TUAM DEVELOPMENT MEET NOV 2019                       
 
Event 1  Girls 10-11 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Isabelle          10 SHARK-IR                       1:44.96        
  2 Cai, Yike                 11 SHARK-IR                       1:45.62        
  3 Lynch, Naoise             11 SHARK-IR                       1:46.91        
  4 O'Brien, Roisin           11 SHARK-IR                       1:50.06        
  5 Tarasiewicz, Bianka       10 TUAM                           1:50.66        
  6 Awaja, Lana               10 SHARK-IR                       1:51.47        
  7 Doorly, Isabelle          11 GAL                            1:51.56        
  8 Casserly, Laura           11 SHARK-IR                       1:52.75        
  9 Darabi, Lily              11 Bluefin SC                     1:54.94        
 10 Farrell, Sophie           10 GAL                            1:55.00        
 11 Mooney, Ciara             10 TUAM                           2:00.48        
 12 O'Hanlon, Katie           10 GAL                            2:00.66        
 13 Ward, Loanne              10 GAL                            2:01.91        
 14 Currie, Sophie            11 SHARK-IR                       2:02.41        
 15 Heverin, Keela            10 TUAM                           2:02.88        
 16 Whelan, Rebecca           10 SHARK-IR                       2:03.72        
 17 O'Donnell, Fia            10 SHARK-IR                       2:05.06        
 18 Nagy, Romina              11 TUAM                           2:05.53        
 19 Flannery, Robyn           11 SHARK-IR                       2:08.03        
 20 Lyons, Gabriella          11 LASER                          2:19.89        
 21 Kubecka, Anna May         10 LASER                          2:21.39        
 22 Sidley, Nicole            11 GAL                            2:21.79        
 23 Sidley, Michelle          11 GAL                            2:26.25        
 -- Shaw, Avril               11 GAL                                 DQ        
 
Event 2  Boys 10-11 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Twomey, Billy             11 Bluefin SC                     1:48.74        
  2 Curran, Oisin             11 LASER                          1:48.87        
  3 Mc Donnell, John-Brendan  11 GAL                            1:48.94        
  4 Rather, Shaane            10 GAL                            1:49.00        
  5 Patten, Joseph            11 GAL                            1:52.59        
  6 Iakimov, Cyril            11 TUAM                           1:52.78        
  7 Monaghan, Joseph          10 SHARK-IR                       1:53.50        
  8 McGovern, Finn            11 GAL                            1:54.24        
  9 Dempsey, Michael          11 LASER                          1:54.97        
 10 Higgins, Milo             10 TUAM                           1:55.28        
 11 Watterson, Harry          10 Bluefin SC                     1:55.91        
 12 Gilligan, Tommy           10 LASER                          1:56.19        
 13 Carty, Rian               10 Bluefin SC                     2:07.78        
 14 Breathnach, Dara           9 SHARK-IR                       2:08.41        
 15 Mac Donnchadha, Ruairi    11 GAL                            2:08.75        
 16 Gallagher, Tom            10 SHARK-IR                       2:17.41        
 17 McNicholas, George        10 LASER                          2:26.90        
 -- Wallace, Tom              10 LASER                               DQ        
 -- Keane, Joseph             11 SHARK-IR                            DQ        
 
Event 3  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  11
        1:53.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Aisling          13 SHARK-IR                       1:42.69 11     
  2 Lulling, Alannah          12 TUAM                           1:44.09 13     
  3 Mangan, Isabelle          13 Bluefin SC                     1:44.22 13     
  4 Flannery, Ali             12 SHARK-IR                       1:44.38 13     
  5 Awaja, Sura               12 SHARK-IR                       1:44.44 13     
  6 Thapa, Anusooya           12 GAL                            1:49.88 13     
  7 Shaw, Ingrid              13 GAL                            1:52.75 13     
  8 Dunne, Ava                13 TUAM                           1:53.01        
  9 Kearns, Elanna            12 SHARK-IR                       1:53.66        
 10 Mulry, Sorcha             12 SHARK-IR                       1:53.86        
 11 Joyce, Alison             13 GAL                            1:55.44        
 12 McCarthy, Naoise          12 SHARK-IR                       2:00.85        
 13 Hughes, Keela             12 TUAM                           2:09.31        
 -- Magee, Isabelle           13 Bluefin SC                          DQ        
 
