Irish Senior Schools 2012               
                                                          
 
Event 1  Girls 12-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Flemming, Laoise          14 Eureka Leinster      1:09.85    1:08.92        
  2 Hill, Danielle            12 Bfast M Uls          1:10.11    1:09.42        
  3 Navali, Helen             14 Strathearn Uls       1:11.24    1:11.17        
  4 Cautley, Jasmine          14 Loretto D - Lein     1:11.35    1:11.48        
  5 Desmond, Tara             14 St Aloysius Ck M     1:11.77    1:11.67        
 
Event 1  Girls 12-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Flemming, Laoise          14 Eureka Leinster                 1:09.85 q      
  2 Hill, Danielle            12 Bfast M Uls                     1:10.11 q      
  3 Navali, Helen             14 Strathearn Uls                  1:11.24 q      
  4 Cautley, Jasmine          14 Loretto D - Lein                1:11.35 q      
  5 Desmond, Tara             14 St Aloysius Ck M                1:11.77 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Harling, Faye             14 Sancta Sabina Le                1:12.65        
  7 Kelly, Niamh              14 Chroi Naofa Mun                 1:13.14        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Kavanagh, Kate            14 Salerno Conn-SC                 1:13.53        
  9 Cunnane, Aine             14 Mt St Michael Co                1:14.85        
 10 Hayes, Iseult             13 GS Clonakilty Mu                1:14.97        
 11 Weadick, Ciara            13 St Marys Ark                    1:15.36        
 12 Seawright, Amy Leigh      13 Hntrhse Uls                     1:15.67        
 13 Murphy, Ellen             14 Davitt Cbar Conn-SC             1:15.72        
 14 Byrne, Katie              13 Fcjb Leinster                   1:16.13        
 15 Hickey, Shona             13 Donoughmore Mun                 1:16.23        
 16 O'Neill, Ciara            14 Calasanctius Con-SC             1:16.94        
 17 Grindle, Laura            14 Alex Lein                       1:17.41        
 18 Miller, Kirsty            13 Bfast RA Uls                    1:17.89        
 19 Robinson, Poppy           13 Banb HS Uls                     1:17.91        
 20 Gillen, Claire            14 Lumen Christi Ul                1:17.97        
 21 Dunne, Jessica            13 Sc Rois Conn                    1:20.30        
 
Event 2  Boys 12-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Doyle, Benjamin           14 Belv-leins           1:04.49    1:03.53        
  2 Ferguson, Conor           12 Bfast RA Uls         1:08.60    1:08.47        
  3 Mc Carthy, Ronan          14 St Francis Ck Mu     1:11.03    1:09.66        
  4 Green, David              14 Col Ail Uls          1:10.75    1:10.52        
  5 Mawhinney, Kyle           14 Walace HS Uls        1:13.16    1:12.70        
 
Event 2  Boys 12-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doyle, Benjamin           14 Belv-leins                      1:04.49 q      
  2 Ferguson, Conor           12 Bfast RA Uls                    1:08.60 q      
  3 Green, David              14 Col Ail Uls                     1:10.75 q      
  4 Mc Carthy, Ronan          14 St Francis Ck Mu                1:11.03 q      
  5 Mawhinney, Kyle           14 Walace HS Uls                   1:13.16 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Hume, James               13 Rbai Uls                        1:15.60        
  7 Long, Joshua              14 Terenure Coll                   1:15.67        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Gaffney, Michael          14 Camp C Uls                      1:16.92        
 
Event 3  Girls 15-16 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roberts, Jane             16 St Bridgids lei      1:03.64    1:03.47        
  2 Drennan, Jenny            15 Strathearn Uls       1:06.34    1:06.71        
  3 Morgan, Niamh             16 Sacred Heart Lei     1:07.33    1:08.32        
  4 Keaveney, Shona           16 SLIGO                1:08.14    1:08.58        
  5 O'Neill, Eorann           16 Bfast RA Uls         1:07.94    1:08.62        
 
Event 3  Girls 15-16 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Jane             16 St Bridgids lei                 1:03.64 q      
  2 Drennan, Jenny            15 Strathearn Uls                  1:06.34 q      
  3 Morgan, Niamh             16 Sacred Heart Lei                1:07.33 q      
  4 O'Neill, Eorann           16 Bfast RA Uls                    1:07.94 q      
  5 Keaveney, Shona           16 SLIGO                           1:08.14 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Kychygina, Katrin         15 Our Ladys Lein                  1:08.21        
  7 Diffley, Claire           15 Mt Sack Lein                    1:09.05        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Montgomery, Clara         15 Bfast RA Uls                    1:11.00        
  9 Walsh, Orla               16 Mt Sack Lein                    1:11.04        
 10 Ni Cheallaigh, Lorna      15 Pres Clonmel Mun                1:11.31        
 11 Mc Hugh-Murphy, Sarah     16 Claremoris Conn                 1:11.43        
 12 Cunningham, Amy           15 Mt Mercy Mun                    1:12.04        
 13 Breslin, Ciara            15 Mt St Michael Co                1:12.98        
 14 Hyland, Roisin            15 Mac Daras Lein                  1:13.61        
 15 Costelloe, Rachel         15 Cres Limk Mun                   1:14.82        
 16 Kavanagh, Alice           16 Bfast RA Uls                    1:15.32        
 17 McKenna, Megan            15 Banb Ac Uls                     1:15.65        
 18 Gouk, Tara                16 Strathearn Uls                  1:15.85        
 19 O Brien, Lauren           16 Dunshaughlin Lei                1:15.91        
 20 O'Boyle, Sarah            15 Ballymahon Conn-SC              1:18.44        
 21 Long, Liadhan             16 St Marys lei                    1:18.50        
 -- Keogh, Aoife              15 Sancta Maria Lei                     DQ        
 
Event 4  Boys 15-16 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Keaveney, Mark            16 St Andrews Lein      1:02.19    1:01.08        
  2 Mc Eneaney, Evan          15 Castlek Lein         1:02.12    1:02.17        
  3 Sands, Peter              16 Walace HS Uls        1:02.75    1:02.53        
  4 Allison, Robert           16 Friends Lsbrn Ul     1:06.46    1:06.84        
  5 Doggart, James            16 Sullivan Upr Uls     1:06.05    1:07.34        
 
Event 4  Boys 15-16 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Eneaney, Evan          15 Castlek Lein                    1:02.12 q      
  2 Keaveney, Mark            16 St Andrews Lein                 1:02.19 q      
  3 Sands, Peter              16 Walace HS Uls                   1:02.75 q      
  4 Doggart, James            16 Sullivan Upr Uls                1:06.05 q      
  5 Allison, Robert           16 Friends Lsbrn Ul                1:06.46 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 O'Boyle, Brian            16 Ballymahon Conn-SC              1:06.57        
  7 Gillen, Cormac            15 Lumen Christi Ul                1:06.59        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Baine, Calum              15 Royal Dngn Uls                  1:06.84        
  9 Frizzell, Ryan            16 Camp C Uls                      1:08.30        
 10 Beatty, Ronan             16 Cres Limk Mun                   1:09.32        
 11 Vaughn, Leon              15 St Eunans Uls                   1:10.09        
 12 Tyrrell, Brian            16 Declans Leins                   1:11.50        
 13 Ramkaum, Arun             16 Terenure Coll                   1:13.03        
 14 Dillon, Luke              15 St Marys lei                    1:14.34        
 15 Steele, Cameron           16 St Peters Leins                 1:14.49        
 -- Lynch, Sean               15 Mount Temple Le                      DQ        
 
