Irish Senior Schools Jan 2011


Event 1  Girls 12-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kychygina, Katrin         14 Our Ladys School     1:07.13    1:07.22        
  2 Leonard, Alanah           14 MNTL                 1:09.02    1:07.96        
  3 Keogh, Ruth               14 Scoil Iognaid-NT     1:09.37    1:08.78        
  4 Mc Nevin, Ciara           14 CSML!-NT             1:09.08    1:09.93        
  5 Gavin, Aideen             14 CSAL-SC              1:11.92    1:12.33        
  6 Montgomery, Clara         14 BRA                  1:11.18    1:12.43        
 
Event 1  Girls 12-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kychygina, Katrin         14 Our Ladys School                1:07.13 q      
  2 Leonard, Alanah           14 MNTL                            1:09.02 q      
  3 Mc Nevin, Ciara           14 CSML!-NT                        1:09.08 q      
  4 Keogh, Ruth               14 Scoil Iognaid-NT                1:09.37 q      
  5 Montgomery, Clara         14 BRA                             1:11.18 q      
  6 Gavin, Aideen             14 CSAL-SC                         1:11.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Speers, Jemma             14 SUL                             1:12.99        
  8 Ni Cheallaigh, Lorna      14 Pres Clonmel                    1:13.89        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Finn, Kate                13 CALOR-SC                        1:14.35        
 10 Cautley, Jasmine          13 Loreto Dalkey                   1:15.23        
 11 Costelloe, Rachel         14 Cres Comp Limk                  1:15.53        
 12 Keogh, Aoife              14 Sancta Maria Col                1:15.66        
 13 McShane, Nicola           14 Teresian School                 1:16.03        
 14 Costello, Katie           13 SCH                             1:16.04        
 15 Claffey, Emer             13 CALOR-SC                        1:16.10        
 16 Sheridan, Chloe           14 CSHW                            1:16.41        
 17 Garvey, Ayesha            13 LUM                             1:16.63        
 18 O'Boyle, Sarah            14 CBML-SC                         1:17.15        
 19 Kilgarriff, Saoirse       13 Loreto Ste Green                1:17.38        
 19 Desmond, Tara             13 St Aloysius Cork                1:17.38        
 21 Tuohy, Anna               14 CSJCA-SC                        1:18.35        
 22 Reid, Emma                12 REGEN                           1:18.95        
 23 Murphy, Ellen             13 CDCCB-SC                        1:19.95        
 
Event 2  Boys 12-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McEneaney, Evan           14 Castleknock CC       1:05.12    1:04.59        
  2 Mooney, Joseph            14 CSGS-SC              1:06.59    1:05.16        
  3 Corby, Alan               14 Salesian Coll        1:07.42    1:06.82        
  4 Doyle, Benjamin           13 Belvedere Colleg     1:07.50    1:07.74        
  5 Gillen, Cormac            14 LUM                  1:07.95    1:08.35        
  6 Richardson, James         14 COL                  1:09.85    1:12.29        
 
Event 2  Boys 12-14 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McEneaney, Evan           14 Castleknock CC                  1:05.12 q      
  2 Mooney, Joseph            14 CSGS-SC                         1:06.59 q      
  3 Corby, Alan               14 Salesian Coll                   1:07.42 q      
  4 Doyle, Benjamin           13 Belvedere Colleg                1:07.50 q      
  5 Gillen, Cormac            14 LUM                             1:07.95 q      
  6 Richardson, James         14 COL                             1:09.85 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Dowling, David            14 CALOR-SC                        1:10.21        
  8 Warby, Cian               14 CCATH                           1:10.43        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Sullivan, Bryan         13 Scoil Iognaid-NT                1:10.97        
 10 Twomey, Robert            14 Cbc Cork                        1:11.09        
 11 Curran, Ben               13 Good Counsel                    1:11.31        
 12 McEneaney, Jake           14 Castleknock CC                  1:11.50        
 13 Mc Closkey, Daire         14 CSCS-SC                         1:12.54        
 14 Baine, Calum              14 ROYSD                           1:13.23        
 15 Madden, Ciaran            13 CBML-SC                         1:13.59        
 16 Burke, Ruairi             14 CSJG-SC                         1:14.69        
 17 Murphy, Luke              14 Castleknock CC                  1:15.56        
 -- Mc Gurrin, Condlae        14 SMBAL                                DQ        
 -- O'Rourke, Darragh         13 De La Salle                          DQ        
 
Event 3  Girls 15-16 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cassidy, Emma             16 St Angelas Cork      1:07.88    1:05.87        
  2 Keaveney, Shona           15 CUCSL-SC             1:07.79    1:07.17        
  3 Ni Cheallaigh, Aisling    16 Pres Clonmel         1:08.03    1:09.40        
  4 Ryan, Siobhan             16 CBML-SC              1:09.66    1:10.26        
  5 O'Reilly-Collins, Sionan  16 CCATH                1:09.03    1:10.38        
  6 Barrett, Eva              15 The High School      1:12.72    1:10.92        
 
Event 3  Girls 15-16 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Keaveney, Shona           15 CUCSL-SC                        1:07.79 q      
  2 Cassidy, Emma             16 St Angelas Cork                 1:07.88 q      
  3 Ni Cheallaigh, Aisling    16 Pres Clonmel                    1:08.03 q      
  4 O'Reilly-Collins, Sionan  16 CCATH                           1:09.03 q      
  5 Ryan, Siobhan             16 CBML-SC                         1:09.66 q      
  6 Barrett, Eva              15 The High School                 1:12.72 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Reid, Aisling             16 Dominican Colleg                1:12.75        
  8 Sharkey, Sarah            15 VIC                             1:16.27        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blewitt, Stephanie        15 John Baptist CC                 1:18.50        
 10 Mc Guinness, Tara         15 CSAL-SC                         1:18.56        
 11 Keaveney, Laura           16 CUCSL-SC                        1:18.59        
 
Event 4  Boys 15-16 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Sullivan, Brian         16 Clongowes Wood       1:00.97      58.36        
  2 O'Sullivan, Brian         16 Dundalk Grammar      1:00.67    1:00.33        
  3 Fitzgibbon, Luke          15 Good Counsel         1:00.71    1:00.34        
  4 Gibbons, Brendan          16 CCATH                1:02.65    1:03.13        
  5 Galloway, Nicky           16 BANB                 1:03.84    1:04.05        
  6 Mc Evoy, Adam             16 Gael Col Chlair      1:04.15    1:05.18        
 