Event 4  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  11
        1:51.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coll, Nara                12 LASER                          1:34.62 11     
  2 Boyle, Rory               12 SHARK-IR                       1:40.67 11     
  3 Mc Grath, Cathal          13 GAL                            1:43.97 13     
  4 Cormican, Mark            12 Bluefin SC                     1:45.06 13     
  5 Robinson, Daniel          13 Bluefin SC                     1:46.44 13     
  6 Ward, Killian             13 GAL                            1:46.99 13     
  7 Hedges, Joseph            12 GAL                            1:49.55 13     
  8 Kennedy, Riain            13 GAL                            1:49.94 13     
  9 Jager, Bertalan           12 SHARK-IR                       1:53.23        
 10 Mitchell, Cian            13 TUAM                           1:54.70        
 11 Smyth, Liam               12 GAL                            1:57.59        
 12 Kenny, John               13 SHARK-IR                       1:58.36        
 13 Dickson, Ewan             12 SHARK-IR                       1:59.16        
 14 Coleman, Cillian          12 GAL                            1:59.66        
 15 Connolly, Maitiu          13 GAL                            1:59.79        
 16 Maia Martins, Samuel      12 Bluefin SC                     2:04.63        
 -- Kavanagh, Dennis          13 GAL                                 DQ        
 
Event 5  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:32.00  11
        1:42.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Furey, Lilian             15 Bluefin SC                     1:39.00 13     
  2 King, Eabha               14 SHARK-IR                       1:41.19 13     
  3 D'Arcy, Amy               16 Bluefin SC                     1:50.78        
  4 Fallon, Shauna            14 TUAM                           1:52.28        
  5 Paskauskaite, Emma        15 Bluefin SC                     2:02.49        
  6 Barrett, Emma             22 Bluefin SC                     2:17.57        
 
Event 6  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:30.00  11
        1:40.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gaughan, Oisin            15 SHARK-IR                       1:33.72 13     
  2 Kearns, Daniel            15 SHARK-IR                       1:34.06 13     
  3 Shaw, Alex                15 GAL                            1:34.84 13     
  4 Kelly, Alex               16 GAL                            1:39.45 13     
  5 Fox, Semyon               14 TUAM                           1:40.45        
  6 Tobin, Conan              14 TUAM                           1:46.28        
 
Event 7  Girls 10-11 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Isabelle          10 SHARK-IR                       3:12.88        
  2 Cai, Yike                 11 SHARK-IR                       3:17.47        
  3 Doorly, Isabelle          11 GAL                            3:18.25        
  4 Coffey, Aileen            11 Tuam Swim Team-ZD              3:23.03        
  5 Connaughton, Sarah        10 SHARK-IR                       3:26.69        
  6 Mooney, Ciara             10 TUAM                           3:27.89        
  7 Kilduff, Lauren           11 Bluefin SC                     3:28.44        
  8 Awaja, Lana               10 SHARK-IR                       3:30.34        
  9 Fitzgerald, Anna          11 GAL                            3:35.68        
 10 Troy, Eleanor             10 GAL                            3:39.91        
 11 Shaw, Avril               11 GAL                            3:47.94        
 12 Sidley, Michelle          11 GAL                            3:48.78        
 13 Newell, Amy               10 GAL                            3:49.62        
 14 Ward, Loanne              10 GAL                            4:12.75        
 15 O'Hanlon, Katie           10 GAL                            4:13.12        
 -- Kubecka, Anna May         10 LASER                               DQ        
 -- Parker, Aisling           11 TUAM                                DQ        
 -- Sidley, Nicole            11 GAL                                 DQ        
 -- Lyons, Gabriella          11 LASER                               DQ        
 
Event 8  Boys 10-11 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Banks, Killian            10 SHARK-IR                       3:23.06        
  2 Twomey, Billy             11 Bluefin SC                     3:37.63        
  3 Curran, Oisin             11 LASER                          3:37.67        
  4 Dempsey, Michael          11 LASER                          3:38.34        
  5 McGovern, Finn            11 GAL                            3:47.72        
  6 Patten, Joseph            11 GAL                            3:50.50        
  7 Watterson, Harry          10 Bluefin SC                     3:54.38        
  8 Breathnach, Dara           9 SHARK-IR                       3:56.82        
  9 Mac Donnchadha, Ruairi    11 GAL                            4:00.65        
 10 Gallagher, Tom            10 SHARK-IR                       4:10.22        
 11 McNicholas, George        10 LASER                          4:11.87        
 12 Carty, Rian               10 Bluefin SC                     4:31.21        
 