Event 5  Girls 17-19 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cassidy, Emma             17 St Angelas Ck Mu     1:07.53    1:05.63        
  2 Brannigan, Grace          17 Loretto B Lein       1:08.68    1:08.24        
  3 Ryan, Siobhan             17 Ballymahon Conn-SC   1:09.83    1:08.39        
  4 O'Reilly-Collins, Sionan  17 Athlone Conn         1:09.52    1:09.05        
  5 Ni Cheallaigh, Aisling    17 Pres Clonmel Mun     1:10.81    1:09.07        
 
Event 5  Girls 17-19 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cassidy, Emma             17 St Angelas Ck Mu                1:07.53 q      
  2 Brannigan, Grace          17 Loretto B Lein                  1:08.68 q      
  3 O'Reilly-Collins, Sionan  17 Athlone Conn                    1:09.52 q      
  4 Ryan, Siobhan             17 Ballymahon Conn-SC              1:09.83 q      
  5 Ni Cheallaigh, Aisling    17 Pres Clonmel Mun                1:10.81 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 O'Callaghan, Sarah        18 St LouisesUls                   1:12.37        
  7 Barry, Marie Claire       18 Strathearn Uls                  1:13.05        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Duffy, Ciara              17 St Josephs Le                   1:15.58        
  9 Neamt, Alexandra          17 St Pauls Lein                   1:17.29        
 10 Keaveney, Laura           17 Ursuline Sligo C-SC             1:18.12        
 
Event 6  Boys 17-19 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Prendergast, David        18 St Keirans Leins     1:00.82      59.07        
  2 Galloway, Nicky           17 Banb Ac Uls          1:01.62    1:00.37        
  3 Field, Graham             18 Col Eanna Leins      1:01.96    1:01.51        
  4 Daly, Tim                 18 Pres Cork Mun        1:03.77    1:03.59        
  5 Hudson, Luke              18 Declans Leins        1:08.92    1:07.78        
 
Event 6  Boys 17-19 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Prendergast, David        18 St Keirans Leins                1:00.82 q      
  2 Galloway, Nicky           17 Banb Ac Uls                     1:01.62 q      
  3 Field, Graham             18 Col Eanna Leins                 1:01.96 q      
  4 Daly, Tim                 18 Pres Cork Mun                   1:03.77 q      
  5 Hudson, Luke              18 Declans Leins                   1:08.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 O'Callaghan, Tim          19 Pres Cork Mun                   1:09.93        
  7 O'Donovan, Gary           17 Pres Cork Mun                   1:10.65        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Hennessy, Ciaran          17 O Ldys Cblny Uls                1:10.98        
  9 McClean, Shane            18 St Columbs Uls                  1:11.36        
 
Event 7  Girls 12-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kehoe, Lydia              13 Gorey Lein           1:16.14    1:15.22        
  2 Harling, Faye             14 Sancta Sabina Le     1:17.88    1:16.17        
  3 Moloney, Niamh            14 Sc Mhuire Ck Mun     1:18.37    1:18.17        
  4 Cobey Dunne, Montana      14 Leos Leins           1:17.68    1:18.26        
  5 Kilgallon, Niamh          13 Mt St Michael Co     1:20.33    1:23.24        
 
Event 7  Girls 12-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kehoe, Lydia              13 Gorey Lein                      1:16.14 q      
  2 Cobey Dunne, Montana      14 Leos Leins                      1:17.68 q      
  3 Harling, Faye             14 Sancta Sabina Le                1:17.88 q      
  4 Moloney, Niamh            14 Sc Mhuire Ck Mun                1:18.37 q      
  5 Kilgallon, Niamh          13 Mt St Michael Co                1:20.33 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 McIlwaine, Kirsty         14 Col Ail Uls                     1:20.71        
  7 Ivankovic, Mia            13 Holy Ch Leins                   1:20.97        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mc Namara, Deabhail       14 Sacred Heart Con                1:21.01        
  9 Finlay, Caitriona         14 Loretto Sw Lein                 1:21.89        
 10 Brady, Eimear             14 Loretto L Uls                   1:21.92        
 11 Kelly, Eimear             13 Dominican Le                    1:22.01        
 12 Horan, Siofra             13 Davitt Cbar Conn-SC             1:23.27        
 13 Coyne, Aoife              14 Sancta Maria Lei                1:23.52        
 14 Murphy, Jade              14 Sligo Gr Conn-SC                1:23.99        
 15 Grady, Aisling            14 Davitt Cbar Conn-SC             1:24.04        
 16 Vaughan, Emma             13 Loretto L Uls                   1:24.08        
 17 Fadden, Amber             14 Davitt Cbar Conn-SC             1:24.21        
 18 Nixon, Allyce             14 Banb Ac Uls                     1:24.26        
 19 Byrne, Katie              13 Fcjb Leinster                   1:24.28        
 20 McDowell, Christina       13 Rockport Uls                    1:25.75        
 21 Hall, Esmee               14 Victoria Uls                    1:25.86        
 22 Dome, Nikkita             13 Walace HS Uls                   1:26.81        
 23 Estler, Laura             14 Hntrhse Uls                     1:27.73        
 24 Cush, Alex                14 Strathearn Uls                  1:28.36        
 25 Burns, Ella               13 Sacred Heart Con                1:29.44        
 26 Dunne, Jessica            13 Sc Rois Conn                    1:31.37        
 
Event 8  Boys 12-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Doherty, Daniel           14 St Jospehs Uls       1:10.19    1:06.89        
  2 Kelly, Michael            14 Marist Ath Conn-SC   1:14.80    1:14.82        
  3 Kurvelov, Leo             14 Newpark - Leins      1:16.34    1:14.91        
  4 English, Sean             14 Castletroy Mun       1:17.80    1:17.72        
  5 Rechitean, Valentino      14 Luttrelstown Le      1:18.17    1:18.89        
 
Event 8  Boys 12-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doherty, Daniel           14 St Jospehs Uls                  1:10.19 q      
  2 Kelly, Michael            14 Marist Ath Conn-SC              1:14.80 q      
  3 Kurvelov, Leo             14 Newpark - Leins                 1:16.34 q      
  4 English, Sean             14 Castletroy Mun                  1:17.80 q      
  5 Rechitean, Valentino      14 Luttrelstown Le                 1:18.17 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Brady James, Jordan       14 Oakgrove Uls                    1:20.65        
  7 Manley, Adam              13 Camp C Uls                      1:20.70        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mooney, Christopher       14 Calasanctius Con-SC             1:24.27        
  9 O'Farrell, Brian          13 Scoil Iognaid-NT                1:25.27        
 10 Murray, Cadhla            14 Calasanctius Con-SC             1:25.98        
 11 Dervan, Mark              13 St Gerald Conn                  1:27.61        
 12 Hume, James               13 Rbai Uls                        1:28.34        
 