Event 4  Boys 15-16 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Sullivan, Brian         16 Dundalk Grammar                 1:00.67 q      
  2 Fitzgibbon, Luke          15 Good Counsel                    1:00.71 q      
  3 O'Sullivan, Brian         16 Clongowes Wood                  1:00.97 q      
  4 Gibbons, Brendan          16 CCATH                           1:02.65 q      
  5 Galloway, Nicky           16 BANB                            1:03.84 q      
  6 Mc Evoy, Adam             16 Gael Col Chlair                 1:04.15 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 McNally, Stephen          16 SUL                             1:05.05        
  8 Galvin, Evan              16 CMCA-SC                         1:05.14        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smyth, Conor              15 CSJG-SC                         1:07.02        
 10 O'Boyle, Brian            15 CBML-SC                         1:07.24        
 11 Mullen, Keith             15 COOSL-SC                        1:07.28        
 12 Melaugh, Terry            16 LUM                             1:07.69        
 13 Welartne, Oliver          16 St Flannans Col                 1:08.23        
 14 Frizzell, Ryan            15 CAMP                            1:10.34        
 15 O'Donovan, Gary           16 Pres Cork                       1:10.53        
 16 Beatty, Ronan             15 Cres Comp Limk                  1:10.98        
 17 Hooton, Joseph            15 Ballincollig CS                 1:11.42        
 
Event 5  Girls 17-19 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennedy, Grainne          17 CDCGA-SC             1:08.58    1:09.75        
  2 Sheehy, Emma              17 Rice College         1:11.93    1:11.10        
  3 Kilgallon, Sarah          17 CMSMC                1:14.73    1:12.67        
  4 Horkan, Kerrie            18 Scoil Iognaid-NT     1:11.32    1:14.96        
  5 Farnsworth, Alyssa        18 Bruce Coll Cork      1:15.67    1:15.76        
  6 Kelly, Shannon            17 Mount Sackville      1:17.40    1:17.72        
 
Event 5  Girls 17-19 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennedy, Grainne          17 CDCGA-SC                        1:08.58 q      
  2 Horkan, Kerrie            18 Scoil Iognaid-NT                1:11.32 q      
  3 Sheehy, Emma              17 Rice College                    1:11.93 q      
  4 Kilgallon, Sarah          17 CMSMC                           1:14.73 q      
  5 Farnsworth, Alyssa        18 Bruce Coll Cork                 1:15.67 q      
  6 Kelly, Shannon            17 Mount Sackville                 1:17.40 q      
 
Event 6  Boys 17-19 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sloan, Jordan             18 SUL                  1:02.21      58.17        
  2 Campbell, Luke            18 METH                 1:01.31      58.81        
  3 Prendergast, David        17 St Kierans Col       1:01.88    1:01.33        
  4 Dowling, Luke             17 St Michaels Col      1:04.58    1:04.36        
  5 Mc Nulty, Ross            18 Pres Cork            1:03.65    1:04.48        
  6 Heery, Michael            17 Scoil Iognaid-NT     1:03.65    1:04.55        
 
Event 6  Boys 17-19 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Campbell, Luke            18 METH                            1:01.31 q      
  2 Prendergast, David        17 St Kierans Col                  1:01.88 q      
  3 Sloan, Jordan             18 SUL                             1:02.21 q      
  4 Daly, Tim                 17 Pres Cork                       1:03.00 q      
  5 Mulcahy, Cian             17 Hewitt Coll                     1:03.42 q      
  6 Heery, Michael            17 Scoil Iognaid-NT                1:03.65 q      
  6 Mc Nulty, Ross            18 Pres Cork                       1:03.65 q      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
  8 Murphy, Tiarnan           17 Col Eanna                       1:04.48        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dowling, Luke             17 St Michaels Col                 1:04.58        
 10 Hudson, Luke              17 St Declans Col                  1:08.25        
 11 O'Connell, Richard        17 Scoil Iognaid-NT                1:10.02        
 12 O'Boyle, Peter            18 CBML-SC                         1:10.19        
 13 McClean, Shane            17 STCOL                           1:10.39        
 14 Gleeson, Eoin             18 Rice College                    1:11.94        
 15 McAree, Peter             17 STMAC                           1:13.35        
 16 Mc Nulty, Alex            17 Pres Cork                       1:15.18        
 17 Carrigy, Peter            17 Pres Cork                       1:16.87        
 
Event 7  Girls 12-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Crowley, Sarah            13 Col Treasa           1:23.38    1:20.89        
  2 Staunton, Fiona           14 CSAL-SC              1:21.25    1:21.16        
  3 Sheehan, Karen            14 Loreto, Fermoy       1:23.30    1:22.65        
  4 McIlwaine, Kirsty         13 COLA                 1:23.19    1:22.70        
  5 Walsh, Keena              14 Scoil Iognaid-NT     1:22.64    1:23.05        
  6 Kelly-Byrne, Alyson       13 St Colmcilles        1:23.51    1:24.30        
 
Event 7  Girls 12-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Staunton, Fiona           14 CSAL-SC                         1:21.25 q      
  2 Walsh, Keena              14 Scoil Iognaid-NT                1:22.64 q      
  3 McIlwaine, Kirsty         13 COLA                            1:23.19 q      
  4 Sheehan, Karen            14 Loreto, Fermoy                  1:23.30 q      
  5 Crowley, Sarah            13 Col Treasa                      1:23.38 q      
  6 Kelly-Byrne, Alyson       13 St Colmcilles                   1:23.51 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Fadden, Amber             13 CDCCB-SC                        1:23.64        
  8 Barrett, Lily             14 Rice College                    1:23.83        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McKimm, Shannon           14 GLEN                            1:24.59        
 10 Harling, Faye             13 Santa Sabina                    1:24.84        
 11 Baines, Erin              14 ROYSD                           1:24.96        
 12 Cronin, Eabha             14 Muckross Park                   1:26.76        
 13 Torsney, AnneMarie        14 Loreto Swords                   1:27.34        
 14 McLaughlin, Anne          14 SCMB                            1:27.52        
 15 Mc Namara, Deabhail       13 CSHW                            1:29.04        
 16 Cahill, Aoife             13 Muckross Park                   1:29.48        
 17 Gerrity, Lisa             14 CUCSL-SC                        1:29.77        
 -- Grady, Aisling            13 CDCCB-SC                             DQ        
 
Event 8  Boys 12-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Anderson, Ronan           13 CSCS-SC              1:16.29    1:15.77        
  2 Hynes, Robert             14 Belvedere Colleg     1:17.37    1:15.86        
  3 Treacy, Thomas            14 Cbc Cork             1:17.89    1:18.32        
  4 O'Brien, Ethan            14 John Baptist CC      1:19.77    1:20.60        
  5 Moore, Andrew             13 CSJG-SC              1:20.52    1:21.97        
  6 Colvin, Cillian           14 St Peters D'Boyn     1:21.75    1:23.62        
 
Event 8  Boys 12-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Ronan           13 CSCS-SC                         1:16.29 q      
  2 Hynes, Robert             14 Belvedere Colleg                1:17.37 q      
  3 Treacy, Thomas            14 Cbc Cork                        1:17.89 q      
  4 O'Brien, Ethan            14 John Baptist CC                 1:19.77 q      
  5 Moore, Andrew             13 CSJG-SC                         1:20.52 q      
  6 Colvin, Cillian           14 St Peters D'Boyn                1:21.75 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Loughrey, Gavin           14 LUM                             1:21.77        
  8 Mc Closkey, Daire         14 CSCS-SC                         1:24.06        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Livingstone, Patrick      14 CSGC                            1:24.70        
 10 Power, Dean               14 Terenure College                1:24.90        
 11 Hill, Gareth              14 FRIEN                           1:28.24        
 12 Madden, Ciaran            13 CBML-SC                         1:28.30        
 
