LONGFORD GALA NOV 2011

Event 1  Boys 11 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             11 TUAM                           5:41.20        
  2 Moran, Michael            11 COM                            5:55.86        
  3 O'Boyle, Mark             10 LONG                           6:18.25        
  4 Keogh, Timothy            11 GAL                            6:19.38        
  5 Regan, Ciaran             10 COM                            6:54.47        
 -- O'Connor, David           11 GAL                                 DQ        
 
Event 1  Boys 12-13 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Michael            13 ATH                            5:07.54        
  2 Moore, Andrew             13 GAL                            5:08.48        
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                            5:09.54        
  4 Dervan, Mark              12 CBAR                           6:00.48        
  5 Melly, Conor              12 CBAR                           6:12.44        
  6 Scanlon, Adam             12 SLIGO                          6:21.45        
  7 Whiteside, Cian           12 SLIGO                          6:23.18        
  8 Snowdon, Conor            13 GAL                            6:45.74        
  9 O'Hanlon, Shane           13 LONG                           6:46.42        
 10 O'Regan, Conor            12 SHARK                          7:03.51        
 
Event 1  Boys 14-15 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           14 SLIGO                          4:53.58        
  2 Melly, Cillian            14 CBAR                           5:07.22        
  3 O'Boyle, Brian            15 LONG                           5:15.98        
  4 Livingstone, Patrick      14 CBAR                           5:18.87        
  5 Madden, Ciaran            14 LONG                           5:38.23        
  6 Martin, Declan            15 SLIGO                          5:40.66        
  7 Scully, Daniel            14 GAL                            5:42.58        
  8 Kelly, Evan               15 SLIGO                          5:50.74        
  9 Lannon, Kevin             14 COM                            6:01.73        
 10 O'Connor, Thomas          14 GAL                            6:07.70        
 11 Rayner, Sean              14 COM                            6:11.34        
 12 Magay, Kirill             14 LONG                           6:11.46        
 13 McGinty, Stephen          14 SHARK                          6:24.22        
 
Event 1  Boys 16 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dervan, Killian           17 CBAR                           4:59.71        
  2 McCloskey, Ciaran         16 SLIGO                          5:08.73        
 
Event 2  Girls 11 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Friel, Alanna             11 ATH                  1:21.28    1:20.53        
  2 Egan, Edel                11 CBAR                 1:24.96    1:25.67        
  3 McHale, Siofra            11 CBAR                 1:29.27    1:29.02        
  4 Casey, Sorcha             11 ATH                  1:32.06    1:32.91        
  5 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                 1:32.77    1:33.29        
  6 Walsh, Lauren             11 GAL                  1:33.62    1:36.59        
 
Event 2  Girls 11 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Friel, Alanna             11 ATH                             1:21.28 q      
  2 Egan, Edel                11 CBAR                            1:24.96 q      
  3 McHale, Siofra            11 CBAR                            1:29.27 q      
  4 Doherty, Megan            11 CLM                             1:31.93 q      
  5 Casey, Sorcha             11 ATH                             1:32.06 q      
  6 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                            1:32.77 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Walsh, Lauren             11 GAL                             1:33.62        
  8 Connelly, Nicola          11 CBAR                            1:37.92        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Griffin, Ruth             10 SHARK                           1:44.15        
 10 Finn, Roisin              10 GAL                             1:47.94        
 
Event 2  Girls 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Joyce, Ciera              13 SHARK                1:11.79    1:10.34        
  2 Finn, Kate                13 GAL                  1:12.77    1:12.05        
  3 Shorten, Aoife            13 SHARK                1:14.09    1:15.42        
  4 Clabby, Aibhlin           12 ATH                  1:16.75    1:16.59        
  5 Arthur, Shauna            13 GAL                  1:16.83    1:18.10        
  6 O'Sullivan, Molly         12 GAL                  1:16.93    1:19.99        
 