Event 9  Girls 15-16 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bryson, Niamh             16 Our Ladys Lein       1:15.25    1:14.87        
  2 O Dwyer, Caoimhe          15 Ashbourne - Lein     1:17.98    1:17.53        
  3 Baines, Erin              15 Royal Dngn Uls       1:21.49    1:22.44        
  4 Hobbs, Emma               16 Sc Mhuire Ck Mun     1:20.01    1:22.47        
  5 Dervan, Louise            16 St Josephs Conn-SC   1:21.89    1:22.85        
 
Event 9  Girls 15-16 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bryson, Niamh             16 Our Ladys Lein                  1:15.25 q      
  2 O Dwyer, Caoimhe          15 Ashbourne - Lein                1:17.98 q      
  3 Hobbs, Emma               16 Sc Mhuire Ck Mun                1:20.01 q      
  4 Baines, Erin              15 Royal Dngn Uls                  1:21.49 q      
  5 Dervan, Louise            16 St Josephs Conn-SC              1:21.89 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Kilgallon, Aoife          16 Mt St Michael Co                1:23.71        
  7 Hegarty, Stacey           16 Loreto Fer Mun                  1:24.41        
-------------------------------------------------------------------------
  8 McKimm, Shannon           15 Glenola Uls                     1:24.98        
  9 Gerrity, Lisa             15 Ursuline Sligo C-SC             1:25.25        
 10 Long, Liadhan             16 St Marys lei                    1:26.34        
 11 Sheehan, Karen            15 Loreto Fer Mun                  1:26.68        
 -- Bradley, Claire           16 Lumen Christi Ul                     DQ        
 
Event 10  Boys 15-16 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Angus, Paul               16 Ban Gr Uls           1:09.43    1:07.68        
  2 Joyce, Darragh            16 CC Athlone Conn      1:10.21    1:09.55        
  3 Scott, Matthew            16 Regent Uls           1:11.59    1:10.27        
  4 Greene, Darragh           16 St Mels Conn-SC      1:10.13    1:10.76        
  5 Coates, Conor             16 Port Leinster        1:11.27    1:11.07        
 
Event 10  Boys 15-16 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Angus, Paul               16 Ban Gr Uls                      1:09.43 q      
  2 Greene, Darragh           16 St Mels Conn-SC                 1:10.13 q      
  3 Joyce, Darragh            16 CC Athlone Conn                 1:10.21 q      
  4 Coates, Conor             16 Port Leinster                   1:11.27 q      
  5 Scott, Matthew            16 Regent Uls                      1:11.59 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Bradley, Pearse           16 Lumen Christi Ul                1:12.19        
  7 Breathnach, Aibhne        15 De La Salle W Mu                1:14.15        
-------------------------------------------------------------------------
  8 McGlinchy, Darryl         16 St Jospehs Uls                  1:15.90        
  9 Hamilton, David           15 Slemish Coll Uls                1:16.04        
 10 Livingstone, Patrick      15 St Gerald Conn                  1:16.05        
 11 Berryman, Morgan          15 Rbai Uls                        1:16.78        
 12 Brinn, Jonathan           15 Tuam Conn                       1:19.44        
 13 Colvin, Tiarnan           16 St Peters Leins                 1:20.10        
 14 O'Brien, Callum           16 St Columbs Uls                  1:21.42        
 
Event 11  Girls 17-19 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Grath, Saoirse         17 Calasanctius Con-SC  1:16.57    1:15.18        
  2 Cleary, Niamh             17 Lady of Mrcy Mun     1:19.78    1:19.24        
  3 Hill, Louise              17 Bfast M Uls          1:22.99    1:19.62        
 
Event 11  Girls 17-19 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Grath, Saoirse         17 Calasanctius Con-SC             1:16.57 q      
  2 Cleary, Niamh             17 Lady of Mrcy Mun                1:19.78 q      
  3 Hill, Louise              17 Bfast M Uls                     1:22.99 q      
  4 Neamt, Alexandra          17 St Pauls Lein                   1:25.00 q      
 
Event 12  Boys 17-19 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wylie, Mark               18 Bfast RA Uls         1:09.70    1:08.45        
  2 Geuret, Max               17 Blackrock Lein       1:10.37    1:09.33        
  3 Shannon, Ryan             17 Deansgrange Lein     1:11.84    1:11.71        
  4 Mooney, Peter             17 Sligo Gr Conn-SC     1:12.57    1:12.91        
  5 Crawte, Shane             18 Mount Temple Le      1:13.07    1:13.18        
 
Event 12  Boys 17-19 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wylie, Mark               18 Bfast RA Uls                    1:09.70 q      
  2 Geuret, Max               17 Blackrock Lein                  1:10.37 q      
  3 Shannon, Ryan             17 Deansgrange Lein                1:11.84 q      
  4 Mooney, Peter             17 Sligo Gr Conn-SC                1:12.57 q      
  5 Crawte, Shane             18 Mount Temple Le                 1:13.07 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Coulter, John             18 Meth Col Uls                    1:13.50        
  7 Dervan, Killian           17 St Josephs Conn-SC              1:13.67        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Dawson, Roger             17 Sullivan Upr Uls                1:14.82        
  9 Hobbs, Daniel             18 Pres Cork Mun                   1:15.40        
 10 Neary, Brendan            18 St Keirans Leins                1:19.06        
 
Event 13  Girls 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berry, Ali                14 Loretto Sw Lein                4:30.18        
  2 Kelly, Sarah              15 Castlerea Conn-SC              4:32.42        
  3 Mc Nevin, Ciara           15 Sc Mhuire L Conn               4:34.91        
  4 Stallard, Jess            17 Pres Kilkenny Le               4:41.95        
  5 Weadick, Ciara            13 St Marys Ark                   4:46.83        
 
Event 14  Boys 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Brendan          17 CC Athlone Conn                4:02.24        
  2 Berryman, Morgan          15 Rbai Uls                       4:13.24        
  3 Loughrey, Gavin           15 Lumen Christi Ul               4:20.78        
  4 Woods, Cian               18 Cbs Luc Lein                   4:29.49        
 