Event 9  Girls 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:20.00  11
        3:40.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Teijeiro, Cayetana        13 GAL                            3:01.97 11     
  2 Lulling, Alannah          12 TUAM                           3:03.03 11     
  3 Kelly, Katie              12 SHARK-IR                       3:04.71 11     
  4 Awaja, Sura               12 SHARK-IR                       3:14.75 11     
  5 Flannery, Ali             12 SHARK-IR                       3:14.94 11     
  6 O'Brien, Aisling          13 SHARK-IR                       3:21.25 13     
  7 Thapa, Anusooya           12 GAL                            3:26.89 13     
  8 Zhan, Aining              12 GAL                            3:28.56 13     
  9 Mangan, Isabelle          13 Bluefin SC                     3:36.96 13     
 10 McCarthy, Naoise          12 SHARK-IR                       3:53.65        
 11 Hughes, Keela             12 TUAM                           3:54.27        
 12 Magee, Isabelle           13 Bluefin SC                     3:58.00        
 
Event 10  Boys 12-13 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:15.00  11
        3:35.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nemnasevs, leo            13 SHARK-IR                       2:55.37 11     
  2 Mc Grath, Cathal          13 GAL                            3:02.56 11     
  3 Smyth, Liam               12 GAL                            3:09.82 11     
  4 Furey, Finn               13 Bluefin SC                     3:11.59 11     
  5 Coll, Nara                12 LASER                          3:12.03 11     
  6 Hedges, Joseph            12 GAL                            3:12.35 11     
  7 Dowling, Luke             12 TUAM                           3:14.78 11     
  8 Kavanagh, Dennis          13 GAL                            3:17.78 13     
  9 Lennon, Eoin              12 SHARK-IR                       3:22.81 13     
 10 Robinson, Daniel          13 Bluefin SC                     3:25.51 13     
 11 Dickson, Ewan             12 SHARK-IR                       3:27.00 13     
 12 Connolly, Maitiu          13 GAL                            3:27.53 13     
 13 Kennedy, Riain            13 GAL                            3:27.60 13     
 14 Ward, Killian             13 GAL                            3:33.78 13     
 15 Kenny, John               13 SHARK-IR                       3:35.88        
 -- Cormican, Mark            12 Bluefin SC                          DQ        
 -- Maia Martins, Samuel      12 Bluefin SC                          DQ        
 
Event 11  Girls 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:10.00  11
        3:30.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Furey, Lilian             15 Bluefin SC                     3:04.86 11     
  2 D'Arcy, Amy               16 Bluefin SC                     3:16.63 13     
  3 Paskauskaite, Emma        15 Bluefin SC                     3:55.25        
 
Event 12  Boys 14 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        3:00.00  11
        3:20.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alex               16 GAL                            3:10.56 13     
  2 Gaughan, Oisin            15 SHARK-IR                       3:16.04 13     
  3 Morrin, Dean              15 TUAM                           3:25.73        
 
