brogan           14 Bluefin SC           1:53.44    1:46.30  
  4 Chizhevski, Vlad          15 GAL                  1:54.13    1:48.60  
  5 Shaw, Alex                14 GAL                  2:50.00    1:54.04  
  6 Roe, Alex                 14 LASER                2:50.00    1:57.22  
 
Event 3  Girls 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Railton, Michelle         11 Tuam Swim Team       3:03.82    2:45.71  
  2 O Rourke, Meabh           11 Tuam Swim Team       3:10.00    2:48.83  
  3 Gunning, Sarah            11 Bluefin SC           3:40.53    3:10.30  
  4 Hannon, Isolde            11 Bluefin SC           3:29.80    3:11.21  
  5 Roland, Miriam            11 Bluefin SC           3:50.00    3:26.25  
  6 Kilbane, Ailbhe           11 Bluefin SC           4:09.06    3:52.69  
 
Event 3  Girls 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lally, Sophie             13 GAL                  3:13.66    2:53.69  
  2 Parker, Clodagh           12 Tuam Swim Team       3:20.00    2:55.05  
  3 Melody, Deirbhile         12 GAL                  3:32.32    2:58.44  
  4 Gizinska, Pola            12 Bluefin SC           3:50.00    2:59.21  
  5 Imbusch, Erin             13 GAL                  3:19.90    3:08.30  
  6 Woodings, Emily           12 GAL                  3:37.32    3:10.47  
  7 Timlin, Orla              13 LASER                3:27.09    3:18.16  
 
Event 3  Girls 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O Rourke, Grainne         14 Tuam Swim Team       2:51.44    2:43.17  
  2 Feeney, Ainne             14 LASER                3:45.58    2:59.35  
  3 Fogarty, Anna             16 LASER                3:21.94    3:00.74  
  4 Hickey, Caoimhe           15 LASER                3:22.53    3:03.77  
  5 Rooney, Emily             14 Bluefin SC           3:19.31    3:03.92  
  6 Kubecka, Emma             14 LASER                3:45.82    3:10.94  
  7 Furey, Lilian             14 Bluefin SC           3:50.00    3:15.47  
 
Event 4  Boys 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shortt, John              11 Bluefin SC           3:55.12    3:09.13  
  2 Watterson, Kieran         11 Bluefin SC           3:36.00    3:13.20  
  3 Healy, Tom                11 GAL                  4:05.16    3:27.61  
  4 Durkan, John              11 Bluefin SC           3:50.00    3:42.63  
  5 O'Shaugnessy, Hugh        11 Bluefin SC           4:00.75    3:45.29  
  6 Cormican, Mark            11 Bluefin SC           4:02.62    3:46.05  
  7 Walsh, Ruairi             11 GAL                  3:50.00    4:01.48  
  8 Mc Donnell, John-Brendan  10 GAL                  3:50.00    4:09.39  
 
Event 4  Boys 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell Kim, Mattie        12 Tuam Swim Team       3:09.97    2:53.98  
  2 Kearney, Rian             13 Bluefin SC           3:10.31    2:55.05  
  3 Carey, Simon              13 LASER                3:29.38    3:02.67  
  4 Kilbane, David            12 Bluefin SC           3:14.53    3:02.70  
  5 Gibbs, John               12 GAL                  3:44.37    3:05.52  
  6 Moran, Colm               13 LASER                3:57.65    3:15.68  
  7 Ferguson, Luke            12 LASER                3:46.87    3:27.38  
  8 Robinson, Daniel          12 Bluefin SC           3:54.79    3:28.52  
  9 Hart, Eoghan              12 GAL                  3:54.47    3:28.99  
 10 Brosnan, Michael          12 LASER                4:12.65    3:33.97  
 11 Davey, Thomas             12 Bluefin SC           3:50.00    3:42.43  
 12 Furey, Finn               12 Bluefin SC           3:50.00    3:55.78  
 13 Callanan, Diarmiud        12 Bluefin SC           3:50.00    3:57.98  
 
Event 4  Boys 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iakimov, Boris            14 Tuam Swim Team       2:58.66    2:29.30  
  2 Chizhevski, Vlad          15 GAL                  3:17.81    2:57.91  
  3 Cloonan, Brogan           14 Bluefin SC           3:50.00    3:00.38  
  4 Roe, Alex                 14 LASER                3:50.00    3:00.90  
  5 Blanchard, Ruairi         14 LASER                3:34.41    3:02.45  
  6 Hannon, Cathal            14 Bluefin SC           3:20.97    3:05.29  
  7 Shaw, Alex                14 GAL                  3:50.00    3:39.98  
 