Event 15  Girls 12-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kehoe, Lydia              13 Gorey Lein                     2:27.63        
  2 Berry, Ali                14 Loretto Sw Lein                2:28.58        
  3 Murray, Evlin             14 Col Clmcl Uls                  2:32.07        
  4 Kane, Gemma               13 Glenola Uls                    2:32.99        
  5 Finlay, Caitriona         14 Loretto Sw Lein                2:37.57        
  6 Coyne, Aoife              14 Sancta Maria Lei               2:37.95        
  7 Hunter, Alexandra         14 Friends Lsbrn Ul               2:38.22        
  8 Ivankovic, Mia            13 Holy Ch Leins                  2:38.85        
  9 Kelly, Niamh              14 Chroi Naofa Mun                2:38.93        
 10 Hill, Danielle            12 Bfast M Uls                    2:39.17        
 11 Grady, Aisling            14 Davitt Cbar Conn-SC            2:39.97        
 12 Mc Namara, Deabhail       14 Sacred Heart Con               2:40.08        
 13 Fadden, Amber             14 Davitt Cbar Conn-SC            2:40.94        
 14 Vaughan, Emma             13 Loretto L Uls                  2:41.37        
 15 Watson, Hannah            14 Laurel Hill Uls                2:43.58        
 16 Blewitt, Sophie           13 John Baptist Mun               2:44.30        
 17 Shaughnessy, Sarah        14 Mt St Michael Co               2:47.22        
 18 Grindle, Laura            14 Alex Lein                      2:48.13        
 19 Cush, Alex                14 Strathearn Uls                 2:48.16        
 20 McIlwaine, Kirsty         14 Col Ail Uls                    2:48.53        
 21 Garvey, Ayesha            14 Lumen Christi Ul               2:48.61        
 22 Meehan Grey, Meadhbh      13 Pres Thurles Mun               2:48.62        
 23 Dome, Nikkita             13 Walace HS Uls                  2:50.15        
 24 Horan, Siofra             13 Davitt Cbar Conn-SC            2:50.33        
 25 Madden, Dearbhaile        13 Ballymahon Conn-SC             3:00.28        
 
Event 16  Boys 12-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Daniel           14 St Jospehs Uls                 2:15.72        
  2 Mc Evoy, Rory             14 G C Chlair Mun                 2:24.17        
  3 Curran, Ben               14 Good Counsel Lei               2:24.90        
  4 English, Sean             14 Castletroy Mun                 2:33.03        
  5 Ferguson, Conor           12 Bfast RA Uls                   2:36.58        
  6 Rechitean, Valentino      14 Luttrelstown Le                2:37.18        
  7 Murray, Cadhla            14 Calasanctius Con-SC            2:44.64        
  8 Green, David              14 Col Ail Uls                    2:47.03        
 -- Maher, Callum             12 Kilkenny Leins                      DQ        
 
Event 17  Girls 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bryson, Niamh             16 Our Ladys Lein                 2:27.45        
  2 Morgan, Niamh             16 Sacred Heart Lei               2:30.12        
  3 Walsh, Orla               16 Mt Sack Lein                   2:33.67        
  4 Keaveney, Shona           16 SLIGO                          2:34.66        
  5 Hyland, Roisin            15 Mac Daras Lein                 2:34.97        
  6 Mc Hugh-Murphy, Sarah     16 Claremoris Conn                2:39.18        
  7 McKibbin, Jessica         15 Glenola Uls                    2:44.42        
  8 Dervan, Louise            16 St Josephs Conn-SC             2:44.71        
  9 Casey, Una                15 Lumen Christi Ul               2:45.46        
 
Event 18  Boys 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Ben              16 Institute Lein                 2:13.30        
  2 Scott, Matthew            16 Regent Uls                     2:16.02        
  3 Brown, James              15 Rbai Uls                       2:17.40        
  4 Sands, Peter              16 Walace HS Uls                  2:17.64        
  5 Doggart, James            16 Sullivan Upr Uls               2:22.35        
  6 Mc Mahon, Josh            16 St Francis Ck Mu               2:23.60        
  7 Coates, Conor             16 Port Leinster                  2:23.70        
  8 Colvin, Cillian           15 St Peters Leins                2:24.43        
  9 Livingstone, Patrick      15 St Gerald Conn                 2:24.61        
 10 Bradley, Pearse           16 Lumen Christi Ul               2:25.57        
 11 Reilly, Jack              16 St Peters Leins                2:29.17        
 12 Roche, Jacob              16 De La Salle W Mu               2:30.26        
 13 Berryman, Morgan          15 Rbai Uls                       2:30.27        
 14 Coulter, Chris            16 Meth Col Uls                   2:32.49        
 15 Hamilton, David           15 Slemish Coll Uls               2:33.35        
 16 Power, Dean               15 Terenure Coll                  2:33.79        
 17 Brinn, Jonathan           15 Tuam Conn                      2:35.93        
 18 O'Brien, Callum           16 St Columbs Uls                 2:36.68        
 19 Murphy, Luke              15 Castlek Lein                   2:36.77        
 20 Vaughn, Leon              15 St Eunans Uls                  2:38.53        
 -- Hanley, Phillip           16 Monkstown Lein                      DQ        
 
Event 19  Girls 17-19 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Grath, Saoirse         17 Calasanctius Con-SC            2:25.46        
  2 Clegg, Dayna              17 Highschool Lein                2:31.52        
  3 Cleary, Niamh             17 Lady of Mrcy Mun               2:32.12        
  4 Fullard, Olivia           17 C Mrcy Rscmn Con               2:40.95        
 -- Stallard, Jess            17 Pres Kilkenny Le              X2:29.80        
 
Event 20  Boys 17-19 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Brendan          17 CC Athlone Conn                2:10.87        
  2 Galloway, Nicky           17 Banb Ac Uls                    2:17.56        
  3 Dervan, Killian           17 St Josephs Conn-SC             2:21.47        
  4 Shannon, Ryan             17 Deansgrange Lein               2:21.75        
  5 Coulter, John             18 Meth Col Uls                   2:23.33        
  6 Wylie, Mark               18 Bfast RA Uls                   2:30.30        
  7 Speers, Harry             17 Sullivan Upr Uls               2:41.20        
 
Event 21  Girls 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cassidy, Emma             17 St Angelas Ck Mu               2:23.34        
  2 Clegg, Dayna              17 Highschool Lein                2:24.82        
  3 Diffley, Claire           15 Mt Sack Lein                   2:26.19        
  4 Morgan, Niamh             16 Sacred Heart Lei               2:26.51        
 
Event 22  Boys 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Galloway, Nicky           17 Banb Ac Uls                    2:14.07        
  2 Hanley, Phillip           16 Monkstown Lein                 2:15.87        
  3 Sands, Peter              16 Walace HS Uls                  2:16.17        
  4 Doyle, Benjamin           14 Belv-leins                     2:18.93        
  5 Tyrrell, Brian            16 Declans Leins                  2:33.26        
 
Event 23  Girls 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kehoe, Lydia              13 Gorey Lein                     2:43.55        
  2 Cobey Dunne, Montana      14 Leos Leins                     2:46.11        
  3 Cleary, Niamh             17 Lady of Mrcy Mun               2:49.10        
 
Event 24  Boys 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Darragh            16 CC Athlone Conn                2:30.75        
  2 Scott, Matthew            16 Regent Uls                     2:31.09        
  3 Dervan, Killian           17 St Josephs Conn-SC             2:41.35        
  4 Tyrrell, Brian            16 Declans Leins                  2:49.36        
  5 Rechitean, Valentino      14 Luttrelstown Le                2:49.66        
 