Event 9  Girls 15-16 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bryson, Niamh             15 Our Ladys School     1:16.57    1:15.58        
  2 Mc Loughlin, Eavan        16 CUCSL-SC             1:17.45    1:17.57        
  3 Valentine, Leia           16 CSML!-NT             1:19.83    1:17.99        
  4 Reid, Aisling             16 Dominican Colleg     1:19.56    1:19.42        
  5 Cleary, Niamh             16 Our Lady of Mrcy     1:21.18    1:20.80        
  6 Kilgallon, Aoife          15 CMSMC                1:21.40    1:22.50        
 
Event 9  Girls 15-16 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bryson, Niamh             15 Our Ladys School                1:16.57 q      
  2 Mc Loughlin, Eavan        16 CUCSL-SC                        1:17.45 q      
  3 Reid, Aisling             16 Dominican Colleg                1:19.56 q      
  4 Valentine, Leia           16 CSML!-NT                        1:19.83 q      
  5 Cleary, Niamh             16 Our Lady of Mrcy                1:21.18 q      
  6 Kilgallon, Aoife          15 CMSMC                           1:21.40 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Bradley, Claire           15 LUM                             1:21.70        
  8 Leahy, Ellen              16 CCOIR-SC                        1:24.44        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fullard, Olivia           16 CMROS                           1:25.00        
 10 Dervan, Louise            15 CSJCA-SC                        1:27.10        
 11 Naughton, Erin            16 CDCGA-SC                        1:28.75        
 
Event 10  Boys 15-16 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Condron, Alex             16 CKILL-SC             1:10.65    1:09.99        
  2 Griffin, Ben              15 C.U.S                1:11.21    1:10.79        
  3 Angus, Paul               15 BANG                 1:12.82    1:10.83        
  4 Shannon, Ryan             16 Ramsgrange CS        1:10.06    1:10.91        
  5 Dawson, Roger             16 SUL                  1:11.86    1:11.82        
  6 Joyce, Darragh            15 CCATH                1:12.31    1:13.28        
 
Event 10  Boys 15-16 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon, Ryan             16 Ramsgrange CS                   1:10.06 q      
  2 Condron, Alex             16 CKILL-SC                        1:10.65 q      
  3 Griffin, Ben              15 C.U.S                           1:11.21 q      
  4 Dawson, Roger             16 SUL                             1:11.86 q      
  5 Joyce, Darragh            15 CCATH                           1:12.31 q      
  6 Angus, Paul               15 BANG                            1:12.82 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 O'Brien, Aaron            16 John Baptist CC                 1:14.94        
  8 Doggart, James            15 SUL                             1:15.18        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mooney, Peter             16 CSGS-SC                         1:15.29        
 10 Mc Closkey, Ciaran        16 CSCS-SC                         1:15.33        
 11 Bradley, Pearse           15 LUM                             1:16.54        
 12 Condron, Ryan             16 CKILL-SC                        1:16.94        
 13 Dervan, Killian           16 CSGC                            1:17.34        
 14 Greene, Darragh           15 CSML-SC                         1:18.97        
 15 Hogan, Patrick            16 Rice College                    1:20.35        
 16 Walsh, Mark               16 Scoil Iognaid-NT                1:20.66        
 
Event 11  Girls 17-19 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Joyce, Chloe              17 CCATH                1:20.50    1:19.34        
  2 Mooney, Niamh             18 CSGS-SC              1:24.98    1:26.00        
 
Event 11  Girls 17-19 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joyce, Chloe              17 CCATH                           1:20.50 q      
  2 Mooney, Niamh             18 CSGS-SC                         1:24.98 q      
  3 Adair, Rachael            17 FOYLE                           1:26.45 q      
 
Event 12  Boys 17-19 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Nicholas           18 CSGC                 1:07.12    1:06.32        
  2 Mathews, Adams            18 WALAC                1:10.74    1:08.82        
  3 Mimnagh, Daniel           18 CSML-SC              1:11.41    1:11.08        
  4 Mc Glade, Kevin           18 CCOIR-SC             1:11.17    1:11.26        
  5 Daly, Tim                 17 Pres Cork            1:11.17    1:11.45        
  6 Fouhy, Tomas              18 Patrician Acad       1:12.98    1:13.70        
 
Event 12  Boys 17-19 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Nicholas           18 CSGC                            1:07.12 q      
  2 Mathews, Adams            18 WALAC                           1:10.74 q      
  3 Mc Glade, Kevin           18 CCOIR-SC                        1:11.17 q      
  3 Daly, Tim                 17 Pres Cork                       1:11.17 q      
  5 Mimnagh, Daniel           18 CSML-SC                         1:11.41 q      
  6 Fouhy, Tomas              18 Patrician Acad                  1:12.98 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ferguson, JD              17 COL                             1:15.07        
  8 Frizzell, Steven          17 BANG                            1:15.75        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hobbs, Daniel             17 Pres Cork                       1:16.79        
 10 Crawte, Shane             17 Mount Temple                    1:16.91        
 -- O'Sullivan, Donnchadh     18 Rice College                         DQ        
 
Event 13  Girls 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Berry, Ali                13 Loreto Swords                  4:31.19        
  2 Kelly, Sarah              14 CASCR-SC                       4:33.34        
  3 Mc Nevin, Ciara           14 CSML!-NT                       4:35.66        
  4 Harley-Moyes, Seana       16 BRA                            4:45.34        
  5 Cleary, Niamh             16 Our Lady of Mrcy               4:49.21        
 
Event 14  Boys 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cahill, Bernard           17 Rice College                   4:04.30        
  2 Gibbons, Brendan          16 CCATH                          4:04.59        
  3 Barrett, Dylan            19 Rice College                   4:11.59        
  4 Mc Glade, Kevin           18 CCOIR-SC                       4:22.67        
  5 Hynes, Andrew             15 Belvedere Colleg               4:23.83        
  6 O'Callaghan, Tim          18 Pres Cork                      4:30.69        
 
Event 15  Girls 12-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berry, Ali                13 Loreto Swords                  2:29.46        
  2 Keogh, Ruth               14 Scoil Iognaid-NT               2:30.18        
  3 Staunton, Fiona           14 CSAL-SC                        2:34.17        
  4 Leonard, Alanah           14 MNTL                           2:34.83        
  5 Donovan, Gitanjali        14 Scoil Iognaid-NT               2:37.73        
  6 Crowley, Sarah            13 Col Treasa                     2:38.00        
  7 Bell, Alex                14 Loreto Dalkey                  2:42.31        
  8 McKimm, Shannon           14 GLEN                           2:44.03        
  9 Kane, Gemma               12 GLEN                           2:44.11        
 10 Baines, Erin              14 ROYSD                          2:44.17        
 11 Sheridan, Chloe           14 CSHW                           2:44.22        
 12 Sheehan, Karen            14 Loreto, Fermoy                 2:44.36        
 13 Donegan, Cara             14 OLSTP                          2:44.91        
 14 Finlay, Caitriona         13 Loreto Swords                  2:45.43        
 15 Cronin, Eabha             14 Muckross Park                  2:45.53        
 16 O'Boyle, Sarah            14 CBML-SC                        2:45.58        
 17 Fadden, Amber             13 CDCCB-SC                       2:45.70        
 18 Seoige, Ciera             13 CGCC-SC                        2:47.02        
 19 Claffey, Emer             13 CALOR-SC                       2:47.84        
 20 McKibbin, Jessica         14 GLEN                           2:48.08        
 21 Arthur, Shauna            13 CSAL-SC                        2:49.30        
 22 Dinneen, Molly            13 ROIS                           2:49.88        
 23 Kelly, Alex               14 CSAL-SC                        2:49.93        
 24 Grady, Aisling            13 CDCCB-SC                       2:50.09        
 25 Cahill, Aoife             13 Muckross Park                  2:52.00        
 26 Mc Namara, Deabhail       13 CSHW                           2:53.04        
 27 Shorten, Aoife            13 CDCGA-SC                       2:53.64        
 