Event 2  Girls 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joyce, Ciera              13 SHARK                           1:11.79 q      
  2 Finn, Kate                13 GAL                             1:12.77 q      
  3 Shorten, Aoife            13 SHARK                           1:14.09 q      
  4 Clabby, Aibhlin           12 ATH                             1:16.75 q      
  5 Arthur, Shauna            13 GAL                             1:16.83 q      
  6 O'Sullivan, Molly         12 GAL                             1:16.93 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Harrington, Lisa          13 ATH                             1:19.59        
  8 Melody, Niamh             13 GAL                             1:19.97        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grady, Aisling            13 CBAR                            1:21.10        
 10 Shaughnessy, Sarah        13 CLM                             1:22.03        
 11 Kilgallon, Niamh          12 CLM                             1:22.96        
 12 Kavanagh, Kate            13 GAL                             1:23.13        
 13 Heneghan, Niamh           12 CBAR                            1:23.16        
 14 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                            1:23.59        
 15 Kenny, Laura              13 LONG                            1:23.79        
 16 Naughton, Aideen          13 SHARK                           1:24.26        
 17 Anderson, Kate            12 SLIGO                           1:25.42        
 18 Fahy, Laura               12 CBAR                            1:26.25        
 19 Hosty, Aoife              13 SHARK                           1:27.97        
 20 McCloskey, Deirbhile      12 SLIGO                           1:28.03        
 21 Madden, Dearbhaile        12 LONG                            1:28.49        
 22 MC Farland, Alex          13 GAL                             1:28.74        
 23 Horan, Siofra             12 CBAR                            1:29.20        
 24 Mc Donagh, Paula          12 CBAR                            1:29.54        
 25 Farrell, Ailbhe           13 LONG                            1:29.73        
 26 Naughton, Imogen          12 GAL                             1:29.90        
 27 Kelly, Aoife              13 ATH                             1:30.38        
 28 O'Brien, Paola            12 SHARK                           1:31.18        
 29 Sweeney, Amy              12 SHARK                           1:31.42        
 30 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                            1:33.41        
 31 O'Brien, Aoife            12 LONG                            1:34.32        
 32 Murphy, Elizabeth         12 CLM                             1:34.42        
 33 Carroll, Rebecca          12 COM                             1:37.66        
 34 Skelly, Aideen            13 LONG                            1:40.97        
 35 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                             1:43.01        
 36 Campbell, Roisin          12 COM                             1:44.15        
 
Event 2  Girls 14-15 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                  1:12.63    1:12.78        
  2 Shorten, Fiona            15 SHARK                1:14.37    1:13.63        
  3 Claffey, Emer             14 GAL                  1:15.73    1:15.36        
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                 1:17.29    1:16.14        
  5 Fadden, Ambre             14 CBAR                 1:17.83    1:17.38        
  6 Breslin, Ciara            14 CLM                  1:18.50    1:17.93        
 
Event 2  Girls 14-15 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                             1:12.63 q      
  2 Shorten, Fiona            15 SHARK                           1:14.37 q      
  3 Claffey, Emer             14 GAL                             1:15.73 q      
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                            1:17.29 q      
  5 Fadden, Ambre             14 CBAR                            1:17.83 q      
  6 Breslin, Ciara            14 CLM                             1:18.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kelly, Alex               15 SHARK                           1:20.03        
  8 Dervan, Louise            15 CBAR                            1:20.86        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jameson, Katie            14 ATH                             1:23.60        
 10 Murphy, Ellen             14 CBAR                            1:24.26        
 11 MC Gwynne, Sorcha         14 CFINS                           1:24.39        
 12 Murphy, Jade              14 SLIGO                           1:24.95        
 13 Ryan, Emma                15 COM                             1:29.09        
 14 Gerrity, Lisa             14 SLIGO                           1:29.59        
 15 Hristeva, Kristiana       15 GAL                             1:30.41        
 16 Quinn, Kirsty             15 B DOL                           1:30.90        
 17 Mooney, Rebecca           14 COM                             1:35.30        
 18 Delaney, Riona            14 COM                             1:37.43        
 