Event 25  Girls 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              15 Castlerea Conn-SC              2:21.86        
  2 Mylette, Sinead           14 St Josephs Conn-SC             2:28.85        
  3 O'Reilly-Collins, Sionan  17 Athlone Conn                   2:43.44        
 
Event 26  Boys 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, James              15 Rbai Uls                       2:18.24        
  2 Hanley, Phillip           16 Monkstown Lein                 2:22.33        
  3 Speers, Harry             17 Sullivan Upr Uls               2:28.62        
 
Event 27  Girls 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harling, Faye             14 Sancta Sabina Le               5:13.17        
  2 Walsh, Orla               16 Mt Sack Lein                   5:24.60        
  3 Finn, Ann-marie           17 Highschool Lein                5:38.24        
 
Event 28  Boys 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Ben              16 Institute Lein                 4:48.10        
  2 Sands, Peter              16 Walace HS Uls                  4:52.92        
  3 Woods, Cian               18 Cbs Luc Lein                   5:08.19        
 
Event 29  Girls 12-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kane, Gemma               13 Glenola Uls          1:09.42    1:08.08        
  2 Reid, Emma                13 Regent Uls           1:08.90    1:08.46        
  3 Mylette, Sinead           14 St Josephs Conn-SC   1:08.03    1:08.60        
  4 Hall, Esmee               14 Victoria Uls         1:13.15    1:13.22        
  5 Watson, Hannah            14 Laurel Hill Uls      1:14.48    1:15.13        
 
Event 29  Girls 12-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mylette, Sinead           14 St Josephs Conn-SC              1:08.03 q      
  2 Reid, Emma                13 Regent Uls                      1:08.90 q      
  3 Kane, Gemma               13 Glenola Uls                     1:09.42 q      
  4 Hall, Esmee               14 Victoria Uls                    1:13.15 q      
  5 Watson, Hannah            14 Laurel Hill Uls                 1:14.48 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Kelly, Eimear             13 Dominican Le                    1:14.96        
  7 O Brien, Sophie           14 Dunshaughlin Lei                1:15.00        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Clifford, Laura           14 Mt Mercy Mun                    1:16.24        
  9 Mc Gahan, Sinead          14 Loretto Sw Lein                 1:17.04        
 10 Bryson, Saoirse           14 Our Ladys Lein                  1:17.55        
 10 Moran, Aoife              13 Dalystown Lein                  1:17.55        
 12 Clabby, Aibhlin           13 Bower Convent-SC                1:19.54        
 13 Le Gear, Bronagh          14 Castletroy Mun                  1:19.94        
 14 Robinson, Poppy           13 Banb HS Uls                     1:20.16        
 15 Kenny, Laura              14 Sc Mhuire Conn-NT               1:20.98        
 16 Brown, Emily              13 Our Ladys Lein                  1:23.34        
 17 Shaughnessy, Sarah        14 Mt St Michael Co                1:23.97        
 18 Heneghan, Niamh           12 St Josephs Conn-SC              1:26.87        
 -- Smyth, Zoe                14 Laurel Hill Uls                      DQ        
 
Event 30  Boys 12-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Gerry              14 Ballymahon Conn-SC   1:05.07    1:04.88        
  2 Mc Evoy, Rory             14 G C Chlair Mun       1:07.64    1:05.72        
  3 Curran, Ben               14 Good Counsel Lei     1:08.09    1:08.77        
  4 Walker, Alex              14 Dromore Uls          1:10.56    1:09.53        
  5 Logan, Keelan             13 Meth Col Uls         1:12.58    1:13.46        
 
Event 30  Boys 12-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Gerry              14 Ballymahon Conn-SC              1:05.07 q      
  2 Mc Evoy, Rory             14 G C Chlair Mun                  1:07.64 q      
  3 Curran, Ben               14 Good Counsel Lei                1:08.09 q      
  4 Walker, Alex              14 Dromore Uls                     1:10.56 q      
  5 Logan, Keelan             13 Meth Col Uls                    1:12.58 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Lennon, Fiachra           13 CC Athlone Conn                 1:12.79        
  7 Mc Carthy, Charlie        14 Gonzaga Lein                    1:15.01        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Collins, Donal            14 St Joseph Bish C-SC             1:15.83        
  9 Cunningham, Cian          13 Columcilles Lein                1:15.86        
 10 Manley, Sam               14 Rbai Uls                        1:16.13        
 11 Kliminov, Fedor           13 Abbey Cbs Mun                   1:16.33        
 12 Ashton, Callum            13 Scoil Iognaid-NT                1:17.79        
 -- Maher, Callum             12 Kilkenny Leins                       DQ        
 
Event 31  Girls 15-16 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roberts, Jane             16 St Bridgids lei      1:05.00    1:04.03        
  2 Kelly, Sarah              15 Castlerea Conn-SC    1:05.13    1:04.38        
  3 Flood, Clodagh            15 Columcilles Lein     1:05.72    1:04.95        
  4 McDowell, Mary Kate       15 Glenola Uls          1:09.99    1:10.57        
  5 Mc Shane, Nicola          15 Teresians Lein       1:12.60    1:13.62        
 
Event 31  Girls 15-16 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Jane             16 St Bridgids lei                 1:05.00 q      
  2 Kelly, Sarah              15 Castlerea Conn-SC               1:05.13 q      
  3 Flood, Clodagh            15 Columcilles Lein                1:05.72 q      
  4 McDowell, Mary Kate       15 Glenola Uls                     1:09.99 q      
  5 Mc Shane, Nicola          15 Teresians Lein                  1:12.60 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Keogh, Aoife              15 Sancta Maria Lei                1:12.73        
  7 Mc Nevin, Ciara           15 Sc Mhuire L Conn                1:13.40        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Hurley, Niamh             16 Highschool Lein                 1:13.62        
  9 Kavanagh, Alice           16 Bfast RA Uls                    1:13.72        
 10 Healy, Aine               15 Laurel Hill Mun                 1:15.21        
 11 Doolan, Maggie            16 St Angelas Wat M                1:15.35        
 12 McKibbin, Jessica         15 Glenola Uls                     1:17.41        
 13 Shannon, Katie            16 St Flannans Mun                 1:18.82        
 
Event 32  Boys 15-16 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brown, James              15 Rbai Uls             1:01.34      59.99        
  2 Murray, Kevin             16 Col Clmcl Uls          59.44    1:00.24        
  3 Gillen, Cormac            15 Lumen Christi Ul     1:02.54    1:02.34        
  4 Dougan, Robbie            16 Meth Col Uls         1:05.68    1:06.06        
  5 Mc Eneaney, Jake          15 Castlek Lein         1:04.87    1:06.79        
 