Event 16  Boys 12-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             14 CSGC                           2:22.72        
  2 Brown, James              14 RBAI                           2:23.07        
  3 Anderson, Ronan           13 CSCS-SC                        2:23.22        
  4 Duffy, Oisin              14 CALOR-SC                       2:27.48        
  5 O'Brien, Ethan            14 John Baptist CC                2:32.70        
  6 Melly, Cillian            14 CSGC                           2:33.88        
  7 Hynes, Robert             14 Belvedere Colleg               2:34.14        
  8 Curran, Ben               13 Good Counsel                   2:34.29        
  9 Livingstone, Patrick      14 CSGC                           2:37.00        
 -- Berryman, Morgan          14 RBAI                                DQ        
 
Event 17  Girls 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Grath, Saoirse         16 CALOR-SC                       2:24.86        
  2 Bryson, Niamh             15 Our Ladys School               2:27.47        
  3 Stallard, Jess            16 Pres Kilkenny                  2:30.85        
  4 Keaveney, Shona           15 CUCSL-SC                       2:33.78        
  5 Fitzgerald, Megan         15 Newtown                        2:34.67        
  6 Allen, Sarah              16 Regina Mundi                   2:34.71        
  7 Fullard, Olivia           16 CMROS                          2:35.64        
  8 Harley-Moyes, Seana       16 BRA                            2:38.26        
  9 Bradley, Claire           15 LUM                            2:43.56        
 10 Moore, Rachel             15 CSAL-SC                        2:44.29        
 11 Desmond, Caitlin          16 St Aloysius Cork               2:46.19        
 -- Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CMSMC                               DQ        
 
Event 18  Boys 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coulter, Curtis           16 REGEN                          2:12.05        
  2 Griffin, Ben              15 C.U.S                          2:16.62        
  3 O'Dowling, Darren         16 Cbc Cork                       2:16.83        
  4 Galloway, Nicky           16 BANB                           2:22.98        
  5 McNally, Stephen          16 SUL                            2:24.46        
  6 Doggart, James            15 SUL                            2:25.43        
  7 Angus, Paul               15 BANG                           2:26.06        
  8 Mc Namara, Colm           16 Rice College                   2:27.85        
  9 Mc Closkey, Ciaran        16 CSCS-SC                        2:28.27        
 10 Dervan, Killian           16 CSGC                           2:28.50        
 11 Ferguson, Calum           15 COL                            2:30.79        
 12 Bradley, Pearse           15 LUM                            2:30.94        
 13 Knox, James               16 RBAI                           2:32.46        
 14 O'Boyle, Brian            15 CBML-SC                        2:34.43        
 15 Roche, Jacob              15 De La Salle                    2:35.15        
 
Event 19  Girls 17-19 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Comerford, Lisa           17 Loreto Foxrock                 2:24.57        
  2 O'Brien, Shauna           17 St Declans CC W                2:24.78        
  3 Callanan, Susan           18 Glanmire CC                    2:27.62        
  4 McShane, Emma             17 Teresian School                2:31.56        
  5 Geoghegan, Clare          17 CSMST-SC                       2:33.71        
 
Event 20  Boys 17-19 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cahill, Bernard           17 Rice College                   2:09.16        
  2 Quinn, Nicholas           18 CSGC                           2:09.23        
  3 Mathews, Adams            18 WALAC                          2:17.12        
  4 Angus, Mark               18 BANG                           2:18.08        
  5 Mimnagh, Daniel           18 CSML-SC                        2:20.91        
  6 Garvey, James             18 LUM                            2:21.40        
 
Event 21  Girls 200 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cassidy, Emma             16 St Angelas Cork                2:22.35        
  2 Kychygina, Katrin         14 Our Ladys School               2:24.53        
  3 Keaveney, Shona           15 CUCSL-SC                       2:25.25        
  4 O'Reilly-Collins, Sionan  16 CCATH                          2:31.15        
  5 Kilgallon, Sarah          17 CMSMC                          2:44.76        
 
Event 22  Boys 200 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fitzgibbon, Luke          15 Good Counsel                   2:13.00        
  2 Mulcahy, Cian             17 Hewitt Coll                    2:17.18        
  3 Galloway, Nicky           16 BANB                           2:18.75        
  4 Mc Nulty, Ross            18 Pres Cork                      2:26.14        
 
Event 23  Girls 200 SC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Loughlin, Eavan        16 CUCSL-SC                       2:46.67        
  2 Cleary, Niamh             16 Our Lady of Mrcy               2:50.61        
  3 Kilgallon, Aoife          15 CMSMC                          2:53.40        
  4 Kelly-Byrne, Alyson       13 St Colmcilles                  2:56.34        
  5 Fitzgerald, Megan         15 Newtown                        2:56.75        
  6 Staunton, Fiona           14 CSAL-SC                        2:57.24        
 
Event 24  Boys 200 SC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Nicholas           18 CSGC                           2:28.35        
  2 Barrett, Dylan            19 Rice College                   2:30.98        
  3 Condron, Alex             16 CKILL-SC                       2:32.28        
  4 Joyce, Darragh            15 CCATH                          2:32.40        
 -- Mc Glade, Kevin           18 CCOIR-SC                            DQ        
 
Event 25  Girls 200 SC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGlynn, India            17 Institute of Ed                2:21.55        
  2 Kelly, Sarah              14 CASCR-SC                       2:25.17        
  3 Geoghegan, Clare          17 CSMST-SC                       2:27.07        
  4 Clifford, Sarah           17 Mt Mercy                       2:32.41        
  5 Harley-Moyes, Seana       16 BRA                            2:36.44        
 
Event 26  Boys 200 SC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         15 CSJG-SC                        2:10.67        
  2 Keogh, Jack               17 Scoil Iognaid-NT               2:21.08        
  3 Melly, Cillian            14 CSGC                           2:33.55        
 
Event 27  Girls 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Grath, Saoirse         16 CALOR-SC                       2:08.07        
  2 Stallard, Jess            16 Pres Kilkenny                  2:08.95        
  3 McShane, Emma             17 Teresian School                2:09.50        
  4 Comerford, Lisa           17 Loreto Foxrock                 2:12.29        
 