Event 2  Girls 16 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fullard, Olivia           16 COM                  1:10.66    1:10.24        
  2 Higgins, Megan            21 CLM                  1:15.99    1:16.62        
  3 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                  1:23.54    1:23.04        
  4 Keaveney, Laura           16 SLIGO                1:27.40    1:28.85        
 
Event 2  Girls 16 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fullard, Olivia           16 COM                             1:10.66 q      
  2 Higgins, Megan            21 CLM                             1:15.99 q      
  3 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                             1:23.54 q      
  4 Ward, Rachel              16 LONG                            1:24.12 q      
  5 Keaveney, Laura           16 SLIGO                           1:27.40 q      
  6 Mc Nevin, Ella            16 LONG                            1:30.97 q      
 
Event 3  Boys 11 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Powell, Robert            11 ATH                  1:14.85    1:13.48        
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                 1:15.42    1:13.94        
  3 Moran, Michael            11 COM                  1:18.64    1:18.00        
  4 O'Boyle, Mark             10 LONG                 1:26.64    1:29.18        
  5 Keogh, Timothy            11 GAL                  1:31.42    1:32.22        
  6 O'Connor, David           11 GAL                  1:40.14    1:39.32        
 
Event 3  Boys 11 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Powell, Robert            11 ATH                             1:14.85 q      
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                            1:15.42 q      
  3 Moran, Michael            11 COM                             1:18.64 q      
  4 O'Boyle, Mark             10 LONG                            1:26.64 q      
  5 Keogh, Timothy            11 GAL                             1:31.42 q      
  6 Melvin, Conor             11 SLIGO                           1:34.12 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Doorly, Joseph            10 GAL                             1:36.06        
  8 Murphy, Jamie             11 CBAR                            1:37.09        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Callaghan, Sean           11 B DOL                           1:37.75        
 10 Mc Cann, Michael          10 LONG                            1:38.72        
 11 Moore, Owen               10 GAL                             1:39.63        
 12 Regan, Ciaran             10 COM                             1:40.01        
 13 Stewart, Harry            11 LONG                            1:40.14        
 13 O'Connor, David           11 GAL                             1:40.14        
 15 Smyth, Liam               10 GAL                             1:43.39        
 16 Ryan, Seadhna              9 LONG                            1:43.88        
 
Event 3  Boys 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                 1:05.47    1:04.35        
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                  1:06.43    1:05.16        
  3 Kelly, Michael            13 ATH                  1:06.56    1:06.82        
  4 Snowdon, Conor            13 GAL                  1:09.55    1:10.39        
  5 Moore, Andrew             13 GAL                  1:12.46    1:12.78        
  6 Lennon, Fiachra           13 ATH                  1:13.97    1:15.48        
 
Event 3  Boys 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                            1:05.47 q      
  2 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                             1:06.43 q      
  3 Kelly, Michael            13 ATH                             1:06.56 q      
  4 Snowdon, Conor            13 GAL                             1:09.55 q      
  5 Moore, Andrew             13 GAL                             1:12.46 q      
  6 Lennon, Fiachra           13 ATH                             1:13.97 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 MC Kiernan, Frank         12 LONG                            1:19.42        
  8 Reilly, Colm              12 ATH                             1:22.54        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roe, Dylan                13 SHARK                           1:23.47        
 10 Tannion, Joseph           13 SHARK                           1:23.91        
 11 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                            1:23.93        
 12 Dervan, Mark              12 CBAR                            1:30.78        
 13 Melly, Conor              12 CBAR                            1:32.93        
 14 Cugalj, Filip             12 SHARK                           1:33.85        
 
Event 3  Boys 14-15 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melly, Cillian            14 CBAR                 1:06.41    1:05.78        
  2 Livingstone, Patrick      14 CBAR                 1:10.52    1:10.33        
  3 Fitzsimons, David         15 ATH                  1:13.37    1:12.38        
  4 Madden, Ciaran            14 LONG                 1:16.69    1:17.68        
  5 Scully, Daniel            14 GAL                  1:16.71    1:17.94        
  6 Magay, Kirill             14 LONG                 1:16.39    1:23.01        
 