Event 13  Girls 10-11 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Aisling           11 TUAM                           1:36.47        
  2 Currie, Sophie            11 SHARK-IR                       1:37.94        
  3 O'Brien, Roisin           11 SHARK-IR                       1:39.89        
  4 Kilduff, Lauren           11 Bluefin SC                     1:40.40        
  5 Casserly, Laura           11 SHARK-IR                       1:40.69        
  6 Lynch, Naoise             11 SHARK-IR                       1:41.35        
  7 Tarasiewicz, Bianka       10 TUAM                           1:41.50        
  8 Awaja, Lana               10 SHARK-IR                       1:42.63        
  9 Connaughton, Sarah        10 SHARK-IR                       1:44.47        
 10 Coffey, Aileen            11 Tuam Swim Team-ZD              1:45.06        
 11 Troy, Eleanor             10 GAL                            1:46.18        
 12 Fitzgerald, Anna          11 GAL                            1:47.19        
 13 Heverin, Keela            10 TUAM                           1:47.34        
 14 Shaw, Avril               11 GAL                            1:48.91        
 15 Farrell, Sophie           10 GAL                            1:49.28        
 16 Darabi, Lily              11 Bluefin SC                     1:49.69        
 17 Flannery, Robyn           11 SHARK-IR                       1:51.21        
 18 Newell, Amy               10 GAL                            1:51.72        
 19 Whelan, Rebecca           10 SHARK-IR                       1:52.78        
 20 O'Donnell, Fia            10 SHARK-IR                       1:52.91        
 21 O'Hanlon, Katie           10 GAL                            1:57.69        
 22 Ward, Loanne              10 GAL                            2:02.47        
 23 Lyons, Gabriella          11 LASER                          2:06.88        
 24 Sidley, Nicole            11 GAL                            2:10.78        
 25 Breathnach, Chaela        11 SHARK-IR                       2:12.67        
 26 Mooney, Ciara             10 TUAM                           2:42.72        
 -- Sidley, Michelle          11 GAL                                 DQ        
 
Event 14  Boys 10-11 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patten, Joseph            11 GAL                            1:33.56        
  2 Mc Donnell, John-Brendan  11 GAL                            1:34.47        
  3 Griallais, Luc            11 Bluefin SC                     1:36.63        
  4 Higgins, Milo             10 TUAM                           1:39.40        
  5 Banks, Killian            10 SHARK-IR                       1:39.78        
  6 Curran, Oisin             11 LASER                          1:40.94        
  7 Monaghan, Joseph          10 SHARK-IR                       1:42.09        
  8 Iakimov, Cyril            11 TUAM                           1:45.53        
  9 Gilligan, Tommy           10 LASER                          1:48.93        
 10 McGovern, Finn            11 GAL                            1:53.56        
 11 Watterson, Harry          10 Bluefin SC                     1:55.47        
 12 Carty, Rian               10 Bluefin SC                     2:06.88        
 -- Rather, Shaane            10 GAL                                 DQ        
 -- Mac Donnchadha, Ruairi    11 GAL                                 DQ        
 
Event 15  Girls 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:31.00  11
        1:41.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Teijeiro, Cayetana        13 GAL                            1:29.03 11     
  2 Lulling, Alannah          12 TUAM                           1:30.08 11     
  3 Shaw, Ingrid              13 GAL                            1:30.09 11     
  4 Kelly, Katie              12 SHARK-IR                       1:30.19 11     
  5 Zhan, Aining              12 GAL                            1:30.63 11     
  6 O'Brien, Aisling          13 SHARK-IR                       1:31.72 13     
  7 Flannery, Ali             12 SHARK-IR                       1:33.90 13     
  8 Boyle, Hannah             12 Bluefin SC                     1:37.16 13     
  9 Awaja, Sura               12 SHARK-IR                       1:38.38 13     
 10 Joyce, Alison             13 GAL                            1:38.44 13     
 11 Thapa, Anusooya           12 GAL                            1:39.06 13     
 12 Dunne, Ava                13 TUAM                           1:41.47        
 13 Mulry, Sorcha             12 SHARK-IR                       1:44.97        
 14 Magee, Isabelle           13 Bluefin SC                     1:48.56        
 15 McCarthy, Naoise          12 SHARK-IR                       1:56.38        
 -- Mangan, Isabelle          13 Bluefin SC                          DQ        
 -- Kearns, Elanna            12 SHARK-IR                            DQ        
 
Event 16  Boys 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:29.00  11
        1:39.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Furey, Finn               13 Bluefin SC                     1:27.80 11     
  2 Cormican, Mark            12 Bluefin SC                     1:31.44 13     
  3 Dowling, Luke             12 TUAM                           1:34.31 13     
  4 Kennedy, Riain            13 GAL                            1:35.38 13     
  5 Hedges, Joseph            12 GAL                            1:39.81        
  6 Robinson, Daniel          13 Bluefin SC                     1:39.90        
  7 Kavanagh, Dennis          13 GAL                            1:40.04        
  8 Ward, Killian             13 GAL                            1:40.16        
  8 Smyth, Liam               12 GAL                            1:40.16        
 10 Dickson, Ewan             12 SHARK-IR                       1:40.22        
 10 Lennon, Eoin              12 SHARK-IR                       1:40.22        
 12 Connolly, Maitiu          13 GAL                            1:41.25        
 13 Coleman, Cillian          12 GAL                            1:48.28        
 