Event 28  Boys 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Brian         16 Clongowes Wood                 1:57.53        
  2 Gibbons, Brendan          16 CCATH                          1:59.99        
  3 Mc Nulty, Ross            18 Pres Cork                      2:04.26        
  4 Hynes, Andrew             15 Belvedere Colleg               2:04.99        
  5 Condron, Alex             16 CKILL-SC                       2:07.23        
  6 O'Callaghan, Tim          18 Pres Cork                      2:09.79        
 
Event 29  Girls 12-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kelly, Sarah              14 CASCR-SC             1:09.55    1:07.45        
  2 Flood, Clodagh            14 St Colmcilles        1:09.55    1:07.72        
  3 Mc Knight, Katie          14 Scoil Iognaid-NT     1:13.29    1:12.17        
  4 McShane, Nicola           14 Teresian School      1:12.53    1:12.41        
  5 Dully, Caitlin            14 Bower Convent-SC     1:11.93    1:13.00        
  6 Speers, Jemma             14 SUL                  1:13.21    1:15.51        
 
Event 29  Girls 12-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Flood, Clodagh            14 St Colmcilles                   1:09.55 q      
  1 Kelly, Sarah              14 CASCR-SC                        1:09.55 q      
  3 Dully, Caitlin            14 Bower Convent-SC                1:11.93 q      
  4 McShane, Nicola           14 Teresian School                 1:12.53 q      
  5 Speers, Jemma             14 SUL                             1:13.21 q      
  6 Mc Knight, Katie          14 Scoil Iognaid-NT                1:13.29 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Keogh, Aoife              14 Sancta Maria Col                1:13.35        
  8 Mylette, Sinead           13 St Angela's NS-NT               1:13.57        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reid, Emma                12 REGEN                           1:13.65        
 10 Gavin, Aideen             14 CSAL-SC                         1:14.98        
 11 Fox, Sarah Jane           13 CPCT-NT                         1:15.20        
 12 Breslin, Ciara            14 CMSMC                           1:15.69        
 13 Seoige, Ciera             13 CGCC-SC                         1:16.33        
 14 McAedle, Natasha          14 ROYAL                           1:16.99        
 15 Kane, Gemma               12 GLEN                            1:17.13        
 16 Dinneen, Molly            13 ROIS                            1:17.15        
 17 McKibbin, Jessica         14 GLEN                            1:17.57        
 18 McKenna, Megan            14 BANB                            1:17.69        
 19 Murray, Evlin             13 COLC                            1:18.31        
 20 Finlay, Caitriona         13 Loreto Swords                   1:20.13        
 21 Trihy, Orla               14 St Angelas                      1:20.85        
 22 Healy, Aine               14 Laurel Hill                     1:22.51        
 23 Shorten, Aoife            13 CDCGA-SC                        1:22.76        
 23 Harrington, Lisa          13 Cornamaddy-NT                   1:22.76        
 
Event 30  Boys 12-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brown, James              14 RBAI                 1:06.97    1:05.46        
  2 Gillen, Cormac            14 LUM                  1:06.21    1:06.27        
  3 Doyle, Benjamin           13 Belvedere Colleg     1:09.61    1:07.77        
  4 Kelly, Michael            13 CMCA-SC              1:09.92    1:08.44        
  5 O'Sullivan, Bryan         13 Scoil Iognaid-NT     1:10.88    1:11.50        
  6 Quinn, Gerry              13 CBML-SC              1:10.83    1:13.85        
 
Event 30  Boys 12-14 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gillen, Cormac            14 LUM                             1:06.21 q      
  2 Brown, James              14 RBAI                            1:06.97 q      
  3 Doyle, Benjamin           13 Belvedere Colleg                1:09.61 q      
  4 Kelly, Michael            13 CMCA-SC                         1:09.92 q      
  5 Quinn, Gerry              13 CBML-SC                         1:10.83 q      
  6 O'Sullivan, Bryan         13 Scoil Iognaid-NT                1:10.88 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Dowling, David            14 CALOR-SC                        1:14.44        
  8 Curley, Jake              14 GARBL-SC                        1:17.48        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fitzsimons, David         14 CMCA-SC                         1:18.43        
 10 Mc Hugh-Murphy, Dara      13 CTAUG                           1:23.00        
 
Event 31  Girls 15-16 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smyth, Rachel             16 LAURE                1:09.44    1:08.63        
  2 Allen, Sarah              16 Regina Mundi         1:09.13    1:08.67        
  3 Harley-Moyes, Seana       16 BRA                  1:10.22    1:09.27        
  4 Valentine, Leia           16 CSML!-NT             1:10.56    1:09.52        
  5 MC Namara, Niamh          15 Bower Convent-SC     1:11.37    1:11.93        
  6 O'Reilly-Collins, Sionan  16 CCATH                1:11.77    1:12.47        
 
Event 31  Girls 15-16 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Allen, Sarah              16 Regina Mundi                    1:09.13 q      
  2 Smyth, Rachel             16 LAURE                           1:09.44 q      
  3 Harley-Moyes, Seana       16 BRA                             1:10.22 q      
  4 Valentine, Leia           16 CSML!-NT                        1:10.56 q      
  5 MC Namara, Niamh          15 Bower Convent-SC                1:11.37 q      
  6 O'Reilly-Collins, Sionan  16 CCATH                           1:11.77 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Laffan, Jenny             16 Regina Mundi                    1:12.08        
  8 Sheridan, Olwyn           15 Bower Convent-SC                1:14.31        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hurley, Niamh             15 Castleknock CC                  1:15.09        
 10 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CMSMC                           1:15.76        
 11 Kavanagh, Alice           15 BRA                             1:16.19        
 12 Byrne, Aoife              16 Muckross Park                   1:17.40        
 13 Feane, Leah               15 CMROS                           1:17.71        
 14 Madden, Lucy              15 CASCR-SC                        1:19.22        
 
Event 32  Boys 15-16 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Sullivan, David         15 CSJG-SC              1:00.82    1:00.62        
  2 O'Dowling, Darren         16 Cbc Cork             1:03.98    1:01.65        
  3 Murray, Kevin             15 COLC                 1:00.98    1:02.12        
  4 Galvin, Cian              16 Kings Hospital       1:04.59    1:04.58        
  5 O'Brien, Connell          16 STCOD                1:04.36    1:04.84        
  6 Galvin, Evan              16 CMCA-SC              1:05.90    1:06.00        
 