Event 3  Boys 14-15 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Melly, Cillian            14 CBAR                            1:06.41 q      
  2 McCloskey, Daire          14 SLIGO                           1:09.58 q      
  3 Livingstone, Patrick      14 CBAR                            1:10.52 q      
  4 Fitzsimons, David         15 ATH                             1:13.37 q      
  5 Magay, Kirill             14 LONG                            1:16.39 q      
  6 Madden, Ciaran            14 LONG                            1:16.69 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Scully, Daniel            14 GAL                             1:16.71        
  8 Valentine, Matthew        14 LONG                            1:17.01        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lannon, Kevin             14 COM                             1:19.18        
 10 Corcoran, Darragh         15 SLIGO                           1:21.09        
 11 Fitzgerald, Liam          15 SLIGO                           1:21.22        
 12 Kelly, Evan               15 SLIGO                           1:21.51        
 13 Rayner, Sean              14 COM                             1:21.61        
 14 Mc Cormack, Fergus        15 CLM                             1:22.94        
 15 O'Connor, Thomas          14 GAL                             1:28.10        
 16 McGinty, Stephen          14 SHARK                           1:31.49        
 
Event 3  Boys 16 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McCloskey, Ciaran         16 SLIGO                1:05.94    1:05.43        
  2 Mullen, Keith             16 SLIGO                1:08.52    1:10.64        
  3 Dervan, Killian           17 CBAR                 1:12.26    1:11.16        
  4 Greene, Darragh           16 LONG                 1:12.25    1:11.70        
  5 Connelly, Rhys            16 COM                  1:17.90    1:12.97        
 
Event 3  Boys 16 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McCloskey, Ciaran         16 SLIGO                           1:05.94 q      
  2 Mooney, Peter             17 SLIGO                           1:07.63 q      
  3 Mullen, Keith             16 SLIGO                           1:08.52 q      
  4 Greene, Darragh           16 LONG                            1:12.25 q      
  5 Dervan, Killian           17 CBAR                            1:12.26 q      
  6 Connelly, Rhys            16 COM                             1:17.90 q      
 
Event 4  Girls 11 & Under 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Friel, Alanna             11 ATH                            6:07.29        
  2 McHale, Siofra            11 CBAR                           6:38.11        
  3 Walsh, Lauren             11 GAL                            6:42.12        
  4 Kilduff, Jenni            11 COM                            6:54.65        
 
Event 4  Girls 12-13 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finn, Kate                13 GAL                            5:35.72        
  2 Grady, Aisling            13 CBAR                           5:37.30        
  3 Arthur, Shauna            13 GAL                            5:52.95        
  4 Kavanagh, Kate            13 GAL                            5:53.44        
  5 MC Farland, Alex          13 GAL                            5:57.17        
  6 Melody, Niamh             13 GAL                            6:00.12        
  7 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                           6:06.66        
  8 Madden, Dearbhaile        12 LONG                           6:07.61        
  9 O'Sullivan, Molly         12 GAL                            6:11.93        
 10 Naughton, Imogen          12 GAL                            6:26.51        
 11 Campbell, Roisin          12 COM                            6:26.68        
 12 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                            6:31.51        
 13 Carroll, Rebecca          12 COM                            6:42.79        
 14 Beirne, Aoibin            13 CFINS                          6:43.56        
 15 McManamon, Jemma          12 SHARK                          6:53.13        
 
Event 4  Girls 14-15 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheridan, Chloe           14 CBAR                           5:34.09        
  2 Dervan, Louise            15 CBAR                           5:38.54        
  3 Fadden, Ambre             14 CBAR                           5:44.58        
  4 Claffey, Emer             14 GAL                            5:50.08        
  5 Ryan, Emma                15 COM                            6:16.87        
  6 Hristeva, Kristiana       15 GAL                            6:26.29        
  7 Delaney, Riona            14 COM                            6:26.87        
  8 Mooney, Rebecca           14 COM                            7:00.37        
 