Event 5  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hussey, Louisa            10 GAL                    47.30      43.20  
  2 Rather, Zainab            11 GAL                    50.61      47.67  
  3 Murphy, Niamh             10 LASER                  52.48      52.41  
  4 McNicholas, Lydia         11 LASER                  51.05      53.40  
  5 Troy, Maeve               11 GAL                  1:03.84      57.86  
  6 Doorly, Isabelle          10 GAL                  1:00.00      57.94  
  7 Thapa, Anusooya           11 GAL                  1:01.56    1:02.69  
 
Event 6  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hynes, Matthew            11 LASER                  47.49      44.43  
  2 Healy, Tom                11 GAL                    50.02      44.52  
  3 O'Sullivan, John          11 GAL                    55.69      45.03  
  4 Keegan, Michael           11 GAL                  1:00.00      47.38  
  5 Mc Donnell, John-Brendan  10 GAL                    59.42      59.24  
  6 Mac Donnacha, Michael     11 GAL                    54.36      59.71  
  7 Donohue, Cian             11 LASER                2:50.00    1:00.79  
  8 Smyth, Liam               11 GAL                  1:04.66    1:03.52  
  9 Dempsey, Michael          10 LASER                1:06.65    1:03.87  
 10 Sweeney, Conn             10 GAL                  1:00.00    1:07.16  
 11 Patten, Joseph            10 GAL                  1:00.00    1:08.82  
 12 Walsh, Ruairi             11 GAL                  1:00.00    1:09.66  
 13 Rather, Shaane             9 GAL                  1:00.00    1:13.61  
 
Event 7  Girls 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lally, Sophie             13 GAL                  1:49.92    1:43.81  
  2 Woodings, Emily           12 GAL                  2:50.00    1:44.68  
  3 Smyth, Erin               12 GAL                  2:50.00    1:49.80  
  4 Shaw, Ingrid              12 GAL                  2:50.00    2:27.96  
 
Event 8  Boys 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Grath, Cathal          12 GAL                  2:50.00    1:56.93  
  2 Gradidge, John            12 LASER                2:06.45    2:14.71  
  3 Evers Coleman, Cillian    11 GAL                       NT    3:16.73  
 
Event 8  Boys 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Iakimov, Boris            14 Tuam Swim Team       1:34.26    1:20.86  
  2 Blanchard, Ruairi         14 LASER                2:32.24    1:50.64  
 -- Melia, Odie               14 Tuam Swim Team       1:30.82         DQ  
 
Event 9  Girls 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hussey, Louisa            10 GAL                  1:39.61    1:36.31  
  2 Geraghty, Laura           10 GAL                  1:42.12    1:39.52  
  3 McNicholas, Lydia         11 LASER                1:44.58    1:44.04  
  4 Roland, Miriam            11 Bluefin SC           1:49.02    1:49.00  
  5 Murphy, Niamh             10 LASER                1:49.14    1:50.99  
  6 Doorly, Isabelle          10 GAL                  1:59.08    2:00.91  
  7 Thapa, Anusooya           11 GAL                  2:06.54    2:00.93  
  8 Troy, Maeve               11 GAL                  2:09.09    2:05.35  
  9 Shaw, Avril               10 GAL                  2:50.00    2:27.56  
 
Event 9  Girls 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lally, Sophie             13 GAL                  1:35.54    1:34.88  
  2 Melody, Deirbhile         12 GAL                  1:45.41    1:36.56  
  3 Imbusch, Erin             13 GAL                  2:50.00    1:36.95  
  4 Woodings, Emily           12 GAL                  1:45.38    1:39.12  
  5 Coffey, Disa              12 Tuam Swim Team       1:41.60    1:40.16  
  6 Gizinska, Pola            12 Bluefin SC           1:44.29    1:40.32  
  7 Smyth, Erin               12 GAL                  1:43.96    1:41.10  
  8 Timlin, Orla              13 LASER                1:49.15    1:45.95  
  9 Awan, Hooirya             13 LASER                2:01.58    1:47.71  
 10 Shaw, Ingrid              12 GAL                  2:50.00    2:08.39  
 