Event 32  Boys 15-16 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Sullivan, David         15 CSJG-SC                         1:00.82 q      
  2 Murray, Kevin             15 COLC                            1:00.98 q      
  3 O'Dowling, Darren         16 Cbc Cork                        1:03.98 q      
  4 O'Brien, Connell          16 STCOD                           1:04.36 q      
  5 Galvin, Cian              16 Kings Hospital                  1:04.59 q      
  6 Galvin, Evan              16 CMCA-SC                         1:05.90 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Bennison, Christian       16 METH                            1:06.14        
  8 Joyce, Darragh            15 CCATH                           1:06.39        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Murphy, Richard           16 SCH                             1:08.46        
 10 Speers, Harry             16 SUL                             1:08.71        
 11 Beatty, Ronan             15 Cres Comp Limk                  1:08.85        
 12 Ferguson, Calum           15 COL                             1:09.25        
 13 Coulter, Chris            15 METH                            1:09.93        
 14 Winczura, Wicker          15 Ard Scoil Ris                   1:10.34        
 15 O'Donovan, Gary           16 Pres Cork                       1:11.54        
 16 McDowell, James           15 RBAI                            1:11.62        
 17 O'Brien, Gavin            16 Patrician Acad                  1:12.20        
 18 Roche, Jacob              15 De La Salle                     1:12.87        
 19 Mc Carra, Niall           16 CSJG-SC                         1:14.41        
 
Event 33  Girls 17-19 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Brien, Shauna           17 St Declans CC W      1:04.39    1:03.65        
  2 McGlynn, India            17 Institute of Ed      1:05.82    1:05.69        
  3 O'Connor, Angela          18 Scoil Iognaid-NT     1:06.72    1:06.76        
  4 Geoghegan, Clare          17 CSMST-SC             1:08.40    1:08.26        
  5 Joyce, Chloe              17 CCATH                1:08.10    1:08.62        
  6 Clifford, Sarah           17 Mt Mercy             1:08.67    1:09.38        
 
Event 33  Girls 17-19 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Brien, Shauna           17 St Declans CC W                 1:04.39 q      
  2 McGlynn, India            17 Institute of Ed                 1:05.82 q      
  3 O'Connor, Angela          18 Scoil Iognaid-NT                1:06.72 q      
  4 Joyce, Chloe              17 CCATH                           1:08.10 q      
  5 Geoghegan, Clare          17 CSMST-SC                        1:08.40 q      
  6 Clifford, Sarah           17 Mt Mercy                        1:08.67 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mooney, Niamh             18 CSGS-SC                         1:17.92        
 
Event 34  Boys 17-19 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mulcahy, Cian             17 Hewitt Coll          1:03.13    1:00.81        
  2 Garvey, James             18 LUM                  1:02.06    1:01.28        
  3 O'Sullivan, David         18 De La Salle          1:02.76    1:02.14        
  4 Keogh, Jack               17 Scoil Iognaid-NT     1:02.86    1:02.19        
  5 Angus, Mark               18 BANG                 1:03.48    1:03.44        
  6 Dowling, Kieran           19 Sc Aireagail         1:04.72    1:06.03        
 
Event 34  Boys 17-19 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Garvey, James             18 LUM                             1:02.06 q      
  2 O'Sullivan, David         18 De La Salle                     1:02.76 q      
  3 Keogh, Jack               17 Scoil Iognaid-NT                1:02.86 q      
  4 Mulcahy, Cian             17 Hewitt Coll                     1:03.13 q      
  5 Angus, Mark               18 BANG                            1:03.48 q      
  6 Dowling, Kieran           19 Sc Aireagail                    1:04.72 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Coils, Chris              18 COL                             1:04.74        
  8 Trihy, Eoghan             17 De La Salle                     1:04.84        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moriarty, Michael         18 Rice College                    1:05.97        
 10 Curtin, Matthew           17 Pres Cork                       1:10.27        
 11 Carrigy, Peter            17 Pres Cork                       1:18.84        
 
Event 35  Girls 12-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Flood, Clodagh            14 St Colmcilles        1:02.61    1:01.26        
  2 Mc Nevin, Ciara           14 CSML!-NT             1:01.27    1:01.41        
  3 Berry, Ali                13 Loreto Swords        1:01.82    1:01.88        
  4 Mylette, Sinead           13 St Angela's NS-NT    1:03.73    1:03.18        
  5 Finn, Kate                13 CALOR-SC             1:03.49    1:03.71        
  6 Kelly, Sarah              14 CASCR-SC             1:03.66    1:03.72        
 
Event 35  Girls 12-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Nevin, Ciara           14 CSML!-NT                        1:01.27 q      
  2 Berry, Ali                13 Loreto Swords                   1:01.82 q      
  3 Flood, Clodagh            14 St Colmcilles                   1:02.61 q      
  4 Finn, Kate                13 CALOR-SC                        1:03.49 q      
  5 Kelly, Sarah              14 CASCR-SC                        1:03.66 q      
  6 Mylette, Sinead           13 St Angela's NS-NT               1:03.73 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Breslin, Ciara            14 CMSMC                           1:04.01        
  8 Walsh, Keena              14 Scoil Iognaid-NT                1:04.42        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Murray, Evlin             13 COLC                            1:04.62        
 10 Barrett, Lily             14 Rice College                    1:05.22        
 11 Mc Knight, Katie          14 Scoil Iognaid-NT                1:05.43        
 11 Torsney, AnneMarie        14 Loreto Swords                   1:05.43        
 13 Montgomery, Clara         14 BRA                             1:05.54        
 14 Dully, Caitlin            14 Bower Convent-SC                1:06.39        
 15 Donovan, Gitanjali        14 Scoil Iognaid-NT                1:06.52        
 16 Desmond, Tara             13 St Aloysius Cork                1:06.75        
 17 Cautley, Jasmine          13 Loreto Dalkey                   1:06.86        
 18 Healy, Aine               14 Laurel Hill                     1:06.88        
 19 MC Farland, Alex          13 CALOR-SC                        1:07.08        
 20 Donegan, Cara             14 OLSTP                           1:07.16        
 21 Tuohy, Anna               14 CSJCA-SC                        1:07.21        
 22 McKenna, Megan            14 BANB                            1:08.04        
 23 Trihy, Orla               14 St Angelas                      1:08.65        
 24 Ryan, Emily               14 St Flannans Col                 1:08.97        
 
Event 36  Boys 12-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mooney, Joseph            14 CSGS-SC                57.69      56.98        
  2 Grady, Eoghan             14 CSGC                   58.52      57.79        
  3 McEneaney, Evan           14 Castleknock CC         58.82      58.49        
  4 Corby, Alan               14 Salesian Coll          59.08      58.80        
  5 Richardson, James         14 COL                    59.44      59.76        
  6 McEneaney, Jake           14 Castleknock CC         59.75    1:00.80        
 
Event 36  Boys 12-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mooney, Joseph            14 CSGS-SC                           57.69 q      
  2 Grady, Eoghan             14 CSGC                              58.52 q      
  3 McEneaney, Evan           14 Castleknock CC                    58.82 q      
  4 Corby, Alan               14 Salesian Coll                     59.08 q      
  5 Richardson, James         14 COL                               59.44 q      
  6 McEneaney, Jake           14 Castleknock CC                    59.75 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Loughrey, Gavin           14 LUM                             1:00.33        
  8 Baine, Calum              14 ROYSD                           1:00.71        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burke, Ruairi             14 CSJG-SC                         1:00.95        
 10 Berryman, Morgan          14 RBAI                            1:01.98        
 11 Colvin, Cillian           14 St Peters D'Boyn                1:02.56        
 12 Kelly, Michael            13 CMCA-SC                         1:02.80        
 13 Warby, Cian               14 CCATH                           1:03.05        
 14 Duffy, Oisin              14 CALOR-SC                        1:03.09        
 15 Murphy, Luke              14 Castleknock CC                  1:03.64        
 16 Murray, Shane             14 COLC                            1:04.49        
 17 Quinn, Gerry              13 CBML-SC                         1:04.70        
 18 Power, Dean               14 Terenure College                1:05.07        
 19 Mc Nicholas, Jim          14 CRCW                            1:05.21        
 -- Moore, Andrew             13 CSJG-SC                              DQ        
 