Event 32  Boys 15-16 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murray, Kevin             16 Col Clmcl Uls                     59.44 q      
  2 Brown, James              15 Rbai Uls                        1:01.34 q      
  3 Gillen, Cormac            15 Lumen Christi Ul                1:02.54 q      
  4 Hynes, Andrew             16 Belv-leins                      1:04.25 q      
  5 Mc Eneaney, Jake          15 Castlek Lein                    1:04.87 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Grady, Eoghan             15 St Gerald Conn                  1:05.08        
  7 Dougan, Robbie            16 Meth Col Uls                    1:05.68        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Beatty, Ronan             16 Cres Limk Mun                   1:06.03        
  9 Loughrey, Gavin           15 Lumen Christi Ul                1:06.33        
 10 Ferguson, Calum           16 Colrn A Uls                     1:07.56        
 11 Dillon, Luke              16 St A Kloe Mun                   1:07.80        
 12 Colvin, Cillian           15 St Peters Leins                 1:07.97        
 13 Evans, Michael            15 Colrn A Uls                     1:08.16        
 14 Warby, Cian               15 CC Athlone Conn                 1:09.01        
 15 Roche, Jacob              16 De La Salle W Mu                1:09.17        
 16 Murphy, Luke              15 Castlek Lein                    1:10.37        
 17 Coulter, Chris            16 Meth Col Uls                    1:10.50        
 -- Casey, Eoin               16 Lumen Christi Ul                     DQ        
 
Event 33  Girls 17-19 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smyth, Rachel             17 Serc Lisburn Uls     1:08.41    1:07.93        
  2 Stallard, Jess            17 Pres Kilkenny Le     1:11.25    1:09.51        
  3 Nevins, Rachel            17 Loretto B Lein       1:11.76    1:11.43        
  4 Harley-Moyes, Seana       17 Bfast RA Uls         1:12.89    1:12.05        
  5 Hickey, Eimear            17 Castletroy Mun       1:18.88    1:17.77        
 
Event 33  Girls 17-19 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smyth, Rachel             17 Serc Lisburn Uls                1:08.41 q      
  2 Stallard, Jess            17 Pres Kilkenny Le                1:11.25 q      
  3 Nevins, Rachel            17 Loretto B Lein                  1:11.76 q      
  4 Harley-Moyes, Seana       17 Bfast RA Uls                    1:12.89 q      
  5 Hickey, Eimear            17 Castletroy Mun                  1:18.88 q      
 
Event 34  Boys 17-19 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Daly, Tim                 18 Pres Cork Mun        1:01.51    1:00.41        
  2 McCaughey, Mark           18 O Ldy & St Pat U     1:02.09    1:01.41        
  3 Galvin, Cian              17 KH Leins             1:02.04    1:02.05        
  4 Brines, Conor             17 Camp C Uls           1:03.56    1:02.52        
  5 O'Brien, Connell          17 St Columbs Uls       1:04.06    1:05.68        
 
Event 34  Boys 17-19 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Daly, Tim                 18 Pres Cork Mun                   1:01.51 q      
  2 Galvin, Cian              17 KH Leins                        1:02.04 q      
  3 McCaughey, Mark           18 O Ldy & St Pat U                1:02.09 q      
  4 Brines, Conor             17 Camp C Uls                      1:03.56 q      
  5 O'Brien, Connell          17 St Columbs Uls                 J1:04.06 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Woods, Cian               18 Cbs Luc Lein                   J1:04.06        
  7 Speers, Harry             17 Sullivan Upr Uls                1:07.40        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Neary, Brendan            18 St Keirans Leins                     DQ        
 
Event 35  Girls 12-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mylette, Sinead           14 St Josephs Conn-SC   1:00.21      59.59        
  2 Bethel, Rachel            12 Walace HS Uls        1:01.26    1:00.79        
  3 Murray, Evlin             14 Col Clmcl Uls        1:01.28    1:01.03        
  4 Berry, Ali                14 Loretto Sw Lein      1:01.10    1:01.29        
  5 Desmond, Tara             14 St Aloysius Ck M     1:03.25    1:03.08        
 
Event 35  Girls 12-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mylette, Sinead           14 St Josephs Conn-SC              1:00.21 q      
  2 Berry, Ali                14 Loretto Sw Lein                 1:01.10 q      
  3 Bethel, Rachel            12 Walace HS Uls                   1:01.26 q      
  4 Murray, Evlin             14 Col Clmcl Uls                   1:01.28 q      
  5 Desmond, Tara             14 St Aloysius Ck M                1:03.25 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Cautley, Jasmine          14 Loretto D - Lein                1:03.41        
  7 Navali, Helen             14 Strathearn Uls                  1:03.46        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Weadick, Ciara            13 St Marys Ark                    1:03.51        
  9 MC Farland, Alex          14 Calasanctius Con-SC             1:03.84        
 10 Wilson, Jenny             14 Banb HS Uls                     1:03.94        
 11 Hunter, Alexandra         14 Friends Lsbrn Ul                1:03.95        
 12 Flemming, Laoise          14 Eureka Leinster                 1:04.26        
 13 Kavanagh, Kate            14 Salerno Conn-SC                 1:04.74        
 14 O Brien, Sophie           14 Dunshaughlin Lei                1:05.08        
 15 Moloney, Niamh            14 Sc Mhuire Ck Mun                1:05.19        
 16 Reid, Emma                13 Regent Uls                      1:05.89        
 17 Le Gear, Bronagh          14 Castletroy Mun                  1:06.20        
 18 Blewitt, Sophie           13 John Baptist Mun                1:06.46        
 19 Hickey, Shona             13 Donoughmore Mun                 1:06.94        
 20 Finnucane, Tara           13 Villiers Mun                    1:07.60        
 21 Murphy, Ellen             14 Davitt Cbar Conn-SC             1:07.84        
 22 O'Neill, Ciara            14 Calasanctius Con-SC             1:07.87        
 23 Seawright, Amy Leigh      13 Hntrhse Uls                     1:08.02        
 24 Clabby, Aibhlin           13 Bower Convent-SC                1:08.09        
 25 Bryson, Saoirse           14 Our Ladys Lein                  1:08.16        
 26 Kilgallon, Niamh          13 Mt St Michael Co                1:08.37        
 
Event 36  Boys 12-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Doyle, Benjamin           14 Belv-leins             57.58      58.01        
  2 Kelly, Michael            14 Marist Ath Conn-SC     58.71      58.47        
  3 Quinn, Gerry              14 Ballymahon Conn-SC     58.12      58.50        
  4 Brady James, Jordan       14 Oakgrove Uls         1:00.39    1:00.69        
 -- Doyle, Eamonn             13 Cbc Cork Mun           59.59         DQ        
 