Event 9  Girls 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O Rourke, Grainne         14 Tuam Swim Team       1:30.09    1:28.19  
  2 Hickey, Caoimhe           15 LASER                1:40.81    1:33.72  
  3 Fogarty, Anna             16 LASER                1:40.10    1:34.60  
  4 Rooney, Emily             14 Bluefin SC           1:37.34    1:38.17  
  5 Feeney, Ainne             14 LASER                1:43.03    1:38.98  
  6 Furey, Lilian             14 Bluefin SC           2:50.00    1:59.22  
 
Event 10  Boys 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan, John          11 GAL                  1:38.44    1:33.16  
  2 Shortt, John              11 Bluefin SC           1:38.34    1:38.48  
  3 Hynes, Matthew            11 LASER                1:45.69    1:40.82  
  4 Healy, Tom                11 GAL                  1:46.95    1:42.44  
  5 Keegan, Michael           11 GAL                  1:45.20    1:42.91  
  6 Watterson, Kieran         11 Bluefin SC           1:48.82    1:45.09  
  7 O'Shaugnessy, Hugh        11 Bluefin SC           1:58.72    1:47.75  
  8 Donohue, Cian             11 LASER                1:54.11    1:55.53  
  9 Cormican, Mark            11 Bluefin SC           2:50.00    1:55.91  
 10 Waters, Ruairi            10 GAL                  2:07.28    1:56.44  
 11 Durkan, John              11 Bluefin SC           1:59.07    1:56.56  
 12 Griallais, Luc            10 Bluefin SC           2:50.00    1:57.83  
 13 Mac Donnacha, Michael     11 GAL                  2:05.85    2:03.76  
 14 Mc Donnell, John-Brendan  10 GAL                  2:50.00    2:04.38  
 15 Hart, Alban               10 GAL                  2:50.00    2:04.47  
 16 Iakimov, Cyril            10 Tuam Swim Team       2:00.00    2:06.15  
 17 Patten, Joseph            10 GAL                  2:50.00    2:08.70  
 18 Rather, Shaane             9 GAL                  2:50.00    2:08.87  
 19 Walsh, Ruairi             11 GAL                  2:50.00    2:11.65  
 20 Sweeney, Conn             10 GAL                  2:50.00    2:15.03  
 21 Evers Coleman, Cillian    11 GAL                       NT    2:35.11  
 
Event 10  Boys 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kearney, Rian             13 Bluefin SC           1:28.89    1:26.53  
  2 Newell Kim, Mattie        12 Tuam Swim Team       1:36.66    1:33.80  
  3 Carey, Simon              13 LASER                1:42.46    1:35.23  
  4 Gibbs, John               12 GAL                  1:39.28    1:38.53  
  5 Kilbane, David            12 Bluefin SC           1:49.21    1:39.84  
  6 Hart, Eoghan              12 GAL                  1:44.60    1:46.70  
  7 Davey, Thomas             12 Bluefin SC           2:50.00    1:48.50  
  8 Tashev, Victor            12 Tuam Swim Team       1:49.67    1:48.88  
  9 Ferguson, Luke            12 LASER                1:46.32    1:48.97  
 10 Kennedy, Riain            12 GAL                  2:01.41    1:50.93  
 11 Mc Grath, Cathal          12 GAL                  2:02.53    1:51.89  
 12 Furey, Finn               12 Bluefin SC           2:50.00    1:55.45  
 13 Callanan, Diarmiud        12 Bluefin SC           2:50.00    1:56.24  
 14 Robinson, Daniel          12 Bluefin SC           1:57.84    2:00.32  
 15 Ward, Killian             12 GAL                  2:50.00    2:06.27  
 
Event 10  Boys 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chizhevski, Vlad          15 GAL                  1:39.44    1:35.59  
  2 Hannon, Cathal            14 Bluefin SC           1:37.58    1:37.18  
  3 Cloonan, Brogan           14 Bluefin SC           2:50.00    1:38.76  
  4 Roe, Alex                 14 LASER                2:50.00    1:43.76  
  5 Shaw, Alex                14 GAL                  2:50.00    1:57.98  
 
Event 11  Mixed 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bluefin Swimming Club  'A'                             NT    2:41.31  
  2 Galway Swim Team  'A'                                  NT    2:44.13  
  3 Laser S.C.  'A'                                        NT    2:45.47  
  4 Galway Swim Team  'B'                                  NT    2:56.90  
 
Event 12  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bluefin Swimming Club  'A'                             NT    2:20.41  
  2 Galway Swim Team  'A'                                  NT    2:27.14  
  3 Laser S.C.  'A'                                        NT    2:27.87  
  4 Galway Swim Team  'B'                                  NT    2:33.53