Event 37  Girls 15-16 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Grath, Saoirse         16 CALOR-SC               59.30      59.12        
  2 Cassidy, Emma             16 St Angelas Cork      1:01.20      59.85        
  3 Stallard, Jess            16 Pres Kilkenny        1:01.06    1:00.86        
  4 Smyth, Rachel             16 LAURE                1:02.53    1:02.36        
  5 Ryan, Siobhan             16 CBML-SC              1:03.23    1:03.30        
  6 Fitzgerald, Megan         15 Newtown              1:03.45    1:03.98        
 
Event 37  Girls 15-16 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Grath, Saoirse         16 CALOR-SC                          59.30 q      
  2 Stallard, Jess            16 Pres Kilkenny                   1:01.06 q      
  3 Cassidy, Emma             16 St Angelas Cork                 1:01.20 q      
  4 Smyth, Rachel             16 LAURE                           1:02.53 q      
  5 Ryan, Siobhan             16 CBML-SC                         1:03.23 q      
  6 Fitzgerald, Megan         15 Newtown                         1:03.45 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 MC Namara, Niamh          15 Bower Convent-SC                1:03.85        
  8 Gleeson, Ciara            16 Rice College                    1:04.10        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Byrne, Aoife              16 Muckross Park                   1:04.40        
 10 Kilgallon, Aoife          15 CMSMC                           1:05.23        
 11 Hurley, Niamh             15 Castleknock CC                  1:05.43        
 12 Sheridan, Olwyn           15 Bower Convent-SC                1:05.44        
 13 O'Brien, Emily            16 Regina Mundi                    1:05.94        
 14 Moore, Rachel             15 CSAL-SC                         1:06.82        
 15 Laffan, Jenny             16 Regina Mundi                    1:06.91        
 16 Shorten, Fiona            15 CDCGA-SC                        1:07.31        
 17 Kavanagh, Alice           15 BRA                             1:07.54        
 18 Sharkey, Sarah            15 VIC                             1:07.74        
 19 Hibbs, Sasha              15 CMROS                           1:07.97        
 20 Desmond, Caitlin          16 St Aloysius Cork                1:08.34        
 21 Wolfe, Aisling            15 Col Mhuire                      1:08.53        
 
Event 38  Boys 15-16 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Coulter, Curtis           16 REGEN                  52.25      52.03        
  2 O'Sullivan, Brian         16 Clongowes Wood         54.25      52.74        
  3 Gibbons, Brendan          16 CCATH                  54.69      54.15        
  4 O'Sullivan, Brian         16 Dundalk Grammar        54.47      54.62        
  5 O'Sullivan, David         15 CSJG-SC                55.34      56.99        
  6 Murray, Kevin             15 COLC                   54.87      59.52        
 
Event 38  Boys 15-16 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coulter, Curtis           16 REGEN                             52.25 q      
  2 O'Sullivan, Brian         16 Clongowes Wood                    54.25 q      
  3 O'Sullivan, Brian         16 Dundalk Grammar                   54.47 q      
  4 Gibbons, Brendan          16 CCATH                             54.69 q      
  5 Murray, Kevin             15 COLC                              54.87 q      
  6 O'Sullivan, David         15 CSJG-SC                           55.34 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Melaugh, Terry            16 LUM                               57.10        
  8 Bennison, Christian       16 METH                              57.73        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mooney, Peter             16 CSGS-SC                           57.80        
 10 Meek, Adam                16 RBAI                              57.94        
 11 Smyth, Conor              15 CSJG-SC                           58.27        
 12 Mc Evoy, Adam             16 Gael Col Chlair                   58.34        
 13 O'Reilly, Aichilin        16 CRCW                              58.49        
 14 O'Brien, Aaron            16 John Baptist CC                   58.58        
 15 Dawson, Roger             16 SUL                               58.97        
 16 O'Brien, Connell          16 STCOD                             58.98        
 17 Winczura, Wicker          15 Ard Scoil Ris                     59.28        
 18 Mc Namara, Colm           16 Rice College                      59.42        
 19 Condron, Ryan             16 CKILL-SC                          59.59        
 20 Galvin, Cian              16 Kings Hospital                    59.81        
 21 Knox, James               16 RBAI                            1:00.26        
 22 Byrne, Conor              16 CKILL-SC                        1:01.48        
 23 Speers, Harry             16 SUL                             1:03.39        
 
Event 39  Girls 17-19 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Callanan, Susan           18 Glanmire CC          1:01.23    1:00.27        
  2 McGlynn, India            17 Institute of Ed      1:00.20    1:00.44        
  3 Fahy, Emma                18 Bower Convent-SC     1:00.74    1:00.52        
  4 Comerford, Lisa           17 Loreto Foxrock       1:00.87    1:01.16        
  5 McShane, Emma             17 Teresian School      1:01.57    1:01.64        
  6 Murphy, Niamh             18 The High School      1:01.86    1:02.59        
 
Event 39  Girls 17-19 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGlynn, India            17 Institute of Ed                 1:00.20 q      
  2 Fahy, Emma                18 Bower Convent-SC                1:00.74 q      
  3 Comerford, Lisa           17 Loreto Foxrock                  1:00.87 q      
  4 Callanan, Susan           18 Glanmire CC                     1:01.23 q      
  5 McShane, Emma             17 Teresian School                 1:01.57 q      
  6 Murphy, Niamh             18 The High School                 1:01.86 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Madden, Romy              17 CASCR-SC                        1:02.24        
  8 Farnsworth, Alyssa        18 Bruce Coll Cork                 1:03.69        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clifford, Sarah           17 Mt Mercy                        1:04.11        
 10 Kennedy, Grainne          17 CDCGA-SC                        1:04.24        
 11 Horkan, Kerrie            18 Scoil Iognaid-NT                1:04.79        
 12 McConnellogue, Emma-Jo    18 STMC                            1:06.65        
 13 Kilgallon, Sarah          17 CMSMC                           1:06.73        
 14 McAnee, Niamh             17 STMC                            1:11.41        
 
Event 40  Boys 17-19 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Campbell, Luke            18 METH                   54.87      52.52        
  2 Gaynor, Ian               18 SCMB                   55.50      53.75        
  3 Sloan, Jordan             18 SUL                    55.57      54.08        
  4 Mc Glade, Kevin           18 CCOIR-SC               54.65      54.40        
  5 Prendergast, David        17 St Kierans Col         55.25      54.82        
  6 Mc Nulty, Ross            18 Pres Cork              55.69      55.61        
 