Event 36  Boys 12-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doyle, Benjamin           14 Belv-leins                        57.58 q      
  2 Quinn, Gerry              14 Ballymahon Conn-SC                58.12 q      
  3 Kelly, Michael            14 Marist Ath Conn-SC                58.71 q      
  4 Doyle, Eamonn             13 Cbc Cork Mun                      59.59 q      
  5 Brady James, Jordan       14 Oakgrove Uls                    1:00.39 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Bray, Eoin                14 St Dclns  W Mun                 1:01.13        
  7 Kurvelov, Leo             14 Newpark - Leins                 1:01.28        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mc Carthy, Ronan          14 St Francis Ck Mu                1:01.71        
  9 Manley, Sam               14 Rbai Uls                        1:02.32        
 10 Lennon, Fiachra           13 CC Athlone Conn                 1:02.44        
 11 Dunphy, Ben               14 St Dclns  W Mun                 1:03.13        
 12 Long, Joshua              14 Terenure Coll                   1:05.06        
 13 Mc Carthy, Charlie        14 Gonzaga Lein                    1:07.04        
 14 Collins, Donal            14 St Joseph Bish C-SC             1:07.67        
 
Event 37  Girls 15-16 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Nevin, Ciara           15 Sc Mhuire L Conn     1:00.09    1:00.39        
  2 McDowell, Mary Kate       15 Glenola Uls          1:00.84    1:00.64        
  3 O'Neill, Eorann           16 Bfast RA Uls         1:00.40    1:00.70        
  4 Drennan, Jenny            15 Strathearn Uls       1:00.79    1:00.85        
  5 Kelly, Sarah              15 Castlerea Conn-SC    1:02.35    1:02.45        
 
Event 37  Girls 15-16 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Nevin, Ciara           15 Sc Mhuire L Conn                1:00.09 q      
  2 O'Neill, Eorann           16 Bfast RA Uls                    1:00.40 q      
  3 Drennan, Jenny            15 Strathearn Uls                  1:00.79 q      
  4 McDowell, Mary Kate       15 Glenola Uls                     1:00.84 q      
  5 Kelly, Sarah              15 Castlerea Conn-SC               1:02.35 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 O Driscoll, Alison        16 Loretto B Lein                  1:02.63        
  7 Breslin, Ciara            15 Mt St Michael Co                1:02.74        
-------------------------------------------------------------------------
  8 O Brien, Lauren           16 Dunshaughlin Lei                1:03.06        
  9 Diffley, Claire           15 Mt Sack Lein                    1:03.24        
 10 Montgomery, Clara         15 Bfast RA Uls                    1:03.60        
 11 McKenna, Megan            15 Banb Ac Uls                     1:04.17        
 12 Larkin, Clare             16 Abbey CC Wat  Mu                1:04.30        
 13 Doolan, Maggie            16 St Angelas Wat M                1:05.12        
 14 Mc Shane, Nicola          15 Teresians Lein                  1:05.61        
 15 Mc Grath, Roisin          16 Pres Clonmel Mun                1:05.81        
 16 Flood, Clodagh            15 Columcilles Lein                1:06.34        
 17 Hurley, Niamh             16 Highschool Lein                 1:07.08        
 18 O Dwyer, Caoimhe          15 Ashbourne - Lein                1:07.25        
 19 Kilgallon, Aoife          16 Mt St Michael Co                1:07.42        
 20 Garvey, Lauren            16 O Ldys Gr Uls                   1:08.52        
 
Event 38  Boys 15-16 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Richardson, James         15 Colrn A Uls            55.74      55.33        
  2 Murray, Kevin             16 Col Clmcl Uls          54.53      55.68        
  3 Keaveney, Mark            16 St Andrews Lein        56.60      56.38        
  4 Hynes, Andrew             16 Belv-leins             56.38      56.39        
  5 Baine, Calum              15 Royal Dngn Uls         56.70      58.11        
 
Event 38  Boys 15-16 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murray, Kevin             16 Col Clmcl Uls                     54.53 q      
  2 Richardson, James         15 Colrn A Uls                       55.74 q      
  3 Hynes, Andrew             16 Belv-leins                        56.38 q      
  4 Keaveney, Mark            16 St Andrews Lein                   56.60 q      
  5 Baine, Calum              15 Royal Dngn Uls                    56.70 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Mc Eneaney, Evan          15 Castlek Lein                      56.87        
  7 Walker, Matthew           16 Dromore Uls                       57.05        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mc Mahon, Josh            16 St Francis Ck Mu                  57.20        
  9 Grady, Eoghan             15 St Gerald Conn                    57.61        
 10 Loughrey, Gavin           15 Lumen Christi Ul                  57.76        
 11 Breathnach, Aibhne        15 De La Salle W Mu                  58.38        
 12 Mc Eneaney, Jake          15 Castlek Lein                      58.73        
 13 McGlinchy, Darryl         16 St Jospehs Uls                    59.14        
 14 Dillon, Luke              16 St A Kloe Mun                     59.50        
 15 Reilly, Jack              16 St Peters Leins                 1:00.00        
 16 Frizzell, Ryan            16 Camp C Uls                      1:00.23        
 17 Warby, Cian               15 CC Athlone Conn                 1:00.46        
 18 McCulloch, Andrew         16 Colrn A Uls                     1:01.46        
 
Event 39  Girls 17-19 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Stallard, Jess            17 Pres Kilkenny Le       59.17      58.86        
  2 Cassidy, Emma             17 St Angelas Ck Mu     1:00.26      59.73        
  3 Brannigan, Grace          17 Loretto B Lein       1:00.58      59.79        
  4 Murphy, Niamh             19 Highschool Lein      1:00.65    1:00.31        
  5 Nevins, Rachel            17 Loretto B Lein       1:00.96    1:02.13        
 
Event 39  Girls 17-19 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stallard, Jess            17 Pres Kilkenny Le                  59.17 q      
  2 Cassidy, Emma             17 St Angelas Ck Mu                1:00.26 q      
  3 Brannigan, Grace          17 Loretto B Lein                  1:00.58 q      
  4 Murphy, Niamh             19 Highschool Lein                 1:00.65 q      
  5 Nevins, Rachel            17 Loretto B Lein                  1:00.96 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Ryan, Siobhan             17 Ballymahon Conn-SC              1:01.29        
  7 Smyth, Rachel             17 Serc Lisburn Uls                1:01.95        
-------------------------------------------------------------------------
  8 O'Reilly-Collins, Sionan  17 Athlone Conn                    1:03.33        
  9 Ni Cheallaigh, Aisling    17 Pres Clonmel Mun                1:04.32        
 10 Harley-Moyes, Seana       17 Bfast RA Uls                    1:06.77        
 
Event 40  Boys 17-19 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Coulter, Curtis           17 Regent Uls             53.50      51.31        
  2 Prendergast, David        18 St Keirans Leins       54.66      53.43        
  3 Gibbons, Brendan          17 CC Athlone Conn        55.07      54.14        
  4 Geuret, Max               17 Blackrock Lein         57.20      57.37        
  5 Bennison, Christian       17 Meth Col Uls           56.53      58.40        
 