Event 4  Girls 16 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Jennifer            17 B DOL                          5:25.86        
  2 Fullard, Olivia           16 COM                            5:28.18        
 
Event 5  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Powell, Robert            11 ATH                  1:04.89    1:04.54        
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                 1:05.51    1:05.10        
  3 Moran, Michael            11 COM                  1:06.89    1:05.28        
  4 Scully, Bryan             11 ATH                  1:13.49    1:13.69        
  5 Keogh, Timothy            11 GAL                  1:13.79    1:15.10        
  6 Melvin, Conor             11 SLIGO                1:14.52    1:16.66        
 
Event 5  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Powell, Robert            11 ATH                             1:04.89 q      
  2 Burke, Ciaran             11 TUAM                            1:05.51 q      
  3 Moran, Michael            11 COM                             1:06.89 q      
  4 Scully, Bryan             11 ATH                             1:13.49 q      
  5 Keogh, Timothy            11 GAL                             1:13.79 q      
  6 Melvin, Conor             11 SLIGO                           1:14.52 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Murphy, Jamie             11 CBAR                            1:14.80        
  8 O'Boyle, Mark             10 LONG                            1:14.81        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doorly, Joseph            10 GAL                             1:16.24        
 10 Shankeshaft, Jack         11 BALL                            1:16.27        
 11 Callaghan, Sean           11 B DOL                           1:16.76        
 12 Regan, Ciaran             10 COM                             1:18.92        
 13 O'Connor, David           11 GAL                             1:19.76        
 14 Mc Cann, Michael          10 LONG                            1:22.09        
 15 Stewart, Harry            11 LONG                            1:23.15        
 16 Moore, Owen               10 GAL                             1:23.72        
 17 Smyth, Liam               10 GAL                             1:24.54        
 18 Ryan, Seadhna              9 LONG                            1:24.90        
 
Event 5  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                   59.35      58.80        
  2 Kelly, Michael            13 ATH                    59.60      59.43        
  3 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                  1:02.09    1:00.83        
  4 Moore, Andrew             13 GAL                  1:01.84    1:01.22        
  5 Diviney, Oran             13 SHARK                1:05.78    1:06.30        
  6 Tierney, Sean             12 ATH                  1:05.98    1:06.53        
 
Event 5  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Gerry              13 LONG                              59.35 q      
  2 Kelly, Michael            13 ATH                               59.60 q      
  3 Moore, Andrew             13 GAL                             1:01.84 q      
  4 O'Sullivan, Bryan         13 GAL                             1:02.09 q      
  5 Diviney, Oran             13 SHARK                           1:05.78 q      
  6 Tierney, Sean             12 ATH                             1:05.98 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Snowdon, Conor            13 GAL                             1:06.58        
  8 Scanlon, Adam             12 SLIGO                           1:08.87        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tannion, Joseph           13 SHARK                           1:10.47        
 10 Whiteside, Cian           12 SLIGO                           1:11.42        
 11 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                            1:11.46        
 12 O'Farrell, Brian          12 SHARK                           1:11.62        
 13 Reilly, Colm              12 ATH                             1:12.03        
 14 O'Hanlon, Shane           13 LONG                            1:13.48        
 15 Cummins, Ben              12 COM                             1:14.46        
 16 Roe, Dylan                13 SHARK                           1:15.23        
 17 Melly, Conor              12 CBAR                            1:15.52        
 18 Dervan, Mark              12 CBAR                            1:15.78        
 19 Cugalj, Filip             12 SHARK                           1:16.04        
 20 O'Muire, Daire            12 LONG                            1:18.23        
 21 Flanagan, Patrick         13 LONG                            1:32.19        
 -- O'Regan, Conor            12 SHARK                                DQ        
 