Event 40  Boys 17-19 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Glade, Kevin           18 CCOIR-SC                          54.65 q      
  2 Campbell, Luke            18 METH                              54.87 q      
  3 Prendergast, David        17 St Kierans Col                    55.25 q      
  4 Gaynor, Ian               18 SCMB                              55.50 q      
  5 Sloan, Jordan             18 SUL                               55.57 q      
  6 Mc Nulty, Ross            18 Pres Cork                         55.69 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Dowling, Luke             17 St Michaels Col                   55.88        
  8 Abelekoub, Kourosh        17 METH                              57.31        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Heery, Michael            17 Scoil Iognaid-NT                  58.34        
 10 McClean, Shane            17 STCOL                             58.81        
 11 MC Guinness, Shane        17 CSCC-SC                           58.99        
 12 Sloan, Ciaran             17 COL                               59.11        
 13 Trihy, Eoghan             17 De La Salle                       59.21        
 14 O'Callaghan, Tim          18 Pres Cork                         59.92        
 15 Hobbs, Daniel             17 Pres Cork                       1:00.30        
 16 Mc Nulty, Alex            17 Pres Cork                       1:02.40        
 
Event 41  Girls 12-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scoil Iognaid-NT  'A'                                        2:12.74 q      
  2 Glenlola  'A'                                                2:21.74 q      
  3 Loreto College Swords  'A'                                   2:23.06 q      
  4 Loreto Abbey Dalkey  'A'                                     2:25.23 q      
  5 Mount ST Michael C/M  'A'                                    2:26.48 q      
  6 Muckross Park  'A'                                           2:26.84 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Bower Convent Athlone-SC  'A'                                2:28.08        
 
Event 42  Boys 12-14 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 C.B.C. Cork  'A'                                             2:13.67 q      
  2 Royal Belfast Academical Inst  'A'                           2:13.74 q      
  3 St. Joseph's, Bish. Galway-SC  'A'                           2:23.98 q      
  4 Blackrock College  'A'                                       2:35.42 q      
 
Event 43  Girls 15-16 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Salerno-SC  'A'                                              2:10.59 q      
  2 Regina Mundi Cork  'A'                                       2:12.82 q      
  3 Belfast Royal Academy  'A'                                   2:15.20 q      
  4 Bower Convent Athlone-SC  'A'                                2:15.82 q      
  5 Scoil Mhuire Longford-NT  'A'                                2:17.46 q      
  6 Convent OF Mercy Roscommon  'A'                              2:23.65 q      
 
Event 44  Boys 15-16 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sullivan Upper School  'A'                                   2:01.15 q      
  2 Community College Athlone  'A'                               2:01.35 q      
  3 Lumen Christi  'A'                                           2:01.69 q      
  4 Killina Sec School-SC  'A'                                   2:02.11 q      
  5 Bish  'A'                                                    2:03.84 q      
  6 Royal Belfast Academical Inst  'A'                           2:05.47 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 St. Geralds College  'A'                                     2:10.22        
  8 Pres Cork  'A'                                               2:13.64        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clongowes Wood College  'A'                                  2:16.09        
 10 Blackrock College  'A'                                       2:19.96        
 
Event 45  Girls 17-19 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 The High School  'A'                                         2:12.76 q      
  2 Scoil Iognaid-NT  'A'                                        2:15.19 q      
  3 Cresent Comp Limk  'A'                                       2:20.89 q      
  4 Community College Athlone  'A'                               2:21.11 q      
  5 Mount ST Michael C/M  'A'                                    2:22.56 q      
  6 Dominican College Galway-SC  'A'                             2:22.82 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 ST Josephs School Castlebar-SC  'A'                          2:23.95        
  8 Belfast Royal Academy  'A'                                   2:31.19        
 
Event 46  Boys 17-19 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Pres Cork  'A'                                               1:57.51 q      
  2 Methodist College  'A'                                       1:57.63 q      
  3 Coleraine Academical  'A'                                    2:01.99 q      
  4 Scoil Iognaid-NT  'A'                                        2:02.21 q      
  5 De La Salle Waterford  'A'                                   2:03.83 q      
  6 Blackrock College  'A'                                       2:04.03 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 ST Coleman's C/M  'A'                                        2:08.79        
 
Event 47  Girls 12-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scoil Iognaid-NT  'A'                                        1:59.19 q      
  2 Loreto College Swords  'A'                                   2:05.35 q      
  3 Glenlola  'A'                                                2:06.60 q      
  4 Loreto Abbey Dalkey  'A'                                     2:08.78 q      
  5 Bower Convent Athlone-SC  'A'                                2:09.14 q      
  6 Mount ST Michael C/M  'A'                                    2:09.70 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Muckross Park  'A'                                           2:11.22        
 
Event 48  Boys 12-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Royal Belfast Academical Inst  'A'                           1:57.81 q      
  2 C.B.C. Cork  'A'                                             2:01.06 q      
  3 St. Joseph's, Bish. Galway-SC  'A'                           2:01.58 q      
  4 Blackrock College  'A'                                       2:13.27 q      
 
Event 49  Girls 15-16 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bower Convent Athlone-SC  'A'                                1:59.32 q      
  2 Belfast Royal Academy  'A'                                   1:59.66 q      
  3 Scoil Mhuire Longford-NT  'A'                                2:00.27 q      
  4 Regina Mundi Cork  'A'                                       2:00.35 q      
  5 Salerno-SC  'A'                                              2:02.06 q      
 
Event 50  Boys 15-16 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Killina Sec School-SC  'A'                                   1:47.06 q      
  2 Lumen Christi  'A'                                           1:48.65 q      
  3 Sullivan Upper School  'A'                                   1:48.85 q      
  4 Community College Athlone  'A'                               1:49.02 q      
  5 St. Joseph's, Bish. Galway-SC  'A'                           1:49.83 q      
  6 Royal Belfast Academical Inst  'A'                           1:50.88 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Clongowes Wood College  'A'                                  1:56.34        
  8 St. Geralds College  'A'                                     1:56.93        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pres Cork  'A'                                               2:01.01        
 10 Blackrock College  'A'                                       2:07.19        
 
Event 51  Girls 17-19 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 The High School  'A'                                         1:57.41 q      
  2 Scoil Iognaid-NT  'A'                                        2:01.43 q      
  3 Convent OF Mercy Roscommon  'A'                              2:02.83 q      
  4 Community College Athlone  'A'                               2:04.88 q      
  5 Dominican College Galway-SC  'A'                             2:05.86 q      
  6 Mount ST Michael C/M  'A'                                    2:06.25 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Belfast Royal Academy  'A'                                   2:10.78        
 -- ST Josephs School Castlebar-SC  'A'                               DQ        
 
Event 52  Boys 17-19 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Methodist College  'A'                                       1:43.62 q      
  2 Pres Cork  'A'                                               1:44.50 q      
  3 Coleraine Academical  'A'                                    1:46.56 q      
  4 Blackrock College  'A'                                       1:48.19 q      
  5 De La Salle Waterford  'A'                                   1:48.84 q      
  6 Scoil Iognaid-NT  'A'                                        1:50.19 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 ST Coleman's C/M  'A'                                        1:50.53