Event 17  Girls 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:26.00  11
        1:36.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Furey, Lilian             15 Bluefin SC                     1:27.56 13     
  2 D'Arcy, Amy               16 Bluefin SC                     1:33.62 13     
  3 King, Eabha               14 SHARK-IR                       1:33.72 13     
  4 Barrett, Emma             22 Bluefin SC                     2:09.35        
 
Event 18  Boys 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:24.00  11
        1:34.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kearns, Daniel            15 SHARK-IR                       1:19.90 11     
  2 Kelly, Alex               16 GAL                            1:24.62 13     
  3 Shaw, Alex                15 GAL                            1:24.88 13     
  4 Fox, Semyon               14 TUAM                           1:25.50 13     
  5 Gaughan, Oisin            15 SHARK-IR                       1:27.07 13     
  6 Morrin, Dean              15 TUAM                           1:33.12 13     
  7 Tobin, Conan              14 TUAM                           1:35.18        
 
Event 19  Girls 10-11 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doorly, Isabelle          11 GAL                              42.15        
  2 Parker, Aisling           11 TUAM                             46.72        
  3 O'Donnell, Fia            10 SHARK-IR                         47.97        
  4 Troy, Eleanor             10 GAL                              48.18        
  5 Fitzgerald, Anna          11 GAL                              48.78        
  6 Casserly, Laura           11 SHARK-IR                         49.25        
  7 Kilduff, Lauren           11 Bluefin SC                       49.56        
  7 O'Brien, Roisin           11 SHARK-IR                         49.56        
  9 Lynch, Naoise             11 SHARK-IR                         50.29        
 10 Coffey, Aileen            11 Tuam Swim Team-ZD                51.72        
 11 Flannery, Robyn           11 SHARK-IR                         53.98        
 12 Newell, Amy               10 GAL                              54.29        
 13 Whelan, Rebecca           10 SHARK-IR                         55.72        
 14 Darabi, Lily              11 Bluefin SC                       56.28        
 15 Farrell, Sophie           10 GAL                              56.59        
 16 Breathnach, Chaela        11 SHARK-IR                       1:03.88        
 
Event 20  Boys 10-11 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Donnell, John-Brendan  11 GAL                              43.76        
  2 Higgins, Milo             10 TUAM                             43.91        
  3 Banks, Killian            10 SHARK-IR                         45.50        
  4 Griallais, Luc            11 Bluefin SC                       45.65        
  5 Rather, Shaane            10 GAL                              48.06        
  6 Breathnach, Dara           9 SHARK-IR                         55.45        
  7 Keane, Joseph             11 SHARK-IR                       1:07.97        
 
Event 21  Girls 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:36.00  11
        1:46.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Teijeiro, Cayetana        13 GAL                            1:28.93 11     
  2 Roland, Miriam            12 Bluefin SC                     1:35.50 11     
  3 Shaw, Ingrid              13 GAL                            1:36.78 13     
  4 Zhan, Aining              12 GAL                            1:44.94 13     
  5 Boyle, Hannah             12 Bluefin SC                     1:48.68        
  6 Joyce, Alison             13 GAL                            1:59.94        
 
Event 22  Boys 12-13 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:34.00  11
        1:44.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callanan, Diarmiud        13 Bluefin SC                     1:25.60 11     
  2 Mc Grath, Cathal          13 GAL                            1:27.75 11     
  3 Nemnasevs, leo            13 SHARK-IR                       1:28.72 11     
  4 Coll, Nara                12 LASER                          1:34.32 13     
  5 Dowling, Luke             12 TUAM                           1:40.28 13     
  6 Furey, Finn               13 Bluefin SC                     1:49.72        
  7 Coleman, Cillian          12 GAL                            1:57.91        
 
Event 23  Girls 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:27.00  11
        1:37.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Emma             22 Bluefin SC                     2:19.22        
 
Event 24  Boys 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:25.00  11
        1:35.00  13
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Alex                15 GAL                            1:28.72 13     
  2 Morrin, Dean              15 TUAM                           1:34.28 13