Event 5  Boys 14-15 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Anderson, Ronan           14 SLIGO                  58.91      57.70        
  2 McCloskey, Daire          14 SLIGO                1:00.94    1:00.07        
  3 O'Boyle, Brian            15 LONG                   59.91    1:00.48        
  4 Livingstone, Patrick      14 CBAR                 1:01.08    1:00.69        
  5 Mc Cormack, Fergus        15 CLM                  1:01.84    1:02.91        
  6 Melly, Cillian            14 CBAR                 1:02.52    1:02.92        
 
Event 5  Boys 14-15 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Ronan           14 SLIGO                             58.91 q      
  2 O'Boyle, Brian            15 LONG                              59.91 q      
  3 McCloskey, Daire          14 SLIGO                           1:00.94 q      
  4 Livingstone, Patrick      14 CBAR                            1:01.08 q      
  5 Mc Cormack, Fergus        15 CLM                             1:01.84 q      
  6 Melly, Cillian            14 CBAR                            1:02.52 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Fitzsimons, David         15 ATH                             1:03.55        
  8 Kelly, Evan               15 SLIGO                           1:04.33        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lannon, Kevin             14 COM                             1:04.83        
 10 Valentine, Matthew        14 LONG                            1:04.99        
 11 Corcoran, Darragh         15 SLIGO                           1:05.57        
 12 Fitzgerald, Liam          15 SLIGO                           1:05.73        
 13 Scully, Daniel            14 GAL                             1:06.18        
 14 Madden, Ciaran            14 LONG                            1:06.56        
 15 McGinty, Stephen          14 SHARK                           1:07.01        
 16 Magay, Kirill             14 LONG                            1:07.04        
 17 O'Connor, Thomas          14 GAL                             1:07.59        
 18 Martin, Declan            15 SLIGO                           1:07.60        
 19 Lynch, David              15 SLIGO                           1:08.65        
 20 Rayner, Sean              14 COM                             1:11.95        
 
Event 5  Boys 16 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mooney, Peter             17 SLIGO                  56.13      56.62        
  2 McCloskey, Ciaran         16 SLIGO                  59.19      59.33        
  3 Greene, Darragh           16 LONG                 1:00.73    1:00.67        
  4 Dervan, Killian           17 CBAR                   59.46    1:01.09        
  5 Connelly, Rhys            16 COM                  1:01.78    1:01.15        
  6 Mullen, Keith             16 SLIGO                1:01.35    1:01.34        
 
Event 5  Boys 16 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mooney, Peter             17 SLIGO                             56.13 q      
  2 McCloskey, Ciaran         16 SLIGO                             59.19 q      
  3 Dervan, Killian           17 CBAR                              59.46 q      
  4 Greene, Darragh           16 LONG                            1:00.73 q      
  5 Mullen, Keith             16 SLIGO                           1:01.35 q      
  6 Connelly, Rhys            16 COM                             1:01.78 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 McCartney, Emmet          17 SLIGO                           1:08.50        
 
Event 6  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Egan, Edel                11 CBAR                 1:08.84    1:09.04        
  2 Burke, Eve                11 CLM                  1:12.85    1:12.66        
  3 Casey, Sorcha             11 ATH                  1:13.77    1:12.82        
  4 Friel, Alanna             11 ATH                  1:14.09    1:12.96        
  5 Doherty, Megan            11 CLM                  1:15.95    1:15.93        
  6 McHale, Siofra            11 CBAR                 1:16.41    1:16.11        
 
Event 6  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Egan, Edel                11 CBAR                            1:08.84 q      
  2 Burke, Eve                11 CLM                             1:12.85 q      
  3 Casey, Sorcha             11 ATH                             1:13.77 q      
  4 Friel, Alanna             11 ATH                             1:14.09 q      
  5 Doherty, Megan            11 CLM                             1:15.95 q      
  6 McHale, Siofra            11 CBAR                            1:16.41 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mc Weeney, Sinead         11 LONG                            1:17.28        
  8 Walsh, Lauren             11 GAL                             1:18.33        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kilduff, Jenni            11 COM                             1:19.16        
 10 Griffin, Ruth             10 SHARK                           1:20.01        
 11 Finn, Roisin              10 GAL                             1:25.22        
 12 Nerney, Eve               11 LONG                            1:27.11        
 39 Branagian, Emiear         11 LONG                            1:16.77        
 -- Connelly, Nicola          11 CBAR                                 DQ        
 