Event 40  Boys 17-19 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coulter, Curtis           17 Regent Uls                        53.50 q      
  2 Prendergast, David        18 St Keirans Leins                  54.66 q      
  3 Gibbons, Brendan          17 CC Athlone Conn                   55.07 q      
  4 Bennison, Christian       17 Meth Col Uls                      56.53 q      
  5 Geuret, Max               17 Blackrock Lein                    57.20 q      
-------------------------------------------------------------------------
  6 Woods, Cian               18 Cbs Luc Lein                      57.34        
  7 McClean, Shane            18 St Columbs Uls                    57.44        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Small, Dean               17 Blackrock Lein                    57.62        
  9 Galvin, Cian              17 KH Leins                          57.70        
 10 Brines, Conor             17 Camp C Uls                        58.22        
 11 Crawte, Shane             18 Mount Temple Le                   58.90        
 12 Hobbs, Daniel             18 Pres Cork Mun                     58.95        
 13 Dawson, Roger             17 Sullivan Upr Uls                  58.99        
 
Event 41  Girls 12-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Calasanctius College Oranmore  'A'                          2:14.89        
  2 Loretto Swords Lein  'A'                                    2:16.20        
  3 Strathearn-Ulster  'A'                                      2:21.36        
  4 Our Ladys School Leinster  'A'                              2:28.94        
  5 Stella Maris Waterford  'A'                                 2:39.06        
 -- Davitt College Cbar-SC  'A'                                      DQ        
 
Event 42  Boys 12-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mercy Convent Ballymahon  'A'                               2:14.24        
  2 Campbell College-ulster  'A'                                2:17.58        
  3 Col Iognaid Conn  'A'                                       2:19.12        
  4 Methodist College-ulster  'A'                               2:19.27        
  5 Royal Belfast Aca-ulster  'A'                               2:20.73        
  6 C.B.C. Cork  'A'                                            2:26.37        
  7 Gonzaga College Leinster  'A'                               2:33.13        
  8 Blackrock College Leinster  'A'                             2:33.67        
 
Event 43  Girls 15-16 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Belfast Royal Academy-ulster  'A'                           2:12.91        
  2 Glenlola-ulster  'A'                                        2:13.27        
  3 Our Ladys School Leinster  'A'                              2:15.80        
  4 ST Josephs School Castlebar-SC  'A'                         2:16.53        
  5 Mount ST Michael C/M  'A'                                   2:17.36        
  6 Regina Mundi Cork  'A'                                      2:19.82        
  7 Sancta Maria College Leinster  'A'                          2:21.53        
  8 Loreto Fermoy  'A'                                          2:22.49        
 -- Lumen Christi-ulster  'A'                                        DQ        
 
Event 44  Boys 15-16 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lumen Christi-ulster  'A'                                   2:01.91        
  2 Belvedere College - Leinster  'A'                           2:02.52        
  3 St Francis Cork  'A'                                        2:06.58        
  4 Royal Belfast Aca-ulster  'A'                               2:06.69        
  5 St. Geralds College  'A'                                    2:06.99        
  6 Castleknock College Leinster  'A'                           2:07.47        
  7 De La Salle Waterford  'A'                                  2:07.48        
  8 Blackrock College Leinster  'A'                             2:15.77        
  9 Terenure College  'A'                                       2:15.86        
 -- Coleraine Academical-ulster  'A'                                 DQ        
 
Event 45  Girls 17-19 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Strathearn-Ulster  'A'                                      2:13.08        
  2 Highschool Leinster  'A'                                    2:13.43        
  3 Community College Athlone  'A'                              2:22.08        
  4 Belfast Royal Academy-ulster  'A'                           2:24.21        
 
Event 46  Boys 17-19 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan Upper-ulster  'A'                                  1:54.39        
  2 Community College Athlone  'A'                              1:57.09        
  3 Methodist College-ulster  'A'                               1:57.59        
  4 Pres Cork  'A'                                              1:57.74        
  5 Blackrock College Leinster  'A'                             2:01.83        
 -- Belfast Royal Academy-ulster  'A'                                DQ        
 
Event 47  Girls 12-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Calasanctius College Oranmore  'A'                          1:59.70        
  2 Loretto Swords Lein  'A'                                    2:01.13        
  3 Strathearn-Ulster  'A'                                      2:02.93        
  4 Davitt College Cbar-SC  'A'                                 2:04.16        
  5 Our Ladys School Leinster  'A'                              2:11.37        
 -- Stella Maris Waterford  'A'                                      DQ        
 
Event 48  Boys 12-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Mercy Convent Ballymahon  'A'                               2:01.18        
  2 Royal Belfast Aca-ulster  'A'                               2:04.11        
  3 Methodist College-ulster  'A'                               2:05.24        
  3 Campbell College-ulster  'A'                                2:05.24        
  5 C.B.C. Cork  'A'                                            2:07.87        
  6 Gonzaga College Leinster  'A'                               2:12.93        
 -- Blackrock College Leinster  'A'                                  DQ        
 
Event 49  Girls 15-16 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Glenlola-ulster  'A'                                        2:02.43        
  2 ST Josephs School Castlebar-SC  'A'                         2:03.73        
  3 Mount ST Michael C/M  'A'                                   2:04.00        
  4 Regina Mundi Cork  'A'                                      2:04.22        
  5 Sancta Maria College Leinster  'A'                          2:04.30        
  6 Bower Convent Athlone-SC  'A'                               2:04.62        
  7 Our Ladys School Leinster  'A'                              2:04.98        
  8 Lumen Christi-ulster  'A'                                   2:07.18        
 -- Belfast Royal Academy-ulster  'A'                                DQ        
 
Event 50  Boys 15-16 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Coleraine Academical-ulster  'A'                            1:46.98        
  2 Lumen Christi-ulster  'A'                                   1:47.08        
  3 Belvedere College - Leinster  'A'                           1:48.88        
  4 De La Salle Waterford  'A'                                  1:51.73        
  5 St Francis Cork  'A'                                        1:53.56        
  6 Castleknock College Leinster  'A'                           1:53.92        
  7 Royal Belfast Aca-ulster  'A'                               1:54.07        
  8 Blackrock College Leinster  'A'                             1:56.59        
 -- St. Geralds College  'A'                                         DQ        
 -- Terenure College  'A'                                            DQ        
 
Event 51  Girls 17-19 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Highschool Leinster  'A'                                    1:56.75        
  2 Strathearn-Ulster  'A'                                      1:58.59        
  3 Bower Convent Athlone-SC  'A'                               2:03.45        
  4 Belfast Royal Academy-ulster  'A'                           2:06.24        
  5 Community College Athlone  'A'                              2:06.92        
 
Event 52  Boys 17-19 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Methodist College-ulster  'A'                               1:44.69        
  2 Sullivan Upper-ulster  'A'                                  1:45.24        
  3 Blackrock College Leinster  'A'                             1:46.23        
  4 Pres Cork  'A'                                              1:47.86        
  5 Belfast Royal Academy-ulster  'A'                           1:53.61        
 
Event 53  Boys 17-19 100 SC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 O'Brien, Connell          17 St Columbs Uls                 1:04.43        
  2 Woods, Cian               18 Cbs Luc Lein                   1:04.53