Event 6  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 MC Farland, Alex          13 GAL                  1:03.78    1:03.12        
  1 Finn, Kate                13 GAL                  1:03.52    1:03.12        
  3 Joyce, Ciera              13 SHARK                1:05.33    1:04.80        
  4 Anderson, Kate            12 SLIGO                1:07.17    1:07.11        
  5 Clabby, Aibhlin           12 ATH                  1:06.84    1:07.20        
  6 Kilgallon, Niamh          12 CLM                  1:07.41    1:07.51        
 
Event 6  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Finn, Kate                13 GAL                             1:03.52 q      
  2 MC Farland, Alex          13 GAL                             1:03.78 q      
  3 Joyce, Ciera              13 SHARK                           1:05.33 q      
  4 Clabby, Aibhlin           12 ATH                             1:06.84 q      
  5 Anderson, Kate            12 SLIGO                           1:07.17 q      
  6 Kilgallon, Niamh          12 CLM                             1:07.41 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Weaver, Gabriella         13 CFINS                           1:07.49        
  8 Grady, Aisling            13 CBAR                            1:07.78        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shaughnessy, Sarah        13 CLM                             1:08.13        
 10 Arthur, Shauna            13 GAL                             1:08.32        
 11 Harrington, Lisa          13 ATH                             1:09.39        
 12 Fahy, Laura               12 CBAR                            1:09.61        
 13 Kavanagh, Kate            13 GAL                             1:10.36        
 13 Shorten, Aoife            13 SHARK                           1:10.36        
 15 Egan, Stacey              12 ATH                             1:10.69        
 16 McCloskey, Deirbhile      12 SLIGO                           1:10.84        
 17 Mc Donagh, Paula          12 CBAR                            1:10.85        
 18 Murphy, Rachel            12 BALL                            1:11.17        
 19 Horan, Siofra             12 CBAR                            1:11.36        
 20 Hennigan, Caoimhe         13 CBAR                            1:11.45        
 21 Beirne, Aoibin            13 CFINS                           1:11.57        
 22 Kenny, Laura              13 LONG                            1:11.73        
 23 Melody, Niamh             13 GAL                             1:11.88        
 24 Madden, Dearbhaile        12 LONG                            1:12.19        
 25 Kelly, Aoife              13 ATH                             1:12.48        
 26 O'Brien, Aoife            12 LONG                            1:12.60        
 27 Hennigan, Aoibheann       12 CBAR                            1:13.09        
 28 Farrell, Ailbhe           13 LONG                            1:13.40        
 29 Egan, Sorcha              12 ATH                             1:13.50        
 30 Heneghan, Niamh           12 CBAR                            1:14.09        
 31 O'Sullivan, Molly         12 GAL                             1:14.82        
 32 Hosty, Aoife              13 SHARK                           1:15.08        
 33 Murphy, Elizabeth         12 CLM                             1:15.27        
 34 Skelly, Aideen            13 LONG                            1:15.70        
 35 Togher, Una               12 CBAR                            1:15.72        
 36 O'Brien, Paola            12 SHARK                           1:15.89        
 37 Shaughnessy, Ciara        12 GAL                             1:16.22        
 38 Naughton, Aideen          13 SHARK                           1:16.72        
 39 Sweeney, Amy              12 SHARK                           1:16.77        
 41 Naughton, Imogen          12 GAL                             1:18.42        
 42 Loftus, Isabelle          12 B DOL                           1:19.39        
 43 Carroll, Rebecca          12 COM                             1:19.70        
 44 O'Dowd, Shannon           12 CFINS                           1:20.95        
 45 McManamon, Jemma          12 SHARK                           1:23.27        
 46 Branigan, Kate            13 LONG                            1:23.67        
 47 Campbell, Roisin          12 COM                             1:26.92        
 
Event 6  Girls 14-15 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                  1:03.07    1:04.74        
  2 Breslin, Ciara            14 CLM                  1:05.04    1:06.20        
  3 Murphy, Ellen             14 CBAR                 1:06.32    1:07.22        
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                 1:07.52    1:07.40        
  5 Shorten, Fiona            15 SHARK                1:07.68    1:08.26        
  6 Mooney, Orla              15 ATH                  1:08.14    1:08.69        
 
Event 6  Girls 14-15 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Hugh-Murphy, Sarah     15 CLM                             1:03.07 q      
  2 Breslin, Ciara            14 CLM                             1:05.04 q      
  3 Murphy, Ellen             14 CBAR                            1:06.32 q      
  4 Sheridan, Chloe           14 CBAR                            1:07.52 q      
  5 Shorten, Fiona            15 SHARK                           1:07.68 q      
  6 Mooney, Orla              15 ATH                             1:08.14 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jameson, Katie            14 ATH                             1:08.21        
  8 Kelly, Alex               15 SHARK                           1:08.80        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fadden, Ambre             14 CBAR                            1:08.87        
 10 Claffey, Emer             14 GAL                             1:09.15        
 11 Dervan, Louise            15 CBAR                            1:09.49        
 12 Gerrity, Lisa             14 SLIGO                           1:10.48        
 13 Murphy, Jade              14 SLIGO                           1:11.03        
 14 Delaney, Riona            14 COM                             1:11.16        
 15 Ryan, Emma                15 COM                             1:11.47        
 16 MC Gwynne, Sorcha         14 CFINS                           1:13.27        
 17 Gettings, Clare           15 LONG                            1:14.97        
 18 Hristeva, Kristiana       15 GAL                             1:15.25        
 19 Quinn, Kirsty             15 B DOL                           1:15.35        
 20 Crossan, Mary             14 CFINS                           1:16.01        
 
Event 6  Girls 16 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Higgins, Megan            21 CLM                  1:02.35    1:03.14        
  2 Ward, Jennifer            17 B DOL                1:03.86    1:03.48        
  3 Fullard, Olivia           16 COM                  1:06.28    1:04.69        
  4 Ward, Rachel              16 LONG                 1:07.55    1:06.40        
  5 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                  1:11.13    1:11.25        
 
Event 6  Girls 16 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Higgins, Megan            21 CLM                             1:02.35 q      
  2 Ward, Jennifer            17 B DOL                           1:03.86 q      
  3 Fullard, Olivia           16 COM                             1:06.28 q      
  4 Ward, Rachel              16 LONG                            1:07.55 q      
  5 Keaveney, Laura           16 SLIGO                           1:10.63 q      
  6 Freeman-Stannett, Tymora  16 COM                             1:11.13 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mc Nevin, Ella            16 LONG                            1:14.59        
  8 Lowe, Emer                16 CFINS                           1:20.82        
 
Event 7  Boys 11 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Longford SC  'A'                                            2:49.68        
 
Event 9  Boys 13 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:18.34        
 -- Shark Swimming Club Limited  'A'                                 DQ        
     1) Tannion, Joseph 13              2) O'Farrell, Brian 12            
     3) Cugalj, Filip 12                4) Diviney, Oran 13               
 
Event 10  Girls 13 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                                2:29.19        
  2 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:30.52        
     1) Joyce, Ciera 13                 2) Shorten, Aoife 13              
     3) O'Brien, Paola 12               4) Hosty, Aoife 13                
  3 Claremorris SC  'A'                                         2:30.68        
  4 Longford SC  'A'                                            2:34.98        
 
Event 11  Boys 15 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Longford SC  'A'                                            2:17.82        
 
Event 12  Girls 15 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Shark Swimming Club Limited  'A'                            2:23.78        
     1) Shorten, Fiona 15               2) McManamon, Jemma 12            
     3) Joyce, Ciera 13                 4) Kelly, Alex 15                 
  2 Sligo S C  'A'                                              2:26.91        
 
Event 14  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Claremorris SC  'A'                                         2:28.95